2)e Qeidbohz (Bou/fcomt Z2ste Jaargang DINSDAG 6 JANUARI 1931 No. 6788 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND UIT DE OMGEVING ZONDAGSBLAD DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2 60 pei kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. - Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 I DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit twee bladen VOLKENBOND DE EUROPA UNIE. Memorandum gepubliceerd. Het Volkenbondssecretariaat publiceer de gisteren een memorandum over de tech nische volkenbondswerkzaamheden, dat op verzoek van Briand aan de Europee- 6che studiecommissie onderworpen zal wor den. Het memorandum behandelt zoowel de werkzaamheden, die in het verleden reeds tot resultaten hebben geleid, als onder werpen, die thans nog door de volken bondsorganen bestudeerd worden, doch uit sluitend voor zoover zij van Europeesch belang zijn. Het overzicht is beperkt tot de werk zaamheden van de economische, financiee- le, verkeers- en hygiënische afdeeling van het secretariaat. Begrijpelijkerwijze wordt sterke nadruk gelegd op de inwerkingtreding van de han delsconventie en de tarief-onderhandelin gen tusschen Engeland en Nederland eener- zijds en de protectionnistische staten an derzijds, die voor Europa van bijzonder be lang zijn. De heer Colijn zal als voorzitter van de oeconomische conferentie gedurende de zitting van de Europeesche studiecommis sie aanwezig zijn. Verder wordt er in het memorandum de aandacht gevestigd op het belang voor Europa, van de inwerking treding der con ventie van in- en uitvoerverboden en -be perkingen evenals op de—organisatie Tan het landbouwcrediet, waarop, zooals be kend, de Oost-Europeesche staten aandrin gen. Het memorandum geeft een opsomming van de kwesties op verkeersgebied (zooals een internationaal radiophonisch statuut, nauwere samenwerking van internationale regelen voor het verkeer op de wegen) en op hygiënisch gebied (uitwisseling van in lichtingen voor de bestrijding van epide- miën, zooals griep, voor de bestrijding van kanker, malaria en kindersterfte) die in aanmerking komen bij de organisatie van een nauwere Europeesche samenwerking. DUITSCHLAND STAKING IN HET ROERGEBIED. Aanvallen op werkwilligen en politie. Sedert eenige dagen is in het Roerge bied een wilde staking uil gebroken, welke wordt aangestookt door de communisten. De oorzaak is een loonconflictde werkge vers willen verlaging der loonen met 8 pet. on de mijnwerkers meenen dit niet te kun nen dragen. Het gevolg hiervan is geweest, dat de werkgevers het besluit genomen hebben, de mijnwerkers tegen 15 Januari op te zeggen. Tegenover deze uitsluiting hebben de communisten de mijnwerkers opgezet om over te gaan tot een wilde staking. Zon dagnacht is het tot verschillende bloedige botsingen gekomen, o.m. in de stad Men- gede bij Dortmund. Toen de werkwillige mijnwerkers van de nachtploeg der Hansè- mann-mijn zich aan het werk wilden bege ven, werden zij door communisten uit een hinderlaag beschoten. Van twee jongelie den, die hun zestigjarigen vader op zijn weg naar de mijn wilden beschermen, werd er een door een revolverschot gedoodde tweede werd zwaar gewond. Voorts werden twee andere werkwilligen zoo ernstig ge kwetst, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. Ook te Lintfort bij Dusseldorp in het Moerser mijngebied had Zaterdagavond een treffen plaats. Hier ging het tusschen poli tie en stakers. Ongeveer 2000 man deden een poging, 't politiebureau te bestormen, hetgeen evenwel mislukte, daar de politie den aanval kon afweren. Voorts is Zaterdagavond laat op een po litiepatrouille te Neukirchen gevuurd. De daders zijn nog niet gevonden. Gisternacht heeft de politie het commu nistisch partij-bureau te Bochum omsin- geld en 102 communisten aangehouden. De reden van dezen stap was een door de po litie ontvangen bericht, dat de communis ten voornemens waren hedenochtend aan de mijnen terroristisch op te treden tegen de werkwilligen. Onder de aangehoudenen zijn verschei dene raddraaiers en ok een Rijksdaglid. Intusschen is de toestand in het district REUZENSTUWDAM zijn aangevangen. Se dert den bouw van het Panamakanaal is dit werk het grootste ter wereld. In 1935 zal de DE WERKZAAMHEDEN AAN DEN HOOVE len bouw van het Panamakanaal is dit werk tiet grootste ter wereio. n eerste electriciteit verkregen worden. Hoe de Hoover-stuwdam er uit zal zien. Recklinghausen dusdanig verbeterd, dat de staking als mislukt kan worden beschouwd. In dit district, waar in 54 mijnen 91.000 ar beiders werken, is bijna overal den arbeid hervat. In Bür heeft de staking eveneens aan kracht verloren. In de mijn Westenholt wordt van de 1155. mijnwerkers door 420 ge staakt, voor de mijn Scholven zijn deze cij fers resp. 1053 en 410. In de overige mij nen is overal het werk hervat. Te Glad- beek wordt met uitzondering van de mijn Zweckel overal gewerkt. Ook te Bottrop is overal het werk weer in vollen gang. Slechts 65 man ontbraken hedenochtend. Te Gelsenbirchen heeft de politie uitge breide voorzorgsmaatregelen genomen en ook daar is de staking als mislukt te be schouwen. Te Recklingshausen werden 6 en te Bur vier personen gearresteerd. Te Wes terholz vielen stakers gisterochtend een werkwillige aan, die zwaar gewond werd. Ook hier werden eenige personen gearres teerd. FRANKRIJK. DE ROUW OM JOFFRE. Het stoffelijk overschot van maarschalk Joffre is gistermorgen te 7 uur, nadat een korte rouwceremonie in het sterfhuis had plaats gehad, overgebracht naar de kapel van de Ecole Militaire om daar te wor den opgebaard. De maarschalk ligt in volle uniform op een eenvoudig veldbed. Vier officieren, die elk uur worden afge lost, houden doodenwacht. Om 9 uur gistermorgen werd de kapel geopend voor de talrijke bezoekers, die den doode een laatsten groet wenschen te brengen. Groot Brittannië zal zich op luisterrijke wijze laten vertegenwoordigen bij de ter aardebestelling van den Franschen veldheer maarschalk Joffre. De regeering zal verte genwoordigd worden door den Britschen amjjasssadeur, lord Tyrell, terwijl het Brit- sche leger vertegenwoordigd wordt door de veldmaarschalken des konings, lord Allen- by en sir George Mile. De koninklijke Britsche marine wordt vertegenwoordiad door den vloot-admiraal lord Wesler Wemsys en vice-admiraal Dreyl en de koninklijke luchtmacht door den marine-luchtmaarschalk lord Tren- chard, den commandant-luchtmaarschalk, John Salmond, en den vice-luchtmaarschalk sir Robert Brookepohm. Vooris zullen in den stoet meeloopen drie officieren en vijftig manschappen van de Brigade of Guards; alsmede de kapel van de Brigade of Guards en een detache ment soldaten van de koninklijke lucht macht. ENGELAND Mohammed Ali overleden. Een vooraanstaand vertegenwoordiger van de Mohammedanen in Britsch Tndië Mohammed Ali, die deelnam aan de Ron de-Tafel-Conferentie, is gisteren ten ge volge van hartverlamming overleden. HONGARIJE. COMMUNISTISCH COMPLOT IN HONGARIJE. Verscheidene arrestaties. De politie is er in geslaagd, een nieuw communistisch complot te ontdekken. De leider hiervan is de vroegere hoofd redacteur van het indertijd tijdens de dic tatuur van het proletariaat in Hongarije verschenen officieuze blad „Vöros Ujs&g" (De roode courant), Joseph Revai, een in- tiem£ vriend van Béla Kun, die na den val van hét bolsjewisme in Hongarije naar Sov jet-Rusland gevlucht was. Eenige weken geleden was hij uit Sovjet- Rusland naar Hongarije teruggekeerd, om een nieuw communistisch complot te sme den. Bij zijn verhoor bekende hij, dat hij reeds driemaal onder een schuilnaam in Honga rije geweest was. Verder werden nog twee jonge mannen gearresteerd, die na den val van het bolsje wisme. in Hongarije als kinderen met hun ouders naar Busland waren vertrokken, waar zij later in dienst van de Gepeoe tra den. Ook zij waren thans naar Hongarije teruggekeerd, om een bolsjewistische be weging te organiseeren. Ten slotte arresteerde de politie nog zestien personen, die reeds leden waren van de beweging van Revai In de woning van de gearresteerde per sonen werden groote hoeveelheden druk werk en ook groote bedragen aan geld ge vonden. ZUID-AFRIKA DE ANGOLA-BOEREN WEER TERUG? Zij zijn te dom. Twee jaar geleden trokken een tweedui zend Holla-ndsoh-Afrikaansche boeren uit Angola naar Zuid-West-Afrika. Zij hadden, naar zij zeiden, meer dan genoeg van de behandeling, welke zij van de Portugeezen hadden ondervonden, genoeg van de min achting en rechteloosheid, die sinds bijna vijftig jaar hun deel waren in deze Portu- geesche kolonie. En toen de regeeringen van Zuid-Afrika en Zuid-West-Afrika, door medelijden ontroerd, haar hulp aanboden, namen zij gretig aan, pakten hun armoedig boeltje bij elkaar, trokken de Cunene over en lieten zich gewillig naar Gobabis, aan de grens der Kalahari, leiden, blij, weer in den schoot van hun eigen volk te zijn op genomen. Deze Hollandsoh-Afrikaansche boeren waren geen boeren in den eigenlijken zin des woords. In Angola bewoonden zij 's winters de gezonde, vruchtbare hoogvlak ten, waar zij zonder veel moeite in hun eigen uiterst geringe levensbehoeften kon den voorzien, 's Zomers trokken zij naar het lage veld, waar zij voor de Portugee- sche handelaars met hun ossewagens trans portdiensten verrichttn, op jacht gingen en biltong voor den winter maakten. Als gevolg hiervan waren zij niet geschikt voor directe handenarbeid noch voor eenig be roep, waarbij komt, dat de meesten hunner volkomen analphabeten zijn. Nadat reeds langen tijd geruchten de ronde hadden gedaan over wantoestanden in de nieuwe vestiging te Gobabis (welke geruchten van officzeele zijde werden te gengesproken), is thans eindelijk aan het licht gekomen, dat deze geruchten volko men juist zijn. De regeeringen hebben zich uitsluitend door haar piëteitsgevoel laten leiden- en nauwelijks aandacht geschon ken aan de materieele voorwaarden voor een behoorlijke kolonisatie. Armoede en ge brek heerschen thans onder de kolonisten, zij blijken hoegenaamd geen begrip te heb ben van het wezen eener kolonisatie, hun tfee sterft, hun plantingen leveren niets op en hongersnood dreigt. En reeds komt de oude trekgeest weer op, de meesten heb ben te kennen gegeven, dat als hun de ge legenheid wordt gegeven, zij morgen aan den dag weer naar het nog kort geleden door hen zoo verguisde en beschimpte An gola zullen teruekeeren. Heeft Zuid-Afrika een fater begaan, toen het besloot de An- golaboeren voor het Afrikanerdom te red den, zoo vraagt men zich thans af. RUSLAND HET VIJF JAREN-PLAN. Naar Tass uit Moskou meldt heeft de voorzitter van het Centraal Uitvoerend Co mité, Molotow, Zondag het plan voor 1931 bekend gemaakt. Volgens hem is in 1930 het plan voer de graanlevering en de katoenindustrie ge lukt, doch in andere takken van industrie heeft dit te wenschen overgelaten. De raad van Volkscommisarissen hecht hieraan een groote beteekenis en verlangt dat in 1931 het plan wel zal slagen. Omtrent de conferenties te Genève zeide Molotow, dat door de kapitalistische lan den de onderhandelingen inzake de ontwa pening zijn mislukt. Terwijl zij te Genève onderhandelden over ontwapening ver meerderden zij hun bewapening. Sovjet-Rusland vecht voor den vrede, daar het dezen noodig heeft voor de vol voering van zijn plannen: de verbetering van de wereld economie en de uitvoering van het vijfjaarplan binnen vier jaar. WARMOND. GEMEENTERAAD. Heden hield, zooals reeds gemeld, de Raad dezer Gemeente een vergadering onder Voorzitterschap van den heer Alb. Ouds hoorn, Wethouder Loco-Burgemeester, Se cretaris de heer H. L. v. Delft. Bericht van verhindering was binnengekomen van den heer C. Wilbrink en C. van Schie. Nadat de bijeenkomst door den Voorzit ter op de gebruikelijke wijze was geopend zeide spreker, dat hij genoodzaakt was deze vergadering te leiden, wijl de Burge meester nog ongesteld was. Het is steeds de gewoonte aldus spreker, dat in de eer ste vergadering van het nieuwe jaar een resume gegeven wordt hetgeen het afge- loopen jaar in de Gemeente heeft plaats gevonden, doch hij wenschte voor dit maal van dit gebruik af te stapen en dit over te laten aan den Burgemeester om zulks te doen in de eerstkomende door hem te pre- Weekabonné's, die geabonneerd zijn op het Zondagsblad, worden er aan herin nerd, dat dit vanaf heden ad 50 cent betaald moet worden. DE ADMINISTRATIE. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Wilde staking in het Roergebied. Communistisch complot in Hongarije ontdekt. BINNENLAND. Verlenging der bestaande overeenkomst in de kledingindustrie. (2de blad). Het 6e retourvliegtuig uit Indiè' wordt heden op Schiphol verwacht. (Laatste Be richten.) De nieuwjaarsrede van den voorzitter van de Kamer van Koophandel. (2de blad). sideeren vergadering. Spreker kon echter niet nalaten namens het Ooilege van B. en W. de Raadsleden en hunnen gezinnen een gelukkig nieuwjaar toe te wenschen. De oorzaak aldus spreker, dat B. en W. deze spoedeischende vergadering hebben uitgeschreven is gelegen in het feit dat ons College besloten heeft het werk inzake de algeheele vernieuwing der Dorpsstraat, welk werk zooals bekend bij publieke aanbeste ding heeft nlasts gevonden, niet te gunnen doch den Raad te adviseeren over te gaan tot onderhandsche aanbesteding. Voor ge noemde inschrijving aldus spreker wazen binnengekomen een veertiental inschrijvin gen, terwijl een minuut over half twaalf nog een vijftiende inschrijving binnen kwam. Waar om h?lf twaalf de inschrijving gesloten was, werd deze laatste niet meer behandeld doch ter zijde gelegd. Al spoedig kwam ons College ter oore dat door de in- schrijvei-s ^een opzalje" had plaats ge>- vonden en een zeer belangrijk bedrag op het werk was gelegd aan welke opzet alle inschrijvers hadden de-' --er Het is ons College bekend dat zulks dikwijls ge beurt, maar waar wij hier de bewijzen in handen hadden, meenden wij dat- zu'ks ten eenenmale niet getolereerd kc worden, de wetenschap hebbende dat een bc,omrrijk bedrag op het werk was gelegd. Toen is door ons ook het laatste en te laat inge leverde biljet nagegaan en bleek dat deze inschrijving beduidend lager was dan de laatste inschrijver der ingeschrev .nen. Waar de informaties van deze firma al leszins gunstig zijn, stellen B. en W. voor het werk aan deze firma te gunnen welke heeft ingeschreven voor den prijs van f 4187. De heer Bakker vroeg naar de oorzaak' van het te laat komen dezer firma, waarop, de Voorzitter mededeelde, dat deze ersonen door de inschrijvers om begrijpelijke .den waren opgehouden. De heer Onderwater vroeg of wij door deze wijze van handelen niet in str'hl kwa men met te dezer zake eventueel bestaan de wettelijke bepalingen waarop de Voor zitter mededeelde dat B. en W. hieromtrent rechtskundig advies hadden inwew :nen en dit advies hun handelwijze volkomen dek te. De heer '«naar e inschrijvingsbedragen der Warmondsche aannemers die hadden ingeschreven, waar op de Voorzitter mededeelde dat deze be dragen enorm hooger waren dan het be drag van den laagsten inschrijver. Deze komen echter evenmin in aanmerking, daar ook zij aan den opzet hadden dee^enomen. De heer Bakker informeerde verder of het niet mogelijk was het werk in eigen beheer uit te voeren, hetgeen door den Voorzitter sterk werd ontraden, mede ge zien het feit dat zulks veel duurder zou zijn. Verder deelde de Voorziter mede dat hij een uurtje na de aanbesteding door een der inschrijvers wera opgebeM die hem mededeelde in tegenwoordigheid van den Burgemeester, dat hij op zijn inschrijving terug wilde komen en het werk wel voor f 1000.minder wilde doen. Ook Wethouder Zwetsloot zeide een der gelijk aanbod te hebben ontvangen. Op voorstel des Voorzitters bes'oofc de Raad met algemeene stemmen het werk on derhands te gunnen aan de firma SchouU te Rotterdam voor den prijs van f 41 *7.— Wijl de gebruikelijke rondvraag niets op leverde werd de bijeenkomst gesloten.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1