BINNENLAND J. J. G. Baron v. Voorst tot Voorst t Om Honderd Duizend Dollar! MAANDAG 19 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 Zaterdagavond is overleden de heer J. J. C. Baron van Voorst tofc Voorst. J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst ■was sinds 1914 voorzitter der Eerste Ka mer en bekleedde deze functie tot aan het einde van het vorige zittingsjaar, toen hij te kennen gaf, zijn plaats aan een jon gere te willen afstaan. Hij was toen bijna 84 jaa-r oud. Dank zij een goede gezond heid en ongebroken werkracht kon hij tot op dien hoogen leeftijd zich aan* zijn be langrijke taak wijden. Een schitterende militaire loopbaan was voorts zijn deel. Jan Joseph Godfried baron van Voorst tot Voorst werd op 16 September 1846 te Uden geboren. Hij stamt uit een oud Geldersch Katho liek geslacht en behoort tot tien oudsten tak van het geslacht Van-Voorst tot Voorst dat tot in de derde eeuw opklimt. In 1S63 trad hij in militairen dienst, kwam bij het instructie-bataljon in Kam pen en in 1870 volgde zijn benoeming tot 2de luitenant. Hij doorliep alle rangen en werd in 1904 Kolonel-commandant van het regiment Grenadiers en Jagers. In 1907 volgde zijn benoeming tot adjudant i. b. d. van IJ. M, de Koningin. In 1908 nam Baron van Voorst tót' Voorst zitting in de'Eerste Kamer en on afgebroken bleef hij lid van den Senaat. Hij verliet daarmee zijn militaire loop baan, werd non-actief, doch zag zich wel dra bevorderd tot generaal-majoor en in 1914 tot luitenant-generaal. Baron van Voorst tob Voorst was Bal juw van de Souvoreine Orde van Malta. Tal van ridderorden zijn hem in den loop der jaren verleend; o.a. was hij drager van het Commandeurskruis van den Neder- Jandschen Leeuw. Ter gelegenheid van zijn tachtigsten verjaardag in September 1926 viel hem de hooge onderscheiding te beurt bevorderd te worden tot Grootkruis in dezelfde orde. Bij deze gelegenheid bleek wederom duidelijk in welk hoog aanzien baron van Vporst tot Voorst stond. In April 1926 vierden de heer en mevrouw van Voorst tot Voorst hun gouden huwe lijksfeest. DE RIJKSMIDDELEN OVER DECEMBER. Lager dan in 1930. De opbrengst der Rijksmiddelen is ook in December gebleven onder die van 1929 en wel ongeveer 4 1/2 millioen. Het eindcij fer over die maand blijkt te zijn 42.550.872.67. Hierdoor sluit thans het jaar 1930 af op 504.552.749.39 tegen 511.223.274.35' in 1929. Daar de raming evenwel ƒ484.595.000 bedroeg is een over schot van ongeveer twintig millioen te constateeren. In December is de inkom stenbelasting dan toch wat de resultaten betreft 1929 ten achter gebleven en wel met G ton. Maar ook de invoerrechten en accijnzen met uitzondering van dat op ge distilleerd over het algemeen slechter wa ren. Gedistilleerd was 5 ton beter. De door slag werd gegeven door de registratie-rech ten, die niet minder dan 1.8 millioen ach ter 1929 aankwamen, en successierechten, die 1.7 millioen minder opbrachten. ONDERZOEK VAN DIENSTPLICHTIGEN. In Juni a.s. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal in Juni a.s. het jaarlijksch onderzoek plaats hebben van de gewone dienstplich tigen der landmacht van de lichtingen 1919 en 1922. Plaats en tijd van het onderzoek zullen nader bekend worden gemaakt. Wie in aanmerking komen. Aan een onderzoek, als bedoeld in art. 22 der Dienstplichtwet, zullen worden on derworpen: a. personen, die ingeschreven zijn voor de lichting 1932, met uitzondering van hen, die voor den dag, waarop zij voor den Keuringsraad zouden moeten verschijnen, van den dienstplicht zijn vrijgesteld wegens broederdienst b. diegenen van de personen, ingeschre ven voor de lichting 1931, die in 1930 tijde lijk ongeschikt zijn verklaard en niet in middels bij nadere uitspraak geschikt of voorgoed ongeschikt verklaard of van den l dienst uitgesloten zijn. De zittingen der Keuringsraden zullen op of kort na 23 Maart aanvangen. LANDAREIDERS IN MOEILIJKHEDEN. En de Landarbeiderswet. Het Tweede Kamerlid Weitkamp heeft den minister van Financiën gevraagd: 1. Is het den minister bekend, dat m vele gemeenten van ons land tal van landarbei ders, die langs den weg der Landarbeiders- wet in bezit kwamen van een boerderij tje, door de ongunstige tijdsomstandighe den in groote financieele moeilijkheid ver- keeren 2. Zoo ja, is dan de minister bereid, aangezien bovenvermelde wet bedoelt te «ijn,een sociale wet ten bate van den land arbeider, te bevorderen,, mede met. het oog op den' stérk verlaagden algemeenen rente voet, dat de rente en de annuïteiten voor de in moeilijkheid verkeerende laudarbei- drs, bij wijze van crisismaatregel, aanzien lijk verlaagd worden? MOND- EN KLAUWZEER. Het vervoer van melk. Het Tweede Kamerlid Weitkamp heeft den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gevraagd: 1. Is het den minister bekend, dat de verordening op het vervoer van de melk van aan mond- e:i klauwzeer lijdende koeien door de betrokken autoriteiten, al thans in het oosten des lands, niet naar uniforme regelen wordt toegepast, waar door de controle in do provinciale grens gemeenten zeer be.n >si ijkt wordt? 2. Zoo ja, is dan de minister bereid, met het oog op het groote besmettingsgevaar, tc bevorderen, dat bij bovenbedoeld ver voer overal dezelfde voorzorgsmaatregelen worden genomen KATHOLIEKE RADIOBONDEN De Nederl. Bond van R. K. Radio- Vereenigingen „St. Willibrordus" kwam Zaterdagmorgen te Utrecht in algemeene vergadering bijeen onder voorzitterschap van het Tweede Kamerlid G. W. Kamp- schöer. Vertegenwoordigd waren zeventien plaat selijke vereenigingen, benevens de gewes telijke organisatie Limburg. Voorts werd de vergadering bijgewoond door den voorzitter en den secretaris van den K. R. O., Pastoor L. H. Perquin O.P. en den heer P. Speet. Het voornaamste punt van de agenda was de behandeling van de nieuwe con cept-statuten voor: a. de plaatselijke Katholieke Radio- vereenigingen. b. de diocesane bonden van Katholieke Radioverenigingen. c. de landelijk© federatie van diocesane bonden. Na zeer langdurige besprekingen, waar bij een groot aantal ingediende amende menten in behandeling kwamen en gro tendeels zijn aangenomen, werden de nieu we concept-statuten goedgekeurd. Hierdoor is de oude organisatie, i.e. do Ned Bond van R.-K. Radio-Vereenigingen ter ziele. De structuur van de nieuwe organisatie wordt thans dusdanig, dat de plaatselijke vereenigingen in het diocees zich aaneen sluiten in een diocesanen bond, waardoor de belangen van deu K. R. O. en de plaat selijke vereenigingen regionaal beter kun nen worden waargenomen. De vijf diocesane bonden culmiueereu dan in een landelijke federatie. De afgevaardigden der diocesane bon den zullen zitting krijgen in het bestuur van de stichting „K. R. O."' Aan het slot van de vergadering deelde de voorzitter mede, dat hij, met de nood zakelijke aftreding van het oude bestuur, tevens ontslag neemt als vice-voorzitter van den K. R. O. Door den vice-voorzitter van den ouden Ned. Bond, den heer van Ringelenstoin, uit Utrecht, werd den scheidenden voorzit ter namens bestuur en leden een warm woord van hulde gebracht voor het vele werk, door hem in het belang van de R.K. Radio-luisteraars verricht. Hierbij sloot de voorzitter van den K. R. O., Pastoor Perquin O.P., zich volledig aan en belichtend de uitstekende wijze, waar op de heer Kampschöer zijn functie in het dagelijksch bestuur van den K. R. O. vervulde zeide spr., dat de K. R. O. den steun van den heer Kampscliür nog niet zal kunnen missen. Als gevolg van het aannemen der nieu we statuten, zal op initiatief van deu heer Kampschöer zoo spoedig mogelijk in elk diocees voorbereidende maatregelen wor den getroffen tot stichting der diocesane organisaties. B. en W. van 's-Gxa v n,h age heb ben dén raad een voorstel doen toekomen, strekkende, tot een ingrijpende reorganisa tie vain de verkeerstoestanden op hel Rijs- wijkscheplein, Stationsplein en Stations weg. De rijweg op den Stationsweg zal ver breed worden, terwijl het Zieke bestemd zal worden voor het verkeer in de ricliting van het Station. De kosten worden op een half millioen geschat. De Russische hout-export organisaties hebben de onder handelingen over het sluiten van een hout- leveringsoverëenkomst met de Holland» sche geïnteresseerden beëindigd. Er is een contract tot stand gekomen, waarbij voor 10 pet. meer Russisch hout dan vorig jaar naar Holland geëxporteerd zal worden. Het contract loopt over het geheele jaar 1931. De Russische houtorganisaties hebben een voorschot op de leveranties ontvangen. De gemeenteraad van Bloemen- d a a 1 heeft benoemd tot hoofd van den dienst der plantsoenen den heer E. W. A. van Nederhavelt, wethouder dier gemeente. In tal van plaatsen van West-Fries land zijn de bakkers vorige week tot broodprijsverlaging van 2 cent per 8 ons overgegaan. UIT DE RADIO WERELD Programma's voor Dinsdag 20 Janauari. Huizen, 298 M. (Ui tol. KRO .-Uitzending). S.UO9.15 Morgenconcert-. 11.3012.00 Gods. Causerie Pastoor Per quin. 12.002.00 Concert KRO-orkest o. 1. v. Joh. Gerritsen. 2.002.30 Mej. Lanxwers: „Wat behoort in een keuken aanwezig te zijn. 2.303.00 Vrouwenhajfuurtj©. 3.003.30 Knipcursus. 4.306.00 Gramofoonpl. 6.006.30 Onderwijsfonds voor dc Bin nenvaart. 6.306.45 Verbonds kwa-rtiortje. 6.457.15 Sohiriftverbe teringscursus 7.158.15 Aula-voordra-cht Prof. T. Braaidsma. 8.1511.20 Opera „AidU vast Verdii" (Gra mofoonpl.). In de pauze declamatie door Rob. Geraerds. c.a. 9.00 Va-z Dias. 11.2012.00 Gramofoonpl. Hilversum, 1875 M. (UitsL AYRO-Uitzenddng). 8.009.50 G-ramafoon.pl. 10.0010.15 Morgenwijding. 10.3012.00 Concert- AYR O-kwintet o. v. Fr. Lupgens. 12.302.00 Concert Tusckinsky orkest- o. L v. Max Tak. 2.002.30 Vrouwenhaflfuurtje. 3.004.00 Knipcursus. 4.00—4.15 Graiuofootnpll. 4.154.45 Pianto-studao-muzi-ek. E. Veen (piano) en Louis Schmidt (piano). 4.455.15 Radio-Kinderkoor zang o. 1. v. J. Hamel. 5.155.30 Gramofoonpl 5.306.15 Concert Omroep-orkes-t o. 1. v. Nico Treep. 6.156.35 Landibou whalfu-urt-je 6.357.00 Vervolg Concert. 7.007.30 Enge-ïseke les v. beginners. Fred. Fry. 8.008.30 Muziekhalfuurtje. GuiMaums en Landiró en Ludwig Kentne-r (piano). 8.309.00 Causerie over Amerika door Mr. J. de Vrieze. 9.0010.00 Uit Ca-rro: 2e aot-e „La Tos- sa'", G. Puccini. 10.00 Va-z Dias. 10.1511.00 Concert door Iiovaos Lajos en zijn orkest-. 11.00 G ra-mofoonpl. Da ven try, 1534.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. GEMENGDE BERICHTEN DE STORM. Marken onder water. Door den hevigen Noordwesten wind is het eiland Marken ZaterdagmHd.sfr to- om streeks» drie uur onder geloopen, z.oodat. de voetpaden onder water staan en hot ver keer per roeiboot moot geschieden. De visschersvloot was binnen, zoodat er geen ongelukken voorkwamen. Dc storm houdt nog aan. Acht schepen losgeslagen te Rotterdam. Tijdens den hevigen storm van Zaterdag nacht zijn in de haven van Rotterdam on op de rivier niet minder dan acht sche pen van hun ligplaatsen losgeslagen, zon der evenwel veel schade t.e veroorzaken. Zaterdagmorgen is men begonnen de schepen weer vast t-e maken. Slechts in een geval heeft een losgeslagen schip aan een ander schip schade berokkend. Het Grick- schc st-oomschip „Pytheas", dat van boei 8 lossloeg, en in de richting van den Zuid- wal afdreef, trof met den achtersteven het Engelsche stoomschip .Dimmore Head" liggende aan den eersten Katendrechtochen 12.20 Zang door R. Waldron (sopraan). E. Nash (bariton). 12.50 Orgelsped door E. O'He nay. I.20 Orkest concert. 2.20 Televisie. 2.25 Uitz. voor scholen. 4.o0 Orkesbcóncert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing en Berichten. 7.00 Zang door »S. York Bowen en S. Austin. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert-. B. Baawiorman (alt, Orkest. 9.20 Berichten en Lezing. 10.00 Kamermuziek Trio (fluit, hobo en piano), L. Baillae (sopraan). II.0512.20 Dansmuziek. Laugcnberg. 173 M. 6.207.20 Gramofooupi. 9.3511.15 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonpl. 12.251.50 Concert, Orkest en bariton. 4.20—5.20 Concert Strijkkwartet. 7.05 Orkes-tooncert. Brussel, 50S.5 M. - 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Concert-Orkest en -solisten. Kalundborg, 1153 M. 11.201.20 Orkest concert. 2.201.20 Orkestconcert en voordracht, 4-201.50 Kinderuurtje. 7.208.30 Concert-Orkest en koor. Toe spraak. 8.309.50 „Renaissance'', Melo-dira-ma. van II. Draohmaui. Ivoor, orkest en solisten. 10.10—10.35 Piano-rooi tal. „Radio Paris", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 G-raraofoonpl. 4.05 G-ramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 „Ramunt-eh-o" ran Pierre Loti. Mu ziek ran Gabriel Pierne. Z e e s e n, 1635 M. 5.40112.0 Voordracht. 11.2012.15 Gramofoonpl. 12.501.20 Gramofoonpl. 1.203.50 Le zangen. 3.504.40 Orkest-concert 4.406.20 Voordrachten. Berichten. Daar na Avondconcert-, 7.20 Operette „Der Lustige Krie-g". Mu ziek Joh. Staa-usz, Tekst Willi. Sterk. 9.50 Actueel Uurtje. 10.2011.20 Concert, dam, waarvan de verschansing werd inge drukt. Tengevolge van het hooge water kon den veel minder schepen dan gewoonlijk de Willemsbrug passeeren, als gevolg waarvan dc brug over dc Koningshaven veel "méér daii anders open moest. Hier door ontstond de noodigc stagnatie in het tramverkeer met»,de oudere zijde van de rivier. Een rnosselbotter gezonken. Zaterdagmorgen is de motor-mossclbot- ter „Cornelia" uit Zierikzee in liet Modder gat bij Wierum aan de Friesche kust ten gevolge van den storm gestrand en stukge slagen. De vijf opvarenden zijn door de reddingboot van Moddergat gered en be houden aan wol gebracht. Het s.s. „Ethel Wolf" te Vlis- singen binnengebracht. Het, Engelsche stoomschip „Ethel Wolf dat zic-h in de omgeving van het lichtschip „Schouwenfoank" bevond en noodsignalen gaf, is door eonige sleepbooten te Vlissin gen binnengebracht. Voorts is het bericht, dat de telefoon verbindingen van Hoek van Holalnd niet het West-land zouden zijn gestoord door het breken van telefoonpalen, niet juist ge bleken, daar geenerlei storing is geconsta teerd. FEUILLETON Uit het Amerikaan sell van FRANK L. PACKARD. (Nadruk verboden). Dave klemde zijn krachtige, vierkante kaken op elkaa.r. Het was eigenlijk een smerig baantje, maar nu had hij dan toch een kans om uit dit leven weg te komen. Hij had allang naar zulk een kans uitge kekenen daar was deze dan eindelijk als hij haar maar wilde grijpen Er wa ren te voren ook wel kansen geweest. Hij bezat zelf ruim drie duizend dollar en die brachten hem zelfs rente op, want hij had ze uitgeleend aan John Kelly, die de Paci fic Sloon hield op de Barbary Coast in Frisco. Hij had ook nog een paar honderd dollars in zijn zak. Maar dat was allemaal ten slotte niet de moeite waard. Hij had ze gewonnen en misschien zou hij er nog wel wat bij winnen, maar hij had even veel kans het allemaal weer te verliezen. Eu de rente die hij maakte, als die ten minste regelmatig binnenkwam, was goed oni sigaretten van te koppenWat was dat vergelken bij een kapitaal van hon derd duizend dollar De rente daarvan zou hem met één slag tot een onafhankelijk '".•in maken, die wat in de melk te brokke- I u had. Het was waard om er wat voor wagen. Als hij gepakt werdja, dat was het risico dat hij nemen moestMaar als hij er veilig mee uit de voeten kwam danwel, dan was zijn kostje voor het vervolg gekookt. Maar hoe moest hij het inpikken, dat- was de kwestie 1 Als hij geen zin had om kalm naar Ty- deman1 te gaan en zich doodleuk het geld te laten toeschuiven, hoe moest hij het dan aanleggen om de duiten in zijn bezit te krijgen Hij was volkomen bereid om het gevaar te riskeeren van achtervolgd en gevangen genomen te worden, als hij ten minste maar een paar uur voorsprong had en dat zou gemakkelijk genoeg zijn Hij was volkomen bereid om den strijd te gen het machtige organisme van de wet aan te binden Het zou gemakkelijk genoeg zijn iu Ty- deman's studeerkamer te zitten en toe te kijken hoe deze de kleine handtasch vol pakte met bankbiljetten en dan, inplaats van als een bravo jongen in don trein naar Stockton te stappenmet den buit te verdwijnen. Do stevige kaken klemden zich vaster op elkaar. Neen, op die manier niet, be sloot hij. Er waren ten slotte grenzen en ofschoon hij met alle kracht begeerde om de honderd duizend dollar te hebben en of schoon hij ze hebben zou, deze weg was grof, ruw, afschuwelijk ruw, het was onrid derlijk. Er met 100.000 dollar van door te gaan was een sportieve onderneming, iets waaraan risico en gevaar verbonden be hoorde te zijn, maar iemand een loer te draaien die argeloos het geld afgaf, dat lag in de lijn van Bookie Skarvau;niet in de zijne Dc wagen suisde nog steeds verder, mi nuten, kwartieren, uren rijgen zich aaneen. Da-ve zat nog steeds werktuigelijk achter het stuur en peinsde.... peinsdePlot seling zette hij den wagen stil aan den kant van den weg. Hij had hetTen minste zoo goed als. Het was een ingeving ge weest; de groote lijnen van het stoufe plan had hij in een opwelling als uitgetee- kend voor zich zien staan. Hij wilde de details ongestoord uitdenkenzonder op den weg en op zijn stuur te moeten letten. Hij glimlachte; de glimlach verbreedde zicheen opgewekte lach lichtte over het gezicht van Dave Henderson. II De diefstal. Voor de deur van een armoedige huur kazerne in een armoedige straat, liet Dave Henderson de auto stilhouden. Het was vijf minuten over zessen. Hij tilde het kussen van de chauffeursplaats op en terwijl hij neerhurkte, liet hij behoedzaam een bei tel uit de gereedschapskist van de auto in zijn zak glijden. Daar hij niet over de instrumenten van oen beroepsinbreket beschikte zou deze beitel goede diensteD kunnen bewijzen. Hij legde het kussen weer op zijn plaats, pakte de kleine zwar te tasch, stapte uit en ging het huis bin nen. In de muffe gang opende hij een deur aan de rechterkant en stapte een kamer binnen. Hij sloot de deur achter zich en stond om zich heen te kijken met een half-grimmigen, half-spottenden trek op zijn gezicht. Het was mogelijk, dat de oude Tooler boven was en bij het hooren ran de auto en liet binnenkomen van Dave, beneden zou verschijnen. Maar anderzijds was het evengoed mogelijk, dat hij dat niet zou doenIn elk geval was het verstandig om een paar minuten te wachten en te zien wat er gebeuren zou. Dat was een deel van het plan. Hij, Dave Henderson zou geacht worden op zijn kamer te zijn geweest, ter wijl een onbekende een inval had gedaan in de bibliotheek van oir. Martin K. Tyde- man, den bekenden millionair. Dus, als Tooler beneden zou komen en niemand zou vinden Hij liet zijn blikken door de kamer gaan. Dit was zijn „tehuis"'als er een plaats op de wereld was die hij zoo noe men mocht dan was het deze. Hel was een schunnige, kale, slecht-gemeubelde kamer. Toch had hij deze met opzet uitgekozen zij diende zijn bedoelingen. Hij moest nu eenmaal ergens een kamer hebbenen hij had deze genomen. Zij was goedkoop en hij woonde er tusschen menschen uit dc eenigo maatschappelijke klasse met wie hij ooit nader contact had kunnen krijgen: lieden die om de renbanen rondhanen en de danshuizen van Barbary Coast, bezoe ken, die dc achterbuurtsche nachtwereld van San Francisco vormen. Hij kende hier iedereen'hij kende het huis en hot bocvengilde van deze on derwereld, het gilde dal geen poging on gedaan had gelaten om hem te verleiden als een actief medebroeder in hun rijen te treden. Ze wenschten hem te bezitten: ze hadden hem zelfs liet compliment ge maakt van hem te voorspellen, dat hij aan leg had om de gladste schurk van de Ver- ecnigde Stalen te worden. Hij had bedankt voor de eer. Heb werk was niet goed ge- noeg voor hem, hefc was geschikt voor boe ven van klein formaat. Het waren geen overwegingen van mo- reelen aard die hem er van terug gehou den hadden.... zijn moraal was de moraal van zijn omgeving. Wat bcteekende mo raal hier? De vraag welke kans je liep al of niet gepakt te worden Ondertusschen: dc heer Tooler scheen geen aanstalten le maken om naar bene den te komen. Maar de heer Tooler moest, als de nood aan den man kwam, het mid del zijn om hem, Dave Henderson, een ali bi te verschaffenhij moest verklaringen kunnen afleggen omtrent Dave's aanwe zigheid thuis op dezen tijd. Hc, Tooler, riep hij in de gang na dat hij de deur weer had geopend. Tooler Hallo, snauwde een norsche stem. Ik ben het, kondigde Dave aan. Ik heb- je al gehoord, was liet ant woord van Tooler. Ik kwam bier om me even tc was- schen, legde Dave woei verder uit. Ik ben in den wagen van Ekarvan gekomen en ga vanavond weer mot deu trein terug. AU right!,, gromde Tooler terug. Hoe is het met je vrouw Als eenig antwoord klonk het sluiten van een deur boven. Dave Henderson glim lachte behaaglijk en ging weer in zijn ka nier. Tooler was wel een uitgezocht exem plaar voor een gezellig babbeltje! Enfin, des te betervanavond had Dave zeker geen reden om zich te beklagen over Too Iers gebrek aan praatlustHij liep de ka mer door naar de plaats waar zijn koffer stond: klapte het deksel omhoog en haalde van onder klecren en toiletartikelen een goed verborgen automatisch pistool en een behoorlijke hoeevcclheid munitie tc voor schijn. Hij liet dit in zijn zak glijden, reeu zijn schoenen los en trok ze uit. (Wordt vervolgd.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9