De Man van Nergenshuizen WOENSDAG 7 JANUARI 1931 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 KERKNIEUWS DE BESTIGMATISEERDE VAN KONNERSREUTH. Lezing van prof. dr. A. Mayer O.S.B. Prof. dr. Alois Mayer O.S.B., hoogleeraar aan de universiteit te Salzburg in Oosten rijk, heeft voor een zeer talrijk en aan dachtig gehoor bestaande uit leden van de vereeniging „Geloof en Wetenschap" te Amsterdam een lezing gehouden over de stigmatisatie van Thérèse Neumann van Konnersreutk. In zijn uitvoerige en boeiende voordracht verhaalde spr. zijn eerste bezoek aan Kon- nersreuth, zijn ontmoeting met Thérèse Neumann, de visioenen welke de laatste geregeld heeft van het lijden des Heeren en de wijze waarop de buitenwereld op de voorvallen in het Beiersche dorpje heeft gereageerd. Uiteraard behelsde dit deel zijner lezing geen nieuw feitenmateriaal. Men kent de feiten, die reeds gedurende jaren de aan dacht trekken van heel de wereld en die overal in dagbladen en periodieken uitvoe rig zijn beschreven en becommentarieerd In het tweede deel van zijn lezing xci- haalde spr. welke voorvallen zijn vooiaf gegaan aan de visioenen, welke Thérèse Neumann sinds 1926 eiken Vrijdag dor week ziet. Achtereenvolgens vertelde hij, hoe Thé rèse Neumann in 1918 hij een brand plot seling werd overvallen door een ziekte, een verwonding aan het ruggemerg. Hierna heeft zich bij haar een gansche reeks van ongevallen voorgedaan, die haar jarenlang aan het ziekbed hebben gekluisterd. Men kan zeggen dat ieder lichaamsor gaan werd aangetast. Bij de heiligverklaring van St. Theresia van Lisieux werd zij plotseling genezen en eerst daarna openbaarden zich bij haar de visioenen en de wonde-teeker.en. Steeds is er een groep geleerden geweest, die zich op het standpunt stelden dat zoo wel de stigmatisatie als de visioenen van Theresia Neumann slechts een gevolg wa ren van hysterie. Anderen hebben getracht dit te weerleggen, maar zijn niet allen even gelukkig te werk gegaan. Men heeft n.l. getracht te bewijzen dat de stigmata on mogelijk door hysterie veroorzaakt zijp. kunnen worden en zelfs dat de vroegere ziekten van Theresia Neumann onmogelijk kunnen zijn voortgekomen uit hysterie. De wetenschap zijn echter gevallen be kend, waarin soortgelijke vvondeteekenen door hysterie te voorschijn werden geroe pen en het is eveneens niet geheel onmo gelijk dat hysterie veroorzaakt wordt door een verwonding van de.rugwervels. Men moet zich natuurlijk niet op het standpunt stellen, dat niets van alles wat in Konnersreuth geschiedt, langs natuurlij ken weg verklaard kan en mag worden. Ölechts zal steeds blijken dat natuurlijke verklaringen op den duur te kort schieten. Zoo is b.v. geen wetenschappelijke ver klaring te geven van het feit, dat Thérèse Neumann nimmer eenig voedsel gebruikt, noch van het feit, dat zich bij haar het ge wichtsverlies, dat zij bij het lijdensvisioen ondeigaat, in een nacht volkomen herstelt, zonder dat zij. voedsel nuttigt. Even eenzijdig als het is, om alles wat in Konnersreuth gebeurd is, toe te schrij- van aan bovennatuurlijken invloed, even eenzijdig is- het alle gebeurtenissen langs natuurlijken weg te willen verklaren. Wetenschappelijk is het. bewijs niet ge leverd dat de gebeurtenissen in Konners reuth slechts aan bovennatuurlijke invloe den toegeschreven kunnen worden, maar nog veel minder is het bewezen, dat deze gebeurtenissen verklaard kunnen worden uit natuurlijke oorzaken. ,,M»bd.' R. K. Verecniging van Dir.(ces), Leeraren(essen) bij het Nijve.*heidsonc!erwiis Bovengenoemde Vereeniging heeft haar 20e Alg. ledenverg. in het Oranje Hotel ge houden te 's Bosrh. Na de opening door den voorzitter, den heer Haarmans, wei den de notulen onveranderd goedgekeurd terwijl de begrooting na enkele wijzigingen werd aangenomen. Voor de bestuursverkiezing waren geon candidaten ingekomen, zoodat de aftre dende le:'.en, de heeren de Hair en de Haas, herkozen werden. Als plaats der volgende verg., tevens 2e lustrum der vereen., werden Den Bosch of Den Haag aangewezen. De behandeling van het ontwerp-Steun- fonds lokte langdurige besprekingen uir,. Bij de vraag naar een afzonderlijk of ge combineerd fonds voor de heeren- en da- mes-afd. werd door een groot aantal leden ten sterkste op aangedrongen de Ver. zoo sterk mogelijk te maken, door een innige same.: .ve-king der beide afdeelingen. Door Rector van Riel werd een warm pleidooi gehouden voor de kath. begtnselen van naastenliefde. Het ontwerp werd na enkele veranderin gen aangenomen. Tegen stemde alleen de Afd. Amsterdam. De Geest. Adviseur Rector Looymans dankt het bestuur voor hun belangstelling gedurende zijn ziekte. Na het ondergaan .an 2 operaties acht hij zich thans in staat zijn werk weer te doen. Hij dringt er vooral op aan te werken voor één organisatie zoo- NIEUW RAADHUIS TE NIEUW-LEUSEN. Het ontwerp van liet nieuw te bouwen raad'huis te Nieuw-Leusen, naai ontwerp van de architecten Alkema- en Hakkert, met den bouw waarvan men ongeveer half Februari a.s. hoopt aan te vangen, terwijl men er eind October a.s. mede gereed hoopt te zijn. UIT DE RADIO-WERELD als die door de Bisschoppen gewild is. Hij betreurt het dat enkele werken voor af scheuring der beide groepen, dat nimmer do bedoeling is geweest, evenmin als het min of meer zelfstandig bestaan der groe pen of zelfs een afscheiding in het bestuut, zooals het thans is Het Doorluchtig Epis copaat wil alleen dat „St. Bernardus" één vereenigiog onder één leiding blijve. maar voor de uiteenloopende belangen van Di recteuren en Leeraren, .dames en heeren, groepen gevormd worden. Spreker wensohl alle- leden een Zalig 1931 en de zegen van God en Zijne H. Moeder, die we dien morgen bij haar won lerbreld bijzonder hebben vereerd, i De voorstellen Nijmegen en Weert ga ven aanle ding tot levendige discussie*, waarbij hei standpunt der Ver. nog eens ge ecentueerd werd n.l. te trachten gelijk stelling te verkrijgen in de bevoegdheden en de salarissen. De nadruk werd gelogd op het grooie belang, dat het nijverheidsonderwijs heeft bij goed teekenonderv. ijs op de lagere sch-v- lcn. In aansluiting met de uitspraak van de commissie voor 1 et L. O. handteekeneii, dient de regeering er op gewezen te wor den, dat dit vak >p deze scholen wórdt verwaarloosd. Een ingediend voorstel van de Afd. Am sterdam inzake een nieuwe contributie-re geling werd verworpen. Bij de rondvraag besprak Kap Suetcns de wenscheli;! 'eid van een bespreking tus- schen het H. B. en het bestuur der inter diocesane jeugdorganisatie inzake het nieuwe ontwerp cursuswet. Van andere z;j- e werd betoogd dat nu het nijverheids onderwijs niet meer onder de cursuswet valt, dit onderwijs niet zooveel meet heeft te vreezen en daarom de'- licht van de. e kath. organisatie is te zorgen dat de cur suswet. niet valt. Een ernstig protest werd uitgebracht lo gen het voornemen der regeering om 'e bedrijfsscholen subsidie te verlecnen. Men had groote bezwaren tegen deze scholen omdat zij de leerlingen niet opleiden tot "olledige vakmenschen maar alleen het be lang dienen van het bedrijf en niet dat van den werkman. Herinnerd werd aan een bekende uit spraak, dat de bestaande algemeene scho len het bedrijfsleven niet. kennen. V tu jongs-af-aan moet bij de menschen een be paalde bedr"f*mentaliteil eekwee kt torn den. Hoewel bij het verkrijgen van de sun- sidie de bedrijfsscholen onder de inspec tie vallen, achtte men het karakter dezer scholen een ander als dat. der bestaande ambachtsscholen. In 't. oog dient gehouden te worden, dat de leeraren gewoon em ploye's zijn en bij afwijkende meening hun betrekking verliezen. Van deze scholen is geen verbetering der sociale toestanden te verwachten. Met algemeene stemmen werd daarop de volgende motie aangenomen. „De Alg. Verg. van ,.St. Bernardus", ge hoord de besprekingen aangaande de be staande plannen tot subsidieaanvrage bij het Rijk, door het schoolbestuur der Nijvei- heidsschool der Philipsfabrieken te Eind hoven, is van meening, dat het in strijd is èn met de religieuze, èn met de maatschap pelijke belangen van de arbeiderskinderen van Eindhoven en omstreken, dat een der gelijke school tot het officieele nijverheids onderwijs zal gerekend worden. Draagt het Hoofdbestuur op met de meeste kracht te ageeren bij de Tweede en Eerste Kamer, tegen deze subsidie aanvrage; indien mogelijk in samenwer king met de inter-diocesane jeugdorgani satie, het R. K. Werkliedenverbond en an dere gelijkgezinde vereenigingen". Daarna werd deze druk bezochte ver gadering met den christelijben groet go- sloten. Programma's voor Donderdag 8 Januari. Huizen, 298 M. 8.00 - 9.15 Gramofoonpl. 10.0010.30 Zang Dameskoor NCRV. 10.3011.00 Zickendienst 11.3012.00 Godsdienstig Halfuurtje Past. Perquin. 12.001.30 Concert KRO-trio. I.302.00 Gramofoonpl. 2.002.15 Gramofoonpl. 2.153.15 Handwerkcursus. 3.153.45 Vrouwenhalfuurtje. 4.005.00 Ziekenuurtje. 5.00—6.30 Concert (NCRV). R.306.40 Koersen Vaz Dias. 6.40—6.45 Gramofoonpl. 6.45—7.00 Knipcursus. 7.00 7.30 Pluimvee-causerie door Klaas Sluis. (Van der Sluis Fabrieken). 7.308.0 Cursus Maleisch. 8.00—10.45 Causerie door Dr. H. J. Hou ders en Concert door hel Chris. Radio-or- kest o.l.v. C. Stam. Inteimezzo: Zang door Mej. ter Steege (sopraan). 10.00 Vaz Dias. 10.35—11.30 Gramofoonpl. Uitsl. AVRO-Uizending. Hilversum, 1875 M. I 8.019.50 Gramofoonpl. 10.01 10.15 Morgenwijding, i 10.3012.00 Concert AVRO-Kwintet. j 12.302.00 Concert door het Orkest van het Arena-Theater te Rotterdam. 2.00—2.30 Voor de vrouw. 3.004.00 Naaicursus. 4.09—4.30 Gramofoonpl. 4.305.30 Ziekenuur. 5.306.30 Aansl. van het Carlton Hotel te A'clam. Concert. 6.307.00 Radio-Volks Universiteit. 7.007.30 Engelsch voor gevorderden. 8.01—8.30 Zangvoordracht door To v. d. Sluys (sopraan). Aan den vleugel: Barend Renden. 8.309.00 Sportpraatje door H. Hollan- der. 9.C09.30 Aansl. van Gebouw „Kunst min" te Dordrecht. Concert door Dajos J Be a en zijn orkest onder auspiciën van de AVRO. 9.3010.20 Aansl. van het Concertge- I bouw te A'dam. Orkest. Marix Loevenso'nn (cello). 10.20 Nieuwsberichten. 10.3011.00 W ed e r aansl ui tirtg van „Kunstmin te Dordrecht. II.0012.00 Gramofoonpl 12.00 Sluiting. Daveutry, 1554.4 M 10.35 Morgenwijding. 11 65 Lezing. 12.20 Orgelspel door R. Foort. I.20 Concert. 2.20—2.50 Gramofoonpl. 3.20 Kerkdienst. 4.05 Dansmuziek. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing en Berichten. 7.00 Pianospel door F. Dawson. 7.20 Lezingen. 8.05 Concert. 9.20 Berichten en Lezing. 9.55 Concert Militair Orkest 10.5012.20 Dansmuziek. 12.20—12.25 Televisie. „Radio- Pari s", 1725 Al 12.50 Gramofoonpl. 4.05 Gramcfoonnpl. 6.50 Gramofoonpl. (Dansmuziek). 8.20 Tooneeluitz. 9.05 Concert Zang en Intrum. Trio. 9.50 Concert Kwartel, cellist en zange res. Laogenberg. 473 M 6.207.20 Gramofoonpl. II.30 Gramofoonpl. 12.251.50 Orkestconcert. 4.205.20 Orkestconcert (Gramofoonnpl. 7.05—8.05 Orkestconcert. 8.05 Lezing en hoorspel. 8.20 Kamermuziek. Daarna berichten en tot 11.20 Orkestconcert- Kaluodborg. 1153 M 11.201.20 Orkestconcert. 2.204.20 Orkestconcert-Zang. 4.205.00 Kinderuurtje. 7.20- 9.20 „Orpheus und Eurydice". Ope ra in 3 bedrijven van Chr. W. v, Gluck. 9.35—11.50 Dansmuziek. B r u s s e 1, 508.5 M. 5.&0 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Concert. 9.05 Concert, georg. door de Resef. Hier na berichten. Z e e s e n, 1635 M. 5.4011.20, Voordrachten en lezingen. 11.2012.15 Gramofoonpl. 12.15—1.20 Berichten. 1.20^-2.20 Gramofoonpl. 2.203.50 Voordrachten. 3.504.50 .Orkestconcert 4.507.50 Voordrachten en lessen. 7.50 Orkestconcert o. 1. v. Dr. Karl. Mack. Solo. Prof. Georg. Kulenkampff (viool). 9.35 Berichten en daarna tot 11.50 Dans muziek. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Motor tegen een auto opge reden. Bestuurder op slag gedood. Te halfzeven gisteravond is de ongeveer veertigjarige heer v. T. uit Amsterdam met zijn motorrijwiel in volle vaart tegen een stilstaande transportauto opgereden. De motorfiets werd geheel vernield; de heer v. T., die deerlijk verminkt werd, was op slag dood. De dame, die op de duo geze ten was, werd in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Hei ongeluk geschiedde op dén nieuwen straat wég, halverwege Hakkelaarsbrug. Auto omgeslagen. Gistermorgen is de heer W. Kerremans uit Schoonhoven door de gladheid van den weg met zijn luxe-auto te Haastrecht van den dijk gereden. De auto sloeg tweemaal over den kop en bleef met de wielen om hoog, onder aan den dijk liggen. Pe twee inzitiende dames en de bestuurder bleven ongedeerd. De auto werd zwaar bescha digd. Door de stoomtram gegrepen. Tengevolge van den slechten toestand van het rijwielpad op den Geldropschen weg bij Eindhoven week Maandagavond de 16-jarige mej. A. K. met haar fiets te veel naar de tramzijde uit en kwam op do rails te recht. Op dat oogenblik naderde de stoomtram, waarvan de locomotief het meisje ia den rug aanreed, en haar eenige meters meesleurde. Toen de machine tot stilstand kwam, bleek zij verschillende verwondingen aan hoofd en lichaam te heb ben opgeloopen, waarna een ontboden ge neesheer een schedelfractuur constateerde. Per auto is zij naar haar woning overge bracht. Doodelijke val. De heer K., hovenier, wonende te Goes, is in een schuurtje in zijn boomgaard van den zolder gevallen on in bewusteloozen toestand naar het Ziekenhuis St. Joanna overgebracht. Eenigert tijd later is hij daar zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. Ketel omgevallen. Bij werkzaamheden in de brouw ei ij ..De Meiboonj" te Vlissingen is een vijf en der tigjarige werkman gistermorgen onder een omgevallen ketel gekomen. De man was onmiddellijk dood. FEUILLETON door VICTOR BRIDGES Vertaling van F. van V eisen. 71) XXIII. Voor de opwinding tot bedaren was ge komen, bevond ik mij reeds in de kleine kamer achter de rechtszaal. Gordon en in specteur Neil waren bij mij. De laatste sloot de deur, waardoor tevens het tumuli uit de zaal werd buitengesloten. „Het ligt niet in den aard mijner posi tie, U te feliciteeren, mijnheerzei hij ver ontschuldigend, ..maar als U het mij wilt toestaan, wil ik het toch gaarne doen." „Natuurlijk, mijn beste inspecteur", zei ik glimlachend. „Het verwondert mij in het geheel niet, dat U mij verdacht, met de bewijzen welke U hadt. Het zag er zoo overtuigend uit, niet waar?" Hij schudde zijn hoofd. „Het is een ver bazend geval, mijnheer, maar om U de waarheid te zeggen: van af het oogenblik, dat ik U arresteerde, heb ik het idee ge had, dat wij een vergissing begaan hadden met de aanklacht." Hij liep de kamer door naar de deur aan den tegenovergestelden kant. „De kamer staat te uwer beschikking, indien L nog eenige besprekingen wenscht te houden. Ik moet gaan zien, welke stap pen de politie nu verder denkt te doen." „Mag ik ook mijn gelukwenschën aanbie den", zei Gordon, zoodra wij alleen waren. Ik schudde de hand, welke hij mij toe stak. „Dank z?i ik, „voor alles wat U voor mij heeft gedaan." Hij glimlachte op zijn eigenaardige ver moeide manier. „Er bestaat niet veel reden, om mij dankbaar te zijn," antwoordde hij. „Uw ge niale huisknecht heeft mij de verdediging uit de handen genomen. Ik heb nog nooi« een zaak gehad, waarin ik zoo overbodig was." Terwijl hij nog sprak, kwam mijn ge voel van vrees en bezorgdheid voor Billy en Mercia, dat door de opwinding mijner invrijheidstelling eenige oogenblikken was onderdrukt, met dubbele kracht naar vo ren dringen. „Mijnheer Gordon", zei ik. „Ik zal uw hulp meer dan ooit noodig hebben. Er moet iets met Miss Colano gebeurd zijn Billy zou haar afgehaald hebben en samen zouden zij hierheen gekomen zijn; geen van beiden zijn er geweest." „Dat weet ik", antwoordde hij vlug. ..Doch wees niet al te ongerust. Ik heb een vertrouwd man aangesteld, die sedert gis termorgen het huis bewaakt en als tres ton zich niet vergist, dan is Guarez met zijn kameraden ergens in East-End gevlucht. Zij zullen het niet wagen." „Het is Guarez niet, waar ik op doel", viel ik hem in de rede„het is Lord San gatte." „Lord Sangatte?" riep hij verrast. „Ja", zei ik. Toen herinnerde ik mij, dal ik hem niets verteld had van mijn onder houd in het studeervertrek van Sangatte. „Hij is verliefd op haar", voegde ik ei bij, „op zijn manier dan; ik heb alle redenen om mij daarover ongerust te maken." Nauwelijks waren deze woorden over mijn lippen, of er werd hard op de deur ge klopt en kwam er een agent binnen. „Mijnheer, er zijn twee heeren, die U en mijnheer Gordon onmiddellijk wenschen te spreken. Moet ik hen binnenlaten?" „Ja, zeker" zei ik. Toen wendde ik mij tot Gordon. „Dat zullen Billy en uw waker zijn. Het kan niet anders." *De agent kwam naar mij toe en overhan digde mij een klein briefje. „Zeer goed, mijnheer", zei hij. „En dit briefje gaf mij een dame met het verzoek, iet U te overhandigen." Ik nam het brief:e aan. Era blik toonde mij, dat 't door Lady Baradell was geschre ven en ik slak het, zonder er verder aan dacht aan te schenken, in mijn zak. Ik hati voor niets anders dan voor Mercia belang stelling. Zoodra Billy binnenkwam zag ik al, dat liet mis was. Zijn gelaat was bleek en zijn lippen waren stijf op elkaar geklemd, het geen bij hem altijd een in-benarde-posit ie verkeeren beteekent. Achter hem aan kwam een klein mannetje met scherpe ge laatsuitdrukking en gekleed in een blauwt jas. „Slecht nieuws, Billy?" vroeg ik kalm. „Sangatte heeft Mercia ontvoerd", ve> klaai'de hij met heesche stem. Wij achter volgen hem nu me! een aulo. Ik denk, dat wij hem nog op tijd zullen iihalen." Voor ik nog een wt d I ir nei spre ken, klonk hard en streng de rtem van Gordon: „Wat beteekent dat, Wilton Hel mannetje wilde juist antwoorden, toen Billy tussch en beide kwam. „Mijjnheer Gordon", zei hij. „F.r is ge. tijd voor explicu.ies. U moet Wihou m< mij mede laten gaan. Miss Solnnö is n het jacht van Lord öungaUe geui..,.iL, te Burnham ligt. Ik volg hem met den ai die builen staat en ik heb iemand noodi die niet voor een kleintje vervaard is." „Op mijn eer, dien zal je hebben rie ik met een woest ën lach. Toen ik zijn ve. baasden blik zag, voegde ik er vlug bij: „i ben vrij Billy, de zaak is afgehandeld. Mi ford kwam op laatste oogenblik met de bewijzen, dat Da Costa de moordenan was." Met een zachten uitroep van verrassing en voldoening greep hij mijn arm. „Is het waarachtig waar. Jack Alle machtig, dat is goed nieuws. Pak je hoed, kerel en kom direct mee. Ik zfl je onderweg alles vertellen." „Ik heb geen hoed noodig", riep ik, ter wijl ik een oude pet, die op een tafeltje in den hoek lag, greep. „Ik ben klaar, Billy." „Ga met de heeren mede, Wilton", zei Gordon scherp en zich vervolgens tot mij wendend, sprak hij op bemoedigenden toon: „Als het een geval van gewelddadige ontvoering is, kunt U Miss Solano ook met geweld bevrijden, behoudens doodslag of ernstig leisel." „Het doel mij genoegen, het te hooren", zei ik barsch. „Maak u maar geen zorgen over de ge volgen", ging hij vort, terwijl hij met zijn hoofd in de richting van de rechtzaal ..ees „Ik zal uw belangen hier wel behartigen Telegrafeer maar naar mijn kantor, als U vanavond terugkomt." Ik knikte. Ik geloof, dat mijn gelaatsuit drukking mijn dankbaarheid ver olk.e. Hel volgen e oogenblik waren wij de gang uit gesneld en slonden wij buiten. Voor het gebouw stond een prachtige Rolls Royce van de grootste capaciteit niet een chauffeur aan hei stuur. Er stond een menigte toeschouwers, waarbij do menschen, die uit de gerechtszaal kwayie i, zich voegden, die zich allen met belangstel ling om de auto schaarden. Zonde legingen elleboogde Billy zich een weg door de menschen en opende hel van de auto. „Kom bij mij zitten, Jack", zei hij. „Wil ton, ga jij bij den chauffeur." Het volgende oogenblik gleden wij dooi de straat, sloegen den hoek om en kwamen in het gewoel en de drukte van het „Strand". Billy stak onmiddellijk van wal. „Ik zal ie zeggen, hoe het gegaan is, Jack", sprak hij rustig. „Zoals ik gisteren had afgespro ken, ging ik vanmorgen om half elf Mer cia afhalen. Toen ik aanbeldde en nam haar vroeg, zei de huisknecht, dat zij on middellijk na het ontbijt was uitgegaan. Dit vond ik niet zoo erg ik dacht, dat zi| misschien nog een boodschap :n een of an dere winkel moest doen en dat zij binnen een paar minuten wel terug zou zijn. Ik zei dus, dat ik over een kwartiertje wel terug zou komen. Ik draaide mij juist om op de stoep, om weg te gaan, toen er een taxi langs den trottoirband aankwam en wie denk je, dal er uitsprong? Onze vriend Wilton. Ik kende hem, want ik had hem cisteren bij Gordon ontmoet en ik zag on middellijk aan zijn gezicht, dat er iets ver duiveld ernstigs aan de hand was. Het eer ste, wat hij mij vroeg was, of Mercia al te rug was. Toen ik ontkennend antwoordde, keek hij zeer verslagon en binnen twee mi miten vertelde hij mij de heele geschiede nis. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5