22ste Jaargang DONDERDAG 8 JANUARI 1931 No. 6790 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND 0£ ABONNtMtN 1SPK1JS bedraagt bij vooruitbetaling Vooi Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 1 2 60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Aboiiné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, me» Geïllustreerd Zondaeshla-d 1 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van bet tarief borekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit twee bladen VOLKENBOND WANNEER KOMT DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE BIJEEN? De Bondsraad zal thans beslissen. De Volkenbondsraad zal in zijn komen de zitting den datum van de internationale ontwapeningsconferentie vaststellen. Bij de debatben in de voorbereidende commissie is een voorstel om 5 November als datum aan te bevelen, verworpen en men kreeg den indruk, dat de meerderheid de confe rentie in Februari of Maart 1932 bijeenge roepen wilde zien. Het voornemen schijnt te bestaan, de conferentie in tweeën te splitsen, in diej voege, dat na de algemeene beschouwin gen en de vorming der commissies de con ferentie voor twee tot drie maanden wordt verdaagd. Bevestigd wordt, dat bij diplo matieke besprekingen tot dusver een meei- derheid zich heeft uitgesproken voor Be- nes j als voorzitter en Munch als' vice-voor- zitter der conferentie. Rusland zou niet met de keuze van Benesj accoord zijn ge gaan. Als plaats der conferentie is Weenen ge noemd, doch om technische' redenen is m«n evenwel in bevoegde, kringen van meenir.g, dat geen andere stad dan Genève in aan merking komt. DE 'IER AARDE BESTELLING van het stoffelijk overschot Joffre te Parijs. Het vertrek van de Notre Dame" voorop het Maarschalk. van Maarschalk paard van den DUITSCHLAND BLOEDIGE BOTSINGEN TE INSTERBURG. Tijdens de aanwezigheid van den rijks kanselier te Insterburg is het tot bloe li ge botsingen gekomen, als gevolg van aan vallen der communisten op nationaal-socia- listen alsook op voorbijgangers. Hierbij werden o.m. drie nationaal-sociaïisien ern stig door dolksteken gewond. Men had hier te doen met zorgvuldig voorbereide aan vallen. De daders staken erop los, ook op niets vermoedende burgeis, en verdwenen daarna onmiddellijk, zoodat zij nog niet gevat konden worden. Naar verluidt, zijn in totaal vijf peisonen zwaar en drie licht ge wond. Voorts hebben de daders eenige rui ten ingeslagen, terwijl zij „weg met de re geering" riepen. DE SOCIALE ONRUST IN DUITSCHLAND. Wilde staking in Silezië. Gistermorgen vroeg is op eemge mijnen in het Opper-Silezische mijngebied- een ge deeltelijke staking uitgebroken, op touw gezet door de communistische organisaties. De omvang der staking valt nog niet te overzien. Alle vakbonden, ook de mo derne, wijzen den strijd beslist af. Terwijl .te Gleiwitz de ploegen nog vol tallig naar beneden gingen, staken bij de mijn Gleiwitz-Sosnitza 65 percent der ar beiders. In totaal bestaat het personeel in deze mijn uit duizend mijnwerkers. Men geloofde echter, clat de namiddag- ploeg weer ongeveer geheel aan het weik zou gaan. De stakers zijn bijna voornamelijk com munisten. Naar tot nog toe bekend is, hebben zich geen botsingen met werkwilli gen voorgedaan. De staking in het Roergebied verloopt. De staking in het Roergebied begint meer en meer te verloopen. Zoowel gisteren, bij het opkomen van de nachtploeg, als van morgen bij de ochtendploeg, was opnieuw een belangrijke vermindering van het aan tal stakers to bemerken. In het district Recklinghausen is op alle mijnen het werk in vollen omvang hervat. Tot verstoringen an de orde is het ner gens meer gekomen. In Duisburg is gisteren een communis tische betooging door de politie ontbin den. Later trachtten communistische werk- loozen opnieuw een optocht te vormen, doch zij werden spoedig door de politie uiteen gejaagd. In het geheel werden 60 betoogers gearresteerd. In de districten Hamborn en Ha-mm duurt de staking gedeeltelijk nog vcovt. Men schat, dat hier ongeveer nog 1/3 dor mijnwerkers staakt. De loonsverlagingen in Duitschland. De werkgevers in de Duitsche houtin dustrie hebben besloten, een verlaging der loonen met alle middelen, eventueel ook door middel van een uitsluiting, door te voeren. Met ingang van 15 Januari a.s. moeten de loonen met 8 pet. verlaagd worden en la ter nog eens met 7 pet., dus in het ge heel met 15 pet. FRANKRIJK. DE NATIONALE UITVAART VAN MAARSCHALK JOFFRE De nationale uitvaart van maarschalk Joffre heeft een buitengewoon grootsch ka rakter gehad. De overbrenging van het stoffelijk over schot naar de „Invalideswas niet minder indrukwekkend dan bij de uitvaart van maarschalk Eoch. Parijs was geheel in rouw. Alle scholen, werkplaatsen, kantoren en winkels waren gesloten en het vervoer lag geheel stil. Omstreeks acht uur begaven de offi- cieele deelnemers zich reeds naar de No tre Dame, waar de overbrenging van het stoffelijk overschot naar de catafalk werd bijgewoond door de hooge geestelijkheid en een groot aantal generaals. Het interieur van de kathedraal maakte een imposanten indruk. De catafalk was 8 meter hoog opgetrok ken in het midden van het trans-ept. Zij be stond uit een groote zwarte massa, die een baar droeg met de Fransche driekleur over dekt. Zij was door vier groote toortsen om geven, zoodat het geheel in een zee van licht was gevat. In den sluitsteen van het transept was 'en byzantijnsehe kroon aangebracht, waar uit naar de vier steunkolommen van hel transept breede banen floers afdaalden. Tegen negen uur verscheen het kapittel met Kardinaal Verdior, om zich processie- gewijs naar den ingang van de kathedraal te begeven, teneinde den president van de republiek af te halen. Deze nam plaats op een zetel, die aan de Evangeliezijde van het koor op een verhooging was geplaatst. Rechts van hem bevonden zich de plaat sen voor de familie, terwijl verder de plaatsen van het transept en het midden schip geheel waren ingenomen door de le den van de regeering, het corps diploma tique, de groote geconstitueerde instellin gen, het parlement, de rechterlijke macht, cle Fransche academie, de wetenschappelijke genootschappen, enz. Allen droegen het ambtsgewaad. In "het priesterkoor nam Zijne Eminentie kardinaal Verdier plaats op den aartsbis schoppelijke zetel, terwijl de se les aan de Evangeliezijde werd ingenomen door Mgr. Maglione, den Pauselijken nuntius, omge ven door de leden van de nuntiatuur. Up de sedes aan de Epistelzijde nam Zij ne Eminentie Kardinaal Binet plaats. De kanunniken-banken waren ingenomen door een 20-tal aartsbisschoppen en bisschoppen en leden van he metropolitaan kapitfel, terwijl een groot aantal 1 eger-aalmoe-zen 1 s en de geestelijkheid van Parijs in het mid den van het koor had plaats genomen. I Het heilig Misoffer ving te negen uur I aan en werd opgedragen door mgr Tissier, i bisschop van Chalons, die door zijn moe. I dige houding tijdens den oorlog den titel I van bisschop van de Marne heeft verwer ven. De absoute werd verricht door mgr. Ver- I dier, aartsbisschop van Parijs. Precies te tien uur kon het uitdragen I plaats vinden, waarbij de kist omgeven werd door oud-presiJent Millerand, emi admiraal en maarschalk als vertegenwoor digers van het Engelsche leger, een gene raal als vertegenwoordiger van het Be'gi- I sche leger, de Fransche maarschalken ue vertegenwoordigers van de Fransche soa- j demie, de ministers en nog enkele andere dignitarissen. I Inmiddels was het in beweging stellen van den stoet begonnen, door het voorbij marcheeren over het parvu van de No're Dame van de troepen, voor zoover zij in don stoet, zuuden plaats nemen, namelijk*- de republikeinsche garde, een regiment artillerie en infanterie, de muziek en de delegatie van de Engelsche koninklijke lijfwacht, hetzelfde van België en de deta chementen, vertegenwoordigende de troe pen der verschillende landen, die tijdens den oorlog bondgenoot van Frankrijk waren geweest. Vervolgens en 200-t.al oud officie ren, die de vaandels droegen der regimen ten, die aan den Marne-slag hadden deel genomen. Toen dus de heilige Dienst afgeloopen was, kwam het kanon, waarop het stoffelijk overschot naar de „Invalides1" zou worden gereden, juist voorrijden. Teneinde tijd te winnen was de st >el reels in drieën gebroken en waren de dui zenden oud-strijders, die aan cle uitvaar! deelnamen, buiten den stoet gehouden en in afzonderlijken stoet opgesteld op de Esplanade des Invalides. Ook het mee-en- deel der troepen van de garnizoenen uit Parijs en omgeving trokken dit keer ri.et mee, maar waren ten wqsten van de „Inva lides" in de Avenuën samengebracht, om direct na de rede van minister Barthou het défilé te kunnen aanvangen. Niettemin was de stoet nog zeer lang en eischte I.et voorbijtrekken ruim een half uur. Het kanon met het stoffelijk overschot werd voorafgegaan door dc geheele geeste lijkheid, die in de kathedraal de uitvaart had bijgewoond; voorop ging een diaken met een groot zil vei en kruis. Daarop volg den de aartsbisschoppen en bisschoppen en vervolgens cle beide kardinalen in cappa magna. De officieren van den si af van den maar schalk gingen onmiddellijk de bespanning vooraf, die omgeven was door een 20-tal dragers van kussens met de eere-teekenen van den maarschalk, geïnc.adieerd in twee compagnieën infanterie. Daarop volgde de familie en achtereen volgens de president van de republiek de chef van het protocol, de Belgische kroon prins, de gezanten en vertegenwoordigers van gekroonde hoofden, die zich persoon lijk hadden doen vertegenwoordigen, ver volgens de regeering, het corps diploma tique en de overige groote lichamen, in de volgorde, waarin ze ook in de kathedraal hadden plaats genomen. De stoet werd besloten door een gruo- en groep oud-strijders als vertegenwoor digers. Langs de Rue de Rivoli begaf men zich naar de Champs Elys-es, waar, bij het pas- seeren van het monument van Straatsburg, de verschillende muziekkorpsen de niar- schen staakten en de Marseillaise werd ge speeld. Het was twaalf uur, toen de kop van den stoet op cle Esplanade der Invalides verscheen. Overal had de onafzienbare menigte zich keurig gedragen. Niet net VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De sociale onrust in Duitschland. De nationale uilvaart van maarschalk J of ire te Parijs. Opzienbarende onthullingen inzake het Oustrïc-schandaal in Frankrijk. Ernstig spoorwegongeluk bij Londen. (Buitenl. Berichten 2e blad.) BINNENLAND. De huldiging van den heer H. G. de Boor uit Noordwijk, (2de blad). Moordaanslag te Bloemendaal. (Laat ste Berichten, 1ste blad). Dr. Max Euwe winr.aar van het schaak- tourncoi te Hastings (Sport, 2.1e blad). geringste incident was voorgevallen en geen ocgenblik was de eerbiedwekkende stilte verbroken geweest. De minister van oorlog kon omstreeks half één zijn rede aanvangen, toen het stof felijk overschot in den ingang van de „In valides' waS geplaatst en daaromheen de hooge bevelvoering van het leger, cle re geering en de buitenlandsche vertegen woordigers hadden plaats genomen. Minister Barthou huldigde niet alleen den krijgsman in Juffre, maar ook den ka raktervollen mensch en betuigde in een apotheose de clank van het land. Omstreeks één uur nam het troepen-dé filé een aanvang, waarbij de verschillende regimenten van alle wapens op den cadans van krijgsmarschen voorbij trokken om een laatsten groet aan het stoffelijk oveis-hot te brengen van hem, die eens hun veld heer was geweest. Even na het troepen-defilé werd een nieuwe stoet gevoimd en had het altijd zoo indrukwekkend indragen in do „Invalides" plaats. HET OUSTRIC-SCHANDAAL. Opzienbarende onthullingen. Het onderzoek der parlementaire com missie tot opheldering van het Oustric- schandaal heeft tot interessante onthullin gen over de geweldige uitbreiding van deze corruptieaffaire geleid. Nadatk cle regeering-Steeg aanvankelijk geweigerd hacl, een aantal documenten ter beschikking van de commissie te stellen,' zag hij zich, zooals men weet, Dinsdag ge noodzaakt, den voorzitter der commissie toe te zeggen, de gevraagde stukken binnen 48 uur over te leggen. Bij het verhoor van gisteren van den vroegren afdeelingschef, thans gouverneur, van de bank van Frankrijk, Morel, over cle Custric-Banlc en de haar door de bank van Frankrijk verstrekte leaning ter hoogte van 125 millioen francs, werd een door den vroegeren minister van financiën, Reynaud, opgestelde lijst overgelegd, betrekking heb bend op verschillende parlementaire per sonen. De lijst bevat de namen van elf parle mentsleden. doch ook do huidige minister van financiën, Germain Martin, heeft een dergelijke lijst samengesteld met niet min der dan 40 namen, waaronder die van de merst bekende kamerleden. Nadat beide lijsten door dc commissie onderzocht zullen zijn worden zij gepubli ceerd. In totaal ging het om 440 voorstellen tot noteering van buitenlandsche fondsen aan de Parijsche beurs. Eenige avondbladen weten te melden, dat op de tweede lijst o.a. ook cle naam van oud-minister-president Tardieu zal voorkomen. De werkzaamheden van gisteren der com missie van onderzoek hebben verder een nieuwe „eereüjsf' aan het licht gebracht met de namen van personen," wicn 100.000 frs. was uitbetaald. Onder hen bevindt zich een der vroegere medewerkers van Tardieu, Milet, die onge veer 120.CÖ0 franc van de Oustric Bank had ontvangen. AMERIKA Uit alle landen waren deelnemers tegenwoordig om Maarschalk Joffre de laatste eer te bewijzen. De Amerikaansohe deelnemers. NOG STEEDS SLAVERNIJ IN LIBERIA. Washington eischt afzc'naffing. Van officieele zijde wordt vernopicu, dab de Amerikaansche regeering een memoran- i dum aan de regeering van Liberia hooft deen toekomen, waarin deze er voor wordt gewaarschuwd, dat Liberia de vriendschap der regeering en bevolking van de Ver. Staten zal verliezen, indien er geen maat regelen worden genomen om de slavernij en den gedwongen arbeid af te schaffen. Het memorandum der Amerikaansche regeering is gebaseerd op het jongste rapport van de internationale commissie tob onderzoek der slavernij te maken; 4e. Liberiaansche auto- beschuldigingen aan het adres van Liberia worden gericht: le. Liberiaansche amb'e- naren laten den slavenhandel in het «cheim

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1