WOENSDAG 21 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 KERKNIEUWS BENOEMINGEN. In het Aartsbisdom. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft aan den zeereerw. heer J. A. Be- rendsen op diens verzoek om gezond heidsredenen eervol ontslag verleend als Deken van het Dekenaat Hengelo (O.) en heeft als zoodanig benoemd den zeer eerw. heer A. J. Weijenborg. pastoor der St. Lambert us Parochie te Hengelo (O.). Voorts heeft Z. D. H. benoemd tot pas toor te Enschede (H. Jacobus) den wel- eerw. heer W. A. Rademaker, tot pas toor te 's-Heerenberg den weleerw. heer J. Galema en tot pa-stoor te Dalfsen den weleerw. heer H. H. M. Sinnige. Pater A. Vergn©6 C.s.s.R. t In het Redemptoristenklooster Kapel in 't Zand te Roermond, is Maandag avond na een langdurig, lijden overleden de zeereerw. Pater A. Vergnes C.s.s.R. Pater Vergnes werd 22 Januari 1864 te Leeuwarden geboren. Op 29 Septem ber 1886 werd hij geprofest, maakte zijn hoogere studies in het klooster te AVittem en werd in 1891 priester gewijd. In al de Redemptoristenhuizen van ons land is hij als missionaris werkzaam geweest. Te Rotterdam is hij directeur geweest van de H. Familie. Van zijn hand zijn vele geschriften verschenen, o.a. beschreef hij het leven van Ozanam. INGEZONDEN STUKKEN Leiden, 17 Januari 1931. Benoeming van Gemeente-ambtenaren. Zeer geachte Redactie. Met het, onder bovenstaand hoofd door „een kiezer" ingezonden stuk van j.l. Zaterdag meen ik, voor zoover inzen der protesteert tegen achterstelling van Katholieken bij benoemingen in Gemeen- tebetrekkingen, even mijn instemming te moeten' betuigen. Voor eenige jaren, ter gelegenheid van de benoeming van een nieuwen Directeur van Gemeentewerken, had ik een in te zenden stuk gereed van overeenkomstige strekking, dat ik om wille van dezelfde reden, die de redactie sympathiek stemde ten opzichte van de voordracht van B. en \V. voor de Maan dag benoemde ambtenaren, op het laat ste oogenblik niet ter plaatsing aan bood. Ik telde toentertijd bij de diensten van Gemeentewerken en bouw- en wo ningtoezicht 35 ambtenaren, waaronder geen enkele Katholiek. Ik weet niet of de verhouding (is- er in zoo'n geval eigenlijk wel sprake van een „verhou ding?" Wiskunde-mensohen mogen het uitmaken!) op het oogenblik beter is. Voor een teek-buitenstaander is het moeilijk juiste gegevens te bekomen. Ik wil niet „beschuldigen" maar het wekt naar buiten wel den indruk, dat de Ka tholieke raadsfractie zich wat al te ge dwee met de mentaliteit vereenigt, dat in Leiden Katholieken, hoewel een derde van de inwoners uitmakend, eigen lijk voor Gemeente-betrekkingen minder geschikt zijnMisschien wil onze hoofd redacteur wel 'ns een staatje van de wel en niet Katholieke ambtenaren publi- ceeren? Voor Leiden's Katholieken allicht interessant om hiervan kennis- te nemen. Daaruit kan dan blijken in hoeverre de emancipatie der Katholieken in Leiden's- veste reeds gevorderd is! Met beleefde dank voor de plaatsing. BART. De inzender is 't dus eens- üiet wat wij schreven over de benoemingen van j.l. Maandag. AVij herhalen nog 'ns: zoo als wij het eenigen tijd geleden betreur den, dat een waarnemend hoofd van dienst (Katholiek) niet werd benoemd in de vacature, zoo zouden wij het nu heb ben betreurd als de adjunct-directeur van de Lakenhal en de adjunct-archivaris van het Archief niet waren benoemd resp. tot directeur en archivaris. De inzender en wij zijn 't (met den inzender van j.l. Zaterdag) eens, dat het percentage van Katholieken in gemeente- betrekkingen te Leiden bedroevend ge ring is. Toch zij men voorzichtig met beschul digingen aan bepaalde personen of groe pen van personen. AVij meenen niet onbescheiden te zijn, als wij 'ns een paar feiten mededeelen, welke misschien voor sommigen op „ont hullingen" lijken. Wij hebben kennis van deze feiten gekregen zóó, dat wij mede- deeling daarvan geoorloofd achten. In Leiden zou zeker benoemd zijn ge worden een Katholiek tot gemeente-ont vanger, zoo de betrokken candidaat niet had bedankt. In Leiden zou zeker benoemd zijn ge worden een Katholiek tot Geneesheer-di recteur van de gestichten „Endegeest" enz., zoo de desbetreffende (eenige Katho lieke) candidaat niet" had bedankt. Zulke feiten kunnen misschien tot de door ons bedoelde voorzichtigheid stem men. Al blijft waar, dat bij benoemingen van gemeente-ambtenafen bekwame Katholieke candidaten te weinig in aan merking komen, en dat het streven er op gericht moet zijn, om daarin verandering te brengen. Een „staatje" als door inzender ge vraagd hebben wij enkele jaren geleden in ons blad gepubliceerd. AVij kunnen het te gelegener tijd nog wel 'ns plaat sen. Red. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Automobilist rijdt een wielrijder aan. Dinsdagavond te ongeveer kwant voor zeven kwam de grossier A\r. met zijn auto uit de richting Hoogerheide gereden. Ter hoogte van de bosschen van Kuiper wilde hij een groentckar passeeren, welke echter geen voldoende ruimte gaf. Daar AV. uit de tegenovergestelde richting een wielrijder za.g aankomen, remde hij sterk met het ge volg, dat de wagen slipte en in de sloot te recht kwam. De wielrijder werd hierdoor toch nog aangereden. Hij werd irn bewuste- loozen toestand in een nabijgelegen woning binnengebracht. Nadat geneeskundige hulp was gehaald, werd heit slachtoffer, dat nog steeds buiten kennis was, voorzichtig ver bonden en daarna naar he-t Aleemecn Bnr- gergasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. De politie stelit een onderzoek in. ENGELSCH STOOMSCHIP AAN DEN GROND GEVAREN. Aanvaring met een Noorsch stoomschip. Dinsdagavond is het Noorsche stoomschip „Tancred" op den. Nieuwen Waterweg in aanvaring gekomen met het Engelsche stoomschip „Lindestarae" van New Castle. Laatstgenoemd schip zit aan den grond. Nader kan nog het volgende worden ge meld: Het 10.000 ton metende Noorsche motor schip „Tancred", dat met stukgoed geladen van Newcastle on Tyne naar Schiedam kwam, om irn de Wi'Lheiminah.ave.n bij te la den, is te 20.15 uur tegenover den nieuwen Mat ex te Vlaardingen in aanvaring geko men met het Engelsche s.s. „Landestarne", dat uitvoer. De „Tancred" voer met matige snelheid en hield den Zuidwal. Zij wilde rood op rood het Engelsolie schip passeeren, toen dit plotseling groen licht gaf en'oogenblikkelijk daarna naar den verkeerden wal omzwenk te. Het schip voer met groote snelheid en gaf op het laatste oogenblik twee st-ooten, waarop de „Tancred" met één stoot ant woordde, ten teeken dat het den goeden wal wilde blijven houden. Onmiddellijk doarop volgde de aanvaring. Het Engelsche s.s. kreeg een groot gat aan stuurboord-achterzijde. De „Tancred" hied den kop in dit gat en zette om zinken in diep water te voorkomen, het Engelsche schip ongeveer 100 M. buiten den wal aan den grond. Men meldt ons nader uit. Rctterdaitf: Wij hebben gepoogd den kapitein van de Tancred te spreken te krijgen. Deze weiger de, doch van de zijde van de cargadoors, de firma Cornelder, deelde men ons mede, dat het motorscmhip Tancred ongeveer 10.000 ton groot, geladen met stukgoed naar Schie dam was gekomen om bij te laden. Onderweg was men tegenligger tegenge komen, die plotseling groen licht vertoon de en met groote-snelheid het schip voer met den ebstroom mede naar den Zuid- wal overstak. Vrijwel tegelijkertijd vond de aanvaring plaats. Even voor de aanvaring gaf de Lindesfarne twee stooten, die met een stoot beantwoord werd ten teeken dat men den goeden wal wilde honden. De tegenligger werd aan stuurboord-zijde achter de machi nekamer geraakt. Het schip maakte onmiddellijk veel wa ter. De Tancred, die veel grooter was heeft toen den tegenligger met den neus naar den Zuidwal geduwd en het daar op ongeveer. 100 meter uit den. wal aan den grond ge zet. Schip gezonken. Op de AVaal voor Ou ijk is een zware rijn aak omgeslagen en gezonken. De opvaren den wisten zich te redden. Van een steiger gevallen en gedood. Te IJmuiden is gistermorgen de zeven tienjarige S. uit AVijk aan Zee, die werk zaam was aan de nieuwe centrale van het P.E.N. van een vijftien meter hoogen stei ger gestort. Hij was onmiddellijk dood. Aan de gevolgen overleden. Te Enschedé is in het R.K. Ziekenhuis de 54-jarige fabrieksarbeider H. overleden, die Zaterdagavond op den Laareschsinge door een auto werd gegrepen en ernstig gewond naar het ziekenhuis werd vervoerd. Verdronken. Uit den bruinkool vijver te Eygelshoven is het lijk opgehaald va.n den vier-en-twintig- jarigen ongehuwden mijnwerker J. Gross- miiller. Vrouw in brand geraakt. In haar woning aan de Koolemans Beij- nenstraat te Nijmegen probeerde mevr. S. gisteren de kachel mei petroleum aan te steken. Haar kleeren vatten hierbij vlam, waarna zij brandend de straat opliep. Toen door voorbijganggers de brandende kleeren waren gedoofd, bleek mevr. S. zoodanige ernstige brandwonden te hebben bekomen, dat zij naar het Canius-ziekenhuis moest worden overgebracht. Oude vrouw dood in een kamer gevonden. Op het hofje ran Nieuwkoop aan de AVa-r- moe zierstra at te Amsterdam, is Maandag de twee en zestigjarige mejuffrouw L. de Moed onder aan de trap in het portaaltje ran haar huisje dood aangetroffen. De M. had zich de laatste dagen niet laten zien. Het gebeurde wel, dat zij voor eenige da gen op reis ging, maar dat was dan steeds bekend. De portierster, mevrouw Snijders, welke de deur ran no. 146 met een touwtje gesloten vond, waarschuwde den opzichter, die zich met geweld toegang heeft ver schaft tot het huisje en daar onder aan de trap mejuffrouw De M. in zittende houding aantrof. De oude vrouw, in nachtgewaad, bleek reeds overleden. De G.G.D. werd gewaarschuwd en de dok ter stelde vast-, dat de vrouw reeds drie a vier dagen geleden moet zijn gestorven. Het is niet uitgesloten, dat zij door een hartverlamming is getroffen. DE DIJKDOORBRAAK TE RAAMS- D0NK. Het gat gestopt. Omtrent de dijkdoorbraak te Raamsdonk meldt men ons het volgende: Onmiddellijk werden maatregelen geno men om het gat te stoppen. Een schuit met materiaal, die naar de plaats van de door braak werd gezonden, kwam door den stroom in het gat tere-chit, waardoor het werk bemoeilijkt werd. Maandagmiddag is men erin geslaagd liet gat met zakken zand dicht te gooien. Inde Achterstraat te Raamsdonk stond he denmorgen nog 1 M. water, doch het was zakkende. Veel water loopt weg naar de polders van Raamsdonk veer. De verbindingsweg van Geertruidenberg naar Waspik, die Maandagmiddag nog ge deeltelijk onder water stond, was heden morgen weer watervrij. De spoordijk van Waspik naar Geertrui denberg die bedreigd werd, loopt thans geen ge ra ar meer. De breinen rijden op dit traject langzaam. Hoog water in de Meierij. Tengevolge van den zwaren en dagenlan- gen regenval is he-t waterpeil, dat sinds de laatste vorstperiode belangrijk was gedaald, opnieuw in ernstige mate gestegen. Vooral is zulks in de binnenlanden het geval, waar talrijke wegen geheel of gedeeltelijk blank staan of in modderpoelen zijn herschapen. Ook de stand ran het water in de riviertjes en beken is beduidend gewassen, waardoor vele oever'.ande-rijen en weiden werden overstroomd. AI eerdere boerderijen zijn te voet niet te bereiken. In enkele buurtschap pen konden de kerkgangers verleden Zon dag alleen per rijtuig of vrachtauto kerk waarts, daar het water de verbindings wegen voor het voetverkeer onbruikbaar had gemaakt. Ook het zoogenaamde kwelwater doet zich ernstig gelden. In honderden woningen zijn de kelders geheel ondergeloopen, wat ook met vele veest allien het geval is. Daar naast staan ook in de kommen van meerde re dorpen tuinen, velden en straatgedeed- ten onder water. WEER EEN OPLICHTER AANGE HOUDEN. Reislustige dames de slachtoffers. Op verzoek va.n de Justitie heeft de mo biele brigade van de Centrale Recherche te Rotterdam een 44-jarigen koopman aan gehouden. Deze maakte er zijn werk van voor dames van middelbaren leeftijd rei zen te organiseeren naar Duitsehland en Zwitserland. Gedurende deze reizen wist de man door valsche voorspiegelingen van de dames geld los te krijgen. Een Neder- landsche dame is het slaohoffer geworden tot een bedrag van vijftienduizend gulden. Het schijnt wel rast te staan, dat er nog meer slachtoffers zijn. Van het geld, dat hij de Nederlandsehe dame afhandig ge maakt had, is een groot gedeelte opge spoord. De te Amsterdam verdwenen 13000. Eenige maanden geleden, zoo zal men zich herinneren, werd een loopjongen van de fir ma D. AV. Brand op de Keizersgracht uitge zonden om aan verschillende kantoren geld te innen tot een bedrag van 13.000. Toen hij zijn boodschappen had gedaan, stalde hij, zoels gewoonlijk, zijn fiets in de Har tenstraat. Daar gekomen, vroeg de eigenaar van de rijwielstalling den jongen voor hem aan de overzijde een fleschje melk te halen. Hij zelf kon dat moeilijk doen, omdat zijn vrouw riek lag. De jongen voldeed aan dat verzoek en liet de fiets met in de ta-sch aan het frame de 13.000 in de rijwielstalling achter. Toen de jongen op kantoor kwam, was de tasch ledig. Een door de politie boen inge steld onderzoek bracht geen licht in de zaak. De politie bleef echter zoeken en heeft tha-ns termen gevonden den rijwielhande laar aan te houden. De man blijft echter voorloopig alle schuld ontkennen. Een schat in het beddegoed. In de woning van wijlen den heer P. te Zwaagwesteinde zou- de inventaris worden geveild. Toen het beddegoed aan de beurt kwam, werd daaronder een bundeltje met bankpapier, tot een bedrag van 800, ge vonden. De vermiste Nederlandsehe skiloopers. In ons blad van gisteren heeft men een bericht uit Innsbruck gevonden over de vermissing van twee Nederlanders, die een skitocht in he-t Arlberggebied hadden onder nomen. Deze vermisten zijn de heeren G. H. Rinck, opticien te Rotterdam en H. Polak, lid van de directie der N.V. Polak's Frutal Works te Amersfoort. Incident - raadsvergadering. De Gemeenteraad van Ooevorden heeft Maandag de behandeling van de gemeente- begrooting voor 1931 voortgezet. Bij de al- gemeene beschouwingen over het hoofdstuk Onderwijs heeft zich een incident voorge daan, wat den voorzitter aanleiding gaf de vergadering te schorsen en verdere presi deering van de vergadering te weigeren, wanneer de Raad op den ingsiagen weg voortging, terwijl na de schorsing een lid weigerde in de vergadering terug te kee- ren. D e heer Haaiman (S.D.A.P.) betoogde, dat de leden van den Raad in de afgeloo- pen jaren dikwijls en bij herhaang getoond hebben, zich bij het benoemen van onder wijzend personeel niet te laten leiden door het onderwijs belang maar door andere be langen. Zij hebben, zoo beweerde de heer Haaiman, niet de best beschikbaren, maar anderen genomen, terwijl wethouder Zilver berg (S.D.A.P.), zich daarbij aansluitende, zeicle dat de meederkeid weigert sociaal democraten en israédeten te benoemen, ter wijl hij eenige feiten noemde, welke moes ten dienen om deze bewering te bewijzen. Hiertegen verweei.de de heer Pdeters (V.D.) zich, alile antisenxietisme en afkeer van de S.D.A.P.-ers van rich werpende. Hij rafelde daarbij verschillende stemmingen uit elkaar en gaf aan hoe gestemd is ge worden. Hij verklaarde dat men hern in een café verweien heeft, dat hij geen Joodsche onderwijzeres wensohte en zich over dat verwijt beklaagd te hebben bij den Jood- schen voorganger. Deze bespreking had tot gevolg dat er een sonerpe woordenwisseling ontstond tus- schen a© heeren Pi eters, Zii vei berg en Lam berts, terwijl de Voorzatter, in schrille kleu ren schilder enne da t het onbehoorlijk was het geneim der stemmnig in een openbare vergadering te gaan scnenden en daarbij waai schuwende voor de gevolgen, weiger de ue vergadering te biijven piesidieeren en de vergadering ging schorsen, inlusschen bleven de heeren erkaar onvirenderijikiheden toevoegen, terwijj anderen den vooiz.kter prezen voor zijn optieuen. De Voorzitter maakte aanstalten zich te verwijderen, ter wijl wetnouuer Zn verberg den reeds bij den deur staanden voorzitter toeriep niet be reid te zijn de zaak ui een onderonsje af te werken. De leden van den raad liepen te hoop, verzame.den zich in groepjes, hei Lig besti- culeerend en ver zameiuen zich in een groo- ten kring rond de heeren Lamberts en Zil verberg en Pieters. De V oorzitter sloot toen de deuren. Nog geruimen tijd bleef men in de Raadzaal heftig tegen eikaar te keer gaan. Eeist ruim een half uur na de schor sing verlieten de leden van den Raad de raadzaal en werd gepauzeerd. De bespreking uiet gesloten deuren schijnt echter toch kalmeerend te hebben gewelkt. Althans na de pauze verklaarde wethouder Zilverberg dat hij me.s terug nm.m, maar toch ook' geen debat wilde uit lekken over de besproken zaak. De Voorzitter deerie meae dat de heer Pieters zich de ton hem gerichte verwijten zoo had aangetrokken en de besprekingen zoo onbehoorlijk had gevonden, dat hij de vergadering niet langer wilde bijwonen en daarom na de pauze weggebleven was. Het incident was hiermede gesloten en de be- grootingisbehandeling is voortgezet. BU1TENL. BERICHTEN ONGELUKKEN LAWINE-ONGELUK IN BEIEREN. Negen manschappen der landspolitie tijdens ski-tocht in de diepte gesleurd. Gistermiddag even na drie uur had aan de Oostzijde van den Benedikten-Wand een ontzettend lawine-ongeluk plaats. Een ski- groep der Beiersche landspolitie werd door een lawine overvallen en negen man wer den in de diepte gesleurd. Direct begon men met het reddingswerk, doch tot nu toe kon slechts een man bewusteicos ge borgen worden. De overige acht liggen neg bedolven en men .reest, dat zij niet meer gered kunnen worden. De reddingscolonne is er in geslaagd, gis teravond tien uur na ingespannen arbeid en der bedolven politiebeambten te bergen. De man bleek zwaar gewond te zijn. Van de overige zeven kon nog geen spoor gevon den worden. Ernstige ontploffing op een werf. Maandagavond is op de werf van Bur- meister en Wain teKopenhagen een ge weldige 10-cylinder Dieselmotor aiteen- gesprongèn. Binnen enkele oogenbhkken was de geheele motor in vlammen gehuld. De stukken metaal sprongen weg. Op den motor stonden op het oogenblik der explo sie tien arbeiders, die door den luchtdruk ter aarde geworpen werden en wier klee ren in brand geraakten. Allen bekwamen min of meer ernstige verwondingen De brandweer slaagde er in het vuur in horten tijd te blusschen. Drie dooden bij treinongeluk nabij Metz. In de nabijheid van Metz is bij een erts mijn een transporttrein ten gevolge van verkeerde wisselstelling in botsing gehi meu met een arbeiderstrein. Drie arbeiders, een Pool en twee Italianen, werden op slag gedood. Moedige daad. Te Idstein bij Frankfort a. d. Alain heeft een onderwijzer zes knapen, die tegelij kertijd door het ijs waren gezakt, gered. Hij zakte daarbij zelf ook door het ijs en viel, toen hij den zesden jongen, die met een ijsschots een eind was weggedreven, uit het water had gehaald, bewusteloos neer. Een hevige bomexplosie te Havana. Maandagavond heeft een hevige bom explosie plaats gehad in de nabijheid van de waterleidingsinstallaties te Havana. Verscheiden buizen sprongen, waardoor eenige straten onder water kwamen te staan. Tal van ruiten zijn verbrijzeld. A'oor zoover bekend, hebben geen persoonlijke ongelukken plaats gehad. Hevige stormen in Palestina. Hevige stormen hebben gisteravond in Palestina gewoed, die vergezeld gingPD van verblindende hagel- en regenbuien. Ernsti ge schade is veroorzaakt aan de havenwer ken van Haifa, o.a. ook aan den voornaam- sten golfbreker. Een baggermachine en vier lichters der regeering zijn aan den grond geloopen. Bij Romani in de Sinai-woestijn is een trein van Haifa naar Kantara gisteren ge durende tien uur door een zandstorm ver traagd; de lijn was op sommige plaatsen met bijna een meter zand bedekt. Storm op de Zwarte Zee. Op de Zwarte Zee woedt een hevige storm. j Drie stoomschepen, een Grieksch, een Nederlandsch en een Turksch, als mede ongeveer dertig kleinere vaartuigen, zijn gezonken, terwijl ettelijke andere sche pen in nood- verkeeren. Madrids Griep-epidemie. Naar het „Journal" uit Madrid meldt, zijn daar naar schatting 300.000 personen, op een totale bevolking van ruim 800.000 zie len, door griep aangetast. Daar de plaatse- lijke doctoren overstelpt zijn met werk, is versterking uit de provincie gevraagd. DRAMA IN DE FINANCIEELE WERELD TE BRUSSEL. Gistermiddag heeft zich te Brussel een verschrikkelijk drama afgespeeld. In hel gebouw, waar de S. A. des Produits Uhimi- ques de Floresse is gevestigd, vergaderde de raad van beheer der maatschappij. Er had een discussie plaats over de eventueele vervanging van den administrateur direc teur, de heer B. Lauby, 55 jaar oud, van Roemeensche nationaliteit en genaturali seerd Franschman. Aan deze vergadering nam ook de heer Bruinings deel, die als plaatsvervangend directeur werd voorge steld door den heer Delobbe. Plotseling kwam het tot een heftige woordenwisseling, waarbij de heer Lauby een stoel nam en in stukken brak, zijn revolver trok en hier mede op den heer Delobbe schoot, die op slag werd gedood. Hierna richtte hij het wapen op den heer Bruinings, die slechts licht gewond werd, om vervolgens het wa pen tegen zichzelf te keeren. Hij joeg zich een kogel door het hoofd en werd zwaar gewond naar het ziekenhuis overgebracht. De gebeurtenis wekte groote opschudding, en onmiddellijk werd de politie van de zaak verwittigd. Het parket was spoedig tei plaatse. »Tel" AANSLAGEN OP STATIONS TE BUENOS AIRES. Vijftien personen gedood. Op drie stations te Buenos Aires en in voorsteden zijn gistermorgen bommen ont- ploft, waardoor vijftien personen zijn ge dood en velen gewond. Een der bommen explodeerde op het station van de AVestem Railway, juist toen er een electrische trein arriveerde. Tegelijkertijd had de ontplof fing plaats op een station van de Great Southern Railway en in de voorstad Pa lermo. Bende wisselvervalschers op pad. Ongeveer vier weken geleden heeft de politie te Berlijn twee vervalschte wissels in beslag genomen. Uit het onderzoek is gebleken, dat een bende wisselvervalscheis ongeveer 90 valsche wissels in omloop heeft, gebracht, die op de namen van groote fir ma's in West-Duitsehland en Rijnland wa ren gesteld, tot een totaal van ongeveer iys millioen mark. De twee in beslag ge nomen wissels waren aan twee kleine ban ken in betaling gegeven; de overige schij nen vooral in café's geplaatst te zijn. Het, onderzoek der politie duurt nog voort, Inboorlingen-onlusten bij Randfontein. In de omgeving van Randfontein in Zuid- Afrika, moeten naar gemeld wordt, naar I aanleiding van een moord op een neger, ernstige relletjes onder de inboorl;ngen hebben plaats gehad, waarbij talrijke per sonen gewond werden. Drair.a in een rechtszaal. Uit Dewitt (Arkansas), wordt gemeld: In een volle rechtszaal heeft een 17-jarig meisje een man doodgeschoten, doe te rechtstond wegens moord op haar vader. NED. OOST-INDIE DE BANDJIRS BIJ MEDAN. Honderden woningen meegesleurd. Aneta seint uit Medan: De treinverbinding tusschen Medan en Belawan is weer hersteld. De schade, toe gebracht aan den AVampo-dijk, wordt ge- taxeerd op 150.000.De schade aan do wegen is zeer groot, terwijl honderden wo- I ningen welke langs de rivier achter den dijk waren gelegen, door het water werden meegesleurd. De dijkdoorbraken zijn het ergste nabij Tjintaradja, waar het water zich met een donderend geweld in de rich ting van de ondernemingen op de in bewer king zijnde tabaksgronden stort. Aneta seint uit Medan: Een zware bandjir van de Aoksigeaon veroorzaakte bij Taroetoeng een breuk in den dijk. Tengevolge hiervan werd de weg voor het as-verkeer over een lengte van 200 meter weggeslagen. Door de talrijke aardschuivingen is het asverkeer minstens vijf dagen gestremd, j Aneta seint uit Bandoeng: Op het traject van den spoorweg Sibol gaSiantar—Kota Nopan is op ver«ch.i lende plaatsen het treinverkeer gestremd ten gevolge van een bandjir.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10