H. NI. PIERROT 't Loopt storm in de NOOIT GEKENDE iiiiiiiiiiiiiiiiiiii OPÜUIMiElG 11111111111111111111 van onze Afdeeiing HOISH. ARTIKELEN enz. DONDERDAG 15 JANUARI 1931 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE ÖLAO RAG. 6 doet. Doch in meerderheid meent deze Commissie de inrichting van algemeen vormend voortgezet onderwijs voor toe komstige fabrieksarbeiders te mogen aan bevelen, waarbij de bijzonderheden van uitvoering aan nader overleg zouden kun nen worden onderworpen. Ook wil de Com missie hier wijzen op het belang eener goe de beroepskeuze-voorlichting; een belang dat zeker verdient door het gemeentebe stuur te worden bevorderd. De Leidsche industrie heeft belang bij een ruimere woningmarkt; het is daarom gewenscht, dat het gemeentebe stuur aanbouw van arbeiderswoningen be vordert. Hiermee behoort gepaard te gaan het opruimen van minderwaardige wonin gen in de binnenstad, een belang waarop boven reeds werd gewezen. Indien do twee de maatregel geruimen tijd na de eerste werd ondernomen en zonder verband daar mee zou de kans bestaan, dat juist deze slechte woningen het overschot op de wo ningmarkt zouden vormen,waarmee de eerste maatregel dus slecht aan het oog merk zou beantwoorden. Een zeer belangrijk middel, om de ves tiging van nieuwe bedrijven té bevorderen, zou zijn het in exploitatie bren gen van i q d u 8 t r i e-t e r r e i n e a door de gemeente. De Commissie acht het gewenscht, dat de gemeente zich de beschikking verwerft over een behoor lijken voorraad goede industrieterreinen, die ook op het uitbreidingsplan als zooda nig zijn aangewezen; deze gronden moeten althans behoorlijk toegankelijk worden ge maakt; wat er verder aan verricht moet worden, dient afhankelijk te worden gesteld van nader overleg. Men zal zich bij dit werk kunnen laten leiden door de ervaringen, die andere ge meenten op dit gebied reeds hebben ver kregen. Hoewel de ruim 100 gemeenten, dio gronden in exploitatie hebben, natuurlijk lang niet alle met Leiden te vergelijken zijn, blijven er genoeg over waarmee dat wel het geval is. Om enkele voorbeelden te noemen: bet grondbedrijf der gemeente Schiedam, waarop een schuld van ruim 5 raillioen rust en waarvan de winst voor 1929 op ƒ70.000.is geraamd; de indus trieterreinen der gemeente Utrecht, die een belangrijke welvaartsfactor voor de stad zijn geworden (schuld bijna ƒ4.000.000. exploitatietekort 1929 114.000.het ge meente-grondbedrijf van Arnhem (schulden last bijna ƒ7.000.000, exploitatietekort 1929 70.000.dat ook na uitgifte van alle gronden waarschijnlijk geen rechtstreeksche winst zal opleveren, doch waarvan de indi recte voordeelen zeer bevredigend worden geacht; het haven-, grond- en spoorbedrijf der gemeente Deventer, waarvoor in min dere mate hetzelfde geldt (schuldenlast 1.531.000.exploitatietekort 1929 ƒ78.000.grondbedrijf der gemeente 's-Hertogenbosch, waarin een industrieter rein van 36 ha. (schuldenlast ƒ2.500.000. verliessaldo 1929 149.000.eindelijk het best met Leiden te vergelijken, de indus trieterreinen aan het in uitvoering zijnde kanaal te Gouda, door die gemeente in ex ploitatie te brengen. De Commissie aoht het zeer gewenscht, dat een van gemeentewege in te stellen permanente commissie de propaganda ter hand neemt zoowel voor deze gemeen telijke terreinen als voor Leiden als indus triestad in het algemeen, met bevorde ring van alles wat Leiden als werk- en woonstad doelmatiger en aantrekkelijker kan maken. Deze commissie zou werkne mers en werkgevers onder zijn leden moe ten tellen, terwijl een der technische kraoh ten van de gemeente zijn medewerking zou kunnen verleenen. Aan de wegen te land en te wa ter, die Leiden mei het wereldverkeer en met zijn eigen achterland moeten ver binden, valt wel het een en ander te ver beteren. Deze verbeteringen zijn urgent, daar de nieuwe werken in de omgeving (vaartverbetering Gouda-Amsterdam, weg RotterdamGoudaAmsterdam, weg Den HaagGouda—Utrecht) Leiden in het na deel zullen brengen, wanneer het niet zorgt bij te blijven. De Commissie ver trouwt, dat ook het gemeentebestuur het grooie belang dezer zaak zal inzien; het neme een voorbeeld aan de stadsbesturen in vorige eeuwen, die niet hebben ge schroomd, groote offers voor verkeersver- beteringen te brengen. Hieronder volgt een opsomming van de maatrege'en, die voor de naaste toekomst gewenscht worden geacht. Grootse beepvaartverk e e r. Leiden is thans bereikbaar voor schepen van 8 M. breedte en ongeveer 550 ton in houd; en het zal niet mogelijk zijn, de vaarweg door de binnenstad bruikbaar te maken voor schepen grooter dan dit type. Maar het is een groot belang, dat het Oostelijke stadsdeel voor grootere sche pen toegangelijk wordt. De Commissie meent als eisoh voor de naaste toekomst te mogen stellen, dat schepen van 1000 ton van den waterweg AmsterdamGouda tot aan Leiden komen; terwijl men hoopt, in de verdere toekomst ruimere afmetingen (soheepsbreedte 12 Meter) te kunnen ver krijgen. Nu het niet gelukt, is, voor de nieu we Leiderdorpschc en Koudekerksche bruggen een grootere doorvaartwijdte dan 10 M. te verkrijgen, diende men te zorgen dat de bruggen in de verbinding Leiden— Oude Wetering, die voor vernieuwing in aanmerking komen, een doorvaart van '2 Meter zullen toelaten. Meent de groote meerderheid der Commissie, dat het vol doende zal zijn wanneer de vaartverrui ming slechts tot in het oostelijke stadsdeel wordt doorgevoerd, één der leden is van oordeel d-t de verbetering der hoofdvaart wegen aan alle zijden der stad behoort te geschieden. Wat de kleinere waterwegen betreft: het verbod van nachtelijke motor vaart in de Haarlemmertrekvaart, dat thans toch veelvuldig wordt overtreden, behoort te vervallen. In den hinder, on dervonden van de overdag voortdurend ge- 'oten trambrug over de Trekvliet nabij ':onestein, moet worden voorzien. Ten aanzien van de spoor- en tram egen kan de Commissie zioh bepalen Maarsmanssteeg 14 Telefoon No. 630 JBv EN GEEN WONDER, ALLES MOET WEG! Verkoop voor minder dan de helft van den gewonen prijs Profiteert er van, komt nooit terug! 3^*" Sluiiimg 31 Jan. aEs. tot het onderstrepen van de bekende wen- schen: verbetering der verbinding Leiden Woerden, en electrificatie van de tram lijn LeidenHeemstede. Het landverkecr ondervindt sterk de be zwaren van de vele spoorwegkruisingen niveau in en nabij Leiden; alleen van de oostzijde kan men de stad naderen zonder kruising van een overweg; de ergernis en de schade, aan de wachtenden veroor zaakt, is aanzienlijk. De oommissie hoopt dat het gemeentO'bestuur geen gelegen heid zal laten voorbijgaan, om in deze be zwaren te voorzien. .De wegen voor gewoon ver keer naar Leiden zijn, met uitzondering van den Rijnsburgerweg en den Haagweg onvoldoende en niet berekend voor de eischen die daaraan gesteld worden en zullen worden. Bijzonder urgent is verbe tering van den weg LeidenVoorhout Noor. wijk; eveneens gewc ht die van den weg LeidenAlphen lage zijde. De los- en laadterreinen der spoorwegen zijn te klein en gebrekkig in gericht: veel last en sohade wordt daar door ondervonden. Bijzonder onvoldoende is de gelegenheid tot het overladen van spoorwagons in vrachtauto's, voor een dis tributiecentrum als Leiden toch een groot belang. De los- en laadplaatsen der beurtschip pers in de binnenstad zijn veelal gebrek kig. doch men acht het vooralsnog onge- wenscht deze uit de binnenstad te verwij deren: zoo mogelijk zal verbetering in de nabijheid moeten worden gezocht. Openbare los- en laadplaatsgelegenheid aan grootsoheepsvaarwater ontbreekt ge heel; met voorziening daarin zullen groote belangen gediend zien. De laatste wensch, die de Commissie in het bijzonder naar voren wil brengen, is de wensch naar parkeerterreinen voor personenauto's in de binnenstad, die thans niet te vrinden zijn. Conclusie. 1. Het gemeentebestuur behoort de ont wikkeling van handel en industrie in deze gemeente stelselmatig te bevorderen. Het behoort daarbij regelmatig en organisch overleg te plegen met de kringen der be langhebbenden. 2. Bij het vaststellen van de tarieven der heffingen en retributies behoort het gemeentebestuur rekening te houden met de belangen en wenschen van handel en industrie. 3. De vaststelling van uitbreidings- en ontwikkelingsplannen, m het bijzonder de aanwijzing van terreinen voor handel en industrie in het uitbreidingsplan behoort niet te geschieden dan na overleg tus- sohen het gemeentebestuur en de kringen van handel en industrie. 4. De gemeente bevordere uitzetting der grenzen. 5. De gemeente bevordere verbetering van de industrieele kwartieren der bin nenstad door het verbeteren der woning en verkeerstoestanden aldaar on voorzie ning in de bezwaren, aan de ligging van sommige fabrieken verbonden. 6. De gemeente bevordere eveneens doel matig voortgezet onderwijs aan toekomsti ge arbeiders. 7. Aanbouw van nieuwe arbeiderswonin gen behoort met het saneeren der binnen stad gepaard te gaan. 8. Het is gewenscht, dat de gemeente de exploitatie van industrieterreinen zelt ter hand neemt. 9. Verbetering van de verkeerswegen en verkeersmiddelen in en om Leiden, in aan sluiting met de grooie verkeerswegen, moet door het gemeentebestuur worden onder nomen en bevorderd. 10. De propaganda voor Leiden als werk- en woonstad moet worden ter hand genomen door een veelzijdig samengestel de Commissie. Leiden, 2 December 1930. De Commissie voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN Voorzitter. I. J. FOCKEMA ANDREAE, Secr. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER Meisje door een auto overreden, en aan de gevolgen bezweken. Op den Zuidwal te 's-Gravcnhage is gistermiddag het 8-jarig meisje J. Leg- riep, wonende in de Jan Steenstraat 58, door een auto overreden Na door den Gen. Dienst in het Gem. Ziekenhuis te zijn gebracht, is het kind vrij spoedig aan de gevolgen van de aanrijding over leden. Ziekenauto tegen een boom gebotst. Gisteren is nabij den Lansrenberg te Ede een militaire ziekenauto bij het pas- seeren van een vrachtwagen tegen een boom opgereden, na eerst tegen dei vrachtwagen te zijn aangebotst. De zie kenauto, waarin drie zieken lagen, werd aan de voorzijde geheel vernield. Noch de chauffeur nooh de inliggenden bekwa men verwondingen. De vrachtwagen werd eveneens bescha digd. Het paard sloeg op hol doch kon spoedig tot staan worden gebracht. TWEEJARIG KINDJE VERBRAND. Kokend water gedronken. Een 2-jarig kind van G- Smit te Drachten dronk uit een ketel met kokend water, die door de moeder op een for nuis was geplaatst. De kleine stierf na hevige pijnen. MEISJE IN BADINRICHTING VERDRONKEN. Zij was met een vriendinnetje gaan zwemmen. Gisteravond om zes uur is door een zwemmer in de overdekte badinrichting aan de Tuindersstraat te Rotterdam het lijkje bovengebracht van een meisje. Alle pogingen om de levensgeesten op te wekken bleken vergeefsch. Het is komen vast te staan, dat het meisje, de 11-jarige A. Blesgraaf van den Schiedamsehen Dijk, omstreeks half vier met een 9-jarig vriendinnetje was gaan zwemmen. Het vriendinnetje is in de drukte het slachtoffer kwijt geraakt en is topn al leen naar huis gegaan, zonder iets te zeggen. Vermoed wordt, dat het meisje, dat lid van een zwemclub was en dat bekend stond als een goed zwemster, in het water onwel is geworden. Verdronken. Het 3-jarig zoontje van den pluimvee houder D. Bunt te Stroe, gemeente Bar- neveld, is in een ton met water gevallen en verdronken. De 24-jarige mej. J. R. te Valther- mond is op weg naar de post 's avonds met haar fiets in de vaart geraakt en verdronken. In kokend water gevallen. Te Munstergeleen viel een 2-jarig zoon tje van de familie W. in een ketel kokend water. De arme kleine bekwam vreese- lijke brandwonden aan het gehecle bo venlijf en het hoofd. De toestand is zorg wekkend. EEN GEHEIMZINNIG GEVAL. Meisje uit een trein verdwenen. Een conducteur van den trein, die Maandagavond om 9 uur te Arnhem bin nenliep, constateerde bij aankomst, dat een coupé-deur openstond. Hij kon ver klaren, dat in den coupé een meisje ge zeten had, dat te Velp nog gezien was. Men waarschuw/de de politie, die op de lijn ArnhemVelp een onderzoek instelde welk onderzoek geen resultaat opleverde. Men staat hier voor een mysterieus ge val, daar men vermoedt, dat het meisje uit den trein is gesprongen of gevallen. EEN GEFINGEERDE INBRAAK. De kas was niet in orde. Te Wageningen deed Zondag de fa brieksarbeider M. K., penningmeester van cie afdeeiing Wageningen van den Ne- derl. Bond van Fabrieksarbeiders bij de politie aangifte, dat door inbraak bij hem zou zijn ontvreemd een geldkistje inhou dend 350 k 400. Bij het ingesteld onderzoek werden eohter geen sporen van braak gevonden. Een familielid ontdekte in den tuin het geldkistje. De politie nam K. mede naar het bureau, waar het kistje geopend werd, er bleek nog ruim 33 in aanwezig. Bij een huiszoeking, werd, op verschillende plaatsen verstopt, een bedrag van ruim 200 gevonden. De politie vond in een en andor aanleiding, de boeken van K. in beslag te nemen, waarbij bleek, dat de administratie niet in orde was. Volgens een voorloopige schatting had K. een te kort in ka-s van ruim 600. Hij is aange houden en heeft ten slotte bekend, de inbraak gefingeerd te hebben, ten einde het te doen voorkomen, dat het verdwe nen geld hem ontstolen was. Gisteren is hij ter beschikking van de Justitie te Arnhem gesteld. De inbraak te Wijchen. De drie verdachten van de inbraak in de boterfabnek te Wijchen op 6 Jan. 1.1. hebben een volledige bekentenis afgelegd en bovendien verklaard, ook op 21 No vember 1.1. in dezelfde fabriek te heb'ben ingebroken. Het staat zoo goed als vast, dat de Wijohensehc politie de hand heeft gelegd op personen die debet- zijn aan ta! van andere inbraken elders. Aanvankelijk was een zekere Marinus H. uit Nijmegen gearresteerd, doch deze werd onmiddellijk op vrije voeten ge steld, toen bleek dat een andere Mari nus H. de medeplichtige was-. Auto gestolen, maar de dader gesnapt. Dinsagdavond tus-sohen 6 en 8 uur werd te Wageningen de auto van ds. J. M. uit Zalk, welke deze in de Bergstraat had geplaatst voor de woning van een familielid, ontvreemd. De politie had spoedig een spoor ont dekt en slaagde er na enkele uren in den dader, den beruohten autodief H. J. M. uit Arnhem te dier plaatse aan te houden, nog in het bezit van de auto. Hij is naar Wageningen overgebracht, ter beschikking van den commissaris van politie aldaar. Diefstal van driehonderd gulden uit een aangeteekende zending. Uit een aangeteekende postzending van Beverwijk naar Zaandam, wordt een be drag van driehonderd gulden vermist. Als verdacht van dezen diefstal is een zes tienjarige jongen uit Beverwijk aange houden. De ontvluchte psychopathen. Een der ontvluchte psychopathen uit het gesticht te Heiloo, de 23-jarige van G., is te Muiden in een café aangehou den. Dienstbode een loonend vak. Een verzuchting uit de „Hoogeveénsche Co u raait Vijf en twintig jaren geleden was er geen gebrek aan dienstboden, was het loon laag en de werktijden lang. Véél is, gelukkig! veranderd. Dienstmeis jes dragen geen uniformen meer, ze worden behoorlijk betaald, beschikken over vrijen tijd, en geen man acht een dienstbode Lan ger minderwaardig. Integendeel, dienstbo den hebben veel voor bij de heoren der schepping. Want als het eenmaal op trou wen aankomt, hebben ze liever een deug delijke huisvrouw dan een nuf. Voor de dienstboden is dus alles ten goe de veranderd, alleen de tegenwoordige meis jes zelf voelen voor het vak niets meer. Ne gen en negentig procent der meisjes werkt voor een loon, waar ze net een jurk en een paar kunstzijden kousen voor kunnen koo- pen, een maand lang op een kantoor of in een winkel, of ploetert voor ©en tientje in de week op een fabriek of in een werk plaats. Leest ze maar na, de advertenties in de kranten, waarin typisten e.d. gevraagd worden op 20, 30, m.ogstens 40 gulden per maand, waarvoor zo behalve typen, ook stenografeeren moeten, en als regel, behal ve haar Neder land-sell, voldoende haar mo derne talen machtig behooren te zijn. En de dienstbode? Zij doet haar nuttig huishoudelijk werk dat haa-r geschikt maakt voor haar toekom stige taak in de eigen huishouding. Ze slooft niet meer als vroeger, doch beeft haar vrij en dag, haar vrije avonden. Zij verdient óók 30 a, 40 gulden per maand, doch daar naast geniet ze kost en inwoning, waardoor haar totaal loon tweemaal zoo hoog is, als dat van de dames van kantoor, winkel of werkplaats. In ons land is een groot gebrek aan dienstboden, maar de moderne meisjes ar beiden liever voor minder dan dienstboden- loon in kantoren en fabrieken: Bij duizen den tegeÜjk worden de Gretchen's en Kat- chen's voor de huishouding naar Holland geïmporteerd. Als die een paar jaar hier zijn, dan trouwen ze met Hollan 'sche jon ge mannen en de Hollandsche Willy's ze heeten tegenwoordig geen M'cntje meer Lizzy's, Pueky's en Dolly's verzuren op kantoor tegen een „honorarium" van 40 gul den per maand, met acten: typen, stenogra phic, han-V "Mtentie, Fransch, Duitsch en Engelseh. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN VULKAAN-UITBARSTINGEN EN AARDBEVINGEN IN ZUID-AMERIKA. Verscheidene slachtoffers. Gisteren zijn twee vulkanen bij San An tonio de Las Cobres in de provincie Los Andes (Argentinië) plotseling gaan werken en hebben groote lava-massa's uitgewor pen. Verscheidene menschen zouden het slachtoffer van de erupties zijn geworden en door den lavastroom zijn bedolven. Bovendien werd in de streek rondom den vulkaan de gehecle oogst vernield, terwijl het verlies aan vee zeer groot is. De gouverneur van Salta heeft een hulp expeditie naar de getroffen streek gezon den. Nader wordt gemeld: Na de vulca-nische erupties in het Noor den van Argentinië, worden thains uit Po- ma, dat ook in deze streek gelegen is, be richten ontvangen omtrent hevige aard schokken, Het kleine in het gebergte gele gen stadje Poma wend op 24 December door een aardbeving verwoest, waarbij 35 men schen om het leven kwamen. De aardschok ken werden heden im geheel Argentinië ge voeld. Bijzonderheden- ontbreken nog, doch voorzoover tha-ns bekend, zijn te Cobre twee menschen om het leven gekomen en men vreest, dat hier en elders nog vele an deren gedood zijn. De hevige aardschokken werden gevolgd door een onderaardsche explosie, waardoor de bewoners uit hun bed geworpen werden. De menschen vluchtten in een regen ran sleenen en hun radeloosheid werd nog ver groot door het feit, dat het heet water regende. Er is groote schade aangericht aan huizen en gewas, en er is veel vee om- Verlaten schip op zee gevonden, Gisternacht hebben Vlaamsche Vissc. op de Noordzee een geheel verlaten mot-or- zeilsohip aangetroffen. Aan boord bevond zich een groote la-ding tabak. Het schip werd naar Blankeberge gesleept. Omtrent het lot van de bemanning verkeert men in het onzekere. Gevallen van pest in Algiers. In de provincie Constant-ine (Algiers) is pest uitgebroken De uitgebreide sanitaire maatrege.en, dae thans genomen worden, wettigen de veronderstelling, dat er voor de bevolking gevaar bestaat. Op last van de autoriteiten zijn verscheiden spoorweg stations in de provincie gesloten. Reizi gers, dde er aankomen, worden onverwijld in quarantaine genomen en mogen de be treffende plaats voorloopig niet verlaten. Rondom Constantine werden tien controle posten ingericht, zoodat het practisch uitge sloten is de stad clandestien binnen te ko men. Een inlandsch dorp moest d-oor de be woners worden ontruimd met het oog op de uitgebroken pest-. Volgens la-tere berich ten werd het dorp in brand gestoken. Griep-epidemie te Lyon. Sedert eenige dagen heercht in Lyon een griep-epidemie, die in vele gevallen tot longontsteking leidt. Reeds zijn eenige personen aan de gevolgen overleden. MILITAIRE MAATREGELEN OP CUBA. Tegen het platbr en der suikervelden. De C'ubaaïische regeering heeft leger, vloot en luchtmacht op volle sterkte op de been gebracht, ten einde paal en perk te ste.len aan het verbranden van velden sui kerriet door vijandne van de regeering raai president Ma-chado. Volgens de „New York Times" zijn na melijk nog gisteren 675.000 arroba's (circa 8 millioen K.Q.) suikerriet in de Oostelijke provincies van Cuba verbrand. ANTWERPSCHE JUWELIERS TE BER LIJN BESTOLEN. Voor een waarde van 300.000 mark. Gistermiddag zijn twee Antwerpsche ju weliers bij het verlaten van den onder- grondsciien spoorweg aan de Wi t-ten berger Platz te Berlijn beroofd van meer dan hon derd briljanten en andere juweele-n, ter waarde van 300.000 mark, wnalke zij bij zioh hadden. Hoewel zij er zeker van zijn, dat zij het slachtoffer zijn geworden van een diefstal, ontbreekt- van den dader elk spoor. Politieke moorden te Sofia. Naar uit Sofia gemeld wordt, werden gisterenochtend vroeg de beide aanhangers van de Protogeroff-groep van de Macedoni sche revolutionnaire organisatie, Rajco Spa-soff en Nicola Dancff, vermoord. Gelijk bekend, werd een aanhanger van den Macedonischen leider Mdchailoff, Wit- karoff, op den huwelijksdag van koning Boris vermoord. Spasoff en Dancff werden van dien moord verdacht en slaagden erin te vluchten. Toen de daders gearresteerd waren, werden zij kort daarop weer door de justitie vrij gelaten, naar het heette wegens gebrek aan bewijsmateriaal. De aanhangers van Michailoff schijnen echter wraak gezworen te hebben. De slachtoffers werden met niet minder dan trien revolverschoten gedood. Er ontstond een paniek, waardoor de daders erin slaagden, te ontkomen. Zij wer den door de politie achtervolgd. Een bevestiging van dit bericht is echter nog niet uit Sofia ontvangen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6