STADSNIEUWS Agenda UIT DE OMGEVING WOENSDAG 7 JANUARI 1931 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 geworden. Voor een dertigtal jaren gold boven geciteerde leugen nog als waarheid en vele bezorgde en goeduieenende uudeis gavan aan hun kinderen, die 't vertikten om voldoende te eten, bet genotmiddel „bier", vooral Stout, opdat de arme scha pen dan toch eenig voedsel het vloei bare brood naar binnen kregen. Reeds lang is deze leugen achterhaald en de we- fcenschap, dat alcoholgebruik voor kinde ren in hoe kleine hoeveelheden ook (Stout bevat zelfs 5 pCt alcohol) ver derfelijk is voor lichaam en ziel, is in meer ontwikkelde kringen wel gemeen goed ge worden. Geen bierbrouwerij zal dan ook in den tegenwoordigen lijd met genoemde re clame-leugen voor den dag durven komen; des te meer treft het daarom, dat er nog talrijke ouders zijn, wier geest 30 jaar heet't stilgestaan, wier ontwikkeling pijnlijk ten achter is gebleven en die in goedwillende zorg aan hun kindei en als versterkend middel (soms als zoogenaamd onschuldig genotmiddel) bier toedienen. Perfide leugen! Zij geven hun kinderen ii. plaats van brood geen steenen, maar vergif, vergif voor de kinderlijke ziel en het, kinderlijk lichaam. Alcohol-toediening in den vorm van bier, of nog erger van wijn, werkt op het groeien de kind niet versletkend, maar belemmert den groei, verstoort de spijsvertering, tast hart en bloedvaten aan en maakt en vat baar voor allerlei ziekten door verzwak king van het weerstandsvermogen. Kinde ren zouden na biergebruik er beter uit gaan zien! Wie laat zich nog door deze gezichts- leugen misleiden; wie houdt den tering- blos van den tuberculoselijder voor een teeken van bloeiende gezondheid? Nog verderfelijker dan op het lichaam werkt het bier- en wijngebruik op de psy che der kinderen. Wij welen allen uit de proeven in de laatste 20 jaar genomen, wat de invloed is van den alcohol op de psy chische functies van volwassenen; wij we ten. dat. alcohol een bedwelmingsmiddel (narcoticum) is, dat vooral de hcogere psy chische functies aantast, zelfs in kleine giften, terwijl subjectief juist het gevoel optreedt van meer te kunnen presteeren (zoo ligt het perfide bedrog reeds in de alcoholwerking zelf). En die invloed; die reeds bij volwassenen in meer of minder mate merkbaar .s, werkt op de psyche van het groeiende kind veel en veel stereker. Sufheid m de school, moeilijker leeren, verzwakking van het geheugen en wal nog het eigste is, verzwakking van den wil, is de werkelijke oogst van dit „genotvolle ver sterkingsmiddel" Alcoholgebruik maakt zenuwachtig Men gaat drinken om zijn zenuwen te kalmee- ren en werkelijk't schijnt succes te hebben, want men voelt zijn angsten en gejaagdheid minder. Maar ook hier weer die misleidende schijn. In den grond toch wordt de zenuwachtigheid steeds erger en al maar meer moet men drinken om zich te bedwelmen en zijn zenuwen niet te voe len. Zoo werkt de alcohol op de zenuwen van volwassenen, maar nog veel ongunsti ger is zijn invloed op het kind, en niet al leen op het kind dat reeds zenuwachtig is, dat reeds lijdt aan angsten en buien, maar ook op het gezonde kind, dat zenuw achtig wordt gemaakt. Alcohol bij kinderen kweek psychopathen Hoe men ook over het matig gebruik van alcohol in den vorm van bier "of wijn bij volwassenen mogen denken, voor kin deren beneden de 1(5 jaar is bier en wijn verderfelijk. Sterke dranken laat ik als vanzelfsprekend buiten beschouwing. Ouders! Indien gij uw kinderen lief- hebt, laat u door geen leugen misleiden. G-eeft uw kinderen noch bier noch wijn; laat ze ook niet uit goedigheid meedrin ken en verbiedt uw kinderen tenminste tot hun zestiende jaar het bier-en wijngebruik. Ouders! Waakt over uw kinderen. H. J. .SCHIM VAN DER LOEFF, Geneesheer-Directeur van het St. Annagesticht te Venraij. BENOEMING DIRECTEUR REINIGINGSDIENST. Aan de vergadering van den gemeente raad van Leiden op Maandag 1*2 Januari 1931 is nog het volgende agendapunt toe gevoegd 6bis. Benoeming van een Directeur van den Gemeentelijken Reinigings- en Ontmet- tingsdienst. Ter vervulling van de vacature van Di recteur van den Gemeentelijke Reinigings- en Ontsmettingsdienst, ontstaan door het aan den heer C. de Koning als zoodanig verleend eervol ontslag, bieden B. en W. de navolgende voordracht aan: lo. J. II. de Jong, directeur van den Ge meentelijken Reinigings- en Ontsmettings dienst, ie Meppel. 2o. R. Th. Elshof, hoofdopzichter bij den Gemeentelijken Vervoer- en Motordienst, Reiniigngsdienst en Ontsmettingsdienst, te Rotterdam. Aangezien de beide voorgedrageneu in hunne tegenwoordige betrekking een hoo- ger salaris genieten dan de minimum-wedde aan de vacante betrekking verbonden, stel len B. en W tevens voor aan den te be noemen titularis terstond één periodieke verhooging van wedde bij vervroeging toe te kennen. CONSERVATOR IN DE TAND HEELKUNDE. De benoeming te verwachten. Zeer binnenkort is de benoeming te ver wachten als conservator in de tandheel kunde aan de Universiteit alhier van den heer J. v. d. Meulen. De heer v. d. Meu- len zal speciaal worden belast met de tandheelkundige verzorging van het perso neel en de patiënten van het Academisch Ziekenhuis en met het geven van elemen tair onderw.ijs in de tandheelkunde aan de medische studenten. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Gistermiddag te half drie kwam de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland voor het eerst in hel nieuwe jaar bijeen onder voorzitterschap van den heer D. ten Cate Brouwer uit Alphen aan den Rijn. Na de uitvoerige Nieuwjaarsrede van den voorzilte. vro^g.de heer v. d. Steen het woord om als een der oudste leden een woord van dank te spreken tot den voorzitter, voor zijn rede, die uitgegroeid is tot een boekdeeltje. Spr. wees erop, dat de voorzitter een wel zeer juist beeld heeft gegeven van den toestand der bedrijven. De heer v. d. Steen prijst daarna vooral het \ele werk, door het Bureau der Kamer ver richt en waarvoor hij dank brengt aan voor zitter en ondervoorzitters, alsmede aan den secretaris, mr. Knibbe. Als liebtpun' in al het sombere, dat de Nieuwjaarsrede bracht, zeide spr. met blijd schap te kunnen mededeelen, dat bij steeds meerderen de idee ingang krijgt, dat de Ka mer van Koophandel nuttig werk verricht. Spr. uitte tenslotte de beste wenschen na mens alle leden der Kamer voor het komende jaar, en ze<de te hopen, dat zij nog vele jaren de belangen der Kamer mogen behartigen. Verkiezingen- Nadat de notulen der vorige vergadering waren vastgesteld, kwamen de diverse ver kiezingen aan de orde. De heer D. ten Cate Brouwer werd herko zen als algemeen voorzitter en de heeren P. Boot Sr. en G. J. M. J. Molkenboer als on dervoorzitters, resp. van het groot- en het kleinbedrijf. De verkiezing van leden der vaste commis sies, waarvan wij de namen der aftredenden in ons nummer van Zaterdag j.l. vermeldden, bracht geen ve andering in de samenstelling. Treinenloop LeidenUtrecht. Na de pauze kwamen de ingekomen stukken aan de orde. Naar aanleiding van de berichten over den treinenloop LeidenUtrecht, deelt de voor zitter mede dat bet schriftelijk antwoord van de directie der Ned. Spoorwegen wel eenigs- zins afwijkt van de telefonische mededeeling. In dit schrijven wordt gezegd, dat overwogen wordt inlegging van enkele treinen tusschen Leidep en Alphen aan den Rijn v.v zoo mo gelijk tot en vanaf Bodegraven of Woerden. Afgewacht dient dus te worden wat de zomer dienstregeling zal brengen. Overweg-Morsch weg. Naar aanleiding van een klacht omtrent de bediening van en den toestand der opritten bij den overweg-Morschweg, antwoordt de di rectie der Ned. Spoorwegen, dat de bediening van dezen overweg geschiedt door den brug wachter ter plaatse en dan is spoorbrug steeds gesloten. Wat den toestand der oprit ten betreft wordt gezegd dal deze eigendom zijn van Rijnland en in onderhoud zijn bij de gemeente Oegstgeest. Op overige door de Kamer ingediende klachten antwoorden de Spoorwegen naar de meening van bet bureau der Kamer onvol doende, waarop besloten wordt deze kwesties te verwijzen naar de Commissie van Vervoer. Postbestelling te Alphen. Van den directeur van het postkantoor te Alphen aan den Rijn was bericht ingekomen, dat van de getroffen regeling om de post, die met treinen van vóór 6 uur 's namiddags arri- veeren, niet meet in de derde bestelling op te nemen, niet kan worden afgeweken Degenen, die bun post echter aan het kantoor willen afhalen, kunnen zulks doen. Verschillende leden voeren hierover het woord en er wordt opgewezen, dat het toch ongehoord is, dat in een zoo groote plaats de post 14 uur op het kantoor is alvorens zij be steld wordt. Besloten wordt aan het Hoofdbestuur der P. T. T. een adres te zenden, waarin om ver betering wordt aangedrongen. Aan de afd Oegstgeest en Omstreken van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur wordt voor haar te houder tentoonstelling op haar verzoek een verguld zilveren medaille beschikbaar gesteld. Het postkantoor te Katwijk aan Zee. In behandeling komt vervolgens het rapport van den heer Dijkdrent terzake van de wacht tijden op het postkantoor te Katwijk aan Zee- Alvorens hierover de besprekingen te ope nen deelt de voorz. mede, dat een schrijven was ingekomen van de Gebrs. Taat. waarin deze aan het Hoofdbestuur der P. T. T. mede deelen, dat een hunner op 30 December des morgens van 10.10 uur tol 11.05 uur met twee aangeteekende brieven heeft staan wachten alvorens geholpen te zijn. Daardoor gingen de brieven niet met den post van 10.43 mee. De heer Meerburg deelt, bij afwezigheid van den heer Dijkdrent mede, dat er op bet oogen- blik verbeteringen in overweging zijn, o.m. door het doen uitbetalen van de ouderdoms rente op een bepaalden dag en aan een apart loket. In afwachting daarvan wordt de behande ling van het rapport uitgesteld lot tijd en wijle zulks noodig wordt geoordeeld. Bij de rondvraag uit de heer Simonis een klacht over een storing van zijn telefoon door een defecten bel gedurende enkele dagen, zon der dal hem daarvan mededeeling werd ge daan en welke hij eerst bemerkte, toen hij zelf een interlocaal gesprek had aangevraagd. Op zijn vraag om herstelling werd geantwoord, dat er geen personeel beschikbaar was. aange zien het Zaterdagavond was. ben lager be ambte van den telefoondienst, die hij per soonlijk kende, had het euvel in twee minuten hersteld. De voorzitter zegt onderzoek toe, waarna de Kamer in besloten zitting ging. WERKLOOZENSTEUN. Onze lezers zullen in de courant van 5 Jan j.l. het berichtje gelezen hebben om trent den muzikalen rondgang van „Pe- rosi". Zaterdagmiddag a.s. zal ons R.-K. Mu ziekkorps een muzikalen rondgang doen door Leiden en welwillende medewerkers hebben zich bereid verklaard de giften on zer stadgenooten in ontvangst te nemen ten bate van de werklooze leden van den R.-K. Volksbond afd. Leiden. Onnoodig hieraan toe te voegen, dat we deze sympathieke daad van harte toejui chen. Wij hopen dat allen, die eenigszins daartoe in slaat zijn, door hun milddadig heid zullen meewerken aan 't succes van „Perosi" waardoor mei een in den bitteren nood onzer werklooze stadgenooten althans eenigermate wordt tegemoet gekomen. R. REYNEN, Geestelijk Adviseur R. K. Volks bond, afd. Leiden. STROOMINGEN IN DE HEDENDAAGSCHE H0LLANDSCHE ARCHITECTUUR. Lezing W. Jos. de Gruyter. Voor een weinig talrijk publiek heeft gisteravond in de groote Nutszaal onder auspiciën van het Departement Leiden van de Maatschappij „Tot Nut van 't Alge meen" de heer W. Jos de Gruyter, lid van de Redactie van Elseviers Maandschrift, een lezing gehouden over het onderwerp „Stroomingen in de hedendaagsche Hol- landsche architectuur". Spr. begon met de vraag te stellen: Wat is bouwkunst? Wat is kunst in t alge meen? Kunst is een zinnelijk-geestelijke tweeëenheid, de vrijmaking van de mate rie door geest, van stof door ziel. De kunst kan geen oogenblik het contact met de zin nelijke wereld loslaten en is dus een ver houding, een evenwicht, een harmonie tusschen stof en geest. Deze harmonie ont staat door de volledige beheersching van een of andere techniek. Tegenwoordig spreekt men van kunst afgescheiden van techniek, zelfs van kunst versus techniek, maar dat is dwaasheid. Kunst is niet al leen een cerebrale beheersching, maar ook een cultureele, een beheersching door den mensch met de totaliteit van zijn wezen. De techniek is ons echter hopeloos bo ven het hoofd gegroeid. We voelen haar aan als een zekere beklemming en bedieiging De mensch lijkt m vele opzichten een kind, dat met zijn nieuw gevaarlijk speelgoed geen raad weet. Een ding is echter zeker. We kunnen niet terug. We moeten boven de techniek uitkomen. In tegenstelling met andere kunsten is het voor den bouwkunstenaar gelukkig, dat hij weet, waar hij aan toe is. Hij kan een zeer direct gevecht met de techniek voe ren en daarom is de taak van d'en tegen- woordigen architect van zoo groote cultu reele beteekenis. Hoe is de kloof, tusschen techniek en kunst, tusschen bouwkunde en bouwkunst ontstaan? Het antwoord op deze vraag is zeer samengesteld. De Gothiek was de laat ste bouwstijl. In de laatste zeven eeuwen is dv architectuur onmachtig geweest een nieuw stijlbegrip te ontwikkelen. De ma chine heeft, hierm geen verbetering ge bracht. Integendeel. Door de machine boot ste men vroegere vormen na, die voor de machine niet geëigend en daarom onaesthe- tiseh en dom waren. Hetheeft veel moeite gekost om over het doode punt heen te komen, maar ds uiterste nood heeft ook hier uitkomst ge bracht. Spr. schetst de stroomingen die in En geland en Frankrijk ontstonden en die medegedeeld werden aan Holland en Duitsehland, waarbij in Holland de archi tecten de Bazel en Hanrath Jn groote rol hebben gespeeld. Tegen het einde van de vorige eeuw zien we hoofdzakelijk twee stroomingen: de evolutionair-ambachtelijke en de revolutionair-technische,. De eerste werd in ons land vertegenwoordigd door de Bazel, de tweede door Berlage. Berlage heeft gezocht naar de synthese tusschen teohmek en kunst. Dit streven eischte ech ter discipline van het individueele gevoels leven, waarlegen de meeste architecten niet opgewassen waien. Daardoor barstte zeer spoe-dig een groote reactie los, geleid door de architecten de Klerk, Kramer en v. d. Mcij. De architec tuur van deze bouwmeesters had zeer veel goede elementen, maar in haar geheel geno men was ze meer een teruggang dan een vooruitgang. De laatste tijd breekt zich echter weer een nieuwe richting baan in tegenstelling met de vorige, die de Amsterdamsche wordt genoemd, aangeduid als de Rotter- damsche of de functioneele. Deze richting is dus een reactie tegen de Amsterdamsche in een voortzetting van de Berlagiaansche De architecten van deze richting gaan ech ter verder dan Berlage. Drang naar een voud is een van hun meest karakteristieke eigenschappen. Na de pauze lichtte spr. deze verschil lende stroomingen met lantaarnplaatjes in bijzonderheden toe. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS EN BRIEFKAARTEN. Mogen wij er even aan herinneren, dat het morgen en overmorgen de laatste da gen zijn, waarop in het tentje op het Post kantoor de postzegels en briefkaarten ver kocht worden ten bate van hei misdeelde kind. We maken er daarom op attent, dat de postzegels allijd geldig biijven, doch na overmorgen niet meer verkrijgbaar zullen zijn. Hetzelfde geldt van de prentbriefkaar ten. Handelcregister K. v. K. Opheffing: 5228. Leidsch Admini stratiekantoor en Woningbureau. Leiden, Fa gelstraat 5. Verkeersregeling Kort-Rapenburg. Door den Commissaris van Politie wordt ter kennis gebracht, dat met ingang van Donderdag 8 Januari a.s. op den verkeers post nabij de De Gijselaarsbank een hou ten verhooging zal worden aangebracht, waarop de verkeersagent standplaats zal in nemen. Bij wijze van proef zal het verkeer, komend van het Kort-Rapenburg en rij dende naar de Breestraat vóór den agent langs worden geleid. Voor het examen Steno-typen in de Ned. taal, afgenomen door de Ver. v. Dir. v. Pontscholen, slaagden: de dames A. E. van den Brander, B. Ruiter en de heer J. Blok. Idem voor maohinescbrijven: de dames G. H. Brock, A. A. van Buuren, A. Ouds hoorn, A. E. Poelsma, V. Schade, F. J. Zand voort en de heeren W. Bonte, H. Kors, H. W. Pirang, W. F. de Ridder, W. Rit- man, P. de Wolf, allen alhier (leerlingen van de Pontschool, Steenschuur 14). TOONEEL. Astrid door het Nieuwe Vlaam- sche Volkstooneel. In dezen tijd van het jaar beijvert iedere vereeniging zich om haar leden wat bij zonders te bieden. Zoo deed ook „Geloof en Wetenschap"; zij organiseerde voor le den en met-leden een Schouwburgavond, gewijd aan dat genre tooneelkunst, dat „op hooge cothumen loopt." Gekozen was het dramatische Noorsehe spel „Astrid", spe lend in de legendarische tijden van Ko ning Olaf, den heilige, en van de plunde rende noeste Vikingen, ten tooneele ge voerd door het Nieuwe Vlaamsche Volks tooneel. De belangstelling voor dit wel zware maar verheven spel was niet bepaald groot, gevolg wellicht van het reeds genoemde feit, dat „er overal wat te deen is." Dat was jammer, want een voile zaal schept een geheel andere atmosfeer dan een leege (niet in materieelen zin, want het was toch warm genoeg!) Het spel van koning Olaf en Astrid is niet louter het verhaal van een heiligen koning, die vredte en voorspoed wil in zijn rijk en daarom wil trouwen met de Chris tendochter van den Zweedsohen koning, met prinses Irigegerd deze wilde heiden hield wel zijn belofte, dat hij zijn dochter geven zou, maar in plaats van prinses In- gegerd zond hij zijn natuurlijke dochter Astrid neen, dit spel wil meer zijn. Het is een symbool voor alle tijden en het wil tegenover elkander stellen de aardschc liefde en de goddelijke liefde en de aard- sche liefde kan ongelouterd den aanblik van het hemcische niet verdragen. Astrid kwam onder het mom van de echte prinses naar Noorwegen en koning Olaf vertrouwde haar, maar zij kan niet ademen op cle serene hoogten, waarop zijn edele geest vertoefde, zij begreep niet wat hen deed 'en dacht en wilde en alzoo strafte het bedrog zich zelf. Het verging haar als Thore, den dief, die dit Moeder-Gods-beeld stal uit de kerk en door koning Olaf ver oordeeld werd om het beeld in zijn hut te plaats-en, zoodac hij het iederen dag zien zou en welen wat hij misdeed. Dan zou het beeld de geheele hut vervullen en groei en tot ver daarbuiten en zou de dief in zien, dat de plaats van het beeld was in de wijde kerk. doch niet in het huis van een dief. Zoo strafte koning Olaf. Zoo strafte ook Astrid zich zelf. Dit spl van symbool en sage van historie en verdichting, uit den tijd, dat de nacht van het heidendom overging in de sche merende dageraad van het Christendom, is geschreven in rhythmisch proza en in een taal, die klinkt als he-t roeien der riemen van de vrede trotsche vikingen Het spel is van grootsche allure en in verhe ven stijl. Da> brengt z'n eigenaardige moei lijkheden mee en vooral wij, Hollanders, letten dan scherp misschien al te soherp op den hollen weerklank van bombaste- rij in de weergave door de artisten. Het komt ons voor, dat de Vlamingen, het dik ke hout, waarvan men planken zaagt, met voorliefde nog wat aandikken. Zoo deed bijv. de Zweedsche koning, een buiten de grenzen van alle werkelijkheid getrekken bulderende barbaar; ook O.laf, de heilige, die vaak de sfeer van he-t heilig-verhevene benaderde, doch zijn rol-onvastheid ook wel bemantelde me-t holle galmen. Hjalte, de blinde zanger, zocht het in stem-expan- sie. Hei beste was Astrid, de titelrol. Zij was eigenlijk beter dan de rol, welke haar toebedacht was door de schrijfster en had feller kunnen zijn op sommige momenten, maar overigens stond zij het dicht-ste bij de werkelijkheid. Niettemin was er aan het slot .een hartelijk applaus voor allen als waardeering voor de Vlaamsche tooneelis- ten die nu hier weer iets anders boden, dan wij op deze planken gewend zijn. Dat alleen reeds is onze waardeering waard en al mogen wij eens wat koel staan, waar an deren zich fel bewogen gevoelen, wij kun nen ons ook bedenken, dat het hier gigan tische oer-gestalten betreft, wier uitbeel ding krachtig, haast bo venmenschel ijk moet zijn, zoodat vooral in dit genre de op vattingen scherp tegenover elkander slaan. Het is de verdienste van G. en W. ons be kend te hebben gemaakt met een spel, dat wij anders niet zoo gemakkelijk te zien hadden gekregen. „Jacob Cats" De Leidsche Tooneelvereeniging „Jacob Oats' heeft thans weer haar jaarboekje doen verschijnen bevattende het program van het winterseizoen van 1931. Behalve een geeostumeerd bal in de Stadsgehoorzaal op 10 Januari, organiseert Jacob Cats drie Schouwburgvoorstellingen n.l. ,,'n Zomer zotheid", blijspel bewerkt naar de boeken van Cissy van Marxveldt op 17 Februari (oorspronkelijk was deze datum 12 Ja nuari) Lentewolken", blijspel van Her man Roelvink op 13 April en „De geschei den echtgenoot", blijspel van Joh. W. Broe delet op een nader vast te stellen datum. Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat dooi hen de beslissing op het verzoek van B. J. van Ommeren om vergunning tot het op richten van een wasch- en strijkinrichting in het perceel Haarlemmerweg No. 49a is verdaagd. LEIDEN. Dinsdag. Donderdag, Zaterdag, Vineentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag II Jan. a.s. waargeno men door de apotheken: G. H Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502 en D. J. van Driessum. Mare 76. tel. 406. LISSE. Tooneeluitvoering Herw. Levenskracht. Maandagavond werd een feestavond ge houden ten bate van Herw. Levenskrach!. De zaal van het Bondsgebouw was. alhoe wel hij juist niet tjokvol was, tamelijk be zet. De voorzitter, de heer S. Langelaan, opende den feestavond en heette allen wel kom, in 't bijzonder de plaatselijke gees telijkheid en het Frits Bouwmeester-En semble, dat den avond op zou luisteren uiet ,,De Lichte Last", spel uit het arbeiders leven in vier bedrijven. Nadat de voorzit ter de op tafel staande busjes in ieders milddadigheid had aanbevolen, gaf hij het woord aan Frits Bouwmeester met zijn gezelschap. Velen der aanwezigen hadden het op te voeren stuk reeds eerder door de radio beluisterd en waren natuurlijk vol spanning. Wijevenzeer Wat zullen we na afloop schrijven over dit stuk. Een brok idéalisme zooals het on geweten leeft, te midden van een ploete rend, zwoegend en vloekend arbeidersle veneen werkmansziel zooals ze verborgen leeft tuschen de materie van den arbeid, verborgen omdat ze ver is van elke zelf verheffende ik-gedachte. Barend, de zwoe gende havensjouwer, zooals we ze kennen langs de kaden van Rotterdam. Amsterdam, zit vastgegroeid lan zijn ellendige zucht tot drinken. Eenmaal heeft hij geprobeerd zich ervan los te werken; hij wilde zijn leven opheffen, ter wille van zijn verloofde, Roos. Maar 't was vergeefs en weg zakte hij weer. En zoo vinden we hem op een nacht dronken tegen het sluitingsuur in een der havenkroegen binnenvallen, waar hij door zijn dronkenschap aanleiding wordt van een vechtpartij, die zoo hoog loopt, dat Willem een oppassende jongen, uit zelfver dediging den eveneens zich in den krx-g bevindenden dronken Jaap neersteekt. Met fel realisme is deze scène neergezet. Dan vinden we later Barend terug ten huize zijner moeder, tot zich zelf komend onder het verpletterend besef, feitelijk de schul dige te zijn van Jaap's dood. En hier blijkt voor de zooveelste keer dat Gods wegen ondoorgrondelijk zijn, want dit plotselinge schuldbesef is zoo hevig en werkt zoo diep dat er in Barend's ziel iets wordt omge gooid en iets nieuws gaat leven waar hij zich nog niet klaar van bewust is, maar dat echter leiden zal tot een algeheele levensverandering voor zijn heele toekomst. Deze ommekeer, door Barend's moeder, maar vooral door zijn meisje, Roos, zoo gehoopt en nu zoo plots gekomen, zal ech ter zoo geheel anders uitgroeien dan ver wacht werd. Barend toch, die de ellende ziet, door zijn schuld in Jaaps gezin ge bracht. gaat zijn leven uitbouwen als offer voor zijn daad; maar in dat nieuwe plan, hij voelt het met langzame zekerheid over zich komen, staat een andere toekomst voor hem dan een huwelijk met Roos. Ook het meisje voelt dat met angst aankomen tot.... God de dobbelsteenen door elkaa- gooit 1 Er groeit een stille liefde tus-elien Willen en Roos en dit wordt voor Barend de op lossing waardoor hij zijn nieuw leven zal kunnen beginnen. Vele jaren later vinden we Willem, die getrouwd is met Roos, te rug op de kaai tusschen de havensjouwers, maar ook Barend, met den sterken zelfge- wonnen wil in zijn oogen en leidend zijn ongeweten leven'dat aan het einde van dit stuk in het volle licht geplaatst wordt De spelers zoowel als het gespeelde moch ten ons goed voldoen. Hier en daar wat ruw maar men bedenke, dat. de havenarbeiders niet gewoon zijn gekuischte taal te spre ken. De strekking was mooi en leerzaam. Het bekende strijkje „Sittenomine" ver zorgde tusschen de bedrijven en tijdons de pauze het muzikale gedeelte. Na afloop bracht de voorzitter een woord van dank aan het Bouwmeester-ensemble, aan het strijkje en voorts aan allen die hadden medegewerkt dezen liefda-digheidsavend te doen slagen. Roodvonk. In de week van 29 Decem ber 1930 tot en met 3 Januari 1931 zijn binne deze gemeente wederom 2 gevallen van roodvonk geconstateerd. Vcrkeersbelerrmering. Gistermiddag omstreeks kwart over twaalf kwam een vrachtwagen beladen met stroo van de richting Haarlemmermeer de Bondstraat in rijden, toen halverwege deze straat het voer stroo gedeeltelijk verzakte met het gevolg, dat het stroo de straat versperde. Hierdoor ondervond het verkeer eenige vertraging. Nadat het stroo wederom was opgeladen kon men de reis voortzetten. Er zijn geen persoonlijke ongevallen geschied en er is geen materieels schade geleden. Woningbouw. Met den bouw van de 36 woningen voor de woningbouw vereeniging „Volksbelang", alhier is men reeds zoover gevorderd, dat in het begin van de a.s. week de woningen betrokken kunnen worden.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2