NED. OQST-INDïE SPORT LUCHTVAART RECHTZAKEN UIT DE OMGEVING DINSDAG 20 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. Inbrekers gearresteerd. Het is de rijks- en de gcmeente-politie van Losser mogen gelukken de hand te leggen op de daders der inbraken, welke den laatsten tijd in de omgeving van Los ser plaats vonden, aldus meldt het „O. D." Het zijn zekere J .D. en D. K., woonaohtig te Overdinkel. Na een kort verhoor vielen beiden door de mand en bekenden zich schuldig te heb- gemaakt aan 11 diefstallen, waaronder de in September jl. gepleegde bij den land bouwer Meijerink, waar de buit 2000 be droeg. Verschillende voorwerpen, afkomstig van de gepleegde inbraken, waren nog in hun bezit. Inbraken in Lonneker, Berghuizen, de Lutte, Rossum, Deurningen en Losser zijn door hen alle bekend. LAFHARTIGE OVERVAL. Een grijsaard om tien gulden mishandeld. Zaterdag hebben te StadbroekSittard onverlaten een lafhartigen overval ge pleegd. De ruim 80-jarige grijsaard J. H die op weg was naar huis, werd plotseling ter hoogte van de mijnwerkerskolonie Stadbroek door een tweetal kerels aange vallen, die hem mishandelden, van zijn geld beroofden en hem vervolgens in een sloot gooiden, welke gedeeltelijk met wa ter was gevuld. De grijsaard heeft zich zelf met moeite weten te redden, hij was geheel overstuur toen voorbijgangers hem vonden en naar zijn woning overbrachten. De onverlaten, die onbekend zijn geble ven, hebben een buit van ongeveer tien gulden gemaakt. De daders worden ge- zooht. Bloeddorstige honden. Gisternacht hebben bloeddorstige hon den duchtig huisgehouden onder kop pels schajjen van A. J. Roorda en Tie- mesma in het weiland Mie duin bij Fra- neker. Bij onderzoek bleken er 15 schapen verscheurd en gedood te zijn. Bovendien werden 14 schapen zoo toegetakeld dat deze dieren moesten worden afgemaakt. BUüENL. BERICHTEN ONGELUKKEN REEDS 116 D00DEN IN MEXICO. Drie stadjes geheel verwoest. Het blijkt thans, dat. de jongste aardbe ving in Mexico de stadjes Miahuatlan, Sar. Pedro Apostol en Ayoquesco geheel heeft verwoest. Tot dusver zijn 116 dooden ge borgen. Dit aantal zal echter wellicht nog stijgen, daar de reddingsmanschappen nog steeds, lijken onder de puinhoopen vinden. In den afgeloopen nacht zijn in de provin cies Oaxaca en Vera Cruz lichte aardschok, ken waargenomen. TREINRAMP TUSSCHEN BOSTON EN NEW YORK. Meer dan vijftig gewonden. Op het traject Boston-New York kwam gisteren een sneltrein door het slechte zicht en den zwaren sneeuwstorm bij het station Readville met een lokaaltrein in botsing De locomotief van den sneltrein en twee wagons van den lokaaltrein vielen om Meer dan 50 personen werden gewond, meest passagiers uit den lokaaltrein. Zestig gewenden bij treinbotsing in Argentinië. Twee electrische treinen zijn nabij hel station Martinez tegen elkander gebotst. Zestig reizigers liepen hierbij verwondin gen op. Auto in Egypte door trein verpletterd. Bij Wasta in Bovcn-Egypte werd een auto bij het passeeren van den overweg door een expres-trein gegrepen, waarbij de zes inzittende Egyptenaren werden ge dood. De botsing tusschen den auto en den sneltrein was zoo hevig, dat brokstuk ken van den totaal vernielden auto zeshon derd meter ver weggeslingerd werden. Steenstortingen aan den Niagara-waterval Gisternacht stortten plotseling van den rand van het Oostelijk gedeelte van der. Niagara-waterval, op Amerikaansch gebied, groote massa's gesteente, van een gewicht van e nige duizenden ton, over een afstand van 50 a 60 meter naar beneden. Dienten gevolge vertoont de aanblik van den wa terval plotseling een zeer groote verande ring, een verandering, zooals zich gewoon lijk pas na eeuwen voordoet wanneer het water het gesteente langzaam heeft afgo- schuurd. Om een indruk te krijgen van den omvang en de beteekenis van de steenstor- tingen zullen vliegtuigopnemingen ge maakt moeten worden. Aan den rand van den waterval .kan men echter thans reeds zien, dat er een groot gat in geslagen is. Brand te 8erlijn. Gisternacht brak in een huis in Charlol- tenburg (Berlijn) een geweldige brand uit. Een vrouw verbrandde levend. Een an dere liep ernstige brandwonden op. De brandweer rukte aan met veel materiaal. Een brandweerman liep een rookvergifti ging op. GRIEP-EPIDEMIE IN JAPAN. Dagelijks 50 dooden te Tokio. Volgens berichten uit Tokio heerscht in verscheiden groote steden van Japan een ernstige griepepidemie. In de hoofdstad zelf zijn in de vorige weck circa vijftig personen per dag aan de ziekte bezweken. Volgens de medici betreft het hier een epi demie, even ernstig als die van 1918. De meeste scholen van het district Jokohama zijn op bevel der autoriteiten gesloten, ten einde verdere uitbreiding der ziekte to i voorkomen. In verschillende landen van Euorpa is de ziekte ook reeds gesignaleerd, doch daar is zij van minder ernstigen aard. Wij maak ten reeds melding van talrijke gevallen in Madrid, en soortgelijke berichten komen uit Brest, waar de ziekte reeds afneemt en uit Zürich, waar zij echter nog voortdurend toeneemt. Politiek :n de bioscoop. Zondagmiddag is het in een groote bios coop te Parijs tot incidenten gekomen. Toen tijdens de vertooning van het „journaal"' het portret van minister Steeg op het witte doek verscheen, borstte een waar bombar dement met rotte eieren en dergelijke los, waardoor het doek zoo bevuild werd, dat de voorstelling moest worden steopgezet. De te hulp geroepen politie arresteerde twee personen. Het bleek, dat de ordever stoorders leden waren van de „Action fran- S-aise". Misdadigers-hotel in Chicago doorzocht. De politie te Chicago heeft een huiszoe king verricht in hotel „Rex", een bekende verzamelplaats van misdadigers, o.w. me deplichtigen van Al Capone, die zich daar bezighouden met den verkoop van sterken drank en met hazardspel. De politie nam twee brandkasten in beslag vol geannuleer de cheques, waaruit zou blijken, dat er on wettige zaken werden gedreven tusschen de bendeleden, politiebeambten, politici en andere autoriteiten; namen durft men ech ter nog niet te noemen. TAUSEND, DE „GOUDMAKER", VOOR DE RECHTBANK. Zijn relaties met Ludendorff. r Gistermorgen begon te München onder slechts geringe belangstelling het proces tegen den „goudmaker" Franz Tausend. De verdachte, die een intelligenten in druk maakt, onderhield zich vroolijk met zijn verdediger. Men hoopt morgen met de acte van beschuldiging gereed te ko men, zoodat Woensdag a.s. de eerste acht getuigen gehoord zullen kunnen wor den. Den verdachte wordt ten laste gelegd het voortgezette misdrijf van oplichting. Hij wordt beschreven als een zonderling, die veel las, doch het gelezene niet kon verwerken; hij heeft de fantasie van een onont.wikkelden leek. Hoewel het goud maken hem niet gelukte, wist hij Frau Schilbaoh te bewegen tot een leening van 100.000 mark, welk geld hij gebruikte om een kasteel te koopen. Tot zijn medewer kers behoorde ook een stiefzoon van Lu dendorff. Totaal heeft hij eerst 488.59S markt ontvangen, waarvan hij -35.000 mark voor persoonlijke doeleinden ge bruikte, vervolgens 793.833 mark en 190.000 mark. Van de 1.75 millioen mark, die Tausend in den loop der tijden ontving, gebruikte hij 3/4 millioen voor zichzelf en wel voor het koopen van huizen, een landgoed in Aiohbery en twee kasteelen in Pasch- bach en Tharandt. Toen de deelnemers aan de „onderne ming" van Tausend wantrouwend begon nen te worden, omdat hij zijn beloften niet nakwam, beweerde hij o.a., dat hij cr reeds toe was overgegaan, het goud bij kilogrammen tegelijk en niet per gram te vervaardigen. Hij zeide in staat te zijn in zeven weken een goudreserve van 2.5 millioen mark te maken. Toen een com missie van controle versoheen, liet Tau send een „bijzonder goed gelakt" experi ment zien. waarbij hij uit 750 gram ge prepareerd materiaal 750 gram goud smolt. Hierna gaf hij goud-certificaten uit, die door verscheiden veieenigingen en particulieren werden opgenomen tot een bedrag van 440.000 mark, die hij te eigen bate aanwendde. Na voorlezing der acte van beschuldi ging werd overgegaan tot verhoor van verdachte. Hieruit bleek, dat Tausend ook eenige jaren in het buitenland heeft gewoond; in Züiioh gaf hij muziekles en bouwde violen. Hij beweerde toen een procédé te hebben uitgevonden, waardoor goedkoope violen in dure instrumenten werden ver anderd. In 1917 hield hij zich bezig met de oplossing van de quadratuur van den cirkel. Up een vraag van den president ant woordde Tausend, dat volgens zijn bere keningen het probleem opgelost kon wor den, maar hij had zijn calculaties helaas verloren. Niet juist was' het dat hij moeite had gedaan den Nobelprijs te krijgen. Tausend herhaalde, te gelooven aan zijn procédé voor het vervaardigen van goud, de negatieve resultaten der proe ven waren een gevolg van vergissingen. In het verdere verloep van het verhoor verklaaide Tausend, dat zijn oogmerk was geweest, een proces waarvoor de na tuur duizenden eeuwen noodig had ge had, in een kort tijdsbestek samen te persen. „Slechts een muzikaal mensoh kan mijn gedaohtengang begrijpen", merkte verdachte op. in het voorjaar van 1925 kwam hij met Ludendorff in connectie. Ook* had hij overwogen, rijkspresident Von Hinden burg zijn scheikundig proces te deinon- streeren. Een uitnoodiging voor het hou den van zulk een demonstratie had hij echter niet ontvangen. Met Ludendorff als vertrouwensman der rijkskanselarij had hij een contract gesloten, waarbij hij zijn vinding ten bate van het Duitsche volk afstond. Dientengevolge waren alle rechten op Ludendorff overgegaan. Op denzelfden dag werd een maatschappij opgericht, waarbij Ludendorff als tus- schenpersoon voor de geldgevers had ge fungeerd. Van de opbrengst der goudfa- bricage zou Tausend 5 pet. ontvangen; Ludendorff daarentegen zou 75 pet. ont vangen ten behoeve van vaderlandsche doeleinden, zonder dat hij rekening en verantwoording zou behoeven af te leg gen. Met nadruk betwistte verdachte, dat hij er op uit zou zijn geweest, voordeel uit zijn uitvinding te trekken. Slechts op aandringen van anderen had hij zich ten slotte bereid verklaard 5 pet. der winst te accepteeren. De verdere behandeling van het proces werd daarop tot hedenochtend verda-agd. WATERSNOOD IN 'T MEDANSCHE. Dijken doorgebroken. Spoorwegverkeer gestremd. Aneta seint uit Medan: In een etmaal viel 256 millimeter regen neer, hetgeen 100 millimeter boven het ie- oord van 1910 was. Hierdoor werden alom overstroomingen en doorbraken van dijken veroorzaakt. De weg MedanBiudjei is af gesloten voor het verkeer. De spoordijk naar de onderneming Arnhemia is doorge broken. De rivierdijk van Wampoe is door gebroken, waardoor de spoordijk nabij Kwala Bingel wordt bedreigd. Up Poeloe Brayan~ staat het water een meter hoog. Het treinverkeer naar Beiawan is stopge zet. De weg tusschen Medan en Belawan is overstroomd. Het uit Holland komende vliegtuig van de K.L.M. landde vlot, nieo- tegenstaande het vliegveld op sommige plaatsen was ondergeloopen, terw'jl de om geving van het vliegveld geheel was over stroomd. Nader wordt gemeld, dat de spoordijk bij Kwala Bingei, evenals in 1926, op vier plaatsen is doorgebroken. Aan de tabaks onderneming is hierdoor veel schade toe gebracht. De ballastlaag van den spoordijk is tientallen meters ver weggeslingerd. HET GEVECHT IN DEN KAMPONG. Een zwaar en zes licht gewonden. Blijkens mededeeling van het Departe ment van Koloniën seinde de Gouverneur van Midden-Java, den Landvoogd, dat tij dens een miltpunctie (ten behoeve van het. stellen der diagnose „pest") in het Regent schap Tegal op 15 dezer het onderdistricts- hoofd van Bodjong, inlichter voor pestbe strijding, en vijf politieagenten, onverwachts door de bevolking verden aangevallen met grasmessen en steenen. Daarbij werd een agent zwaar gewond, het onderdistricts hoofd, drie agenten en twee leden van de bevolking licht gewond. De toestand is thans rustig en de zaak is bij het bestuur in onderzoek. Er werden 18 personen gearresteerd. WINTERSPORT NED. SUCCES BIJ EEN SKI-WEDSTRIJD. Zondag werd te Flims een ski-wedstrijd gehouden, waaraan 33 loopers deelnamen. Unze landgenooten Luymes en Coeberg wonnen den eersten en tweeden prijs. De afstand ging over 11 km. Luymes werd eer ste in 3 uren 6 min. 24 sec., tweede werd Coeberg in 4 uren 33 sec. Interacademiale ski-wedstrijd. Evenals het vorig jaar werden dit jaar in St. Anton bij Arlberg de internationale ski-wedstrijden gehouden, waaraan deze maal slechts deelnamen Leiden en Utrecht De wedstrijden bestonden uit een Abfahrt van pl.m. 3 K.M. en een slalom waarvan de leiding in handen was van ing. Gom- perz en van den beroemden leider \an de ArlbergSkischule Hannes Schneider. De Utrechtsohe equipe, bestaande uit de heeren Haeff, van Oordt en Schutte, wist 29 punten meer te behalen dan de Leid- sche mededingers, de heeren Boon, Rueb en Geradts, zoodat Utrecht voor een jaar in het bezit is gekomen van den Hannes Schneiderbeker. De prijzen, die beschik baar waren gesteld voor de beste Abfarth en slalom van de niet winnende equipe, werden beide gewonnen door den heer Boon. Den volgenden dag werd nog een Ab fahrt georganiseerd tusschen eenige Ne- derlandsche en Italiaansohe studenten, wat eindigde in een groote Italiaansohe overwinning. BILJARTEN DE EUR0PEESCHE KAMPIOEN SCHAPPEN. •Naar wij vernemen hebben momenteel zes deelnemers definitief ingeschreven voor de Europeesche biljartkampioensohappen, welke op 5 Februari a.s. te Den Haag aan vangen en georganiseerd worden door de 's-Gra venhaagsche Biljartclub in de zalen van den Dierentuin aldaar. Deze zes deel nemers zijn: Dommering (Ned.), v. Vliet (Ned.), van Bel le (België), Gabriels (België), Dr. Meyer (Duitschl.), Corty (Frankrijk) Jenny (Zwit serland). Voorts heeft de Portugoesche Bil jartbond doen weten, dat hij ziin kampioen zal zenden. Van den Egyptenaar Soussa heeft men niets vernomen en daar het he den de laatste dag is van inschrijving zal Soussa vermoedelijk niet uitkomen in dit tonrnooi. De mcge'ikheid bestaat nog, dat Spanje zich zal doen vertegenwoordigen. De wedstrijden die over 400 punten gaat, duren tot en met 8 Februari. BRITSCH MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT. Tv/ee dooden, negen gewonden. Bij Winchester is gister een bombarde mentsvliegtuig neergestort. Twee militaire vliegers zijn hierbij om het leven gekomen. Verder zijn negen personen, onder wie ze ven leden van het personeel van het vliegveld, gewond. SLACHTOFFERS DER LUCHTVAART. In een statistiek van het Amerikaansche ministerie van oorlog wordt medegedeeld, dat in het tweede halfjaar 1930 elf onge lukken met doodelijken afloop bij de mi litaire luchtstrijdkrachten zijn voorgeko men, waarvan er 5 veroorzaakt zijn door botsingen in de lucht In vergelijking met vroegere jaren is dus een grootere veiligheid voor de man schappen vast te stellen, wat in de eerste piaats aan de groote betrouwbaarheid van de vliegtuigen te danken zs. GENERAAL BALBO'S CONCLUSIES. Generaal Balbo heeft in een slotrap- port over zijn Oeeaanvluoht aan Mussoli ni eenige belangrijke conclusies neerge legd. Hij wees er in de eerste plaats op, dat de Italiaansche vliegtuigen getoond hadden, niet slechts luchtvaardig te zijn, doch bij daling op zee ook opmerkelijk goed bestand tegen den golfslag. Verder meende hij, dat de in Europa gebruikelijke houten schroeven voor tropische reizen minder geschikt waren. Hij verklaarde ten slotte, dat hii, indien hij nog eens een Uceaanvlucht zou moeten maken, liever driemaal de route zou afleggen dan nog eenmaal een formatievlucht te maken, aan gezien het bezwaarlijk is, de snelheid te regelen en tevens de formatie te handha ven. De elf ltaiiaaii6che vliegtuigen, die na den „sprong" over den Atlantischen Oceaan ten slotte te Rio de Janeiro zijn aangekomen, zijn volgens een bericht in een buitenlandsch blad aan de Bra- ziliaansche regeering verkocht voor 50.000 zakken koffie. Een visscherijkwestie. De Hooge Raad neeft gisteren uitspraak gedaan in een zaak van J. A. C. A. E. voorzitter van het centraal Nederl. Hen- gelaarsverbond, die een proefprocesver baal had uitgelokt door in de Zijl bij 1. e i d e n te gaan visschen met een hen gel geaasd met visc-h, hetgeen bij ministe- rieele beschikking was verboden, ter be scherming van de snoek, in wateren, die door beroepsvisschers worden geëxploi teerd en bij de hengelaars niet in pacht zijn. De kantonrechter te Leiden heeft een veroordeelend vonnis uitgesproken, dat Later door rechtbank en Hof in Den Haag bevestigd werd. De Hooge Raad overwoog nu, dat noch het algemeen visseherijreglement, noch de Vissoherijwet den minister de bevoegdheid geven tot een dusdanige beschikking. Het arrest van het Gerechtshof werd alzoo vernietigd en de heer E. van rechtsver volging ontslagen. 0EGSTGEEST. Auto tegen een boom gebotst. Giste renavond om ongeveer half 6 kwam een auto met groote snelheid uit de richting Leiden. Even voorbij het Groene Kerkje kwam de auto in de tramrails terecht.- De chauffeur wilde met dezelfde snelheid we der op den straatweg komen. Daardoor slipte de achterkant van de auto en reed met groote .snelheid tegen een aan den overkant staanden boom aan. De bestuui- •der werd met zijn hoofd tegen de voorruit gesmakt, waardoor een groote wonde aan zijn hoofd ontstond. De eigenaar van de auto, de heer B. uit Amsterdam, werd door den schok opzij geslagen en sloeg met zijn hoofd door de ruit van de zijdeur en kreeg eveneens ernstige hoofdwonden. Beiden werden bij den heer Zandbergen binnenge bracht, waar spoedig dr. Varenkamp aan wezig was. Deze achtte voor den heer B spoedige overbrenging naar het ziekenhuis noodig. Door den heer A. P. v. Nieuwkoop werd hij per ziekenauto weggebracht. De auto van B. werd zwaar beschadigd; de motor was in elkaar gedrongen. Door de fa. Kranenburg werd de wagen naar do garage gesleept. STOMPWIJK. Kolfwedstrijd. De Kolfclub „de Baan- bal" heeft vorige week haar jaarlijksche wedstrijd gehouden in de van ouds be kende Kolfbaan „Het Blesse Paard" bij den heer J. van Esveld. Er waren vijftien leden opgekomen, welke in drie klassen vercieeld waren; er heerschte den geheelen avond een vroolijke s-temming en. aan spanning ontbrak het niet, want er werd vinnig ge streden om de prijzen. De uitslag was als volgt: In de eerste klasse behaalde de heer W. van Bohemen den eersten prijs mei 160 punten. In de tweede klasse behaalde de heer P. Huisman den eersten prijs met 130 punten In de derde klasse behaalde de heer A Waaijer den eersten prijs met 105 punten. OUD-ADE. Kiesvereenigirig. Vrijdag 23 Januari a.s. zal de Kiesvereeniging Oud-Ade haar jaarvergadering houden, 's avonds te 7 uur in café Klein Rustoord. Het bestuur ver trouwt, dat er vele leden ook uit de Kaag zullen aanwezig zijn. N00RDWIJK. Vreemdelingen-verkeer. Gisterenavond vergaderde de Vereeniging voor Vreemde- linger-verkeer in Hotel „Het Hof v. Hol land", onder pres-idium van den heer J. J v. Uappelle. De voorzitter sprak een woord van welkom op deze goed bezette verga dering en greep dezo gelegenheid gaarne aan om den oud-voorzitter, den heer Ad>. Dorsman, namens V.V.V. dank te brengen voor de vele en groote diensten aan de vereeniging bewezen in zijn veeljarige functie als voorzitter, waarin voor hem geen moeilijkheid te groot was en waarin hij steeds op den bres stond waar het gold. onze badplaats en de bevordering van Vreemdelingen-verkeer (applaus). De voorzitter had verder zijn aandacht geschonken aan de minder aspect-volle in komst in Noordwijk. Zoowel ten Oosten als ten Westen liet dit veel te wenschen over en spreker vertrouwde, dat in overleg met het Gemeentebestuur en het hoofd van Openbare werken hierin wel de zoo noodige verbeteringen kunnen worden aan gebracht. Verder sprak de voorzitter den wensch uit, dat het komende seizoen voor allen goed moge zijn, hetwelk voor geheel Noordwijk een zeer groot belang is. De no tulen werden na een opmerking van den heer v. d. Werf vastgesteld. Enkele berich^. ten van verhindering waren ingekomen, terwijl de heer G. A. E. Duijster een schrij ven had ingezonden, waarin hij mededeel de als penningmeester en bestuurslid le bedanken. De voorzitter drukte zijn spijt uit, over het genomen besluit, van dezen zeer ijverigen en nauwgezetten functiona ris. Nog was ingekomen een schrijven van den heer Berkemeijer, beheerder van het informatie-bureau, die om gezondheidsre denen en ouderdom, voor deze functie be dankte. Met eenige zeer waardeerende woorden bracht de voorzitter lof aan den heer Berkemeijer, voor de werkzaamheden in deze functie door hem verricht, waar mede de vergadering met applaus instem de. Door V.V. was een adhaesiebetuiging verzonden tot behoud van den Autobus dienst op den Haag, tevens was een ver zoekschrift verzonden tot verkrijging van een doorloopende openstelling der telefoon te Noordwijk over het geheele jaar. Van dit streven bleken allen wanne voorstanders te zijn en'men vond het achterlijk, dat een badplaats als Noordwijk deze opens! riling nog niet had. Ingevolge een besluit, geno men op de vorige vergadering, trad thans het geheele bestuur, uitgenomen het Dag?- lijksch bestuur, hetwelk voorloopig aan bleef, enbloc af, zoodat naast het bedanken van den penningmeester thans 5 bestuurs leden gekozen moesten worden. Na een drietal stemmingen werden gekozen do heeren J. H. v. d. Werf, 8. P. C. v. Wely, C. de Hollander, 8. A. v. Konijnenbuig en E. C. Urlus. De heer v. d. Werf vroeg, naar aanlei ding van de op de vorige vergadering be sproken kwestie, dat het tegelijk zijn be stuurslid èn van V.V. en van Zeebad, niet wenschelijk was, welk standpunt thans de- secretaris innam. Niet dat spr. iets tegen dezen functionaris als zoodanig had, daar aeze boven allen lof zijn werkzaamheden verricht, doclj meer om het ingenomen standpunt. De heer Elzinga herinnerde aan het genomen besluit, dat het Dag. bestuut voorloopig aan zou blijven, zoodat hij er niet aan dacht als secretaris te bedan ken, waarop de heer v. d. Werf antwoord de zijn bestuursfunctie voorloopig te zullen aanvaarden. De voorzitter feliciteerde de gekozenen met him belangrijke functie. Hij hoopte op hun volle medewerking te mogeu rekenen en verwachtte tevens de steun van alle leden om in goede harmonie de belan gen van V.V., him aller belang, ben volle te kunnen behartigen. Bij de rondvraag vestigde de heer Urlus de aandacht v ai he'. bestuur op de gehouden Radio-lezing van den heer Pelser over de „hinancieeie ver- houuing tusschen Rijk en Gemeenten bij de nieuwe belastingwet", waarin deze spr. had laten uitkomen, dat alle Zeebadplaat sen de Forensenbelasting hadden afge schaft, behalve Noordwijk. Waar het Ge meentebestuur van Nooruwijk inderdaad m deze nog geen beslissing had genomen, deed het bestuur de toezegging onmiddellijk met heb Gemeentebestuur in overleg te zullen treden om de afschaffing der Forensen- belasting in Noordwijk te bewerkstelligen. Onder applaus deelt de heer Medemolik mede, dat hij hoewel geen zaak meer drij vend, op zijn genomen besluit terug wensclit te komen en lid van V.V. blijft. De heer Adr. Dorsman bracht dank aan den oor- zitter voor de wijze waarop hij aeze func tie heeft aangepakt en zou gaarne nog een woord van dank willen richten tot den af getreden penningmeester en zijn spijt uit te drukken over diens heengaan, temeer daar de oorzaak hi3rvan is het minder tac- tisoh optreden tegenover deze toch zoo vol- ijverigen functionaris. Alsnog werd ter spra ke gebracht de vacature van beheerder van het Informatie-bureau. Deze aangelegen heid zal nader besproken worden door de werk-commissie, geformeerd uit 2 .eden van V.V., 2 leden v-n „Zeebad" en 2 leden van „de Combinatie", welke alsdan advies zal uitbrengen. Nu deze commissie weer ter sprake werd gebracht, waren er meer dere sprekers, welke meenden, dat, waar V.V. de oudste rechten heeft, de voorzit ter van V.V. als voorzitter aan deze com missie moest worden toegevoegd, temeer daar V.V. deze commissie had in het le ven geroepen. Waar echter de tijd dringt dat deze commissie aan het werk gaat, vond men maar het beste eerst de komen de dingen af te wachten. Aan het einde dankte de voorzitter allen voor hun aange name besprekingen, de afgetredene be stuursleden voor hun krachten aan de ver eeniging geschonken en wekte allen op in deze moeilijke tijden paraat te zijn tot heil van hen en hun huisgezin

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6