OPRUIMING Om Honderd Duizend Dollar! VRIJDAG 23 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Meisje door tram gegrepen en gedood. Gisteravond te zes uur is te Rotterdam in de Putsche Laan, de 13-jarige C. H. Vrijer, uit de Daliahstraat, bij het spelen over de trambaan geloopen en gegrepen door een treintram van de R.T.M. Het meisje werd overreden en totaal ver morzeld. Zij was onmiddellijk dood. Het lijktje is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Den bestuur der van de tram treft geen schuld. In kokend water gevallen. Het tweejarig zoontje van den landbou wer J. Sletterik, wonende te Broekland gem. Raalte, is bij het achteruit loopen in een pot met kokend water gevallen. Na een hevig lijden is de kleine aan de gevol gen hiervan, gisteren overleden. Verdronken. De 31-jarige G. de V., werkzaam aan de steenfabriek Lombok" te Winsum, geraak te hedenmorgen met zijn fiets in het Win- summerdiep. Toen men den man, die aan toevallen lijdt, uit het water had gehaald, bleek hij reeds te zijn overleden. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. Tragische dood. In het Diaconessenhuis te Haarlem is de 34-jarige dienstbode J. F. geboortig uit Den Helder in het bad door een flauwte bevangen, daardoor met het hoofd onder water geraakt en verdronken. Stoomschip omhoog gevaren. Nabij Terneuzen is een onbekend stoom schip omhoog gevaren. Later is gebleken, dat dit schip de Dur ham Castle is, dat blijkbaar voordien is aangevaren door de Hedwig Fischer. De schade, die dit laatste schip heeft opgeloo- pen is niet bekend. Het was bestemd voer Dantzig. Het uitgaande stoomschip Marma, be stemd voor AntwerpenRotterdam, heeft volgens berichten een boei overvaren in het Oostgat. Er wordt verwacht, dat de Durham Castle te middernacht met een sleepboot vlot komt. De aanvaring van het s.s. Lindisfarne. L. Smit en Co.'s Internationale Sleep dienst is gisteren in samenwerking met de N.V. W. A. van den Taks Bergingsbedrijf begonnen om de lading stukgoed uit het achterruim van het Engelsche s.s. Lindis farne te lossen in het schip Phyllis Hudson. Men zal a.s. Zaterdag met behulp van het bergingsvaartuig Freya en de drijvende bok Titan trachten om de Lindisfarne vlot- en in een dok van Wilton te Schiedam te brengen. Be omgekomen Nederlandsche ski-loopers. Naar het Oostenrijksch correspondentie bureau uit Stanton seint vertoonen de lij ken van de beide in Arlberg bij het s^- loopen omgekomen Nederlanders, de hee- ren Renck en Polak geen enkele verwon ding. De dood moet door verstikking ver oorzaakt zijn. Hun stoffelijk overschot zal naar St. Anton worden vervoerd, waar de gemeentelijke autoriteiten nadere regelin gen zullen treffen. Totl de laatste seconde brandt zij op vollel sterkte, i houdt zij de SCHIPBRUG TE ARNHEM AANGEVAREN. Eenige stagnatie. Donderdagmorgen omstreeks half acht, toen het schip „Vertrouwen", thuisbehoo- rende in Zwelk, door de geopende schip brug te Arnhem zou varen, kwam dit, vermoedelijk door den stroom in aanva ring met het andere brugvak, dat zoo noodig, ook uitgedraaid kan worden. Het brugpeisoneel stelde onmiddellijk pogin gen in het werk om dit vak ook uit te draaien, doch vermoedelijk door een ge brek aan den eleotrischen stroom geluk te dit niet snel genoeg. Het vak werd door het met den stroom medegaande zeilschip medegevoerd. Doro de zware spanning werd een electrische voedings draad en een ankerketting gebroken. Een ter plaatse zijnde stomoboot bracht het bragvak weer op zijn plaats. Persoonlijke —en niet voor doch he verkeer was tot negen uur voorm. ge stremd, hetgeen voor velen een belang rijke stagnatie beteekende. Naar van deskundige zijde ons werd verzekerd, ligt de oorzaak van het on geval vermoedelijk in wijziging van het stromobed der rivir in d nabijhid van de brug, hetgeen echter eerst bij laag water zou kunnen worden vastgesteld. MOORDAANSLAG TE HAARLEM. Een vrouw in den rug gestoken. Gistermorgen vroeg heeft te Haarlem een poging tot moordaanslag plaats ge vonden in perceel Wouwermanstraat 37. Daar woont de groentenhandelaar B. met vrouw en 30-jarige dochter. Vanwege zijn beroep wa^ de man in den vroegen mor gen naar de groentenmarkt gegaan, ter wijl ook de vrouw des huizes niet thuis was. De dochter lag ziek te bed. Zij sliep in de serre, welke grensde aan een schoenmakerswerkplaats, eveneens in het huis gevestigd, waar werkzaam is de 24- jarige sohoermakersknecht, S. v. d. A. wonende te Haarlem. Voor dezen was het dus gemakkelijk, de serre te bereiken. Hij drong in den morgen de serre binnen en stak het meisje met een mes in den rug. Onmiddellijk daarop nam hij de vlucht. Het meisje bemerkte niet, dat zij ge stoken was, doch dacht, da4; de man haar alleen een klap gegeven had. Zij legde zich daarom weder te sal pen en toen eenige uren lataer haar vader thuis kwam, vertelde zij, wat er gebeurd was Het bleek toen ec-hter, dat er bloed in het bed lag. Onmiddellijk werd een dok ter gewaarschuwd die bij een nauwkeurig onderzoek constateerde, dat de dochter met een mes gestoken was waarbij een long geraakt was. Hij achtte den toe stand nogal ernstig en oordeelde opne ming in de Maria stichting noodzakelijk. Ook de politie werd gewaarschuwd, die een onderzoek ter plaatse instelde. In verband met den toestand van het meis je. kon haar slechts een kort verhoor worden afgenomen. Daarbij wees zij voor noemden s-choenmakerskneoht als den da der aan. De reden van zijn daad be greep zij niet. Van eenige liefdesverhou ding tusschen haar en hem is nooit sprake geweest. De dader is geestelijk niet normaal, zoodat men daarin de re den van zijn daad zoekt. Gisteravond was hij nog voortvluchtig. De toestnad van het meisje is naar omstandigheden redelijk. DE PENHOUDER VAN LOCARNO. De verzekering keert vijfduizend gulden uit Men herinnert zich, dat ter Vredes- en Volkenbondstentoonstelling, te 's-Graven- hage gehouden, een belangrijke inzending van het gemeentebestuur van Locarno, her innerende aan de conferentie van 1925, was tentoongesteld. Men?» zal zich ook herinne ren, dat de penhouder, waarmede de kop stukken ter conferentie de voorloopige trac- taten te Locarno hebben geteekend, is ver loren geraakt, hetzij op de reis naar Ne derland, hetzij kort na aankomst ter ten toonstelling. En ook, dat het gemeentebe stuur van Locarno heeft erkend, dat het verlies was te wijten aan omstandigheden, die geheel builen de schuld en uiteraard buiten den wil van het Tentoonstellings- comilé vielen. Niettemin echter bleef het verlies naar beide kanten pijnlijk. Geluk kig echter was door het Tentoonstellings comité een verzekering geslolen, die niet slechts betrekking had op verlies ban voor werpen tijdens de tentoonstelling, maar ook zoodanig verlies op heen- of terugreis. De afwikkeling dezer aangelegenheid, waarbij de Consul der Nederlanden te Lu- sano, baron van Wassenaar, zijne gewaar deerde medewerking verleende, heeft eeni- gen tijd op zich laten wachten, omdat eenerzijds het gemeentebestuur van Locar no zich wilde beraden over het bedrag, daarvoor te reclameeren en onderzijds de verzekeraars, de firma Blom en van der Aa te 's-Gravenhage, de bijzonderheden aan dit verlies verbonden, wenschten te onderzoeken. Degenen, die in het lot van den pen houder van Locarno, nu nog meer dan te voren, hebben belang gesteld, zullen zeker met voldoening vernemen, dat dank zij het royale standpunt, door de verzeke raars ingenomen, aan het gemeentebestuur van Locarno een bedrag ad 5000 voor den verloren penhouder is uitgekeerd, met welk bedrag het gemeentebestuur van Locarno zijnerzijds zich volkomen heeft tevreden Goede vangst. Dezer dagen heeft de politie te Overdin kei twee gehuwde arbeiders gearresteerd Na een zeer streng verhoor bekenden zij in totaal 25 diefstallen met of zonder in braak te hebben gepleegd, waarvan tien aan de overzijde der grens. De beide inbrekers werden ook verdacht van vier te Hengelo gepleegde inbraken en den overval op den bejaarden landbou wer te Boekelo, doch dit ontkenden zij. ÜIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Zaterdag 24 Januari. Huizen, 298 M. Uitsl. KRO.-uitzending. 8.009.15 Morgenconcert. 11.3012.00 Godsd. halfuurtje. Pastoor Per- quin. 12.001.30 Concert KRO.-Sextet o. v. P. Lustenhouwer. 1.302.30 Gramofoonpl. 2.303.00 Vragenhalfuurtje voor de jeugd. 3.004.15 Kinderuurtje 4.305.30 Concert KRO-Salonorkest o. 1. v. M. van 't Woud. 5.305.45 S. P. J. Borsten „Gymnastiek 5.456.05 Vervolg concert Salonorkest. 6.056.25 Journ. Weekoverzicht Paul de Waart. 6.26.45 KRO. Salonorkest. 6.457.15 Esperanto-cursus. 7.157.45 F. M. Gescher: .Nederlandsch- Indië" 7.459.00 Concert Dubbelmannenkwartet „De Westfriezen", Wognum. 9.1510.45 Concert KRO-sextet o. 1. v. P Lustenhouwer, Ca. 9.00 Vaz Dias. 10.3512.00 Gramofoonpl. Hilversum, 1875 M. Uitsl. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Uitzending voor arbeiders in de con- tinu-bedrijven. Kees Pruis. Stella Seemer, Wil lem Ciere, Huib. Wouters, A. de Vries (tDe- spraak). Gramofoonpl. 12.00 Politieber. 12.30 Concert VARA-septet o. 1. v. Is. Eyl en Gramofoonpl. 2.15 Gramofoonpl. 2.30 P. K. Polderman: „Het Groot Volks- tooneel". 2.45 Paedagogisch concert o. I. v. Piet Tig- gers en m. m. v. het trio Boismans-Helman- Van Wezel (piano, viool, cellol. 4.15 Cursus Duitscb door P. J. Bol. 4.45 Gramofoonpl. 4.50 Radio-Volksuniversiteit 5.20 T. Landr: „Ons huis een tehuis". 5.45 Ir. Ch. G. Cramers: ..Wat valt er te zeggen van het hoofdstuk Indic onzer Staats- begrooting". 6.00 Concert. Johan Jong (orgel en piano) en Max Rodrigues (cello), alsmede Gramo foonpl. 6.45 Literair halfuurtje A. M. de Jong. 7.30 Politieber. 8.00 Populaire avond. VARA-orkest. o. I. v. H. de Groot. Henri Marchand (chansonnier) Teun de Klepperman „Bij de Pomp". 9.00 Bestuursmededeelingen A de Vries. 9.10 Vervolg populaire avond m. m. v. Wil lem van Capellen. 10.20 VARA-varia. 10.35 Slot populaire avond. 11.00 Vaz Dias. 12.00 Sluiting. Daventry, 1554,4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. f I.202.20 Orkestconcert. 2.20 Verslag van den wedstrijd Schotl&ad- Fransch Rugby team. 4.45 Orkestconcert en orgelspel. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Liederen-voordracht. 6.35 Berichten. 7.00 Sportber. 7.05 Zang door S. York Bowon en S. Austin. 7.20 Lezingen 7.50 Orkestconcert. 8.35 Herdenking van den 172sten sterfdag van Robert Burns. 9.20 Berichten. 9.40 „The Scoop", Detective-verhaal. 10.05 „Goin' South". New-York te Orleans. Cabaret-programma. 10.5012.20 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Militair orkest. 9.3510.35 Gramofoonpl. II.30 Gramofoonpl. 12.251.50 OrkestconcerL 4.505.20 Solistenconcert. 6.50 „De Tooverfluit". Zangspel van W. A. Mozart. Daarna: Berichten en tot 11.20: Dans muziek. 11.2012.20 Dansmuziek (Gramofoonpl.). Brussel, 508,5 M. 5.20 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Concert. Orkest en solisten, (Gramo- foonopnamen). Kalundborg, 1153 M. 12.0512.35 Gramofoonpl. 2.504.50 Orkestconcert en zang. 7.208.20 Dansmuziek 8.459.00 „Familien Hansen" van Jens Locher. 9.1510.20 Orkestconcert. 10.2011.35 Dansmuziek „Radio Pari s", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 9.20 Concert Orkest en solisten. 12.50 Gramofoonpl. 4.05 Kinderuurtje. 4.50 Dansmuziek. 5.20 Concert. 9.05 Concert. Z e e s e n, 1635 M. 5.401.20 Voordrachten. Berichten. Lessen. 1.202.20 Gramofoonpl. 2.20—3.50 Lessen. 3.504.50 Orkestconcert. 4.506.45 Lezingen. 6.50 Opera „De Tooverfluit" in 2 acten van W. A. Mozart 9.50 Berichten en daarna Dansmuziek. Meisje aangerand. Onder de gemeente Simpel veld is op een eenzamen veldweg een zeventienjarig meis je aangerand. Op haar hulpgeroep nam de onbekend gebleven dader de vlucht. Zijn spoor kon geruimen tijd door de sneeuw gevolgd worden. Het meisje was in staat een vrij goed signalement van den aan rander te geven. Ongewenscht bezoek. Tijdens de afwezigheid van de bewoners is ingebroken bij den molenaar V. te Nieuwstadt. Met een schop forceerden de inbrekers een keukenraam. Schier alle kas ten en laden werden doorzocht. Toen de bewoners thuis kwamen, sloegen de dieven ijlings op de vlucht, met achterlating van een schop en een mes. De marechaussee doet onderzoek. Offerblokken opengebroken. In de kerk te Remburg werden enkele offerblokken opengebroken en van hun in houd beroofd. Steenkool op het Zandvoortsche strand. Op het Zandvoortsche strand heeft de vloed van den jongsten storm zooveel ko len aangespoeld, dat men ze maar voor het rapen heeft. Door velen is er al een aardige voorraad ingeslagen. GROOTE JAARLIJKSCHE Onze bekende soliede kwaliteiten. 393 GOEDEREN WOROEN BEWAARD FEUILLETON Uit het Amerikaansch van FRANK L. PACKARD. (Nadruk verboden). 6) De auto kwam in beweging en schoot als een bezeten monster met een sprong voor uit. Een hand klemde zich aan de zijkant maar werd met geweld losgescheurdde eigenaar er van draaide rond als een tol en kwam met een harden smak op het trot toir terecht. Dave Henderson wierp een blik over zijn schouder en hij klemde zijn kaken nog vaster op elkaar. NatuurlijkHij had iets dergelijks verwacht: hij had noch Baldy Vickers' vak-bekwaamheid, noch den rijk dom van diens hulpbronnen onderschat Een zware, grijsgelakte groote auto was om den hoek van de eerste zijstraat ach ter hem te voorschijn gekomen en pikte één moment langzaam rijdend Runty Mott en zijn triumfantelijke metgezellen op. Dus de wedren was begonnnen en zou niet eindigen .vóór de eindstreep. Dave kende den man daar in den grij zen wagen achter zich te goed om zich ook maar een oogenblik illusies te maken, dat zijn vervolgers niet alles op het spel zouden zetten en alles zouden wagen. Het was immers om die kleine zwarte tasch te doenEr was maar één kans om hun op den grooten weg kwijt te raken als zijn wagen de snelste bleek. En als dit niet zoo was? Wacht dan was er nóg een kans op een weg dien hij dien middag gereden had Als hij dien weg maar kon nemenHet was een gok, maar het was de beste kans.om alles te winnen of alles te verliezen Hier in de straten van de stad zou den ze hun revolvers niet durven gebrui ken ze konden zich alleen om zoo te zeg gen „aan zijn voetstappen hechten" en noch hij, noch zij konden hier uit hun wa gens alles aan snelheid halen wat er in zat, maar buiten op den vlakken weg! Hij keek wéér ovêr zijn schouder. In de groote grijze auto die een 75 meter achter hem was, zaten vijf passagiers. Hij kon het kleine, roodharige monster duidelijk onderscheiden, vóór in den wagen naast den man-aan-'t-stuur; een korte, gedron gen gestalte met de pet in de oogen ge trokken niemand anders dan Baldy Vickers. Dave Henderson knikte hij had nog iets anders opgemerkt. Als hij voor overgebogen over zijn stuur zat, was de achterzijde van zijn auto hoog genoeg, niet om hem absoluut onkwetsbaarheid te ver zekeren, maar toch om hem een redelijke bescherming te bieden wanneer hij het mo ment gekomen achtte om de schoten uit de revolvers van de mannen achter hem uit te lokken. Een plotselinge gedachte kwam mij hem op om bij een of andere zijstraat uit de auto te springen en in een groot gebouw te verdwijnen. Dan zou het hier in de bin nenstad een blind zoeken worden voor zijn vervolgers. Maar hij verwierp dit plan di rect weer: hij vluchtte immers niet alleen voor Baldy Vickers en zijn trawantenAls hij op deze manier er in zou slagen om Baldy Vickers een loer te draaien dan bleef de politie nog over. Als die haar vangarmen naar hem uitsrekte, bedierf hij zijn kans om te ontsnappen minstens voor de helft, door in de stad te blijven hangen. Het kon immers niet lang duren of Ty- deman, verwonderd door zijn wegblijven, zou den diefstal ontdekken en het eerste wat de gefopte Baldy Vickers, begeerisc naar wraak, zou doen als Dave hem ont glipte, zou zijn de politie te waarschuwen. Hij wist immers alles Neen, hier in de stad een poging wagen om te ontkomen, was heelemaal niets ge daan Het spel was tóch al verloren al bracht hij het leven er af dank zei Boo kie SkarvanDank zij Bookie Skarvan Dat alleen was al waard om te blijven leven om af te rekenen met Bookie Skarvan Huizenblok na huizenblok schoot voor bij, om straathoek na straathoek suisde de wagen. Vijf en zeventig meter achter hem was de groote, grijze wagen. In de stad wa ren de handen van zijn vervolgers gebon den, maar buiten zouden ze wel wat an ders doen dan kalmpjes achter hem aan rijden. Maar dan had hij het voordeel dat hij direct van de wal de sloot zou raken als hij hun ontsnapte 1 En bovendien dat hield hij zich telkens weer voor oogen de 100.000 dollar waren er ook noggoed verborgen in juffrouw Tooler's oude duiven til. Waren die geen mooi dool om voor te vechten Hoe verder hij ze achter zich liet hij veiliger ze voor hem bewaard wa ren De auto had nu den buitenrand van de de stad bereikt. De huizen werden schaar- scher, stonden verder uit elkaardaar was de straatweg al. Hij boog zich over het stuurrad en gaf vol gas. De wagen sprong vooruit als een volbloed die aan de sporen gehoorzaamt. Uit de auto achter hem steeg een krijgsgeschreeuw op dat ech ter spoedig weer verstomde en hij hoorde een tijdlang niets dan het suizen van den wind, het kraken en stampen van zijn zwoegenden wagen, het steunen en ronken van den zestigpaardenkrachts motor, die als een ongebonden dier zijn opgezweepte, heftige levenskracht uitvierde. Eén kilometer, twee, drie de snelheid was verbijsterend. De huizen langs den weg waren nu heel schaarsch geworden ze waren in het open veldDe wagen was op het maximum van zijn snelheid. Dave richtte zich voorzichtig een weinig op en wierp een snellen blik over zijn schouder. De groote, grijze auto was nóg 75 meter achter hem. Een schot klonk de inleiding tot een knetterend roffel vuur. Dave boog weer diep over het stuur, een vastberaden, onbuigza- men trek op het gezicht. Was de afstand wei 75 meter? Hij was niet overtuigd dat het niet een ietsje minder, wel dat het in geen geval meer was Het schieten hield een oogenblik op. Een auto, die uit de tegenovergestelde rich ting kwam, gleed langs den uiterste kant van den weg, slipte bijna in een sloot. Dave zag een glimp van een vrouwengezicht ter wijl hij voorbijraasde groote, dqnkere oogen in een mooi, maar doodsbleek ge laat dat wilden schrik verried het deed hem pijn, dat gezicht. Een oogenblik later een oorverdoovend rumoer als de duizendvoudige holle echo van een knal in een hoog rotsgewelf: de auto schoot als een meteor door de hoofd straat van een dorp. Een hond ontsnapte nog net aan een wissen dood het scheel de geen centimeter. Dave merkte het niet. Hij had een pijlsnel visioen van opzij stui vende menschen, schichtig-opgehoveu paardenkoppen, schreeuwende vrouwen.... toen was het weer voorbij. Ze vlogen door een ander stadje en door nog een. Telkens als ze op den vlakken weg waren, werd het schieten hervat. De groote, grijze wagen was nu geen 75 meter achter hem, de afstand bedroeg nu geen vijftig meer af en toe klonk een schrille schreeuw, die boven het motor-gedaver hoorbaar was, tot Dave Henderson door. Zij gezicht stond strak, zijn kaken waren als 't kon, nog vaster op elkaar geklemd dan zooeven, scherpe, vast-besloten groeven waren om zijn mond, maar in zijn donkere oogen smeulde nog het vuur van zijn grim- migen, fatalistischen humor. Hij was er zich bewust van: race'nde wagens naderden de finishHij wist nu dat hij den grijzen ver volger die zich aan zijn spoor vastklemde niet van zich zou kunnen afschudden. Zijn mededinger reed in.... hot werd Langza merhand een kwestie van meters het was werkelijk een mooie wedstrijd Nu het onmogelijk bleek om door groote- re snelheid zijn kwelduivels kwijt te ra ken, moest hij zijn toevlucht nemen tot wat anders. Al« ook dit miste.... wel, voor het alleruiterste had hij nog altijd zijn revolver in de zakMaar het was niet waarschijnlijk dat het mislukken zou, dat andere plan.Hij had 't als laatste redmiddel in petto gehouden van het oogenblik af dat hij uit Tooler's huis ontsnapte. Als Baldy Vickers ze niet allebei kon krijgen: Dave Henderson èn de 100.000 dollars, zou Baldy Vickers zeker de 100.000 dollars kiezen! Welnu: Baldy Vickers zou de kans krijgen om zijn voorkeur te toonenSlechts een paar mijlen verder, in een boschrijke streek, maakte de weg een plotselinge, bijna rechthoekige bocht. Die bocht had zich met scherpe lijnen in Dave's hersens ge grift: dit was de kaart waarop hij alles zette nu de snelheid van den arceren wa gen hem het ontsnappen onmogelijk maakte. (Wordfc vervolgd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5