RESTANTEN VERBOUWINGS-UITVERKOOP J. RIS. KROL JOH. GEIJTEMBEEK STADSNIEUWS WOENSDAG 21 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 CHINA HET ZWAAR BEPROEFDE SJENSI Een Reuter-bericht uit Nanking meldt nog over de bevindingen van den specialen com missaris, die een onderzoek heeft ingesteld naar den toestand in de provincie Sjensi, dat er in de laatste paren ongeveer 400.000 men- schen als slaven zijn verkocht, omstreeks twee millioen tengevolge van hongersnood en droog te zijn omgekomen en dat duizenden eertijds welvarende dorpen verlaten zijn en onbewoon baar zijn geworden. JAPAN JAPAN PROFITEERT VAN BRITSCH KATOENCONFLICT De stillegging in de katoenindustrie in En geland heeft reeds een aanzienlijk aantal nieuwe orders voor de Japansche spinnerijen tot gevolg gehad. AMERIKA WERKLOOZEN-RELLETJES Uit Oklahoma wordt gemeld, dat aldaar duizend hongerige werkloozen in een magazijn van levensmiddelen in de buurt van het stad huis, in het hart der stad, drongen en zich van alle etenswaren meester maakten. Een honderdtal politie-agenten ging over tot ar restatie van een groot aantal personen en on derdrukte de ongeregeldheden. INGEZONDEN STUKKEN Eenioe opmerkingen over het praeadvies van Burg. en Weth. inzake de huur- verlaging van woningen gebouwd met Rijkssteun. Nu de voorstellen t-ot huurverlaging zijn gepubliceerd, gevoelen we ons gedrongen, hierover enkele opmerkingen ten beste te geven. Allereerst over de z.g. formeele kwestie Deze is toch niet zoo eenvoudig als in het praeadvies wordt weergegeven. Daarin doen Burg en Wefh. het voorko men alsof het louter een financieele ver houding tusschen Riik en gemeente eener- zijds is en anderzijds tusschen Gemeente en W. B. V. Beide verhoudingen zijn onafhankelijk van elkander. Onzerinziens staat de zaak toch wel even anders. Wanneer het Rijk aan de gemeente voorschol ten verstrekt voor woningbouw, wordt zulks gedaan op een besluit van den gemeenteraad, waardoor B. en W. machti ging wordt verleend, het voorschot aan te vragen en te aanvaarden uit 's Rijks kas, een en ander overeenkomstig art. 17 van het Woningbesluit enz.; na ontvangst uit 's Rijks kas van het voorschot, dit voorschot te verstrekken aan de desbetreffende Ver., onder de na volgende voorwaarden en bepalingen, dat bij beschikking van de desbetreffende Mi nisters is goedgevonden: aan de gemeente Leiden tegen een be paalde rente, ten einde de gemeente in staat te stellen voorschotten van gelijke bedragen te verleenen aan de W. B. V. aan de verleening der hierboven genoem de voorschotten de volgende voorwaarden te verbinden, welke zich bepalen tot een aan'al van tien. Tn deze voorwaarden zijn vervat aanwii- zingen betreffende het bedrag der voor schotten en aflossingen aan wien de wo ningen mogen worden verhuurd; vaststel ling huurpri'zen door den Minister de be paling van de huur in verband met de ex ploitatie: aanwending batige saldi; de overneming van vereenisingswoningen door de gemeente over een eventueele bestem ming der woningen: verkoop van alcohol houdende dranken enz. Partren, in dit ceval gemeente en W. B. Y. verklaren mitsdien aan te gaan de vol ger-Ie overeenkomst; De gemeente verstrekt aan de W. B. Y. en deze aanvaardt van de gemeente Lei den teren een rente van x pet- 'sjaars; een voorschot groot zooveel duizend gul der. Deze overeenkomst is verder aangegaan onder de navolgende voorwaarden en be palingen a. het voorschot wordt verstrekt tegen dezelfde rente en aflossing in evenveel ge- l;:ke annuïteiten als de gemeente aan het Rijk moet betalen, terwijl alle voorwaar den, die het. Rijk aan de verstrekking van he' voorschot verbindt ook tegenover de "NT. B. Y. zullen gelden; b. het juiste bedrag van bet voorschot, de storting daarvan en aflossing bij wijze van annuïteit, zulks bij nadere overeen komst door B. en W. met de W B. V. op de voet van hetgeen te ndeze door het Rijk tegenover de gemeente wordt be paald. Dit zijn de meest belangrijke bepalingen, waarbij dan nog een aantal anderen ge- voecd zijn. Uit het bovenstaande, overgenomen uit een bestaande overeenkomst tusschen de gemeente en een \V. B. V., is toch o.i. wel te constaceeren, dat de W. B. V. meende het standpunt te moeten innemen, zooals zij dat gedaan hebben. Dat hier een verschil van inzicht is, blijkt duidelijk, maar daarom is er toch geen r&den, om zooals B. en W. schrijven, dat genoemd inzicht leidt tot ongerijmde conclusies. Er bestaat wel terdege een zeer sterk ve/band tusschen Rijk, Gemeente en W. B. V. Onzerzijds is nooit betoogd, dat de Ge- van de bekende prima kwaliteiten voor belachelijk goedkoope prijzen in 't Schoenmagazijn van Breestraat 149 - Tel. 2932 meente de goedkeuring van de W. B. V. noodig zou hebben, wanneer tot aflossing van de Voorschotten wordt overgegaan. Dat de ons toegeschreven ongerijmde op vatting tot de conclusie zou leiden, dat de W. B. V. geen rente meer aan de Gemeen te zou moeten betalen, wordt door niet een W. B. V. aanvaardt. Wordt echter het standpunt van Burg. en Weth. consequent doorgevoerd, dan leidt dit tot het standpunt-, dat de Ge meente gelden leent tegen 2 pet. en aan de Vereeniging verstrekt tegen 6 pet. Wil men de zaak zoo opvatten, dan is het toch wel te begrijpen, dat de W. B. V. in 't geweer zijn gekomen. O.i. staat de zaak zoo, dat de duurdere comnlexen belangrijke bedraeen aan huur- verlies opleverden en nu heeft het gemeen tebestuur een oplossing gezocht, om het risico, hetwelk voor de Gemeente ont staat uit de groote huurverliezen, op een dergelijke wijze te verminderen en zooda nig, dat aan de gemeentelijke schatkist geen eischen gesteld zouden worden. Zeer zeker ook wel begrijpelijk een der- geliik standount uit het oogpunt van de gemeente-financiën, maar of daar ten slotte alle middelen voor aangewend mo gen worden is ook nog een vraag. Dat bij de W. B. V. uitsluitend het eigen belang op den voorgrond, zou komeh, ontkennen we ten sterkste. Het is een kwestie van inzicht. Dat de afwikkeling van deze zaak zoo lang heeft geduurd, wordt voor een deel ook toegeschreven aan het langdurig overleg met de W. B. Y. Voor zoover ons bekend, beeft er slechts één conferentie plaats gehad in Januari 1930. Nadien is geen overleg meer ge pleegd. Voorts wordt in het nrae-advies ook nog gere'eveerd. dat de Federatie zelfs niet be reid was een schatter aan te wijzen, ten einde te komen tot algemeene huurnivel- leering. Maar zoo is de zaak niet juist gesteld. Op de conferentie, waar de altremeene huurrivelleering werd behandeld, ging het allereerst over de aanwiizmg van twee schatters, waarvan een door de gemeente en een door de Federatie aan te wijzen. Dat wilde de laatste riet zolder meer. In het prae-advies staat, dat zij zieb door die aanwijzing, in niets aan de voor nemens van de Gemeente zou binden. Maar zoo is het niet. Als de Federatie een taxateur aanwijst, is zij moreel ver plicht, de resultaten van die taxatie te aanvaarden. Van de zijde van de Gemeente werd nog dè opmerking eemaakt. dat nog wel over eventuee'e k'eine verschillen zou gespro ken kunnen worden, maar meer ook niet. Na de gehouden conferentie is de zaak door de Federatie in eigen kring besproken en tevens bes^ten aan het Gemeentebe stuur mede te dee'en, dat de Federatie be reid was nog nader te willen soreken over een eventueele basis voor een taxatie. Daarna heeft de Federatie bericht ont vangen, dat voorlootne over de zaak niet germnfe-eerd zou worden. Het deed ons ten slotte aangenaam aan, in het prae-advies te lezen, dat in de toe lichting van ons adres een argument is gevonden, wat aanleiding is geweest tot het voorstel van huurverlaging. zooals dat thans doer B. en W. is ingediend. Laat ons besluiten met den wensch uit te spreken, dat ook in het laatste adres dergelijke argumenten zijn, zoodat de Ge meenteraad een gunstige beslissing neemt. A. J. SCHONEVELD, Voorzitter Federatie. HET EERSTE LUSTRUM VAN P. K. De feestelijkheden. De donateurs en leden hebben in het be gin van deze week een Voorloopig Pro gramma thuis gekregen, waarop in extenso mededeeling is gedaan van de kerkelijke en wereldlijke feestelijkheden bij gelegen heid van het eerste lustrum van de K. J. M. V. „St. Peter Kanis"'. Zooals het een Katholieke vereeniging betaamt, begint de herdenking met een triduum, dat gehouden ordl door den moderator, den weleerw. heer Gudde in de Kapel der eerw. Zusters aan de Hooigracht op Woensdag-, Don derdag- en Vrijdagavond a.s., telkenmale half negen en niet om kwart voor negen, zooals foutief op het voorloopige programma vermeld staat. Op deze avon den behandelt de moderator de onderwer pen Christus of de wereld 1 De conse- uentics van onze keuze. De weg naar het ideaal. Het spreekt van zelf, dat aan het tri duum door alle leden wordt deelgenomen en dat men zich slechts door een zeer ernstige reden van dezen plicht ont slagen mag achten. In nog grootere mate geldt dit voor de kerkelijke viering op Zondag 25 Januari, a.s. waar onder de H. Mis, die eveneens door den moderator in de kapel aan de Hooi gracht wordt opgedragen, de leden ge meenschappelijk ter H. Tafel naderen, vaarna men zich vercenigi aan een ge meenschappelijk ontbijt in het Eigen Huis. Uit het Voorloopig Programma blijkt, dat de leden wat de wereldlijke viering betreft, hun deel ruimschoots krijgen en daarom vertrouwt het bestuur, dat de leden de overtuiging zullen hebben, dat het een moreele plicht is tijdens de kerke lijke plechtigheden van hun tegenwoordig heid blijk te geven. Voor een vereeniging, die den naam Katholiek voert, is dit eigenlijk vanzelf sprekend. Wat nu de overige feestelijkheden be treft, zij vermeld, dat op Zaterdag 24 Jan. des middags om half drie een matinée ge geven wordt in een der zalen der Stadsge hoorzaal voor de kinderen huisgenooten der donateurs en leden. Deze middag is bedoeld als een klein bewijs hoezeer de daadwerkelijke belangstelling vooral der donateurs op prijs wordt gesteld. Op Zondag 25 Jan. a.s. houdt de jubilee- rende vereeniging des middags van drie tót vijf uur receptie in het Eigen Huis, Breestraat 157. Des avonds komen de leden in het Eigen Huis bijeen, waar een feestvergadering be legd wordt. Op Maandag 26 Jan. a.s. zijn de oud-le den van P. K. uitgenoodigd op het Eigen Huis. waar zij des avonds om half negen feestelijk door bestuur en leden zullen worden ontvangen. Op V7oensdag 28 Jan. a.s. wordt een lus trum-uitvoering gegeven in den Schouw burg, waar het volijverige P. K.-tooneel het blij-eindigende paradijsverhaal „De Firma Adam en Eva" zal opvoeren. Voor belangstellende Katholieke mid denstanders en wij hopen, dat het er bij deze gelegenheid zeer velen zullen zijn vermelden wij dat kaarten voor deze uit voering verkrijgbaar zijn bij de firma van Zwicht, Breestraat. Tot besluit op Donderdag 29 Jan. a.s. een feestelijke bijeenkomst in de Foyer van de Stadsgehoorzaal, welke voornamelijk aan muziek en dans gewijd zal zijn. Wij vestigen er speciaal de aandacht op, dat de Foyer om half negen geopend wordt en dat het avondfeest om negen uur aan vangt. Dus niet om kwart over acht, zoo als het Voorloopig Programma vermeldt. Hiermede zouden wij kunnen eindigen wanneer er zich niet een typeerend voor val had voorgedaan, dat ten nauwste in verband staat met den feestavond op Don derdag 29 Jan. Op de toegangsbewijzen tot dezen avond hebben wij laten drukken: Avondtoilet gewenscht. Onze bedoeling was om hierdoor uitsluitend aan de P. K.-leden een kleine vingerwijzing te geven, dat zij zich voor deze gelegenheid eens extra moesten oppoetsen. Dat sommige dames in deze kleine op merking een vrijbrief meenden te zien, om extra luchtig gekleed op bedoelden avond te mogen verschijnen, hebben wij niet kun nen vermoeden. Een verhandeling te geven hoe op Ka tholieke feestavonden de dames gekleed moeten zijn, ligt niet op onzen weg; wij gelooven wel te mogen veronderst elen aan dit halve woord de goed-willende ver- staander(ster) genoeg, heeft. Ten slotte moeten wij als laatste en voornaamste punt onzen oprechten dank betuigen voor de medewerking, die wij heb ben mogen ondervinden van de eerwaarde geestelijkheid en de vooraanstaande perso nen in het vereenigingsleven en daarbuiten in onze oude Sleutelstad. Toen de secretaris der Lustrumcommis sie aan verschillende ingezetenen het ver zoek richtte, om zitting te willen nemen in het eere-comité, dat bij gelegenheid van het eerste lustrum samengesteld zou wor den, hebben wij niet durven hopen op een dergelijke welwillende houding ten op zichte van onze vereeniging. Het is ons daarom een behoefte en wij hopen, dat de personen in kwesties ons deze vrijmoedigheid zullen vergeven de definitieve samenstelling van het eere-co mité te publice-eren. Het eere-voorzitter schap is aanvaard door den Hoogeerw. Heer Deken A. H. M. J. Homulle, terwijl 't eere-comité verder bestaat uit de Zeer- eerw. Heeren Pastoors Th. M. Beukers; J. A. Heiling O.S.M.; J. C. Vijverberg en A v. d. Donk, oud-moderator; de Zeereerw. Heeren Rector R. Reynen, Algemeen Gees telijk AdviseurDrs. C. N. M. de Goede, Directeur der R.-K. H B.S. en de Weleerw. Heer H. Mulder O.F.M.oud-moderatorder der de heeren Th. Bergers, Voorzitter der R. K. Middenst. Ver. „De Hanze" J. H. A. Manders, Voorzitter der^Arka; N. B. M. Vreeburg, Secretaris der Dioc. Ver. van R.-K. OnderwijzersG. Molkenboer, Vice- voorzitter der Kamer van Koophandel; A. H. J. Engels, Lid van de Tweede Kamer der Staten-GeneraalMr. N. F. L. M. Te- pe, Wethouder van OnderwijsC. v. Ha- mersveld, Directeur der Leidsche Courant; Th. Wilmer, Hoofd-redacteur der Leidsche Courant en E. J. Coster, Lid van den Ge meenteraad. Wanneer wij eindigen met een woord van dank aan al degenen die ons met hun daadwerkelije belangstelling zoo'n grooten dienst hebben bewezen, zouden wij niet volledig zijn en zeer zeker aan de recht vaardigheid te kort doen, indien wij niet apart ook melding maakten van de wel willendheid en groote gastvrijheid, die wij, vooral het laatste jaar in ruime mate, van de redactie van dit blad hebben mogen on dervinden. Gedachtig aan het spreekwoord: Eere, wien eere toekomt, zijn wij er van over tuigd, dat ook de redactie der Leidsche Courant een deel der eer toekomt, omdat zij, door haar kolommen voor onze propa- ganda-actie open te stellen, voor een niet gering deel heeft medegewerkt aan de voorspoedige heropbloei der Kath. Jonge Middenst. Ver. St. Peter Kanis! H. E. Autobus Leiden—Warmond. Naar ons werd medegedeeld, is zeer binnenkort te verwachten de aangevraagde vergunning voor een autobusdienst Leiden Warmond (over Oegstgeest), welke ge ëxploiteerd wordt door de autobusdienst Stadsverkeer. groqte™=™—r van nieuwe en gebruikte Camera's, Projectielaniaarns en div. Foioartikelen Alle benoodigdheden (uitgezonderd merkartikelen) tegen sterk verlaagde prijzen!! Foto-albums met 29 pCi. korting!! FOTO- EN PROJECTIEHANDEL BREESTR. 79 - TELEF. 1851 DE WERKLOOZENRELLETJES. Gistermiddag is het wederom tot relle tjes gekomen onder de werkloozen. Zooals bekend was aan de S. D. A. P. en den L. B. B. vergunning verleend tot het houden van een optocht. Er was verzocht om den stoet langs de raadszaal in het Nutsgebouw te mogen doen trekken, doch zulks was ge weigerd. De stoet, uit ongeveer 400 personen be staande, werd opgesteld op de Heeren gracht. Daar was natuurlijk ook de groep com munisten van het W. A. C. onder aanvoe ring van v. d. Lubbe aanwezig, die voor nemens was de orde van den optocht te verstoren. Door de politie werden echter maatre gelen genomen, dat hij en zijn kornuiten zich niet bij den stoet zouden aansluiten. De communisten, 40 a 50 in getal, maar door nieuwsgierigen aangegroeid tot een paar honderd, gingen daarop door de Groe- nesieeg naar de Hooigracht. Rechercheurs, die dezen stoet vergezelden, hoorden v. d. Lubbe al spoedig zeggen, dat hij, nu aan de S. D. A. P. geweigerd was langs de raadszaal te trekken, zich daarheen zou begeven. Op de Steenschuur stond echter een flink aantal politie-agenten, die her haaldelijk de betoogers en nieuwsgierigen uit elkaar joeg met den blanken sabel. Daarop verspreidde men zich over Garen- markt, Hoefstraat en Korevaarstraat. Wegens aanhoudende weigering van v. d. Lubbe om zich te verwijderen ging de politie ten slotte tot zijn arrestatie over, hetgeen wegens zijn heftig verzet met hard handige klappen gepaard ging. Toen bleek, dat de betoogers op het Le vendaal de keien uit de straat wilden ha len, rukte een grootere politiemacht aan, die ten slotte met den blanken sabel ruim baan maakte. Nog verschillende arrestaties hadden plaats. Aangehouden was reeds zekere v. d. H., terwijl nog garresteerd werden v. d. H. en een viertal kwajongens. Deze zes zijn later op vrije voeten gesteld, terwijl v. d. Lubbe voorloopig werd vastgehou den. Hedenmorgen is hij naar Den Haag overgebracht en ingesloten in het Huis van Bewaring. GENOOTSCHAP VAN DEN STILLEN OMGANG. Het Genootschap van den Stillen Om gang hield gisteravond een drukbezochte en welgeslaagde bijeenkomst. Na het openingswoord van den voorzit ter, den heer L. C. Schrijvers, werd onmid dellijk het woord verleend aan pater air. E. v. d. Helm O.F.M., directeur van het St. Willibrordus Missie-college te Katwijk. Wanneer men spreken moet voor den Stillen Omgang, moet men, aldus pater v. d. Helm, spreken over het H. Sacrament des Altaars. Staande voor het tabernakel moet het ons van het hart; wat zijn wij Kath. een gezegend volk. Wij Kath. hebben zoo veel voor op anderen, die toch óók door God geschapen zijn en toch óók eenmaal moeten sterven en voor wie toch óók een eindeloos geluk op 't spel staat. Zeker, wij zijn ook kinderen van Adam; de paradijsvloek drukt ook ons. Ook >nze tocht naar de bergen der eeuwigheid leidt door een dal, dat terecht mag genoemd worden een tranendal. En -toch, wat zijn wij een gezegend volk. Wij hebben de Kerk, die ons voorhoudt te gelooven; de levensraadsels lossen zich op in een vertrouwvolle overgave. De Kerk, die ons leert, die ons leidt de Kerk, die ons sterkt en ons met de schat ten, haar door haar Stichter meegegeven, ons begeleidt op onze tocht. Wat zijn wij eigenlijk een vertroeteld volk: want wij hebben niet alleen de Kerk van Christus, wij hebben- Christus-zeif De sluier van de sacramenteele gedaante doet 't on9 zoo licht vergeten: waar een kerk is, is Hij. De God-mensch, God, die almachtig is en tegelijk een mensch, die ons begrijpt. God, die ons Zichzelf geeft: hei ontzaglijk mysterie van den kiemen mensch, die zijn 'God mag nuttigen. Een oogenblik hot groote mysterie van de com muniebank vastgehouden voor den geest' En wij, Katholieken van Nederland, zijn een heel bizonder gezegend volk. Wij mugen leven in een land, waar de devotie tot het H. Sacrament bloeit; wij mogen leven in een tijd, waarin wij de vruchten van het Eucharistisch leven in weelde om ons ?ien. Niet, dat er niets meer te wenschen is De verzuchting van den apostel: Heer. ik geloof, vermeerder mijn geloof, zij ook ons gebed. Spr. herinnerde aan het ongeloof in de Synagoge te Capharnaum, toen Jezus voor de eerste maal over het H. Sacrament sprak. Het geloof is een genade, het geloof aan «lit sacrament is een groote ge nade. Tegelijk leeft in ons 't blijde bewustzijn, dat wij mogen leven in een „eucharistische sfeer". We zeggen 't met heilige trots: wanneer ergens de pauselijke decreten ovei kindercommunie en dagelijksche communie, in daden zijn omgezet, dan is 't hier in Ne derland. Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van: a. A J. Langeveld, om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor machi nale houtbewerking in het perceel Oude Singel No. 138; b. W. J. Edelaar, om ver gunning tot het oprichten van een autoga rage, waarin een bewaarplaats voor ben zine, in een aan de Korte Mare gelegen gedeelte van het perceel Oude Singel No. Agenda LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend "s avonds van 7.30—8.30 uur. Woensdag. Leidsche Kunstkring voor Al len, Stadsgehoorzaal, 8 uur. Donderdag. Werkmans Wilskracht, Stads gehoorzaal, 8 uur. Donderdag. Ontspanningsavond „De Han ze", In den Vergalden Turk, 8.30 uur. Donderdag. R.-K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden, Huize Maria, Pieterskerkkoorsteeg, 8.15 uur. Lustrumprogramma P. K. Woensdag. Triduum voor de leden Kapel St. Elisabethgesticht, 8.45 uur. Donderdag. Triduum voor de leden. Kapel St. Elisabethgesticht, 8.45 uur. Vrijdag. Triduum voor de leden. Kapel St. Elisabthgesticht, S.45 uur. Zaterdag. Kindermatinée, Kleine Stads- za-al, 2.30 uur. Zondag. H. Mis Kapel St. Elisabethge sticht, 9 uur. Receptie Eigen Huis, 3 uur; Gezellig samenzijn, Eigen Huis, 8 uur. Maandag. Reünie voor leden en oud leden Eigen Huis, 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 Jan. a.s. waargeno men door apotheek P. du Croix, Rapen burg 9, telefoon 807. We behoeven niet jaloersch te zijn op onze voorouders. Ons voorgeslacht heeft teekenen gezien: het. H. Bloed van Box meer en het Mirakel te Amsterdam. Wij moeten onze voorouders dankbaar zijn; zij hebben de Kerk in Nederland gered cl ooi- hun taaie koppigheid. Zij stonden pal in hun geloof aan „O. L. Heer op zolder". Doch wij mogen wat anders zien. Wij mogen getuigen zijn van een massale devotie tot het Allerheiligste een devotie die zich 't ontroerendst manifesteert in den Stillen Omgang. De Stille Omgang, zoo in den nacht 't heeft iets van een leger, dat geslagen is en dat zwijgend en stil den tocht aanvaardt naar huis. Maar het heeft toch ook iets van de trots van een overwinnaar, die bewust van zijn complete zegeoraal, mannelijk be heerseht geniet van zijn victorie. Juist die Stille Omgang die geen de monstratie moet noch wil zijn demon streert. zoo heftig de bevoorrechting van Kath. Nederland, omdat wij mogen zien de vruchten van het Eucharistisch leven. Dan weer spr. op de wonderbare opbloei van de Missie-actie na de doorvoering van het decreet van Pius XI over de veelvul dige H. Communie. Toen kwam de Missie- warmte alom en overal. De drie Pauselijke missiewerken alleen reeds, verzamelden in Nederland in een jaar tijd 800.000. Het voorgeslacht heeft ons nagelaten een sterk geloof en een practische geest van offer vaardigheid. Maar dat het huidige ge slacht die vrijgevigheid wist op te stuwen tot zoo ongekende hoogte, en naast een kapitaal, 4300 van zijn eigen zonen en dochteren aan de missie schonk is iets won derbaarlijks. Laten wij God dank zeggen, dat hij ons eens heeft gegeven een heilige Paus: Pius X, want in deze verhoogde mis sie-actie zien wij de vruchten van het Eucha ristisch leven. In 't lioht van deze verheugende feiten vraagt spr., dat in den nacht van den Stil len Omgang weer vele mannen en jonge mannen zullen opgaan. Laat hun gebed zijn een dankgebed voor de zegen die over ons volk uitgaat van die kleine blanke hostie- En dan een smeekgebed, voor hen, die niet naast ons zitten aan de communiebank, op de eerste plaats voor hen, die eens we. aan de communiebank hebben gezeten en dip sedert dien misschien nooit meer terug kwamen. Dat zij weer mogen aanzitten 's vaders disch. En ook voor de niet- Katholieken. Laat dan de Stille Omgang zijn, besloot spr., een stil en machtig gebed voor ons allen, opdat in vervulling moge gaan Je- hartewensch: één kudde, één heider, één gezegend volk.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2