WOENSDAG 7 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANi TWEEDE ÖLAD - PAG. 6 DE WERKLOOZENRELLETJES. Botsingen tret de politie te Haarlem. Inspecteur door agent gewond. Gistermiddag hebben te Haarlem weer eenige lichte relletjes plaats gehad. In ge bouw „Ceeilia" aan de Jansstraat had een honderdtal werkloozen vergaderd, die na afloop in optocht de Jansstraat uittrok ken. De politie verbood dit, daar geen toe stemming tot het houden van een optocht was gegeven. Toen niet aan het bevel der politie, om uiteen te gaan, werd voldaan, werden zij met de blanke sabel uiteenge jaagd Zij stoven in verscheidene richtin gen uiteen om zich vervolgens op de Park- laan te vereenigen. Toen zij- ook daar aan hei bevel der politie niet wilden voldoen, werden ook hier eenige charges uitgevoerd, waarbij enkele demonstranten lichte kwet suren opliepen. Door de Kruisstraat en Barteljorisstraat trokken zij vervolgens naar de Groote Markt, waar opnieuw een botsing met de politie ontstond. Een inspecteur wilde een werklooze ar resteeren en werd toen per vergissing door een agent met. de sabel op de hand gesla gen, zoodat hij zich in het gasthuis moest laten verbinden. De onwillige werklooze kon toch gearresteerd worden en op het bureau bleek, dat ook hij slechts lichte kwetsuren had opgeloopen. Na-dat de werkloozen ook op de Markt versirooid waren, had het relletje een einde genomen. DE RELLETJES TE AMSTERDAM. waard is tegen aanvallen in den rug, welke vaak voorkomen, wanneer rumoerige ele- men'en kans krijgen zich in stegen en slop pen tijdelijk terug te trekken. De stoet trok in de richting der Ossen- sluis, doch ook deze „trek" beviel de poli tie maar matig en zij dirigeerde de lastige elementen naar de Hoogstraat-, hen aldus in de buurt brengend van het hoofdbureau van Politie, in welke nabijheid ook een groote macht agenten aanwezig was. Hier werden de betoogers opgevangen en van daar opgeduwd naar den Dam, waar politie ruiters, agenten en rechercheurs voor de verdere verspreiding zorgden er daarbij op lei tend, dat niet groepjes van personen in zijstraten ontsnapten. Op alle kruispunten stonden dubbele po litieposten opgesteld, die er voor zorgden dat do betoogers zich niet op één plaats bleven ophouden. Tn de Jordaan waren ook uitgebreide ordemaatregelen getroffen, zoodat het daar eveneens vrij rustig ver liep. De politie zal, naar „de Tijd" meldt, nog kor'en tijd clementie gebruiken, doch zij is voornemens niet te gedoogen, dat deze toestand van onrust voortduurt. Geleide lijk zal zij dan ook haar maatregelen ver scherpen en strenger gaan optreden. Het behoeft wel nauwelijks te worden herhaald, dat de rustige burgei's goed doen zich niet uit nieuwsgierigheid op de rumoe- riee plaatsen op te houden en zoo ver mo gelijk te blijven van alle samenscholingen en dergelijke. Doen zij dit niet dan is er kans dat zij bij charges onder den voet worden geloopen en verwond geraken. dat in de nabijheid van den doorgebroken damwand een vrij belangrijke ontgronding is ontstaan. De stalen damwand is bij de doorbraak over het fundament van den ouden muur, hetwelk nog opgeruimd moest worden, heengebogen, zoodat niet gecon stateerd kan worden of dit fundament reeds door het wegspoelen van grond is weggezakt. Doch de ontgronding in de om geving geeft eenige hoop, dat dit het ge val is. Dan zou het niet meer noodig zijn, de resten op te ruimen en zou niets an ders overblijven dan den damwand te ver wijderen. Het vérbindingskanaal zou in dat geval onmiddellijk na het verwijderen van den vernielden damwand in gebruik geno men kunnen worden. De aannemer, die, naar ons wordt verzekerd, het werk overi gens zeer vlot heeft uitgevoerd, is voorne mens, zoo spoedig mogelijk de resien van den damwand te verwijderen. Daarna zal blijken of inderdaad het fundament diep genoeg is weggezakt. Worden de optimisti sche verwachtingen bewaarheid, dan zal de ingebruikneming van de haven geen vcr- tragiug ondervinden, doch wel de opteve ring van het geheele werk. Proefboringen voor een IJ-tunnel te Amsterdam. Reeds eenigen tijd worden door Publie ke Werken te Amsterdam proefboringen verricht, voor een eventueel te bouwen tun nel die de beide IJ-oevers zal verbinden, en een einde zal maken aan de isolatie van de Noordelijke Amsterdambewoners. Het werk is opgedragen aan de aanne mersfirma Hoogendoorn te Giessendam. Aangevangen werd met een boring aan de Noordelijke IJ-oever in de nabijheid der jachthaven. Een viertal arbeiders onder leiding van een opzichter boorden hier tot pl.m. 40 meter beneden A.P. De eerste tien meter bestond uit klei en andere grondsoorten, o.a. slibzand. Tot ongeveer •20 meter werd zand gevonden, terwijl op 30 Meter zeer vaste leem werd aangetrof fen. De tweede boring werd gedaan bij steiger 4 aan de De Ruyterkade. Hier werd de eerste 10 meter zand aangetroffen, op gespoten bij den bouw van het centraalsta tion, voorts klei en leem. Op 56 meter (hier werd geboord tot 60 M.) werd veel steen aangetroffen. Nog deze week zal worden aangevangen met boring No. 3 ten Noorden van de vaar geul, 60 meter uit den Noordelijken wal. Ook hier zal tot 60 meter beneden A.P. worden geboord. Wanneer deze proefboring gereed is, zul len de werkzaamheden worden verlegd, ten Zuiden van de vaargeul 110 meter uit den Zuidelijken wal. Ook hier zal tot ruim 60 meter beneden A.P. worden geboord. De verschillende monsters worden naar het bureau van gemeentewerken vervoerd, waar over de resultaten nader zal worden gerapporteerd. Meisje bedreigd. Een dokter had gisteren in den laten middag zijn auto voor het Diaconessenhuis te Arnhem neergezet. Toen hij het zieken huis verliet was de auto verdwenen. De po litie stelde een onderzoek in, waarbij het volgende bleek: Een negentienjarig jongmensch had op den Raapopscheweg een meisje met een mes bedreigd en was vervolgens met een auto weggereden. Het meisje had het num mer van de auto gezien en onthouden. Het bleek dat men inderdaad met de vermiste auto te doen had. Inmiddels had het jon- gemensch zich op het hoofdbureau van po litie gemeld en medegedeeld dat hij de auto op den Zijpschenweg had neergezet. Inderdaad werd de wagen daar gevon den. De jongen is wegens den niet volvoer den aanslag op het meisje in arrest ge steld. Vermist. Sedert 23 December is te Ubach over I Worms de 18-jarige A. M. spoorloos uit de ouderlijke woning verdwenen. Herhaalde brandstichting. In den nacht van 27 op 2-S Dec. 1.1. was brand ontstaan in de woning van P. aan de Bredasche baan te Roosendaal. Daar bij politie-onderzoek bleek, dat die brand welke tijdig door de politie werd gebluscht onder verdaohte omstandigheden had plaats gehad, werd P. aangehouden en on danks zijn ontkenningen op grond van ver zwarende aanwijzingen naar het Huis van Bewaring te Breda overgebracht, waar hij nog steeds in arrest wordt gehouden. In den afgeloopen nacht nu, van Maan dag op Dinsdag, was wederom in hetzelf de woonhuis brand uitgebroken, welke we derom tijdig werd gebluscht met het ge volg, dat ook nu weer de zaak erg verdacht leek. Op grond hiervan werd nu onmiddel lijk ook de echtgenoote van P. gearresteerd en in verhoor .genomen. Dinsdag heeft de Officier van Justitie bij de Rechtbank te Breda een onderzoek ingesteld. Dan maar loopen! R. geeft in „Spoor- en Tramw." den vol genden splinter: Het was te Goes, dat op 'n zonnigen mid dag in 1897 een bedelaar aan het loket vroeg om een kaartje naar „Ernemujen". Wat kost, het? Veertig cent. Kan het niet voor 35? Neen, de prijs is 40 cent. Kan het niet minder? Nu, ik geef het voor 3S cent (ik wilde de 2 cent er bij leggen). Veel en lan talmend: Ik doe het al niet meer. Het kost 40 cent. Geef dan maar (40 centen werden langzaam neergeteld). Heb je niets dan centen? Niet goed Dan ga ik loopen. Hij streek zijn geld op en verdween om niet meer terug te keeren. NIEUWBOUW PEEK CLOPPENBURG TE DEN HAAG. Daar er zeer zeker een groote belang stelling bestaat voor do nieuwe groote bouwwerken, welke steeds meer te Den Haag verrijzen, hebben wij heden eens een bezoek gebracht aan een der voornaamste hiervan, teneinde onze lezers een en ander over den stand van het werk te kunnen mededeelen. Onze rondgang betrof hier het nieuwe groote gebouw, dat voor do be kende klecdingfirma Peek Cloppenburg wordt gebouwd op den hoek Wagenstraat Groote Marktstraat. Het werk, dat voor- loopig nog alleen den betonkern met aan vulling van Baksteen betreft, vordert goed, niettegenstaande de regen af en toe eenigs- zins stagnatie te weeg bracht. Een bijzon dere moeilijkheid leverde ook het feit dat men den zijgevel van het bankgebouw van Scheurleer, welke thans gemeenschappe lijke scheidingsmuur is, heeft moeten op vangen wegens gevaar voor scheuren. Wij begonnen onzen rondgang in den kelder, welke de expeditie, centrale verwarming en archief zal moeten bexatten. Reeds zijn voor de verwarming, welke door de firma Beukers wordt uitgevoerd, de beide olie- stookketels en de cokesketel opgesteld. De expeditie zal geschieden langs een helhnd vlak, waardoor de auto s zullen kunnen af rijden naar de Haagpoort of, indien hier voor toesteming wordt verkregen, naar de Groote Marktstraat. De verlichting van de kelders zal grootendeels verkregen worden vanaf de straat, vanwaar het daglicht door prismategels verspreid zal worden. Op den began-en grond wordt de eerste verkoopaf- deeling ingericht. Hier vindt men ook een groote trap, geflankeerd door twee groote personenliften. Bij de overige verdiepingen blijkt, dat alles gegroepeerd wordt rondom een z.g. lichthof, zooals men deze ook b.v. in de Bijenkorf vindt. Op de derde verdie ping komt dan een koepel, welke waar schijnlijk van glas in beton vervaardigd wordt en waterdicht moet zijn. Men past hier n.l. een bijzondere methode toe om het gebouw koel te houden, doordat men in de zomermaanden water op den koepel spuit. Daar hierdoor het glas wordt afgekoeld, zal eveneens de opstijging van de warme lucht uit het gebouw van haar warmte verliezen en afgekoeld weer dalen. Voorts zal de derde verdieping tevens de kantoren be vatten. Wanneer men het gebouw vanaf de straat bekijkt, dan valt direct op, dat de gevel slechts bestaat uit doorloopende ko lommen met erkerramen. Hierin worden stalen en bronzen ramen aangebracht van de firma Braat, terwijl het be tongede el te tot aan de eerste rij ramen met groen sye- niet, de rest met dolomiet wordt bekleed. Men rekent er mede met den betonbouw, met inbegrip van den toren, in den loop van Februari a.s. gereed te komen. Betref fende de verdere afwerking moeten nog be slissingen worden genomen. Wel staat vast, dat een veelvuldig gebruik van glazen bouwsteenen zal worden gemaakt; o.a. langs de trappen en in den toren tusschen den betonnen kern. De goot wordt aan den voorgrond bekleed met aax'dewerk van Brouwer uit Leiderdorp, waarmede men een sierlijk effect hoopt te bereiken. Wan neer men zoo het geheel bezichtigt, dan valt wel op, dat het Architectenbureau ThunissenHendricks met het ontwerp voor dit gebouw een mooi stuk werk heeft geleverd, te meer omdat het grondopper vlak zeer onregelmatig was en men dien tengevolge bijna geen rechte hoeken kon projecteeren. Ook de aannemer van het betonwerk, de firma J. van Rossum, husft het uiterste gepresteerd. Dit blijkt vooral, wanneer men ziet, hoeveel hout voor de belasting moest worden gebruikt en boe gecompliceerd deze hier en daar was. Een groot ongerief was ook, dat er gebrek aan opslagruimte is. zoodat diverse materialen steeds op de tijden waarop men ze moest gebruiken, werden aangevoerd. Hiervoor is zeer zeker een goede organisatie nood zakelijk. Kampioen-langzaam-rooker van Friesland. In het café „Het Posthuis" te Franeker werd gisteren een wedstrijd gehouden in het langzaamst rooken uit lange Goudsche pijpen, waaraan door 13 rookers werd deel genomen. Bij den wedstrijd ging het zeer gezellig toe. De uitslag was: le prijswinnaar Nic. Vij verstra, die zijn Lange Goudsche 2 uur en 3 min. wist aan te houden; 2e R Dijkstra, die er 1 uur 51 min. over deed; 3e D. Wol- tors met 1 uur 43 min. en 4e J. Bouma met 1 uur 38 min. Vijverstra heeft met zijn be haalden tijd hiermede tevens de le prijs winnaars van Leeuwarden en Harlingen ge slagen, waardoor hij tot kampioen-lang- zaam-rooker van Friesland werd verklaard. „Tel." Wat zei die Engelschman, toen hij zijn rekening kreeg? Hij is neg bezig in zijn woordenboek op te zoeken, wat hij zeggen wil. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN Treinbotsing nabij Gleiwitz. De sneltrein D 31 A, die van Berlijn via Beuthen op weg was naar Opper-Silezië, is gistermiddag 4 uur 50 even voorbij Glei witz den personentrein 966 van de lijn Beuthen-Gleiwitz-Berlijn in de flank ge reden, ten gevolge van het. feit, dat de per sonentrein door een onveilig sein was ge reden. Tien personen werden licht ge wond. De stoker van den personentrein kreeg ernstige kwetsuren. De locomotief van den D-trein viel om en werd zwaar beschadigd. Mijnontploffing; 8 vermisten. Naar uit Beckley (West-Virginia) ge meld wordt, zijn acht personen verdwenen, tengevolge van een explosie in de mijn Glenrogers van de Raleigh Coal Company. 50 visschers op ijsschots afgedreven. Volgens een bericht uit Mo,kóu, zijn op de Kaspische Zee 50 visschers op een ijs schots afgedreven. Verscheidene schepen en een vliegtuig zijn vertrokken om hulp te verleenen. TYPHOON OP DE PHILIPPIJNEN. Talrijke slachtoffers. Volgens een bericht uit New-York aan do „Vossische Zeitung" zijn de Philippij- nen door een typhoon geteisterd, die gewel dige schade aangericht heeft. De berichten, die ten ge v-»! vn o het ver woesten van het telefoonnet slechts zeer schaars binnenkomen, spreken over 82 dood en en 50 vermisten. Men vreest echter, dat net totaal aan tal dooden veel grooter zal zijn. Volgens de laatste berichten is het aan tal slachtoffers van de typhoon, die boven de Phdippijnen heeft gewoed, gestegen tot 130, doordat in de wateren van de eilanden Cebi en Lloilo 30 visschersbooton zijn omgeslagen en alle in/itienden zijn verd lonken. In de haven van Cebi zonken drie stoom schepen en enkele kleinere schepen. Vijf groot ere schepen zijn gestra.nd. Op het eiland Leyte heeft de wervel storm den geheelen cocosnolen oogst ver nield en verdere groote materieele schade aangericht. NIEUWE AARDSCHOKKEN IN MELFI. Verscheiden huizen ingestort. Het „Giornale dTt-alia" meldt uit Melfi, dat weder aardschokken in de stad zijn gevoeld, waardoor verscheiden huizen zijn ingestort. Er zijn geen slachtoffers te be treuren. Hevige stormen op de Zwarte Zee Uit Moskou wordt gemeld, dat op de Zwarte Zee hevige stormen woeden. De scheepvaartverbindingen lussehen K'.sLnd en Turkije zijn geheel gestoord. Twee Rus- si:-che schepen hebben schipbreuk gele den en werden zwaar beschadigd naar 3e- bastopol gesleept. B0GSH0T, DE STAD DER TRANEN. Het kleine stadje Bogshot was in de af geloopen week het tooneel van een buiten gewone merkwaardigheid. Alle inwoners, die zich rond het middaguur op straat be vonden liepen te schreien. Rijkelijk vloei den de tranen bij de menschen over hun wangen. Wat was toch het geval? In de omgeving- van dit stadje hadden do Enigsi-'C-e solda ten oefeningen gehouden, waarbij ook traan gasbommen gebruikt waren. Tijdens do oefeningen was de wind gedraaid en waren de traa'igasgolven ovai het stadje ac-lre- ven, zoodat de bewoners die zien niet van gasmaskers hadden kunnen voorzien, voort durend moesten weenen of ze wilden of niet. Pe burgemeester heeft een renuest gé- z- "oen naar het ministère van orlog, daar hei zoo goed als zeker is. da* verschillende personen van dezen gasaanval blijvend na- deelige gevolgen zullen ondervinden. Aanslag op een trein? In den nacht van drie op vier Januari werd op het traject Pforzheim—Karlsruhe door een onbekende hand een wagenrem- blok op de rails gelegd. De hindernis werd nog tijdig bemerkt en verwijderd door het personeel van een locomotief, die na middernacht uit Pforz heim vertrok. Ongeveer twee honderd meter verder werd eveneens een wagenremblok op de rails gevonden. Of het hier een misdadigen aanslag be treft, zal uit het onderzoek, dat door de bevoegde autoriteiten ter plaatse wordt, ingesteld, blijken. Men vermoedt, dat men een aanslag heeft willen plegen op den Orient-expres, die om 0.58 uur van Pforzheim naar Karls ruhe vertrokken was. Dit vermoeden is echter nog niet beves tigd. Muiterij op Amerikaansch schip. Gisteren is het Amerikaansche stoom schip „Hopatchong" zonder bemanning te Stamboel aangekomen. De kapitein, die gewond was, vertelde dat de bemanning in Odessa, gedeserteerd was en de officieren het schip verder bestuurd hadden. In Odessa waren de mannen, na de lading te hebben gelost, aan wal gegaan. Toen zij terugkwamen begonnen zij te schreeuwen, dat zij communist waren geworden en vie len den kapitein met messen aan. Twee inspecteurs en een agent gewond een betooger in het been geschoten. Omtrent de werkloozenrelletjes te Am sterdam, georganiseerd door het „Agitatie comité", waarover wij reeds gisteren meld den. diene nog het volgende: In West, in de omgeving van het siempellokaal voor steuntrekkers aan den Baarsjesweg, kwa men gisterochtend de betoogers weer bij een. In kleine groepen trokken zij vervol gens rustig naar den Dam, waar op die manier tusschen elf uur en half twaalf een groote menigte werkloozen bijeen was ge stroomd. Meu bleef er kalm in groepen bij een staan. Een viertal politieruiters sur veilleerde op en rondom den Dam, agen ten bewaak', en de toegangen tot Kalver- straat en Nieuwendijk, doch lieten de werk loozen op den Dam rustig staan, daar er inderdaad geen reden tot ingrijpen be stond. Er werd niet geschreeuwd en het verkeer werd niet belemmerd en er wa- ten niet al te veel nieuwsgierigen, die ble ven kijken. Tenen eenen begon een deel der werkloo zen echter te „trekken" in de richting van den Jordaan. Het bureau-Spaarndammer- straat stuurde er voor de handhaving van de orde een detachement agenten, onder leiding van eenige inspecteurs op uit. In de smalle straten van do Jordaanbuurten schreeuwden de werkloozen hun leuzen uit en om half twee kwam het in de Nieu we Leliestraat tot een treffen tusschen de politie en de manifestatnten, toen laatst genoemden weigerden gevolg te geven aan de sommatie om uiteen te gaan. De politie chargeerde met de blanke sabel. Op een gegeven moment omringde een groep van pl.m. honderd man de inspecteurs W. Stuurman, H. J. Moll en een agent. De menigte viel deze drie mannen aan. Den inspecteur Stuurman werd zijn sabel, die hij in de hand had, ontrukt en hij kreeg er een klap mee op het hoofd, waardoor een vrij diepe bloedende wond ontstond. Inspecteur Moll kreeg van een betooger vermoedelijk met een boksbeugel een slag op het voor hoofd vlak boven den neus, waardoor eveneens een bloedende kwetsuur ont stond de agent liep een trap tegen het on derlichaam op. Dit alles speelde zich in een kort oogenblik af, spoedig snelden agen ten toe, die de drie aangevallenen wisten te ontzetten. Daarbij heeft de politie ook van de revolver gebruik gemaakt. Er wer den een paar schoten in de lucht gelost, even was 't noodig de vuurwapenen op de betoogers te richten. Eén werklooze, die hoogstwaarschijnlijk tot de aanvallers van inspecteur Stuurman heeft behoord, kreeg een kogel in een der beenen. Hij is naar het Wilhelminagasthuis getransporteerd. Daar heen begaven zich ook de beide gewonde inspecteurs en de gewonde agent; alle drie konden, na behandeld te zijn, naar huis gaan, doch zij moesten' buiten dienst wor den gesteld. In de omgeving van de N. Leliestraat werd hierna nog een man gearresteerd en naar het bureau Raampoort overgebracht wegens opruiing tot verzet tegen de poli tie. Tegen acht uur gisteravond was een ver gadering belegd door het Agitatie Comité, dat in het. bijzonder werkt onder de onge organiseerde werkloozen. Aanvankelijk zou dez.e vergadering worden gehouden in het gebouw „Harmonie'' op de Rozengracht, maar tegen den avond werd het bekend, dat men als vergaderplaats had uitgeko zen het gebouw „Waterloo" op het Water- looplein. In deze vergadering trad o.a. als spreker op het communistische raadslid van Over steegen uit Haarlem, een opstandig indivi du, dat ook bij de relletjes in de Spaarne- stad van zich deed spreken. De toeloop naar de vergadering was zoo groot, dat ve len geen plaats konden krijgen on in de buurt van het vergaderlokaal bleven rond dolen. Een groote politiemacht, onder be vel van de inspecteurs Kreling en Post, was op de been, en deze zorgde er voor, dat zich geen samenscholingen vormden Voort-durend werd tot doorloopen aange maand, waaraan over het algemeen vrij vlot gevolg werd gegeven. Te tien uur was de vergadering ten ein de toen de vergaderden zich in groepen in verschillende richtingen wilden versprei den, hield de politie hen daarvan terug. Zij volgt daarbij de tactiek, dat zij op pleinen en in.breede straten een be'er overzicht heeft over den toestand en beter gevrij HOOG WATER. De Maas is weer „om". Men bericht van den Brabantschen Maas kant aan „d, Tijd": Wat te vreezen was, is geschied. Nu ex- de laatste dagen weder veel regen viel en ook uit de Zuidelijke landen van het stroo- mend gebied der rivieren regen en zacht weer werd geseind, waardoor op de hoog vlakten de sneeuw tot ontdooien komt, is de Maas opnieuw buiten hare oevers getre den. Thans reeds voor de vierde maal geduren de het herfst- en winterseizoen zijn over groote uitgestrektheden de weilanden en uiterwaarden overstroomd. Op vele pun ten langs de Brabantsehe Maas is het weer één groot watervlak. Hier en daar ziet men gezichten ver niels dan water. Ook verschillende wegen zijn ondergeloopen, zoodat het verkeer opnieuw ernstige be lemmering ondervindt. Een aantal veerwegen, o.a. te Boxmeer, enz., die de verbinding met Limburg moe ten onderhouden, zijn eveneens over stroomd, zoodat van een regelmatige com municatie tusschen de provinciën Limburg en Brabant langs den Maaskant geen spra ke meer is. Het water stijgt verder, terwijl wij dit bericht afzenden. Verscheidene huizen zijn afgesloten en omgeven door water, zoodat de bekende roeibooten weer zijn te hulp geroepen om voor de bewoners dezer hui zen het cont-ct met de niet-overstroomde gebieden te onderhouden. De was is allerwegen vlug komen opzet ten, zoodat de oeverlanden in korten tijd waren overstroomd. Het- water te Grave staat van dijk tot dijk, terwijl ook het binnenwater een hoog peil aanwijst. DE DAMDOORBRAAK TE SCHEVENINGEN, De schade, veroorzaakt door het zich begeven van den damwand bij den ingang van de nieuwe tweede binnenhaven te Scbeveningen blijkt bij nader onderzoek nogal mee te vallen. Weliswaar is een juis te raming nog niet mogelijk gebleken doch van een bedrag van 50.000, waarvan oor spronkelijk melding werd gemaakt, is geen spi-ake meer, schrijt het „Vad." Het was gisteren nog niet mogelijk de diepte van den haveningang op de plaats van den ouden kademuur, welken men aan het, opruimen was, te peilen, doordat de achterovergedrukte ijzeren damwand op het overblijvende stuk kademuur rust. Men was met het opruimen in de vaargeul reeds gekomen op een diepie van 5 M. onder D.P. dat is 0.50 M. beneden den havenbodem. Bovendien verwacht men, dat door den feilen stroom tijdens en na de doorbraak, het achtergebleven stuk muur van naar schatting 100 ton gewicht, nog verdere zal zijn gezakt, in welk geval men op vol doende diepte zou zijn. In ieder geval is reeds thans met zeker heid komen vast te staan, dat het maken van een nieuwen bouwput voor verdere opruiming van dit muurstuk niet nooclig is. Mocht men nog niet op voldoende diepte zijn, dan zal men kunnen volstaan met het graven van een geul rondom het muur restant, en het daarna wegspuiten van zand, zooals in het kort reeds is aangege ven. De onder water geheel naar achteren ge bogen damwand, moet door een duiker, on der water worden afgebrand, een andere wijze van opruiming is onder de bestaande omstandigheden niet mogelijk. Voor dit werk is bereids een overeenkomst gesloten met Smits en Co.'s Bergingsbedrijf te Rot terdam, zoodat daarmede dezer dagen een aanvang kan worden gemaakt. Eerst daar na kan men overgaan tot het verrichten der noodzakelijke peilingen. Ten gevolge van het kalme weer buiten gaats kon gisteren niet verder worden na gegaan of de tweede binnenhaven, die thans in open communicatie met de zee staat, geheel deining-vrij is of niet. Na de ervaringen van gisteravond zijn de ver wachtingen diena-angaande gunstig. De gevolgen van de doorbraak. Gistermiddag heeft de directeur van Ge meentewerken ir. v. d. Vegt, den toestand in het verbindingskanaal tusschen de eer ste en de tweede Scheveningscbe binnen havens nader in oogenschouw genomen en eenige peilingen verricht. Daaruit bleek,

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6