ONDERWIJS KERKNIEUWS DONDERDAG 15 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 ling, die bovendien soepel wordt toegepast op te heffen. 2o. Dat de beperking van de verplich ting, om zich tweemaal per dag te melden voor controle, zooals deze bestaat voor de steunlrekkenden, met uitzondering van metselaars, timmerlieden, schilders en stucadoor, ook maar eenigszins den toe stand der werkloozen kan verlichten, is B. en W. niet duidelijk. Voor een goede con trole is handhaving van de dagelijksche melding, zoowel bij de arbeidsbeurs als bij de organisaties, zooals deze geregeld is, noodzakelijk. 3o. De steunregeling is in het leven ge roepen, om arbeiders, die, nadat zijuitge trokken zijn uit him werkloozenkas, nog geen werk bekomen hebben, te behoeden voor totalen ondergang. Wanneer zij voor ondergang gedeelte lijk behoed worden door gezinsinkomsten, past de gemeente het tekort bij. Geen rekening houden met gezinsinkom sten zou ten opzichte van de gemeente- financiën niet te verantwoorden zijn; bo vendien rust op elk gezinslid, dat werkt, de moreele plicht, het gezin, waartoe het behoort, zooveel als in zijn vermogen is te steunen. 4o. „Geen afvoering van crisisteun bij ziekte'' is in strijd uiet het le lid van art. 10 van de verordening van 20 October 1924, dat liudt: Voor den in art. 9 bedoelden steun kun nen in aanmerking komen de onvrijwillig geheel of gedeeltelijk werklooze, valide personen, die: enz. Zieke werkloozen blijven evenwel niet van steun verstoken, aangezien do Ge meentelijke Commissie voor Maatschappe lijk Hulpbetoon hun uitkeering verstrekt. 5o. Art. 25 van het Reglement, bedoeld in art. 3 van de verordening van 20 Oct. 1924 verplicht den gesteunden werkloozen werknemer passenden arbeid te aanvaar den. De wijze, waarop dit artikel steeds is toegepast, heeft bij den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken nimmer aan leiding tot kwesties gegeven. 0o. Het College van B. en W. is van meening, dat de thans geldende steunre geling. waarbij in totaal kan worden geno ten 22.25 steun, f 2.huurtoeslag, een rentezegel ad 0.25 en in den winter ge durende 22 weken 1 H.L. parelcok'es, be slist elke critiek kan doorstaan. Zij steekt bovendien verre uit boven de meeste steun regelingen in ons land. De eisohen door de Gezamenlijke Werkloozen Agitatie-Comi- t'é's sub 6 gestold, zijn op zijn zachtst uit gedrukt schromelijk overdreven. Aanvulling van huishuur boven 3. sou een verlaging van den huurnorm met 1.en derhalve een verkapte steunver- hooging voor gehuwden en kostwinners met 1.beteeken en. Het verstrekken van 1 H.L. parelookes gedurende 22 weken in het winterseizoen achten B. en W. in een normalen winter ruim voldoende. Bij felle koude wordt, zoo als gebleken is, direct ingegrepen. 2.— kolengeld is h. i. niet alleen een overdreven eisch, maar bovendien is het verstrekken van brandstoffen in natura voor velen te verkiezen boven een uitkqe- rinc voor brandstoffen in geld. Wanneer bij gedeeltelijke werkloosheid over het gedeelte der week. waarin niet gewerkt is, een evenredige uitkeering wordt verstrekt, hetgeen zou beteekenen, dat voor de benaling van den steun met bet. verdiende loon geen rekening wordt gehouden, zullen toestanden ontstaan, waarbij gedeeltelijk werkloozen een hoo- ger weekinkomen bereiken, dan arbeiders die een geheel week werkzaam ziin. Hier om alleen reed® kan aan dezen eisch niet worden voldaan. Bovendien wordt in het geheele adres het verschil tusschen steun en een loon uit het oog verloren. En wat ten slotte de geëischte verla ging van de prijzen voor gas en electrici- teit voor arbeiders betreft, gelet op het herhaa'de'ük door den raad ten deze inge nomen afwijzend standpunt, meenen B. en W. op dezen trouwers onuitvoerbaren eisch hier niet nader te moeten ingaan. HUURVERLAGING WONINGBOUW- VEREENIGINGEN. B. eri W. stellen voor huur- verlaging voor de duurste woniégen der woningbouw verenigingen, wat mogelijk is door omzetting van een geld- leening van 6 pet. in een van 4 2/3 pet. De Federatie van woningbouwver. is het hier mede niet eens. Zooals bekend is, strekte een gedeelte van de 4J/ pet. geldleening 1928, aange gaan krachtens raadsbesluit van 5 Maart van dat jaar tot aflossing van de door het Rijk aan de gemeente op den voet van de woningwet verleende 6 pet. woningbouw- voorschotten, teneinde, gelijk B. en W. in de toelichting tot hun voorstel schreven, een verlaging van huurprijzen bij.de daarvoor in aanmerking komende bouwplannen, in de richting van huurnivelleering, mogelijk te maken. Met inachtneming van disagio en kosten, kon de rentabiliteit van de leening worden gesteld op 4 2/3 pet. Het verschil tusschen de annuïteiten naar een rentevoet van 6 pet. en 4 2/3 pet., in totaal 17.628.per jaar bedragende, vertegenwoordigt de- rentewinst. In afwachting van de invoering van de huurnivelleering werd de inmiddels reeds Verkregen rentewinst, to't en met 1930 bedragende 41.142.op den kapitaal- dienst van de gemeentebegrooting gereser veerd. Na een uiteenzetting van de verhouding, waarin de des-betreffende lichamen het Rijk, de gemeente en de bouwvereenigingen tot elkander staan, vragen B. en W. de aandacht voor de bij de woningbouwvereeni- gingen geldende huren. Tusschen de huurprijzen van de onder scheidene bouwplannen bestaan groote ver schillen, die niet altijd door de kwaliteit van de woningen worden gemotiveerd. De huurprijzen varieeren van 60 pet. tot 125 pet. van de huurwaarde. Deze hoogst ongewenscht-e toestand is vooral veroor zaakt door de stijging van den rentevoet en van de prijzen der bouwmaterialen in en na den oorlog. Terwijl de kuren van de in den goedkoo- pen tijd gebouwde woningen in het alge meen gehandhaafd werden op het bedrag, noodig voor de dekking van de in verhou ding lage exploitatiekosten en dientenge volge thans niet meer bedragen dan 3.50 k 4.50 per week, moesten de huren van de later gestichte woningen, niettegen staande rijk en gemeente door het vertee nen van bijdragen tegemoet kwamen, steeds hooger worden gesteld, naarmate de bouw duurder werd. Zoo kwamen omstreeks 1920 tot stand de bouwplannen van Tuinstad- wijk, Eeensgezindkeid, Ous Doel en de Goede Woning met (gemiddelde) huurprij zen) van 7.96, 6.48, 6.95 en 7.20. De rente der voorschotten was toen opgeioopen tot 5 pet. Daarna werd de rente nog ver hoogd tot 6 pet., doch, waar de materiaal- prijzen inmiddels begonnen te dalen en op last van hoogerhand met betrekking tot het woningtype moest worden bezuinigd, kon den de huurprijzen van de met behulp der 6 pet. voorschotten gebouwde woningen weer op een meer draaglijk peil worden be paald, hoewel ook deze huurprijzen, in ver houding tot de kwaliteit van het woning type, nog te hoog waren. De 6 pet. voorschotten betreffen de vol gende bouwplannen: 3e plan (afbouw) do Eendracht, 9 wonin gen (f 6.32); 5e plan de Eendracht, 60 woningen (ƒ4.99); 3e plan Ons Belang, 136 woningen 5.13) 3e plan (afbouw) Eensgezindheid, 22 wo ningen 5.40) (vere-enigd met de 36 wo ningen (eerste gedeelte van het plan, 5 pet. voorschotten) 5.88)1 4e plan Eensgezindheid, f)2 woningen (ƒ5.77); 3e plan Ons Doel, 78 woningen (ƒ5.21); 4e plan Ons Doel, 62 woningen !.72). Hieruit blijkt, dat de plannen, die -we gens de hoogte der huren de meeste zorg baren, werden gefinancierd met voorschot ten a 5 pet., en dat de 6 pet. voorschotten, welke voor aflossing in aanmerking kwa men, juist betreffen de bouwplannen, wier huurprijzen, in absoluten zin, aanmerkelijk lager waren. De verschillen tusschen de huren van de onderscheidene plannen zijn zoo groot, dat met het bedrag van 17.628.— slechts ue allerhoogste toppen kunnen worden weg genomen; er blijven ook dan nog groote, niet door de hoedanigheid van de woningen gewettigde verschillen bestaan en daarom vatte het College van B. en W. het plan op van een huurnivelleering over de ge heele linie; alle huurprijzen, zoowel de hooge als de lage, op het peil van 100 pet. der huurwaarde te brengen, was het doel, dat zooveel mogelijk moest worden bena derd. Dit zou een afdoende en h.i. tevens billijke oplossing zijn geweest, want alle of nagenoeg alle ongelijkheden zouden dan zijn verdwenen. Een dergelijke maatregel was practisch ook mogelijk, aangezien de opbrengst van de verhooging van de lage •huren en de rentewinst tezamen ruim vol doende waren voor de verlaging van de hooge huren. Uiteraard was in deze de medewerking van de betrokken bouwver eenigingen vereischt. Het lag in het voornemen van B. en W. ter voorbereiding van een en ander de huurwaarde van alle niet steun van ds overheid gebouwde woningen opnieuw te doen schatten, thans d-oor twee deskun digen, waarvan een aan te wijzen door de gemeente en een door de Federatie van te Leiden en Omstreken gevestigde bouwvereenigingen. Do Federatie echter bleek zelfs niet be reid om door benoeming harerzijds van een schatter aan de taxatie van de huurwaar de der woningen mede te werken, zulks niettegenstaande haar uitdrukkelijk was verzekerd, dat zij door die aanwijzing zich in niets ten aanzien van de voornemens dei- gemeente zou binden. Ook stond B. en "W. niet voor oogen opvoering in eens van do lage huren, maar een geleidelijke verhoo ging, waarvan het eindbedrag nog bene den de huurwaarde zou blijven. Het plan van een algemeene huurnivel leering moest, nu niet op de medewerking van de desbetreffende vereenigingen viel te rekenen, althans voorloopig worden los gelaten. Toen bovendien bleek, dat omtrent een zoodanige uitgebreide huurnivelleering nog nader overleg met de Regeering noo dig zou zijn, in het bijzonder wat betreft de bijdragen genietende plannen, die voor verhooging van huurprijzen in aanmerking kwamen, besloten B. en W. allereerst de huurnivelleering in en geren zin, met be hulp alleen van de rentewinst derhalve, voortgang te doen hebben, om na afdoening daarvan de mogelijkheid van een algemee ne huurnivelleering nader onder oogen te zien. Volledigheidshalve moeten B. en W. hier nog vermelden, dat de vereeniging de Goede Woning eenigen tijd tevoren reeds was overgegaan tot de verhooging van de huren van het in 1915 gestichte le complex, mede voor nivelleering op eigen terrein, i.e. voor vermindering van de huren van het 2e plan. Aanvankelijk stond het College van B. het W. een verdeeling van de rentewinst over de plannen met de absoluut hoogste huren voor oogen, aangezien deze huren het meest de bétaalkracht van de bewo ners te boven gaan; hier wordt, in het al gemeen het meest huurverlics geleedn en de woningen van deze planen zijn derhalve het moeilijkst verhuurbaar. Volgens deze, in overeenstemming met het gevoelen van de Commissie van Fabri cage opgemaakte verdeeling, zou de vol gende verlaging van huren kunnen plaats vinden Eensgezindheid 2e plan van 6.48 tot 6.24 (taxatie 6.09). De Goede Woning 2e plan van 6.G9 tot 6.18 (taxatie 5.92). Ons Doel le plan van 6.95 tot 6.59 (taxatie 6.59). Tuinstadwijk le plan van 7.96 tot 6.9S (taxatie 6:98). Bij haar tot den raad gericht adres van 17Januari 1930 maakte de Federatie te gen dit plan bezwaar. Zij was van oordeel, datde rentewinst uitsluitend ten goede moest komen aan de bouwplannen, met de 6 pet. voorschotten gebouwd en verzocht den raad daartoe de rente voor die bouwplannen nader te bepalen op 4 2/3 pet. en ten behoeve van de verla ging van de huren van de duurste woningen uit de gemeentekas gelden beschikbaar te stellen. Een onjuist uitgangspunt ligt aan het adres ten grondslag. Evenals het lid van de Commissie van Fabricage, bedoeld n de voorlaatstealinea vaii haar nailer rap port d.d. 15 December. 1930, meent de Fe deratie blijkbaar, dat de gemeente ver plicht is de rente winst te bestedén voor dezelfde plannen, als waarop de af geloste voorschotten betrekking hebben. Dit is onjuist, want de gemeente heeft zelfstandig op de particuliere kapitaal markt een geldleening gesloten en daar mede de voorschotten bij het Rijk afgelost. In zooverre is tusschen het Rijk en de ge meente de band' verbroken, maar tusschen de gemeente en de vereeniging is alles bij het oudé gebleven, is met name onvermin derd van kracht geblèvèn de gesloten over eenkomst, die o.m. bepaalt, dat de ver eeniging aan de gemeente 6 pet. rente per jaar zal betalen Zonder wijziging van die ovei oenkomst, d.w.z. zonder medewerking van de/gemeente, kan hierin geen veran deririg worden gebracht. Dé gemeente is dus rechtens volkomen vrij om de renté- winst aan te wenden -op de wijze, die haar goeddunkt. Indien de gemeente dat gewild had, had zij de bespaarde rente b.v. aan de gemeentebegrooting, dus aan de algemee ne middelen, ten goede, kunnen doen ko men, in mindering van het belangrijke te kort van het hoofdstuk „Volkshuisvesting". Het College van B. en W heeft dat echter nimmer gewenscht. Van den aanvang af heeft het zich ten doel gesteld de vrijgeko men middelen eigen geld van de ge meente te gebruiken om dengenen, die onder hooge huurprijzen het méést gebukt gaan, tegemoet te komen, zöodat er nim mer aangedacht is van de aflossing een winstgevende zaak te maken. Kan dus, wat de Federatie in haren ge- d achten gang ten aanzien van die punt aan- 5e plan de Eendracht 60 plan IVa en Vla de Eendracht 32 3e plan Eensgezindheid 58 4e plan Eensgezindheid 92 2e plan de Goede Woning 165 le plan Ons Doel 51 3e plan Ons Doel 78 4e plan Ons Doel 62 le plan Tuinstadwijk 208 Totaal,.806 Een kleine wijziging zou wellicht nog in dezo bedragen kunnen komen, indien en voor zoover van de rentewinst .een gedeelte ten bate van de bijdragen moet komen; dat gedeelte is slechts, een zoodanig percentage als de bijdrage van de exploitatiekosten vormt. Do rentewinst uitsluitend, als stel sel, ten goede te doen komen aan de plan nen, die met 6 pet. voorschotten werden ge bouwd, gelijk de Federatie wenscht, zou de meest willekeurige bevoorrechting van een bepaalde groep hpu'rdters zijn. Het doel,.dat van den aanvang af bij de conversie heeft voorgezeten, n.l. huur n i- v el leering, zou geheel worden ver ijdeld, daar de bestaande tegenstellingen ten bate van hen, die reeds draaglijke huur prijzen betalen, zouden worden vergroot, de dure woningen nog moeilijker zouden kunnen worden verhuurd en het risico van de gemeente door meer leegstaan zou toe nemen. Zoo zouden dan huurprijzen bene den de geschatte huürwaarde ontstaan, zou den zelfs huurprijzen, die thans reeds 'la ger dan de getaxeerde huurwaarde zijn, nog verder worden verminderd. Een derge lijke regeling dient het bijzonder belang van een bepaalde vereeniging; zij gaat. in tegen het belang van de gemeente en de algemeene belangen van de volkshuisves ting, is in strijd met een goede huurpoli- tiek en daarom anti-sociaal en verwerpe lijk. Afgezien van deze practische bezwaren, zou het denkbeeld van de Federatie intus- schen ook uit anderen hoofde niet voor ver wezenlijking vatbaarzijn, hetgeen nader wordt aangetoond. Wat voorts betreft hét verzoek der e- DE R.K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. Het aantal studenten aan de R.K. Uni versiteit te Nijmegen bedraagt thans voor de faculteit der Godgeleerdheid 54, waaron der 5 vrouwelijke studentenvoor de facul- tiet der rechtsgeleerdheid 164, waaronder 13 vrouwelijke studenten: voor de faculteit van letteren en wetenschappen 233. waaron der 57 vrouwelijke studenten. Totaal dus 48S studenten, waaronder 75 dames. Daar enboven zijin nog, ingeschreven alleen als student zonder recht de colleges te volgen 17 personen. Tot deze laatste groep behoo- ren degenen, die examen of herexamen wen- schen af te leggen, doch geen colleges vol gen. Eerste R.-K. Onderwijzersdag te Den Haag In Diligentia te Den Haag werd gisteren de le R K. Onderwijzersdag, georganiseerd dopi de afdeelingen Den Haag, Delft en West land der St. Augustinusvereeniging in hel Bisdom Haarlem, gehouden. Te half tien werd in de St. Jacobuskerk dgor Kanunnik-deken H. A. Th. van Dam een plechtige II- Mis opgedragen, waar onder een knapenkoor onder leiding van den heer Behels, de liturgische gezangen uitvoerde. De drukbezochte vergadering de zaal bleek te klein voor de-opkomst waaraan voert, niet worden aanvaard zooals b.v. de bewering, dat de huurders der 6 pet. plannen de gelden van de huurverlagmg opbrengen in de bij het adres behoor en- de toelichting troffen zij niettemin een ar gument aan, dat een kern van juistheid be vat. De Federatie wijst n.l. op het, ook reeds door B. en W. gereleveerde feit, dat tengevolge van de beperkende bepalingen van het Rijk het type der huizen, gebouwd met 6 pet. voorschotten, achterstaat bij dat van de duurdere plannen, die zij voor huur- verlaging in aanmerking hadden wilien brengen. Terwijl o.a. de huren van het 2e plan van Eeensgezindheid, het 2e plan van de Goede Woning, het le plan van Ons Doel en het le plan van Tuinstadwijk resp. 6 pet., 13 pet., 5 pet. en 14 pet. boven' de getaxeerde huurwaarde uitgaan (huurprij zen resp. f 6.48, 6.69, 6.95 en 7.96), ge ven latere plannen een ander beeld; dit percentage is b.v. 21 en 25 voor het 3e en 4e plan van Eensgezindheid (huurprijzen 5.88 en 5.77) en 15 voor plan IVa en Vla de Eendracht (huurprijs f 5.64). Bij nader inzien leek het B. en W. daar om beter de hoedanigheid van het woning type meer van invloed te doen zijn, dan bij een verdeeling van de rentewinst naar de absolute verhouding van de huurprijzen het geval zou zijn. Zij ontwierpen nu een huurnivelleering, waarbij allereerst de r e- 1 a t i e f hoogste huren werden verlaagd tot pl'.m. 108 pet. van de geschatte huur- waarde. Dit vorderde een bedrag van ƒ17.130.Vei mits de huurverlaging eerst kan ingaan op 1 Januari 1931 moet aan het tot dien datum gereserveerde bedrag ad 41.142.mede een bestemming wor den gegeven. Dit bedrag zouden zij wen- schen aan te wenden tot verdere verlaging van de huurprijzen, die in absoluten zin het hoogst zijn. Op annuïteitsbasis is, bij ver bruik van het kapitaal ad 41.142.— in 40 jaren, een jaarlijks bedrag van 2.235. voor dat doel beschikbaar, waarbij nog kan worden gevoegd het overschot van de rente winst ad ƒ17 628.ƒ17.130.— 498.Het le plan van Tuinstadwijk en het le plan van Ons Doel (geldende huur prijzen resp. 7.96 en 6.95) kunnen daar mede worden gebracht op resp. 105 pet. en 102 pet. van de geschatte huurwaarde. Met inachtnemeng van een en ander werd het volgend plan van huurverlaging opgemaakt Geldende Geschatte Verlaagde huurprijs huurprijs huurprijs woningen ƒ4.99 4.37 ƒ4.72 woningen 5.64 4.90 5.30 woningen 5.88 4.S6 5.26 woningen 5.77 4.61 4.99 woningen 6.69 „5.92 „6.32 woningen „6.95 6.59 6.70 woningen 5.21 4.4S „4 84 woningen 4.72 4.06 4.-14 woningen 7.96 „6.98 7.35 woningen. deratie, om uit het Fonds voor Stadsver- betering en Sociale Doeelinden voor de .verlaging van cle duurst© woningen, gelden le putten, herimjereu B. en W. er aan, dat dij; Fojnds uitgeput is. Doch al ware. zulks niet <he'é geval geweest én zou ook overi gens de financieele 'tr.estand der gemeente de beschikbaarstelling van zulke aanzien lijke sommen als voor dit doel noodig zijn, veroorloefd hebebn, dan nog moest hiertegen ernstige bedenking worden ge maakt, zoowel met het oog op de onzeker heid omtrent het tijdstip en de wijzé van oplossing van het algemeene hurenvraag- stuk door het Rijk, als in verband met'de consequenties, die het betreden van een dereelijken'weg voor dé gemeente kunnen meebrengen. Onder mededeeling Jen slotte, dat de Commissie van Fabricage en van Finan ciën/zich met dit voorstel kunnen vereeni gen, geven zij den" Raad in overweging: hun College te machtigen jaarlijks, te beginnen met het jaar 1931, ter beschik king van de hieronder genoemde' woning bouw verèehigingen te "stellen een geza menlijk bedrag van ten hoogste 19.863.— 17.628.— -f 2.235.—tën behoeve van de verlaging van de huurprijzen dér wo ningen van het achter elke "vereeniging ver melde bouwplan': de Eendracht 5e' plan, de Eendracht plan IVa en Vla, Eensgezind heid3e'plan, Eensgezindheid 4e plan, de Goede Woning 2e plan, Ons Doel le plan, Ons Doel 3e plan, Ons Doel 4e plan, Tuin stadwijk le plan, met bepaling, dat de ver deeling van dit bedrag over de verschil lende vereenigingen zal 'geschieden volgens het door het College van B. en W. opge maakt schema van huurverlaging; verschillende kloosterlingen, onderwijzeres sen en onderwijzers, alsmede de geestelijke adviseurs en inspecteurs vaii het R.-K. on derwijs deelnamen, stpnd onder leiding van den heer P. C. Waard ijk. Te elf uur opende de voorzitter de ver gadering met een rede waarin hij. de taak van den. R.-K., onderwijzer ip het", maat schappelijk, leven in het licht stelde en we.es op de saamhoorigheid van de onderwijzers, welke, hel onderwijs ten goede zal komen. Spr. vertouwde dat het resultaat de ver wachtingen niet zou beschamen,.en bracht dank aan Deken van Dam, die het eere voorzitterschap van het comité heeft wil len aanvaarden enbegroette vervolgens de verschillende, bisschoppelijke inspecteurs en geestelijke adviseurs alsmede de ge meentelijke inspecteurs van het Lager On derwijs ie 's-Gravenhage en de vertegen woordigers van de .schoolbesturen. Spr. vertrouwde, dat deze dag mede mocht strek l.en tot een hartelijke samenwerking tus schen religieuzen en leeken onderwijzers. Nadat het orkest Adagio Cantabile van Beethoven ten gehoore had gebracht was et woord aan den spreker: pater Henri .le Gree.ve S.J., die- het onder,werp behan delde: „De elementen van den komenden lijd." De middagvergadering was geheel ge- ivi'd aan de kunst. De l eer Albert Vogel en zijn echtgenoote Ellen Vareno de Jen van hun declamatie en woordkunst- genie: en.< NIEUWE KERK IN S0ERABAJA. Snelle groei van het aantal Katholieken. Uit Soerabaja meldt de „Indische Cou rant" dat in verband met het feit, dar, het aantal Katholieken in de wijken Paljark'-ing en Tambaksarie in de laatst© jaren ver vijfvoudigd is, daar ter plaatse een terrein werd gekocht voor den bouw van eon R.-K. kerk met annex een woonhuis voor Mgr. de Backere en den vloot-aalmoeze- nier. Een nieuw soort kerken in wolkenkrabbers. Er wordt op het oogenblik in de Ver.- Staten een nieuw soort kerken gebouwd, he.geen zoowel in Amerika als in Europa protesten zal uitlokken. Men heeft n.l. in de groote wolxenkrabbe.s een Kerk inge bouwd. Ons zijn reeds 5 dereeli'" e gev "ati bekend en thans zijn er nog twee wolken krabbers in aanbouw, waarin ook weer een kerk wordt ingebouwd. Van de IS tot 25 verdiepingen worden er drie of vier voor de kerk gereserveerd, de andere verdiepingen worden als kantoor ruimte verhuurd. Daar de kantoren steeds gesloten zijn wanneer de godsdienstoefe ningen gehouden worden kunnen de geloo- vigen steeds zonder stoornis naar de kerk gaan, terwijl ook de kantoormenschen van de kerkgangers geen last hebben. Twee parochies in New-York die de overige ver diepingen van hun wolkenkrabbers verhu ren hebben zich zoodoende een jaarlijksch inkomen verzekerd van 14.000 tot 30.000 dollar. RECHTZAKEN ER WAS IETS NIET IN DEN HAAK. Maar er viel niets te bewijzen. Aan het hulppostkantoor te Rumpen was het niet in den haak, maar, zoodra naar buiten bekend werd, dat er iets haperde, haastte dë kantoorhouder Car. J. W zich de zaken in orde te maken. Voor het Ge rechtshof te Den Bosch noemde een besi el- Ier den kantoorhouder een schurk. Er- werden brieven verb-and, andere stukken geopend en weer dicht gwiaaki. Een brief aan Pal er Janssen in Brazilië van uit Rumpen toegezonden v/e-ti geopend in de woning van den kantoorhouder aangetrof fen er. heeft Pater Jausu-1 nooit bereikt. Verdachte ontkende al'es en uit gebrek aan bewijs werd hij door de rechtbank te M-'.; iricht vrijgeïojoisei. Het O. M. kwam ven het vonnis in hoo-ei beroci. doch ook de proc.-gen. oij het Bo scha Hof moest vnjsvnaak eischen op gr) il van gebrek aai? b*v ijs NA at er met verdaca;1? gebeuren moet. weet ik niet. aldus ie pioc.-gen.. maar ik zou hem in mijn diens- n'C venschen. 1 <y lc. grr was mr. F Tripels, Maas- tv. r i Steekpenningen in de kazerne. G. F. W. V. uit Amsterdam, 37 jaar, sergeant-titulair kok bij het le Reg. Hu zaren te Amersfoort, had zich voor den Krijgsraad te 's-Heitogenbosch te ver antwoorden ter zake dat hij op ver schillende datums tusschen Mei 1927 en Juii 1930 te Amersfoort, opzettelijk, ter wijl hij de functie uitoefende van ser geant-kok eener onderofficierenmenage, ten geschenke heeft aangenomen van een leverancier van die menage, per maand twintig gulden, in de maanden Februari, Maart en April zeven en twintig gulden en méér, terwijl hij wist en heelt moeien begrijpen, dat die geldsommen door mis drijf waren verkregen. Beklaagde, die reeds 19 jaren in mili tairen dienst is, wist, dat het verboden is dat koks fooien aannemen van leve ranciers, maar toch nam hij fooien in ontvangst. Volgens den menagemeester getuige "R. van Staveren was niet altijd de menagemeester, maar ook wel be klaagde als kok belast met het doen van bestellingen aan de leveranciers. Hier merkte beklaagde op, dat de me- nagemeesteis zelf fooien aannemen en getuige Van Staveren, die beklaagde staat te beschuldigen, persoonlijk ook fooien opstreek. De auditeur militair wees er op, dat deze praktijken reeds 2% jaar geduurd hebben. Hij kwaliliceerde ze als overtre ding van het vei bod van het aannemen van giften en eischte 5 maanden gevan genisstraf met ontslag uit den dienst. Mr. Roobol te Arnhem concludeerde op juridische gronden tot vrijspraak. De Krijgsraa-d verooi"de©lde beklaagde tot 3 maanden gevangenisstraf met ont slag uit den dienst. rqidden wenscht, meneer, waar mag ik dan de'overige ha:en nanr t e I' 0~'?

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10