UIT DE RIJNSTREEK Uit de Landbouwwereld UIT DE OMGEVING VRIJDAG 23 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 merken met meerdere exemplaren de laatste snufjes vertegenwoordigd. He*, trekt de aandacht, dat naast technische vervolmaking steeds meer zorg aan afwer king in oarosserie-verfraaiing besteed wordt. De motorrijwielen beslaan heel wat meer ruimte dan vorige jaren het geval was. Hun aantal is met 50 pOt. gestegen en er zijn liefst 40 merken aanwezig. Langs de wanden der groote hall vinden we ui hoofdzaak de kleinere stands van fa brikanten en importeurs van alles, wa meer indirect met het auto- cn motorbcdrijf ie maken heeft, benevens een aantal stands van bekende periodieken en touris-tenbon- den zooals A.N.W.B. en K.N.A.C. Ook de „bedirij ven-in-volle-werking" het uitslui tend technische dus van de expositie ontbreken niet. Verkeerswagens, die ieder jaar grooter, solideren geriefelijker schijnen te worden. De expositie in haar geheel geeft een ondubbelzinnig beeld van de kraohteinspan- ning,dde het induabrieele leven op het ge bied der automobiel- en motorindustrie zioh thans reeds get roost om uit de op het oogenblik heersehende „impasse" te ge raken, waarop de heer J. Leonard Lang in zijn openingsrede zinspeelde. Het. General Motors concern behoort tot de exposanten, die door de groote verschei denheid der tentoongestelde merken en ty pen in het R.A.I. gebouw ieder jaar een be langrijke plaats innemen. Veel nieuws valt er dit jaar te zien. Daar zijn m de eerste plaats de nieuwe Opel wa gens, die thans door de General Motors zelf worden op de markt gebracht. De thans geëxposeerde Opel heeft niets gemeen met vroegere typen en mag dan ook in het R.A.I.-gebouw als een novum worden beschouwd. Dit volkomen nieuwe poduct, de Opel 6 cylinder, 1.8 liter, perso nenwagen, heeft in de Duitsohe pers reeds heel wat stof doen opwaaien. Het produc tie-program voorziet voor dit jaar iu den aanmaak van 150.000 wagens van dit type, waarvan 100.000 voor den export buiten Duitsohland zijn bestemd. Op onze wegen is genoeg plaats voor de zen wagen, die immers geheel en al voor Europeesche toestanden is ingericht. Bijzon der interessant is de prijs van den zeer oompleet uitgerusten sedan, die nog onder de 1.900.— blijft. Ook met de bekende viercylinder Opél- kleina-uto heeft General Mctors een volko men reconstructie voor. Daar het nieuwe type echter niet vóór Juni of Juli gereed is, zal het ditmaal niet te Amsterdam wor den geëxposeerd. Nieuws van Vauxhall! Deze Engelsche wagen eveneens een General Motors' product i® geen geheel onbekende in ons land, daar dit merk reeds vroeger was ver tegenwoordigd. Op één der stands vinden we twee Vauxhall wagens van het "nieuwe VX type, voorzien van een zescylinde-r mo tor met kopkleppen en aluminium zuigers. De wagens vallen op door hun van het eenigszins conservatieve Engelsche type af wijkende, vlotte lijn. Het zou, in het beknopt bestek van dit verslag, gemakkelijker zijn om te vermel den, wat General Motore niet expceeert, daar dit concern, zoo als bekend, ©en «.car for every purse and purpose" heeft. Wij zullen daarom volstaan met U in zeer ver snelde tempo langs de stands te geleiden en slechts te blijven stilstaan bij hetgeen er voor nieuws te noteeren valt. Chevrolet steekt in een nieuw kleed! Langer, sierlijker en met nog meer ver chroomde deelen. Het uiterlijk wint veel door den nieuwen vorm van den radiateur en draadspaakwielen op alle modellen, ter wijl vele technische verbeteringen zijn aan gebracht. De kooper heeft thans de keus uit negen diverse modellen. Ook de prijs der Chevrolet is bijzonder aantrekkelijk gewor den. Pontiae. Eveneens een oude bekende, die een gedaanteverwisseling ten goede heeft ondergaan. Ook het model 1931 is een novi teit voor de A msterda msche tentoonstelling. Hoewel het uiterlijk der nieuwe Pontiae vee-1 gewonnen heeft, zijn. geen radicale veranderingen in de constructie te oonsta- teeren. Het geheel echter langer, smaakvol ler en solieder. Bij de hedendaagsohe gferuischlooze wer king van den motor, neemt de automobilist zelf aanstoot aan het door de aanzuiging van den carburateur veroorzaakte geluid, waarom de carburateur der Pontiae, even als bij Buick, La. Salie en Oaddllac, voor zien is van een rnlaatgeluid -demper, die ge combineerd is met den luchtreiniger. De acht cylinder Buick maakte reeds in Augustus van het vorige jaar haar enérée in ons land en is zoodoende al ingeburgerd. Bekend is, dat de fabriek de constructie van het zescylinder-model, waarvan in de zes-en-twintig jaren van het bestaan der Buick Motor Company 2.600.000 stuks wer den vervaardigd, geheel heeft verlaten. We zien hierin een bevestiging van de ook op de laatste tent.oonstellin.sen buitenslands opgetreden tendenz om het aantal cylin ders op te voeren; evenwel verwaarloost- General Mctors geenszins de belangen van hen, die het met een geringer aantal cylin ders willen stellen. Wij vinden om. twee nieuwe producten der Cadillac Motor Car Company, den twaalf- zoowel als den zestiencylinder, bei de multicylinders i,n v-vorm. Bij beiden is het klepmechanisme voorzien van een ge patenteerde hydraulische inrichting, die de kienspel in g voortdurend automatisch op nul houdt. Eenige bijzonderheden. De zes- tiiencylinder-motor met een inhoud van 7.40 Liter, ontwikkelt aan de rem 185 P.K.die •/an den twaalf cylinder Cadillac ontwikkelt 135 rem P.K. en heeft ©en cylinderinhoud van ruim 6 Liter. De bekende achteylinder Cadillac einde lijk is aanzienlijk gemoderniseerd en wat den aspirant-kooper meer zegt, de prijzen dezer modellen zijn beduidend lager dan het vorige jaar, zooals ook die der La Salie. Dit wat de stands van General Motors' personen-w a ge n« betre f t Op bedrijfsauto-gebied brengt dit con cern ook veel interessants. Vooreerst de populaire Chevrolet-truck, die met twee verschillende chassis, incl. een extra lang komt het laatst met ©en totaal draa-gver- ALPHEN AAN DEN RIJN. Ingekomen: van Rietveld: D. Rijvers en gezin, schipper, aan boord Rietveld: F. Rij- fers, schipper, aan boord Maastricht: Emile J M. Niel, onderwijzer, Bruggestraat Tiel: W. van Maurik, kruideniersbediende, Juliana- straat 28 Worner: K. van MC ijle en gezin, wed. van W. M. Jongenburger, Wilhelmina- straat 10 Woubrugge: B. de Bruin, schip per, aan boord Boskoop: M. Broker, echt- genoote van P. van Ettinger, Z. Nassaustraat 12 Moordrecht: kinderen Drost, Raadhuis straat 44 Dubbeldam: G. oer, wed. van P. Maasdam, Willemstraat 42c Leiden: A. Snel, Concordiastraat 6 Haarlemmermeer: J. P. van Dam en gezin, bloemistkn., Heeren- weg 83 Oberhausen (Duitschland): Chr. Schotten, dienstbode, Wilhelminastraat 26 Eindhoven: W. Broker, fabr. arbeider, Zaal bergstraat 33 Boskoop: W. Verburg en ge zin, veehouderskn. Nesse 10 Spijkenisse; N S. van Bokkum, Dwarsstraat 6 Rotter dam: W. Versteegh, wed. J. W. Thuss, Pr. Hendrikstraat 69 Utrecht: G. van Egmond en gezin, bloemenkoopman, Raadwijkctraat 27 Vertrokken: naar Maassluis: J. Renzen, 's Molenaarsbuurt 7 Aalsmeer, Noordvliet 97, A. M, C. v. d. Steeg, Julianastraat 51 Nijmegen, Noorddijk 134, kinderen Schram, Stationsstraat 22 Veldhoven, Meisjesschool Mariënbosch, kinderen van Hoorn, Bloemhof straat 35 Ermelo: R. W. Verkade, Oudsh. weg 106 's Gravenhage, Newtonplein 85, A. M. van der Leek, Hooftstraat 163 Wage- ringen, Hamelachterlaan 17, Wageningen, T. M. Mijs, Pr. Hendrikstraat 16 Putten: W. W. Willemsen, horlogemaker, Hooftstraat 55 's Gravenhage, Pr. Mauritslaan 108: A. A. van Dijken, Bloemhofstraat 25 's Gravenha ge, Regentesselaan, h. Kopplerstr.: W. van de Pol, Steeksterweg 61 Leiden, LevendaaJ 96a, P Bernard, Julianastraat 63 Boskoop: A. Boekhout en gezin, Concordiastraat 37 Lei den, Sophiastraat 54: Adr. C. M. de Groot, Pr. Hendrikstraat 106 Bussum: A. Turken burg en gezin, Goeman Borgesiusstr. 10 Delft, Nieuwe Langendijk 30: J. C. van der Sloot, Hooftstraat 56. BODEGRAVEN. Vereen. T. O. P. Door de Amusements- vereeniging T. O. P. is besloten, in de week van 911 Februari a.s, voor haar leden we der een gezelligen avond te geven. De ver- eeniging „Ad rem" uit Den H;vig, zal een ca baret-avond geven. Toegankelijk alleen voor leden en inwonende kinderen boven 18 jaar en introducé's, niet in Bodegraven woonachtig. Ongeluk. Gisteren reden twee auto's op den hoek van de Lecoultrestraat met flinke vaart tegen elkaar. De luxe auto van den heer Smit, hoewel erg beschadigd, kon op eigen kracht naar den reparateur rijden; de vracht wagen, beladen met steenkolen, moest worden weggesleept. Geen van beide wagens was ver zekerd. Sl. Jozefgezellenver. Zondag- en Maan dagavond geeft de tooneelvereeniging van de St. Jozefg'ezellenver. weder een uitvoering in bet Patronaat. Opgevoerd zal worden: „De universeele erfgenaam"; na de pauze: „Sara- son en Moot", Slachthuis. In de maand December zijn in het gemeentelijk slachthuis geslacht; 105 koeien, 4 paarden, 118 varkens, 978 nuchtere kalveren, 29 graskalveren, 24 schapen en gei ten. Werkloosheid. Bij de gemeentelijke ar beidsbeurs zijn als werkloos ingeschreven: 8 timmerlieden, 1 metselaar, 5 opperlieden, 15 losse werklieden, 1 stoker, 1 carosseriebou- uer, 1 kellner, 2 betonwerkers, 1 bakkers- knacht, 2 fabrieksarbeiders, 1 landarbeider en 1 fitter. Inlichtingen aan heeren werkgevers worden gaarne verstrekt. Geboren: Johannes Antonius z. van H. A. van den Berg en C. L. van den Brink. Johannes z. van P. Marchal en M. J. Rijkaart. Leendert Wilem z. van D. Vergunst en M. Baelde Jan z. van H. Griffioen en M. den Hartog. Getrouwd: R. Burggraaf 39 j. en H. A. Hoogendoorn 36 j. Overleden: Klaas Bijman 72 j. wedr. van J. Oskamp Gerritje Lammers 2 m. over leden te Leiden. Gevestigd: J. J. van Fuplen, boeren knecht van Reeuwijk W. van Muijden, bak kersknecht van Woerden T. I Oskam, bak kersknecht van Harmeien P. van den Ak ker en echtg., kruidenier, van Gouda. Vertrokken: H. van der Brugge, officier M. D. S .en gezin naar Helder M. M. van Kippersluis naar Veur mogen van 2 1/2 ton. Daarnevens een klei ner commercial chassis voor lichte bestel- wagnes. Zooals ieder jaar worden eenige specimina der G.M.C. trucks geëxposeerd. Dit merk is toonaangevend in de middel zwaar en zware klasse vrachtauto's, daar de serie G.M.C.'s vhachtwagens omvat van 230 ton totaal draagvermogen. De con structie van den ..serai d-ouble decker" auto bus met een geheel nieuwe verdeeling der plaatsruimte en carosserie van dur-alumini um vraagt vooral onze aandacht. Opel exposeert een geheel nieuw truek- ohassis van 3.33 M. met vier-cylindermo- tor en een vrachtwagen-chassds van 4 Me ter met zescylinder-motor. De Vauxhall-fabriek legt zich voor de eerste maal toe op de constructie van vrachtwagens, waarvan er twee in het R.A. I.-gebouw gehuisvest zijn, resp. een chas sis van 3.33 M. en een van 4 Meter, die in den handel zijn onder den naam van „Bed ford" trucks. Bedfordshire is n.l. het En gelsche graafschap, waarin de Vauxhall fabriek is gelegen. Wij komen nog nader op deze tentoon- I stolling terug. LEIDERDORP. Ziekenfonds. Gisteravond hield het alge meen Ziekenfonds Leiderdorp en Zoeterwoude (li. R.) zijn jaarvergadering in t gebouw Iréne. De voorz., de heer G. v. d. Beek, opende de vergadering en wenschte de leden een welkom toe in het nieuwbegonnen jaar, inzonder den bonds-secretaris, den heer Kuier, die oojt ter vergadering was. Spr. verzocht den secr. de notulen te lezen, die zonder op- of aanmer kingen werden vastgesteld en geteekend. Toen kreeg men 't verslag te hooren van den penningmeester. Er waren op 1 Jan. 1931: 275 leden, van tarief A 80 en tarie fB 195. De in komsten bedroegen ƒ4081.22 en de uitgaven 2435.79, dus een batig saldo van 1645.43 met het saldo vorige jaren was in 't geheel in het bezit 5556.21. Er was aan zieken uit gekeerd: in tarief A 26 ziektegevallen, met 343 ziekendagen, de som van 454.69. In ta rief A 3 ongevallen met 30 ongevalsdagen uit gekeerd 110.83. Tarief B 62 ziekengevallen, met 602 ziekendagen, uitgekeerd 886.06. Ta rief B, 8 ongevallen met 103 ongevalsdagen, uitgekeerd 124.30, te zamen 1575.38. De beide kasnazieners waren verhinderd ter ver gadering aanwezig te zijn. De vergadering ging accoord met de handteekening van accoordbe- vinding. De voorz. sprak daarover zijn dank uit. Aan den penningmeester werd een toelage toegekend van 30; aan de ziekencontroleur Bosman werd een loon toegekend van 70 en aan J. de Jong 55. Als afgevaardigden voor de bondsvergadering werden benoemd: G. An ker en N. de Vogel en als reserve A. J. Brug- Het punt bestuursverkiezing was daarna aan de beurt; de aftredende leden A. Cats, G. An ker en A. J. Brugman, werden met algemeene stemmen bij acclamatie herkozen. De voorzit ter bedankte de gekozen bestuursleden, dat ze wederom hun functie aanvaarden. De voorz. bracht nu in bespreking het derde tarief. Geraakt een lid, verzekerd volgens ta rief B, werkloos, dan zal de uilkeering van het ziekengeld bij voorkomende ziekengevallen automatisch worden overgeschakeld in tarief A, met dezelfde premiebetaling, als in tarief B werd aangenomen. Verder werd nog gespro ken of werkloozen, die volgens tarief B ver zekerd z-n, het recht hebben, bun premie te verhoogen; daarvoor werd een norm van 10 gesteld, hetgeen met algemeene stemmen werd aangenomen voor den tijd van een jaar. De voorz. bracht in bespreking dat 't fonds het volgend jaar zijn 40-jarig jubileum viert; het bestuur heeft van de vergadering een vrij mandaat gekregen om in die richting eenige werkzaamheden te verrichten. Bij de rondvraag werden verschillende on derwerpen aan de orde gesteld. Tenslotte kreeg den heer Kruier 't woord, die het sanatoriumfonds ter sprake bracht. Na eenige discussie bracht de heer J. de Lange een voorstel in de vergadering, om 't sanato riumfonds een gratificatie toe te kennen van 50, welk voorstel met alge.neene stemmen werd aangenomen. Daarna sluiting. NOORDEN. Ziekenfonds. Woensdag heeft het zieken fonds St. Martinus zijn 8ste jaarvergadering gehouden. De voorz., de heer J. Pieterse Sr., opende de bijeenkomst, heette allen welkom en deelde mede, dat de 1ste secretaris wegens ziekte niet tegenwoordig kon zijn. De notulen werden gelezen en onveranderd vastgesteld; ook werd 'n prachtig jaarverslag voorgelezen, waarvoor den secretaris een ruim verdiend ap plaus werd gebracht. Volgde het jaarverslag van den penning meester. De 2e penningmeester bracht dit ver slag uit; aan contributie was omvangen ƒ488.14 rante boerenleenbank 64.97, totaal samen J 553.21. Uitgekeerd aan zieken 414.55, di verse 91.02, overschot 8e bekjaar 47.64. Saldo 7e boekjaar J 1753.16, zoodat het to taal bezit op 31 Dec. 1930 was 1800.80. Belegd op de boerenleenbank 1775.12; nog in kas bij den penningmeester 25.68. De heer H. v. d. Meij bracht verslag uit na mens de controlecommissie; alles was in orde bevonden. Voor de controle 9e boekjaar werden be noemd de heeren G. Hakkeling, H. de Boer en A Viane Czn. Nu volgde een bespreking van „Roomsch Noorden", waarvoor een afgevaardigde moet worden benoemd, om zitting te nemen in het comité. Gekozen werd de heer A. Noteboom. De contributie zal 10 cent {ter lid bedragen per paar, maar zal uit de kas worden betaald. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende leden P. Pieterse Wzn., Ant. Noteboom en R. Knaap met bijna algemeene stemmen herkozen. Nu volgde de gratis-verloting, met hoofdprijs een tulband en verder nog verschillende prij zen, ook nog sigaren enz. Het 'oeval wil, dat de bakker, die de tulband had gebakken, de zen weer trok, doch de tulband weer verloot ten bate van het ziekenfonds en werd gewon nen door J. van den Helder, die er zijn mede- hui^genooten mee ging verrassen. Wijziging reglement art. 22 Zij, die in een andere klas willen, kunnen zich altijd laten overschrijven; dit kon anders maar eens per jaar geschieden. De contributie blijft zooals die nu is; de voorz. merkt daarbij op, dat het bestuur heeft gemeend nog maar een jaar zoo te moeten doorgaan. Hierna sluiting. NIEUWKOOP. Warendienst. Blijkens het jaarverslag over 1930 van den keuringsdienst van waren heb ben in deze gemeente onder voortdurende con trole gestaan 57 winkels. Van niet minder dan 1865 artikelen werd de deugdelijkheid ter plaatse onderzocht, terwijl van 132 artikelen dit onderzoek in het laboratorium werd on derzocht. Het aantal uitnoodigingen, waarschuwingen of processen-verbaal bedroeg 27, 20 artikelen werden afgekeurd. Geboren: Maria Cornelia d. van C. van Houten en J. M. Compier. Ondertrouwd: A. J. Goes, 28 j. wonen de te Karaerik en C. K. van Velzen 25 j. Overleden: C. van der Meer 69 j. echt genoot van D. Leliveld. KOUDEKERK. Loop der bevolking. De bevolking bedroeg ■op 1 Jan. 1930: 941 m. en 870 vr is 1811 zie len. Zij vermeerderde door: vestiging 90 m. en 85 vr. is 175 zielen, geboorte 33 m. en 28 vr. is 61 zielen. Geheele vermeerdering 123 m. en 113 vr., totaal 236 zielen. Zij verminderde door vertrek 113 m. en 194 vr. is 217 zielen; door sterfte 11 m. en 7 vr. is 18 zielen. Ge heele vermindering 124 m. en 111 vr., totaal 235 zielen. Vermeerdering aantal inwoners m. 1 vrouw. Totaal bevolking op 31 December 1930: 941 ra. en 871 vr. is 1812 zielen. Bouwen. Aan de Gebrs. Uljé te Leiden is opgedragen het bouwen van een woonhuis aan den H. Rijndijk voor rekening van den heer W. van der Bijl voor den som van 8960. Ingekomen: van Zoeterwoude: M. Zaal van Boskoop: M. v. Velden Amsterdam: A. Leenheer Rotterdam: B. Dorrepaal Hazerswoude: J. A. Bos en gezin. Vertrokken: naar Hazerswoudé: B. van Wetten Oegstgeest: J. M, Bijleveld Zwam merdam J. M. Ververs Alphen a. d. Rijn N. van den Bos Hazerswoude: J. Batelaan en gezin. WOERDEN. Nog geen rijwielplaatje. Tegen A. M. al hier, werd procesijverbaal opgemaakt wegens overtreding van de rijwielbela3tingwet. „Katholiek Woerden". De lezers worden er nogmaals aan herinnerd, dat de vierde le zing van „Katholiek Woerden" op Maandag 26 Januari wordt gehouden. Als spreker treedt op rar. G. C. J. D. Kropman, wethouder van Amsterdam, met het onderwerp: a. Beteeke- nis der gemeente; b. Katholieke Armenzorg. V. E. P. Zondag speelt V. E. P. een com petitiewedstrijd tegen P. V. C. op eigen ter rein aan den Utrechtschen Straetweg. ZOETERWOUDE (Dorp). L. T. B. De R.K. Boerenbond hield gis teravond een bijeenkomst voor de leden, waar op ook de oud-cursisten waren uitgenoodigd. Bij verhindering van den heer M. Th. Kom pier werd de bijeenkomst geopend door den heer Jac. v. Leeuwen Adr.zn.. die er op wees, dat dit wel een eigenaardige bijeenkomst was; bij de gewone leden zijn nu ook de jonge boe ten uitgenoodigd. De opkomst had grooter kunnen zijn. Spr. hoopt dat de aanwezigen een leerzame avond zullen hebben. De landbouw- leeraar, de heer N. Bles, zal een inleiding houden over veevoeding, en zul zich ditmaal bepalen tot de voeding van de varkens. Het is zeker een groot belang vooral nu de prijs der vette varkens zoo laag gedaald is en spr. zegt met huivering aan het onderwerp te beginnen, nu de huidige noteering reeds eenmaal tot 21 Vt ct per pond is gedaald. Het is nu meer dan ooit noodig, teneinde winst te maken of het verlies zoo klein mogelijk te doen zijn, om de beste wijze van voeding te leeren. Wij moeten ons tot enkele der behandelde punten beperken. Eerst noemde spr. de vraag welke varkens voor binnen- en buitenlandscne j consumptie gevraagd worden en welke eischen I daarbij gesteld worden. Dan gaat spr. aan de 1 Hand van de selectie-proeven na welke soort van varkens het meest geschikt zijn om le mesten. Spr. somt nu de goede eigenschappen op van de Yorkshire varkens, die deze soort ken merken tot het goedkoopst, snelste te mesten met het beste slachtproduct. Zeer in den breede volgen nu de vele voe- dingssoorlen; eerst vipor de zeug, daarna voor biggen en tenslotte voor de mesterij. Na de pauze volgde een gedachtenwisseling, waaraan werd deelgenomen door de mannen van de praktijk, die nogal verschil van mee ning hadden, vooral over de eigenschappen van de Yorkshire varkens. De heer J. Schouten betoogt daarbij, dat het toch bijna zeker is, dat de Yorkshire var kens het nieuwe bloed geven aan de hier ge zochte bonte soorten, waarvan de mesters dan cok juist de beste uitzoeken. Ook over het voederen van vlschmeel volgt een langdurig debat, waarbij de inleider wijst op de verbeterde fabricage van het vischmeel. Na nog meerdere zaken besproken te heb ben, dankt de heer J. v. Leeuwen Azn. den inleider voor de verbreiding van de inzichten. ZOETERWOUDE. Waarschuwing. De burgemeester dezer gemeente waarschuwt de ingezetenen om geen z g. steunzegels te koopen, welke door werk loozen in deze gemeente voor den prijs van 5 en 10 cent te koop aangeboden worden, onder mededeeling, dat de opbrengst van den ver koop dier zegels is bestemd voor de werkloo zen. Deze zegels dragen als opdruk de letters P. A. S. Leiden. Door den burgemeester is geen vergunning voor bedoelden verkoop gegeven, terwijl noch de opbrengst, noch de verdeeling der gelden te controleeren is. Bazar. Onder leiding van mevr. Eijkman heeft zich een plaatselijk com.tè gevormd, het welk voornemens is een bazar en verloting te organiseeren, waarvan de batan besterad zijn tot dekking van kosten voor het verbouwen van de Ned. Herv. pastorie alhier. DE KWAKEL. Kiesvereeniging „Uithoorn 11". Voor de groslijst voor de Prov. Staten zijn op 20 Jan. alhier gesteld de heeren Matth. Kleyn, C. G. van Wees, P. Han en J. A. A. Straman. Een der aanwezigen lichtte zijn handteekening op de lijst voor Matth. Kleyn te Kwakei als volgt toe: ,,'t Is omdat de tuinders in regeerings- kringen willen laten hooren hoe 'fc nijpt. De toestand der tuinders is diep treurig en toch, en wordt van regeeringswege niets gedaan. Een tuinders-afgevaardigde moet daar dus de tuindorsbelangen naar voren brengen, 't Is te hopen, dat dezelfde toon in andere kieskringen wordt overgeno men vooral in die streken, waar ook hoofd zakelijk tuinders wonen." VOORSCHOTEN. Aanbesteding. Bij de alhier gehouden ondershandsche aanbesteding voor het ma ken van een lijkenhuisje, een muur met hek plaatsing en bijbehoorende werken aan het kerkhof der Ned. Herv. Kerk alhier, werd ingeschreven door: G. A. Niersman vor 2399, C. van Osnabrugge voor ƒ2267, M. de Jong en zoon voor 1919, Joh. Zui derduin voor 2992, H. A. Niersmaii voor 2775. Allen wonende alhier. De gunning is i aangehouden. Bladgroenten. We willen iet® zeggen over vervroegen van spina zae en raap stelen. Redfe in December, doc-h ook nog in Januari en begin Februari zaait men ze in den kouden broeibak. Heeft het her haaldelijk hard gevroren, dan is het zelfs verstandig niet t© veel op vorige zaaisel® te vertrouwen en nog eenige bakken te zaaien. De genoemde groenten vriezen wel net dood onder de ramen en matten, zelfs niet op den kouden grond, maar gewoon lijk laat de beschutting tegen strenge vorst, nog al te wenschen over, en lijdt de gToen- te zooveel, dat de groei er uit i®, en ze la ter bij gunstige temperatuur op eens gaat schieten, vooral op schralen grond en wan neer ze dik gezaaid i«. „De grond moet voor spinazie lillen van den mest.", zegt de ouderwetsehe groentekweeker, en hij heeft gelijk. Niet aHeen veel mest, maar ook ver- sche mest wordt verlangd, vooral op schra le, droge gronden. Van kunstmest kan met a-bleen de soorten gebruiken, die spoedig werken, vooral Chili- en kalksalpeter, su- perphosphaat, en patentkalizwavelzure ammoniak en slakken-meel (Thomasphcs- phoa-t) werken te langzaamEvenwel dient men rekening te houden met. den kaiiktoe- sta-nd van den grond, waaromtrent men zich op de hoogte kan stellen door het op zenden van een grondmonster naar het Be- drijfsla-boratorium voor Grondonderzoek te Groningen (formulieren aldaar aan te vra gen). Ka in iet kan nien vn! strekt niet ge bruiken, omdat het zooveel chloor bevat, dat de planten er van zouden sterven. Die meststof moet minsten® zes weken in den grond zijn. vóór men er op kan zaaien of planten. Zelfs jonge vrucht Ijoomen kunnen er d-oov gedood worden, als het in groote hoeveelheid bij de wortels komt. Bereiding van bladaarde. In 't najaar wordt het blad op een hoop gezet.. Tus- schen elke Laag bladeren, die ongeveer 25 cM. dik moet zijn, komt een dunne laag zand, maar slechts zóóveel, dat de blade ren ©enigszins vast liggen, dus ternauwer nood bedekt zijn. Is de hoop ongeveer 2 M. hoog, dan legt men er takken of iets dergelijks op, om 't wegwaaien der blade ren te voorkomen. In den regel zijn de bla deren vochtig genoeg, zoodot men voor eerst niet behoeft te gieten. Wordt de hoop te warm, dan giete men er water of een zwakke gier oplossing over, zoodat hij voldoende vochtig blijft cn niet- verbrandt. De hoop mag daarom ook niet vast get rapt wordende zwakke laag zand is voldoen de, en deze maakt later het bijmengen van zand onder de aarde overbodig. In 't voor jaar werkt men den hoop goed om, zoo dat de bladeren, die onderaan lagen, nu binnen inkomen. In 'b volgende najaar zal men de bladaarde reeds als plantenaarde kunnen gebruiken; toch zal zo, als zc lan ger ligt, niet slechter, maar beter worden. Natuurlijk kan men den hoop meer dan eens omzetten. Zulke bladaarde is altijd een uitstekende aarde, en bijna voor alle soorten van planten te gebruiken. Al naar de soort der planten voegt men er wat fij nen turfmolm bij: voor planten, die vette zware aarde verlangen, wat compost- of balcaarde. Maar niet alle bladsoorten zijn oven goed, d.w.z. even veel waard om,er aarde van te maken. Over 't geheel zijn de bladsoorten van boomen met hard hout, die langzaam groeien, als eiken, beuken, ooni fee ren, de beste. Hoe houdt men zijn vee gezond? Wen ken voor den stal: Hoofdzaak is: de lucht steeds zuiver te houden met een gelijkma tige temperatur van 006(5 gr. Fahren heit, Dit is onmisbaar voor de gezondheid der dieren. De koude vermindert den in vloed en de werking van de voeding, ter wijl daartegenover te hnoge temperatuur den eetlust doet verminderen en de dieren verzwakt, Tocht doet kouvatten en ziekten ontstaan. De stal moot steeds zindelijk gehouden worden; men lette er op, dat de gier goed wegloopt, de grond, de paardenkribben en voederbakken van het vee, enz. schoon zijn e« er voldoende ruimte is voor het vee om te gaan liggen. De stal moet goed verlicht zijn, doch men geve acht, dat het licht of de zonne stralen niet onmiddellijk in 't oog der die ren vallen, omdat ze hierdoor onrustig worden. Zieke hoenders. De omgang met ziek gevogelte eischt groote voorzichtigheid, daar besmettelijke ziekten ran dieren op menechen kunnen overgaan. Men heeft ge vonden, dat bij duiven, hoenders en fazan ten tuberculose voorkomt on dat deze in haar aard dezelfde is, als die bij den menech en bij kleine zoogdieren. Het is dtaarom ook geraden 't binnenste ran 'n geslacht hoen, voor 't gebruik nauwkeurig te onderzoeken. V,erdacht uitziende gole vlekken, harde knobeitjes of zelfs etterige plekken, voor al in den lever, maken het gevogelte on geschikt voor gebruik. Ook diphbherit is gaat van den mensch op vogels en omgekeerd over. Daarom is voorzichtigheid in den omgaing een eerste vereischtc.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7