22ste Jaargang ZATERDAG 3 JANUARI 1931 No. 6786 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De bestrijding der Werkloosheid BUITENLAND KERKNIEUWS EINNENLAND 3)e £cidóeli^6oti/fcaTit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 oent per week f2.50 pei kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2 60 pei kwartaal Franco per post f 2-95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent pei kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden bet dubbele van Mededeelingen wordt het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Adres van het R.K. Werkliedenverbond in Nederland Het R. K. Werkliedenverbond in Neder land heeft het volgend adres gericht aan den Raad der Ministers: Het bestuur van het R. K. Werklieden verbond in Nederland, met stijgende be zorgdheid constateerende, dat de economi sche crisis ook in ons land steeds grootere afmetingen aanneemt, heeft daarin aanlei ding gevonden zich tot Uwe Excellenties te wenden met de navolgende voorstellen. Het vertrouwt daarbij, zoowel in het be lang zijner leden alsook ten bate der ge- heele volkswelvaart, op een ernstige over weging van de zijde Uwer Excellenties en vooral op een spoedige uitvoering der voor gestelde maatregelen te mogen rekenen. Vooral moge worden opgemerkt, dat de bewering over den omvang onzer economi sche moeilijkheden met overdreven is. Dit blijkt reeds voldoende uit de onrustbarende toename der werkloosheid, uit de dalende cijfers van onze handelsbalans, uit de ver mindering der rijks inkomsten en uit de soherpe koersdaling van de aandeelen on zer voornaamste industrieele- en handels maatschappijen. Zonder te miskennen, dat het hier een internationaal probleem geldt, waarop tal van internationale factoren inwerken, is het bestuur van oordeel, dat ook ten onzent de crisis nog verscherpt wordt door de vaak irrationeele toepassing van arbeidsmetbo- den, welke emn rationalisatie pleegt te noe men, alsook door de uitzonderingspositie, waarin het bedrijfsleven van ons land ver keert, onbeschermd als het is te-gen de han delspolitiek van anderen, die de grenzen van het normale nog niet heeft overschre den. Intussohen, hoe ook geoordeeld worde over de oorzaken van crisis en crisisver scherping, vast staatr dat op verzachting harer gevolgen en op hare zoo spoedig mo gelijke beëindiging aller aandacht moet gericht zijn. Daarbij heeft het particulier initiatief stellig een belangrijke taak te vervullen, maar méér dan gewoon ingrij pen mag ook van de Regeering gevraagd worden, zoowel tot leniging van den nood als ter voorkoming eener al te diepe in zinking onzer volkswelvaart. In de overtuiging, dat deze opvatting ook door de Regeering gedeeld wordt, heeft het bestuur een aantal maatregelen over wogen, waarvan het durft hopen, dat zij de crisis-gevolgen zullen verzachten en het intreden van normale verhoudingen zullen bespoedigen'. Het is aan het bestuur be kend, dat een deel dezer maatregelen reed6 in sterke mate de aandacht' der Regeering heeft getrokken, maar volledigheidshalve mochten zij hier niet onvermeld blijven. Om het geheel meer overzichtelijk te ma ken, zijn de voorgestelde maatregelen in verschillende groepen saamgebracht, over eenkomstig de verschillende onderdeelen van het geheele crisis-probleem. Met deze korte inleiding meent het be stuur te kunnen volstaan en gelooft het thans de vrijheid te mogen nemen, do na volgende voorstellen eerbiedig onder do aandacht van Uwe Excellenties te brengen. I. Werkbehoud. a. Wettelijke maatregelen, waardoor de Regeering sterker komt te staan bij het afsluiten van handelsverdragen; b. het geven van ruimere economische voorlichting (zoowel ten aanzien van de industrieele ontwikkeling als met betrek king tot de buitenlandsche markt); c. verlaging der vrachttarieven bij de spoorwegen, in het bizonder voor het ver- tuinbouw, en voor het vervoeren van Ne- derlandsohe producten van de uitmiddel puntige industriestreken van ons land naar de havens en de buitenland sche grenssta tions; d. hulpverleening bij kapitaalbehoefte in levenskrachtige ondernemingen e. het treffen van zoodanige maatrege- '?n, dat bij geldbelegging in het buiten- nd voorwaarden wordèn gesteld, gericht tegen ontoelaatbare handelspractijken; f. maatregelen tegen dumping en tegen de Russische dumpingmethode in 't bizon der; g. bij rationaliseeringsmaatregelen van de zijde der Overheid worde gewaakt te gen het ontslag van ambtenaren of arbei ders. Daartoe is wellicht eene zekere mati ging bij de doorvoering van bedoelde maat regelen vooralsnog gewenscht; k. het geven van redelijke voorkeur aan voortbrengselen van nationalen arbeid en ter bevordering hiervan het organiseeren van nationale tentoonstellingen. II. Werkverruiming van blij vender! en tijdelijken aard. a. Het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheid eener rendabele ontgin ning van steenkolenvelden in de Peel, ook in verband met de veredeling van het steenkolenproduct (gas- en electriciteits- voorziening over groote afstanden), bene vens onderzoek van de mogelijkheid tot ontginning van het mijnveld,, Gelria"; b. de bevordering van een technologisch economisch instituut tot het uitwerken van plannen voor de stichting van nieuwe industrieën (zooals dit is uiteengezet en verklaard door prof. dr. Gerissen) met name van groote electriciteitsbedrijven door waterkrachtcentrales, chemische be drijven; c. krachtige bevordering van ontginning, ter aanvulling van de cultuurgronden, die door de uitbreidig der steden, wegenaan leg e.d. verloren gingen, en ter beperking van den trek van het platteland naar de stad. Deze ontginnirigswerkzaamheden, al gaan daarmede grootere kosten gepaard, ook des winters uit te voeren; d. krachtige bevordering en vervroegde uitvoering van openbare werken, als aan leg van nieuwe wegen en kanalen; wegen- verbetering; bruggenbouw enz. III. Werkloosheidsverzekering. a. Verhooging van subsidie op de bij dragen door de leden gestort in de werk- loozenkassen, zoowel om deze in staat te stellen haar reglementaire verplichtingen n.' te komen, alsook ter verlenging van den uitkeeringstermijn; b. zoodanige herziening van de rege len, geldend voor de verzekering bij ge deeltelijke werkloosheid, dat het recht op uitkeering alsdan aanzienlijk worde ver ruimd. IV. Steunregelingen. a. De Regeering bevordere het totstand komen van zoodanige gemeentelijke steun regelingen, met name voor de uitgetrok ken leden der werkloozenkassen, dat ver wijzing naar de armbesturen worde voor komen; b. het verleenen van behoorlijke mede. zeggenschap aan de betrokken vakvor- eenigingen bij de uitvoering der steun regelingen c. een goed geregelde Rijkssteun aan Gemeenten, die steunregelingen uitvoe ren. Voor een goede toepassing van al deze hulpmiddelen in onderling verband, zal noodzakelijk blijken een zoodanige reor ganisatie van de Regeeringsdepartemen- ten, dat leiding en voorlichting en hulp zooveel mogelijk worden gecentraliseerd. Daarom meent het bestuur te moeten ver sterken den aandrang, welke den laatsten tijd van verschillende zijden bij de Re geering is uitgeoefend, om de economische bemoeiingen der Landsoverheid onder te brengen in een bizonder Departement voor Volkswelvaart en, wanneer dit niet spoedig te verwezenlijken zou zijn, althans op te richten een Bureau, dat dezelfde taak heeft en zoowel met de verschillen de bij de zaak betrokken Departementen die met het werkloozenvraagstuk of de geregelde verbinding staat. Na kennisname van de plannen der Re geering, gelooft het bestuur den nadruk te mogen leggen op de noodzakelijkheid om in den op te richten economischea raad- ook vertegenwoordigers der arbei dersorganisaties toe te laten en dezen evenredige zeggenschap toe te kennen. VAN HET VATICAAN. DE EIGEN MUNTEN VAN VATICAANSTAD Gisteren is de muntwet van Vaticaanstad gepubliceerd, waardoor de overeenkomst tus- schen Italië en het Vaticaan betreffende de geldigheid der munten van beide staten van kracht wordt. In omloop komen de volgende munten: gou den 100-lire stukken, zilveren munten van 10 en 5 lire, nikkelen van 2 en 1 lire, 50 en 20 centesimi koperen van 10 ep 5 cent. De geld stukken dragen het opschrift Vaticaanstad en den datum van uitgifte. De gouden en zilve ren munten vertoonen aan de eene zijde de buste van den paus. de nikkelen het pauselijke wapen. Aan de andere zijde dragen de gouden munten de beeltenis van Christus als Koning, de zilveren, tot 10 lire, de op den troon zit tende Moeder Gods. de zilveren van 5 lire de figuur van den H. Petrus. De nikkelen mun ten van 2 lire vertoonen den Goeden Herder met het schaap, die van 1 lire de H. Maagd. Op de Geldstukken van lagere waarde komen de H. Michaël, de H. Petrus en een oflijftak voor. FRANKRIJK. I JOFFRE'S TOESTAND NOG ONVERANDERD. Kolonel Desmazes verklaarde gistermiddag halfdrie, dat maarschalk Joffre op dat oogen- blik geheel bewegingloos op zijn bed lag uit gestrekt, met de armen langs bet lichaam. Se dert Donderdagmorgen elf uur heeft hij geen droppel water meer gebruikt. De ademhaling heeft slechts zeer langzaam plaats. De toe stand is dus nog steeds dezelfde. De medici, die in zekeren zin voor een raad sel staan, verklaren, dat zij geen prognose kunnen stellen en dat men bij een zieke als Joffre met wonderen rekening moet houden. Daar ieder natuurlijke toediening van voedsel onmogelijk is, tracht men den zieke door mid del van injecties te voeden Een der genees- heeren heeft verklaard, dat ongeveer drie kwartier te voren uit den verhoogden polsslag zal blijken, dat het einde nadert. ENGELAND STAKING IN ZUID-W ALES. In Zuid-Wales hebben 140.000 mijnwerkers op 1 Januari den arbeid neergelegd Bijna alle mijnen in het district liggen stil. Heden zou te Cardiff een arbitragecommis sie bijeenkomen. ITALIË MUSSOLINI ZAL DUITSCHLAND STEUNEN. De Italiaansche minister-president, Musso lini, heeft aan een Engelschen persvertegen woordiger een onderhoud toegestaan, waarin hij o.a- zeide Duitschland bij de bewapenings kwestie en de herziening der vredesverdragen te zullen steunen. Mussolini verklaarde voorts, dat de huidige internationale toestand zeer gespannen is. De oorzaak hiervan is de ongelijkheid op het ge bied der bewapening. Mussolini zeide wel te weten, dat het sterk bewapende Frankrijk niet tot den aanval zal overgaan, doch door zijn militaire macht houdt het ook de andere landen gewapend. Er bestaan op het oogenblik in Europa te genstellingen, die uit den weg moeten worden geruimd en moreele ongerechtigheden, die goed gemaakt moeten worden. Bij zijn militaire voorbereiding heeft Italië slechts een doel, n.l. de bescherming zijner natuurlijke grenzen. De aanstaande ontwikkeling der gebeurte nissen zal onvermijdelijk de groote tegenstel lingen accentueeren. Onder deze omstandigheden moet Engeland een politiek zonder vooroordeelen tot grond slag nemen. Vooral moet de ijzeren wil bestaan, zich niet meer bij een oorlog te laten betrekken. CHINA HET COMMUNISME IN CHINA. Ook het leger revolutionnair? De K. W. P. meldt uit Hongkong: De pro vincie Setsjo^an is op het oogenblik het too- neel van de wildste communistische uitspat tingen. In de kazernes zijn oproer en muiterij aan de orde van den dag. Heele troepen groote jongens en jonge meis jes trekken door steden en dorpen met de bandelooze troepen roode soldaten. De militaire leiders zijn niet in staat de orde te handhaven. Zij strijden nog wel tegen de communisten. Ook worden nog geregeld com munisten gearresteeerd en terechtgesteld, maar een fiksche militaire actie blijft uit. Het leger is meer besmet en door revolution- naire ideeën aangetast, dan men dacht. De hoogere officieren erkennen thans openlijk, dat ze met vrees de toekomst tegemoet zien. De troepen slaan aan het muiten, uu hier dan daar. Het gebeurt vaak, dat de soldaten hun officieren vermoorden, hun wapens en bagage in beslag nemen, steden en dorpen in den om trek leeg plunderen om dan de wijk te nemen naar de eenzame bergen, waar ze zoo goed als zeker in veiligheid zijn. Handel en nijverheid zijn absoluut in de war. Zoodra zich bier of daar het gerucht ver spreidt, dat de roode troepen in aantocht zijn, ontstaat er een paniek in heel de streek. De kerken der missie-staties zijn tot nog toe vrijwel gespaard gebleven, maar de bekeerin gen worden zeldzamer en de missionarissen hebben helaas ook gevallen van geloofsver zaking en afvalligheid onder hun bekeerlingen te betreuren. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. RUSLAND DE GODSDIENSTHAAT IN RUSLAND Baptistenvereenigingen ontbonden. Naar via Moskou gemeld wordt hebben de autoriteiten in Siberië twee Baptistenvereeni- gingeo ontbonden, welker leden beschuldigd worden van contra-revolutionnaire activiteit Vóór alles wordt hun echter ten laste ge legd, dat zij de politiek der „verbonden van goddeloozen" hebben bestreden. AMERIKA OPSTAND IN PANAMA. Gevangenneming van den president bevestigd. De gezant van Panama te Washington, Al- fara, heeft een bericht ontvangen, waarin be vestigd wordt dat de regeering van Panama is omvergeworpen. President Arosemena wordt j in het presidentieele paleis gevangen gehou- j den. Geen der departementen te Washington heeft echter bericht over de revolutie ontvan- j gen. Wel wezen de jongste inlichtingen van het i Amerikaansche gezantschap in Panama erop, dat er, eenige onrust in het land heerschte ten gevolge van de economische depressie, doch hieruit bleek niet, dat een ernstige revo- lutionnaire beweging de regeering bedreigde. De opstand is snel en betrekkelijk kalm verloopen. Hij begon in Colon, welke stad zich, na hevige straatgevechten, die eenige uren duurden, in handen der opstandelingen schijnt te bevinden. Tot nu toe worden vijftien doo- den gemeld. Marinetroepen der Ver. Staten zijn naar Colon onderweg. In de hoofdstad maakte gisterochtend vroeg na eenige gevech ten een honderdtal mannen zich meester van het hoofdbureau der staatspolitie, het eenige staande leger van Panama, alsmede van het presidentieele paleis. Verscheiden autoritei ten, o w. de president, de gouverneur der pro vincie Panama en het hoofd der politie wer den gearresteerd. Ongeveer tien personen wer den gedood en twintig gewond. De revolution- nairen, welke onder leiding stonden van ge neraal Quintero, werden gesteund door de gewapende burgers. De opstand was geëischt door de „Accion communal", een patriottische organisatie, die de corruptie van de regeering onder president Chiari en Arosemena krachtig aanviel. Volgens berichten uit Colon heeft de gou verneur dier stad Galindo een poging gedaan om met een afdeeling politie en gewapende burgers naar de hoofdstad te marcheeren, doch de gouverneur van de Kanaalzone wei gerde dezen troepen den doortocht Het gerucht doet de ronde, dat de president Arosemena afstand zou hebben gedaan, doch hiervan is nog geen bevestiging ontvangen. De toestand in het land schijnt op het oogen blik rustig te zijn- Daar de telefoon- en tele graafdiensten echter niet werken, is het niet bekend, hoe het buitenland op de beweging heeft gereageerd. De voorloopige regeering heeft voorloopig alle kranten verboden, doch de berichten naar het buitenland zijn niet aan censuur onderworpen. De gezant van Panama te Washington ver klaarde, dat de leider der revolutionnaire be weging, tevens voorzitter van de junta, dr. Amorio Arias, een advocaat is, die tot dusver zeer vreedzaam was en het land buitengewone diensten beeft bewezen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zai de volgende week Dinsdag, Woensdag en Donderdag geen audiëntie verleenen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Joffre's toestand nog steeds onveran derd. Opstand in Panama. BINNENLAND. Adres van het R. K. Werkliedenverbond aan den Ministerraad. (Eerste blad). De benoeming van dr. Th. Rutten als hoog.ceraar te Nijmegen. (Binnenland, 1ste blad). Liefdesdrama te Groningen. Twee menschenlevens te betreuren. (Gem. Be richten, 3de blad). Nog een moordaanslag te Groningen. Eon man met een dolk gestoken. (Gem. Bsr., 3de blad). Groote brand in een lampekappenmaga- zijn te Amsterdam. (Gem. Berichten, 3de blad.) Het gouden jubileum van den heer F. G. Rosier. VERPACHTING VAN LANDERIJEN. Voorschriften van Z. D. H. Mgr. Hopmans. Z. D. H. Mgr. Hopmans, Bisschop van Breda, heeft volgens „Ordinationis 1930" bepaald het volgende omtrent verpachting van landerijen: „Om te voorkomen, dat de pachters van landerijen te zwaar belast worden, veror denen wij, dat de Kerkbesturen, de Arm besturen en andere Katholieke Instellin gen van Liefdadigheid bij het verpachten van vrijkomende landerijen zich houden aan do volgende regels: 1. De pachtsom wordt door het Bestuur, zoo nopdig met behulp van één of meer deskundigen, naar recht en billijkheid be paald, waarbij degelijk rekening wordt ge houden met den economischen toestand in het landbouwbedrijf. 2. Bij de aanvraag tot het verpachten van landerijen, zal worden medegedeeld, do kwaliteit van den grond, de grootte /an de perceelen en de pachtsom, welke onze goedkeuring noodig heeft. 3. De zittende pachter zal, als hij aan de eischen van een goed pachter voldaan heeft, bij het eindigen van den pachttijd blijven gehandhaafd. Bij het overlijden of vertrekken van den pachter, zal diens we duwe of diens kinderen, mits zij aan de eischen van een goed pachter voldoert, voor het overnemen der pacht in aanmerking komen". Door deze voorschriften worden de pu blieke verpachtingen gelukkig uitgescha keld, men krijgt de vaststelling der pacht som door een deskundige instantie: een al leszins goede methode, die we gaarne zou den aanbevelen an gemeentebesturen, pol derbesturen en andere lichamen. Omtrent de wijze, waarop toewijzing van vrijkomende landerijen plaats heeft, missen wij hier een regeling, zooals die wel voor komt in de voorschriften van Mgr. Aen- genent. Nieuwjaarsreceptie bij Mgr. L. Schioppa. Ter gelegenheid van den nieuwjaarsdag hield de pauselijke internuntius, Mgr. L. Schioppa, een drukbezochte receptie in het gebouw der Internuntiatuur aau den Bc- zuidenhoutschen weg, alwaar bijna alle bij het Nederlandéche Hof geaccrediteerde ge- za:.ten met de secretarissen en het perso neel verschenen. Voorts kwamen hun gelukwenschen aan bieden jhr. C. L. van Suchtelen van de Haare, groot-officier van H. M. de Konin gin, de gep. luitenant-generaal R. B. A. N. de Quay, mr. J. R. H. van Schaik, voorzit ter der Tweede Kamer, Staatsraad mr. J. J. I. Harte van TeckelenLurg, jhr. mr. L. von Fisenne, lid van Gedeputeerde Staten en tal van civiele en militaire autoriteiten. Het hoofd der plaatselijke geestelijkheid, kanunnik-deken rector H. A. Th. van Dam, bood namens deze zijn gelukwenschen aan, evenals de provinciaal der Jezuieten, pater H. Keijzer S.J. en de directeur van het R. K. gymnasium, dr. Borret S. J., en ook an deren.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1