22ste Jaargang DINSDAG ZO JANUARI 1331 No. 6800 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND KERKNIEUWS I 3)e£cicbeli&(2owïcmk DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.50 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeclmgen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, hum- en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen De strijd tegen het Communisme In Leiden is, zooals men weet, „De Graal" gevestigd, die onder de vrouwelijke jeugd zal gaan arbeiden. „De Graal" heeft ook haar eigen week blad. „De Zilveren Trompet" zoo schrijft de „Geld." is het weekblad van „De Graal" en dat is die frisscke organisatie van „het werkende meisje", welke in het Bisdom van Haarlem er zoo goed ingaat. En de „Geld." wijst dan op een artikel in genoemd weekblad, dat begint met een bericht uit Keulen, waar tien duizend communisten een demonstratie hebben ge houden door de straten. Er wordt eiken dag gedemonstreerd in de groote steden, welke in of bij het industriegebied liggen, zoo'n demonstratie is dus niets bijzon ders. Maar ditmaal hadden de communisten een spreekkoor gevormd, dat langzaam en duidelijk deze vraag stelde: Wat doen wij met den Aartsbisschop? En het antwoord klonk uil die duizen- de monden: doodschieten. De groep was in tweeën gedeeld: de eene zijde sprak de vraag uit, de woorden en lettergrepen houdende in de maat van de dreunende stap op het asfalt, en de andere zijde gaf het antwoord als een rollende donder. Wat doen wij met de priesters? was do tweede vraag. En het antwoord weer: doodschieten. En dan ten derde: wat doen wij met de kerken? Antwoordafbreken. „De Zilveren Trompet" zegt, naar aan leiding van dit bericht, tot de meisjes van De Graal, dat het niet genoeg is diep te zuchten over de verdorvenheid der Keul- sche communisten, doch dat ertegen iets gedaan moet worden. Den katholie ken geest versterken. Dat wordt tot de meisjes van De Graal gezegd, maar het moge doorklinken tot alle ka tholieken van onzen tijd. Als er storm op komst is, wordt alles vastgesnoerd, wat los ligt en alles steviger gebonden, wat zoo maar slapjes is vastgehecht; wie weet, welke storm er dreigt over de katholieke Kerk en wat er zal wegwaaien, wat niet met diepe wortels zich aan de Kerk heeft vastgegroeid. Wij moeten den katholieken geest versterken, omdat wij daardoor de Kerk zelve sterker maken. Een schip in den storm heeft aan uiterlijke schoonheid niets, alleen door innerlijke sterkte houdt heb zee. Wij moeten den katholieken geest versterken, ieder persoonlijk, opdat de on katholieke geest geen vat krijgt op ons. En met het levende katholicisme in ons springen we vooruit tot tegenaanval of verweer, waar wij de godsdienstvijandige geest aan het werk zien, in 't bijzonder wordt van de katholieke organisaties, reli- gieuse en sociale verwacht, dat zij zich steeds aan de spits bevinden om den kwa den geest te onderdrukken, die van alle kanten op ons erf dringt. Hier wordt gezegd, wat niet tè dikwijls kan worden gezegd en herhaald: Strijd tegen het communisme is noodzakelijk, maar allereerst beleving van de eigen Christelijke beginselen, zonder welke die strijd tot onvruchtbaarheid is veroordeeld^ allereerst beleving van de eigen chris telijke beginselen van rechtvaardigheid en liefde, in het huiselijk en in het openbare leven. VOLKENBOND DE VOLKENBONDSRAAD. De 62ste zitting begonnen. Gistermorgen werd door den Britschen minister van buitenlandsche zaken, Arthur Henderson, de 62ste zitting van den raad van den volkenbond geopend. De openbare zitting werd voorafgegaan -door eën geheime zitting, waarin verschei dene zaken van internen aard werden af gedaan betreffende de benoeming van nieu we ambtenaren en promoties van ambtena ren van het secretariaat. De volken bondsraad heeft daarna in de openbare bijeenkomst reeds een tiental on derwerpen van de agenda afgedaan mei een prijzenwaardigen spoed om daardoor zooveel mogelijk tijd over te houden voor de meer belangrijke punten der agenda, waarvan de raad heden het rapport dor commissie-Loudon inzake de ontwapenings commissie zal behandelen, terwij] de raad Woensdag zal beginnen met de bespreking van het Duitsch-Poolsche minderheden-ge schil. DE EUROPEESCHE COMMISSIE. Debat over Colij'ns rede. De Europeesche commissie begon gis teren twee uur later dan voorgenomen was, de voortzetting van de discussies over de redevoering van Colijn. Dit kwam, door dat de redactie-commisise van zeven leden zooveel langer tijd noodig had om het eens te worden over den tekst van de resolutie, inzake de al of niet-uitnoodiging van Sov jet-Rusland en Turkije om aan de werk zaamheden der commissie deel te nemen. Toen de twintig andere ministers van buitenlandsche zaken eindelijk uit een ge dwongen nietsdoen in de vergaderzaal be vrijd werden en Briand de bespre Ringen over Colijn's rede had geopend, heeft de minister van buitenlandsche zaken van Noorwegen, Mohwinckel het eerst het woord gevoerd, gevolgd door Paul Hymans en Procope. Die drie sprekers drongen -terk er op aan, dat deze bijeenkomst der Euro peesche commissie toch iets practisch zou doen, om Europa's volkeren vertrouwen te- geven in de gedachte van Europeesche sa menwerking. Zij stelden zich alle drie grootendeels op den grondslag van Colijn's rede en achtten alle drie voor alles noodig een spoedige inwerkingtreding van de Geneefsche han delsconventie van 24 Maart 1930. Mocht dit onverhoopt niet gelukken, dan hoopte Mohwinckel dat althans de te Oslo tusschen de Scandinavische landen, N e- d e r 1 a n d, België en Luxemburg gesloten conventie van een gelijke strekking doch iets minder vérgaand dan de handelscon ventie, een groot aantal toetredingen van andere Europeesche staten zou verkrijgen en aldus een begin van Europeesche sa menwerking op economisch gebied worden. De redevoering van Mohwinckel was ver der opmerkelijk, door de scherpte waar mede hij te keer ging tegen Henderson over diens inderdaad zeer zonderling denk beeld van Zaterdag, om ook alle niet-Euro- peesche staten tot medewerking in de Euro peesche commissie uit te nooddgen. Hoe kunnen' wij, zoo vroeg Moswinckel, verwachten, dat een economische wereld conferentie het eens zal worden, wanneer wij, Europeesche staten, onderling niet zou den slagen. Nadat de economische discussies voor- loopig waren ten einde gebracht, stelde Briand voor, dat de Europeesche commis sie morgen in de eerste plaats en wel achter gesloten deuren den tekst zou behandelen van de resolutie, die de kleine redactie commissie in overweging geeft met betrek king tot de uitnoodiging aan sovjet-Rusland en Turkije. De resolutie van de redactie-commissie komt hierop neer, dat de economische stu die-oommissie besluiten zal, de economische wereldcrisis te bestudeeren voor zoover zij de gemeenschap der Europeesche staten betreft en dat de Europeesche studie-com missie met het oog hierop door tusschen- komst van het secretariaat van den vol kenbond de regeeringen van IJsland., sov jet-Rusland en Turkije zal uitnoodigen, aan deze studie deel te nemen. Op voorstel van Henderson, ondersteund door Motta, werd besloten, dat deze dis- cussies heden eveneens in het openbaar zul len plaats vinden. Moskou heeft plaats gehad-. In hun mani fest zeggen zij, dat de beweerde misdaad dezer intellectueelen daarin bestond dat zij den staat in gevaar hebben gebracht door onder de'arbeiders ontevredenheid te wekken. Zelfs indien hiertoe inderdaad een poging gedaan is, kan hun terecntstelling slechts afgrijzen wekken, daar zij ter dood werden gebracht voor de „misdaad'een meening te hebben gepropageerd. Zulk een terechtstelling', zonder dat de schuldigen gelegenheid hadden zich 'te verdedigen, is een beleediging voor het menschelijk ge weten, aldus het manifest. Allen, die zonder onderscheid van partij de beschaving zelve wenschen te verdedigen, moeten door zulke regeeringsmaatregelen in opstand komen. „Tel." ENGELAND MAC DONALD SLUIT DE RONDE- TAFEL-CONFERENTIE. De minderheden-kwestie. Mac Donald heeft gistermiddag toch zijn aangekondigde groote slotrede voor do Britsoh-indische conferentie gehouden. Hij stelde daarin vast, dat de conferentie haar taak, voor zoover mogelijk heeft vol bracht en dat alle sprekers zich voor een federatie hebben verklaard. Thans moeten de Indische gedelegeerden de voorstellen ter aanneming aan hun landgenoot-en aan bevelen, waarna de openbare meenióg in Engeland gelegenheid zal hebben haar oo»- deei uit te spieken. Mac Donald betreurde het, dat de Indi sche nationalisten op de conferentie niet vertegenwoordigd zijn geweest. Wie wan trouwen koestert en niet door den geest van samenwerking is bezield, handelt niet in het belang vat de vrijheid van indië Mac Donald deed de toezegging, dat hij de afkondiging van een amnestie zal over wegen, zoodra de campagne tot het wei geren van gehoorzaamheid gestaakt zal worden. De minderheden zijn door de conferentie nader tot elkaar gebracht. De Engelsche regeering wil van de in Britsch-Indië be staande meeaingsverschillen tusschen Mo hammedanen en Hindoes, Sikhs, paria's en andere minderheden geen gebruik ma ken. Zij wenscht eenheid in Indië. Mocht men over het vraagstuk der min derheden niet tot overeenstemmig geraken, dan zal de Engelsche regeering in de grond wet de nood-ige beschermende maatregeleu voor de minderheden moeten nemen. Verder kondigde Mac Donald aan, dat de nieuwe onderkoning binnen enkele da gen naar Engeland zal komen ter bespre king van deze vra?,gstukken. Mac Donald las daarop een verklaring van de regeering voor. De verantwoorde lijkheid voor het bestuur in Indië zal op gedragen worden aan de wetgevende ver gaderingen, onder voorbehoud van enkele waarborgen tijdens het overgangstijdperk De taak der Engelsche regeering zal zijr. voor de afschaffing van de „reservations" te zorgen in zulk een vorm, dat een rustige ontwikkeling van de constitutioneele ver antwoordelijkheid verzekerd wordt. De conferentie zond een telegram van hulde aan den koning, waarop deze ant woordde met een telegram, waarin hij de hoop uitspreekt, dat het werk der conferen tie ten spoedigste orde en rust aan Indië moge brengen. FRANKRIJK. FRANSCH PROTEST TEGEN DE EXECUTIES IN RUSLAND. Zeven en veertig Fransche geleerden en literatoren hebben een protest ondertee kend tegen de executie van de 48 Russi sche intellectueelen, die in het najaar in LITAUEN. DE TERREUR IN LITAUEN. Geestelijken voor den Krijgsraad. Volgens een bericht uit Kowno heeft de procureurigeneraal van het hoogste ge rechtshof van Litauen bekend gemaakt, dat tegen 50 Katholieke geestelijken, die be schuldigd werden, misbruik van hun ambts bevoegdheden te hebben gemaakt, rechts vervolging is ingesteld. Vier pastoors en zeven leden van Katho lieke jeugdorganisaties, welke evenals alle jeugdorganisaties in Litauen verboden zijn werden reeds voor een krijgsraad gesteld. CHINA COMMUNISTEN ALS VREEDZAME BOEREN. Een moeilijke strijd. Volgens een bericht van de „Times" uit Nanking houden officieele berichten over den veldtocht tegen de communisten in Zuid Kiangsi in, dat thans daar verbitter de gevechten geleverd worden. De regee- ringstroepen zouden hefc geheele district omsingeld hebben en men verwacht een spoedige overwinning. 1 Naar de „Times" verder meldt, brengen de Chineesche bladen daarentegen berich ten, die het vermoeden wekken, dat de toe stand niet zoo bevredigend is. Geheele divisies van het leger der regeering zouden zich aan de communisten hebben overge geven. Er gaan geruchten dat duizenden welge stelde personen afgemaakt werden. Bij het bestrijden der communisten bestaat de grootste moeilijkheid hierin, dat de com munisten zich bij het naderen der regee- ringstroepen als vredelievende boeren voordoen, en na het vertrek der troepen wraaknemen op hen die het regeeringsle- ger geholpen hebben. In eenige districten worclert de commu nisten door studenten met buitenlandsche opleiding aangevoerd. De communisten hebben ook een school opgericht, waar hun aanhangers worden opgeleid tot propagan dist. Bankpapier, dat de beeltenis van Le nin en van Marx draagt, zou in de geheele provincie in omloop zijn. In Hoenan zouden verscheidene benden van meer dan 25.000 communisten de bevolking terroriseeren, alhoewel daar meer dan 20 divisies regee- ringstroepen gestationneerd zijn. HULP AAN WERKLOOZEN TE AMSTERDAM. Te Amsterdam is in navolging van Rotterdam opgericht een uit Katholie ken bestaand comité ter bestrijding van de werkloosheid en tot leniging van den nood. Voorzitter is de hoogeerw. heer dr. G. O. van Noort, deken van Amsterdam. Het doel is, aan de werkloozen een te huis te geven, waar zij ontspanning kun nen vinden, maaltijden krijgen enz. en om den nood in hun huisgezinnen te lenigen. Te Leiden is in voorbereiding een al gemeent comité tot hulp aan werkloozen zooals ook te Haarlem is opgericht. In te genstelling raet hun geestverwanten in Haarlem zal echter hier de S. D. A. P. n i e t in een dergelijk comité zitting ne men. WELDADIGHEIDSZEGELS. De totale opbrengst aanmerkelijk gedaald. Het totale aantal in de groote steden en de provinciale hoofdsteden verkochte wel- dadigheidspostzeges bedraagt volgens voor- loopige berekening, voor elk der frankeer- waarden van 11/2, 5, 6 en 12 1/2 cent res pectievelijk te: 11/2 ct. 5 ct. 6 ct. 12 1/2 ct. A'dam 245.019 220.860 281.679 156.954 R'dam 128.404 117.934 160.109 72.348 's-Gravenh. 148.639 127,518 152,969 54.949 Haarlem 61.368 49.461 71.503 21.513 Utrecht 56.402 33,569 64.179 13.394 's Hert.bosch 27.178 15.2C8 35.456 5.331 Middelburg 12.020 4.536 9.944 1.446 Maastricht 25.625 15.554 32.370 6.101 Arnhem 20.295 13.572 24.209 5.194 Zwolle 12.109 7.970 15.723 2.404 Assen 8.632 3.443 6.577 607 Leeuwarden 13,666 6.864 12.470 2.921 Groningen 39.474 26.994 42.651 8.905 Totaal 789.931 643.483 909.839 852.0.67 Totale opbrengst boven de frankeerwaar- den: ƒ11.982.46, 19.304.49, 36.393 56, 12.322.34. Totaal aantal verkochte zegels vorig jaar op deze kantoren: ƒ867.867, 738.895, 1.076.314 443.195. Opbrengst boven de frankeerwaarden vorig jaar voor deze kantoren 18.018.00, ƒ22.166.85, ƒ43.052.56, ƒ15.511.82. Een dankbetuiging aan Z. H. den Paus voor de uitvaardiging van de encycliek Casti Connubii. Het Hoofdbestuur van den Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen heeft aan Z.H. Paus Pius XI het volgende telegram gezon den: Het Hoofdbestuur en de leden van den Nederlandschen R.-K. Bond voor Groote Gezinnen, vertegenwoordigend 15.000 Ka tholieke gezinnen van Nederland, diep ge troffen door de ernstige bezorgdheid en heilige wijsheid, die Uwe Heiligheid de Encycliek Casti conubii hebebn ingegeven, vol kinderlijke dankbaarheid voor het kost bare onderricht die alle christelijk-gehuw- den in die schoone regelen zullen vinden en voor de hooge aanmoediging die Uwe Hei ligheid geeft aan al diegenen, die zich heb ben gewijd aan de verdediigng van het ge zin, bieden eerbiedig aan hun gemeen- schappelijken Vader de betuiging aan van hun diepe erkentelijkheid en van hun onwankelbare trouw aan de Katholieke leer van het huwelijk en van hunne gevoe lens van onderwerping en aanhankelijk heid aan den Heiligen Stoel. VAN MEEGEREN, Voorzitter. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Volkenbondsraad is gisteren bijeen gekomen. De „ronde-tafel"-conferentie gesloten. De terreur in Litauen. Het aantal slachtoffers van de aardbe ving in Mexico. (Buitenl. Berichten, 2de blad). BINNENLAND. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerkn. 1ste blad). Een dijkdoorbraak te Raamsdonk. (Gem. Ber., 2de blad). Lafhartige overval op een ouden man bij Sittard. (Gem. Ber. 2de blad). Verschillende inbraken en branden. (Gem. Berichten 2de blad). UIT HET BOUWBEDRIJF. De besprekingen over de C. A. 0, Gisteren zijn te Haarlem de besprekin gen over de totstandkoming van de lande lijke arbeidsovereenkomst in het bouwbe drijf voortgezet. Aanvankelijk had het allen schijn dat men overeensteming zou berei ken. Men was ten minste spoedig eens over de regeling van de geschillen bij niet nale ving van de overeenkomst, over de sta- kinpsclausule en over beslechting van do geschillen. De werkgevers gaven vervol gens hun voorstel tot inhalen van verzuim zonder overgeld bij kerkelijke feestdagen prijs. De arbeidsbesturen bleven vasthou den aan hun voorstel om de vacantie van 3 op 6 dagen te brengende werkgevers we zen dit onder beroep op den bedrijfstoe- stand met belistheid van de hand. De werkgevors waren ondanks krachtigCn aan drang niet bereid, een voorstel om de ziekteregeling in overeenstemming te bren gen met de ziektewet, op te geven. Ook omtrent het afsluiten van andere collectie^ ve contracten dan de landelijke, waarvoor de patroonsbonden hun medewerking nood zakelijk achtten, indien hun belangen daar bij rechtstreeks of zijdeling betrokken zijn, kon men niet tot overeenstemming komen. De werkgevers trokken hun voorstel tot afschaffing van de 3A klasse in en de ar beiders gaven de verlangde verhooging van Utrecht en Zaandam prijs. De patroons waren voorts nog bereid, Kennemerland be zuiden het Noordzeekanaal te verhoogen. Verder kwam men evenwel niet. Ten slotte werd overeengekomen dat de arbeidersbesturen^ gezien het feit dat do' patroonsbonden niet tot verdere concessies bereid waren, nog eens in eigen kring zou den beraadslagen en schriftelijk zouden meedeolen, in hoeverre zij op grondslag van het door de patroons aangebodene een col lectieve arbeidsovereenkomst zouden kun nen aangaan. „N.R.C." De heer F. L. D. Nivard Eerste Kamerlid-? Als opvolger van het overleden Eerste Kamerlid, Baron van Voorst tot Voorst komt op de lijst (groep IV Zuid-Holland) van de R.-K. partij voor de heer ir. L. J. M. Feber. Daar de heer Feber lid is der Tweede Kamer, zal hij waarschijnlijk be danken. De volgende op de lijst is de heer F. L. D. Nivard. P. J. Raaymakers. Naar wij vernemen, is de heer P. J. Raaymakers oud-secretaris-generaal der Rijksverzekeringsbank, die sinds véle ja ren zijn intrek heeft genomen in huize Duinrust te Overveen, van de H. II. Sa cramenten der Stervenden voorzien. Vandaag was de toestand van den 83- jarigen zieke iets beter dan gisteren. BENOEMINGEN. In het Bisdom Haarlem. Z. D. H. de Bissohop van Haarlem heeft benoemd de volgende weleerw. heeren tot Pastoor te Hazerswoude (H.-R.)G. van Leeuwen; Zierikzee: J. v. d. Bergh, die kapelaan was te Sclieveningen (II. Ant. Abt). Kapelaan te Lis se (H.H. Engelb.) A. v. d. Burg, die Rector was van het St. Li- duinagestioht te Purmerend, en te Den Helder (H.H. Petr. en P.) S. Ligthart, die kapelaan was te Zandvoorb.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1