RECHTZAKEN SPORT LUCHTVAART UIT DE OMGEVING DINSDAG 6 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 groote verliezen in den wolhandel geleden werden. De slechte economische toestand in de wol-produceerende lan den, dwingt veel wolhouders hun voorraad tegen lage prijzen te verkoopen. De prijzen der sajetten en wollen garens werden in het begin van het jaar 1929 flink verlaagd, doch daarna constant gehouden tot de laatste maanden, waarna er opnieuw een groote verlaging plaats vond. De garen-prijzen zijn thans lager dan ze ooit na den oorlog ge weest zijn, terwijl de prijzen der onbewerkte wol zelfs lager zijn dan voor het begin van den oorlog. De fabrieken in het begin van 1930 over het algemeen goed van orders voorzien, konden echter later niet meer voldoende orders boeken. MIDDENSTAND. Wanneer men in aanmerking neemt, dat in de meeste takken van bedrijf een ernstige malaise zich doet gelden, zijn de uitkomsten van 1930 voor den Middenstand niet bepaald ongunstig te noemen. De verkoopen, bij de in het afgeloopen jaar zoowel te Leiden als te Alphen aan den Rijn georganiseerde winkelweken, waren over het algemeen goed te noemen. Ook de verkoop ter gelegenheid van het St. Nicolaas-feest was in verschillende branches boven verwachting goed, waardoor de algeheele uitkomst zelfs nog beter is dan aanvankelijk verwacht werd. In bepaalde maanden echter van het afgeloopen jaar kon over de geheele linie wel een teruggang in den omzet worden gecon stateerd, ook de verlaagde prijzen van de diverse producten waren aan dit teruggaan van den totaal-omzet niet vreemd. Ook de mindere koopkracht van het publiek, ontstaan door de minder gunstige economische toestand en ook de verhooging van het cijfer der werkloozen, liet niet na den omzet ongunstig te beïnvloeden. De ongunstige toestand in land- en tuinbouw in de omliggende gemeenten en de daaruit voortvloeiende verminderde koopkracht maakte bovendien de toestand voor den Middenstand in plaatsen als Alphen aan den Rijn nog ongunstiger. Omdat de prijzen in den Kleinhandel nog niet algemeen de ver laging konden volgen van de prijzen in den groothandel, is de druk van de malaise in de Middenstandsbedrijven nog niet in vollen omvang gevoeld. Verwacht moet worden, dat in dit jaar de kleinhandel-prijzen zich aan de groothandel-prijzen meer zullen aansluiten, waardoor een scherpe concurrentie te verwachten is. Niet genoeg kan gewaarschuwd worden tegen het lichtvaardig openen, vaak door menschen met niet voldoende vakkennis, van nieuwe middenstandszaken. Een met de vermeerdering der bevolking niet evenredige toe name van het aantal Middenstandszaken, schaadt zoowel den Middenstand in zijn geheel alsook het publiek. In meer dan één artikel is er in Leiden aan winkelzaken een teveel en het is te hopen dat dit aantal nog niet meer wordt uitgebreid. MARKT- EN HAVENDIENST. Op de veemarkt te Leiden waren de aanvoeren (in totaal 227.900) beduidend minder dan in 1929 (235.300). De factoren die dit ver schil veroorzaken zijn: 5300 runderen, 1200 nuchtere kalveren, 4300 lammeren, 500 vette varkens, 1800 magere varkens, 100 geiten (totaal 13250); waartegenover staat een vermeerdering van: 400 schapen, 5200 biggen, 150 paarden, 100 veulens (totaal 5850). Ook op de andere veemarkten in ons land waren de aanvoeren minder, v Ten gevolge van den export van levende runderen en van het afslachten vooral van jonge dieren (omdat in de vorige jaren de opfok zoo weinig loonde) is een feitelijk tekort aan runderen ontstaan. Hierop wijst onder andere de ruime invoer van Deensch vleesch, alsmede de hooge prijzen (die voor varekoeien vooral, welke bijna het geheel jaar door 50100 per stuk duurder waren dan in 1929). In het begin van het jaar bevorderde dit tekort den handel, waar door over vier maanden de aanvoer met 20 toenam, het in Mei optredend mond- en klauwzeer maakte hieraan een einde. De overvloedige hooioogst en de lage prijzen van het krachtvoer zijn evenveel factoren gebleken, die het „opruimen"' tegenhielden, waardoor over het geheel men met goed gevulde stallen den winter inging. De varkenshouderij, speciaal de mesterij, beleeft momenteel een zeer moeilijken tijd, omdat de vette dieren thans verkocht wor den tegen vóór-oorlogsche prijzen, terwijl zij tegen zeer hooge prijzen zijn ingekocht, dikwijls voor meer per pond levend ge wicht dan zij thans per kilo levend gewicht opbrengen. De schapenhouderij schijnt af te nemen, hoewel de aanvoeren (waaronder wekelijks de vele autoladingen uit Noord-Holland de aandacht trekken) naar de Leidsche markt, welke blijkbaar vooral voor de export-slachterijen zeer in trek is, nog zeer bevredigend waren. De prijzen der schapen waren in verhouding tot die welke voor de lammeren moesten worden betaald, te laag. De overige Leidsche markten bleven vrijwel constant, hoewel over het geheel iets gunstiger cijfer werd verkregen. De aanvoer naar de kaasmarkt liep terug van 4914 partijen in 1929 tot 4875 in 1930 (dus 39 partijen, hoewel op 1 December de achterstand slechts 1 partij was). De sterk verminderde aanvoer naar de Alphensche kaasmarkt heeft, overeenkomstig de ver wachting, geen merkbaren invloed gehad op den aanvoer naar de Leidsche markt. De sterk groeiende steden en tuinbouwstreken in westelijk Zuid- Holland hebben een toenemende behoefte aan consumptie-melk, welke behoefte, dank zij de melkveilingen en de auto-tractie, in zijn schommelingen op den voet gevolgd kan worden. Dit blijkt wel hieruit, dat melkhandelaars uit Haarlem en Den Haag tot aan de grens vafi Leiden melk weghalen. De aanvoer van boter in het Beterhuis achter de Waag liep terug van 87400 K.G. in 1929 tot 84360 K G. in 1930. De abnor male prijsdaling der zuivelproducten in den laatsten tijd is daar wel niet vreemd aan. De malaise in de scheepvaart komt in cijfers van ontvangen haven- en bruggeld niet tot uiting. In vergelijking met de beide voorafgaande jaren is zelfs van eenigen vooruitgang sprake, zoodat, hoe ook de rentabiliteit zij, de frequentie van het ver keer niet verminderd is LUCHTVERVOER. Omdat ook diverse takken van bedrijf in het district onzer Ka mer belangrijk deelnemen aan het vervoer door de lucht, wil ik nog mededeelen, dat er in het afgeloopen jaar door de lucht vervoerd is voor een waarde van niet minder dan 1081.000. aan aardbeien, afgesneden bloemen, takken van siergewassen enz. enz. Ongetwijfeld hebben de kweekers, wonende in de Gemeenten Alkemade en Rijnsburg hieraan ook deel gehad. DE WERKZAAMHEDEN DER KAMER. Tot de vele aangelegenheden die niet alleen van nagenoeg zui ver plaatselijk, maar ook van meer algemeen Nederlandsch be lang zijn, behooren in de allereerste plaats de verkeerskwes- ties in het district. Hoog boven alle anderen rijst hier uit het conflict tusschen het spoorweg- en gewone wegverkeer. De vervolmaking der techniek maakt het mogelijk, dat personen en goederen, welke voorheen op spoorvervoer waren aangewezen thans zeer vaak op andere wijze kunnen worden vervoerd. De wegenbelastingwet maakte het mogelijk zoo goede wegen aan te leggen, dat het rayon waarbinnen met goed succes de vrachtauto de concurrentie met het spoor kan opnemen in tal van gevallen uitgegroeid is tot aan 50 a 100 K.M. De aanvrage tot exploitatie van een autobuslijn Leiden Utrecht is voorts een waarschuwing zoowel voor het spoor als voor de bestaande korte autobus-traiecten, dat ook ten aanzien van het personenvervoer de ontwikkelingsgang nog lang niet teneinde is. Niet alleen de bestaande vervoerondernemingen, maar ook de autoriteiten zullen goed doen met nauwlettende zorg de teekenen der tijden gade te slaan. Ook op andere wijze openbaarde zich dit conflict. Welk ver keer dient bij kruising den voorrang te hebben, het spoor of het wegverkeer? Voorheen was dit geen probleem. De enkele maal dat een trein passeerde, moest het wegverkeer worden stopgezet. Dat sprak als vanzelf. Thans echter is op de drukke lijnen de eene trein nog niet eens gepasseerd of een volgende is reeds op komst, terwijl het wegverkeer telkenjare in groote sprongen toeneemt. Al heeft het spoorwegverkeer verkregen rechten en ook al gelden daar bijzondere omstandigheden, toch zal een nieuwe regeling der verhoudingen op den duur niet zijn te ontgaan. Voor dat deze echter tot stand zal zijn gekomen, zal nog heel wat water door den Riin zijn gestroomd. Inmiddels moeten echter de meest acute kwesties worden op gelost. Het schijnt dat bij de Nederlandsche Spoorwegen meer en meer het besef begint door te dringen, dat nten goed zal doen met de nieuwe verhoudingen rekening te houden, al was het maar om te voorkomen dat de nieuwe verhoudingen al te spoedig in nieuwe wetsartikelen zouden worden vastgelegd in welke tegenover de vele voorrechten geëischt zou worden met de belanden van het wegverkeer voldoende rekening te houden. In dit licht zal ook bezien moeten worden de verheugende me- dedeeling uit het antwoord van B. en W. te Leiden op het sec- tieverslag van den Raad op de Begrooting waarin wordt mede gedeeld, dat men althans oo wetf schijnt te zijn om tot oplos sing van de verkeerskwestie bij den overweg van den Rijnsbur- tferweg te geraken. De ve1e ernstige pogingen der Kamer ten deze verbetering te verkrijgen ziin te genoegzaam bekend om deze nog te moeten releveeren. Voor één ding moet ik echter waarschuwen en dat is dat deze oplossing voor het verkeer voor Leiden niet afdoende is. De andere belangriike spoorweg-overgangen en bruggen mogen niet worden vergeten. Als uiteindelijke mo^eliikheid zie ik geen andere oplossing dan die welke door Jhr. de Gijselaar voor eenige jaren in de Eerste Kamer is beoleit, nl. de verhooging der spoorbaan over zeer Groote afstanden. Ten ODzichte van het telefoon-vraagstuk moet de Kamer helaas blijven staan oo haar standount, dat zij met wederafschaffing van het ingevoerde gesprekken-tarief invoering eischt van een vast abonnement tegen verlaagden prijs met vorming daar HET HANDELSREGISTER. Medegedeeld kan worden dat het laatste doss;er thans is: 5653. In den loop van het jaar werden in totaal 1735 opgaven van wijzigingen enz. ingeschreven, welk cijfer over 1929 bedroeg 1450. Het aantal nieuw ingeschreven dossiers in 1930 bedroeg 1796, in 1929: 296. In totaal werd niet minder dan 5354 maal inzage gegeven van de inschrijvingen in het Handelsregister, tegen 4381 in 1929. Het aantal uitgaande brieven voor het Handelsregister bedroeg 827 en de ingekomen brieven 984. Meer speciaal op het alge- meene werk der Kamer hadden betrekking 1957 ontvangen en 1285 verzonden brieven. In 1930 werden afgegeven 397 certificaten van oorsprong tegen 658 in 1929, terwijl 63 handteekeningen werden gelegaliseerd tegen 80 in 1929. De moord aan den Zeedijk te Rotterdam. De Hooge Raad heeft heden bij vervroe ging uitspraak gedaan in de zaak van den gewezen procuratiehouder G. J. v. O., die in hooger beroep door het Gerechtshof te 's-Gravenhage veroordeeld is tot 20 jaren gevangenisstraf wegens doodslag op zijn patroon Lans te Rotterdam en ter zake van verduistering en valschheid in ge schriften, meermalen gepleegd. Evenals de Procureur-generaal in zijn conclusie reeds had gesteld, achtte ook de Hooge Raad het arrest niet voor instand houding vatbaar op grond van het be zwaar, aangevoerd in het vijfde cassatie- middel van den verdediger, mr. Kokosky, n.l. schending, immers verkeerde toepas sing van art. 126 van het Wetboek van Strafvordering in verband met de wet van. 17 Mei 1911, St."bl. 216, doordat het proces verbaal der terechtzitting d.d. 19 Septem ber 1930 niet vermeldt op welke wijze de getuige-deskundige James Polak de belofte heeft afgelegd. De Hooge Raad heeft dan ook arrest gewezen conform de conclusie van den pro cureur-generaal en de zaak verwezen naar het gerechtshof te 's Hertogenbosch. Ten aanzien van het nagekomen ge schrift, waarin de fout werd verbeterd, we»d overwogen, dat dit was noch een verbeterd afschrift noch een achter gebleven geschrift dat reeds behoorde tot het proces-verbaal maar een aanvullend proces-verbaal was, waarmee in geen enkel opzicht rekening kan worden gehouden. Zou dit wel geschie den, dan zou de deur worden opengezet voor rechts onzekerheid en rechtsongelijk heid. ZWEMMEN DE NED. ZWEMSTERS IN Z.-AFRIKA. Nieuwe successen. Uit Pieter Maritzburg wordt gemeld: Mej.. Braun won de 220 Yard (200 M vrije E-lag in 2 min. 47 2/5 sec. Mej. Over- sloot en de Zuid-Afrikaansche mej. Rus- sel die mededongen kregen elk 4 sec. voor- gift. Mej. Huybers won de 100 yards (91 M.) borstslag in 1 min. 23.8 sec., zij sloeg de Zuid-Amerikaansche mej. Godfrey en mej. Kemp, die resp 9 en 10 sec. voorgift kre gen. Mej. Grendel won de 100 yard? rug- zwemmen in 1 min. 16 sec. Zij sloeg de Natalsche kampioene mej. Thompson en mej. Collins die resp. 8 en 9 sec. voorgift kregen. KORFBAL Vitesse gestraft. In verband met het feit, dat Vitesse in den op 5 Oct. jJ. gespeelden wedstrijd VitesseOns Eibernest met twee onge rechtigde te laat aan het Bondsbureau opgegeven spelers is uitgekomen, heeft de Wedstrijd-Commissie van den N. K. B. bepaalt, dat Vitesse daarvoor 2 winst punten in mindering krijgt en de wed strijd op het veld van Ons Eibernest moet worden overgespeeld. SCHAKEN Het tournooi te Hastings. De uitslagen van de zevende ronde luiden Eerste afdeeling: Winter verliest van Capablanca; Euwe slaat Colle; Tylor slaat Miebell; Menchik slaat Thomas; Yates- staat in de afgebroken partij op winnen tegen Bultan Khan. Tweede afdeeling: AlexanderBaratz afgebroken; Norman verliest van Kolta- uowki; Flohr slaat Rellstab; Noteboom slaat Broadbent; IllingworthJackson re mise. MOEILIJKE VLUCHT VAN AMY JOHNSON. De Engelsohe aviatrice Amy Johnson is Zaterdagavond om 5.38 op het vliegveld Tempelhof geland, nadat zij teeds uren over tijd was. De aviatrice heeft een ducht achter zich, die door ongunstig weer bui tengewoon moeilijk was. Op een groot ge deelte van de lijn KeulenBerlin heersch- le een zware mist en boven het Teutobur- gerwoud woei zoo een dichte "vwnclit, dat zelfs het verkeersvliegtuig Keulen— Dortmund naar de vlieghaven van Keu len meest i. gkeeren. In Berlijn had men de aviatrice reeds om 3 uur verwacht en talrijke personen, onder wie de echtgenoote van den Engel- schen gezant, hadden zich voor haar ont vangst naar Tempelhof be ge vc Toen Amy Johnson niet aankwam, was tnen ongerust en alarmeerde alle voor een lan ding in aanmerking komende vlieghavens, waaronder ook Praag en Warschau, daar men met de mogelijkheid rekende, da1 miss Amy, Berlijn gemist %<-' ben er naar Polen was doorgevlogen. Om 5 uur ''es avonds liet de directie van het vliegveld vu. i' ii op, om de aviatrice den weg naar het" vliegveld te wijzen, maar er ver ging nog bijna driekwartier, voor miss Johnson boven 7" rdhof verscheen; de landing had toen zonder moeite plaats. De aviatricr werd feestelijk ontvangen en direct met vragen over hs .ht, die een glansrijke prestatie is, bestorm'" Zij vertelde, dat zij t het dorp Lubz ee.i noodlanding had moeten ra-" e uur laug op het veld had doorgebracht. Zii kon echter toen weer opstijgen en ue vlucht naar Berlijn voortzetten. Miss Amy Johnson heeft ook op haai verderen tocht van Re 'ijn naa- V'- -r pech gehad. Zij was er ondanks het zeer slechte weer in geslaagd, de Duitsch-Pool- sche grens te passeeren, doch geraakte toen ten gevolge van den dichten mist uit den koers. Ten slotte moest zij bij het dorp Krasncsielsk nabij de stad Pultusk, 100 K.M. ten Noorden van Warschau, een noodlanding maken. Hierbij bleef zij on gedeerd, doch het landingsgestel van haar vliegtuig werd zoo zwaar beschadigd, dat voortzetting van den tocht onmogelijk was. Het vliegtuig is onverwijld naar Warschau verzonden, waarheen ook de aviatrice ver trokken is. LUCHTVAARTLIJNEN IN AMERIKA. Hoe snel de luchtdienst in Amerika zich heeft uitgebreid blijkt uit een be schouwing in de New York Times. In Januari 1929 begon de P(an) Ameri can) Ai(rways) zijn dienst van Miami tot West-Indië uit te breiden. Op 4 Febr. van dat jaar vloog kolonel Lindbergh, tech nisch adviseur van die maatschappij, met de eerste mail naar Zuid-Amerika en in Aug. 1929 bracht de N. Y. R. B. A. (de lijn Nieuw-YorkRio de Janeiro—Bua- nos Aires) passagiers naar West-Indië over. De P. A. A., met een vliegdienst van 18.000 mijlen nam. dien van de Nyr- ba met 9500 mijl over, zoodat thans alles in één hand is. De samenvloeiing dezer twee groote diensten beteekent het onder houden van een luohtnet van meer dan 20.000 mijl, practisch beschouwd rondom Zuid-Amerika en zioh uitstrekkende van Brownsville (Texas) naar Santiago en Buenos Aires met een vlucht van onge veer 100.000 mijl. Deze vloot bestaat uit verschillende ty pen en in 74 vliegtuigen groot. Wat de mail betreft, deze kan in elke postbus gedaan worden en alle landen van La- tijnsoh-Amerika kunnen bediend worden. In N oord-Amerika gepost kan een post stuk Buenos Aires in 7 dagen bereiken. Para, de weg naar het Dal der Amazone, is 30 dagen van New York per stoom schip verwijderd, maar thans kan een luchtreiziger het in 5 dagen doen. Buenos1 Aires is van elke hoofdstad in Zuid-Amerika binnen 3 dagen te berei ken en dit geldt eveneens voor Rio de Janeiro, dat vroeger weken van vele plaatsen op het vasteland verwijderd was Een handelsreiziger, in Rio wonende, had voorheen 6 maanden noodig voor een reis lang de Oostkust (van Zuid-Amerika;. Thans kan bij het in 7 weken doen. Lind bergh is van meening, dat de passagiers dienst zal toeuemen. De Nyrba vond zelfs zijn vliegboot voor 22 passaagiers te klein. De Oostkust van Zuid-Amerika leent zich bijzonder goed voor vliegbooten en er zijn ten minste 6 havens, die daarvoor geschikt zijn. De prijs van Miami per P. A. A. is naar Paramaribo 384 dollar, naar Georgetown 40 dollar, naar Port of Bpain 1.02 dollar. Amerikaansch vliegtuig neergestort. UJIt Joseph (Washington) wordt ge meld: Gisteren stortte een vliegtuig, waar in drie personen waien gezeten, naar be neden, met het droevig gevolg, dat alle inzittenden werden gedood. Het waren Winston L. Hyatt en Lercy Riemer, bei den vliegers, en Harold Payne, een tand arts. Zij maakten met het vliegtuig een laatste proefvlucht voor hun tocht naar Florida. HILLEG0M. Het nieuwe bankgebouw der Raiffeisen- bank. Wij namen een kijkje in het mooie gebouw dat Donderdag zonder bijzondere plechtigheid wordt in gebruik genomen. Het kantoorgebouw met woning voor den kassier is gelegen aan de Weerestein- straat op slechts enkele tientallen meters van het huidige, dat gebrek aan ruimte be vatte en feitelijk een eenvoudig, klein hee renhuis is. Architect is de heer W. Kui- tems alhier, aannemer de heer A. Leliveld. Zonder overdrijving mogen we zeggen, dat hier het hechtste kantoor der plaats is ver rezen. De architect leerling van Jan Stuyt heeft zijn bouwplan opgevat naar den stijl der Duitsche renaissance, geleid in moderne banen. Typisch, maar mooi zijn de deuren met spitse en stompe boog voor het kantoor en voor de bovenwoning. Op de entrée volgt de hal, beide met be tegelde vloeren en wanden. Er is een kleine spreekkamer, een groot kantoor voor den kassier met veel licht en een bestuurska mer. Daar is een groote Lips-kluis, die tij dens de kantooruren met een ijzeren hek afgesloten kan worden, zoodat de kluisdeur niet telkens geopend en afgesloten, noch steeds open behoeft te staan. - De deuren van de hal naar het kantoor en de bestuurskamer zijn alleen aan de binnenzijde te ontsluiten. Dit is een goede en practische voorzorgsmaatregel, waar door overrompeling door kwaadwilligen wordt voorkomen. De W.C. heeft geen wa terreservoir: door een knop over te halen, heeft de doorspoeling plaats volgens een geheel nieuw systeem. Alle ramen zijn voorzien van gesmeed ijzeren hekwerk; ook de loketten van het kassierskantoor zijn afgesloten door een fraai ijzeren hek. Het geheele gebouw wordt verwarmd met gas, door middel van radiatoren en gashaarden, die zichzelf regelen naar een bepaalde warmte-graad. Vóór het bankgebouw wordt een nieuw hek gebouwd. Het is een prachtig stuk werk. Bijzonderen lof verdienen behalve de architect en de aannemer de heer Versteege door zijn pracht handsmeed werk, dat bijzonder uitkomt in het hand- vlecht-ijzerwerk opzij der loketten, alsmede de firma van Gennep voor het degelijk en hoogst smaakvol stoffeeren van 't gebouw. Moge het bestuur in zijn nieuw gebouw velen van dienst zijn en moge de sympa thieke kassier, de heer H. v. d. Zande, er vele jaren van goede gezondheid en plichts betrachting doorbrengen. NOORDWIJK. Tuberculosebestrijding. De be3turen van de afdeeling Noordwijk van het Wit Gele Kruis en het Groene Kruis hebben een adres aan den raad gericht om een sub sidie van 15 oent per inwoner ter bestrij ding der tuberculose in de gemeente. De ziekenbarak. Naar wij vernemen is door den heer Inspecteur van de Volks gezondheid te Den Haag afgekeurd de ge meentelijke ziekenbarak voor afzondering van lijders aan besmettelijke ziekten. Werkverschaffing. De gemeente heeft bij de Mr. Dr. W. van den Berghstichting een werk aangenomen, bijna uitsluitend grondwerk van ongeveer f 20000. Heden zijn daarbij 36 werkloozen tewerk gesteld, welk getal binnen eenige dagen tot 60 zal worden opgevoerd. De nieuwe bouwverordening. Van Ge deputeerde Staten is dezer dagen goed gekeurd terug ontvangen de zeer belang rijke wijziging der bouwverordening, waar bij een geheel nieuwe regeling wordt ge troffen voor het bouwen aan straten, die niet aan a-lle eischen als bouwstraat vol doen. SASSENHEIM. Werkverschaffing. Door de gemeente lijke werkverschaffing zijn thans o.a. de volgende werken onder handen genomen: Demping Haven, verbreeding Menneweg en rioleering, zandvaren en lossen voormalige vuilnisbelt, slooten maken terrein Menne weg, sloót schieten tusschen Ter Leede en Oosthaven, puinkloppen Oosthaven, aan leg weg verlengde van de Beukenlaan, ter wijl ook enkele arbeiders in het Park zijn te werk gesteld.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 8