22ste Jaargang MAANDAG 19 JANUARI 1931 No. 6799 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND STADSNIEUWS DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bi] onze Agenten 20 cent per week f 2.50 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Ueillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeolingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen De bestrijding der werkloosheid. Demonstreeren/ i? in zichzelf niet te veroordeelen. Wie, terecht of ten on rechte, e e r 1 ij k meent, dat door de Overheid gerechtvaardigde ver langens niet worden ingewilligd, kan, on der bepaalde omstandigheden, het mid del van de „demonstratie" ter hand nemen, met het doel daardoor de publieke opinie voor zich te winnen. Maar men moet spaarzaam en voor zichtig zijn in het gebruik van dit middel dat is duidelijk. In navolging van anarchistische en com munistische stroomingen en klaarblijke lijk uit vrees voor „concurrentie"! is de S. D. A. P. in Leiden ook begonnen met werkloozen-demonstraties. Wij meenen, dat er morgen weer zoo'n „optocht" van werkloozen, georganiseerd door de S. D. A. P., zal worden gehou den, waarbij het de bedoeling was, dat deze zou trekken langs het gebouw, waar de gemeenteraad vergadert. De bur gemeester is gelukkig zoo wijs geweest, om een dergelijke wijzë van demonstree ren niet toe te staan. Demonstreeren is inzichzelf niet te veroordeelen. Maar: men heeft er vaak zoo weinig aan, vooral als men zich in zijn actie tot demonstreeren beperkt! Stelt deze feiten tegenover elkander: De S. D. A. P. organiseert demonstra ties, stelt eischen aan de Overheid, waar bij" zij zich laat leiden door de overwe ging oppositie-partij te zijn, en zulks te mogen zijn op de wijze, zooals zij dat steeds in Leiden opvat De Katholieke Volksbond houdt een steuninzameling en het geld wordt aan de werklooze leden uitgekeerd, door mid del van de eigen organisatie, niet als een „bedeeling". Wie doet meer voor de feitelijke ver betering van het lot der steiui-behoeven- den, die onmiddellijke hulp noodig heb ben? Het antwoord kan ook in dit geval niet twijfelachtig zijn! Onlangs lazen wij in het „Hbld." het volgende gebed, opgesteld door den bis schop van New York van de Episcopale Kerk in Amerika: „Almachtige God, die de aarde geze gend heeft met alles wat tot onder houd van het leven der mensohen noo dig is, schenk Uwe hulp en bijstand aan allen, die in nood zijn, en in het bijzonder aan diegenen onder onze broeders, die thans onder de werk loosheid gebukt gaan. Maak ons bereid ons- deel bij te dragen tot hunne hulp en ondersteuning; help ons onze ver antwoordelijkheid voor de ongerechtig heid van ons sociale en industrieele le ven inzien; vervul ons met het verlan gen, onze beschaving te zuiveren en haar waarlijk christelijk te maken, op dat wij vrij mogen zijn van het kwaad eener terneer drukkende armoede en van een bovenmatigen rijkdom; leid ons op den weg van een matig en recht schapen leven; neem van on« den geest der hebzucht en schenk ons den geest der dienstvaardigheid; toon ons den weg om ons leven als volk zóó te rege len, dat ieder het gerechte loon voor eerlijken arbeid ontvange.... Amen". In dat gebed liggen voortreffelijke ge dachten uitgedrukt. Wij mogen God wel bidden, om ons be reid te maken tot hulp en ondersteuning van hen, die thans onder werkloosheid ge bukt gaan! Als allen daartoe werkelijk bereid waren, zou deze droeve ramp èn in omvang èn in gevolgen veel minder verschrikkelijk zijn, dan zij nu is!.... VAN HET VAT1CAAN DE RERUM NOVARUM- HERDENKING. Het feestprogram vastgesteld. Men meldt uit Rome aan de „Msb.": Het feestprogram voor de herdenking van het veertigjarig jubilé vau de encycliek „Rerum Novarum" is thans definitief vast gesteld. Den dertienden Mei heeft de groote ver gadering plaats van de Italiaansohe groe pen en de deelnemers aan de internatio nale bedevaart. Den veertienden Mei zal een plechtige H. Mis worden gecelebreerd in de St. Jan van Lateranen, waarna allen in optocht naar het graf van Z. H. Paus Leo XIII zullen trekken, alwaar kransen zullen worden neergeiegd en een gedenksteen zal worden onthuld, In den namiddag van denzelfden dag zal op het plein van de Apostolische Kanselarij een groote meeting worden gehouden, waar op vertegenwoordigers van de verschillen de nationaliteiten, die aan de bedevaart zullen deelnemen, het woord zullen voeren. Den vijftienden Mei zal de H. Va-der een H. Mis celebree ren in St. Pieter en in den namiddag zal Zijne Heiligheid alle deel nemers in audiëntie ontvangen op het Da- masusplein in het Vaticaan. Den 16en Mei hebben sectie verga-derin gen plaats. Den 17en Mei zal de feestelijke herden king van het jubilé plechtig worden beslo ten met een „Te Deum" in de basiliek van Santa Maria Maggiore, waarbij dan tevens het concilie van Ephese plechtig zal wor den herdacht. Tot nog toe hebben zich bedevaarten van werkgevers en werknemers aangemeld uit de Vereenigde Staten, België, Neder land, Duitschland, Frankrijk, Polen, Tsje- cho-Slowakije, Hongarije, Argentinië en Spanje. De italiaansche regoering verleent voor deze reizen een reductie van 50 pCt. op de spoorwegtarieven van de Italiaans-che grens af. Alleen van de leiders der bedevaarten zal voor deze gelegenheid een pas worden verlangd. DUITSCHLAND HET DUITSCHE RIJK BESTAAT 60 JAAR. Herdenking in den Rijksdag. Zondag was het 60 jaar geleden, dat te Versailles het Duitsche Rijk bot stand kwam door de uitroeping van koning Wil helm van Pruisen tot Duitsch keizer. Dit feit is gisteren in den Rijksdag met eenige plechtigheid herdacht. Na een plechtige kerkdienst in de Berli ner Dom begon de herdenkingsfeestelijk heid in den Rijksdag, die op waardige wijze eenvoudig versierd was. Indrukwekkend was het met Lauweren getooide beeld van Bismarck, opgesteld tusschen bloemen en vlaggen, waaronder een spreuk was aange bracht: Eenheid" en recht en vrijheid. De zaal was tot de laatste plaats bezet. De rijksregeering was bijna voltallig aan wezig. Nadat president Von Hindenburg rijks wee r-minister Gröner en de minister van Binnenlands'che Zaken Wirth in de presi- dentieele loge hadden plaats genomen voerde het woord de senior van de afge vaardigden Geheimrat Kahl die tal van persoonlijke herinneringen aan de itichting verhaalde en vervolgens een overzicht gaf van de geschiedenis van de rijksgedachte. Rijkskanselier Brüning voerde als tweodo het woord. Hij legde er den nadruk op, dat men voor de toekomst alles in eh twerk zou stellen, om wat met de proclamatie van Versailles was begonnen, voort te zetten tot heil van de nationale welvaart en vrij heid. Na het einde der plechtigheid inspec teerde president Von Hinderburg de opge stelde rijksweer. Kleine incidenten. De herdenkingsdag is te Berlijn, afge zien van eenige keline incidenten, rustig verloopen. Tijdens de plechtigheid in het Rijks daggebouw, werden op de Platz der Re- publik vijf nationaal-socialisten wegens po litieke manifestaties gearresteerd. In den namiddag werden 29 communis ten, die een vergadering in het circus Busch hadden bijgewoond, gearresteerd. Ook te Buchholz, in de omgeving van Berlijn, zija twee auto's, waarop ongeveer 60 communis ten demonstreerden, door de politie aange houden. VOLKENBOND DE EUROPEESCHE COMMISSIE. De al- of niet-deelname van Rusland en Turkije. De Europeesche commissie heeft Zater dag achter gesloten deuren vergaderd over de al of niet toelating van sovjet-Rusland en Turkije aan de werkzaamheden der com missie.- Curtius en Henderson bepleitten een on middellijke uit-noodiging aan deze beide landen, waarbij echter tevens de vrij onbe- grijpelijken raad werd gegeven, dat men ook alle niet-Europeesche staten, met inbe grip zelfs van de Vereenigde Staten van Amerika, tot deelname aan de werkzaam heden zou uitnoodigen. Het is duidelijk, dat op deze wijze de geheele gedachte van een Europeesche sa menwerking verdwijnen zou. Verschillende gedelegeerden bepleitten uitstel van de beslissing om een uitnoodi- ging tot die landen te richten. De Noorsche minister van buitenland- sche zaken, Mohwinckel, kwam met het ju ridische bezwaar, dat, de volkenbondsver gadering aan de Europeesche commissie de machtiging had gegeven, sovjet-Rusland en Turkije uit te noodigen, indien in den loop van het onderzoek de wenschelijkheid mocht blijken. Mohwinckel doelde op de omstandigheid, dat d-e commissie, die nog met het onder zoek beginnen moet, dus nog niet bevoegd was, reeds terstond een uitnoodiging aan deze landen behoorde te doen. Verschillende gedelegeerden o.a. die van Denemarken, Zuid-SLavië en Roemenië, hebben zich bij deze gedachte aangesloten. De Grieksche gedelegeerden wenschte wel onmiddellijk Turkije, doch niet sovjet- Rusland uit te noodigen. Ten slotte werd een onder-commissie be noemd van zes leden, om heden, Maandag, rapport uit te brengen over den verderen gang van zaken. ENGELAND ZUID-WALES AANVAARDT DE NIEUWE VOORSTELLEN. Heden hervatting van het werk. Een conferentie van afgevaardigden der mijnwerkersfederatie van Zuid-Wales be sloot Zaterdag met 169 tegen 72 stemmeo de voorwaarden der mijneigenaars te aan vaarden, waarover 15 dezer te Londen voorloopige overeenstemming werd ver kregen. Zij gaf het parool uit. Maandag den arbeid te hervatten. ITALIË FINANCIEEL SCHANDAAL. Politici er bij betrokken. De „Lavoro Fascists" meldt dat tenge volge van een door de directeuren der Bank voor Amerika en Italië ingediende klacht, de directeur van den zetel der Bank te Rome, alsmede een oud-Kamer lid wegens verduisteringen zijn gearres teerd. Een ander oud-Kamerlid, die mede plichtige zou zijn, kon niet worden gear resteerd. De bank is voor drie millioen lire opgelicht. LITAUEN. DE „KULTURKAMPPF" IN LITAUEN. Katholiek vereenigingsleven doodgedrukt. De in Litauen uitgebroken „Kultur- kampf", waarbij de Katholieke Kerk als het ware de speelbal is van eeD grove en felle politiek, neemt steeds meer in he vigheid toe. De dictatoriale regeering van dit land, neemt een loopje met alle wettelijke be palingen en overeenkomsten. De bisschoppen van Litauen hebben de eennige houding aangenomen, die in de gegeven omstandigheden geboden was; zij hebben geprotesteerd en hun rechten en die der Kerk met klam verdedigd. De H. Vader heeft dan ook in een schrij ven aan het episcopaat zijn volle vertrou wen in de bisschoppen uitgesproken en hen tot volhouden aangespoord. Den 13den Januari zijn de bisschoppen, naar „Kipa" meldt, te Kowno in een bui tengewone conferentie bijeengekomen, om de door de staatsgrondwet en het concor daat gegarandeerde, maar door de dictato riale regeering met voeten getreden rech ten der Katholieke staatsburgers op te eischen. De kleine partij der nationalisten, die in 1926 slechts door een militaire „putsch" aan de regeering kwam, poogt met alle middelen haar aanhangers in aantal te doen stijgen. Zij probeert het bloeiende katholieke vereenigingsleven te vernieti- gen. Zoo werd reeds in 1926 de partij der Katholieken als het ware vleugellam ge slagen, en in den nazomer van 1930 wer den alle 70 groepen van den katholieken soholierenbond ontbonden; in den herfst van hetzelfde jaar werden de katholieke padvinders-afdeelingen opgeheven en ten laatste op 22 December 1930 werd bij be sluit van het ministerie van binnenland- cshe zaken het geheele katholieke ver eenigingsleven doodgeknepen. Volgens het zooeven genoemde ministe rieel besluit genieten nog alleen zuiver re- ligieuse congregaties de bescherming van het concordaat. Organisaties, die behalve, dat zij zich met godsdienst inlaten, nog zich met on derwijs, opvoeding, liefdadigheid^ sport enz. bezighouden, worden onmogelijk ge maakt. Door deze daad van ongelooflijke willekeur worden bijv. alle vrouwenver- eenigingen, de volksuniversiteiten, de oha- ritasbonden, ja zelfs de Derde Orde van den H. Franciscus getroffen, daar deze zie kenhuizen onderhoudt. Welk een verlies dit beteekent, begrijpt men, als men weet, dat bijv. de jeugdbond alleen meer dan 600 plaatselijke onderaf- deelingen telt. Het onbegrijpelijke van de heele geschie denis is, dat de regeering haar maatrege len motiveert met hei concordaat, dat echter natuurlijk nooh naar den tekst, noch naar den geest, zulk een eigenaardi ge uitlegging toelaat. De nationalisten nemen het met de door voering hunner maatregelen zeer ernstig. Zij verboden bijv. op Nieuwjaarsdag verga deringen van senioren van den Kath. Stu- dentenbond, de gedelegeerden vergadering van den jeugdbond en van den turnbond. De in het vereenigingsleven zich bewe gende geestelijken worden geterroriseerd. Een storm van verontwaardiging gaat door het Katholieke volk, dat met censuur krijgsraad en staat van beleg machteloos gemaakt wordt. NED. R. K. VOLKSBOND. Jaarfeestviering. Zondagavond werd in „Concordia" het jaar feest gevierd van den Ned. R.K. Volksbond, afd. Leiden. Te ruim 8 uur opende de voorzitter, de heer J. H. Nijhuis, dezen feestavond met een woord van welkom aan de ta'rijke aanwezi gen. Spr. deelde mede, dat de 's morgens ge houden collecte ten bate van de werkloozen van den R. K. Volksbond aan de uitgangen der kerken het volgend resultaat heeft gehad: Parochie Hartebrug 232.58 Parochie Mon-Père 134.93 Parochie St. Jozef 94.10 Parochie St. Petrus 123.79 Kloosterkerk Haagweg 102.22 Totaal 687.62 en 50.Belg. francs. De voorz. bracht dank aan alien, die tot net bereiken van dit schitterend resultaat hunne medewerking hebben verleend. Hierna trad de Rederijkerskamer „Vondel" voor het voetlicht met de opvoering van „De Adelaar", sociaal spel door H. Burger. De geschiedenis speelt zich al ten kantore van Willem Bergmans, eigenaar van een schoenfabriek. Oorspronkelijk degelijk en goed Katholiek, heeft hij bij het grooter worden van zijn za ken door steeds ongebreidelder zucht naar v/instbejag allengs zijn geloof vrijwel verlo ren en is hij een verwoed aanhanger gewor den van de oud-liberale theoriën en praktij ken inzake de arbeidersaangelegenheden. Zijn oudste zoon, Hugo, heeft het reeds tot vrij metselaar gebracht en sterkt zijn vader in diens verkeerde opvattingen. De jongere zoon, Frans, daarentegen, over tuigd en praktizeerend Katholiek, beschermt de katholieke arbeiders en organisaties tegen de verwoede en ongemotiveerde beschuldigin gen van zijn vader en broer. Er ontstaat op de fabriek van Bergman een conflict; een staking breekt uit tengevolge van de weigering van Bergman het collectief contract te teekenen, waartoe door de samen werkende organisaties van patroons en arbei ders was besloten. In drie achtereenvolgende bedrijven wordt het verloop van dit conflict geschetst, waarbij de schrijver de denkbare gelegenheid heeft benut, wezen en doel van het katholieke ver- eenigingswezen in het bijzonder in het juiste licht te stellen. Zoqals begrijpelijk, zegevieren in dit sociaal spel de katholieke beginselen en komt dit conflict tot een gelukkig einde. Vondel heeft met de opvoering van dit spel voor een jaarfeest van den R.K. Volksbond een zeer gelukkige keuze gedaan. En het moet gezegd, ook de opvoering ervan VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Herdenkingsplechtigheid in den Duit- schen Rijksdag wegens het 60-jarig be staan van het Duitsche Rijk. De „Kulturkampf" in Litauen. Nieuwe aardschokken in Mexico. (Bui- tenlanrsche Ber., 2de blad). BINNENLAND. Overleden is J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, oud-voorzitter der Eerste Ka mer. (3de blad). Berichten over den storm van Zaterdag. (Gem. Ber., 3de blad). Verschillende branden. (Gem. Ber., 3de blad). Een dief van K.R.O.-busjes gearresteerd. (Gem. Ber., 3de blad). Het jaarfeest van den R.-K. Volksbond. (Eerste Blad). liet weinig te wenschen over. Alle rollen waren in goede handen. Zonder uitzondering hebben de spelers hun beste krachten aan het spel gegeven. De rollen ble ken uitmuntend ingestudeerd te zijn. Het luid applaus, dat telkens, ook zelfs bij open doek, opklonk, was een verdiende hulde voor het succesvol optreden van de Rederij kerskamer „Vondel". De grime was bij den heer Kouwenberg in goede handen. Rector Reijnen, geestel. adviseur van de af- deeling, betrad hierna het podium, vooreerst om zich eens aan de leden voor te stellen. Vervolgens herinnerde de eerw. spreker even eens dankbaar aan de milddadige geste van katholiek Leiden ten opzichte van de room- sche werkloozen. Naar aanleiding van het opgevoerde stuk wilde Rector Reijnen er vervolgens met na druk op wijzen, dat door het inwerken van de katholieke beginselen de meeste katholieke patroons en werkgevers niet alleen niet meer zoo onsympathiek staan tegenover onze Roomsche Arbeidersbeweging, als de ten too- neele gevoerde patroon, maar integendeel meestal gelukkig een andere houding aan nemen. Kunnen wij met evenveel voldoening zeggen, roept spr. uit, dat alle roomsche arbeiders sympathiek tegenover de organisatie staan? Helaas neen, Spr. spoorde vervolgens de le den dringend aan meer actief met de organi satie en het bestuur mede te werken, vooral door het geregeld bezoeken van de vergade ringen. Ook de dames werden krachtig en op zeer geestige wijze door den eerw. adviseur op het hart gedrukt hiertoe de volle medewerking te verleenen. Met een welgekozen woord dankte de heer Nijhuis den geestel. adviseur. Na de pauze wees de voorz. erop, dat in het opgevoerde stuk bijzonder de nadruk was gelegd op het zegenrijk werken van „Herwon nen Levenskracht". In verband hiermede beval spr. de actie voor den verkoop van „steenen, planken en balken ten bate van den bouw van het nieuwe sanatorium van „Herwonnen Levens kracht" warm aan. Hierna werd door „Vondel" nog opgevoerd: „Een huishoudster", blijspel in één bedrijf, door A. S. Reule Nzn. Een aardig en vlot spel, waarbij de lach spieren danig in beweging werden gebracht. Jammer was het, dat hier de rollen niet zoo goed waren ingestudeerd, hetgeen anders het succes aanmerkelijk zou hebben verhoogd. Tusschen de verschillende bedrijven in wist een strijkje, onder leiding van den heer J. Gordijn, de juiste stemming te treffen door eenige opgewekte en correct uitgevoerde mu zieknummers. Alles bij elkander een jaarfeest, waarop de Volksbond met succes kan terugzien en dat door de leden zeer zeker zal worden geappre cieerd. G. van Breda Kolf. t Te Brussel is op 68-jarigen leeftijd over leden de heer G. van Breda Kolff, tot voor eenige jaren directeur van het, thans op geheven, Rijksopvoedingsgesticht voor jon gens alhier. De referendaris 2c klasse der P. T. e* T., S. F. Scheltus alhier, is werkzaam ge steld aan het hoofdbestuur der P. T. T. te 's-Gravcnhage.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1