BUITENL BERICHTEN MAANDAG 19 JANUARI 1931 Oude vrouw verdronken. Bij de politie te Delft kwam bericht in, dat de 80-jarige weduwe D. niet in haar woning was teruggekeerd. Zaterdag werd haar lijk drijvende aangetroffen in de Pro vinciale Vaart nabij dc Oost-singel. Door de politic werd bet lijk uit het water gehaald en vervoerd. Men vermoedt, dat de vrouw door den storm te water is geraakt. Een proeftocht, die niet doorging. Zaterdag zou het- nieuwe schip van de Java-Chipa-Japan-Lijn „Tjinegari" een offi- cieelen proeftocht op de Noordzee houden. Tegen acht uur lag het schip aan den toe- ristensteigcr te IJmuiden gemeerd, om de passagiers, die aan dezen proeftocht zouden deelnemen, op te nemen. Tengevolge van den hevigen storm is het schip van zijn trossen los geslagen. Daar de storm naar het noordwesten liep zag de kapitein van het schip zich genoodzaakt in de buitenha ven van IJmuiden met sleepboothulp van de firma Weismuller te zwaaien. De toe stand in de buitenhaven werd voor het schip onhoudbaar, zoodat het schip in de Noorder sluis werd gebracht. Na geschut te zijn is het vaartuig naar Amsterdam opgestoomd. Tegen de Oranjesluizen gevaren. Zaterdagavond omstreeks 10 uur kwam de beurtschipper Koeling uit Meppel met zijn tjalkschip uit de richting Amsterdam bij vliegend stormweer nabij de Oranje sluizen. De storm was zóó hevig, dat een tros die de schipper aan wal wierp, brak en de schipper niet tijdig kon stoppen. Hij voer met zijn schip tegen een van de mu ren van de Oranjesluizen aan, waardoor de voorsteven werd ingedrukt. De Eem buiten haar oevers. Tengevolge van den storm is het water in de Eem dusdanig gestegen, dat eenige landerijen in Baarn en Soest zijn onder- geloopen. Boerderij omvergewaaid. Te Jorwerd (Friesland) is de in herbouw zijnde boerderij van S. v. d. Hem, die het vorig jaar is afgebrand, omvergewaaid. Onder een heipaal gedood. Zaterdagmorgen is de 40-jarige opper man J. A. v. d. Waard, wonende aan de Leliestraat te Schiedam, op 'n heiwerk van de firma Nederveer aan de B. K. laan, ge troffen door een heipaal, doordat een ket ting brak. De man kreeg den paal op heb hoofd en het linkergedeelte van het lichaam en was onmiddellijk dood. INFLUENZA-EPIDEMIE IN HET GARNIZOEN AMERSFOORT. Des middags in het hospitaal, des avonds in de dancing. Sedert het begin van vorige week is in het garnizoen Amersfoort het aantal in- fluenzapatiënten zeer sterk toegenomen. Waren er Maandag j.l. slechts twintig ver pleegden in het militair hospitaal, Dinsdag kwamen er niet minder dan zes en dertig bij, terwijl het aantal Vrijdag reeds meer dan honderd bedroeg. De chef van het militaire hospitaal, dien het. „Hbld." om een onderhoud over deze sterke toeneming verzocht, deelde mede. dat hij persoonlijk in de kazernes een on derzoek heeft ingesteld naar de ligging der soldaten, aangezien het besmettings gevaar zeer groot is. Vast is komen te staan, dat het aantal bedden op geen dei- kamers grooter was dan volgens voorschrift geplaatst mocht worden, doch wel waren zij op onoordeelkundige wijze door de sol daten zelf neergezet, n.l. vele bedden op één rij, terwijl aan een andere zijde van een kamer slechts weinig legersteden waren opgesteld. Dr. Bennema heeft nu aan de regimentscommandanten verzocht om de bedden zoo ver mogelijk uit elkaar te laten plaatsen om het gevaar voor besmetting zoo klein moeglijk te maken. Klachten over te weinig voedsel. De laatste dagen loopen in Amersfoort, geruchten, dat de verpleegden in het mili tair hospitaal te weinig voedsel zouden ont vangen. Sommigen hunner zouden 's avonds de stad zijn ingegaan om brood te koo- pen. De chef van het hospitaal bevestigde, dat Dinsdagavond eenige verpleegden in de kleeding van het hospitaal zijn uitge broken en de stad ingegaan. De hospitaal- kleeding was voor hen blijkbaar geen be zwaar, want drie .hunner werden in den loop van den avond door de militaire poli tie opgespoord in eendanslokaliteit! Een andere uitbreker kwam binnen zonder schoenen en met brood. Thans zijn alle schoenen der patiënten in beslag genomen om verdere avond-uit stapjes te voorkomen. Omtrent de klachten over te weinig voed sel deelde dr. Bennema nog mede, dat ?ze totaal ongegrond zijn. De verpleegden krij gen precies de hoeveelheid voedsel, welke reglementair voor een rustend man, in casu een influenza-patiënt, is voorgeschreven. Deze hoeveelheid is evenwel kleiner dan die van de manschappen in (1e kazernes, doch dezen verrichten ook arbeid. Het eenige. wat de chef van het hospitaal nog mededeelde was, dat de menschen 's morgens op het ziekenrapport „ernstig ziek" zijn, 's middags rammelen van hon ger en 's avonds uitbreken om naar een dancing te gaan BRANDEN In een kerktoren. Zaterdagmiddag te omstreeks vier uur, tijdens een kort, doch hevig onweor, ge paard met hagelslag, sloeg de bliksem in den toren van Wijk bij Heusden, dateeren- dc uit de veertiende eeuw. Een deel van de spits werd verwoest en er ontstond een begin van brand. Wethouder Rosa en de gemeentebods de Graaf beklommen den to ren en bluschten het vuur. Te De Lier. Zaterdagmiddag brak te Dc Lier een felle brand uit in het vergaderlokaal „Va ria", die weldra oversloeg op de aangren zende bakkerij en woonhuis van S. v. d. Slis. Het perceel brandde geheel uit. Hoe wel onmiddellijk aanwezig, bleek de capa citeit van de gem. motorspuit bij den fei len wind niet voldoende. Binnen een half uur was de brandweer uit Delft, op verzoek van Burgemeester Crezee, aanwezig, die door krachtig optreden er in mocht slagen de aangrenzende perceelen te behouden. De oorzaak van den brand is onbekend, verzekering dekt de schade. Te Musseikanaal. Door onbekende oorzaak is dc kappers zaak van den heer S. Broesma te Mussei kanaal uitgebrand. B. was verzekerd. Kapitale boerderij afgebrand. Uit Ten Boer (Gron.) wordt gemeld: Door onbekende oorzaak brak gister nacht brand uit in de kapitale boerderij* bestaande uit een voorgebouw en een tweetal groote schuren van den landbou wer R. Oudman te Achtertezinge, ge meente Ten Boer. Het dienstmeisje ontdekte den brand om half twaalf en wekte de gezinsleden. Maatregelen tot redding van den inven taris en inboedel konden niet meer wor den genomen. Tegen middernacht stonden het voorgebouw en een der schuren in lichter laaie. De brandweer uit Bedum, die te half een ter plaatse verscheen, tastte met twee stralen het vuur aan en slaagde er in de groote bijschuur, waarin zich een groot aantal paarden en varkens bevonden, te behouden. De rest van de boerderij brandde af. 19 koeien, 7 paarden 2 zeugen en 15 biggen kwamen in de vlam men om. Ook een hoeveelheid hooi en tarwe ging verloren. De verzekering is laag. De eigenaar is een uitnemend vee fokker, die met veel zorg en kosten zijn veestapel had weten op te voeren. Fabriek uitgebrand te Arnhem. In den nacht van Zaterdag op Zondag sloegen plotseling vlammen uit het dak en bovenverdieping van de azijn- en mos- terdfabriek „Het Witte Hert" in de Hof straat te Arnhem, eigenaar de heer J. Hertman. Laatstgenoemde woont op de le verdieping der fabriek. De brandweer bijgestaan door de politie, tastte het vuur met alle kracht aan. Men vreesde, dat het vuur zou overslaan naar de tegen over de fabriek gelegen barakken van het gemeenteziekenhuis. De brandweer slaagde er in het vuur te beperken. De papieren en andere inhoud van de brand kast werden gered De fabriek brandde nagenoeg geheel uit. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is niet bekend. OPLICHTER GEARRESTEERD. Een dief van K. R. O.-busjes. De laatste weken werden te Rotter dam oplichtingen gepleegd door een man. die zich agent van den K R. O. noemde en die busjes met spaargelden ophaalde uit katholieke gezinnen. De man ging daarbij als volgt te werk: Hij vervoegde zioh aan een bepaald adres en deelde dan mede correspondent te zijn van den Katholieken Radio Omroep en als zoodanig belast te zijn, zoo zeide hij, met het ophalen van de spaarbusjes, die verschillende K. R. O.-leden in huis hadden. Bewoners o.a. van de Rosier Faassenstraat, de Blokmakerstraat en de Geijsingstraat liepen er in en gaven hun busje mee. Zij hoorden dan niets meer van den man en ontdekten spoedig, de dupe van een oplichter geworden te zijn. Verschillende aangiften bij de politie volgden dan ook. Er was een vrij nauwkeurig signale ment bekend, doch tot gisteravond toe gelukte liet de politie niet. de hand op hem te leggen. De oplichter oefende, zoo als bekend, ook zijn ongeoorloofde prak tijken te Amsterdam uit en daar was men er achter gekomen, dat hij de 20-ja- rige reiziger H. B. moest zijn. Toen men hoorde, dat de man te Rotterdam ver toefde, stuurde men aan de Rotterdam- sche recherche zijn signalement en een portret en deelde er tevens bij mede, dat hij veel als danseur optrad en dus vaak dancings bezocht. Van deze wetenschap nu heeft de Rotterdamsohe politie ge bruik gemaakt; ijverig zocht zij de tal rijke dancings af, totdat men hem gister avond in zoo'11 inrichting in de binnen stad ontdekte. De man werd aangehouden en overgebracht naar het bureau aan de Witte de Withstraat. Bij fouilleering vond men o.a. een boek je op hem, waarin veertien adressen wa ren genoteerd. Bij een nader onderzoek bleek, dat hij op de meeste hiervan was geweest om het spaarbusjc van den K. R. O. in ontvangst te nemen. Toen hem dit werd voorgehouden was ontkenning zoo goed als onmogelijk geworden en hij bekende dan ook spoedig zich aan ver scheiden gevallen van 'oplichting te heb ben schuldig gemaakt, yoorloopig blijft B. in bewaring, doch daarna zal hij ver moedelijk naar de hoofdstad op trans port gesteld worden, waar hij ook nog voor andere oplichtingen gezocht schijnt te worden. DE LEIDSCHE COURANT Inbreker gepakt. Zaterdagnacht werd de vrouw van den heer G. H., aan den 's-Gravendijkwal no. 154a te Rotterdam, wakker, doordat zij be neden eenig gerucht hoorde. Zij wekte haar man en beide kinderen, maar hoorden niets en zijn daarop weer ingeslapen. Even later werd er gebeld. Het bleek een waker van den gecontroleerden particulieren nachtvei ligheidsdienst te zijn, die kwam alarmeeren, omdat de deur van het benedenhuis, waarin kantoren zijn gevestigd, open stond. De heer H. ging met den waker het beneden huis binnen. Dadelijk hoorden zij aan de achterzijde van het pand lawaai, alsof er een paar mannen vluchtten. De waker is toen in het pand gebleven en de heer H. is omgeloopen naar de Snellinckstraat, waar hij twee mannen over een muurtje zag klimmen. Hij zette de mannen na. Weiara ontmoette men een inspecteur van politie, die dadelijk aan de achtervolging deelnam en een van de mannen wist te grijpen. Deze bleek de 31-jarige reiziger F. H. M. D. te zijn, een bekend, inbreker. De man is ingesloten. In beide kantoren bleek alles overhoop te zijn gehaald; een brandkast was aan de achterzijde opengescheurd. Er werd even wel niets vermist. De dieven zijn blijkbaar gestoord. Naar den anderen man wordt een onderzoek ingesteld. Een dief in het kleedlokaal. Tijdens den Zondag te Hengelo gehou den hockey-wedstrijd H. M. H. C.Zwol le is uit de kleedingstukken van de spe lers die in het kleedlokaal waren opge borgen, een bedrag van ongeveer dertig gulden gestolen. De politie, die met de zaak op de hoogte werd gesteld, meent den dader op het spoor te zijn. Een laffe streek. Men schrijft uit Smeermaes aan de „L. K.": Tijdens de ziekte van onzen zeereerw. heer Pastoor wordt de bediening der parochie waargenomen door een Pater Franciscaan van Reckheim. Toen deze Woensdag huiswaarts keerde van zijn dagelijksch ziekenbezoek, werd hij onderweg aangevallen door een kerel van hier, een vader van vier kleine kinderen. Zonder eenige voorafgaande woorden wis seling de Patter kende zelfs den persoon niet werd hij geslagen, tegen den muur geduwd en ten slotte zelfs met eenfiets nagegooid, tot het den pater gelukte in de Pastorie te vluchten. Men begrijpt dë verbittering, die om deze laffe daad is ontstaan. De vlegel heelt geluk gehad, dat zijn daad door niemand anders dan door kinderen gezien is, al zal d rechter hem dan nu ook wel vinden, zoo, dat aan de hier begrijpelijke verontwaar diging- voldoening wordt gegeven en een waarschuwing aan degenen, die tot zulke menschonteerende daden in staat zijn. ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEERSWEZEN. Ruim 1000 kinderen per jaar. In het drukke verkeer van de Berlijn- xche straten zijn in de eerste negen maanden van 1929 bijna 700 kinderen ver ongelukt-, terwijl in de eerste negen maan den van het vorige jaar 735 kinderen het slachtoffer werden van het moderne ver keer. Tegenover 1929 is dit dus een vermeer dering van 5.S pet. In tegenstelling met deze betrekkelijk geringe stijging van het aantal ongelukken is het aantal gevallen met doodel ijken afloop in 1930 beduidend hooger. In de eerste negen maanden van 1929 werden 30 kinderen gedood (21 jon gens en 9 meisjes) terwijl in 1930 dit aan tal steeg tot 46 kinderen (33 jongens en 13 meisjes). Dus het aantal gevallen met doodelijken afloop is met 53.3 pctc. geste gen. Van deze 46 kinderen waren er 28, dus bijna 61 pet. nog leerplichtig (dus van 6—14 jaar) terwijl de 18 andere kin deren nog geen 6 jaar oud waren. Boven dien- werden 689 kinderen bij verkeers ongevallen meer of minder zwaar gewond. ERNSTIGE BRAND TE GALATA. Tien dooden. Bij een brand in een kantoorgebouw to Galata zijn tien personen om het leven ge komen en veertien gewond. In het gebouw was o.m. een opslagplaats van films geves tigd. Ongeval met handgranaten. Op de exercitieplaats Nagyteteny (Hon garije) had, een oefening in handgranaat- werpen plaats in tegenwoordigheid van den minister van landsverdediging en verschei dene hooggeplaatste - officieren. Minister Gömbös werd op een gegeven oogenblik door een granaatscherf aan het linkerbeen getroffen. Hij bekwam een en kele centimeters diepe vleeschwonde. De minister verwijderde zelf de scherf en kon na in het militair hospitaal voorloopig verbonden te zijn te voet naar huis gaan. Sensationeele redding van een skiër. De 27-jarige boekhouder, Gustav Holzer, uit Winterthur vertrok Donderdagochtend uit, Klosters voor het maken van een ski tocht naar Wiesbadener-Hiitte, ten Noor den van de Piz Buin. Hij wilde zich, bij het vallen der duisternis naar het Silvretta- Haus begeven, doch kon dit niet vinden en zag zich aldus genoodzaakt, dén nacht in de openlucht door te brengen. Nadat hij Vrijdagochtend vroeg den Sil- vretta-gletscher zonder ongelukken was overgestoken, haakte hij met zijn rechter ski in een kloof van den Vermunt-gletscher en bleef aan de linkerski, die dwars over de kloof te liggen kwam, met het hoofd naar beneden hangen. In deze wanhopige houding bracht Hol zer ongeveer twee uur door. Ten slotte begon hij in beide ^"nten van de kloof met zijn ijshouweel gaten te hak ken; toen hij deze groot genoeg achtte, trok hij zich met het houweel aan de ski omhoog en wist zijn rechtervoet, die hij in- tusschen van de *?ki had bevrijd, en zijn hoofd in de gaten te stoppen. Verder kon hij zich echter niet uit zijn benarde positie bevrijden. Tot tien uur in den ochtend bleef hij zóó hangen. Op dat uur maakte een gids met zijn gezelschap een tocht op de Piz Buin. Hij hielp den ongelukkige, die dank zij deze tusschenkomst van een wissen dood gered werd. Visschers op een ijsschots. Vrijdag waren omstreeks honderd vis schers op het ijs in het Kurische Haff be zig met visschen, toen een geweldige storm opstak, die het ijs achter hen vernielde, zoodat zij den wal niet meer konden be reiken en op een schots afdreven. Hun redding, die men booten en allerlei andere middelen werd beproefd, leverde buiten gewone moeilijkheden op, vooral tengevolge van den storm. Eerst gistermiddag dreef de schots aan land en konden allen worden gered. DE AARDBEVING IN MEXICO. Veertien nieuwe schokken. Sinds de groote aardbeving van 15 de zer, zijn in Zuid-Mexico veertien nieuwe aardschokken waargenomen. Volgens berichten uit Oaxaca, zijn te Misuatlan op 150 K.M. ten Zuiden van Oaxaca, twintig personen gedood. Tot dusver bedraagt het aantal dooden tengevolge van de jongste aardbeving 70, n.l. 20 te Miahuatlan, 20 te Oaxa en 30 te Guelapova. Noodweer op de Zwarte Zee. Naar via Moskou wordt gemeld, worden door de radiostations op de noordkust der Zwarte Zee onophoudelijk S.O.S.-seinen opgevangen, afkomstig van stoomschepen, welke door den hevigen storm in nood ver- keeren. De Russische kruiser „Profintern" is ter assistentie uitgevaren. ONTZETTENDE HONGERSNOOD IN CHINEESCHE PROVINCIE. Bevolking voedt zich met gras en heesters. Groote gebieden van de provincie öjensi worden door koude en ontbering ontvolkt. Bijzonderheden hieromtrent worden mede gedeeld door een vertegenwoordiger der regeering, die naar deze streek was ge zonden om een onderzoek in te stellen naar den daar heerschenden hongersnood. Naar hij verklaart, voedt de bevolking zich in vele districten met gras en heesters, ter wijl de deuren en ander houtwerk van de huizen worden gebruikt als brandstof, daar er geen andere verkrijgbaar is. Vooral in West-Spensi heerschen ontzettende toe standen. Vreeselijke uren van een schijndcode. Een ongewoon geval van schijndood heeft in (Joustanz, aan het meer van (Jon- stanz gelegen, plaats gevonden. Toen alle voorbereidigen voor de begrafenis waren getroffen, slaagde de schijndoode, een 23- jarige jongeman, er op het allerlaatste oogenblik in, de kist stuk te slaan en daax- door aan zijn teraardebestelling te ontsnap pen. Hij had, naar de „B.Z." meldt, de be sprekingen voor zijn eigen begrafenis aan gehoord, doch hij was niet in staat ge weest om geluid te geven of ook maar een vin te verroeren. Het eigenaardige geval is volgens de artsen veroorzaakt door een verstijving. Inval in communistisch opleidingsinstituut. Het W.B. meldt uit Gotha, dat een af- deeling politie een inval heeft gedaan in het communistische „Kinderheim'' „Mopr", waarin than9 een school voor ambtenaren- opleiding voor jonge communisten is ge vestigd onder leiding van den commums- tischen leeraar en Pruisischen Landdagaf gevaardigde Duddins (Erfurt). Daar men vermoedde, dat zich daar lieden verbor gen hielden, die door den rechter gezocht worden, werd het gebouw door een groote politiemacht bezet en doorzocht. Een arbeider uit Salzungen werd er ver borgen gevonden, tegen wien een bevel tot aanhouding was uitgevaardigd wegens landvredebreuk. Daar men vermoedde, dat op den cursus voor communistische ambte- nareu werd gehandeld in strijd met de strafwet en tot hoogverraad werd vooi be reid^ werd een deel van de leermiddelen en een reeks aanteekeningen benevens een revolver met scherpe munitie in beslag ge nomen. Kerkhof-vandalen. Naar Wolf uit Stargard (Weichsel-corri- dor> seint, zijn op het Evangelisch Kerkhof te Frankenfelde ongelooflijke verwoestin gen aangericht. Alle grafsteenen werden stukgeslagen en ook andere vernielingen werden teweeggebracht. Van alle boo- men werd de schors losgepeld, zoodat. ze moeten sterven. Bovendien werden enkele graven besmeurd. De daders zijn onbekend. DERDE BLAD PAG. 10 't Wordt goedkooper in Amerika. Volgens bericht uit Washington heeft d« senaat, onder den druk van de algemeene ontevredenheid over het liooge peil der prijzen in de Vereenigde Staten, een onder zoek gelast naar de hooge prijzen van brood en suiker. De commissie, die dit onderzoek gaat instellen, staat onder leiding van senator Capper en zal nagaan, waarom de prijzen niet gedaald zijn in overeenstemming met de daling der prijzen van tarwe en meel aan de beurs. Later zal het onderzoek ook worden uit gestrekt tot de vleeschprijzien en die van andere levensmiddelen. O.a. zullen de eige naars van de groote bakkerijen door de commissie worden verhoord. Men verwacht, dat dit onderzoek alge meen een daling der prijzen der levensmid delen tengevolge zal hebben. De vader van tien dader moet er voor boeten. Een Japanees heeft een heel andere mentaliteit dan wij. Wanneer er bij ons een jonge man een misdaad begaat dan beklaagt men de ouders die zoo'n ontaar de zoon hebben. De Japanees is echter van oordeel, dat vader en moeder ook een deel van de schuld dragen. Deze opvatting komt ook tot uiting in een gelofte die onlangs door een Japansche boer 'Koma- kiohi Sagosaki werd afgelegd. Deze man is n.l. de vader van den jongen kerel die kort geleden een aanslag pleegde op den minister-president Hamaguchi en deze zwaar verwonde. Ik ben verantwoordelijk voor de zonden van mijn zoon, riep de vader, en ik moet daarvoor boete doen. Hij heeft daarom den eed afgelegd huis en haard te verlaten en van den eenen tempel naar den anderen te trekken om de vergiffenis des hemels af te saneeken. Daar hij duizenden tempels moet bezoe ken en ook den top van den heiligen berg Fudschijama moet beklimmen, za-1 zijn tooht jarenlang duren en misschien nog niet eens ten einde zijn als zijn zoon reeds uit de gevangenis zal zijn ontsla gen. De Katholieken van Oostenrijk en de Sociale nood. De Sociale nood heeft thans in Oos tenrijk een tot- nog toe ongekende hoogte bereikt. Het aantal werkeloozen bedraagt ruim 400.000 hetgeen op een bevolking van 6.000.000 menschen een zeer hoog cij fer is. Maar het zal nog veel erger wor den, want het is reeds bekend gemaakt, dat verschillende bedrijven stilgelegd zul len moeten worden wegens gebrek aan bedrijfskapitaal. Te weinig afzetgebied of verkeerd toegepaste rationalisatie der productie. De Oostenrijksohe bisschoppen hebben in verband met dezen noodtoestand een hartroerend herderlijk schrijven uitge vaardigd waarin zij hun deelneming be tuigen met het lijden van dit volk. De Christelijke naastenliefde werkt met nooit volprezen ijver om den nood te helpen lenigen. In de Katholieke kloosters, Ge- zellen'huizen, arbeiders-clubgebouwen wor den gratis warme maaltijden beschikbaar gesteld. De kardinaal van Weenen dr. Piffl en de socialistische burgemeester van Weenen hebben samen een actie ge organiseerd om de jonge arbeiders en fa brieksmeisjes die zonder werk zijn onder te brengen in dagverblijven en jeugdhui zen waar zij gratis mogen blijven eten en waar zij hun dag nuttig kunnen doorbren gen. Dr. Bawlikowski, de Aartsbisschop van Graz, ging zelf een bezoek brengen aan de armen in de achterbuurten om hun nood te helpen lenigen. De Bisschop van Salzburg, dr. Rieder, hield een collecte onder de geestelijkheid van zijn Aartsbisdom en ondanks de noodtoestand waarin de geestelijkheid zelve verkeert, bracht deze geldinzame ling toch een bedrag op van 3000 schil ling. Zelfs de socialistische pers in Oos tenrijk schimpt niet meer op de katho lieken die alles in het werk stellen om den grooten nood zoo goed mogelijk te helpen lenigen. Water als bruidschat. Het lijkt zoo op het eerste gezicht geen rijke bruidschat te zijn, wanneer een dochter bij gelegenheid van haar huwelijk „water" als huwelijksgift medekrijgt en toch bestaat er in het Noordwesten van Perzië een hoek, waar een geschenk van water in staat is om de stemming op den huwelijksdag tot een maximum te doen stijgen. Want de streek die hier bedoeld is, en die pas kortgeleden door een Ame- rikaansch onderzoekingsreiziger ontdekt werd, is buitengewoon droog en wordt slechts door enkele onderaardsche kanalen van water voorzien. Deze kanalen nu zijn sinds onheugelijke tijden in het bezit van enkele families die tegen betaling het water aan de bewoners van het eigen dorp of die der naburige dorpen verkoo- pen. Wie dus zoo een kanaal of een ge deelte daarvan in eigendom heeft, kan gerust op een vast en niet gering inkomen rekenen. Wanneer nu de eigenaren van zoo'n waterbron zijn dochter uithuwelijkt, krijgt de schoonzoon gewoonlijk het recht, om op bepaalde uren van den dag water uit het kanaal aan dit of dat dorp te verkoopen. De kanalen hebben het groote nadeel, dat zij moeilijk gereinigd kunnen worden. Want al zijn er ook op bepaalde afstanden schepgaten aangebracht, waar in de emmers door middel van kettingen naar beneden gelaten worden om water te nutten, toch is de omtrek, die door deze «eriepgaten gereinigd kan worden, toch zeer beperkt, zonder dat intussohen den verkoop van water daardoor bein- vloed wordt.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10