MAANDAG 19 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 HILLEGOM. Politie. Tot agent van politie is in de vacature-Versteeg uit 100 sollicitanten be noemd de heer J. Middelhoek, agent van politie te Tiel. Agent Middelhoek treedt 1 Febr. hier in dienst. Personalia. Tot onderwijzeres aan de Julianaschool alhier is met ingang van 1 April benoemd mej. J. de Visser te Workum. Werkolozen. Bij de Arbeidsbemidde ling stonden ingeschreven deze week 21 bouwvakarbeiders, 211 land- en tuinbouw- arbeiders, 2 kantoorbedienden en 1 druk ker, samen 235. Beplanting. De levering der beplan ting in de Hoedendoos is door B. en W. opgedragen aan de firma Koper te Ben- nebroek. Het zal daar wel verbeterd wor den; de werkzaamheden zijn reeds aange vangen. Liefdadigheidsuitvoering. Zondagavond had in de groote zaal van hotel „Flora" de eerste der 5 Oratoiium-uitvoeringen plaats van „Die Passion" of het Lijden en de Ver rijzenis der Heeren, van den componist H. F. Müller voor soli en gemengd koor, waar bij 18 groepen van levende beelden onder leiding van den heer P. J. Liljens alhier. Solisten: mej. Bie Kruijdenberg, mevr. Litjensvan der Werf en de heeren J. H. Versteege en Bart Heemskerk, met piano begeleiding van mej. Agaat van der Meij en harmonium-accompagnement van den heer Alphons Litjens. Reeds op dezen eersten avond was de zaal goed bezet, wat bij de volgende opvoe ringen ze.ker veranderen zal in tjokvol. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op de zeereerw. heeren Krook, Laurier, meerdere kapelaans, mr. D. F. Pont, burge meester en mevrouw Pont, leden van het kerkbestuur der beide parochies, van het R.-K. Armbestuur, de heeren Vincentianen, de dames der St. Elisabethvereeniging etc. Nadat de opening had plaatsgegrepen met een Bedezang capella voor gemengd koor, sprak de dirgent een inleidend woord. Hierna werd met de uitvoering begon nen. Het is ondoenlijk het werk te bespre ken, we achten dat ook niet noodig. Ge noeg zij het te verklaren, dat de groote verwachtingen, bij de generale repetitie gewekt, verre werden overtroffen, dat alles afwerk was, dat gebleken is, hoe ingrondig is gestudeerd en dat er geen geld voor de costumeering als anderzins is gespaard. De solisten waren schitterend, de beelden groepen voortreffelijk. Zwaar is de taak van voorbereiding geweest, maar de uitvoe ring is dan ook geworden een succes voor den directeur en voor alle medewerkers. Na de laatste der uitvoeringen komen we op een en ander terug. Thans vermelden we slechts, wat de heer Th. Jonkheer aan het einde van den avond zei. Namens de St. Vincentiusvereeniging en de St. Elisa- beth-ver., wilde spr. even hier wijzen op het doel dezer uitvoeringen n.l. de wel dadigheid te steunen. Er is z.i. geen mooier werk. Wat een voorbereidend werk is er van den heer Litjens en zijn medewer kers noodig geweest om te praesteeren, wat hier hedenavond geboden is en de volgende avonden geboden zal worden Daarom verwacht spr., dat voor de vol gende avonden de zaal nog veel voller zal zijn dan heden. Degenen, die thans van deze uitvoering hebben genoten zullen naar spr. vertrouwt den roep naar bui ten brengen van het mooie en leerrijke, dat hén stichtte en het succes zal nog over vloediger zijn, dan het dezen avond reeds is. De Hillegommers hebben nu eenmaal het eigenaardige, dat ze ook bij zulke uit voeringen eerst nog even het katje uit den boom kijken, maar de roep, die van dezen avond moet uitgaan, zal slechts leiden tot een voornemen: dat moet ik gaan zien. Dank brengt spr. nu reeds aan de be kwame leiding, aan alle zangers en zange ressen, aan alle medewerkenden, die 'ons zoozeer hebben doen genieten van hun ta lenten op verscheiden gebied. Spr. denkt thans nog aan iemand, die er veel werk aan heeft gedaan en dat is mevrouw Lit jens. Haar willen we een kleine attentie bewijzen en bieden haar deze bloemenmand aan. (Applaus). Hiermee was te ruim 11 uur deze eerste Oratorium-avond geëindigd. Gaarne en van harte wekken we rijk en arm op, van deze hooge religieuse kunst te gaan genie ten, van hier en uit den omtrek, daardoor het verheven doel, het betrachten der naas tenliefde, nastrevend, waarvan de heer Lit jens en zijn zangers, zangeressen en ver dere medewerkers zulk een heerlijk en be langeloos voorbeeld gaven. Hieraan twijfe len we niet. De nieuwe uniformpet. Het gebeurde dezer dagen aan de Leidschestraateen der brievenbesteller voor het eerst ge sierd met zijn nieuw model hoofddeksel, had een groot drukwerk voor een der be woners aan de Leidschestraat, welk druk werk niet in de brievenbus kon worden ge worpen, zoodat de bi-ievenbesteller moest bellen. Na even wachten komt de juf frouw of mevrouw, doet het deurraampje open en zegt: „Nee man, wij doen niet aan het Leger des HeilsZij deed onmid dellijk het raampje weer dicht en ver trok. De brievenbesteller bleef staan bel de nogmals, maar de juffrouw, hem in de gaten houdende, kwam niet meer vooi*. Door een poort heen ging toen de bestel ler achterom en trof daar in den tuin den heer des huizes aan, aan wien hij mededee- ling deed van zijn ondervinding aan de voordeur. Natuurlijk werd er hartelijk om gelachen, dat dit de kennismaking was met een bi'ievenbesteller die voor het eerst zijn nieuwe uniformpet droeg. De xxieuwe uniformpet van de brievenbe stellers is index'daad een vreemd verschijn sel, doch ook dit zal mettertijd wel weer wennen. HOOGMADE. Onderlinge Hulp. Gisteravond hield deze vereeniging haar jaarvergadering in 't café N. Opdam. De voorzitter, de heer C. W. Lieverse, opende de verg. en heette allen welkom en wenschte allen nog een Zalig Nieuwjaar. Daar de le secr., de heer P. Zwetsloot B.zn., wegens ziekte niet aan wezig was, werd door een 2den secr., den heer Th. Elsgeest, de notuler gelezen, die onveranderd werden goedgekeurd. Door den penningsmeester, den heer J. P. Blom, werd rekening en vei*antwoording gegeven. Saldo Januari 1930 1396.41, aan contributie en rente was ontvangen 408.47, alzoo 1804.88, uitgegeven aan vergoeding en andero uitgaven 447.61, alzoo een batig saldo van 1357.21. Tot com missie voor het nazien der boeken wei-den benoemd de heeren A. J. v. d. Voorn en Seb. van Leeuwen, die de bescheiden in orde bevonden, waarvoor den penning meester wci-d dank gezegd. De vereen, be staat uit 58 leden -n 13 Donateurs. Het bestuux-slid, de heer P. Zwetsloot B.zn., die aftredend was, werd met alge- meene stemmen herkozen. Door den heer J. v. d. Star W.zn. werd voorgesteld, om de wachtdagen van 10 op 6 te brengen, wat door het bestuur werd ontraden, en ook niet aangenomen. Van de ï-ondvx-aag werd geen gebruik gemaakt. De verrassing bestond uit een verloting van 10 krentebrooden en 10 zakjes sigaren. De voorzitter dankte hierna de leden, die in zoo groot getal waren opgekomen en sloot do vergadering. KATWIJK. Loop der bevolking. Bevolking op 31 December 1929 7747 mannen, 7518 vrouwen totaal 15265 personen. In 1930 vermeerderd door geboorte 195 m., 215 vr. totaal 410; In 1930 vermeerderd door vestiging 310 m. 283 vr. totaal 593. Geheele vermeerdering 8252 m., S016 vr. totaal 16268. In 1930 verminderd door ovex-lijden 57 m. en 57 vr. totaal 114. In 1930 vex-minderd door vertrek 179 m. en 251 vr. totaal 430. Stad der bevolking op 31 Dec. 1930 S016 m. en 7708 vr. totaal 157-24 personen. Vermeerdering 1929 183 m. en 115 vr. to taal 298; vooruitgang 1930 269 m. en 190 vr. totaal 459 personen. Levenloos aange geven 13. Gesloten huwelijken 122. Echt scheidingen 3. LEIMUIDEN. Genootschap „Stille Omgang". Jl. Vrijdag 's avonds 8 uur had er in 't Café van den heer J. de Prie alhier een verga dering plaats ten einde te komen tot een eigen afdeeling voor de parochie Leimui- den. De leider van deze vergadering, de heer A. Heuzen opende de vergadering, ruim 30 personen-hadden aan den oproep gehoor gegeven, met den Ohr. groet. De voorzitter zette in het kort uiteen waarom het voornemen bestond om een eigen afdeeling te vox-men en waarom men niet meer met de parochie Roelof arends veen wenschte samen te gaan. Hij meende dat een afdeeling hier best kon bestaan met een contributie van 50 cents, daar er nu reeds circa 90 leden waren en met een beetje propaganda dit getal gemakkelijk tol over de 100 kon gebracht worden. Uit dit oogpunt was een propagandist uit Uithoorn uitgenoodigd nl. de heer Bronx. De heer Brom vex-kreeg nu het woord. Spreker vex-klaarde niet te zijn gekomen als spreker, maar als propagandist, die meent, dat het hoog noodig is, dat men meeleeft, dat men meer moet gevoelen, dat men er een eer in moet stellen Chris tus in 't Allerheiligst Sacrament hulde te brengen. Spreker hield verder een zakelijk be toog, waarin ernst en luim afwisselden en dat zijn doel niet miste. Spreker meende ook, dat de parochie Leimuiden best een afdeeling kon vormen, die met de kring Uithoorn van de Rozenkx-anskerk kon ge bruik maken, daar deze groot genoeg was om nog een honderd personen meer te kunnen bevatten. De onkosten konden dan pondspondsgewijze bijgedragen worden door de vei-schxllende afdeelingen. Leimui den zal per autobus de reis naar Amster- dain maken en zich dan bij Uithoorn aan sluiten. Na de vergadering gedankt te hebben voor hun aandacht gaf hij het woord weer aan den voorzitter. Besloten werd nu tot oprichting van de afdeeling Leiuiden en tot het vex-kiezen van een bestuur. Gekozen wei-den tot bestuursleden de heeren A. Heuzen, J. de Boer, C. van Berkel, P. Zeldenthuis en J. de Prie. Voorzitter de heer A. Heuzen. Een voorloopig reglement was gemaakt, waarvan de voornaamste bepalingen wa ren, 't doel, 't lidmaatschap. Ieder Katho liek kan lid worden, ook vrouwen, doch deze konden niet meegaan in den Stillen Omgang. Leden onder 16 jaar mochten onder geleide mee. Hierna sprak de zeereerw. lieer Pas toor nog eenige opwekkende woorden. Hij feliciteerde de nieuw opgerichte afdeeling en sprak den wensch uit, dat het ledental spoedig de 100 zou overschrijden en bracht dank aan den geachten spreker van hedenavond voor zijne bereidvaardigheid. Verschillende aanwezigen gaven zich nu op als lid. Hierna sluiting met den Chr. groet-. ST0MPWIJK. De sluis. Van officieele zijde vernamen wij, dat er in het afgeloopen jaar 1930 in de sluis te Leidschendam zijn geschut 98.620 vaartuigen met een totaale tonnen- maat van 4.071.474 tonnen. Geboren: Arnoldus Eveiardus Jaco bus, z. van C. J. van Veen en A. M. C. van Steenderen. Krijn, z. van J. de Ka<m en N. A. Breur. Margje, d. van H. C. v. d. Akker en A. M. van Schie. Maria, d. van J. H. Roos en P. de Jong. LEIDSCHENDAM. Kiesvereeniging. Vrijdag hield de R. K. Kiesvereeniging „De Eensgezindheid" te Veur haar jaarlijksche ledenvergadex-ing in het Patronaat. Om pl.m. 7.30 uur opende de voorz., de heer A. J. Zandwijk, de vergadering met den christelijken groet en heette allen har telijk welkom. Hij sprak den wensch uit, dat het pas begonnen jaar voor allen een gelukkig en voorspoedig jaar moge zijn en hoopte, dat ook de Kiesvereeniging op poli tiek tex-rein en ook wat de financiën betreft, een zegenrijk jaar mocht tegemoet gaan. De voorz. memoi-eert de minder gunstige toestand der financiën bij de vorige jaar vergadering, doch hij kan mededeelen, dat deze door zuinig beheer zeer is verbeterd. Hij gevoelt zich gedrongen zijn voldoening uit te spreken over de goede opkomst, hoe wel nog maar 10 procent der leden aanwe zig is. De notulen worden gelezen en onveran derd onder dank goedgekeurd. Enkele inge komen stukken, o.a. een circulaire betref fende de a.s. candidaatstelling voor Prov. Staten van Z.-H., kring Gouda, worden voor kennisgeving aangenomen. De secr., de heer Schalkwijk, brengt een keurig en breedvoerig jaarverslag uit, waarvoor hij de dank van den voorz. en een verdiend applaus heeft te accepteeren. Uit het keurige verslag van den pen ningmeester bleek, dat de inkomsten be droegen 274.17 en de uitgaven 278.68, zoodat er een nadeelig saldo van 4.51 is. Namens de commissie van vex-ificatie deelde de heer Kins mede de boeken en be scheiden van den penningm. in de beste orde bevonden te hebben. Als oommis-sie van verificatie boekjaar 1931 werden benoemd de heeren Westgeest, Tettero en H. Meester. Hiei-na werden door de afgevaardigden naar de vergadering der R. K. Kamercen trale Leiden en Centr. Kiesvereeniging Staten Kieskring Gouda keurige verslagen uitgebracht, waarvoor zij'dank en applaus hadden te acceptee-ren. Als intermezzo wei-den eenige fraaie prij zen verloot, wat een aangenaam verloop had. Vervolgens had een bespreking plaats inzake de candidaatstellinv voor de Prov. Staten. Candidaat werden gesteld de hee ren jhr. L. J. M. van Fisenne, dr. A. C. A. M. Hoffman en Burg. W. Keijzer. Bij de rondvraag had een geanimeerde gedachtehwisseling plaats betreffende de algemeene en financieele toestand der Ge meente Veur, waaruit mocht blijken, dat de Gemeente langzaam voortuitgaande is. Enkele andere vragen werden naar ge noegen beantwoord, waarna de voorz. de vergadering onder dank en een aansporing voor de toekomst sloot met den christelij ken groet. SASSENHEIM. St. Ambrosius. Het zang. en muziek gezelschap van bovengenoemde vereeniging hield Vrijdagavond een uitvoering voor do nateurs en begunstigers in het K.S.A.-ge- bouw. Gezien het aantrekkelijk program, was de opkomst beneden peil, hetgeen ze ker wel te wijten was aan het slechte weer. Te acht uur precies had het muziekgezel schap zich opgesteld onder leiding van den welbekenden directeur-, den heer G. Dik, en worde het program geopend met een vroolijke marsch, gevolgd door een tweetal groote muziekstukken. Met volle aandacht werden deze stukken door het publiek gevolgd. Geen wonder, want ex- bleek een goede geest onder de leden, on der leiding van hun directeur. Na deze was het woord aan de dames, onder leiding van den heer Post, die als voox-zitter dezen avond opende met een hartelijk welkomstwoord aan de geestelij ken, aan de kern van de donateurs, die het weer hebben getrotseerd en ten slotte aan allen, die tot het,, welslagen zullen bijdra gen. Door de dames werden een vijftal num mers ten gehoore gebracht, welke allen op de meest serieuse wijze werden uitgevoerd. Dat dit in den smaak viel van het publiek, bewees het dankbaar applaus. Na de pauze werd met welwillende me dewerking van een saxophone-octet, be staande uit heex-en uit Leiden, Wax-mond en Lisse een drietal nummers, gecomponeerd door den heer G. Dik, ten gehoore ge bracht, waarvoor aan die heex\?n een dank baar applaus werd gebracht. De soli van verschillende instrumentspelers bewees wel ervaring en kennis. Voor de Harmonie restten nog een 5-tal nummers. Aan St. Ambrosius is telkens een voox-uitgang te bemerken. Daarom wagen zij in de aanstaande zomer de gelegen heid naar het concours te Noordwijk te trekken,teneinde zich aldaar te „wegen", in hoeverre zij gedxmende hun bestaan gevor derd zijn. Aan het slot dankte de Pastoor voor de schoone klanken, welke onze ooren dezen avond hebben gestreeld. Spr. gaf een voor beeld uit de Grieksche mythologie, waar Apollo de muziek liet hooren en alle vogels en wild gedierte tot zich trok. In verband hieimede hoopt sprekex-, dat, wanneer hier weer eens een uitvoering plaats heeft, de zaal mag gevuld worden met meerdere menschen als tot nog toe het geval is ge weest. Hierna bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen, waarna een dansje tot be sluit. Uitbreiding postverzending. De Direc teur van het P. T. T.-kantoor te Sassenhexm brengt ter algemeene kenis, dat de laatste buslichting te Sassenheim voor de verzen ding der correspondentie voor Engeland p. nachtboot Hoek van HollandHarwich met ingang van 19 Januari 1931 is bepaald op 20.30. VEUR. Geboren: Gijsbertus, z. van R. D. Tierry en A. Kool. Petrus Jacobus, z. van P. M. Heijne en C. C. Tetteroo. Ondertrouwd: D. Th. Laurentius en D. Buijs. M. P. Christiaansen en M. C. Zaat. J. Belt en M. Blokland. NOORDWIJK. Ned. Maatschappij v. Tuinbouw. Vrij dagavond had in Hotel Royal de Januari- bijeenkomst plaats van genoemde Maat schappij onder voorzitterschap van den heer H. de Boei-, Deze wenschte allen in zijn openingswoord een voorspoedig nieuw jaar vol arbeidsvreugde en arbeidsgenot. Ook de afd. wenschte spr. een vruchtbaar jaar, hetwelk wij voor een gx-oot gedeelte zelve in onze handen hebben, door het hou den van den goeden geest en samenwerking onderling. Het verheugde spr., dat de op komst weder goed was en een mooie col lectie bloemen, meest getuigende van onze bollenstreek, aanwezig was. Er was thans wel een kleine inzinking in het bloemon- vak, en hoewel ons land nog lang niet tot de slechtste behoorde, deed spr. toch uit komen, dat men ook hier ernstige tijden medemaakte. Spr. vertrouwde dat allen zoo noodig als trouwe vaderlanders in tijden van nood pax-aat zouden zijn. Ingekomen waren schrijven van het Hoofdbestuur, ver meldende de indeeling der afdeelingen on der de verschillende patroons door het H. B. aangewezen. Voor de afd, was weder aangewezen de heer Eveleens Maarsen uic Aalsmeer. In verband hiermede werd nog opgemerkt, dat de patroon zich slechts één maal in de 7 jaren officieel heeft ver- toond, wat men wel wat al te gering vond.. Ook de indeeling vondt men op enkele pim- ten eenigszins vreemd. Van den heer Giersbergen, Rijksbijen consulent, was een toezegging binnengeko men voor het houden van een lezing. De heer Schaffers deelde echter mede, dat hij zijn lezing van plantenziekten niet eerder kon houden dan in het najaar 1931. Lx ver band hiermede zal het bestuur nu aanzoe- ken dr. Kamerlingh uit Leiden over het on derwerp Tropische cultuurplanten; ook ir. Volkerz uit Lisse zal worden aangevraagd. Alsnu verkreeg de heer Rotteveel het woord, die op bevattelijke zakelijke wij ze behandelde het verplanten, snoeien en stekken vaix groenblijvende planten als co niferen en heestergewassen. Spr. vond het jammer, dat in onze tuinen en plaixtsoenen nog zoovele mooie planten ontbraken, als Aneuba Mahonie, Buxus, Butleyt en meer dere variëteiten Rhododendrons, temeer waar de kweekwijze hiervan toch zoo ge makkelijk is. Na beantwoording van enkele vragen dankte de voorzitter spr. voor zijn bevatte lijke uiteenzetting. Op één dor volgende vergaderingen zal de heer de Wilde een causex-ie houden over hybridisatie. Op een vraag, of er dit jaar nog een Boomplantdag gehouden zal worden, werd bevestigend geantwoord, daar het bij het gemeentebe stuur in het voornemen ligt dit jaar de Via- kenlaan te beplanten, waarin, naar men vertrouwde, zeker de afd. gemoeid zal wor den. Alsnog zal getracht worden dezen zo mer weder een Bind-cursus tot stand te brengen. De aangifte hiervoor moet voor 1 Mei a.s. geschieden. Na de rondvraag, wel ke nog eenige besprekingen naar voren bracht, werden de aanwezige bloemen en planten gekeurd en verloot, waarna de voor zitter onder dank voor inzending deze ver- gudeiing sloot. Broodprijs. Vaxxaf heden is alhier den prijs van het wittebrood met 1 cent per 4 ons verlaagd en bedraagt thans 8 cent. Geboren: Cornelia Maria, d. van G. H. v. Went en G. M. Aarts. Neeltje, d. van L. v. Beelen en K. Plug. Johanna Cornelia, d. van G. C. de Vries en A. J. v. Oosten. Johanxxa, d. van M. v. Wijk en E. J. J. de Groot. Hendrikus Jolxannus, z. van A. C. W. Alkemade en J. M. M. v. d. Berg. Adrianus Johannes, z. van C. N. v. Zuylen en M. Warmerdam. Ida Ger- brechta Christina, d. van J. P. Niekerk en C. J. Blom. Gerai'dus Hermanus Johan nes, z. van H. Gaspers en E. C. de Wiixter. Johannes Geraa'dus, z. van L. P. Kocle- wijn en J. A. Lipman. Ondertrouwd: W. L. Bouka-mp 40 j. en D. v. Putten 34 j. J. J. v. d. Meer 38 j. en G. M. Hooge veen 29 j. P. J. Bre- derode 26 j. en A. M. v. Loon 24 j. Getrouwd: M. F. Koeman 23 j. en C. J. G. Vex-hoeven 21 j. Overleden: A. S. v. d. Braak 69 j. wede. van A. L. v. Steen. C. Smit 64 j. gehuwd met li. v. d. Wiel. H. Klinken berg 77 j., gehuwd met L. v. d. Niet. Gevestigd: A. W. v. d. Burg, van Noordwijkerhout, Langeveld 29. J. H. v. d. Meij, van Noordwijkerhout, Langeveld 42. J. v. Doorn, van Geervliet, Zwarte- weg 20. G. J. G. Struykv. Bergen, van 's Gravenhage, Gooweg 5. E. H. SI. Briix, van Boxmeer, Bronckhorststraat 42. Vertrokken: D. v. Putten, Reguliers dwarsstraat 3G, Amsterdam. P. den Hol lander, 2de Const. Huijgenstraat 35, Am sterdam. D. Zwaneveld, Kerklaan A 125, Zwammexxlam. G. v. Hoff, Rijksstraatweg I, Heemskerk. M. A. M. v. d. Holst, Sint Jansingel 21, 's Hertogenbosch. J. de Graaff, Portland (Oregon), Amerika U. S. A. R0EL0FARENDSVEEN. Rectificatie. In het verslag der Cen trale Kiesvereeniging is door liet wegval len van een regel een zinstorende fout ge komen. Besloten werd om de candidatuur te propageeren van de heeren jhr. von Fi senne, P. de Jong C.zn. te lloelofarends- veen, P. F. Vcelenturf te Hazerswoudo en J. C. van Veeix te Zevenhoven. Ten aanzien van het derde punt deelde do voorzitter mede, dat op Zondag 25 Januari a.s. de stemming voor de groslijst zal plaats hebben. Hieraan zal zoo veel mogelijk bekend heid woi-den gegeven, terwijl voorts do ge legenheid om aan de stemming deel te ne men, zoo ruim mogelijk zal worden gesteld. De voorz. doet een beroep op alle aan wezigen om ieder in zijn kring aan te spo ren aan dc stemming van 25 Januari deel tc nemen. WASSENAAR. HULDIGING G. J. VAN DER MARK. Zaterdagmiddag is de oud-commandant van 4e brandweer alhiei', de heer G. J. van der Mark, in het Wapen van Wassenaar gehuldigd door de ingezetenen van Wasse naar, uit welker midden een commissie was gevormd, om deze huldiging voor te berei den. Aan de uitnoodiging om hiervan getuige te zijn hadden verschillende personen ge volg gegeven, terwijl het muziekkorps „Excelsior" zich in de serre had opge steld. Toen even half vier de jubilaris met zijn echtgenoote arriveei'de, aan zijn huis afge haald door den tegenwoordigen comman dant, den heer J. M. Enger, werd hij met muziek begroet, terwijl door Freule von Weiier aan mevrouw van der Mark een bouquet bloemen, met linten in de Wasse- naarsche kleuren werd aangeboden. Nadat de oud-conxmandant met zijn fa milie voor het tooneel had plaats genomen, gaf de heer mr. E. B. Wildt Meijbootu, die de leiding van deze huldiging had,' het woord aan burgemeester Wiegman. Deze ving aan met er op te wijzen, dat toen do heer van der Mark in November om persoonlijke redenen ontslag vroeg als commandant, 't gemeentebestuur meende, deze aanvraag te moeten eerbiedigen. Het heeft hem ontslag gegeven onder dankzeg ging voor de vele belangrijke en belang- looze diensten, aan de gemeente geduren- de een groot aantal jaren bewezen. Dat ontslag werd verleend in een vergadering van B. on W. in het bijzijn van den func tion naris en het college van brandmeesters. De burgerij heeft evenwel gemeend den af getreden commandant nog eens in het zon netje tc moeten zetten, hem nog eens ex tra te huldigen. En dat is het doel, waar voor allen hier bijeen zijn. Alvorens nu het woord to laten aan mr. Wildt Meijboom, wil spr. een enkel woord spreken. De heer van der Mark heeft met niet te blusschen vuur, gedurende 35 jaren getracht, al het vuur te blusschen. Dat heeft hii gedaan op een wijze, welke boven allen lof is verhe ven Daarvoor verdient hij dank cn daar om hoop ik, dat deze huldiging voor hem onvergetelijk zal zijn en dat hij nog lang met voldoening op zijn werk zal mogen te rugzien. (Applaus). Vervolgens werd het woord gevoerd door mr. H. B. Wildt Meijboom. Rede mr. H. B. Wildt Meijboom. Namens een groot deel vaiï de bewoners van Wassenaar bood spr. nevens een herin neringsmedaille (een groote gouden me daille met de emblemen van de brandweer aan den eenen kant en een opdracht aan de andere zijde) een zitkamer-ameublement aan. Spr. voegde daar aan toe den wensch, dat het den heer v. d. Mark gegeven mogo zijn, nog heel veel jaren daarvan in ge zondheid gebruik te maken. Bij u zal liet, zeide spr., naar wij hopen, de herinnering levendig houden aan de goede verstandhou ding die er tusschen de inwoners van Was senaar en haar brandweercommandant steeds heeft bestaan, voor óns zal het een voldoening zijn te weten, dat wij aldus door een bescheiden daad van onze croote waardeering hebben kunnen getuigen voor het vele belanglooze werk, dat u voor <lc gemeenschap in een lange reeks van jaren op zoo waardige wijze hebt verricht. Na deze eveneens met applaus toegejuich te rede speelde de muziek een „Lang zal hij leven". Toen de laatste toonen waren verstomd verkreeg de oud-burgemeester Jhr. Storm van 's-Gravensandc het woord. Deze zeide, dat het misschien verwonde ring wekte, dat de rustend-burgemeester den rustend-commandant niet met rust kon laten. Zichzelf had hij afgevraagd of hij iets moest zeggen. Hij had gemeend dit te moeten doen omdat hij 18 jaren met den heer van der Mark had saamgewerkt. Als men echter als derde man het woord mag voeren, valt er niet veel meer te zee- gen. Toch is het mij gelukt, nog op een paar trekken van u te mogen wijzen. Eer stens is dit uw zorgen bij het malt en van alarm terstond te zorgen, dat gered wordt wat gered worden kan. Tijdens mijn burge meesterschap hebben er weinig groote branden in de gemeente gewoed, zijn er geen groote onheilen gebeurd. Wat is hier van de oorzaak geweest'? Uw heldere blik, uw groote zorg, om te voorkomen, dat er brand kan uitbreken, o.m. speciaal uw zorg om hooibroei tegen te gaan. Daaraan hebt gij al uw energie gegeven. Ten slotte wees spreker nog op een an deren trek van den jubilaris en deze trek heeft ook duidelijk gesproken in zijn doen en laten voor de. brandweer. Daarom ten slotte hulde aan den man, die steeds zijn plicht heeft gedaan, die ge arbeid heeft om zijn medemehschen te be veiligen,, die steeds zoo enthousiast was. Met applaus werden ook deze woorden onderstreept. De heer van der Mark sprak daarop ecu dankwoord. Hij zeide, dat hij. toen hem in de vergadering van B. en W. op zoo harte lijke wijze was dank gebracht voor hetgeen hij voor de brandweer had gedaan, tevre den was. Hij had gemeend dat het daar mede afgeloopen was. Dc ingezetenen, ja zelfs personen uit den omtrek hebben even wel gemeend, dat zij hem moesten huldi gen. Bijzonder blijde heeft het hem ge stemd, dat twee van de drie burgemeesters waaronder hij heeft gewerkt, daarvan ge tuige wilden zijn. Beiden zegt hij dank voor de ondervonden medewerking en atte aan wezigen voor het aanbieden van het schit terend cadeau. Na het uitspreken van dit dankwoord, maakten alle aanwezigen gebruik van de gelegenheid om den heer van der Mark de hand te drukken. Vervolgens werd thee geserveerd. Onder de vroolijke toonen van de muziek bleven allen nog cenigen tijd ge zellig bijeen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7