KERKNIEUWS UIT DE OMGEVING VreqÉle Cheque's en Bankpapier UIT DE RIJNSTREEK WOENSDAG 31 DECEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT VIJFDE BLAD PAG. 18 PRIESTERJUBILEA. 25-jarig priesterfeest, 10 Augustus, Pa- Ier Viotorinus v. d. Berg, Conventueel, ge boren te Wassenaar, aalmoezenier der Ned. arbeiders in Duitschland te Nun- speet. 25-jarig kloosterfeest, 23 September, Pa ter Matth. Luppes, Conventueel, geboren te Leiden, Gardiaan le Urmond. 50-jarig kloosterfeest, 9 Augustus. P. Placidus a. 8. Alberto Keuiers, ongeschoei de Carmeliet. geb. te Gelcen, Pastoor te Groenendijk-Rijndijk (Z.-H.). 25-jarig priesterfeest, 15 Aug., Pater Hi- larius Molkenboer. Dominicaan, S. Theol. Lect., Lector R. K. Uriiv., Professor S. Eloq. te Hnissen. 25-jarig priesterfeest, 9 Juni D. H. Mgr. dr. J. M. Buckx, van de C egatie van het H. Hart-, geb. te Born (i-j. Apos tolisch Vicaris van Finland te Helsingfors (Parkgaten la). 25-jarig priesterfeest, 22 September, Fa ther Gijsbertus Callenberg, van do St. .Toseph-oongregatie Mill-Hill, geb. te Lei den, missionaris, Gooty R.S., Britsch-Indië. 25-jarig priesterfeest, 23 September, Pater Joaoi v. d. Hulst, van de Missiona rissen van het Heilig Hart, geb. te Hille- gom, missionaris in Brezilië. 25 jaar in de Congregatie, 22 September zeereerw. heer G. Wagenaar, van de Con- geregatie der Lazeristen, geb. te Alk maar, rector „Huize Briessen" Noord wijk aan Zee. Paters Franciscanen. 50-jarig priesterfeest. 2 April, Pater Adrianus Lambert te Megen. 25-jarig priesterfeest, 25 Maart, pater Franciscus Strienen, pastoor te Monfce- Bello (Brazilië); pater Maximinus Albada Jelgersma, vloot-aalmoezenier te Vlissin- gen; pater Richarius Dekkers kapelaan te Haarlem (Kleverpark); pater Rupertus van der Valk, pastoor te Haarlem (Kle verpark); pater Angelicus van der Stok, leeraar aan het Gymnasium te Venray; pa ter Salvator Booms, kapelaan te Zaltbom mel; Mgr. Fortunatus Spruit, Vicarius Apostolicus van Luanfu (China); pater Flo rentines Breiman n, pastoor te Muzambin- ho (Brazilië); pater Oswaldus Hafmans, leeraar aan de H. B. S. en directeur van de M. H. S. te Heerlen; pater Bemo Strootman, leeraar aan het Gymnasium te Megen: dr. Germanus Vrijmoed, Modera tor van Samctus Virgihus te Delft. 25-jarig kloosterfeest, 7 September, pa ter Josaphat Hulshof, gardiaan te BI eye r- heide; pater Constant-ius van Eyk, assis tent te VordenMarianns Janson, assis tent te Nieuwe-Niedorppater Telespho- ru-s Smits kapelaan te Haarlem (N. Groen markt); pater Bernardus Teunissen, rec tor S. Antonduskerk te Heerlen; pater An- toni-us Bcrnaerts, leeraar aan het Gymna sium te Venray; pater Blasius Bertcn, pastoor te Pirapora (Brazilië). Pater Jesuieten. 40 jaar priester, 9 September, z.eerw. Paters P 'Dekker, geb. te Antwerpen, Mi nister te Coll. Max. Maastricht; W. Hel- lings, geb. te Schijndel, missionaris te Ma- gelanig (Java): en J. Rcsmulder, geb. te Randwijk (G.), Minister-kapelaan te Utrecht. 25 jaar priester, 26 Aug., de zeereerw. Paters: Th. Appelman, geb. te Spierdijk, Minister-kapelaan te Groningen: W. v. d. Hoven, geb. te Rotterdam, Retraiteleider te Spaubeek; J. Kleijntjes, geb. te Maas tricht, leeraar te Den Haae: C. van Mee- rendonk, geb. te Tilburg, Minister te Col lege Den Haag: V. v. d. Putten, geb. te Dennenburg, missionaris le Weltevreden (Java); P. v. d. Scheer, geb. te Den Haag, leeraar te College Amsterdam; en G. Steins Bisschop, geb. te Amsterdam, praef. spir. te Mariëndal Velp bij Grave. 60-jarig kloosterfecss, 26 Sept., z.eerw. Pater Sr. Andreas Hoes, geb. te Rotter dam, kapelaan te Utrecht. 50-jarig kloosterfeest, 26 Sept., z.eerw. Pater Franciscus Hendrichs geb. te Am sterdam. assistent te Den Haag (H. The- resia); en eerw. Broeder Henricus Vermeu len, geb. te Oosterhout, Mariëndal Velp bij Grave. Kruisheeren. 50 jaar priester, 2 April, Pater Larn- bertus Franciscus Honhon, geb. te Nijme gen, Superior en professor te Diest (Bel gië). 40 jaar priester, 22 Mei, P. Jacobus Cor- nelissen. geb. te Kaatsheuvel, professor te Maeseyok (België). 25 jaar priester, 22 Dec., de zeereerw. heeren: Wilhelmus Hubert us Mulder, ge boren te Baarsjespolder (Sloten), pastoor en Rector der Kruisheeren te Tuindorp- Vreewijk; Clemens Augustimis Warnecke, geb. te Leiden, professor te Hannut (Bel gië); Hubertus Jacobus Goumans, geb. te Venray, paet-oor van de St. Petruskerk (e Bandoeng (Java); Gerard us Jacobus Kla verweiden, geb. te Alkmaar, rector der Kruisheeren te Zoeter wou d e. 50-jarig professiefeest, 23 Augustus, P. Ohristianus van Hout-, geb. te Sc-hayk, Rector van St. Odilia-Peel en professor te Uden; Jacobus van de Geer, geb. te Ba tenburg. oud-professor te Diesl (België). -10-jarig professiefeest, 1 Oct., P. Joan nes Jacobus Kolkman, geb. te Deventer, Kruisheer te Diest (België); P. Joannes v. Hooff, geb. te Haarsteeg, professbr te Maeseyck (België); P. Bernardus de Wolf geb. te Groningen, professor te St. Agatha 25-jarig professiefeest, 14 Sept. P. Joan nes v. d. Boer. geb. te Someren, pastoor te Bluegrass (Minnesota Amerika). Andere jubilea. De „Msb." vermeldt nog de volgende jubilea in het Bisdom Haarlem. 25 jaar president van het Groot Semi narie te Warmond op 1 Mei hoogeerw. heer mgr. H. J. M. Ta^kin. 25 jaar pastoor 1 Februari zeereerw. DE VOORSPELLINGEN VOOR 1931 De toekomst is somber! 1931 zal weinig geluk brengen aan de wereld. Dat is ten minste de opinie van Madame Fraya, de beroemde helderziende of meer populair uitgedrukt, de bekendste koffiedik-juf- frouw van Parijs. Madame Fraya is wel een der vrouwen van Parijs, die het meest bezoek ontvangt. Met een zeer zachten glimlach ontvangt zij hare talrijke gasten, doch die vriendelijke oogen hebben al heel wat opgevangen voordat het weelde- vrouwtje met bontmantel en paarlensnoer in de fauteuil tegenover haar heeft plaats "enomen, voordat het jonge meisje, verle gen en rood-opgewondeu op het puntje van een stoel is gaan zitten en om zicii een air te geven met niete-ziende oogen de ko ralen slingers en topazen in het ouderwet- sche kastje heeft schijnen te bekijken. Volgens goede oude traditie heeft Ma dame F ray a dezer dagen haar kaarten, koffiedik en uil geraadpleegd over de toe komst van de wereld in 1931. Buitenspo rig vroolijk is het toekomstbeeld nu pre cies niet. „>Sinds vijf of zes maanden, heeft ze beweerd, staat de wereld in het teeken van de planeet Satumus en daarin zal ze nog drie of vier maanden blijven. En helaas! Saturnus brengt met zich mee tweedracht, bankroet en ruine en verhin dert de activiteit in zaken. Geen ople ving mogelijk voor enkele maanden en als we niet op ditzelfde ongelukkige niveau blijven, dan zullen we nog verder afzakken en in handel en industrie zal or slapte zijn en onbeweeglijkheid. De fiuantieele wereld zal nog meer' dooreengeschud worden, dan ze dit jaar geweest is en de poorten van de gevangenissen zullen zich sluiten ach ter andere geldmagnaten. De beurs is op het oogenblik een sombere fee en dit jaar zal ze zich niet omtooveren in een schitte rende sprookjesprinses. Geen plotselinge, overbluffende fortuinen meer, geen dob- belslag meer, die in één worp een fortuin vertegenwoordigen. De vreemde valuta zullen nog meer dalen. In het jaar 1931 zullen de meeste lan den van de wereld en bijna geheel Euro pa revoluties meemaken. Omwentelingen zullen er plaats hebben, waaraan de we reld niet. denkt; alleen Frankrijk midden in het wereldberoeron zal rustig blijven. (Dank u wel voor de tip, Mevrouw Fraya, voorloopig ga ik hier niet weg). Toch "zal er bij ons een stille revolutie plaat-s heb ben of liever een soort evolutie: de bour geoisie is stil aan het verdwijnen, het volk is minder ongelukkig dan zij, eindelijk zal het zelfs gelukkig worden. De noodza kelijke eigenschappen van de naties en bijgevolg - van de individuen om zoo daad werkelijk mogelijk tegen den „Baturni- schen" invloed te rea-geeren, zijn wijsheid, spaarzaamheid, eenvoud, zelfverloochening in één woord alle deugden, die onafsohei- dellijk zijn met de instandhouding van het bedreigde evenwicht der begrootingen. Ik voorzie een of twee ernstige besmet telijke ziekten en nationale rouwdagen.. Groote staatslieden zullen verdwijnen, an deren zullen op den voorgrond treden van uit de schaduw, één in het bijzonder, die op het a-liereerste plan zal verschijnen. De astrale invloeden zullen veranderen met de lente, Saturnus zal de plaats moe!en ruimen voor Mars." „Mars, de oorlogsgod?" „Mars, de god van den oorlog en daar om zal gedurende cenige weken Europa een tijd beleven van diepen ernst. Een kleine geallieerde natie, die hard te lijden heeft gehad, gedurende de laatste eeuwen, zal er de oorzaak van zijn. De toestand zal zeer, zeer gespannen zijn en slechts een wonder zou eerst een Europeesch, later een wereldconflict kunnen vermijden. Die opschudding, als ik me zon ma-g uit drukken, zal den naam van enkele groote Fransche leiders op den voorgrond stellen, leiders, die op het oogenblik nog niet be kend zijn, maar die zich in het uur van ge vaar zullen openbaren even groot als de generaals van den laatsten oorlog. Die oorlogsbedreigingen, eerst stil en onder- grondsch, daarna onbeschaamd, zullen de waarde van onze vliegeniers op den heer dr. Th. M. Vlaming, achtereenvolgens pastoor te Haarlem, H. Rozenkrans en te Berkel. 3 Februari zeereerw. heeren C. J. Tole- naar 25 jaar pastoor te Wassenaar; C. J. Karskens achtereenvolgens pastoor te Zierikzee en Werfershoef. 21 April zeereerw. heer W. Waterreus, achtereenvolgens te Hans weert, Nootdorp en Haastrecht. 28 Mei zeereerw. heer J. W. J. Thomp son, achtcroenvolgens pastoor te Ierseke en Nibbixwoud. 18 Augustus zeereerw. heeren J. Briige- marrn, 25 jaar pastoor te Middelburg; J. Th. Lagerweij achtereenvolgens pastoor (e Den Burg, Rotterdam (H. Lamb.) en Am sterdam (O. L. Vr. Onbevl. Ontv.)N. Nieuwenhuizen 25 jaar pastoor te Amster dam (H. Ni colaas binnen <le veste). 19 September zeereerw. heer E. A. M. Mersel, 25 jaar, pastoor te Rotterdam van de door hem gestichte parochie van de H. Barbara die op genoemden datum even eens 25 jaar bestaat. 22 September zeereerw. heer A. F. Suid- geest. achtereenvolgens pastoor te Egmond aan Zee en te Hem en Venhuizen; zeer eerw .heer C. F. A. Huilmand, 25 jaar ree tor van het. St. Nicolaa«gesticht te Am sterdam. 29 September. 25 jaar, pastoor zeereerw. heer W. J. van Turnhout, achtereenvol gens pastoor te Wormer en Zoetermeer, thans rustend. 24 November, zeereerw. heeren P. G. W. J. v. d. Aa, achtereenvolgens pastoor te Wijk aan Zee en deken-pasr^or te VÜshLi- gen en A. J. H. Verberne. achtereenvolgens pastoor te Halfweg en 't Veld. voorgrond stellen. Dank zij hen, zal Pa rijs niet al te veel lijden De wetenschap zal in 1931 een groote stap vooruit zetten, iai den loop van dat jaar zal een geestelijke élite blijk geven van schitterende vitaliteit. Prachtige uit vindingen zullen gedaan worden op chi rurgisch, chemisch en physiseh gebied. De sprekende film heeft nog niet de vol maaktheid bereikt (Madame Fraya schijnt niet dikwijls naar de bioscoop te gaan, dat ze er nu pas achter komt!) doch binnen kort zal het middel gevonden worden om beeld en woord synchronisch te vervolma ken''. „En de sehoone kunsten?" „Niets sensationeels, een afgrazen van een kaalgevreten grasveld". „De litteratuur?" „Geen meesterwerken"! Een elite, die den tóón aangeeft, zal de richting inslaan van het romantisme, doch een nieuw ro mantisme, meer mystisch. Het materialis me is doel. Het theater zal ons niets be wonderenswaardig bieden en het publiek zal moeilijk tevreden te stellen zijn. Het journalism e zal schitteren met nieuwen luister (fijn!) en aan de verslaggever zul len in de toekomst vele gaven gevraagd woïxlen en talent en temperament?. ('Heb ik het of heb ik het niet?) Reisbeschrijvingen zullen erg in den smaak vallen... Hemel, aarde en zeeën zullen niet in hun element zijn. In Frank rijk zullen we zware overstroomingen en storm beleven. Talrijke misdaden zullen begaan worden door zeer jonge lieden en de politie zal merkwaardig zijn in haar op sporingen". Het schijnt, dat 1931 grijnzend op ons afkomt en niet met een vriendelijken lach. Laten we een oogenblik spreken over de liefde. „Waarom niet? Veel zal er bemind wor den, maar snel, zonder sentimentaliteit. Geen vergeet-mij-nicf.jcs, geen teederheid, maar sensualiteit, passie en jalouzie, vooral jalouzie. Het aantal liefdesdrama's zal niet verminderen, integendeel ver meerderen." „Charmante vooruitzichten „Het zijn Mars en Saturnus", besluit Mevrouw Fraya als om alle verantwoor delijkheid van zich af te werpen. Een hiermee is het onderhoud ai'geloo- pen en kunnen we heengaan. Het koffie dik heeft al zijn geheimen voor 1931 ont sluierd. Parijs, December 1930. J. W. KOLKMAN. OUDE- EN NIEUWJAARSGE- BRUIKEN VOORHEEN EN THANS De overgang van het oude in het nieuwe jaar wordt reeds sinds overoude tijden met veel lawaai en rumoer gevierd. Velen echter geven er de voorkeur aan den Sylvesteravond in ge- noegelijke gezelligheid met familieleden, vrien den of kennissen door te brengen, maar niet zoodra is de laatste slag van twaalf verklon ken, of de plechtige stilte van den avond wordt verbroken. Klokken beginnen te luiden, sirene's loeien, jongelui schieten hun pistolen en gewe ren af en met al dit lawaai doet men het oude jaar uitgeleide en wordt het nieuwe vroolijk begroet. Zoo viert men oudejaarsavond in ons land en bijna in geheel Europa. De nieuwjaars viering is al zeer oud. Reeds duizend jaar voor onze christelijke jaartelling gaven de oude Egyptenaren elkaar bij de jaarwisseling een klein fleschje, waarop een heilwensch was geschreven. De Romeinen schonken een laurier tak, gebak en ook wel metalen bekers, waarop een heilwensch was gegraveerd. Tijdens de re geering der keizers Augustus en Tiberius was het de gewoonte om een geschenk in geld te geven, welke gave echter geheel aan den kei zer moest worden afgedragen. De nieuwjaars geschenken werden steeds kostbaarder; zij wer den door kunstenaars beschilderd en gegra veerd. Een overblijfsel van de nieuwjaarsge schenken der Romeinen zijn de nieuwjaars drinkgelden. Onze luidruchtige oudejaars- viering houdt nog verband met de oud-heiden- sche gebruiken van onze voorouders, die een vreugdefeest vierden, dat duurde van Kerst- mist tot Drie-koningen, het z.g. Joelfeest, het feest van dertien nachten, welke aanleiding ga ven tot de meest woeste uitspattingen, 's Nachts sloegen zij op de trommels en bliezen op horens om de booze geesten te verdrijven; zij trachtte in de toekomst te zien door op een stierenhuid aan een kruisweg te gaan zitten of ook wel zet-« ten zij zich met het zwaard omgord op het dak van hun hut. Uit allerlei teekenen kon men voorspellen, of het komende jaar gunstig of on gunstig zou zijn. Naarmate het Christendom meer en meer veld won, verdwenen ook deze heidensche feesten ,niet echter zonder sporen achter te laten, waarvan de tegenwoordige ouder jaarsavond-viering op vele plaatsen nog getuigt. In de middeleeuwen cn later was het vooral gewoonte zich op oudejaarsavond pot sierlijk toe te takelen en zoo zingende en dan sende door de straten van stad of dorp te trek ken. Dat het hierbij niet altijd even ordelijk toeging blijkt wel uit verschillende bepalingen van de stedelijke overheden. Zoo liet het stads bestuur van Antwerpen door den stede lijken omroeper op 31 December 1566 bekend maken ..dat niemand 's avonts off 's nachts en soude gaen mommen off d'nieuwe jaer singhen noch met eenich spel spelen, op arbitrale coi rectie". Te Amsterdam werd het nieuwjaarszin- gen in 1578 verboden „op pene van 't overste kleed te verbeuren". De Amsterdamsche bur gerij stoorde zich echter al heel weinig aan deze strenge bepaling; op oudjeaarsavond en nieuwjaarsdag was het in Amsterdam steeds een lawaai, dat hooren en zien verging. Het was echter niet alleen in Amsterdam, dat men op een dergelijke luidruchtige wijze oud en nieuw vierde, vrijwel in alle steden en dorpen in ons land ging men zich hieraan te buiten. In de dorpen is van de vroeger oudejaars- viering nog wel het meeste overgeb'even. Zoo b.v. in Ootmarsum waar terstond na twaalf uur zich een groep menschen rond den nacht wacht verzamelt. Hoewel de nachtwacht is af geschaft, doet hij dien avond nog dienst en volgens een oud gebruik trekt de heele troep zingende door het dorp, om aan de inwoners de intrede van het nieuwe jaar bekend te maken. Het door de straten trekken en zingen vindt men vooral in Zeeland en Noord-Brabant. Hier wordt het echter door de jeugd gedaan. De kinderen trekken verkleed met een rommelpot langs de huizen. Voor ieder huis wordt stil gehouden; de deur wordt opengeduwd, terwijl een liedje wordt gezongen. De bedoeling is natuurlijk om iets te krijgen. Een van die liedjes, die in West-Brabant in de omgeving van Roosendaal veel worden gezongen is het volgende: Nuuwe Jaorke Zoete, 't Vaarke hee vier voete, Vier voete cn eene staert, 't Kopke is wel 'n worsje waert. D'r is nog wel 'n goeie vrouw, Die nog wel wat geven zou. Lang maag ze leve, Veul maag ze geve, Honderd jaor naor deze dag, Hoop ik da-ze nog leve mag. Als het liedje uitgezongen is, krijgen de kinderen gewoonlijk enkele centen en dank baar trekt het troepje af, om het bij den buur man ook eens te gaan probeeren. O wee, ech ter als de bewoner niet van een dergelijke ovatie gediend is, en de deur voor hun neus dicht doet. Dan worden de twee laatste regels van het liedje veranderd en heel onbarmhartig klinkt bet dan: Honderd jaor naor dezen dag, Hak ze dan de kop maor afl Deze regels worden dan extra luid gezon gen, zoodat de andere „rommelpolters" ter stond weten, dat zij aan dat adres niet hoeven te komen. Terwijl in Brabant dit zingen hoofd zakelijk op Nieuwjaarsmorgen gebeurt, heeft het in Zeeland, en vooral op Zuid-Beveland op Oudejaarsavond plaats. Een typisch oudejaarsgebruik is nog in Schild wolden (Gron.) in zwang, n.l. het z.g. klokluiden. Als de dienst in de Herv. en Gcref. Kerk is geëindigd, dan verzamelen zich bij den toren een aantal boerenknechts, die de zware klokken beginnen te luiden. Zij luiden dan van ongeveer 8 uur 's avonds tot Nieuw jaarsmorgen 8 uur. Voordat met het klokluiden wordt begonnen, hebben de boeren die er aan deelnemen, reeds het z.g. klokkesmeer opge haald, waarbij geen enkele inwoner van het dorp wordt overgeslagen. Niet alleen in ons land, maan ook in het buitenland vindt men vele eigenaardige oude- en nieuwjaarsgebrui- ken. In Londen b.v. komen op Oudejaars avond honderden Schotten vóór de kathedraal van St. Paul bijeen en als de slag van twaal ven klinkt, reiken zij elkander de hand, en zoo één grooten kring vormend, zingen zij het bekende lied „Old lang syne". Deze kleine plechtigheid maakt op alle aanwezigen een die pen indruk. Ook in het land van de „Rijzende Zon" kent men de nieuwjaarsviering. De Chi- neezen vieren de jaarwisseling echter heel wat plechtger, dan wij Westerlingen gewoon zijn. Zij versieren hun huis met kleurige linten, groen en bloemen en brengen overal transpa ranten en lantaarns aan. Door het branden van geurige kruiden weflschen zij het nieuwe jaar als een welkome gast te begroeten. HAARLEMMERMEER. Geboren Cat banna Margaretha, dochter van A. van Middelkoop en A. v. d. Roemer Leendert, zoon van J. Ovcr- beelc en C. J. van Rijswijk Jacobus, zoon van C. van der Beek en G. van Rijswijk Anna Wilhelmina, dochter van J. Kulk en G. Zorge Marinus Christiaan God- gried. zoon van P. C. Snoeks en A. H. M. Kramer Neeltje Pieternella, dochter lan W. Schouten en J. G. van Maasdam Mijndert. zoon van L. Treffers en A. M. Vonk LienIje, dochter van M. Bibs en L. Bakker C'ornelis, zoon van M. Joren en A. Smit Maria, Johanna, dochter van A. W. van Dongen en H. A. Stokman Pieter Cornelis Jacobus, zoon van H. L. Tebbens en P. A. M. Bisschop Nico- laas Johannes, zoon van G. J. van Berkel en A. J. C. van Gellekom Martina Jo hanna, dochter van F. Kors en P. Beijk Gerrit, zoon van A. J. Ouvelier en C. Bras Leonardus, zoon, dochter van L. Bakker en M. H. Deen. Ondertrouwd: A. Visser, 22 jaar en J. Treffers, 20 jaar G. de Vries, 21 jaar en G. Koopman, 26 jaar G. Vlas veld. wede., 56 jaar en P. 8leggers 27 jaar G e t r o ii w d J. C. de Bruin, 24 jaar én M. M. Snijder, 22 jaar B. de Bruin, 27 jaar en J. de Bruin 26 jaar S. Jot, wede. 78 jaar en G. in 't Veld wede. 60 jaar F. J. Grootcmhuis, 46 jaar en C. M. va n And el, 26 jaar. Overleden Christina de Rooy 34 jaar, geh. met G. Schoenmakers Cor nelia Maria Reuser, 54 jaar geh. met A. J. Meyer Jannigje van Guli'k 87 jaar wede. van Jb. Deugd Mattje van der Vis, 82 jaar, wede. van G. Resoort Jantje An drea Kardol, 60 jaar geh. met C. van dei- Stelt Cornells Hoos, 4 dagen, zoon van Th. G. Hoos en J. van Beek Vrottke Lelieveld, 89 jaar, wede. van J. Saarloos. KATWIJK. Schoolartsendienst De officieele ope ning van den Schoolartsendienst „Kring Katwijk" zal plaats hebben op Zaterdag 3 Januari des nam. te drie uur in het ge bouw der Christ. Jongelingsvereeniging aan de Voorstraat te Katwijk aan den Rijn. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Zoo is dan dit jaar weer ten einde en na de noodige afsluitingen te hebben gemaakt kan men zijn berekenin gen gaan doe, al doen velen zulks al eer- (Roclai„ 875 der als voorloopige berekening. En al mag men dan, in vergelijking bij zoovele ande ren, nog dankbaar gestemd zijn, het noemt niet weg dat velen met een uitkomst van het tuinderijbedrijf als het afgeloopen jaar moeilijkheden zullen ondervinden om het bedrijf gaande te houden zooals het be hoort. Want wel is de totale omzet aan de green tenveiling slechts 3 pet. lager dan in 1929 doch verschillende omstandigheden hadden er toe meegewerkt cm te mo-gen verwachten dat die omzet aanmerkelijk grooter zou doen zijn. Een 15-tal leden waren toegetreden en in den loop van 1930 waren enkele Hectaren weiland tot teel grond gemaakt zoodat het totaal aan pro ducten aanzienlijk grooter was. En zoo-als meestal verwacht wordt waren het weer de vroege aardappelen die teleurstellend inzetten en tot 't einde toe verliesgevend •bleven .Ook met de vroege bloemkool ging het niet naar wensoh en menig tuinder moest hier een flink bedrag aan bijpassen. Met de bos- en waschpeen ging het meest al goed en dit artikel heeft met de late bloemkool nog veel van het andere goed gemaakt. Ook met sommige winterproduc- ten als grove peen, uien, rapen was het als regel niets gedaan. Dikwijls gingen deze beneden productieprijs. We komen tot de slotsom dat, al is 1930 niet wat men noemt een „veelbewogen" jaar geweest, er iets zal moeten gebeuren om in de toe komst zoo le kunnen blijven voortboeren. RIJNSBURG. Tuinbouw. Zooals voor ieder zon is ook voor den tuinder het jaar weer ten einde. En we kunnen zonder twijfel consta- teeren dat 1930 voor het tuinbouwbedrijf en voornamelijk voor het bedrijf zooals het hier wordt uitgeoefend een ongunstig jaar is geweest. Aan de intensieve cultuur van groenten wordt hier niet gedaan en pro ducten van den kouden grond, vooral uit. de kleigronden, vonden het geheele jaar moeilijk aftrek en de prijzen waren gere geld te laag. Geen wonder dan ook dat de veilingomzet aanzienlijk lager bleef dan in 1929 to'en er ook al geen reden was om een blijden toon te laten hooren. De be drijven zijn hier alle gemengde bedrijven. Iedere tuinder heeft er het bloembollen- bedrijf of het trekkersbedrijf bij. Soms beiden. En waren de uitkomsten van het bollenbedrijf de laatste jaren van dien aard dat een overschot hiervan dienst kon doen in den tuinbouw, ook dit kan thans moeilijk meer gezegd worden nu de bollen- prijzen dezen zomer varieerend van 40 tot 60 pet. gezakt zijn. En de vooruitzichten voor het bollentrekken zijn, gezien wat zulks tot heden was, ook al niet bemoedi gend. We kunnen constateeren dat zich de moeilijkheden in den tuinbouw opstapelen en het er voor 1931 niet rooskleurig uit ziet. Doch de hoop doet leven. En met die hoop en in het vertrouwen op den zegen van. boven het nieuwe jaar maar weer in gegaan. WASSENAAR. Personalia. Tot onderwijzeres aan de E. K. Meisjesschool is benoemd mej. A. van Lierop te Vught. Botsingen. Op den Schouwweg nabij het Wavopark heeft gistermiddag een botsing plaats gehad tusschen twee auto's De een, bestuurd door P. alhier, kwam uit de richting Wassenaar, terwijl de auto bestuurd door L. uit Den Haag uit het Wavopark kwam. Beide wagens werden beschadigd. Op den Rijksstraatweg had gisteren avond een botsing plaats tusschen ene auto komende uit de richting Leiden, welke bestuurd werd door den lieer B. uit Maam en een auto, die de van der Oudermolen- laan afkwam en bestuurd werd door den heer D. uit Den Haag. De schok was zoo hevig, zoodat beide auto's enkele malen rondtolden en een op het fietspad terecht kwam. Een klein kind, dat door dun schok op een koffer viel, kreeg een diepe wond aan het, hoofd. Het werd ter plaatse door een dokter verbonden. De beide wagens werden zwaar beschadigd en moesten door de firma Jansen worden weggesleept. ALPHEN AAN DEN RIJN. Kiesvereeniging. Gisteravond verga derde de R.-K. Kiesvereeniging „Recht en Orde". Na de gebruikelijke opening door den voorzitter en de vaststelling der notu len, bracht de heer S. v. Leeuwen verslag uit over de vergaderingen der Kamer-Cen trale Leiden. Hierna volgde bespreking aangaande de a.s. Statenverkiezing. Als Candida ten voor de voorloopige groslijst" werden aangewezen de heeren dr. Hofman te Gouda, van der Weijden, Nieuwkoop, Jhr. von Fisenne, Rijswijk, van Kempen. Woerden en A. C. Deerenberg, Schoonho ven. De stemming voor de definitieve gro.s lijst werd voorloopig bepaald op 25 Jan. of 1 Februari. Van de rondvraag werd slechts weinig gebruik gemaakt. Wagen in de sloot. In wijk Hoorn is gisteren omstreeks een uur paard en wa gen van den landbouwer K., doordat de viervoeter, die aan een boom was vastge bonden voor een passeerende auto schrok, in een sloot te water geraakt. Rappe han den brachten het gespan weer spoedig op het droge. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 18