SPOOR's MOSTERD SPORT LUCHTVAART i UIT DE OMGEVING LAND- EN TUINBOUW Spoor's 2 w j (Ve'rsch'A a a s DONDERDAG 15 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 Een gezin van vier personen in Poolsch Dorp vermoord In het dorp Traki zijn hetJoodsche echt paar Isak Müller on hun twee kinderen, een dochter van 25 jaar en een zoontje van twaalf, vermoord. De dader, een Poolsche deserteur, Leo Markewitsj genaamd, die eenige duizenden zloty had buitgemaakt, is gearresteerd. Treinbandieten in Roemenië. Te Ploesty (Roemenië) hebben volgens een Wolff-te.egram bandieten een overval beproefd op den personentrein Boekarest. Galatz, op het oogenblik, dat de trein het station verliet. Zij hadden zich blijkbaar als pasagiers over den heelen trein verdeeld en een over val bij verrassing op de reizigers willen uit voeren. Het gelukte den reizigers echter, door aan de noodrem te trekken alarm te ma ken, toen reeds 5 bandieten met geladen re volvers den coupé waren binnengedrongen. Politie was onmiddellijk ter plaatse en kon twee der bandieten arresteeren. Afgrijselijk gevolg van bijgeloof. Een voor de 20e eeuw bijna ongelooflijk geval van bijgeloof, heeft zich bij Hamburg afgespeeld. In Fredenbeek is kort geleden een boerenhoeve va nde familie Höft op onverklaarbare wijze afgebrand, waarbij vader en zoon in de vlammen omkwamen. Langzamerhand lekte er een en ander uit en thans hebben twee boeren, Meyer en Tiedemann, een openlijke schuldbekente-' nis afgelegd. Meyer, een veehandelaar, had weinig geluk met zijn veestapel. Om de oorzaak van zijn tegenslagen te ontdek ken, ging hij naar een Zigeunerin, die hem vertelde, dat zijn vee behekst was door een vrouw uit zijn omgeving. Hij besprak het geval met Tiedemann en zij kwamen tot de slotsom, dat het niemand anders dan de vrouw van Höft kon geweest zijn, die het vee behekst had. Om hun vee te redden, besloten zij de vrouw te verbranden en staken de boerenwoning in brand, op welk moment de vrouw toevallig niet in huis was, daarentegen wel do man en zijn zoon, die beiden erbij het leven lieten. AARTSBISSCHOP SöDERBLOM. Heden 15 Januari herdenkt prof. dr. L. O. J. Söderblom, Evangelisch aartsbisschop van Upsala, zijn 65en verjaardag. Lars Olof Jonathan Söderblom is een merkwaardige persoonlijkheid. Hij werd geboren 15 Janua ri 1866 te Trönö in Helsingland als zoon van den Lutherschen priester Jonas Sö- derblom. Nadat hij de gewone lagere school had doorloopen bezocht hij het gymnasium te Hudiksvall, waarna hij studeerde aan de Lhiiversiteiten te Upsala en Parijs in de philosophie en theologie. Na zijn can- didaatsexamen was hij gedurende enkele jaren werkzaam in de Fransche havenste den als zielzorger voor de Zweedsche zee lieden. In 1894 trad hij in het huwelijk met Anna Olivia Forsell, dochter van een zee kapitein en zuster van den bekenden opera- chef Johan Forsell. In hetzelfde jaar werd hij benoemd tot herder der Zweedsche kerk te Parijs, welk ambt hü bleef vervul len tot 1.901. Gedurende zijn verblijf te Pa rijs zette Pastor Söderblom zijn studie in de Theologische faculteit aan de Sorbonne vorot, alwaar hij in 1901 tot doctor promo veerde. Enkele maanden na zijn doctoraat werd hij naar Zweden teruggeroepen, oni aan de Universiteit te Uusala de theologie te doceeren. Door zijn functie kwam hij toen inaanraking met de meest vooraanstaande personen van de Evangelische kerk, niet alleen in Zweden, maar ook ver daarbuiten. Gedurende den tijd, dat hij te Upsala pro-, fessor was, heeft hij vele werken geschre ven, meest alle op theologisch gebied. In 1912 werd hij benoemd als hoogleeraar in de kerkelijke geschiedenis aan de Leipzi- ger Universiteit. Hier bleef dr. Söderblom slechts enkele jaren, daar hij reeds in 1914 werd geroepen tot de hoogste kerkelijke waardigheid in zijn land, n.l. dat van aarts bisschop van Upsala. Deze onderscheiding had hij niet alleen te danken aan zijn ver diensten op wetenschappelijk terrein, doch ook aan het feit, dat hij een uitmuntend zielzorger was en een welsprekend rede naar. Op vele theologische congressen ver tegenwoordigde hij steeds met veel waar digheid de Zweedsche kerk. Aartsbisschop Söderblom heeft steeds voor een vredes beweging en vooral in zijn kwaliteit als bisschop heeft hij zich vooral in en na den oorlog ingespannen om tot een intellectuee- eln vrede to komen. Het hoofddoel van zijn streven was echter wel om de Evangelische kerken uit de verschillende landen nader tot elkaar te brengen. In November 1930 werd aan aartsbisschop Söderblom den No belprijs voor den vrede toegekend. Dr. Sö derblom is in zijn land en ook in Frank rijk zeer geliefd. Gedurende den oorlog voerde hij een drukke correspondentie met dat land en Engeland en steeds probeerde hij dc vijandelijke 'anden weer bij elkaar te brengen en tot een vrede over te halen. Op het Protestanbsch wereldcongres, hetwelk in Augustus 1925 te Stockholm werd ge houden, was bisschop Söderblom de voor naamste persoonlijkheid. Aartsbisschop Söderblom is eere-doctor van de universiteit te Genève, waartoe hij in 1909 is benoemd, alsmede aan de uni versiteiten Osol, Glasgow, Freifswald, Ber lijn, Oxford en St. Andrews. Toen in 1900 een docentenplaats aan de Leidsche Uni versiteit voor godsdienstgeschiedenis en philoeophie vacant was, kwam ook den naam van dr. Söderblom op de candidaten- ijst voor. De sterkste vuurtoren der wereld. Op den toren van het Palmolivegebouw 200 Meter boven den beganen grond der stad Chicago, verspreidt thans de Lind- bergh-vuurtoren haar licht, om aan de vlie geniers den weg te wijzen naar Chicago. Hiermee is de sterkste Iichtbrond open gesteld, die ooit door menschen werd ont stoken. Deze toren verspreidt een licht straal, die zelfs op een afstand van 700 K.M. te zien zou zijn, maar tengevolge van de aardkrom'ming zou deze lichtstraal sleohts te zien zijn op een hoogte die door vliegmachines niet bereikt kan worden, zoodat praktisch op een afstand van 500 K.M. het licht van deze vuurtoren waar neembaar zal zijn. Deze Iichtbrond heeft een sterkte van ruim twee milliard kaars. Missie-artsen. In het Instituut voor Missie-artsen te Wiirzbnrg had dezer dagen een treffende en zeldzame plechtigheid plaats. Want elf studenten in de medicijnen verbonden zich doro een plechtige gelofte om na voltooiing van hu nstudies zich in dienst te stellen van de missie in de vreemde landen. Tevens werd het plechtig afscheid ge vierd van de beide missie-artsen dr. W. Busz en dr. Hans Deubsch, die na langen tijd van voorbereiding met hunne echtge- nooten naar de missie in China vertrokken. Tegelijk met hen vertrekt ook een onder wijzeres, mej. Zia Drexler, die naar Kansu gaat om haar broer te helpen, dr. Fritz Drexler, missie-arts in China, wiens echt- genoote twee jaar geleden aan de vlek- typhus gestorven is. Dr. W. Busz gaat naar Lanehow, de mis sie van de Paters van Steijl onder Mgr. Buddenbrok, terwijl dr. Deutsch naar Tsin- chow reist, naar het missiegebied der Pa ters Capucijnen uit Rijnland-Westfalen, wara dr. Drexler in de missie van Mgr. Walleser reeds jarenlang zijn zegenrijk werk als missie-arts voortzet. WATERPOLO WINTERCOMPETITIE HAAGSCHE ZWEMB0ND. H.Z. en P.C. II—-L.Z.C. comb, dames 4—0. In de overdekte bad- en zweminrichting De Regentes te Den Haag heeft gisteravond voor de dames-afdeeling van de door den Haagschen Zwembond ingestelde winter competitie de ontmoeting plaats gehad tus- schen de H.Z. en P.C. 2 en de Leidsche Da mescombinatie. De thuisclub was over alle linies sterker en won vrij gemakkelijk met 40. H.Z. en P.C. II—L.Z.C. II 0—0. Voor de tweede klasse van de heerenaf- deeling had do ontmoeting plaats tusschen de H.Z. en P.C. reserves en het tweede ze vental van de Leddsche Zwemclub. Alhoewel de Hagenaars steeds in de min derheid waren door onvoldoende samenspel en bovendien de kansen door talmen onbe nut lieten, ontgingen zij, dank zij het uit stekende werk, van hun doelverdediger de Jager, een nederlaag. De Haagsche doelman hield er op bui tengewoon goede wijze een viertal vrij ze kere doelpunten uit. Zonder dat het. tot scoren kwam verstreek de speeltijd. AUTOMOBILISME De recordpoging van Capt. Campbell. Er schijnen ernstige moeilijkheden te zijn ontstaan tusschen de plaatselijke autoritei ten van Daytona en de American Automo bile Association ten opzichte van de bijdra ge welke Daytona zal verstrekken in de kos ten welke de A. A. A. zal hebben te dra gen voor de re oord pogingen van Captain Malcolm Campbell. Het gevolg van die on- eenigheid is, dat men Campbell niet wil toe staan zijn recordpooing te ondernemen. De vertegenwoordiger van den Engel schen Coureur in Amerika heeft hem een telegram gezonden, waarin hij hem meedeelde, dat de toestemming was ingetrokken. Campbell is desondanks, gisteren te Southampton scheep gegaan. Hij verklaar de, dat, zoo men hem werkelijk moeilijk heden in den weg zou leggen, hij oogenblik- lcelijk zou doorreizen naar Nieuw Zuid-Wa- les. Hij hoopte echter dat de partijen nog wel tot overeenstemming zouden komen. SCHAKEN Competitie District Zuid-Holland. Discendo Discimus III won in den com petitiewedstrijd met 5 1/2 tegen 4 1/2 van de Residentie-Schaakclub I. BILJARTEN Nederlaagwedstrijden „Excelsior" (Lisse). De wedstrijden werden voortgezet tus- seheu Excelsior III en Lisse III. Excelsior III heeft dezen wedstrijd goed gespeeld. Na een achterstand van 54 carb. in twee partijen, verloor Excelsior III met 1 carb. Hel verloop was als volgt: Excelsior III—L. U. T. O. III. A. Duivenvoorde 9SJ. de Jong 100 J. Duivenvoorden 100A. .Wassenaar 53. Adr. v. Resteren 100—H. Elfering 94 Nic. Splinter 48J. de Kpiuer 100. Excelsior 346 car. en L. U. T. O. 347 car. Hedenavond wordt in café „De Duif" gespeeld tusschen Excelsior I en Hille- gom I. Voor Hillegom komen uit de hee- ren Veenman, Copini, v. d. Meij, Waas dorp. Deze wedstrijd be.staat uit een mas sakamp. Het belooft een zeer spannende wedstrijd te worden. SCHAATSENRIJDEN Thunberg wint te St. Moritz. Gisteren werden de laatste 2 nummers gereden van den internationalen hardrij derswedstrijd op schaatsen te St. Moritz. Thunberg was weder uitstekend op dreef en won zoowel de 1500 als de 10.000 M. Hij slaagde er echter niet in het wereldrécord over 1500 M. te verbeteren. Dit record staat reeds in 1914 op naam van den Noor Oscar Mathiesen met 2 min. 17.4 sec. Thunberg reed gasteren 2 min. 19 sec. over den afstand. No. 2 was Blomquist (Finland) in 2 min. 23.6 sec. 3, de Oostenrijker Biedel in 2 min. 25.6 sec 4. Moser in 2 min. 32.3 sec. De Hongaar Kauser reed buiten mededinging in 2 min. 28.4 sec. Op de 10.000 M. was de uitslag als volgt: 1. Thunberg 18.7 (wereldrecord staat op naam van Carlsen die in 1928 den afstand te Davos reed in 17 min. 17.4 sec.) 2. Blomquist- in 18 min. 29.4. 3. Riedl in 18 min. 44.3. 4. Moser in 19 min. 31.3. DE DO X. De vlucht over den Oceaan. Volgens een bericht uit Lissabon zal de Do X volgens een verklaring van den ka pitein, Zaterdag of Zondag a.s. de werf ver laten en op 25 Januari de vlucht naar Zuid- Amerika over de Azoren aanvaarden. In aansluiting op dit bericht wordt nog gemeld, dat de tocht via Madeira de Kana rische en Kaap-Verddsche eilanden naar Na- tal in Brazilië en vandaar naar Rio de Ja neiro zal gaan. Vervolgens wordt gevlo gen naar Pa-ra, Trinidad, de Antillen en Havana, waarna naar Mexico zal worden koers gezet. Vervolgens zal, wanneer de weersomstandighheden gunstig zijn, de tocht naar New York worden voortgezet. In de romp van het toestel zijn twee nieuwe benzinereservoirs met een capaciteit van 6000 liter aangebracht. Het- gewicht- van het vliegschip stijgt hierdoor tot 88 ton. Noorsch tuin in zee -ectort. Gaster is in de buurt van Bergen een Noorsch vliegtuig, dat voor de visschers- vloot verkenningen deed om na te gaan, waar de haringscholen zich bevinden, in zeo gestort, De l'r 'er van het vliegtuig werd gedood, terw':i - inzitt-^rdén o-nstdg gewond werden. ihii nu ii hi hi KATWIJK AAN DEN RIJN. Diefstal. Van den hger H. v. R. in het Commandeurspad zijn 2 H.L. aardappelen ontvreemd, liggende in een put aan den Vreugdeweg. De politie doet onderzoek. N00RDWIJK. „Het Tooneel is ons Streven." Genoem den Tooneelvereeniging gaf Maandag- en Dinsdagavond een uitstekend geslaagde Tooneeluitvoering voor hare leden in Café Flora. De voorzitter, de heer P. Ruigrok, opende deze feestelijke avonden en sprak den wensc-h uit dat allen een recht- genoeg lijken avond zouden hebben De tooneelver eeniging voerde hierna op het tooeels^el iai 4 bedrijven „Het was maar een loods", Achter deze simpele titel lag een prachtig tooneelspel, waarin de rollen uit stekend werden weergegeven. Wij mochten ons verheugen dat het spel dezer vereeni ging stukken is vooruitgegaan, waarvoor spelers en regisseur allen lof. Door het goe de stuk en hun uitstekend spel, hebben "/.ij velen een genotvollen avond bezorgd. Dc grime was goed verzorgd door don heer v. d. Pijl. Hedenavond zal deze uitvoering her haald worden voor verdere belangstellen den RIJNSBURG. Bloemenhandel, Er valt in geen enkel opzicht te roemen over de uitkomsten dor fcrekkerij. De prijzen der meeste soorten zijn niet winstgevend, vele zelfs geven ver lies. De aanvoer is al zeer groot en het aantal soorten breidt zich ook moer en meer uit. Eerstdaags zitten we in de volle drukte. Betaald werd per dozijn: Gele Prins 0.550.65, Herman Schlegel 0.55 0.65, Cram. Brillant 0.350.45, Couronne d'Or 0.550.60, Flamingo 0.450.60, Prins van Oostenrijk ƒ0.50—0.60, Vermil ion Brillant 0.350.40, La Reine Max ƒ0.40—0.45, 'Pelikaan f 0.40—0.45, Witte Valk 0.38-0.45, Ibis 0.55—0.70, Prospe rity ƒ0.450.55, La Reino ƒ0.300.3S, Fred. Moore 0.30—0.45, Rose Ia Reine ƒ0.400.50, King of the Yellow 0.500.68, Brillant Star 0.2S0.35, Due de Berlin 0.340.40, William Copland 0.450.60, Hyacinthen per 100 77.80—9.10. TER AAR. Gemeenteraad. Vrijdagmorgen te 10 uur komt dc gemeenteraad in openbare zit ting bijeen ten gemeentehuize. De agenda bevat de volgende punten: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming leden commissie tot wering van schoolverzuim wegens periodie ke aftreding. 3. Benoeming 2 leden com missie plaatselijk Schooltoezicht. 4. Wijzi ging' begrooting 1930. 5. Vaststelling voor schotten ten behoeve van de bijzondere scholen. 6. Voorstel B. en W. tot aankoop perceel grond en woonhuis, benoodigd voor aanleg van een Algem. Begraafplaats. 7. Voorstel aangaan van een geldleening tot dekking der kosten van den aanleg der nieuwe Begraafplaats. 8. Nadere vast stelling der verordening inzake Geni. Vleeschkeuringsdienst met de Gein. Nieuw koop, Nieuwveen en Zevenhoven. OEGSTGEEST. Bond voor Groote Gezinnen. In St. WilÜbord werd gisteravond een vergadering gehouden tot oprichting eener afdeeling van den Bond voor Groote Ge zinnen. Voor deze bijeenkomst waren alle i Kath. gehuwde personen uit Oegstgeest en I Rijnsburg uitgenoodigd. j De opkomst was» bevredigend midden- j stand en arbeidersstand waren voldoende vertegenwoordigd. Van intellectueele zijde I bestond er eenter geen belangstelling. Pastoor de Vetten opende de bijeenkomst en zag in de tegenwoordigheid van zoove- len, een bewijs van belangstelling voor de I groote gezinnen. Spreker stelde, den heer I Kray, den bondssecretaris, aan de verga dering voor en sprak de hoop uit, dat al- len na afloop de roeping in zich zullen voe len als propagandist op te treden van den Bond voor Groote Gezinnen. De heer Kray brengt dank aan hen die de voorbereidende werkzaamheden voor deze bijeenkomst hebben verricht en hoopt, dat op dezen avond de grondslag mag worden gelegd voor een bloeiende af deeling. Spreker ziet in het gezin een weerspie geling van de H. Drievuldigheid, on noemt het huwelijk een meesterwerk van organi satie, dat helaas door 't Neo-Multhusia- nisme met zijn godsonteerende raadgevin gen, wordt verlaagd. Het Neo-Malthusianisme vréét ook aan ons Katholiek volksdeel. Neo Malthusianis me en Christendom kunnen nooit samen gaan. Na de gevolgen van het Neo-Maltlrusia- nisme te hebben besproken, schilderde spre ker de vreugde van het kinderrijk gezin, ook al bestaan daarvoor zware zorgen. In het gezin, waar de kinderbeperking is doorgedrongen, heerscht geen ware vreug de, gelijk spreker breedvoerig uiteenzet. Na de pauze behandelde spreker het pro gram van actie. Ook in het R.-K, Staat-s- program zijn punten opgenomen, waarin rekening wordt gehouden met dc groote ge zinnen. Weinig is echter nog bereikt, omdat al les veel geld kost, doch de( strijd tegen de schandelijke practijken is niet zoo kost baar. Wordt daartegen ook wel voldoende gedaan 1 Door den bond is een brochure verspreid over de gezinspolitiek en ook de a.s. ge meenteraadsverkiezingen zullen staan in bet teeken van de gezinspolitiek. In de kiesvereeniging moet daarop wel worden gewezen en die personen moeten worden voorgedragen, die genoemde politiek onderschrijven. Spreker herinnerde vervolgens aan het geen Z. H. Paus Pius XI zeide tot den bondsvoorzitter bij diens bezoek aan de Eeuwige Stad: „Iedereen is verplicht den strijd, dien de Bond voor Groote Gezinnen voert, mede te helpen strijden en mede te helpen tot reconstructie der maatschappij in Christel ijken zin." Het ware geluk is alleen te vinden in het Christelijke gezin aldus eindigde spre ker zijn met aandacht gevolgde reden. Namens de aanwezigen dankte Pastoor de Vetten den spreker, waarna tot oprich ting eener afdeeling werd besloten. In het voorloopig bestuur werden be noemd de heeren: L. J. van Douveren, A. P. de Rooy, W. den Dubbelden, G. Schlafc- mann'Linders en J. v. Velzcn. Hierna sluiting. Loop der bevolking. Gevestigd 431 m., 699 vr. Vertrokken 346 m., 532 vr. Meer ge vestigd dan vertrokken 85 m., 167 vr. Go- boren alh. 44 m. 48 vr. Elders lot onze bev. behoorende 9 m., 18 vr. Totaal 53 m., 66 vr. Overleden alhier 36 m., 33 vr. Elders tot on ze bevolking behoorende 8 m., 7 vr. Totaal 44 m., 41 vr. Geboorte-overschot 9 m., 25 vr. Totale, toename 94 m., 192 vr. Bevolking 31 Dec. 1929 3076 m., 3581 vr. Bevolking 31 Dec. 1.930 3170 m., 3773 vr. Totaal 6943 per sonen. Aantal huwelijken 35, Echtschei ding 1. WARMOND. St. Mathias. Gisteren gaf de R.K.'Mu ziek-. Tooneel- en Zangvereeniging St. Mathias alhier haar eerste winteruitvoe- rirng in Hotel „de Zon". De Voorzitter, de heer C. Zwetsloot sprak een woord van hartelijk wekom tot de aan wezigen inzonder tot- den Beschermheer der vereeniging den Wel Ed el ge boren Heer A. J. Schólvink, Oud Burgemeester. Spreker memoreerde het groote succes behaald dooi de afdeeling Harmonie op het concours te Kcthe-1, waar zij in de Ee re-af «Jee ling den eersten prijs wist te behalen met het grootst aantal punten. Hij verzocht den Bescherm heer den zilveren lauwerkrans aan het vaandel te willen hechten. De Heer Schól- vinck verklaarde zich hiertoe gaarne be reid en wenschte de vereeniging van harte geluk met dit- schitterend succes. Hij hoop te dat dit nog gevolgd zou worden door meerderen en dat de vereeniging in groei en bloei zou toenemen. Hierna werd een begin gemaakt met de uitvoering. Allereerst was aan de beurt de afdeeling Harmonie die een 5-tal stukken ten gehoore bracht. Onder leiding van haren eminenten Direc teur den heer G. Dik werden alle nummers op werkelijk bewonderenswaardige wijze uitgevoerd. De techniek was meesterlijk en ook het klankgehalte zeer zuiver, hetgeen gezien de werkelijk zware muziek die ten gehoore werd gebracht een pracht presta tie is. Jammer dat do aooustiek der zaal niet medewerkt anders was een en ander nog beter tot zijn recht gekomen. Vooral Scenes Pittoiesques, Suite d'Orchcstre van J. Masenei werd prachtig uitgevoerd en gaf blijk van een gedegen studie. Zoowel spelers al-s Directeur komt een woord van hartelijken dank toe voor deze genotvollen avond. Herfstemming getoonzet door den heer G. Dik. Directeur der Vereeniging en uitgevoerd door het Saxophone-Orkest on der zijn bekwame leiding oogstte zeer veel bijval. Na de pauze werd opgevoerd het Tooneelstuk „De Wijze Dwaas" een klucht spel in 2 bedrijven. Het bleek dat, hoewel dilettanten, hier toch beproefde krachten voor het voetlicht stenden. Alle spelers wa ren rolvast hetgeen de aantrekkelijkheid van het apel zeer vergrootte. De heeren Koppers van Styn en Paardekoper verdie nen zeker een extra woord van hulde, wa<nt hun spel was inderdaad af. De verschillen de types die zij voorstelden waren ^natuur getrouw De vele aanwezigen gaven door voortdurende lachsalvo's blijk dat zij zich kostelijk amuseerden. Aan alle spelers komi dan ook zeer zeker een woord van lof toe voor den gezelligen avond die zij ons be zorgd hebben. Rest nog een woord van dank aan het ensemble onder leiding van den heer G. te Wiel welk ensemble ons gedu rende de pauze en na afloop va«n het too neelspel gezejlig heeft bezig gehouden, en welke medewerking door de aanwezigen op zeer hoogen prijs werd gesteld. Fanfare. De Muziek vereeniging „War- mond's Fanfare" alhier zal Donderdag a.s. ini Hotel „de 'Stad Rome" alhier haar ne gentiende uilt voering geven. Hiervoor is een keurig en goed verzorgd programma sa mengesteld en ook deze avond belooft, een avond te worden waarop door de mu ziek en tooneelliefhebbers veel te genieten zal zijn. WASSENAAR. Stand der bevolking. Op 1 Januari 1930 bestond de bevolking dezer gemeente uit 5657 mannen en 6846 vrouwen, totaal 12503 inwoners. Dit aantal vermeerdorde door vestiging met 708 m. en 1180 vr., totaal met 2188 per sonen en door geboorte met 132 m. en 129 vr., totaal 261 personen. Totale vermeerde ring dus 804 m.,( 1609 vr. of 2449 personen. Dit. aantal verminderde door vertrek met 495 m. en 1255 vr., totaal 1849 perso nen en door overlijden met 38 M en 41 vr., in totaal 13024 personen. Totale vermindering alzoo 632 m. en 1296 vr. of 1928 personen. Er bleef dus een zuivere vermeerdering van 208 m. en 313 vr. of 521 personen, zoo dat de bevolking per 1 Januari 1931 be stond uit 5865 mannen en 7159 vrouwen of in totaal 13024 personen. Er werden 90 huwelijken gesloten. ALLERLEI. De kroten in den winter. De handel in kroten in den wintertijd is in de«n regel vroeg aan het einde. Deze winter echter houdt deze handel zeer lang aan, doordat het product lang in den grond is goed ge- bloven. De Handel is flink, hoewel geen hooge prijzen worden besteed. Men brengt het goed thans pea* gewicht in den handel, gebost zien wij ze niet meer aan de veilin gen. Nieuwe groenten. Onder de nieuwe groenten neemt dunsel in het vroege voor jaar een voorname plaats in. daar dit goed je heel snel groeit- en spoedig oogstbaar is. De beschotten zijn. in de meeste tuinen goed, terwijl er verder een tamelijk groote voorraad aanwezig is. De noteeringen loo- pen momenteel tot 80 ct. per ben. Brusselsch witlof. Het winterproduct witlof een zeer gewaardeerd artikel komt thans in flinke hoeveelheden in den handel. Toch is de aanvoer in het West land dit jaar veel minder dan in andere jaren, hetgeen wel toe te schrijven is aan.het vele werk en ongunstige noteeringen. Do huidi ge prijzen zijn in deze week bevredigend. Mond- en klauwzeer. Over het alge meen is men slechts enkele maanden in het jaar vrij van de zoo gevreesde veeziekte, het- mond- en klauwzeer ofwel tongblaar. He t Westland, dat een flinke veestapel heeft, heeft, veel schade van deze ziekte on dervonden. Thans is de ziekte geconsta teerd onder den veestapel van den heer N. J. Ammerlann. Groote vooruitgang in het Westland. In het Westland heeft men in de laatste twee jaren do bloementeelt op ccn flinke manier uitgebreid, daar tal van kassen en warenhuizen zich er uitstekend voor lee- nen. Om een klein voorbeeld te noemen kunnen wij melden, dat in 1930 3570 kisten bloemen meer zijn verzonden en men het respectabele getal van 19.742 kisten bereik te. Ook heeft het luchtvervoer veel tot de uitbreiding der cultuur bijgedragen. Om trent. het intercommunale en internationale telefoonverkeer zijn bijzo-nderc maatregelen getroffen. De bessenboomen. De stand der bes- senboomen op laag gelegen tuinen is lang niet best. Daar deze boom-on veel hebben geleden van den hoogen waterstand, is het hout niet rijp gewordenook het jonge lof laat veel te wensehen over. Op hooge tui nen is het boomgewas veel beter. Metalen potten voor de bloemkool. Nu do bloemkoolplanten in den handel komen, blijkt het dab tal van tuinders dit voorjaar gebruik hebben gemaakt van metaaldraad- potten, waardoor thans heel mooie planten verkrijgbaar zijn. Ook zijn lal van planten in gewone potten uitgepoot. van turfpotten heeft men nu niet zooveel gebruik meer ge maakt. De jonge aardbeien. De jonge aardbei en doen het tot op heden opperbest, de groei is dank zij *>et milde weer snél door gezet, en ook dc planten zijn vooral van de vroege va rio leiten heel sterk. De late soor ten staan op dc meeste tuinen iets minder. In het Westland is veel onder het platte glas uitgezet, ook in kassen sjiet men veel aardbeien staan. Postelein. In warme kassen heeft men reeds postelein uitgezaaid, deze groenten, welke voorheen het meest onder het platte glas werd geteeld, verbouwt nion in den laalsten tijd veel in stookkassen en wel met. een goed succes. Tomatenplanten. Thans komen reeds tomatenplanten in den handel, en wel in de soorten Radio, Kampioen en Tuck-wood.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7