JJARTEVEin 9 JENEVER UIT DE OMGEVING Ziek Hh UIT DE PERS VRIJDAG 23 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 overvloed toch gebrek kan heerschen, zet spr. nader uiteen. Dat komt doordat er stoornissen ontstaan in het productie-pro ces. De opmerkingen van den heer v. Stralen aan zijn adres slaan als een tang op een aschschop en hebben niets te maken met sprekers betoog. Het loon kan dalen zon der dat het in loopkracht achteruit gaat. Omtrent de maximum snelheid, zegt spr. dat deze een fiasco is gebleken. Men con stateert altijd overtredingen op punten, waar een maximum snelheid onnoodig is en dat is nimmer de bedoeling van de wet geweest, In het buitenland merkt men niets van die verkeersbelemmeringen. Het zijn altijd de antiekelingen in den raad, die op handhaving yan de maximum snel heid aandringen. Nogmaals de tactiek der S. D. A. P. De heer V c r w e ij komt op tegen de uitlating van den heer Romijn, dat de helft van de begrootingsgelden weggaat aan sa larissen. Dat is tendentieus, want juist door de werkzaamheid der beambten aan de verschillende bedrijven is het te dan ken, dat de begrooting sluitend kan wor den gemaakt. Nader zet hij zijn bedoeling uiteen om trent het werkliedenreglement om daarna invoering van clen 1 Mei-dag als feestdag nog eens te bepleiten. Het streven der organisaties naar zelf hulp verdient alle aanbeveling en alle steun van de overheid. In een partij als de S. D. A. P. waar de intellectueelen zoeken naar den juisten weg, zijn meeningsver- schillen gewoon en hij komt er tegen op, dat van de overzijde daarnaar wordt ge zocht, zooals de lieer "Wilmer deed tegen over den heer v. Eek. In R. K. kringen ko men eveneens, meeningsverschillen voor. De heer W i 1 m e r Daar gaat het niet om, alleen of de heer v. Eek nog een poli tiek voert, zooals de heer Albarda hem 10 jaar geleden verweet. De heer Ver w e ij veroordeelt het, dat de goede bedoelingen der S. D. A. P. in twijfel worden getrokken aan de hand van meeningsverschillen. Daarna wordt de vergadering geschorst tot Vrijdagmiddag 2 uur. Rectificaite. In ons verslag van de rede van wethou der Goslinga hebben wij den spreker la ten zeggen, dat B. en W. voorstanders zijn van overheidsbedrijf zoodra het geldt mo- nopolistischen of openbare bedrijven, voor zoover dit mogelijk is. Deze laatste toevoe ging heeft de wethouder niet gebruikt. Ds socialisten, aldus de wethouder, ziju voor standers van een overheids-bedrijf, zoodra dat mogelijk is. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Bij enkele tuinders wordt; het werk in de landerijen met diepspitlen hervat. Dit geeft alvast weer werk. Toch. zijn er meerdere werkloos en vermoedelijk zal dit langer aanhouden dan gewoonlijk. De toekomst wordt, eenigszins pessimistisch ingezien en het woord malaise ligt op ieders lippen. Een vraag is het of het zoo erg is als men soms doet voorkomen. In den handel nog traag. En toch wordt nogal afgeleverd. Mogelijk omdat ieder geen voordeel ziet in het nog langer bewaren der winterproducten en ook gaan deze met het weer, als we den laatsten tijd hebben, steeds in kwaliteit achteruit. LEIDSCH ENDAM. Tooneelver. „St. Genesius". Woens dag en Donderdag gaf de R.-K. Tooneel- vereeniging „St. Genesius" te Leidschen- dam haar jaailijksche uitvoering in het Pa tronaat. Om pl.m. 7.30 uur opende de voorz. van den R.-K. Volksbond namens „St. Gene sius" de avonden en heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder den geest, adv., den heer Bonte en de donateurs en weldoe ners. Spr. hoopte steeds op aller steun en medewerking te kunnen blijven rekenen om zoo „St. Genesius" tot grooten bloei te brengen. De Harmonie „St. Cecilia" bracht dan een vroolijk muzieknummer ten gehoore, terwijl zij verder de avonden met keurige nummers op aangename wijze opluisterde onder de bekwame leiding van den heer Joh. Bonte. Door „St. Genesius" werd opgevoerd „De Vadervloek", tooneelspel in 4 bedrij ven, wat op mooie wijze werd gespeeld en waarin vooral de hoofdrollen op de juiste wijze werden vertolkt. Het applaus en de groote aandacht, waarmede het stuk werd gevolgd, bewezen zeker, dat het stuk bij allen in den smaak viel. Na de pauze werd nog opgevoerd „Mi nister Vagebond", blijspel in 1 bedrijf, wat ook door de spelers op zeer goede wijze werd gespeeld. Het was een dolle klucht waarvan de strekking ons echter niet ge-, heel kon bekoren. Het stuk had aller aan dacht en bracht de lachspieren nog eens danig in beweging, terwijl de spelers op het eind? een luid applaus hadden te ac cepteeren. Op het einde dankte de voorz. Tooneel en Harmonie voor hetgeen zij deze avon den hadden ten beste gegeven. Hij spoor de allen aan steeds de beide zoo nuttige vereenigingen te blijven steunen, opdat beide steeds mogen groeien en bloeien. Hij bracht dank aan allen voor de medewer king en sloot daarna de avonden. WOUBRUGGE. Gemeentebetrekking. Voor de betrek king van gemeente-werkman voor deze ge meente hebben zich aangemeld 23 sollici tanten. in Literflesschen f 3.20 IJ in Ye Literfl. f 1.65 II exclusief glas maU ALOM VERKRIJGBAAR! LISSE. Vereen. „Pluimvee en Konijnensport". De vcrceniging van „Pluimvee en Konijnen- sport" hield gisteravond in „De Kleine Vereeniging" haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer W. F. Daudey, opende doze met een woord van welkom, in 't. bij zonder tot den voorzitter der Zusterver- eeniging uit Haarlem. Een terugblik wer pend op 't afgeloopen jaar, zeide de voor zitter geen reden tot klagen te hebben. Over het finantieele gedeelte was hij min der tevreden, daar de tentoonstelling 19?c) een tekort opleverde De tentoonstelling 1930 was schitterend. De grootste verras sing bezorgde de afdeeling langooren, waaronder een collectie van 61 Papillons in vier kleurslagen. Zulks is nog nooit in Nederland voorgekomen. Ook de We-ener- rassen waren ruim vertegenwoordigd. De jury had een moeilijke taak doch kweet zich hiervan schitterend. Deze tentoonstel ling werd door 1500 personen, waaronder 1200 betalenden, bezocht. Het geheel was een groot succes! Een woord van dank aan de commissieleden voor hun ijver en toe wijding, in 't bijzonder aan den secretaris, den heer K. BoumanDank ook de Direc tie van het H. B. G. De tentoonstelling gaf een voordeeiig saldo van 27.50. Hierna werden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. Vervolgens had de ballotage plaats van drie nieuwe leden, welke werden toegelaten. De secretaris bracht vervolgens zijn jaarverslag uit, hetwelk uitmuntte door stijl en zakelijkheid. De voorzitter dankte hem voor zijn moeite. Thans was de penningmeester aan 't woord om zijn finantieel verslag uit te brengen. Hieruit bleek, dat was ontvangen 1342.14, waaronder het saldo 1929, groot 741.70 en uitgegeven 66S.14, alzoo een saldo van 774.03. Voorts gaf de veiling een voordeeiig saldo van 44.60. De voorzitter dankte hem voor dit ver slag, doch een commissie zal de bescheiden nazien en later rapport uitbrengen. Uit het finantieel verslag van de tentoonstelling bleek dat was ontvangen 2131.50 tegen een uitgaven van ƒ2104, alzoo een saldo van 27.50. Aan de orde i-s hierna bestuursver kiezing wegens aftreding van de heeren W. F. Daudey, K. Bouman. A. N. Ruigrok en J. C. v. Ruiten. Voor deze functie wenschte de heer Bouman niet meer in aanmerking te komen. De heer Daudey werd met op één na algemeene stemmen tot voorzitter herkozen; mede werden herkozen de hee ren A. N. Ruigrok en J. C. van Ruiten, terwijl in de plaats van den heer H. Bou man werd gekozen de heer D. Blom. De voorzitter bracht een woord van dank aan de heer Bouman, die S jaar op accurate wijze het penningmeesterschap heeft ver vuld. De herkozenen en nieuwgekozenen feliciteerden hij met hunne benoeming. Aan dc veilingbeheerders werd een gratificatie van 5 uitgereikt. In de rondvraag werd op voorstel van den heer W. Dol de heer K. Bouman tot eere-lid benoemd. De heer Kromdijk stelde voor om dit jaar, nu er geen tentoonstelling wordt gehouden, eens een feestvergadering te houden. Met ap plaus werd dit voorstel begroet. De voorzitter van „Nut en Sport" uit Haarlem bracht een woord van dank aan het bestuur voor de genoegelijke samen werking op de tentoonstelling, en hij hoop te, dat uit de vereeniging van Lisse dit jaar op de Haarlemsche tentoonstelling veel zullen inzenden; zijnerzijds zegde hij een even hartelijke ontvangst en samenwerking toe. Na de gebruikelijke verloting werd deze geanimeerde vergadering gesloten. SASSENHEIM. Een nieuwe regeling. Van gemeente wege is 'n regeling getroffen volgens laat ste raadsbesluit, waarover aan ieder inwo ner een circulaire wordt gezonden, dat de beerophaling in het vervolg zal geschieden tegen betaling. De kosten, welke hiervoor worden gerekend, bedragen 1 voor een put van één M.3is deze grooter dan be dragen de kosten 50 et. meer. Schriftelijke opgaven van ledigen moeten worden ge zonden naar het gemeentehuis en de dagen van ophaling zullen zijn: Dinsdag en Vrij dag van elke week. Nekkramp. Alhier is een geval van nekkramp geconstateerd. De patiënt is naar het Elisabethgesticht te Leiden over gebracht. De toestand is hopeloos. RIJNSBURG. Tuinbouw. Nog steeds geen bemoedi gend nieuws ten opzichte der tuinbouw bedrijven. Van rood e en gele kool kan het zelfde van vorige week gezegd worden en uien gaan nog steeds in prijs achteruit. Nog even en ze hebben geen waarde meer. Te meer omdat het product, dat toch nogal niet best bewaarbaar was, mét het zachte weer dagelijks achteruit gaat. De prijs va rieert van 0.S01.10 per 100 K.G. Veel moet er al van weggeworpen worden we gens rot. Ook fijne peen gaat iets trager en gaat voor 5.207., per 100 K.G. in de goede kwaliteit. En het bloemenbedrijf geeft ook nog steeds weinig of geen voor deel. :t Is nog niet rooskleurig. HOOGMADE. Volksbond. Woensdag hield bovenge noemde vereeniging haar jaarverg. De voorz. opende deze jaarverg. met den chr. groet, heette de leden hartelijk welkom, en wenschte allen een Zalig Nieuwjaar. Spr. hoopte, dat in dit pas begonnen jaar onze vereeniging zich nog meer moge uitbreiden en verzocht den secr. de notulen voor te lezen, welke onveranderd worden goedge keurd. Daarna werd het Bondslied gezon gen met piano-begeleiding door mej. Op dam. Vervolgens jaarverslag door den sera., waarvoor hem door den voorz. dank werd gebracht. Daarna rekening en verantwoor ding van den penningm. In kas 1 Januari 1930 1S.91, ontvangsten 422.86, uitgaven 399.39, Spaarbank 161.53, totaal 185. De voorz. zegde den penningm. dank voor zijn bekeer. In de controlecommissie wer den benoemd de heeren C. v. d. Klauw en L. J. Borst. Vervolgens bracht de pen ningm. verslag uit over het offerbusje van de leden van den Bond, voor het bouwen voor onze nieuwe kerk. Op het spaarbank boekje stond bijgeschreven 59.09 en in de kas nog voor hetzelfde doel 4.16dus te zamen 63.25 De G.> Adviseur dankte de leden voor hun offervaardigheid, vooral in dezen slech ten tijd, en sprak de hoop uit dat God hen hiervoor mag zegenen. Daarna verkiezing bestuur. De aftredende leden werden bij acclamatie herkozen. In de vacature werd gekozen de heer H. Th. Elstgeest. Tob voorz. werd gekozen de heer L. Lieverse. Het stembureau werd gevormd door de heeren C. H. v. d. Berg, H. Th. Elsgeest en L. J. Borst. Bij de mededeelingcn zette de voorz. aan de nieuwe leden uiteen, al wat de Bond presteert. Spr. bracht ook rappoit uit van de boeken en bescheiden van den penningma van de inkoopcommissie, welke in de beste orde bevonden waren. Jammer was het, dat nog al het geld dat ontvangen moest worden, niet binnen was, waardoor het uitkeeren van het dividend werd uitge steld. Spr. spoorde tevens allen nogmaals aan tot sparen, wijl ret hier toch zoo ge makkelijk is, nu wij zelf een spaarkas heb ben. Ook werd medegedeeld, dat de con tributie voor de- wërkloozen betaald zal worden uit de kas van „Hulp in Nood", voor die leden die 3 maanden lid zijn van den Bond. Ook werd „C-oncordia" en den Gent-r. Volksbank aanbevolen. Daarop volgde de gratis verloting, welke bestond uit dekens en sigaren. De le prijs werd gewonnen door H. Th. Elsgeest, 2e P. Baak, 3e C'. H. v. d. Berg, 4e Th. v. d. Ploeg, 5e Wed. Hooge- veen, 6e A. C. CoKjn, 7e C. v. d. Klauw, Se Cor Lieverse, 9e S. v. d. Meer, die allen een deekn wonnen. De overige wonnen al len sigaren. De voorz. feliciteerde de geluk kige winnaars en hoopte, dat zij de de kens in gezondheid mogen gebruiken en de sigaren met smaak mogen oprooken. De voorz. van „St. Genesius" maakte bekend, dat het jaarfeest zon worden gevierd op 8 Februari; 's morgens algemeene H. Com munie en des avonds feestavond jn de zaal. Van de rondvraag werd veel gebruik ge maakt. Alle vragen werden naar ieders ge noegen beantwoord. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorz. deze zoo goed geslaagde jaarverg. met gebed. Hulp in Nood bracht op 2.25. TER-AAR. Gladde wegen. De weg van de West zijde van het Aarkanaal, die eenige jaren geleden een geheel nieuw bovendek gekre gen heeft, is daardoor prachtig verbeterd voor het geheele verkeer. Doch in dezen tijd, wanneer men verwachten kan, -dat het eens vriest en regent tegelijkertijd, wordt deze perfecte weg een spiegelbaan, wat ze ker voor het verkeer niet aangenaam is. Zoo was het ook gistermorgen het geval, toen twee auto's, een geladen met stroo, en een ander van een wasscherij, het roer niet recht konden houden op dezen weg, n.l. eventjes voorbij Aardam. Beide wagens gleden in de sloot; "de inzittende kwamen men enkele schrammen en de schrik eraf. Uitvoering Hygiëa. Gisteravond gaf de Gymnastiekver. Hygiëa haar 2e open bare uitvoering in het gymnastieklokaal aan de Aardam. Daar er weinig uitvoerin gen zijn te Aardam, maakt het publiek van de gelegenheid gebruik, indien er iets aan de hand is, er naar toe te gaan. De zaal was dan ook vol. De voorz., de heer Joh. de Bruijn, opende de feestavond met eenige hartelijke woor den, waarop het Turnlied gezongen werd. Nu kwamen de gymnasten op het tooneel, onder leiding van den bekwamen direc teur, den heer G. de Jong van Alphen. Er werden verschillende nummers gegeven, die zeer in den smaak vielen. Na de pauze volgden knotsoefeningen van dames, wel ke veel applaus oogstten. Ook het Kinder spelletje was leuk. Ter afwisseling werden er eenige muzieknummertjes ten gehoore gegeven door personen uit Alphen, wat do stemming zeer verhoogde.. Na afloop dankte de voorz. de leden, die dezen avond hun best gedaan hebben. De voorstellingen die zij gegeven hebebn, wa ren werkelijk, gezien het korte bestaan van de ver., voortreffelijk. UITHOORN. Ongeluk op onbewaakten overweg. Op den onbewaakten overweg in deii Leg- meerpolder onder Uithoorn is een luxe-auto bestuurd door den chauffeur J. A. Raum, uit Amsterdam, tegen een personentrein gereden, die uit Aalsmeer kwam. De auto is bijna geheel vernield. De chauffeur is er goed afgekomen. WARMOND. Hanze. Gisteren hield de R. Iv. Mid- denstandsvereeniging „de Hanze" alhier hare jaarvergadering in Hotel de Zon on der voorzitterschap van den heer F. Sla- gei*. Nadat de bijeenkomst door den voor zitter op de gebruikelijke wijze was ge opend, sprak hij een woord van hartelijk welkom tob de aanwezigen en wenschte door gevatte koude, zwaar gevoel in hoofd en ledematen, Influenza, Griep, Rheumatische pijnen, alsook vastzittende Hoest: in al doze gevallen zullen 467 Mijnhardi's Poeders U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist hun en hunnen gezinnen een zalig en geluk kig nieuwjaar. Hij hoopte voor allen, dat het in hun zaken goed zou gaan en dat zij na afloop van dit jaar hierop met voldoe ning en tevredenheid zouden kunnen terug zien. Hierna werd door den secretaris voorle zing gedaan van het jaarvers-lag, hetwe'k een kort resumé gaf van het leven der vereeniging over het afgeloopen jaar en waarin verschillende voorvallen, op de ver- eeiliging betrekking hebbende, werden gememoreerd. Mede bleek, dat het aantal leden der vereeniging momenteel bedroeg 71 tegen het vorige jaar 65. Geconcludeerd werd, dat de vereeniging zich in een gesta- digen groei mocht verheugen en dat de middenstanders beginnenin te zien dat het een onloochenbare eisch was lid te zijn van de Hanze. Hierna bracht de penningmeester ver slag uit, waaruit bleek, dat de vereeniging een batig saldo te boeken had. Dank zij de contributieverhooging is de financ;eele basis der vereeniging thans gezond te noe men. De voorzitter bracht zoowel den se cretaris als den penningmeester dank voor de keurige verslagen. Hierna deelde de voorzittei mede, dat de heer B. M. van Stijn wegens drukke werkzaamheden ontslag had gevraagd. Spr. speet het, dat de heer van Stijn tot dit besluit gekomen was. Wij hebben, aldus spreker, in u gehad een ijverig en trouw bestuurslid en zullen u noode missen. Lange jaren hebt gij ome vereeniging gediend op een wijze, die alle lof verdient en hiervoor breng ik u dan ook namens de overige bestuursleden hartelijk dank. Hierna werd overgegaan tot verkie zing van een nieuw bestuurslid en werd als zoodanig gekozen de heer J. Loenen Jr., die zich bereid verklaarde deze functie tc aan vaarden. Bij de gebruikelijke rondvraag ontspon zich een zeer geanimeerde discus sie over verschillende aangelegenheden, di rect en indirect het belang der vereeniging rakende en de diverse door de leden aan den voorzitter gestelde vragen, werden zooveel in zijn vermogen lag, door hem op bevredigende wijze beantwoord. Hierna werd de bijeenkomst onder dankzegging voor de opkomst gesloten. Kiesvereeniging. De R. K. Kiesvereem- ging „Kiesrecht is Kiesplicht" alhier houdt Dinsdag a.s. in Hotel de Zon alhier een algemeene jaarvergadering ter behandeling van de navolgende agenda: 1. Opening te acht uur precies. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Jaarverslag van den secretaris. 5. Financieel verslag van den penningmees- ter. 6. Mededeelingen. 7. Rede van den Zeereerw. Hooggeleerden heer prof. P. Hes- kes met als onderwerp: Conservatief of Modern. 8. Rondvraag. 9. Sluiting. Zangvereeniging. De Christelijke zang vereeniging „Excelsior" en Kinderkoor „Jong Excelsior" alhier zal op Dinsdag 27 Januari a.s. des avonds acht uur een groo te uitvoering geven in de Ned. Hervormde kerk alhier, waarbij stukken ten gehoore zullen worden gebracht-, zoowel voor ge mengd koor, kinderkoor als solozang. Z0ETERMEER. Loop der bevolking. Bevolking op 31 December 1929: 871 mannen; S56 vrou wen, totaal 1727 personen. Geboren te Zoe'ermeer en elders: 20 m., 23 vi\, totaal 43 pers. Ingekomen: 65 m., 72 vr., totaal 137 een vermeerdering alzoo van 85 m., 95 vr., totaal ISO personen. Overleden 6 m., 5 vr., totaal 11 personen. Vertrokken.77 m., 80 vr., toaal 157 personen, alzoo een vermindering van 83 m., 85 vr„ totaal 168 personen. De gemeente ging dus vooruit met 2 m., 10 vr., totaal 12 personen. De stand der be volking op 31 December 1930 was: 873 m., 866 vr., totaal 1729 personen. Burgerlijke Stand over 1930: Aantal geboorten: 44; aantal huwelijken 24; aan tal overledenen 16; aantal huwelijksaan giften 26; aantal huwelijksafkondigingen 40aantal huwelijkstoestemmingen 1. Stierenkeuring. De jaarlijksche stie renkeuring in de kring Zoetermeer wordt gehouden op Vrijdag 13 Maart a.s. op het terrein van hotel „De Gouden Leeuw" al hier. ZOETERMEER-ZEGWAART. Vereen. „Ziekenhuishulp". De vereeni ging „Ziekenhuishulp" vergaderde Woens dagavond 1.1. in het Spaanbankgebouw. Een 40-tal leden had aan den oproep van het bestuur gevolg gegeven. De voorzitter, de heer H. Nieuwenhuysen, opende met een kort woord de vergadering. Daarna las de secretaris, de heer J. C. Kreuningen,' de notulen, die onveranderd werden vast gesteld. Verder bracht de secretaris een beknopt, doch overzichtelijk jaarverslag uit van de verrichtingen der vereeniging. Daaruit bleek, dat 1930 niet erg gunstig was geweest voor de leden. Het jaarver slag van den penningmeester, den heer B. Bunkers Sr., wees uit, dat er een nadec- lig saldo was van pl.m. 450. De voorzitter lichtte toe, dat dit geen ongerustheid be hoefde, gezien de statuaire. regeling dei- contributie, die elk jaar wordt vastgesteld. Voor zijn beheer, werd de penningmeester naar aanleiding van het rapport van de Commissie van Toezicht, bestaande uit de heeren D. D. Ceelen en S. Meinsma, gedé- chargeerd. De aftredende bestuursleden, de heeren J. Akkerman en H. Nieuwenhuysen, wer den met bijna alg. stemmen herkozen. De aftredende leden der commissie van toezicht werden eveneens in hunne functie bestendigd. De contributie over het jaar 1931 werd vastgesteld op 7 cent per lid en NIET MET LEEGE HANDEN WILLEN KOMEN? Het Huisgezin schrijft: Is de Staatscommissie-Rutgers, na vier en een half jaar van studie, onderzoek en overleg, niet heelemaal met leege handen willen komen? Zij biedt een bruto-bezuiniging van, op den duur, vijf miilioen aan. Nu is vijf miilioen altijd iets, zelfs op een begrooting van over de honderd, maar zij heeft voor haar bezuiniging wel een zeer ongewenscht object uitgezocht. Ze wil het aantal onderwijzers vermin deren door de leerlingenschaal omhoog te drijven: meer leerlingen voor een onder wijzer. Nu wordt over dit onderwerp zeer ge makkelijk en zeer luchtharig gepraat. Men heeft van die bekende spreekwoor den: er gaan veel makke schapen in één hokmen beroept zich op een min of meer grijs verleden, toen het getal leerlingen geen rol speelde. Maar zelfs een leek op onderwijsgebied begrijpt, dat het aantal leerlingen voor de vruchtdragendheid van het onderwijs een factor van beteekenis is en dat kleine klas sen er heel wat gunstiger voorstaan dan klassen met zeg vijftig leerlingen. Voor het onderwijk lijkt ons hetgeen de staatscommissie voorstelt een achteruit gang, een schrede terug, waartegen een be zuiniging van enkele millioenen niet op weegt. Voor het onderwijs lijkt ons hetgeen de een bittere tegenslag: een 2500 leerkrachten zullen op den duur minder noodig zijn. De thans overtallige onderwijzers wor den wachtgelders en gaan het getal van deze categorie staatsburgers ook een soort werkloozen vergrooten. En in de toekomst zal er zooveel minder „werkgelegenheid" zijn. We weten wel, dat men geen onderwijs- plaatsen creëert om menschen aan een be trekking te helpen, maar reeds dr. Schaep- man wees er meer dan dertig jaar geleden op, toen de contingentsvermindering voor het leger en de daarmee gepaarde gaande vermindering van kader en officieren in de Kamer ter sprake kwam, dat men ook oog moest hebben voor de grootere concurren tie op de vrije arbeidsmarkt, die daarvan het gevalg zou zijn. Dat was dertig jaar geleden, toen het vraagstuk der werkgelegenheid nog geen vraagstuk was. Thans is het dit wel, en een nijpend vraagstuk. Intusschen, zoo min als men de rationa lisatie in de industrie kan tegenhouden, al maakt ze slachtoffers bij hoopen, zoo min zou men, indien rationalisatie-overwegin gen bij hefc onderwijs daartoe noopten, ver mindering van liet aantal leerkrachten kun nen tegengaan. Maar heb aantal onderwijzers verkleinen, alleen omdat, daar een financieel voordeel aan vast zit, terwijl het onderwijs daar van den terugslag moet gevoelen, is geen verstandige politiek. Het is een klein middel, blijkbaar aan gegrepen omdat men met een positief re sultaat wilde komen, en omdat men het groote middei niet aandurfde. Het groote middel: verminder voor alle scholen, opei^iare en bijzondere, de uitga ven uit de overheidskassen en laat het par ticulier initiatief aanvullen hetgeen er te kort komt. De fout is indertijd begaan, dat het openbaar onderwijs volledig uit de schat kist werd bekostigd. Consequent, maar verkeerd, is men, het beginsel der gelijkstelling aanvaardend, ook het geheele bijzonder onderwijs uit de overheidskas gaan betalen, in plaats van voor beide soorten onderwijs een minimum uit de schatkist te putten en het overige te laten bijdragen door de belanghebben den. Aan dezen opzet heeft de commissie, zoo heterogeen mogelijk, wijl politiek, samenge steld, niet durven of kunnen raken, en zoo hebben we een oplossing gekregen, waar aan vier en een half jaar werkens door eer ste klas krachten slecht besteed is: wat zij voorstellen, had een departementsamb tenaar op een vrijen achtermiddag wel kun- uen uitdenken. per week. De voorzitter wekte nóg op het ledental, dat thans 1836. bedraagt, zooveel mogelijk uit te breiden. Tooneel. Onze R.-K. Tooneelvereeni- ging „Excelsior" geeft op 11 en 13 Febr. a.s. in een der zalen van café Van Well twee vastenavonduitvoeringen. Eenige uit gezochte stukken zullen ten tooneele wor den opgevoerd. De optimist: Het was toch maar goed, dat de overstrooming de kachel heeft uit- gebluscht; anders had ik nu niet op den schoorsteen kunnen zitten.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10