UÏT DE RIJNSTREEK RECHTZAKEN VRIJDAG 16 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANi ALPHEN AAN DEN RIJN. Sportvereen. „Wilskracht". Deze week hield de R. K. S. V. „Wilskracht" haar goed bezochte jaarvergadering. De bijeen komst werd door den Geestelijk Adviseur, kapelaan Sondaal geopend. Na lezing der notulen, volgden de jaarverslagen van se cretaris en penningmeester. Uit het ver slag van eerstgenoemde bleek, dat de ver- eemging zich in goeden toestand bevind:. Het aantal leden bedraagt thans niet min der dan 1515 ook de rekening van den pen ningmeester die door de financieele com missie prompt in orde was bevonden kon met een flink batig saldo sluiten. De beide aftredende bestuursleden, de heeren M. en J. Krunipelman, werden her kozen, terwijl in de vacatures ontstaan we gens bedanken van de heer A. van Leeu wen en Mej. J. van Wilger werd voorzien door de benoeming van den heer C. IJ. Ponsioen en mej. A. Zirkzee. Tot voorzit ter -der vereeniging werd gekozen de heer C. J. Ponsioen. Besloten werd twee uitvoering-avonden te geven en wel op 27 en 30 Januari a.s. Bij de rondvraag bracht de Geestelijk Adviseur een woord van dank aan den heer A. van" Leeuwen, voor hetgeen hij als voor zitter in het belang van „Wilskracht" heeft verricht, terwijl tot slot de Direc teur, de heer Zuidam, de leden dank bracht voor de prettige samenwerking. Daarna werd de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze gesloten. Ingekomen: P. Kinkel, dienstbode, Hooftsraat 67, van Woubrugge. M. Hoo- genes, diensibode, Hnogelijk 4, van Ter Aar. ld. G. van Muijèn, broodbakkers- knecht, Raadhuisstraat 231 van Waddinx- veen. C. Piek, procurttiehouder, Ouds- hoornsche weg 112 van Alkmaar. L. H. de Jongh, verpleegster, Julianastraat 62 van Middelburg. M. Bruijnes, zonder beroep, Westkanaalweg 8, van Zwammerdam. C. M. Hummee dienstbode, Lindenhovestraat 8, van Zwammerdam. Kinderen van Melle, zonder beroep, v. Boetzelaerstraat 13 van Breskens. P. van der Ploeg, vee houdersknecht, Steekterweg 21 van Reeu- wijk. H. W. de Vlieg, dienstbode. Goud- sche Rijpad van Zwammerdam. C. J. Samson, zonder beroep, Wilhelminastraat 51 van 's-Gravenhage. J. M. Michielsen, teekenaar, Bmggestraat 6 van 's-Graven hage: N. van Doorn, zonder beroep, Le liestraat 29 van Leiden. Wed. H. Schol- laardt, zonder beroep, Emmalaan 31 van Leiden. P. Bernard, zonder beroep, Ju- lianastr. 63 van.Leiden. J. Verkade, zon der beroep, Aarkado 14 van Leiden. M. Wille, verpleegster. Hoornstraat 11, van 's-Gravenhage. L. van der Zanden, on derwijzer, Pr. Hendrikstraat 29b van Har derwijk. M. J. van Beek, dienstbode, Hoofstraat 269 van Nieuwkoop. Vertrokken: L. H. C. van Zwieten, zonder beroep, Oudshoornscheweg 11, naar Hilversum. A. van 't Wout, zonder be roep, Raadhuisstr. 39 naar 's-Gravenhage. J. Kaashoek, dienstbode, Steekterweg 194a naar St. Philipsland. H. J. van Donk en gezin, scheepsklinker, Kortsteek- terweg 54 naar 's-Gravenhage. J. van der Laan, timmermansknecht, 's Molenaars- buurt 49 naar Sassenheim. H. H. C. Ver- duijn, zonder beroep, Bloemhofstraat 24, naar Beverwijk. A. C. van der Bijl, zon der beroep, Julianastraat 80 naar Amster dam. B. van Briemen, zonder beroep, Raadhuisstraat 44, naar Amsterdam. G'. Wuurma, scheepmakerskn., Oranjestraat 55 naar Amsterdam. M. C. van Loon, zon der beroep, Tuinstraat 8 naar Amsterdam. C. G. M. G. Vorstenberg, modiste, van Mandersloostraat 96 naar Utrecht. M. Bierbroek, dienstbode, Wilhelminastraat 26 naar Hazerswoude. B. van der Stoel, huishoudster, Hoogedijk 11a. naar Wou brugge. Arrestatie. Door de Rijksveld- wacht werd gisteren alhier aangehou den en naar het Huis van bewaring over gebracht onze plaatsgenoot L v. d. V. 'tot het ondergaan van 20 dagen hechtenis. AARLANDERVEEN. Filmvertooning. Woensdag hield de „Witte Filmvereeniging" een propaganda- filmavond in de concertzaal van den heer N. Delfos alhier, welke avond voor ge noemde vereeniging zeer succesvol is ge weest. Want deze filmvereeniging geeft iets bij haar bovendien zeer laag gestelde entreeprijzen. Ook mogen de films, door groot en klein gezien worden. Dezen avond gaf zij vele komische levende beelden, die bijzonder duidelijk waren. Ook het muzikaal gedeelte was prachtig verzorgd. De „Witte Filmvereeniging-' stichtte alhier een af- deeling en mocht verschillende donateurs boeken. Correspondent dezer afdeeling is d© heer P. S. v. d. Voorn. Naar wij verna- men zullen deze avonden herhaald wor den. HAZERSWOUDE. Loop der bevolking. De bevolking be droeg per 1 Januari 1930 2284 m. en 2292 vr. is"4576 zielen. Zij vermeerderde door: vestiging 1 IS m. en 133 vr. is 251 zielen. Ge boorte: a. in de gemeente 84 m. en 65 vr. is 149 zielen b. buiten de gemeente 3 m. en 3 vr. is 6 zielen. Totaal: 205 m. en 201 vr. is 406 zielen. Zij verminderde door: ver trek 127 m. en 162 vr. is 289 zielen. Over lijden: a. in de gemeente 18 m. en 17 vr. is 35 zielen b. builen de gemeente 2 m. en 3 vr. is 5 zielen. Totaal: 147 m. en 182 vr. is 329 zielen. Levenloos aangegevenen: 3. 1 overledene niet tot de bevolking dezer ge meente behoorende. Totaal vermeerdering: 58 m. en 19 vr. is 77 zielen. Totaal bevol king op 31 December 1930: 2342 m. en 2311 vr. is 4653 zielen. GEMEENTERAAD VAN ZEVENHOVEN Gisteren kwam de Raad dezer gemeen te in openbare vergadering bijeen; tegen woordig alle leden; voorzitter de Burge meester, dio de vergadering opent, daar na. hét gebed leest en de notulen van de vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd. Ingekomen is van Ged. Staten de ver daging der beslissing op de gemeentebe- grooting 1931, der goedkeuring oener be- grootings-wijziging dienstjaar 1930, verda ging der beslissing op de Beheersverorde- ning G. E. B., en mededeeling van de goedkeuring van enkele belastingverorde ningen, welke stukken voor kennisgeving worden aangenomen. Verschillende subsidies. Van de afdeeling Rijnstreek Van den Ned. Politiebond is ingekomen een ver zoek oan subsidie van 10.— voor een te geven cursus in speurkunst, wettenkennis, etc. B. en W. stellen voor hierop gunstig té beschikken, omdat juist eenigen tijd geleden door den Minister van Binnenl.* Zaken en den Commissaris der Koningin naar het eventueele houden van cursussen voor wetenschappelijke speurkunst is ge vraagd, en verwacht mag worden, dat in de toekomst een wenk zal worden gege ven tot het geven van een dergelijke cur sus. B. en W. verbinden er de voorwaarde aan, dat het subsidie zal worden gegeven, als de gemeenteveldwachter den cursus volgt. De heer Breedijk is tegen alle subsidies, ook in dit geval; we hebben een gediplo meerd veldwachter, en verdere bekwaming moet niet voor rekening der gemeente ko men, waarop de voorz. opmerkt, dat hier het geval toch iets anders gesteld moet worden, vooral met het oog op de opmer king van Brunt, dat de tijden en omstan digheden veel gewijzigd zijn, en met den reeds te kennen gegeven wensch; Breedijk kan zich hiermede dan vereenigen, waar na met algemeene stemmen tot het ge vraagd subsidie wordt besloten. Op een verzoek van de afd. Mijdrecht van den R. K. Dioc. Land- en Tuinbouw- bond om subsidie voor twee leerlingen van een landbouwcursus a 5.wordt af wijzend beschikt, evenals op een verzoek om 25.subsidie aan een door de af deeling Rijnsaterwoude van het Nut van het Algemeen, gegeven wordende cursus in electro-techniek. Op een verzoek van Wed. Hogeboom om vrijstelling van schoolgeld wordt gunstig beschikt. De pensioensgrondslag van den veld wachter wordt overeenkomstig den wensch van den Pensioenraad, nader vastgesteld. Tot deurwaarder bij de plaatselijke be lastingen wordt benoemd G. J. de Bruyn. Alle tot lid der Comm. tot Wering van Schoolverzuim benoemden hebben him be noeming aangenomen. Vleeschkeuringsdienst. De voorzitter doet mededeeling van een Koninklijk Besluit, waarbij is bepaald dat voor de regeling van de keuringsdienst van vee en vleesch, deze gemeente met de gemeenten Nieuwveen, Nieuwkoop en Ter- Aar, een kring zal vormen, en de gemeen te Nieuwveen tot centrum-gemeente wordt aangewezen. Juist deze morgen is ingekomen het K. B., waarbij is bepaald, dat binnen een maand na de dagteekening van dat be sluit (is van 20 Dec. 1930) de gemeentelijke regeling moet zijn ingezonden (dus voor 19 Januari a.s.). In een vergadering van de vier Colleges van B. en- W. is een gemeenschappelijke •©geling besproken, is men echter niet tot jvereenstemming gekomen; gisteravond is de concept-regeling ingekomen, in welke regeling niet is opgenomen het door ons voorgestelde, wat betreft de benoeming van hoofd van dienst en hulpkeurmeester, ook niet, het in die vergadering met alge meene stemmen aangenomen voorstel, om te lezen, „dat de benoeming u i t een voor dracht zal geschieden"; volgens de Vleesch keuringswet behoort het recht tot benoe ming van huofd en hulpkeurmeester tot de bevoegdhied van den Raad der centrum gemeente, in dit geval dus Nieuwveen, maar er is getracht, de regeling zoodanig te maken, dat er voor de andere gemeen ten toch nog iets meer te zeggen viel, wat in het voor ons liggend concept niet het geval is. De heer v. d. Weijden vraagt, of de sa- larieering geregeld is in die regeling, waarop de voorz. antwoordt, dat die in de instructies zal worden opgenomen, ook door Nieuwveen vast te stellen, maar dat het hem bekend is, dat 2000.voor het hoofd en 2200.voor den hulpkeurmees ter zal worden voorgesteld, waarop de heer v. d. Weijden zich dan afvraagt, of daarvoor dan niet veel beter een ambtelij ken dienst in het leven kan worden ge roepen, wat toch de bedoeling van den wetgever is geweest bij de totstandkoming der wet, ingeval er een kring zou worden gevormd; we gaan hier krijgen een kring met als hoofd een pra-ctiseerend veearts, wat buiten de bedoeling der wet ligtde heer v. d. Weijden is ervan overtuigd, dat wij een veearts als hoofd van dienst kun nen krijgen voor hetzelfde geld, en die dan niet practiseerend veearts is. Over deze kwestie wordt nog lang ge sproken, waarbij tot. uiting komt, dat men zich algemeen niet kan vereenigen met de regeling, zooals die wordt voorge legd, niet voor een practiseerend veearts is als hoofd van den dienst, zich verbaast over den zeer korten tijd, welke ons gela ten is om alles te regelen, het K. B. bepa lende de tijd, pas heden is ingekomen, en wordt het noodig geoordeeld aan Ged. Staten te vragen over deze kwestie te wor den gehoord, zooals algemeen wordt be sloten, en wordt de regeling alsnog niet vastgesteld. De schoolverordening wordt weder vast- gesteld, nu echter met inachtneming van verschillende wenschen, namens den Mi nister van Binnenl. Zaken ons door Ged. Staten medegedeeld. De woning nr. 224, eigenaar Jac. Groe nendijk te Noorden, wordt mede op advies der Gezondheidscommissie, onbewoon baar verklaard en den ontruiniingstermijn op drie maanden gesteld. Tot onderwijzeres in de nuttige hand werken aan de gemeenschappelijke O. L. school te Noorden, wordt met algemeene stemmen benoemd Mej. M. Balvert te Meije-Zegveld. Tot lid van het stembureau wordt be noemd bij eerste stemming de heer A. J. de Groot en bij loting P. van Leeuwen; tot plaatsvervangende leden de heeren Blom en Breedijk; die allen hun benoeming aan nemen. Een in concept aangeboden begrotings wijziging van den dienst 1930 wordt onge wijzigd vastgesteld. Op een verzoek van Rijneker om onder stand wordt afwijzend beschikt, omdat pas in de vorige vergadering deze onder stand is geregeld en het thans gedane verzoek juist niet in al te vriendelijke be woordingen is gesteld, en daarom geen prettig onthaal vond. De heer De Groot vraagt naar verbete ring van het gedeelte der Tochtbalkjes bij de spoorlijn, wat de voorzitter toezegt. Kiesvereeniging. Gisteravond verga derde de R. K. kiesvereeniging „Algemeen Belang' in café A. J. Boers aan den Rijn dijk. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, de heer N. P. Kaptein, den zeereerw. heer Pastoor J. Mes, die heden morgen was begraven, en stelde aan de vergadering voor, om een Onze Vader en een Weesgegroet voor zijn zielerust te bidden. Vervolgens werd medegedeeld waarom deze vergadering niet per convocatie was aangekondigd. De secretaris, de heer A. J. Panne bakker, las uitgebreide verslagen voor van de Kamercentrale Leiden, en van de ver gadering der Statenkieskring Gouda. Op voorstel van het bestuur zullen als candi- daten voor de groslijst der a.s. Statenver kiezingen aan het bestuur der Statenkies- kring worden opgegeven de heer van Fï- senne te Rijswijk, aftredend, P. F. Veelen- turf, Hazerswoude, P. de Jong, Roelof- arendsveen en A. Brand te Boskoop. De stemmiffg voor de groslijst zal plaats hebben 25 Jan. a.s. NOORDEN. Excursie. Ongeveer 25 deelnemers aan een tuinbouwcursus gingen gistermorgen met 2 autobussen een excursie maken naar Rijnsburg om daar aanschouwelijk kennis op te doen vam bloemen trekken e.d. Kiesvereeniging. Woensdag heeft de R.-K. Kiesvereeniging een ledenvergadering belegd, die slecht bezocht was door samen loop van omstandigheden, daar er juist dien avond een feestavond van een loterij- vereeniging was. Het hoofdpunt van de agenda was het stellen van candidaten en deze zijn als volgt gestemd: dr. Hofmann 14 stemmen, v. Fisenne 13 st., B. N. Loerak ker 13 st., Deerenberg 13 st., van Kempen, burgemeester van Woerden, 10 st., van Berkel 6 st. Hierna was de rondvraag aan de orde, waarvan door eenigen werd gebruik ge maakt. De vragen werden alle door 'den voorz. naar genoegen beantwoord. Met een woord van dank werd de verg. geslo ten. NIEUWKOOP. Gemeenteraad. De Raad is in spoed- eischende vergadering bijeengeroepen Za terdagmorgen te 8.30 uur. Agenda: 1. Be- heersverordening voor het electriciteits- bedrenf met praeadvies en ontwerp. 2. Re geling omtrent de vleeschkeuring met ont werp. Geboren: Gatharina Maria, dochter van L. J. van der Zwet en W. Pieterse. Petronella. Antonda, dochter van C. Kwak- kenbos en A. van der Voorn. Arida Mar- rigje, dochter van G. de Rooij en M. Stig- ter Johanna Cornelia, dochter van C. Balvert en J. van der Voorn. Wilhelmi- na Theresia, dochter van J. O. Fransen en W de Rijk. Piëre Gera-rd, zoon van J. P. Biersma en P. Stadsvoort. Herme Joost, zoon van M. Woelders en M. G. de Rooij. Getrouwd: S. J. Mulders, 30 jaren en W. B. Borchers, 24 jaren. Ondertrouwd: L. T. Mur, 23 jaar, wonenede te Zevenhoven en Th. J. van der Kleij, 22 jaren. Overleden: A. Wansinck, 79 jaren, echtgenoot van G. Hijman. NIEUWVEEN. „Onderling Hulpbetoon". Woensdag avond te half acht, had in het café van den heer H. van Eyk, een buitengewone ledenvergadering plaats van de plaatselijke ziekenhuisvereeniging „Onderling Hulpbe toon". Buiten vier bestuursleden waren aanwezig twaalf leden. De heer P. Sprey opent als waarnemend voorzitter de vergadering. Spr. heet de aanwezigen welkom en wijdt dan eenige woorden van dankbare herinnering aan de nagedachtenis van wijlen den heer M. v. d. Ent-Braat, in leven voorz. der vereeniging. Spr. roemt den overledene als een stoer werker, die met hart en ziel voor de vereen, heeft gewerkt. Alsdan komt spr. neer op hetgeen de con vocatie vermeldt: verkiezing van een nieu we voorzitter. Naar de meeuing van het bestuur wordt volgens het reglement door de leden bet oestuur gekozen, dat de on derscheiden functies onderling verdeelt. Voor oierop verdei loor te gaan geeft de voorz. eerst het woord aan den secretaris, de heer C. Gampfens, ter voorlezing van de notulen. Wij lichten hier even uit het aantal opgekomen leden op de vorige leden jaarvergadering. Zegge drie ieden waren toen aanwezig, buiten het bestuur. Het „laagte-record" is door de thans aanwezige twaalf leden, dus sterk gebroken. Na goed keuring der notulen komt de bestuursver kiezing aan de orde. De vergadering gaat er mede accoord, dat het bestuur zelf de voorz. kiest. Zoodoende volgt verkiezing van een bestuurslid. De eerste stemming loopt op niets uit. De tweede geeft als voornaamste candidaten de heeren De Vries niet 8 en Udo met 4 van de 16 uitge brachte stemmen. Bij de derde stemming is de uitslag: de heer De Vries 9 en de heer Udo 7 stemmen, alzoo is de eerste gekozen, die zijn functie aanneemt. Volgt de rondvraag. De heer P. Wijfje vraagt den voorz. inlichtingen over art. 9 van het reglemenu. Dit artikel waarborgt de leden bij ziekenhuisverpleging een uit- keering van 2.50 per dag, gedurende ze ventig dagen per boekjaar. Het komt nu voor, dat b.v. door kinderen voor 1.en soms nog minder, per dag „verligd" wordt. Kan in zoo'n geval de patiënt langer dan zeventig dagen voor rekening van de vereen, in het ziekenhuis blijven? De voorz. deelt mede, dat het reglement hier al eenigs- zins in voorziet en het bestuur is in deze nog zoo kwaad niet, wat uit eenige voor gedane gevallen reeds blijkt. Dan ziet de heer Wijfje in art. 10 de zin snede „plaatselijke geneesheer", gaarne vervangen door „behandelende genees heer". De heer J. Zekveld„Dat kost J 50. Voorloopig zullen we dat nog maar niet doen", De practij-.. heeft bovendien uitge wezen, dat moeilijkheden hier niet uit voortvloeien. Niets meer aan de orde zijnde volgt te kwart over acht sluiting. Geboren: Willem Dirk, z. van H. Rij neker en C. van Dam. Overleden: P. Rein 74 j. G. Hooyer 8 8j. M. Benschop 95 j. Z0ETERW0UDE (H.-R.). Volksbond. Gisteravond hield de R. K. Volksbond afd. Zoeterwoude—Leider dorp de jaarvergadering in het Patronaats gebouw onder leiding van 'den voorzitter, den heer 1. J. Klaver, die de vergadering opende met de beste w enschen in het nieuwe jaar voor den Volksbond en voor de leden met hunne gezinnen. Spr. meent op deze vergadering te moeten waar schuwen tegen de propaganda van een en kele communist. Laat die persoon alleen staan, want het doel is niet verbetering te brengen, doch alleen ontevredenheid té zaaien. Door den secretaris, den heer A. Mank, werden de notulen gelezen, welke onver anderd werden goedgekeurd. Het daarna volgende jaarverslag gaf een ruim beeld van de werkzaamheden in het afgeloopen jaar. Ook de ontevredenheid over de wer king van het- rechtkundig advies-bureau werd helder aangetoond. Met eenige wij ziging werd dit verslag onder dank aan den secretaris goedgekeurd. De penning meester, de heer L. van Noort gaf het finantieel verslag. Inkomsten totaal 399.94, uitgaven 336.55; batig saldo 13.39, saldo vorig jaar 30.01, alzoo in kas per 1 Januari 193J eeu saldo van 43.40 De begrooting voor dit jaar werd vastge steld tot een totaal bedrag aan inkomsten en uitgaven op J 363.40. Naar aanleiding van de circulaire van het Werkliedenverbond inzake het werk- loozen-vraagstuk, moest de voorzitter tot zijn spijt constateere-n dat het op Leider dorp met de werkloozenregeling treurig gesteld is. Betreffende de regeling welke in Zoeterwoude door de R. K. Raadsfrac tie is besproken werd het betreurd, dat onze afdeeling daarin niet was gekend, vooral ook omdat de werkloozen in hei dorpsgedeelte hoofdzakelijk boeren- en tuinarbeiders betrett, terwijl het hier meest fabrieksarbeiders zijn. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat binne.i enkele dagen een gecombineerde vergade ring zal worden gëhouden met de afd. Dorp, waarop het werkloozenvraagstuk zal bespioken worden. Getracht zal wor den eenige verbetering te verkrijgen voor de uitgetrokken werkloozen. Door den heer Mank werd een voordracht gehouden over den huidigen toestand en als eenig red middel aangegeven de productie-coöpera tie. De aftredende bestuursleden, de heeren A. Mank, Jac. van der Meer en L. van Noort, 'werden bij enkele candidaatstel- ling gekozen. Bij de rondvraag werd door een der le den beweerd, dat het rechtskundig advies bureau de zaken niet zelf behandelde doch overgaf aan een z. g. zaakwaarnemer, üp de vraag, of er nog iets voor de werkloo zen gedaan kon worden, werd door den voorzitter medegedeeld, dat deze week door een onbekenden gever 'n 15-tal werk- looze gezinnen waren bedacht. De voorzit ter wilde hiervoor namens die gezinnen den onbekenden gever dankzeggen, en de hoop uitspreken dat dit navolging zal vinden en dat allen zullen medewerken om door de moeilijke tijden heen te komen. Met de mededeeling, dat op 21 Januari a.s. een afdeeling van den Fabrieksarbei- 1 Meij, Derksen, derbond zal woruen opgericht, en dat op Haag Hoogerwe: 2 Februari door het lid van het Centraal- bestuur, den heer v. d. Akker, een cursus avond zal worden gegeven en met een woord van dank werd deze vergadering door den voorzitter op de gebruikelijke wijze gesloten. Geboren: Johanna Maria d. v. Joh. Tijssen en M. G. Koot. Gerand us Arnol- dus z v. J. G. Vreewijk en M. J. v. d. Berg. Leonardos Cornells z. v. J. Olijerhoek en P. G. Ernst. Johanna Maria Theresia i. v. Th. Animerslaan en J. A. Winters. Hendrik z v. H. Verhoogt en J. VervonK. Alida Johanna Petronella d. v. J. Th. van Casse' en van A. M. Vlasveld. The- o de rus z. v. P. van Bemmelen en A. M. VVesse.man. Wilhelmus Petrus z. v. P. C. vai Velzen en A. Turk. Overleden: Jacoba Martina de Wit 6 maanden. VERDUISTERING VAN 24000 GULDEN Vrijspraak gevraagd voor de Haarlemsche Rechtbank. Gistermorgen stond voor de Haarlemsche Rechtbank terecht H. v. d. D directeur van het filiaal eener handelsvennootschap te R ij p- wetering, wien ten laste was gelegd ver duistering van ruim 24.000 gulden. Verdachte zeide, dat hij op last van zijn meerderen vervalschingen van de waren had moeten plegen. O.m. had hij kali van 20 pet. voor kali van 40 pet. moeten leveren en ger- stemeel met kunstmest moeten vermengen. Ook deelde hij mede, dat eenzelfde toestand heerschte aan het kantoor te Alphen aan den Rijn, omdat ook daar het bedrijf niet flo reerde. De Officier van Justitie vroeg vrijspraak. Uitspraak 29 Jan. a.s. Waar blijven de boelen? Menig berouwvolle, die te kwader ure ge hoor gevend aan de inblazingen van zijn boo- zen geest, zich vermeten heeft een of andere verordening te overtreden en daarna door een wrekenden arm der gerechtigheid achterhaald is, zal zich wel eens afgevraagd hebben als hij zijn diepbetreurde klinkende munt, waar in het loon der zonde is omgezet, achter het loketje ziet verdwijnen, waar toch al die boe ten heengaan. Het antwoord is zeer eenvoudig: zij wor den gestort in 's Rijks kas. In de meeste ge vallen is de ontvanger der registratie, een en kele maal de griffie met de inning van afkoop sommen en boeten belast. Maandelijks wor den de ingekomen bedragen in s Rijks schatkist (giro-nummer 11 gestort en de ge gevens aan het Dep. van Financiën overge maakt, waar zij worden verwerkt en in de re gisters geboekt. De uiteindelijke controle be rust ten slotte bij de Rekenkamer, de gewone bij de inspecteurs der registratie. Het totale bedrag der boeten vormt dus niet, zooals men soms denkt een bepaald potje, waaruit uitgaven van het Dep van Justitie bestreden worden, doch het is met de andere inkomsten uit de gerechten (griffierechten, enz.) een der gewone rijksmiddelen, die dan ook jaarlijks in de middelenwet geraamd wordt en in den grooten hoop opgaat. Zoo zijn.de boeten, afkoopsommen, enz. van de kantongerechten voor 1931 geraamd op anderhalf millioen, die van de rechtbanken op twee ton. ..Tel." DE MOORDZAAK LANS Vermoedelijk geen nieuwe instructie. Zooals bekend heeft de Hooge Raad het cassatie-beroep van den procuratiehouder v. O tegen het vonnis van de Haagsche Recht bank, waarbij hij veroordeeld werd tot 20 jaar gevangenistraf, wegens den moord op den heer Lans, gegrond verklaard, en de zaak verwezen naar het Gerechtshof te 's Hertogen- Aangezien deze verwijzing uitsluitend heeft plaats gehad op formeele gronden, zal, naar o.a. van de zijde van de verdediging wordt aangenomen, het Hof in Den Bosch geen nieu we instructie in deze zaak gelasten. Wèl moet j het Hof natuurlijk voor een nieuwe behande- ling, het lijvige dossier van een instructie, j drie rechtszittingen en een cassatie vonnis be- studeeren. en hiermede zullen wel eenige maan i den gemoeid zijn. Vóór April of Mei zal een j nieuwe behandeling dan ook wel niet ver- I wacht mogen worden. i Inmiddels is dezer dagen de verdachte v. O. naar Den Bosch overgebracht, teneinde daar ter beschikking te zijn van den procureur-ge neraal van het Bossche Hof. HET VERVOER VAN SCHILLEN OP MELKWAGENS. Naar wij vernemen heeft de Officier van Justitie bij de Haagsche Rechtbank cassatie aangeteekend tegen het in hooger beroep uit gesproken vonnis dezer Rechtbink, waarbij G. C. S., melkhandelaar te Leiden, van rechtsvervolging is ontslagen terzake van het op zijn met melk beladen wagen tegelijkertijd vervoeren van schillen. Mr. L. Weyl, die S. in de beide eerste instanties heeft verdedigd, zal ook voor dezen voor den Hoogen Raad optre- Postkantoor te Leiden. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn. Terugontvangen in de 2e helft van de maand December 1930. Brieven, binnenland: Burgemeester, Leiden F. Buskoop, Den Haag G. haagsche Volk, Den Maassluis Koop- j mans v. Boekeren, Den Haag Landstorm Verband, Leiden Leidsche Courant. Lei- j den Mevr. J. Meijerink, Haarlem J. v. d. Pauw, Kraan, Hoorn Palmolive en Co., Amsterdam Sociale Zaken, Lei- j den; Mevr. B. Stokvis, Rijswijk (Z.-H.) M. J. E. Valkenburg, Schiedam Mej. M. Verhoeven, Amsterdam. i Briefkaarten, binnenland: M. Blom. Blom?? Mevr. Carp, Rotterdam H. Offenberg, Maastricht Scheider en La-n- del, Leiden Mevr. J. de Vet, Leiden M. Weijer, Den Haag Weers, Den Haag H. J. Landenius, Breda. Briefkaarten, buitenland: H. Jahre, Lon don A. Cohen, Landeshut C. v. d. Bent, Dieppe V. Mertha, G. van I Nifterik, Brussel L. Stubbe, Iserlocn. i 10 b^-iicaarten zonder adres.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6