Spreekuur is veranderd UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK ZATERDAG 24 JANUARI 1931 DE LE1DSCHE COURAN l DERDE BLAD Pao. I i HET TELEFOONGESPREK. Over de geheele aarde wordt getefeloeerd, maar de „telefoontaal" is toch overal ver schillend Wanneer de Berlijner een telefo nische verbinding wenscht, roept hij „Bitte (alsjeblieft) en no^mt dan hei nummer; de opgeroepene meldt zich „Hier X terwijl de Londenaar eerst vraagt „Are you there? (Bent u daar?) en de Franschman zegt: „J'écoute!" (Ik luister). Ook de Amerikaan begint evenals de Ber lijner hel gesprek met: „Number please! (asje blieft nummer De Chinees echter weet, wat hij aan zijn goeden naam als beleefd mensch verschul digd is en vraagt met veel omhaal „Day huey bin she ah!" d.w.z. ongeveer: „Wil zoo goed zijn hem met het juiste nummer te verbin den. In Berlijn en Parijs is de telefoonjuffrouw een „Fraülein" of een „Mademoiselle", in Londen echter een „Hello-Girl en in China heeft de telefoniste den titel „Din wan sin gay sum", wat zooveel beteekent als: „een persoon, die zorg draagt, dat de verbinding tot stand komt". Voor den New-Yorker daarentegen is de telefoonjuffrouw slechts een gedeelte van de telefoon zelf, om zoo te zeggan een mecha nisch stuk van het geweldig bedrijf, zonder welk men zich het moderne leven niet meer kan indenken. Bijna 700 000 mijn-on gevallen tn Duitschland in 1930. In de hoofd-commissie van den Pruisischen Landdag werd gisteren namens de regeering medegedeeld, dat wat de veiligheid in de mij nen betreft, men ernstige teleurstellingen heeft ondervonden in verband met Je rampen in de Wenzeslaus-mijn en de Anna 1! De ramp te Aisdorf is, naar thans wordt aargenomen, ver oorzaakt door een gasuitstro-ru ng in de na bijheid van de mijn, en dus niet door een ben zol- of een kolenstofontploffi.ig Het aantal ongelukken in de mijnen is gedaa'd van 128.644 in 1929 tot 99.822 in 1930. Geheimzinnige moord te Liverpool. Te Liverpool werd dezer dagen de 50-jarige vrouw van een verzekeringagent in haar wo ning vermoord gevonden. Volgens verklaring van den echtgenoot was hij des cvonds te'efo- nisch naar een opgageven adres ontboden, dat evenwel niet bleek te bestaan. Bij zijn terug keer kon hij de huisdeur niet opensluiten, zoo dat hij haar moest forceeren. Hij vond toen zijn vrouw dood in de voorkamer* liggen Er waren wel bloedsporen aanwezig, doch een wapen werd niet gevonden. Er b'eek een klein bedrag aan geld ontvreemd te rijn. Het trok de aandacht der politie, dat er wel in de kamer bloedsporen waren, doch dat de moordenaar in het verdere deel van de woning geen dergelijke sporen had achter gelaten. Vermoedelijk is hij met een valschen sleutel binnengekomen. TEGEN HARDLIJVIGHEID EN AAMBEIEN, maag- on darmstoringen, zwelling van lover en milt, pijnen in rug en onderlijf is het natuurlijke „Franz-Josef" bitterwater, dage lijks meermalen ingenomen een heerlijk middel 139 Berucht bandiet te Detroit doodgeschoten. De beruchte bandiet Whitey Kraft, lid van de Jaworski-bende, is door een politie-agent te Detroit, die hem in een auto zag voorbij rijden, doodgeschoten. De agent had bevel gegeven te stoppen, doch Kraft loste eenige schoten, hetgeen door den agen' werd beant woord. Kraft werd gezocht in verband met een inval in een dagbladbureau, waar hij 50.000 dollar buitmaakte. Vergiftigde eerewijn op een feest in Kentucky Uit Ashland (Kentucky) wordt genfeld: Van zeven mannen, die Donderdagavond op een feestelijke bijeenkomst van den eerewijn had den gedronken, zijn er vijf overleden. De drank, die naar verzekerd werd, zuivere al cohol zou bevatten, bestond, naar men meent, uit een mengsel met een" aDti-vries-middel vcor automobielen. Minder electrisch licht te Moskou. De sovjets van de stad en het district Mos kou, hebben, blijkens een bericht in de „Izwes- tya" een verordening uitgevaardigd, volgens welke alle ondernemingen en 'nrichtingen in de komende maanden zoo zuinig mogelijk moeten omgaan met de electrische verlichting, in verband met een tekort aan brandstof. Aan genoemde lichamen in de stad Moskou en de andere steden in het district Moskou is ge last, onmiddellijk maatregelen te treffen voor een aanzienlijke beperking in nel gebruik van electrischen stroom voor verlichtingsdoelein den. Voor het einde van JaDuari moet het electriciteitsverbruik met twintig procent en voor Februari enz. met vijf en twintig procent worden verminderd. Bij het niet opvolgen van deze verordening zullen straffen aan de di recties der ondernemingen worden opgelegd. Voorts is dezer dagen gelast, dat alle fabrie ken een opgave moeten verrekken van de hoeveelheid brandstof van eiken aard, die er nog voorradig is. Deze maatregel is getrof fen in verband met het feit, dat sommige fa brieken moesten worden stopgezet wegens het ontbreken van steenkool, terwijl in andere fa brieken nog een reserve aanwezig was. Bij een ingesteld onderzoek is thans leeds gebleken, dat de leiders van verschillende fabrieken zich van deze verordening niets hebben aangetrok ken, weshalve strafmaatregelen tegen hen zul len worden getroffen. LISSE. N.V. Electriciteitsbedrijf Hiilegom—Lisse Sassenheim. Op 29 Dec. 1930 en 13 Januari 1931 werd een vergadering van den Raad van Com missarissen der bovenbedoelde N.V. ge houden. in behandeling kwam o.a. de be grooting 1931 welke gebaseerd is op de raming dat eind 1931 aangesloten zullen zijn 4820 instalalties, waarvan 2310 gewone en 2510 huurinstallaties. Aangenomen is ver der, dat hiervan resp. 1250 en 800 gebruik zullen maken van het vastrecht-tarief, dat vooral in de laatste maanden weer door veel verbruikers is aangevraagd-. Van de Centrale te Leiden zullen meer dan 2.000.000 K.W.U. worden ingekocht. Van de af ze leveren electriciteit zal circa 47 pot. vol gens het vastrechttarief berekend worden en 21 pet. volgens het contracttarief, waar uit wel blijkt, dat het verbruik volgens het vastrechttarief en contracttarief een groot-e vlucht neemt. In 1930 is aan de Vuursteeg te Lisse te genover het bestaande gebouw een stuk grond aangekocht, teneinde daarop te stichten een nieuw gebouw, waarin o.a. zul len worden ondergebracht de magazijnen, werkplaatsen en meterijk'inrichting. De Raad van Commissarissen besloot ten spoedigste over te gaan tot aanbesteding van dit gebouw volgens het daarvoor op gemaakte bestek. VEUR. Coöp. Tuinbouwveiling Veur en 0. Boven vermelde vereenigïng hield 22 de zer haar jaarvergadering, welke door 122 leden werd bezocht. De voorzitter memo reert de toestand van 1930, die niet gun stig is te noemen, wat kwaliteit van som mige producten en wat prijs aangaat. Hij wijst op de weinige steun, die de tuinbouw ondervindt van de Regeering, hoopt, dat het eenig overgebleven punt, de spoorta- rieven, beduidend zullen worden verlaagd. Spr. schetst de toekomst donker,"hoopt ech ter dat '31 nog meevallers mag verbergen, opdat ook de Ned. Tuinbouw uit haar moei lijkheden mag geraken. De notulen worden gelezen, waarna op grond van art. 10 een lid wordt geroyeerd. Verder wordt medegedeeld de prijs der eenmalige kisten, die 3 cent lager is dan in 1930. De secr.-penn. brengt nu zijn jaar verslag uit, waaruit blijkt, dat in 1930 werd geveild voor 1.211.232.25, pl.m. ƒ12.000 minder dan in 1929. Een statistiek van aau- voer wordt gelezen, waaruit blijkt de voor uitgang der saladeteelt, die toi, bijna 5 millioeu stuks steeg, terwijl de overige producten veel overeenkwamen met het vorig jaar. Verzonden werden 893 wagons en vele stukgoedzendingeu. In verband hiermede wordt de toestand in Duitschland geschetst, waardoor onze export het zoo zwaar heeft te verantwoorden. Besproken wordt de ver koop onder U.C.B. voorwaarden, die niet die bevrediging had gegeven, die we er zoo gaarne van verwachten. Medegedeeld wordt, dat de kosten der uitbreiding 1929 '30 hebben bedragen in totaal 66.000, dat de nieuwe terreinen voldoen aan de behoef te, en groote verbeteringen waren en dat het bestuur nu alleen nog overweegt te komen tot de laatste behoefte: een nieuw ve rkoopslokaal. De balans en veilingrekening, den leden in druk toegezonden, wijst aan een klein batig saldo, met een 3 pet. provisiereke ning. De reserve werd met 2000 uitge breid. Het ledental staat op 159. Het ver slag verwierf den dank der vergadering. Als bestuurslid wordt herkozen de heer T. Borst, met algemeene stemmende heer Borst werd eveneens weer aangewezen voor de functie secr.-penn. Als Commissa ris wordt gekozen de lieer W. van Kampen te Voorburg. Het Coil, vail Comm. brengt financieel verslag uit en de rekening 1930 wordt goed gekeurd. De vergoedingen voor het bestuur blijven als in 1930. De veilingsprovisie wordt 'op 3 pet. gesteld en de kistenhuur op cent. De entreegelden op 25.per lid. Na een geanimeerde rondvraag, waarbij vele leden het woord voerden, werd de ver gadering te half twaalf gesloten. Eierenveiling. Donderdagavond te 7 uur hield de Eierenveiliimg „Het Wapen van Veur" haar jaarvergadering in het café van den heer J. B. A*l. De Voorz., de heer v. d. Akker, opende om plan. 7.30 uur de vergadering en heet te allen hartelijk welkom. Hij brengt al lereerst hartelijk dank aan het bestuur en de leden voor het prachtige geschenk, hem bij gelegenheid van zijn 40-jarig hu welijksfeest aangeboden. De Voorz. zegt, dat het jaar 1930 met zijn crisis en ma laise weer achter on.s ligt.. Hij hoopt, dat het jaar 1931 voor alle aanwezigen en voor hen, die hem dierbaar zijn, een jaar moge zijn van geluk en voorspoed, in het bijzon der ook voor de Veursche Eierenveiling. Dit wenscht hij van harte gaarne allen toe en hij spreekt het vertrouwen uit, dat Godis be-sten zegen over zijn wensch moge nederdalen. De notulen worden gelezen en onveran derd onder dank en a-pplaus goedgekeurd. De penningmeester, de heer C'. Hnis.ma.ri, brengt een duidelijk overzicht der finan ciën uit. Bij monde van den heer Van Dam brengt de controle -oom missie verslag uit van het nazien der boeken en zegt de boe loen en bescheiden vn.n den penningmees ter ia de beste orde bevonden te hebben. Spr. brengt hulde aan den penningmees ter voor zijn vele en goede werk. De Voorz. brengt den Peruningm. dank voor zijn accuraat beheer en de controle commissie voor hun werk. De Secr. de heer Ad, brengt een keurig en duidelijk jaarverstag uit, waaruit wij o.m. aanstipten, dat in 1930 werden geveild 7232G6 kippeneieren, 33696 eendeneieren, totaal 757269 eieren. De opbrengt van di versen, o.a. w'ild, gevogelte, enz. bedroeg 13160.80 en de totale opbrengst was 59859.64. De Voorz. bracht den secr. dank voor zijn verslag, terwijl de vergadering hem een verdiend applaus bracht. Bij de verkiezing van een lid der Com- trod'O-Coimmissie verkregen de heeren J. Kroon en Evertsen de mee site stemmen. De heer Kroon wenschte niet voor een benoeming in aanmerking te komen, waar na bij acclamatie weid benoemd de heer Eve risen. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden C. Huieman en J. Lagerberg met groote meerderheid van stemmen herkozen». De Voorz. feliciteert de heeren met hun herbenoeming en vertrouwt, dat zij ijve rige bestuursleden zullen blijven. De hee ren danken voor het in hen gestelde ver trouwen en zeggen hun beste krachten voor de vereenigïng te zullen geven. De voorz. doet- enkele mededeeldngen inzake salarissen, bestuur, enz., waarmede echter allen accoord gaan, zoodat een en ander voor kennisgeving wordt aangeno men. Die rondvraag brengt niets bijzonders terwijl de enkele gestelde vragen naar ge noegen door den Voorzatter worden beant woord. De Voorz. zegt, dat. het hem werkelijk aangenaam is geweest deze zoo druk be zochte vergadering te mogen leiden, daar er niet minder dan 145 leden aanwezig zijn. Hij vraagt steeds allerlei steun en me dewerking tot groei en bloei der Vereeni gïng en brengt allen hartelijk dank voor re werkelijk aangename en zakelijke be sprekingen en sluit dan de vergadering met een tot wederziens. RIJNSBURG. Bloemenhandel. De aanvoer is zeer groot. De prijzen matig, voor somimge soorten laag. Betaald werd per dozijn: Fred. Moore 10.320.35, Rose la Rei ie f 0.400.45, Pelikaan f 0.600.70, Vermil ion Brillant f 0.360.40, Gele Prins f 0.48 0.45, La- Reine f 0.400.45, Prosperity f 0.35 0.40, Ibis f 0.450.55, Prins van Oostenrijk f 0.400.46, Cramoisie Brillant f 0.30—0.35, Witte Valk f 0.600.70, Flamingo f 0.40 0.45, Murillo f 0.55—0.60, Theeroos f 0.65— 0.75, Azalea f 0.600.65, Rose Grisdeiin f 0.35—0.40, La Reine max f 0.600.65, Wil liam Copland- f 0.37—0.40, William Pit f i.10 —1.30, Bartigon f 0.90—1.—, Elisabeth f 1.301.50, Hyacinthen per 100, wit f 4.20 4.50, idem rose en rood f 4.4*20. WOUBRUGGE. Voetbalclub. De voetbalclub „Door inspanning nuttig, door ontspanning aan genaam" hield haar lste jaarvergadering. Het aantal leden bedroeg 49, met- 8 dona teurs. Van de 21 wedstrijden wonnen zij 8, en 5 verloren. Bovendien behaalden zij twee medailles, bij het- gehouden féést ver kochten zij speldjes, welke ruim 26. opbrachten. De uitgaven bedroeg 68bet batig slot van 123. WASSENAAR. Gemeenteraad. De Raad der gemeente Wassenaar vergadert Woensdagmorgen te 9 3/4 uur. 1. Ingekomen stukken. 2. Onthef fing voorschriften Bouwverordening. 3. Be roepschrift geweigerde bouwvergunning H. van den Barselaar. 4. Wijziging art. 8 par. 2 der Bouwverordening. 5. Vaststelling pen sioensgrondslagen. 6. Vaststelling Retribu tiekohier. 7. Benoeming leden Commissie onderzoek geloofsbrieven. 8. Aanvullings- besluit overdracht Papenweg aan de pro vincie. 9. Benoeming Vakonderwijzer licha melijke oefening. Voordracht: lo. J. P. F. Mulder te 's-Gravenhage; 2o. J. F el i us te 's-Gravenhage; 3o. E. W. Buninck te 's-Gra venhage. 10. Voorstel handhaving boven tallige leerkracht 0- L. school Nr. 1. 11. Vaststelling salaris vakonderwijzeres hand werken. 12. Bioscoopverordening. 13. Aan schaffing Automobiel-brandladder en gas masker. 14. Trottoiraanleg Schoolstraat en Kerkstraat. 15. Aanleg plantsoen Lang straat. 16. Voorstel tot het verelenen van bijdragen in de kosten van Tuberculosebe strijding. 17. Wijziging begTOoting. 18. Be spreking plan Zweminrichting. Geboren: Antonius Leonardus, z. van A. G. Raaphorst en J. M. van Haastregt. Margje, d. van J. van der Wel en R. van Eek. Maarten Henric, z. van H. M. L. H. Sark en E. L. T. M. Wiegman. Lamber- tus Cornells, z. van C. Wielders en M. A. Krosse. Ondertrouwd: J. G. de Vries en M. H. Arn. J. J. Noordermeer en G. J. Tolido. TER-AAR. Patronaat. Was voorheen de wekelijk- scho bijeenkomst .an het groot Patronaat op Maandagavond, dit zal nu in het ver volg zijn Zondagavond, na afloop van het klein Patronaat, dus 7 uur. Verkooping. Het woonhuis van den heer A. Blijleven aan de Kattenbrug, dat in bod stond voor 4500, is afgemijnd op 250. De kooper is de Visser uit Amster dam. Het plan bestaat om een garage er bij te plaatsen. Patronaatscommissie. Tot lid van de Patronaatscommissi is benoemd de heer P. Akerboom Pzn. te Langeaar. Stemming De stemming voor dè de finitieve lijst voor de Provinciale Staten zal plaats hebben Zondag a.s. In het Pa tronaatsgebouw, vanuit de Vroegmis tot 9 uur, na de Hoogmis tot 1 uur, en na de Vespers tot 5 uur. Te Korteraar in het café van den heer D. Machielse, van 2 tut 5 uur. Geboren: Maria Cornelia, d. van Th. G. v. d. Hoorn-Akerboom. Jacobus Cor- nelis, z. van J. v. d. Pijl-Zevenhoven. Gehuwd: H. de Wageenaar 28 j. met Corn. Slootweg 26 j. Gevestigd: A. C. M. van Dam van Amsterdam. Vertrokken: M. M. de Bleker naar Rijnsburg. Tj. de Vries en gezin naar Amerika. D. Dijkstra naar N. O.-Iudië. A. Wester naar N. O.-Iriië. te Katwijk a Zee Voorstraat 4 b/d Boulevard 's MAANDAGS VAN 10—I en S WOENSDAGS VAN 10—3 UUR. KATWIJK AAN DEN RIJN. Bazar met verloting. Sinds eenigen tijd wordt er, en met succes, in de parochie geijverd om de middelen bij elkaar te krij gen opdat de kerk van centrale verwarming kan worden voorzien. Een verloting is hier voor, met goedkeuring van B. en W. uit geschreven en bijna alle loten zijn reeds geplaatst. Wie een kansje mee wil wagen haastte zich. Bij gelegenheid der tentoon stelling dezer prijzen in het Parochiehuis zal tegelijk een Bazar gehouden worden met allerlei attracties en amusementen, een wintertuin en tea musical. De opening hier van zal plaats hebben op Woensdagmiddag a.s .n.m. 3 uur, alleen toegankelijk voor ge- noodigden. Op Woensdag, Donderdag en Vrijdag is de bazaar geopend voor het publiek van 710 uur. Des Zaterdags van 26 uur en van 7 tot 11 uur. Op Donderdag, Vrijdag en Zaterdagmorgen van 1012 uur is er toegang voor de schoolkinderenvan alle scholen en invité's, ..Katholiek Kat wijk", de vereeniging die de leiding in deze heeft is in volle actie met de voorbereiden de werkzaamheden cn het is begrijpelijk, dat deze aangelegenheid het bestuur volop werk geeft. Het belooft schitterend te wor den en heel Katwijk, van alle gezindten, wordt verwacht. Zelfs de kinderen der be waarschool zijn niet vergeten en voor hen zijn op Donderdagmiddag de uren van 2.30 tot 5 uur speciaal gereserveerd. De diver se moeders met kinderen onder 7 jaar die niet op de bewaarschool gaan, worden cok verwacht. Het belooft een interessan te week te worden. RIJNZATERWOUDE. Gemeenteraad. De gemeenteraad ver gadert Maa.iuagavond te 7^ uur. Agenda: 1. Vaststelling notulen. 2. Ingekomen stuk ken. 3. Benoeming onderwijzeres aan de Openbare Lagere school ter voorziening in de vacature va nmej. J. J. C. Schuit. De voordracht luidt: no. 1 mej. E. C. Andela, te Roodkerk; no. 2 mej. E. E. Vlug, to 's-Gravenhage; no. 3 mej. M. J. E. Poots te Zandvoort. 4. Adres afd. „De Rijnstreek" te Alphen a. d. Rijn van de Alg. Ned. Po litiebond om subsidie. SASSENHEIM. Interlocaal Telefoonverkeer. In den loop van het jaar 1931 zullen rechtstreek- sche telefoonverbindingen 's-Gravenhage Sassenheim en RotterdamSassenhcm tot stand worden gebracht. ALPHEN AAN DEN RIJN. Personalia. Onze plaatsgenoot de heer G. van der Neut, is met ingang van 1 Febr. e.k. benoemd tot klerk bij de directe belas tingen te Roclofarendsveen. Gevonden voorwerpen. Een hout vlot 2—4.30 M., belastingplaatje gemerkt H. O., een zilveren horloge zonder ketting. KOUDEKERK. Eierenveiling. Donderdagavond hield de eierenveilingvereeniging „Koudekerk Rijndijk" haar jaarvergadering in het café van den heer de Bruin alhier. De vergade ring werd geopend door den voorzitter, den heer J. Mostert, die de talrijke aanwe zigen hartelijk welkom heette en met een kernachtig toepasselijk woord de vergade ring inleidde. De notulen worden gelezen en onder dank van den voorzitter goedgekeurd. Uit de rekening van den penningmees ter blijkt, dat er momenteel een saldo is van 143.17. Bij monde van den heer J. J. van Doorn brengt de controle-commissie verslag uit van het nazien der boeken en verklaart, al les in de beste orde bevonden te hebben. De secr., de heer J. C. van Egnmnd, brengt een keurig jaarverslag uit, waaruit wij o.m. aanstippen, dat in 1930 geveild is in totaal voor een bedrag van 17507.04. In totaal werden aangevoerd 287.524 eieren. Het ledental was gestegen van 94 tot 105 leden. De secretaris had de dank van den voorziter voor zijn keurig verslag te ac cepteeren. Bij de verkiezing tot leden van het be stuur werden herkozen de heeren J. Mos tert en T. Dorrepaal en in de plaats van den heer W. Koot, die wegens vertrek naar elders zijn functie als bestuurslid cn afsla ger moest neerleggen, werd gekozen de heer Th. J. Koot. Hienra werd een commissie benoemd voor het organiseeren van een tentoonstel ling in het a.s. najaar. Alsnu komt punt 7 aan de orde en cider groote hilariteit heeft de aangekondigde verloting plaats. Bij punt 8 hield de heer Jac. VArbree een causerie getiteld: „Allerlei" waarbij hij op geestige wijze aan de leden der ver eeniging verschillende nuttige wenken gaf. Van de rondvraag wordt een dvuk ge bruik gemaakt. De voorzitter zegt toe zoo veel mogelijk aan de verlangens en wenken der vragers to zullen voldoen. Een ieder wordt dan ook naar genoegen beantwoord. De voorzitter richtte vervolgens nog woorden van dank aan het scheidende bestuurslid de heer W. Koot. voor zijn vele verdiensten als afslager der vereeni ging bewezen. Daarna sluit dc voorzitter onder dank voor de trouwe opkomst en na een opwek kend wootd tot medwerking deze geani meerde ^vergadering. „Pro Rege", Voor dit doel trad Don derdagavond in de Geref. Kerk op ds. I. Voorsteeg van Den Haag met een propa- kandarede naar aanleiding van Efeze 5 15 16. In een duidelijk en bevattelijk betoog zette spr. uiteen het vele werk dat door „Pro Rege" is gedaan. Spr. wees or eelner ook met ernstigen nadruk op om hiermede niet te verflauwen maar door gebed en ge ven dit noodige doel te steunen. Met ernsfi raade hij de jongeren aan aar het devies van „Pro Rege" voorzichtig te wandelen en niet in eigen wijsheid van .ei" dwazing al zal daarvoor in de ka~--ne en op de vloot ook veel kracht eii gebed noo- dig zijn. Spr. besloot zijn rede le ge'ij- kenis van de schildpad en wenschte allen toe een veilig schild op ons ovenspad Z0ETERW0UDE (Dorp). Propagandaclub. De R.-K. Propagan daclub „St. Paulus" hield gisteravond de algemeene jaarvergadering op de boven zaal van het Patronaatsgebouw. De op komst was niet grootna de groote belang stelling voor de ontwikkelingsavonden is het onverklaarbaar dat voor de club die zooveel doet en organiseert niet meer be langstelling bestaat. De stormvlagen ge paard met regensLag en de kaartclubs zul len de hoofdoorzaken wel genoemd kunnen worden. De vergadering werd met een kort ope ningswoord van den voorz., den heer A. J. v. Bennekoin, aangevangen. Na de lezing der notulen door den secretaris, den heer Chr. W. v. d. Salm, werd het jaarverslag door den tweeden secretaris, den heer J. Slootweg, uitgebracht. Een lange reeks van groot verdienstelijk werk getuigde van de groote activiteit van „St. Paulus" in het jaar 1930. Met recht kan de club het bijvoeglijk naamwoord „algemeene'^ dragen op gods dienstig, politiek, sociaal en. cultureel ge bied is veel tot stand gebracht. Er zijn ontwikkelingsavonden gehouden op liturgisch terrein, priesterfeesten opge luisterd, K.R.O.-propaganda gevoerd, boe ken, brochures en liturgische geschriften onder de Katholieken verspreid en bij de Kathedraalsfeesten heeft de club het vaandel in de rijen der getrouwen voortge dragen. Dit jaar zal ook weer veel gewerkt moe ten worden; twee verkiezingen, van do Staten en Gemeenteraad vragen de activi teit van de propagandaclub. De heer P. Overdevest, penningmeester, kon aan het eind van 1930 v»n de totale ontvangsten, zijnde ƒ250.49 een batig saldo van ƒ45.13 overhouden. De controle werd uitgeoefend door de heeren T. Triebol en C. Onderwater, wiens rapport gunstig luidde. Van het beheer der boekenkast in do parochiekerk met de vlugschrift-versprei ding rapporteerde het bestuurslid C. van Leeuwen Azn. Het overschot van de ont vangsten die 105.62 waren, was slechts 0.43. De voorraad was evenwel nog 37.50 op 31 Dec. Wegens vertek van don heer Chr. W. v. d. Salm was dit aftredende lid niet her kiesbaar; de heeren P. Overdevest, C. Moerkerk en Jac. Straathof hadden ontslag genomen, zoodat in vier vacatures moest voorzien worden. Candidaten waren niet in gediend zoodat de bestuursoandidaton, do heeren h. van Es, aftredend, L. Berg, P. Berg, Th. van Gent en E. van der Hoeven bij enkele candidaatstelling werden be noemd. De heer C. P. J. Paardekooper maakte bezwaar tegen de verkiezing, omdat enkele legen geen gelegenheid hebben gehad can didaten in te leveren. Tot Donderdagvotid 7 uur was daartoe gelegen en enkele con vocaties werden eerst later uitgereikt. Na dat de regiemeenten waren geraadpleegd wordt de vergadering geschorst tot 29 Jan., waarop een nieuwe verkiezing zal plaats hebben. De heer A. O. Paardekooper verkrijgt echter in verband met de verkiezing nog liet woord om zijn oud-collega, den lieer P. Overdevest, een woord van hulde te bren gen voor hetgeen hij nu al acht jaar voor de propagandaclub heeft gedaan. Spr. ziet de club voor een groot probleem staan de omwisseling van de leden, ook nu weer, kan niet in het belang van de club zijn. Nu gaan weer vier leden het bestuur verla ten het oude verschijnsel is, dat anderen worden gekozen, die na eenigen tijd bij hu welijk of om andere redenen weer heen gaan. De leden krijgen' geen tijd zich in te werken. De geest. adv. erkent ten volle de moei lijkheid en zegt daar reeds vroeger op ge wezen te hebben. De heer A. C. Paardekooper zou pogin gen in het werk willen stellen een einde te maken aan den sleur om te gaan bedanken als de trouwdag komt. Spr. ziet niet iu waarom octieve leden vooral zij die geen andere functies bekleeden als zij ij.ee- huwd zijn het propagandawerk niet zouden kunnen volhouden en vraagt den beer Over devest eens te breken met dien ouden sleur. Spoedig zal hij dan niet meer alleen zijn en meerdere mannon een vasten vorm ge ven aan het »pagandawerk. In den bree- de wordt oo„ nog besproken of do propa gandaclub niet te veel overladen wordt met werk, waardoor het steeds moeilijker wordt geschikte propagandisten te vinden. De voorz. meent dat al het werk dat ge daan wordt behoort tot het program van do club en dat het werk steeds met liefde wordt volbracht. De heer A. C. Paardekooper dringt er nogmaals op aan, dat de heer Overdevest zich zal bedenken en verzoekt daartoe de medewerking van het bestuur. De vergadering wordt hierna gesloten, waardoor de rondvraag en de verkiezing op 29 Januari a.s. zal gehouden worden.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 11