MIJNHARDT'S jCaxeg$>: DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND UBalHEERENBAAI SPORT Om Honderd Duizend Dollar! ZATERDAG 24 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 Handelsreizigers. Het han delsreizigersvak als men het een „vak mag noemen komt fll meer in aanzien (behalve dan het „reizen" in stofzuigers Er zijn thans zelfs vorstelijke handelsreizi gers, n.l. de prins van Wales en zijn broer prins George. Deze week zijn zij vertrok ken voor een groote rondreis door Zuid-, Amerika Na een bezoek aan een paar Britsch-West-Indische eilanden gaat hun route door het Panama-kanaal naar Peru, waar zij voorgoed aan wal stappen. Dan komen voor een bezoek Bolivia, Chili, Ar gent ië en ten slotte Brazilië achtereenvol gens aan de beurt. Het hoogtepunt zal de opening van de Britsche handelstentoonstelling te Buenos- Aires op 14 Maart door den prins van Wa les zijn, waarvoor de Argentijnsche regee ring gracielijk het terrein beschikbaar ge steld heeft. De Engelsche nijverheid zet er haar beste beentje voor en verwacht uit breiding van haar afzet in Argentinië, van welks levensmiddelen het Engelsche volk zooveel koopt. De beteekenis van de reis blijkt uit het epitheton van „Engeland's handelsambas sadeur", dat de Britsche pers hem geeft, terwijl de Amerikaansche bladen de prin sen in gemeenzamer woorden als „de vor stelijke handelsreizigers" aanduiden. Engeland en Amerika zijn op Zuid-Ame- rikaansch handelsgebied geduchte mede dingers. De prins van Wales vat zijn taak ernstig op en hij streeft met energie naar het ver sterken van den band tusschen Engeland en Zuid-Amerika. Het zal niet aan hem liggen, als de Brit sche nijverheid er niet in slaagt, een stuk van het verloren terrein te herwinnen en zich, zoo dit mogelijk is, weer de opper machtige positie te verzekeren, die zij in het laatst van de vorige eeuw in Zuid-Ame rika innam. D e „R onde Tafel" afgeruimd. De Britsch-Indische conferentie is ge sloten. Haar werkzaamheden zijn afgeloo- pen en het doel, waarmee ze werd bijeen geroepen is bereikt. Op grond van de ter conferentie gehouden besprekingen kon de Britsche premier aan het slot van de bij eenkomst een verklaring afleggen, waarin aan Indië het aanbod wordt gedaan van een nieuwe constitutie, die het Indische volk in hooge mate zelfbestuur zal geven en die Indië aanzienlijk nader brengt tot den status van een Dominion, welke het tot een zelfstandig deel van het groote Britsche 'Rijk zou maken. Het zelfbestuur, dat Indië wordt aange boden, zal voorloopig nog door verschillen de voorbehouden worden beperkt. De con ferentie heeft zich in beginsel hiermede vereenigd. Het gaat er thans om, de openbare mee ning in Indië, die voor een zoo groot deel beheerscht wordt door de congrespartij, welke aan de ronde tafelconferentie wei gerde deel te nemen en de volkomen onaf hankelijkheid van Indië tot haar leuze heeft, tot aanvaarding van dit aanbod te bewegen, en ook in Indië zelf de medewer king te verkrijgen, die voor de verwezen lijking van de nieuwe politiek noodzake lijk is. Voorloopig toont de congrespartij geen neiging om haar verzet op te geven. Een harer organen plaatst als opschrift boven een artikel over de slotrede van Mac Donald: „Woorden, woorden!" EuropeescheUnie. Nog een vergadering, die met eenig succes uiteen is gegaanEr begint werkelijk een kente ring te komen. De Europeesche studiecommissie is n.l. uiteengegaan in een sfeer van hartelijk heid en toenadering, welke voldoening kan schenken. De verwachtingen waren aller minst hooggespannenmen vreesde zelfs, dat zich in deze bijeenkomst, welke de eensgezindheid wilde nastreven, zulke scherpe tegenstellingen zouden openbaren, dat zij veeleer als. een manifestatie van ver deeldheid zou moeten beschouwd worden. Zeer typisch heeft Briand na beëindi ging der conferentie voor de internationa le journalisten het verloop der besprekin gen gekenschetst. Deze waren, zeide hij, op hartelijke, bijna op broederlijke wijze gevoerd. Dat de commissie zoo'n gunstig verloop mocht hebben, is niet het minst toe te schrijven aan de grootsche rede van onzen landgenoot dr. Colijn, die met een buiten gewone openhartigheid voor de vereenig- de ministers van buitenlandsche zaken heeft durven uiteenzetten, hoe de tot dusverre gevolgde economische politiek on vermijdelijk tot oorlog en ondergang moet ECHTE FR1ESCHE 20-50ct.percma De vrees is zeker niet ongerechtvaar digd, schrijft de „Msbd.", dat de diepe in druk, welken dr. Colijns woorden klaarblij kelijk gemaakt hebben, weer zal vervagen, zoodra de gedelegeerden in de studiecom missie weer in hun eigen, vaak sterk natio nalistische en protectionistische omgeving zijn teruggekeerd, maar voor het oogenblik hebben zij ten minste dit goede effect ge had, dat zij de gevaren, waaraan Europa bloot staat, weer duidelijk voor oogen heb ben gesteld, en dat onder dien invloed te genstellingen, welke op ernstige conflicten dreigden uit te loopen, aanmerkelijk ver zwakt zijn. Het behoeft geenszins te verwonderen, als die invloed ook goede gevolgen voor de besprekingen in den Volkenbondsraad gehad zou hebben. Want daar evenzeer zijn de felle tegenstellingen minder om lijnd tot uiting gekomen; kon men zelfs van een zekere toenaderingsgezindheid gewagen, welke, al zullen enkele reeds be sproken factoren zooals bijv. het isolement van Duitschland daartoe wel hebben bijge dragen, tot dusverre alle verwachtingen overtreft. Bijzonder interessant is, dat in de Euro peesche commissie de vier groote mogend heden Frankrijk, Engeland, Duitschland en Italië gen gemeenschappelijke proclamatie hebben ingediend, welke als een vredesma- nifest kan worden beschouwd. In dit manifest verklaren de vier mach tigste landen van Europa, dat zij vastbe sloten zijn om den vrede te handhaven, dat zij meer dan ooit den wil hebben om het mecanisme van den Volkenbond te be nutten, teneinde ieder gewapend conflict te verhinderen. Nu zullen enkelen dit manifest als een apotheose beschouwen, als een oplaaiend en hel oplichtend vuurwerk, dat snel ver dooft; een oogenblik van enthousiasme en dan weèr den ouden sleurgang. En toch ligt juist in deze betooging in een derge lijke omgeving, op een moment, dat geheel Europa in onrust verkeert en de volken angstig over de mogelijkheid van een nieuwen oorlog spreken, een psychologische factor van geruststelling, van kalmeering, van absolute afwijzing van het geweld om den vrede alleen door het rechtsinsti tuut van Genève te handhaven. Daarvan kan, zooals Motta terecht opmerkte, de be teekenis voor de Europeesche politiek nooit overschat worden. Dat bovendien dit manifest zoowel door Frankrijk en Engeland als door Duitsch land en Italië den volken als bekroning van het werk van de eerste zitting der stu diecommissie werd aangeboden, getuigt van den wil tot samenwerking om de groote politieke en econmische proble men, welke een oplossing vereischen, in Europeesche geest op te lossen. De moei lijkheden dier samenwerking beginnen eerst, als men tot de practijk komtmaar zoolang de vastberaden wil bestaat om door gemeenschappelijk overleg resultaten te bereiken en deze is in het vredesma- nifest uitgesproken behoeft men niet te wanhopen. De Europeesche studiecommissie is tot Mei uiteengegaan en men verwacht, dat zij, in dezen of in volmaakteren vorm, in de toekomst steeds gelijktijdig met den Vol kenbondsraad zal vergaderen. Daardoor zal de nauwe samenhang met het Geneef- sche instituut aangetoond worden, terwijl ook een wisselwerking ten goede tusschen beide lichamen kan uitgeoefend worden. Zullen in Mei wederom zoovele ministers van buitenlandsche zaken in Genève bij eenkomen Als de voorteekenen niet bedrie gen, ja. Begreep men aanvankelijk ternau wernood, waarom zooveele ministers zich de moeite van een lange reis getroost had den; zag men daarin vooral een welwil lendheid jegens Briand en Frankrijk; na de zitting is men tot de overtuiging geko men, dat dit eerste contact, al bleef het nog geen federatief Europa zelfs niet in de vaag ste omlijningen gebracht, goed werk heeft verricht en heilzaam kan werken. Tot Mei zal in de vier subcommissies veel werk gedaan moeten worden, practisch werk om tot een program te komen. Moge dit evenveel belovend zijn, als de zoo juist geëindigde eerste zitting der Europeesche studiecommissie. VOETBAL R. K. FEDERATIE. Overzicht Het programma voor morgen is alweer belangwekkend genoeg, omdat de eerste klasse E telkenmale zooveel verrassingen biedt, dat we ook nu weer zeer benieuwd zijn naar hetgeen de dag van morgen zal brengen. We rekenen er natuurlijk op, dat de regen wederom geen spelbreker zal zijn. Maar dan zal het er spannen. Vergissen we ons niet, dan wordt het morgen een succesdag voor de thuisclubs. Immers, beginnen we bij de leiders, dan zien we D. H. L. de hekkesluiters uit Be verwijk ontvangen. Hier kunnen we toch bezwaarlijk anders dan een Delftsche zege verwachten. Leonidas ontvangt thuis D. O. N. K. en hoe verrassend de Gouwenaars soms ook weten op te treden, hier kunnen we toch slechts een nederlaag voor de Gouwenaars voorspellen. In Haarlem komen de Grafelijken op bezoek bij T. Y. B. B. Na al de verrassende nederlagen der Haarlemmers, die al zeer veel onnoodig puntenverlies veroorzaken, zuilen de Boys nu wel zorgen de overwin ning thuis te houden. De wedstrijd G D. A.S. J. C. plaatst ons voor een moeilijk geval. Inderdaad zijn de Noordwijkers hun- plaats in deze klasse volkomen waard, maar G. D. A. valt thuis lang niet mee en dus zal er hard gewerkt moeten worden door S. J. C. om eenig succes te behalen. Dan lijkt ons een gelijk spel nog niet onmogelijk. Lisse ontvangt de buurgenooten uit Heemstede. Wanneer de Lissenareu zich terdege bewust zij^ van hun slechte po sitie op de ranglijst, dan is het morgen de dag om door 2 winstpunten die positie te verbeteren. Daar rekenen we op! In de tweede klasse O krijgt Leiden be zoek van Graaf Floris. 't Is al langen tijd geleden, dat de rood-zwarten gespeeld hebben, maar de nederlaag, die zij in Den Haag leden, ligt hun ongetwijfeld nog versoh in het geheugen. Dat moet morgen anders zijn, hoor! Leidenaars, denkt aan uw slechte positie op de ranglijst en speelt met overleg en enthousiasme, op dat het niet wederom een nederlaag worde. Blauw Zwart gaat op bezoek bij Excel sior. We vreezen, dat dit den Wassenaar- ders niet veel succes zal opleveren, maar wie weet wat zij van plan zijn. In Den Haag wordt tenslotte gespeeld Lenig en SnelSpartaan, welke ontmoe ting wel in het voordeel der Rotterdam- sche leiders zal eindigen. R. K. Sportvereeniging „Leiden", Het weer is opnieuw van dien aard, dat wij maar geen voorbeschouwingen zullen geven. Mochten de wedstrijden doorgaan, dan krijgt Leidin I Graaf Floris thuisaan vang 2 uur. Leiden II gaat S. N. A. te Stompwijk bekampen, vertrek 1 uur Dou- zastraat. Leiden IIID. O. S. II om 12 uur op eigen terrein. Leiden's junioren gaan naar St. Bernar- dus (Groenendijk). Half twaalf aan den Hoogen Rijndijk, aanvang van den wed strijd half één. Bij afkeuringen van de terreinen wordt het bekend gemaakt bij de H.H. Me ijs Douzastraat, v. Zijp Haarlemmerstraat, Jac. Janson Pieterskerkhof 30. Tevens maken wij er heeren aanvoerders op attent, dat, al gaat de wedstrijd niet door, toch de ruilformulieren gedeponeerd moeten worden bij Jac. Janson, Pieters kerkhof. Bij nalatigheid worden de aan voerders verantwoordelijk gesteld. R. K. Sportvereeniging „Teijlingen". Yoor a.s. Zondag staat op het program ma voor Teijlingen II de wedstrijd naar Wassenaar tegen Blauw Zwart II om 2 uur Wij willen hopen, dat het weer het toe laat, dat er nog gespeeld kan worden. Het is de laatste weken wel droevig geweest. Dit beteekent op zichzelf wel niet zooveel maar de telegrammen halen op zoo'n wijze de kas schoon leeg. Wij herinneren ons nog de zware neder laag tegen S. J. C. II met 92, daar scheelde weer iets aan en dat moet niet Teijlingers, dat moet men beseffen. Zulke dingen beteekenon achteruitgang, en wij moeten hooger op, dat kan alleen door prettige samenwerking, en zoo zullen wij dan a.s. Zondag gezamenlijk per fiets ver trekken vanaf het K. S. A.-gebouw om 12.45. Dus allen op tijd hoor! Teijlingen III gaat op bezoek bij O. V. V. te Oegstgeest om 12.30 uur. Wij zouden geneigd zijn een overwinning te voorspel len, maar het is zoo lang geleden, dat er gespeeld is, zoodat het best mogelijk is, dat het spel van dit elftal wat minder is geworden, doch met een beetje goeden wil komt dit wel voor elkaar. Het vertrek is bepaald per fiets vanaf het K. S. A.-ge bouw om 11.30 uur. De beide Jun. elftallen komen ook in 't. veld. Het eerste speelt om 12.30 uur op Sporthof tegen O. V. V. I. Het 2de om 2 uur tegen V. V. B. II op Sporthof. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Eerste klasse A. MarsanaR. K. V. V. L.; O. Y. C. Kimbria; ChévremontCaesar; Valken burgHelios; V. V. H.Grevenbicht; R. K. O. N. S.Sitt. Boys. Eerste klasse B. MuloWilhelmina; UnionR. K. T. V. V.; Venl. BoysD. E. V.; GennepKol- ping. Eerste klasse O. N. E. O.-V. D. Z.; Quick-Grol; S. D. O. U. C.P. H.; De ZweefAchilles. Eerste klassee D. WilskrachtP. V. C.; Y. I. C.Do Meer; E. M. M.—S. D. O.; H. M. S.—Lim- vio; R. K. A. V.—V. V. Z. Eerste klasse E. LisseH. B. C.; LeonidasD. O. N. K.; G. D. A.—S. J. C.; D. H. L.—D. E. M.; T. Y. B. B.—Gr. Willem. Tweede klasse O. ExcelsiorBlauw Zwart; LeidenGraaf Floris; Lenig en SnelSpartaan. DIOO. HAARL. BOND. R. K. Sportvereeniging 0. V. V. A.s. Zondag wordt de clou van de tweede klasse C op het O. V. V.-terrein gespeeld: O. V. Y. IVictrix I. Als wij den stand van de drie hoogst geplaatste clubs be kijken zien wij: tabletten werken zonder kramp of pijn. Doos 60cent.' gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt. Victrix 9 s 1 52—12 17 V. V. 10 7 2 1 25—15 16 D. S. S. 11 6 2 3 35—21 14 zouden wij al gauw geneigd zijn onze man nen geen schijn van kans te geven. Er zijn echter nog gunstige factoren nl. de wedstrijd VictrixAlliance (21) staat onder dubbel protest van laatstgenoemde vereeniging en kan evengoed 21 worden voor Alliance. De wedstrijd D. O. S.O. Y. Y. staat onder protest van O. V. V. en veranderd in het ongunstigste geval in een draw (i-D. Deze factoren dienen onze jongens wel degelijk goed onder de oogen te zien en er bestaat niet do minste reden om te wanhopen. Maar nu komt de groote vraag: zullen onze jongens a.s. Zondag beter spel ver- toonen dan de laatste weken? En we antwoorden met een gerust hart: ja, ze zullen spelen, zwoegen en sjouwen, want het is wellicht de laatste kans en die zullen ze zeker niet laten voorbijgaan. Komt dan, supporters en moedigt onze jongens aan want ze hebben het noodig. Vuurt hen den geheelen wedstrijd aan.... zij zullen overwinnen. Het derde elftal ontvangt de dito's van Teijlingen en zullen hun uiterste best doen de puntjes in Oegstgeest te houden. Dat kan ook wel; dus; aangepakt jongens! De junioren tenslotte gaan naar Sas- senheim en zullen het daar hard te verant woorden hebben tegen Teijlingen. Wij achten hun echter niet geheel kansloos en verwachten het beste. R. K. Sportvereeniging D. 0. S. A.s. Zondag ontvangt D. O. S. Alliance I. Dat belooft een spannende wedstrijd te worden. De tooneeluitvoeringen waren druk bezocht, laat dit nu ook op het terrein eens zoo zijnaanvang 2 uur. D. O. S. II gaat naar Leiden III, dat zeker niets onbeproefd zal laten om de puntjes in de Sleutelstad te houden. Maar of de D. O. S.-reserven dit goed zullen vinden? R. K. Sportvereeniging A. V. V. Morgen speelt het 2e elftal om 2 uur thuis tegen Wilhelmus IV liit Voorburg. Wij zijn er van overtuigd, dat het voor de 2e elftallers een zware wedstrijd worden zal, doch na het eerste gelijke spel zullen de 2e elftallers wel meer zelfvertrouwen gekregen hebben en hun best doen om thans wederom één puntje binnen te ha len, wat o.i. met een beetje goeden wil wel te behalen is, doch dan zal aanpakken de boodschap zijn, daar Wilhelmus een ge vaarlijk en sterk tegenstander is, die de puntjes niet cadeau geven zal. Het 3e elftal 3peelt om 2 uur tegen V. A. P. II op Hoornpark. Het 3e elftal boek te tot heden nog slechts 2 verliespunten en wij vertrouwen, dat dit na Zondag nog zoo zijn zal. Wij geven hun dan ook de beste kans op de overwinning, mits er van begin tot einde wordt aangepakt en men den tegenstander niet gaat onderschat ten. Wij rekenen maar op beide punten 3e elftallers. De junioren-elftallen zullen ook beide in actie zijn. A. V. Va speelt om 12.30 uur op het Gr. Floristerrein tegen Gr. Floris a en A. V. V. b speelt eveneens te 12.30 uur op eigen terrein tegen S. D. C. b. Wij verwachten, dat de Junioren allen hun best zullen doen om een of meerdere pun ten binnen te halen, wat echter niet zoo gemakkelijk zal gaan, doch wij vertrouwen dat er mooie en faire wedstrijden zullen gespeeld worden en men zal trachten goe de resultaten te behalen. FEUILLETON Uit het Amerikaansch van FRANK L. PACKARD. (Nadruk verboden). Hij was thans zoo dicht bij die bocht dat hij niet bang behoefde te zijn dat zijn ver volgers al veel op hem zouden hebben ge wonnen voor hij haar bereikt had maar toch iedere centimeter die zij inhaalden, maakte hem een betere schietschijf voor hun pistolen. Volkomen onbeweeglijk, als een gehou wen beeld, zat hij over zijn stuur gebo gen. De wagen had geen moment ook maar iets van zijn furieuze vaart verloren en was geen centimeter uit zijn kaars recht baan geweken. Afwijken zou be- teekend hebben dat grijze monsterding daar achter zich gelegenheid geven om een deel hoe gering ook van den afstand in te halen. Dave hield angstvallig het mid den van den weg, met al zijn geestkracht geconcentreerd op de eischen van weg en auto, zijn armen als stalen staven, zijn vin gers in ijzeren greep om het stuurrad. Hij keek niet meer achterom, dat was doelloos. Met onontkoombare zekerheid kwam de zware, grijze auto nader, lang zaam maar fataal en onafwendbaar, maar ook het bosch dat zich iets verder ter weerszijden van den weg uitstrekte kwam met elke razend-snelle wenteling van de wielen naderbij. Dave zag het reeds, als wazig-groene schemering voor zijn oogen opdoemen. De onstuimige kreten acnter hem k'on- ken duidelijker, de schoten vielen van kor ter afstand en veelvuldiger. Moordenaars Het nijdige fluiten vau jen kogel, rakelings langs zijn oor, ontketende een furie in zijn ziel, ongebreideld en elementair.... Moordenaars; zes voet aarde.. wentelen in koud, geronnen bloedof, wanneer ze hem inhaalden en van opzij konden aanrijden zou bet do auto zijn, van den weg gesmeten en verbrijzeld, die het bloedig vilderswerk voor ze zou doen Bookie Skarvaneens op een dag. als hij dit zou over evenBookie Skar van. was het een vingerwijzing van het lot da. al hun schoten hadden gemist, of vormde de hoogere achterzijde van de auto een natuurlijke beschermingEnfin, veel trefkans zouden ze niet meer hebben. daar waren de bcssoheu al en de bocht in den weg Gekraak, het gerinkel van brekend glas een kogel drong door de voorruit van de autogeen haarbreed van Dave's hoofd af. Een duivelsche vreugdegekrijsch klonk achter hem. Ze hadden hem en met hem de 1U0.000 dollars Weer kwam een glimlach van mee- doogenlooze ironie om Dave Henderson's stijfgesloten lippen. Nu was het moment gekomen, niet alleen omdat ze het bosch bereikt hadden, maar omdat het nu, ter wijl zijn toestand hachelijk werd het geen ook zijn vervolgers duidelijk moest zijn logisch was en als zoodanig zou wor den beschouwd, dat hij een offer bracht zelfs het offer van 100.000 dollars om zichzelf te redden. Opeens had hij het gevoel of hij een vu- rigen zweepslag, die een schrijnend, bran dend gevoel naliet, over zijn been, boven de knie kreeg. Het deed geen erge pijn blijkbaar was het een kogel die van den rand van het stuurrad teruggeketst was maar ze hadden hem tenslotte toch ge raakt Hij lachte wild, greep naar de leege tasch en smeet die met al zijn kracht zoo ver mogelijk buiten den wagen op den weg. Het schavuiten-koor achter hem hief een woest gehuil aan. Dave keek om en lachte opnieuw. Zijn speculatie had niet gefaald ze stoptenHyena'szooals zij zich op hun prooi wierpenHet zou hem een minuut lucht geven, misschien twee minuten maar dat was genoeg Dave's auto nam de scherpe bocht en het lichte geboomte benam zijn vervolgers het uitzicht op het gedeelte van den weg voorbij de krommping. Hij remde, liet den wagen een kwart cirkel draaien en zette hem dwars over den weg. Daarop sprong hij er uit en glipte weg tusschen de hoo rnen. Het dik gebladerte en het dichte onderhout maakten hem van den weg af volkomen onzichtbaarHij was verdwenen in de bosschen was hij voor het oogenblik veilig. Het zou nu spoedig donker wor den hij zou te voet den spoorweg kunnen bereiken en oostwaarts zijn weg zoeken in de vergetelheid Hij hoorde het geluid van de grijze auto die zijn weg weer had vervolgd en nu in volle vaart naderde. Wat zouden die boeven naar wraak dorsten, naar wraak, omdat hij zich niet goedschiks door hun had laten vermoorden èn om de tasch, de vurig begeerde tasch, die leeg wasWel als zij wraak verlangden hij zou ze niet teleurstellen. Daarnet had hij ze teleurge steld en bitter hij zou het niet voor den tweeden keer doen. Wraak verlangden 1 zij welnu, er zou wraak zijn: er was geen ruimte en geen tijd meer om den jak kerenden grijzen wagen te stoppen in den bocht Een wilden kreet, schril van doodsangst, nog een en nog een een daverende slag, donderend gekraak, gegil dat dei. hoorder door merg en been ging.... en dan almachtig zwijgen. Werktuigelijk was Dave Henderson blij ven stilstaan. De hyena's zouden hem geen kwaad meer doen. Van Baldy Vickers had hij nu niets meer te vreezen, die zou na de zen smak voor het vervolg zijn vechtlust wel kwijt zijn als hij ten minste niet voor eeuwig buiten gevecht was gesteld Waarvoor hij nu oppassen moestdat was de politie. In klimmende woede schud de hij zijn gebalde vuisten. Ja, hij was vei lig voor Baldy Vickers, maar met dat al hij was een opgejaagd stuk wild nu. Hij ha<l gespeeld en verloren zijn tegenspelers hadden valsche kaarten gebruikt. Hij zag opeens het gezicht van Bookie Skarvan voor zich en zijn vuisten balden zich vaster. Maar dat was voor later. Er waren nu andere dingen dan Bookie Skar van waaraan hij te denken had de po litie enja zijn been! Het brandde en stak nu en schrijnde verschrikkelijk.... hij leed hevige pijn. Dave keek omlaag: zijn broekspijp was doorweekt van bloed. Zijn tanden klapperden en moeizaam en strompelend liep hij dieper het bosch in. IV. TWEEDUIZEND DOLLAR BELOONING Dood of levend! Drie dagen en vier nachtenwas het niet zoo? Het was niet gemakkelijk ge weest zelf het kleine beetje eten dat hij had. gehad, machtig te worden en onmoge lijk om zijn wond verbonden te krijgen want de onbeholpen manier waarop hij hot zelf had gedaan ïtfet lappen die hij van zijn ondergoed had afgescheurd, kon moeilijk verbinden genoemd worden. Hij werd op gejaagd als een wild beestDie verdui velde plakkaten van de politie ook overal Overal „2000 dollar belooning! Dood of levend!" De politie was vlug in acoie gekomen, vlugger dan hij ooit had kunnen vermoe den. Joe Barjan, inspecteur Bar jan van de recherche uit San Francisco, scheen daar de hand in te hebben gehad. Gek Hoe vaak had hij Barjan bij de wedrennen geen tips gegeven, tips, waarop absoluut niets veel aan te merken. Barjan en hij waren altijd goede maatjes geweest. Gekke geschiedenis Het was donker, pikdonkeralleen een straal maanlicht speelde over den vloer van den bonzenden en stootenden, hortenden en schokkenden goederenwagen en die straal viel naar binnen door de half geopende, rammelende deur. Dave had de deur beter moeten sluiten, toen hij naar binnen kroop, nu was ze "weer losgegaan, Enfin, het kon voor het oogenblik geen kwaad alleen dat gerapimcl was afschu welijk, zenuwsloopend, het hamerde als een tergend, duivelsch tromgeroffel, waar aan geen einde kwam, in zijn pijnlijk hoofd. Maar wat kwam het er eigenlijk op aan Het was ten slotte niet erger dan het knarsend en krijschcml geratel van den wagen zelf, het eouwige kraken en dreu nen dat hij toch op geen enkele manier kon doen ophouden Als de trein de volgen de halte naderde en langzamer ging rij den, zou hij opstaan en de deur weer s'ui- ten. (Wordt vervolo"l\

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 13