BINNENLAND VRIJDAG 2 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 IN DEN STADSSCHOUWBURG TE AMSTERDAM werd Donderdagavond na de opvoering van de „Gy&brecht van Aemslel" door Thomasvaer en Pieternel de ge bruikelijke Nieuwjaarswensch uitgesproken Mevr. Magda Janssens als Pieternel en Oscar Touraaire, die de rol van Thomasvaer vervulde. COLLECTIEF CONTRACT IN HET BOUWBEDRIJF. De onderhandelingen. Te Haarlem is, zooals gemeld, deze week de vierde conferentie voor de vernieuwiug van de landelijke collectieve overeenkomst in het bouwbedrijf gehouden. De „Volks krant" meldt hierover de volgende bijzon derheden. Begonnen werd met een voor stel van de patroons bedoelende te verhin deren, dat in plaatsen niet ingedeeld in de land. coll. overeenkomst de arbeidersorga nisaties collectieve contracten zouden af sluiten zonder toestemming der landelijke patroonsbonden. Zonder medewerking van de patroonsbonden zou dat niet mogen ge schieden. Waar de leden van de landelijke patroonsbonden in de niet-ingedeelde plaatsen niet de verplichting hebben de L. C. C. na te komen, bevreemdde dit voor stel en werd dit ook door de arbeidersver tegenwoordigers dit ook velerlei argumen ten bestreden. Daardoor kwam naar voren dat de arbeidersorganisaties in vele plaat sen waar de patroonsbonden geen invloed hebben, er in geslaagd zijn plaatselijke con tracten af te sluiten met de bepalingen van de land. coll. overeenkomst. Besloten werd dat over het voorstel beide partijen zich nog nader zouden beraden. Een ander voorstel van de patroonsbon den hield in: concreter te omschrijven dat de land. coll. arbeidsovereenkomst alleen zal gelden in de gemeenten welke in het contract worden genoemd. Tegen dit voorstel werd, zijnde een re dactie-verbetering de opvatting dat het zoo was, was al algemeen geen bezwaar gemaakt. Uitvoerig werd gediscussieerd over voor stellen tot klasseverplaatsingen voor ver schillende gemeenten. Te dezer zake waren er voorstellen van de werkgevers om ecu zesde klasse in te voegen en plaatsen in een lagere klasse terug te brengen en van de arbeidersbonden om plaatsen (anderen) te verhoogen, terwijl een hunner voorstel len bedoelde een tusschenklasse in te bren gen tusschen klasse 3 en 4. Het voorstel van de patroons, dat inhield dat Almelo, Borne, Eindhoven, Enschedé, Hengelo, Leeuwarden, Lonneker, Nijmegen en Zwolle zouden moeten worden terugge bracht in de 3de klasse, wat een loonsver laging van 2 ct. per uur zou beteekenen, werd scherp bestreden, zoomede het voor- el om een 6de klasse bij te voegen. Te vens werden door de vertegenwoordigers der arbeidersorganisaties de motieven aan gevoerd, welke hun organisaties er toe heb ben geleid tot het doen van de overplaat- singvoorstellen. Deze motieven waren dat eensdeels de loon verschillen tusschen de klassen te ver uiteenloopen, anderdeels, dat in den loop der jaren de economische ont wikkeling van verschillende plaatsen der mate is geweest dat opvoering van het vast gestelde loon tot een wat hooger loon daar volkomen gerechtvaardigd is. Van patroons zijde werd betoogd, dat de klasse-over plaatsing, die loonsverhooging beteekende voor ongeveer 50 plaatsen, niet zou kunnen worden aanvaard. Na de algemeene beschouwingen ovei de voorstellen tot klasse verplaatsingen werden door de arbeidersvertegenwoordi- gers de door hen genoemde plaatsen afzon derlijk verdedigd. Dit geschiedde nog met Utrecht, Zaan dam, Beverwijk, Velsen, Groningen, Bus- sum, Delft, Hilversum, Wijk aan Zee, Hille- gom, Lisse, Noordwijkerhout, Sasjenheim, Bennebroek, Katwijk, Huizen (N.-H.), Eind hoven, Den Helder, Nijmegen. Hier werden de besprekingen beëindigd. Op 6 Januari 1931 zullen de hoofdbestu ren opnieuw bijeen komen om de nog niet behahdelde voorstellen, waaronder 6eu deel van de voorstellen tot klasseverplaat- sing, verder te bespreekn. Ouder gewoonte werd na de traditio- neele Gijsbrecht-vdorstelling te Amster dam de Nieuwjaarswensch uitgesproken, ditmaal door Oscar Tourniaire als Thomas vaer en Magda Janssen» als Pieternel; ge dicht door Willem Hunsche. Natuurlijk ontbraken ook ditmaal de „onderwerpen van den dag" niet. De wensoh begon metja, waar anders mee dan met „de malaise". Thomasvaer brengt het onderwerp op h9t tapijt: Malaise, ja, malaise, Piet, Die voel je wel, maar méér weet je niet. Da's een soort financieele griep, Van 't internationale typ. De een die heeft hem de ander niet; Een soort kwaadaardig pessimisme. Maar gelukkig weet onze vrind Thomas vaer ook een remedie: „Flink optimisme! Als alles een tijd al te slecht heeft gestaan, Dan is 't altijd wat later weer beter gegaan! Van het optimisme naar het tooneel is slechts een geringe stap: „Een halve Stadsschouwburg! Ach lieve Va er, En daarover praatte de raad een kwart jaar! zooals Pieternel opmerkte, waarop Tho masvaer: „Waarmee dus weer de noodzaak bleek, Van een behoorlijk nieuw theater. Uitvoerig bespreekt het paar dan de verschillende plannen en dan, natuurlijk komt de commissie op de proppen. Thomasvaer „Er is een commissie, wat wil je, Piet Wat er ook in een jaar geschiedt, Niets geen nieuws op dit gebied. Er staat een schutting op 't Frederibs- plein, (Zingt, vrij naar Tauber): O, schouwburg, o schouwburg, wanneer zal het zijn? Van den schouwburg stappen we op de tram: Pieternel Neen, wat de tram betreft, dat 's waar, De Eenmans-wagens, die blijven maar, En wanneer zal de tijd eens komen. Dat 't juist getal wordt meegenomen. Dat we niet meer aan de lussen hangen. En de balcons vol menschen prangen? Nog meer er bij, als het maar kon, Dat is geen tram Thomasvaer: Maar een vleesehwagon Het sombere onderwerp „belastingen kunnen we gevoegelijk voorbijgaan. De Beurs wordt, misschien niet ten on rechte met een abattoir vergeleken. „Nèe, er is geen beurs meer, dat is een abattoir!" Ook Zeppelin en Do X zijn niet vergeten maarHolland bovenal, Evert van D'jk wordt op de volgende wijze bezongen: Thomasvaer: „Welja, maar ik voel toch veel meer, Voor ónze vliegers en ónze eer, Voor de Vliegende Hollandei Evert van Dijk, En wat wij hèm brachten als huldeblijk. Voor hem en voor 't keurcorps der K. L. M., Driemaal hoera: wij zijn trotsch op hem! Het Rijnkanaal19 December..,, dat zal de datum zijn en blijven voor Amster dam en Haven. Hen, die heengegaan zijn wordeü niet vergeten, we gedenken Nap de la Mar, Jonkhier van Riemsdijk en Lion van Lier, die niet te vervullen plaatsen in ons Am- sterdamsche tooneelleven achterlieten. Pieternel: Ja, in de eerste plaats denk ik aan Nap de la Mar, Een groot komiek, en een groot kunste naar. Die plaats blijft leeg op 't Nederlandsoh Tooneel, Groot in de kleine kunst, zoo waren er niet veel. Thomasvaer: Jonkheer van Riemsdijk, die ons ook ontviel, Hield van 't tooneel, met heel zijn hart en ziel, 't Tooneel verbond, de School.... en zijn weldadigheid, Was algemeen bekend, hij was altoos bereid, Waar t het tooneel betrof, zijn goede steun te schenken, Met eere zullen wij zijn naam blijven gedenken! Pieternel: Den oudsten directeur van 't oude Amsterdam, Lion van Lier, die ons de dood ontnam, Een laatste dank, voor wat hij heeft gedaan, Voor 't Vaderlandsch Tooneel. Traditiegetrouw besluit de Nieuwjaars wensch met de beste wenschen voor de leden van het Koninklijk Huis, den Burge meester, de wethouders en de raadsleden en tot slot: Pieternel: En U, Publiek, hier in de zaal, Wij wensohen U hier allemaal: Geluk en voorspoed in Uw zaken, Om de malaise kwijt te rakén, Weet ik voor U èn ons remedie: Ga eens wat meer naar de comedie. Er is iet-s dat wij beiden weten: Tooneelspel doet ons leed vergeten. Samen: Zoo wensohen Piet en Thomasvaer, U allen een gelukkig jaar. KATHOLIEKE FILMCENTRALE. Dinsdag 30 Dec. j.l. des namiddags t« 2 irur vergmaerde in Hotel ./Terminus" te Utrecht het Algemeen Bestuur der Ka tholieke Film-Centrale. Aanwezig waren prof. Bemelmans, rec tor Brink, pater Hyacinth Hermans, mevr. Hanou Baesjou, mr. A. Tepe, mr. Dunsel man, A. J. Rozemeyer, H. W. Rubenkamp, burgemeester Verdijk, L. M. Weterings, N. A. van Zijp en A. H. Boekraad. Berichten van verhindering waren ont vangen van de heeren mr. C. P. M. Roinnie, mr. Hendriks, mr. H. v. Haastert, burge meester v. Oppen. Na voorlezing en goedkeuring der no tulen werd medfedeeling gedaan van een schrijven van mevr. Steenberghe Enge- ringh, waarin zij mededeelt wegens haar drukke bezigheden en veelvuldig verblijf in het buitenland voor het bestuurslid maatschap der K. F. C. te moeten bedan ken. Haar voorstel, in haar plaats tot lid in het algemeen bestuur te benoemen mevr. HanouBaesjou, lid der Centr. Comm. voor de Filmkeuring en lid van het Diocesaan Bestuur der R. K. Vrouwen bond in het Aartsbisdom werd met alge meene stemmen en groote instemming aangenomen. In de vacature van voorzitter, ontstaan door het bedanken van Notaris E. J. M. Luykx werd voorzien door de verkiezing van mr. A. F. L. M. Tepe, wethouder van Onderwijs te Leiden, welke verkiezing ge schiedde met algemeene stemmen. Prof. Bemelmans en burgemeester Ver dijk verklaarden gaarne hun vertrouwen aan den nieuwen president te schenken. Tot lid van het Dag. Bestuur werd daar na gekozen L. M. Weterings, hoofdredac teur Nieuwe Haarl. Courant en directeur N. V. Spaarnestad. Tot lid van het ALgemeen bestuur werd benoemd de heer H. v. d. Eerenbeemt te Amsterdam. Uitvoerig werd gesproken over de keu ring van films ter vertooning in de thea ters, die zich onder het bijzonder toezicht der K. F. C. gesteld hebben en over de verlenging van het accoord tusschen den Ned. Bioscoopbond en de Vereen, van Noord-Brabantsche en Limburgsche Ge meenten inzake gemeenschappelijke film keuring. Een uitvoerige nabeschouwing werd ge wijd aan het op 10 Dec. j.l. gehouden filmcongres en de pogingen die nadien ge zien zijn om te komen tot een eigen ka tholieke filmproductie. Aan het Dag. Bestuur werd opdracht gegeven deze aangelegenheid nader te be- studeeren en hierover aan een spoedig te houden algemeene bestuursvergadering nadere mededeelingen en definitieve voor stellen te doen. De behandeling van het onderwerp pro paganda en versterking der financiën moest tot een volgende vergadering wor den aangehouden. Te ruim 5 uur werd door den voorzitter de vergadering met den christelijken groet gesloten. WONINGBOUW. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek deelt de volgende cijfers mede om trent de bouwbedrijvigheid in Nederland. I II III IV October 1930 4.447 4.749 568 4.131 September 4.319 4.303 594 3.709 Augustus 3.181 4.060 582 3.478 Juli 4.421 4.314 436 3.873 Juni 4.242 4.345 622 3.723 Mei 5.138 5.308 761 4 547 April 4.564 4.878 852 4.026 Maart 4.662 4.502 661 3.841 Februari 5.827 3.555 617 2.933 Januari 4.713 4.097 580 3.517 December 1929 2.715 4.767 517 4.250 November 3.594 5.0G9 545 4.524 October 3.777 5.792 601 5.191 I. Met den bouw begonnen. II. Gereedgekomen woningen. III. Onbewoonbaarverklaarde, gesloop- teen aan haar bestemming onttrokken wo ningen. IV. Netto-vermeerdering. DE BLAUWE PRINS, het New-Imperial-motorrijwiel heeft Woensdag de 25.000 km. OP HET H. F. C.-TERREIN in Haarlem speelde 1 Ja^ rit te Bussum beëindigd. De drie berijders v. L n. r.: van Dinter, Hamersveld en nuari H. F. C. en een elftal van oud-internationals, den Timmer voor het hotel Rozeboom te Bussum. traditioneelen voetbal-wedstrijd. J. Bulder in actie voor hef H. F C.-drel. TE ZAANDAM werd 1 Januari de Zaandijker tol onder groote belangstelling begraven, daar deze met ingang van 1 Januari opgeheven werd. De begrafenis van den tol. Het is den aanspre ker een genoegen dit middeleeuw sc-he onding naar zijn laatste rustplaats te brengen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5