JANUARI 1S31 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 Z. H. PAUS PIUS XI wijdde onlangs het „Agnes Dei'". Een interessante opname: Hoe de Paters Cister- ciensen het „Agnus Dei" vervaardigen. GEMENGDE BERICHTEN LIEFDESDRAMA TE GRONINGEN. Zijn vroegere Kostjuffrouw vermoord. In de Nieuwe Ebbingestraat te Gronin gen heeft gistermiddag omstreeks zes uur een verschrikkelijk drama plaats gehad, waarbij twee menschenlevens te betreuren zijn. In genoemde straat, op den hoek van de Rotterdammerstraat, woont de ongeveer vijf-en-vèertigjarige mejuffrouw G., pensi onhoudster. Zij kreeg om zes uur bezoek van haar vroegeren kostganger, den negen en-dertigjarigen S. Na een korte woorden wisseling trok hij een revolver en loste twee schoten op zijn vroegeren kostjuf frouw. Zij viel neer en nadat de man zag, dat zij. dood was, richtte hij het wapen op zichzelf en schoot zich eveneens dood. Het bericht van het drama verspreidde zioh als een loopend vuurtje door de stad, hetgeen een geweldige toeloop van het pu bliek tengevolge had. Het parket en de commisaris van politie, de hee r S. Molenaar, die het onderzoek •leiden, waren spoedig ter plaatse. De lijken zijn in beslag genomen. Men vermoedt hier met een liefdesdrama te doen te hebben. Bij de vijf-en-veertigjarige mej. J. Geert- sema, wier woning zich bevond in de Nieu we Ebbingestraat, ingang Rotterdammer- straat, heeft eenigen tijd ingewoond de negen-en-dertigjarige J. Snijder, die zich meermalen had uitgelaten, dat hij met haar wenschte te trouwen, hetgeen zij weiger de. Dit heeft herhaaldelijk tot conflicten geleid, met het gevolg, dat de jufrouw den kostganger de deur heeft gewezen. Op Oudejaarsavond vervoegde de voormalige kostganger zich wederom ten huize van mej. G. Na een kleinen twist had hij haar bedreigd met de toevoeging, dat „het nu maar uit moest zijn." Hij heeft zijn daad toen niet volvoerd, doch is vertrokken. Gisteravond om zes uur heeft hij zich opnieuw aan het huis van mej. G. vervoegd en vroeg haar voor de laatste maal of zij al of niet met hem wilde trouwen. Toen zij pertinent weigerde greep hij zijn revolver en schoot haar door den slaap, "waarna h.j de hand aan zichzelf sloeg. J. S. was mon teur van beroep en gescheiden. Mej. G. was eveneens gescheiden en had twee dochters. NOG EEN MOORDAANSLAG TE GRONINGEN. Zijn buurman met een dolk gestoken. Nadat Groningen gisteravond was opge schrikt door den moord aan de Nieuwe Eb bingestraat heeft tegen tien uur gister avond wederom een moordaanslag plaats gevonden ten huize van J. T.,.wonende aan de Ypenmolendrift te Groningen. T.'s be nedenbuurman, de 32-jarige Chr. V., wiens vrouw reeds eenigen tijd in het ziekenhuis ligt, was op bezoek bij de echtgenoote van J. T., die zelf niet aanwezig was. Kort na dat V. bij de vrouw van T. op visitie was gekomen kwam T. echter thuis. Toen hij de aanwezigheid van V. bemerkte greep hij een dolkmes en overviel daarmee den be zoeker. Hij stak V. in het bovenlichaam, met het gevolg, dat de halsslagader ge raakt werd. Het slachtoffer werd in vrij ernstigen toestand naar het ziekenhuis overgebracht. De dader, de 27-jarige stoker J. T., is gearresteerd. MOORDAANSLAG TE ROTTERDAM. Oude Vrouw met een Broodmes gestoken. Gistermiddag is op de tweede etage van een pand aan de Vmkenstraat te Rotter dam een moordaanslag gepleegd op de drie- en zestig-jarige mej. J. E. de Zwart— Prins, echtgenoote van den bootwerker de Zwart. De aanslag is gepleegd door haar negen en zestig-jarigen neef H. D., die se dert vijftien jaren bij het gezin de Zwart inwoont, omdat hij slechts een heel klein ouderdomspensioentje heeft. Gistermiddag was de vrouw alleen met haar neef en twee kleine kindertjes van haar gescheiden dochter, die bij haar in woont, thuis. De buren van de eerste étage hoorden te ongeveer twee uur, zooals va ker het geval was, dat de vrouw beneden met haar neef weer ruzie kreeg. Die ru zie heeft tot half vijf geduurd, terwijl het dikwijls zeer heftig toeging. Te ongeveer half vijf hoorde men den man roepen: „Ik zal je doodsteken," waarna de neef hevig scheldend naar beneden kwam. Even later kwam de vrouw naar beneden, hevig bloe dend U'1" een wond aan de rechterzijde van de borst. Zij liep de straat op, waar zij door een agent werd opgevangen, die voor haar overbrenging naar het ziekenhuis aan den Bergweg zorg droeg. De politie vond bij het onderzoek in de woning op verschillende plaatsen en op de veranda bloedvlekken, alsmede een be bloed broodmes, dat in beslag genomen •werd. De vrouw werd in het ziekenhuis op genomen; haar toestand werd in den loop van den avond zóó ernstig, dat men vreest, dat zij den ochtend niet zou halen. Tegen over de politie heeft zij verklaard, dat haar neef haar had gestoken, welke ver klaring door de beide kinderen, 4 en 6 jaar oud, werd bevestigd. H. D. was nog voortvluchtig. De dader in beschonken toestand teruggekeerd en aangehouden. Vrijdagavond laat is de dader, H. D., in beschonken toestand naar zijn woning in de Vinkenstraat teruggekeerd, waar hij door de politie is aangehouden. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd en ver klaarde, in drift te hebben gehandeld. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Twee meisjes aangereden. Een 15-jarig kind verdronken. Op- Nieuwjaarsdag, des namiddags' onge veer vier uur,1 wilden op den Rijksstraat weg tusschen Rijsoord en Zwijndrecht twee personenauto's, waarvan de een uit de rich ting Dordrecht en de andere van Rotter dam kwam, elkander passeeren. Op dezelf de hoogte, rechts van den weg, reden per fiets in de richting Dordrecht twee meis jes. Dordat de eene auto vermoedelijk iets te ver uithaalde, werden de meisjes gegre pen en van den weg geslingerd. Een der meisjes, de 15-jarige Aaltje W. Assenberg geraakte in de bermsloothoewel spoedig uit het water gehaald, is het meisje in een nabij gelegen perceel overleden. De zaak is in handen der politie van Zwijndrecht. Het lijk is voor gerechtelijk onderzoek in .beslag genomen en naar Dordrecht vervoerd. Auto in de bocht gekanteld. Wielrijder door benzinevat doodelijk getroffen. Gistermiddag om vier uur reed op de Adriaan Pauwlaan te Heemstede een vrachtauto van de Bataafsche Petroleum Maatschappij, geladen met gevulde vaten benzine. De auto wilde den Heerenweg dtvars oversteken om de laan van Rozen burg in te rijden. Op dat oogenblik nader de uit de richting Bennebroek een luxe auto. Om aanrijding te voorkomen maakte de bestuurder van de vrachtauto een scherpe bocht den Heerenweg op en wel zóó, dat de auto nabij het rijwielpad omsloeg. Uit de richting Haarlem reden de ge broeders E., beiden verplegers in het Krankzinnigengesticht „Vogelenzang" te Bennebroek. Een van beiden, de negentien jarige G. E„ kreeg een benzinevat op het hoofd en was onmiddellijk dood. Door vallend gesteente getroffen. Op de mergelgroeve van de Encifabriek te Maastricht waren Woensdagnamiddag een aantal arbeiders bezig door middel van schietpatronen mergel van den rotswand te laten losspringen. Plotseling heeft het gesteente van den rotswand losgelaten en viel op de arbèiders, die ter plaatse werk zaam waren waardoor verscheidenen wer den getroffen door de neerstortende rots blokken. De auto van den G.G.D. was spoedig ter plaotse en bracht den 29 jarigen arbeider H. H. Brounts, gehuwd en vader van 2 kin deren, over naar het Ziekenhuis Calvariën- berg. De man had buiten andere kneuzin gen het linkerbeen gebroken. Ook de arbeider H. was er ernstig aan toe en moest worden opgenomen in de Oogenkliniek. Een zeer ernstige verwonding van het rechter-oog maakte onmiddellijke behandeling alernoodzakelijkst. Doodelijke val. In een perceel aan de van der Duyn- straat te 's-Gravenhage viel een tweejarig jongetje, W. L. genaamd, van een fauteuil met het hoofdje op den grond en tegen een tafelpoot. Eenige oogenblikken later is het aan de gevolgen van dezen val overle den. BRANDEN. Lampekappen magazijn uit gebrand te Amsterdam. Gisteravond ongeveer negen uur werd de brandweer opgeroepen naar de N. Kei zersgracht, waar bij de firma S. Duveen, handelaren in electrische materialen, brand was uitgebroken. Waar de brand is ontstaan, is niet be kend, maar tusschen de zware luiken, waarmede de vier bovenverdiepingen zijn afgesloten, puilde hier en daar rook. Al dadelijk begreep de bevelvoerende brandmeester, dat hier geen gewone brand te blusschen was en hij liet versterking ko men. De pogingen om het. vuur in den be ginne te stuiten mislukten. Het vuur vond al dadelijk te veel voedsel in het in beide pakhuizen opgeslagen materiaal, dat ver- patk is in houtwol en stroo. Ook de aanwe zigheid van veel celluloid deed het vuur snel om zich heengrijpen. Wanneer men bovendien weet dat beide pakhuizen op al le evrdiepingen met elkaar in verbinding staan is het te begrijpen dat de brand hand over hand toenam. Bovendien vorm den de zware luiken een ernstig beletsel om het vuur te bereiken. Ontzettende rookwolken kwamen zoo wel voor als achter uit de gebouwen. Het was nog gelukt de luiken van het pakhuis Mars open te hakken en ook die van de eerste verdieping xan het pakhuis Vul kaan. Om kwart voor tien waren beide huizen inderdaad van binnen een vulkaan en sloegen de vlammen met geweldige kracht uit het dak. De'nieuwe „Jan v. d. Heyden" was in middels ook op het terrein van den strijd tusschen vuur en water aangekomen. Voor de eerste maal zou deze brandspuit in het krijt treden. Toen de vlammen hoog 't dak uitsloegen, zette zij haar wateraknon aan het werk en hoog boven de daken uit ver- hief zich de zuil water om zich in de vlam menzee te storten. De geweldige vlammentongen deinsden wel terug, maar werden nog lang niet be dwongen. Over de goten heen liep het wa ter op de straat. Zelfs het riool, dat naar de gracht liep, begon een kleine beek te ge lijken. Ondanks deze watermassa, welke door eenige motorspuiten in de beide per- ceelen werd geworpen, bleef het vuur stand houden. Aan de overzijde van de gracht stonden honderden menschen het schouwspel gade te slaan. Inmiddels had de brandweer gepoogd ook aan de achterzijde van deze perceelen te komen. Ze moest daarvoor door den proef tuin van den Hortus aan het Hortusplant soen haar slangen leggen. Toen de brandweer meende tegen elf uur meester van het terrein te worden en een poging deed om de luiken van het pak huis „Vulkaan" open te breken, moest zij weer reiireeren voor de geweldige rook wolken, die nog steeds en nu weer feller uit de huizen golfden. Het bleek dat van binnen nog zeer veel vuur zat. Het blusch- water, dat met stroomen uit de gebouwen liep, was heet. Een oogenblik had het waterkanon, dat elke minuut 10.000 Liter water in de ge bouwen had gestort, zijn werk onderbro ken. Dadelijk daarop werden door de rook wolken weer vlammentongen zichtbaar. Na ongeveer drie uur ingespannen ar beid was het vuur in zooverre gebluscht, dat 't gevaar voor de belendende perceelen geweken was. De schade is zeer groot. Rietmagazijn uitgebrand. Donderdagavond is brand ontstaan in het rietmeubelmagazijn annex winkel en werk- olaats van den heer H. J. Evers aan den Asselschenstraatweg te Apeldoorn. On danks krachtdadig optreden kon niet ver hinderd worden dat zoowel winkel, werk plaats als woonhuis een prooi der vlam men werden. Niets kon worden gered. Ver zekering dekt de schade. BLOEDIG GEVECHT TUSSCHEN ARBEIDERS EN VELDWACHTERS. Gewonden aan weerszijden. Een van de Rijksveldwachters van het detachement uit Geldermalsen is op zijn post bij de Chamotte-fabriek geplaagd en daarna aangevallen door een troepje ar beiders, dat onder den invloed van ster ken drank verkeerde. De Rijksveldwachter werd zijn klewang, waarmede hij zich verweerde, ontrukt, waarna zijn te hulp gesnelde collega er mee werd geslagen en aan het hoofd vrij ernstig gewond. Eerstgenoemde Rijksveld wachter loste vier revolverschoten, waar door eenige arbeiders werden gewond. Schandelijke daad. Donderdagavond is het kruisbeeld op den hoek HeerenwegRoebroekerweg te Heer len vernield. Het hoofd is van het corpus geslagen. De politie hoopt de dader van deze schandelijke daad spoedig in handen te hebben. Tot in het ziekenhuis achtervolgd. Talrijke malen dreigde F. uit de Gracht- straat te Maastricht zijn zieke vrouw met een mes dan hals af te snijden. In den nacht van het oude naar het nieuwe jaar heeft de wdesteling zich toegang welen te verschaffen tot de weide van het Calvarie berg-ziekenhuis, waar in een T.B.C.-barak zijn vrouw sinds eenigen tijd verpleegd wordt. De indringer verscheen voor een der ramen van de barak en herhaalde zijn dreigement. Op het zien der ziekenzusters heeft het individu de vlucht genomen en werd over de Elisabeth Strouvenlaan achtervolgd, waar hij echter wist te ontsnappen. Rumoerig Nieuwjaar. Oud en Nieuwjaar hebben in de gemeen te Heerlen vier vechtpartijen plaats gehad. Oudejaarsnacht werd te Heerlerheide in een woning een vrouw met een hamer op het hoofd geslagen, waarna de dader naar buiten werd geworpen en eenigen tijd later door voorbijgangers bewusteloos en met zware hoofdwonden werd gevonden- De po litie arresteerde zes Slovenen en Duit- schers. Op Nieuwjaarsmiddag werd te Heerler heide een Pool met een mes in den rug ge stoken. De politie arresteeerde vier perso nen, van wie er een bekende den steek te hebben toegebracht. Voorts is op dn Nieuwjaarsdag nog he vig gevochten op den Schaesbergerweg en de Schrieversheide. Fraude bij de marechaussee? Volgens de „Ned." is men momenteel te Zwolle doende met een onderzoek naar de gedragingen van een opperwachtmeester, brigadecomandant bij het wapen der Kon. Marechaussee die er van wordt verdacht fraude gepleegd te hebben met onder zijn berusting zijnde gelden. Bedoelde feiten zouden zich over een mim tijdsverloop heb ben voorgedaan, terwijl ze voor het eerst aan het licht kwamen toen bedoelde op perwachtmeester door een samenloop van omstandigheden voor eenigen tijd buiten dienst werd gesteld. Is het blad goed inge licht dan komt deze zaak in Januari in eerste instantie voor den bevoegden rech ter. Een huzaar gearresteerd. Dinsdagavond kwam een meisje het poli- tie-bureau Kattenburg te Amsterdam bin- nengeloopen en verzocht namens haar va der assistentie. Twee agenten gingen met haar mede naar een sigarenwinkel in de buurt, waar de vader van het meisje in druk gesprek was met een man in uniform. Het bleek, meldt de „Tel.", dat de zaak juist om dezen bezoeker, die de uniform van korporaal bij de huzaren droeg, ging. Deze huzaar had namelijk de goedheid van zijn hart getoond, door een aantal kistjes sigaren en doosjes sigaretten te laten in pakken voor familieleden in Zuid-Limburg. Zijn opgedischte verhalen en de voorspie geling, dat hij later \vel zou betalen had den de argwaan van den winkelier gewekt en zoodoende was deze er toe gekomen de politie voor alle zekerheid te waarschuwen. De huzaar beweerde, dat hij tijdens de groote rennen in Amerika een enorm suc ces had geboekt en verschillende prijzen had gewonnen. Nu wilde hij van zijn for tuintje ook zijn familie in Limburg laten meeprofiteeren, vandaar de groote belang stelling. Hij zou zelf een paar kistjes siga ren medenemen, de rest moest als post pakket worden verzonden en later zou wel betaald worden. De beide politie-agenten namen den korporaal-huzaar mede naar het bureau en daar kwam heel wat anders aan het licht. De paardrijder was namelijk uit do rijschool van Amersfoort gedrost en zijn naam stond vermeld onder het opschrift: ongeoorloofde afwezigheid. Voorts was hij maar een doodgewoon huzaar en geen kor poraal. De foef, die in Amsterdam mis lukte, namelijk het meenemen van postpak ketjes, was elders wel geslaagd. De pon- tie van het bureau Kattenburg kon dus al leen proces-verbaal opmaken voor het ten onrechte dragen van de korporaalsstrepen. Gistermorgen heeft de militaire politie hem naar Amersfoort teruggebracht. De inbraken te Zwijndrecht In den laat sten tijd is de gemeente Zwijndrecht in erge mate onveilig ge maakt door een aantal personen, die her haaldelijk inbraken pleegden in diverse wo ningen en kantoorgebouwen, alsmede in enkele schoolgebouwen en in de consisto riekamer van de Geref. Kerk aan den Rot- terdamscheweg. In totaal werd een bedrag ontvreemd van circa 300 gulden. De inbra ken gingen meestal gepaard met vernie ling van deuren, terwijl lessenaars en kas ten werden geforceerd. De dieven werken gezamenlijk of op eigen houtje. De politie heeft intusschen niet stil geze ten, en slaagde er in, hen op het spoor te komen. Toen op Oudejaarsavond voor de tiende maal werd ingebroken, n.l. in de woning van den schilder 'V., werd onmid dellijk last gegeven de reeds lang ver dachte personen te arresteeren. De bende bestond uit een vijftal jongens van onge veer 20 jaar oud. Na een streng verboor hebben allen een volledige bekentenis af gelegd. Onveilig strand. Het strand te Scheveningen is onveilig tot paal 90 op Vrijdag 9 Januari van 11J 14.30 u. wegens het schieten met geschut. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het strand eerst dan weder voor het publiek toegankelijk is als de roode vlaggen, die de onveiligheid aanduiden, zijn ingehaald.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9