MAANDAG 19 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 "JMDD0ÉVtD5 De uitslag van den wedstrijd P. v. Cleef III—de Kroon III voor de 4e kl. L. B. B. luidt C. Guijt (de -Kr.) 29 33 5 0.87 PP. Roman (P. v. CL) 75 34 18 2.20 M. Meijboom 29 27 5 1.07 H. de Roo 75 28 14 2.67 C. de Haas 40 29 7 1.38 L. A. van Iterson 75 30 10 2.50 J. de Vreugd 46 27 7 1.70 J. de Roo 75 28 16 2.67 P. v. Gleef 2 en de Kroon 0 punten. GEMEENTERAAD VAN NIEUWVEEN De uitslag van den wedstrijd S. D. O. IV A. D. O. II voor de 4e kl. L. B. B. luidt: J. Sohuurmans (A.D.O.) 40 28 7 1.42 N.N. (S.D.O.). 75 28 11 2.67 J. Wortman 75 58 8 1.29 J. van B. 74 57 8 1.29 C. Beuk 41 42 5 0.97 P. Poelijoe 75 42 11 1.78 de 4e partij is door S. D. O. gewonnen i den wedstrijd L. U. T. O. III—P. v. Cleef II voor de 3e M. L. B. B. luidt: N.N. (L.U.T.O.) 79 38 12 2.07 A. L. v. Iterson 100 38 11 2.63 (Poort van Cleef) N.N. 83 45 12 1.84 L. A. v. Ieterson, res. 100 45 12 2.22 A. J. Lagerweij res. 100 57 11 1.75 H. Koet 93 56 7 1.75 N.N. 85 41 14 2.07 G. Tegelaar 100 41 13 2.43 PP. v. 01. 2 en L. U. T. O. 0 punten. De uitslag van den wedstrijd T. O. G. II D. O. B. voor de 4e M. L. B. B. luidt: J. C. J. Blom (D.O.B.) 31 31 4 1.00 J. Mulder (T.O.G.) 75 31 45 2.41 Jac. v. d. Star 75 42 7 1.78 A. Schouten 60 41 8 1.46 P. Witteman 39 44 4 0.8S G. Dubbeldeman res. 75 44 6 1.70 F. Otte, res. 51 31 7 1.64 F. Otte, res. 51 31 7 1.64 J. v. d. Burg 75 31 10 2.41 T. G. 2 en D. O. B. 0 punten. i den 'wedstrijd O. O. S. IV T. O. G. II voor de 4e kl. L. B. B. luidt: J. Mulder (T.O.G.) 75 30 13 2.50 C. P. Fasel (D.O.S.) 56 29 10 1.93 A. Schouten 75 36 11 2.08 S. de Water 63 35 13 1.80 G .Dubbeldeman, res. 75 24 8 3.12 J. Crispijn, res. 56 23 7 2.43 J. v. d. Burg 75 35 8 2.14 Chr. v. Stralen 63 34 6 1.85 T. O. G. 2 en D. O. S. 0 punten. LUCHTVAART NEGENDE POSTVLIEGTUIG TE BANDOENG. Zevende retourvliegtuig te Saloniki. Bij de K. L. M. is bericht binnengekomen, dat het zevende retourvliegtuig gisteren te 6.52 van Athene is vertrokken. Na een moeilijken tocht is het toestel teruggekeerd en geland te Saloniki. Men had veel last van de sneeuwstormen en aangezien de ze kerheid bestond, dat Sofia dicht zou zijn door den mist, besloot men terug te kee- ren. Alles is weL Heden wordt de reis voort gezet. Het negende postvliegtuig de PH-AEZ, is Zondagmorgen te 6 uur uit Medan ver trokken en te 12 uur te Palembang aange komen. Te 12.40 uur werd vandaar vertrok ken en te 15.35 te Batavia geland. Te 15.55 vertrok het toestel naar Bandoeng, waar te 16.40 uur geland werd. UIT DE OMGEVING Vrijdagavond te half acht hield de vroedschap onzer gemeente haar eerste openbare zitting in het nieuwe jaar. Agwezig met kennisgeving de heeren J. Augustinus en A. van Leeuwen, beiden wegens lichte ongesteldheid. De voorz., de edelachtb. heer J. W. Gee- sink opent de vergadering met gebed en geeft dan het woord aan den secretaris, den heer J. Roovers. De notulen worden ongewijzigd goedgekeurd. Naar aanleiding van een opmerking op de vorige zining door den heer W. Rij laarsdam. deelt de voorz. mede dat in het contract, aangaande het leggen der water leidingbuizen, is opgenomen, dat de aan nemer verplicht is zorg te dragen, dat het wegdek in goede staat wordt gebraehl, drie maanden na legging der buizen,. Revue 1930. De traditie getrouw, geeft de voorz. een overzicht van de voornaamste gebeurtenis sen die in het. verloopen jaar in de ge meente hebben plaats gegrepen. Allereerst, aldus de voorz., past het ons God te dan ken voor de zegeningen in het jaar 1930. Eon verheugend feit is de bevolkingstoe name. De gemeente telt nu ongeveer 1700 zielen, tegen 1651 op 1 Jan. 1930. Zeer sterk blijkt de vooruitgang, als wij daarnaast stellen het zielental van het jaar 1903, dat 1096 bedroeg. Voorts is het belastingstelsel het vorig jaar geheel herzien. Dan dient gememo reerd de oprichting van een algemeene vleeschkeuringsdienst voor Nieuwkoop, Ter Aar, Zevenhoven en Nieuw veen, waar in onze gemeente de leiding heeft. Hei ver bruik van eiectricteit gaat nog steeds in stijgende richting en bedraagt over 1930 42 K.W.U. meer dan in 1929. De financieele toestand der gemeentekas mag gunstig heeten, ofschoon een zuinig beleid geboden blijft. Het vermenigvuldi gingscijfer der inkomstenbelasting beweegt zich in dalende richting en is van 1.7 in 1928 gekomen op 1.5 in 1930. Door de nieu we financieele verhouding zal het in het komende belastingjaar nog lager worden. Van brand bleef de gemeente gespaard. Betreffende de politie, was het over het geheel genomen rustig. Dan gaat de rede van den voorz. in mi neur over. De economische crisis drukt ook op Nieuwveen. Het tuindersbedrijf is zwaar getroffen, doch sommigen hebben hier zelf schuld aan. De tweedracht tusschen de vei lingen onderling heeft ook meer negatief dan positief resultaat opgeleverd. De Re geering heeft haar steun toegezegd aan bonafide tuinders, echter niet aan beun hazen in dit bedrijf. Spr. betwijfelt het sterk of de tuinders het sterkst getroffen zijn. Hij releveert wat de boerenstand aan „klappen" heeft gekregen door mond- en klauwzeer onder het vee, daling der markt prijzen etc. De terugslag van dit alles treft de middenstand, die moeilijke tijden door maakt. Met een gevoel van we'emoed, aldus spr.. denken we terug aan het overlijden van de heeren A. van Zoest, in leven gemeente-op zichter, en M. v. d. Ent Braat, de ontslapen ambtenaar bij den Burg. Stand. Programma 1931. Het nieuwe jaar zal o.m. brengen een ge heel nieuwe leges-verordening, die de ge- meente-financiën nog grooter moeten ma ken. Dan zal het ons allen verheugen, dat de walerleidingplannen hun beslag zullen krijgen. Tegen het einde van de volgende maand zal de aanbesteding plaatsvinden en eind 1931 zal de waterleiding in orde wezen. De bewoners van het Jaagpad mogen zich reeds bij voorbaat verheugen, dat ook zij, zij het dan na groote moeite, waterlei ding zullen krijgen. Aan het slot zijner rede brengt de voor zitter de heeren wethouders, raadsleden, en in het bijzonder den secretaris,dank voor hun gewaardeerde medewerking in de gemeentebelangen, en hoopt ook in het nieuwe jaar op hen te mogen rekenen. De heer C. Hoogervorst brengt namens de wethouders en de heer E. H. Vossepoel namens de raadsleden, den voorz. dank voor zijn rede. Vervolgens gaat de raad over tot behan deling van de agenda. Bij B. en W. is een schrijven ingekomen, behelzende het verleenen van een subsidie ad 50 minstens, als bijdrage in de kos ten van de te Rijnsaterwoude gegeven cur sus in electriciteit. Na afloop der cursus wordt het V. E. V.-diploma verstrekt aan de geslaagde cursisten. Drie personen uit Nieuwveen nemen er aan deel. De voorz. deelt mede, dat B. en W. wars is van sub sidie. Nu het hier een zaak betreft die de gemeente later voordeel afwerpt, geven B. en W. als praeadvies voor éénmaal een bedrag van 25 toe te staan. Aldus beslo ten. LISSE. Werkloosheid. Bij plaatselijken correspondent der Arbeidsbemiddeling en Werkloosheidsverzekering dezer gemeente staan 192 werkzoekende arbeiders inge schreven, waarvan 2 timmerlieden, 3 met selaars, 2 schilders, 2 opperlieden en 181 landarbeiders. Roodvonk. In de week van 11 tot en met 17 Januari 1931 zijn binnen deze ge meente twee gevallen van roodvonk ge constateerd. Miltvuur. In de week van 11 tot en met 17 Jan. 1931 is binnen dezo gemeente onder het vee een geval van miltvuur ge constateerd. Verloting. B. en W. dezer gemeente ebben aan de Eerw. Zusters van het t. Agatha-gesticht, alhier, vergunning verleend tot het houden van een verloting ten bate van de Kindsheid. Voorzichtig en zuinig. Een schrijven van Ged. Staten wijst er den raad nog eens op, dat ter secretarie geen brandvrije bergkast aanwezig is voor gemeente-bescheiden. Zij dringen op aan schaffing aan. De voorz. zegt, dat het zoo toch niet kan blijven. De Leidsche Stadhuisbrand is een sprekend bewijs van het gevaar dat men loopen kan. Ook daar had men geen brand vrije kasten. Spr. heeft geinformeerd naai de prijs, maar schrok van de kosten. „Eei beetje brandkast van Lips kost pl m ƒ900. Toen heeft spr. eens rondgekeken naar een 2de handsche brandkast'en te Amster dam heeft hij vrij goede zien staan van on geveer 375, bij een zoonc Israëls. Praeadvies van B. en W. is nu een be drag van 400 hiervoor disponibel te stel len. Accoord. Wel zedelijk doch niet wet telijk verplicht. Onder de hamer komt een request, in houdende een verzoek om bij te dragen in de kosten voor opname van een persoon uit onze gemeente in de Johannes-Stichting. Betrokken persoon behoort tot de Ned.- Herv. Gemeente. De diaconie echter is niet van plan de familie in de kosten tegemoet te komen. Dusdoende heeft de familie zich tot de raad gewend. De voorz. is van mee ning, dat de Diaconie der Herv. Gemeente slecht voor har lidmaten zorgt. Spr. zet hier tegenover de zorgen, die het R. K. Armbestuur en de diaconie der Geref kerk zich in deze getroosten. Eenige raadsleden vragen of het kerkgenootschap niet ge- dwonsen kan worden. Dit is niet moee lij k. Moreel zijn zij wel verplicht voor haar leden zich offers te getroosten, wettelijk echter niet. Ook de Evangelisatie doet totaal niets. Komt de persoon gedeeltelijk- ten laste van de gemeente, zoo opent zij ook voor de Katholieken en Gereformeer den de deur, waar zij recht op zouden heb ben. „Gelijke monniken, gelijke kappen", aldus de voorz. De Raad is algemeen van gevoelen, de kwestie tot de volgende zit ting aan te houden en zoo mogelijk met de Diaconie tot een redelijke oplossing ie konien. Zevenhoven van de partij. De voorz. deeit mede, dat in de alge meene vleeschkeuringsdienst, ook Zeven hoven is opgenomen. In de kenringskring zitten nu dus Nieuwkoop, Ter Aar, Zeven hoven en Nieuwveen. De laatste zorgt voor de administratie, bepaling keurloonen etc Naar aanleiding daarvan volgt een gezel lige causerie over varkens, koeien, paarden etc. Wat de schoolgelden betreft, deze blij ven onveranderd. Alleen is er herziening in de redactie gebracht en meer op moderne leest geschoeid. De heer Vossepoel: „Is de vereenvoudigde spelling er bij toegepast?'' (Hilariteit!). Betaald wordt naar het aan geslagen inkomen. In de 1ste klasse: van GCO—700 betaalt men 25 cent per maand per kind. Boven drie kinderen zijn de ove rige vrij van schoolgeld. De gemeente als geldschieter. Alsdan komen ter sprake de wantoestan den achter .de Kerkstraat. Voortdurend worden we door de Commissie van Volks gezondheid opgejaagd, aldus de voorz.. over de treurige rioleering van een acht tal huizen in genoemde straat. Het lijkt daar wel een moeras en aan kwalijk rie kende luchten geen gebrek. Al drie jaar is de toestand zoo en uitbaggeren der sloot alleen geeft niets. Een goede rioleering is de eenige oplossing. De voorz. deelt me de, dat hij onlangs met de betrokken be woners een vergadering heeft belegd dat natuurlijk de goedkeuring van de raad moest wegdragen. Spr. wilde dan een de rioleering leggen, wat op pl.m. 600 zal komen. De gemeente zal het werk laten uitvoeren De bewoners zullen in twintig jaar tijd die som aflossen. Spr. zegt dat de betrokkenen daar genoegen mede namen. Nu is het oordeel aan de raad. De heeren P. Groeneweg en W. Rijlaarsdam vinden het de schuld der bewoners zelf, dat de toestand zoo is. Allen zijn het daar over eens. De voorz. brengt echter naar voren, dat jaren terug door den heer Queller, in die dagen wethouder alhier, aan den neer C. van Dijk toestemming is verleend een betonnen schoeiing te maken, welke al die ellende heeft teweeg gebracht. Daar kun nen wij niets meer aan veranderen. Het proces dienaangaande gevoerd heeft de heer van Dijk in het gelijk gesteld. De heeren Ran en Rijlaarsdam vinden de afbetalingstermijn toch veel te lang. Een termijn van tien jaar is lang genoeg. Het schoon houden van het riool komt natuurlijk voor de bewoners en de contrac ten moeten zoo gesteld, dat de schuld op het huis staat, niet op de bewoner. Even- tueele wanbetalers moeten van gebruikma king van het riool kunnen worden afgeslo ten Eenparig is de raad het hierover eens. De heer Ran acht een renteloos voorschot uit den booze. De heer Vossepoel is voor aflossing in tien jaar met rente. Wethou- derf Hoogervorst pleit voor clementie. Spr. acht de last op die manier te zwaar. Op twintig jaar wil hij de termijn houden De heer Rijlaarsdam voelt er eigenlijk heelemaal niets voor. „Er zijn nog meer wantoestanden. Moet de gemeente overal voor opdraaien Kunnen we niet procedee- ren, wordt er geopperd. De voorz.: „De gemeente valt niet onder de onvermogen- den en kan dus geen bewijs van onvermo gen krijgen." Na lang gepraat besluit de raad de af betalingstermijn te houden op twintig jaar, verhoogd men rente plus onkosten. N afwachten wat de „Kerkstraters" doen Na praeadvies van B. en W., wordt de heer Roovers benoemd tot ambtenaar bij den Burg. Stand, in de vacature-M. v. d, Eent Braat. 1700 M.2 voor ƒ10. Reeds op do eerste zitting in het nieuwe jaar, doemen voor de achtbare vroedschap, donkere wolken aan de „gemeentelijke he mei" op. Het „pressie-gebied" zit boven d> Johanncs-stichting. Onze gemeente, die steeds in de grootste, ja misschien groote harmonie met de J. S. heeft geleefd, wordt plotseling fel belaagd. Wat toch is de zaak Een deel der J. S. staat op meentegrond. Nu wil het bestuur der stich ting die grond koopen De oppervlakte daarvan bedraagt 1700 M.2. Reeds vroeger 'reeft de J. S. 5 huur per jaar willen be talen. Nu is zij op andere gedachten geko men. Zij biedt de gemeente zegge en schrij ve 10 voor 1700 M.2. De raad staat paf van dat „milde" aanbod. De heer Rijlaars dam zegt, dat die grond voor de gemeente einig waarde heeft, doch voor de J. S. veel. 10 is echter een bedrag van niets. De voorz., die met een paar be stuursleden, waaronder de voorzitter der S. besprekingen heeft gevoerd, heeft nog een andere koopsom gesteld n.l. 30. Het bestuur bleef op haar stuk staan, 10 en geen cent meer. ƒ10 vangen of duizenden betalen. In tegenwoordigheid van den gemeente secretaris heeft de voorz.j der J. S., prof. Visser, den burgemeester toegevoegd, tot tweemaal toe: „Gaat de gemeente met de koopsom van 10 niet accoord, den kost het haar, onze gemeente, duizenden." Het bestuur der J. S. heeft n.l. in zijn statuten vastgelegd, dat verpleegden, die in de stich ting krankzinnig worden, naar hun plaats van herkomst worden teruggezonden. Het bestuur der stichting heeft nu gedreigd, die oor Nieuwveen zeer gunstige bepaling te zullen schrappen, zoo de gemeente niet voor een tientje toehapt. De burgemeester wijst op de ernst van het geval. Het gevolg zal wezen, dat de armlastige verpleegden, die krankzinnig worden, voor rekening van Nieuwveen ko men, hetgeen in de duizenden zal loopen. De voorz.: „Het gaat dus om een ver schil van ƒ20. Wij vragen 30 cn zij bie den 10. Onze eisch is toch billijk." De vergadering valt den voorz. bij. BovemfVn. aldus de voorz., is de stichting lang niet noodlijdend te noemen, hetgeen duicelijk uit de daar uitgevoerde werken blijkt. Was zij calamiteus, zoo was de kwestie nog anders. De Raad voelt eh ook niet voor om met een maar toe te bijten. De trots der ge meente is er mee gemoeid. De heer Vosse poel zal in ht uiterste geval nog liever de grond schenken. Besloten wordt het vraagstuk aan te houden tot de volgende zitting. Volgt de rondvraag. De heer Vossepoel meent, dat verschil lende woningen voor onbewoonbaar-verkla ring in aanmerking komen. De voorz. ver zoekt hem, op de volgende zitting er eens een te noemen. Doch, aldus de voorz., lang zaam aan, opdat niet heel de Kerkstraat tegelijk tegen den grond gaat. De heer Hoogevorst hoopt dat de leges- verordening gauw gereed komt. Het brengt geld in het laatje. De heer Hooger vorst lijkt ons een goed pleegvader voor dat „gemeentekind". Hij werkt er hard voor. Niets meer aan de orde zijnde, volgt te kwart vóór tien sluiting. GEMEENTERAAD VAN TER AAR Vrijdagmorgen te 10 uur kwam de Ge meenteraad in opneba-re zitting bijeen ten gemeentehuize. Afwezig, de Burgemeester en de heer Jac. Valentijn, Apeldoorn en A. Kamme- raat. Voorzitter de le Wethouder D. v. d. Hoorn. De voorz. opent de vergadering, na voor lezing van het gebed. De seor. J. Hoogeboom leest de notulen van de vorige vergadering, welke onver anderd worden vestgest-eld. Ingekomen s lukken. Een schrijven van de Gemeente Leimui- den, vermeldende dat de Raad accoord gaat, om 3 4 van de aanlegkosten en de jaaaiijkschie kosten te betaJen, voor he<t aanbrengen van straatverlichting lan.gs de Geerdijk, teven-s zou de Raad het óp prijs stellen, de regelen over 5 jaar te herzien. Dit herzien daar was do Raad niet voor. Zij willen het contract blijven handhaven. Een schrijven van de bewoners in don Nieuwkoopschen polder, of zij ook aa-nmer- j kunnen komen voor de waterleiding, daar het water in dien polder verre van goed is. De Voorz. adviseert dit adres aan de wa terleidingcommissie Moor te zendon, wat wordt goedgevonden. Een schrijven van de Zuivelfabriek, voor herziening van het stroomverbruik. Dit werd naar de Liobtcommis-sae gezonden» De werkloozen-voorziening. Dan brengt de Voorz. praeadvies uit van B. en W., over het schrijven van den Land- arbeideisbond Deus Dedilt, om kaïndertoe- voor werkloozen. en W. hebben geen motieven gevon den, om deze toeslag te geven, en stelden voor afwijzend te beschikken. De lieer Hoogervorst zou toch wel wen- schen, dat er kindertoeslag gegeven werd. De Voorz. zegt dat wij toch al zeer voor- iitstrevend zijn met de steun. En vooral daar de gemeentetoestand oritiek is, wenscht hij er niet op in te gaan. Wat met algemeene stemmen wordt goedgevonden. Praeadvies inzake schoolbelastang van C. v. d. Hoorn en M. Lek B. en W. hebben dit nader onderzocht. Op het verzoek wordt afwijzend beschikt. Benoeming leden commissie tot wering van schoolverzuim, wegens periodieke af treding. De secretaris heeft een onderhoud gehad met het hoofd van de G'hr. Nat. School, die niet vertegenwoordigd is in die commissie, hoewel hij dit wel wen schel ijk zou vinden, daar dé andere hoofden van scholen, ook zitting ei- in hebben. De Commissie zou uitgebreid kunnen worden tot 8, of één uitvallen. De heer Kroon wil de oude commissie handhaven;* er zijn toch geen aanmerkin gen op hun werk, en oni er iemand uit te laten vallen, vindt hij wel pijnlijk, voor de getroffenen, en terwijl er toch al van de 7, 3 ondirewijzers zitting in hebben. Na gehouden stemming werden 7 af tre denden met algemeene stemmen herko zen. Tot leden van de commissie van plaatse lijk schoo-toezicht werden herkozen de hee ren C. Kroft en J. A. Koeleman. Wijziging begrooting. De uitgaven wor den verhoogd met 750, o.a. onderhoud we gen, verwarming school, en de post Mee ding veldwachters met 8.00, om namelijk een nieuw costuum te koopen. Doch hierover ontstond nog al eenige discussie; op die 8 gulden werd afwijzend beschikt. De ontvangsten worden verhoogd met 6253.83. De vaststelling voorschotten voor de bij zondere scholen, ging met algemeene stem- De aanleg van een Algem. Be graafplaats. Voorstel B. en W. tot aankoop perceel grond en woonhuis, benoodigd voor aanleg va,n een Algem. Begraaf plaats. Voor het woonhuis eigenaar van G. Rijn goud, bedraagt de s-om van 2500, grond van P. de Kleer 700.00 en van de grond aan de Gebr. v. d. Hoorn, wil dc raad pl.m. 400 R.R. koopen voor een bedrag vaai 4000.00. Hieraan kon de Raad haar goedkeuring geven, mits de gebr. v. d. Hoorn genoegen nemen om 400 R.R. te verkoopen. De ge-d'leening die afgerond is naar bo ven en groot is 29000 voor de Algemeene Begraafplaats, is aangegaan bij de Bank van Ned. Gemeenten, voor 4 1/2 pOt. rente. Wat de Raad goedkeurde. De nadere vaststelling der verordening inzake Gein. Vleeschkeuringsdienst met de Gem. Nieuwkoop, Nieuwveen en Zevenho ven, werd met een kleine wijziging goed gekeurd. Rondvraag. De heer Hoogervorst vindit, dat de straat verlichting wel een beetje onregelmatig werkt. Den eenen avond zit men in het donker, en dan de volgende dagen brandt het licht overdag. Spr. zou gaarne hier ver andering in zien. De Voorz. antwoordt, dat deze onregel matig ontstaan door het natte weer, waar door lie Mokken niet regelmatig meer kun- nèni werken. Na een onderhoud met Berg- sma hierover gehad te hebben, willen B. en W. kaarten verspreiden aan de inwoners, dan kunnen zij deze portvrij zenden naar Bergsma, met klachten er op, zoowel over de straatverlichting in hun geheel, als over sommige lantaarns. De Raadsleden vinden dit een mooi stel sel. De slechte wegen. De heer Holseher klaagt over den slech ten toestand van den Noord-Einsche weg, en over het nog niet branden van de lan taarns langs de Hoeksche Aar. De Voor£. zal dit nader onderzoeken. Wat de verlichting van de Hoeksche Aar be- trft, hiervoor was nog niet het nooddgc ma teriaal, en de wegen zijn overal in zeer slechte toestand. Tooh zal hij er bijzonder zijn aandacht aan schenken. De heer v. d. Weijden wil gaarne ophef - dering betreffende den weg, die naar het Phooasgebouw toeloopt. Loopt de gemeen te nu nog gevaar ja of neen. Spr. zou hot betreuren als het wel zoo was. De heer Kroon stelde de vraag aan v. d. Weijden, of de Raad ooit toestemming ge geven heeft, om te gaan procedeeren. Dit is nooit gebeurt, en dan mag de Gemeente dit ook niet doen. Doch dit bleek nog een duistere zaak en de Voorz. vroeg aan Kroon om nadere gegevens in deze zaak. De polder heeft de dijk verzwaard, en nu kan de Gemeente vergunning geven om er over te rijden. Nu heeft de eigenaar deze weg versperd, en hiervoor heeft de po litie procesverbaal opgemaakt, hoe dit af zal loopen, moet nog afgewacht wonden. Verliest de gemeente diit, dan heeft zij nul op request. De 2e zaak is deze: de betrok ken eigenaar heeft de polder aangespro ken voor schade vergoeding voor zijn eigen dom, doch dit is een civiele zaak tusschen de polder en de eigenaar, dus hier heeft de gemeente niets mee te maken. Welke over eenkomst de polder met St. Phocas heeft, komt hier niet ter berde en heeft niemand ook mee te maken. Voorts bespreekt v. d. Weijden het we- gen vraagstuk. Spr. vindt de wegen hier zeer slecht. Kunnen dengenen, die werkloos zijn, en trekken van de gemeente, niet aan het werk komen bij de Gemeente, om deze wegen in goede toestand te brengen. Hierover werden de discussies zeer lang gerekt. Het was ook een punt van belang. Degene, die werken aan de wegen, zullen per uur 35 cent krijgen, en 6 uur per dag. Hier ver was het de Raad eens, en men zou mooie steunregeling zooaJis die hier ter plaatse is. Er werd besloten dat er 3 per sonen te Langeraar zouden gaan werken en drie personen te Korteraar, en ook niet altijd dezelfde personen. Dit is werkelijk een stap in de goede richting. De heer Kroon zou gaarne weten, of de commissie die in het leven geroepen was, voor de Algem. Begraafplaats, nu af moest treden. De Voorz. zou willen, dat zij nog in func tie bleef voor verdere afwikkelingen van zaken en dat zij B. en W. ter zijde blijven staan. Met algemeene stemmen werd dit goed gevonden. De heer v. Vliet sprak nog over dat dwaallicht te Aardam, dat zoo hinderlijk is, vooral met het oog op het water. De Voorz. zal dit bespreken met den monteur. Verder niets meer aan de orde sluit de Voorz. de vergadering.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6