KERKNIEUWS ONDERWIJS UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK Agenda STADSNIEU v.fS MAANDAG 29 DECEMBER 193o DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 waaronder de paler een treffende predict tie hield, de gevangenen naar aanleiding van het Evangelie, voorhoudend, dat voor alle menschen van goeden wil de vrede des harten is weggelegd. Het aanhoudend ge bed en het ontvangen der H. Sacramenten zal ook voor de gevangenen leiden tot za liging. Onder de H. Mis ontvingen een 35- tal gevangenen de H. Communie. Na de H. Mis werd nog door alle aanwezigen het „Stille nacht'' gezongen. Daarmede was de retraite ten einde en wij zijn er van overtuigd, dat vele van onze broeders zich in hun hart gelukkig prijzen om deze dagen. Voor onze Katholieke Reclasseering past dan ook ongetwijfeld een woord van dank voor het godsdienstige werk, dat zij onder de gevangenen verricht. MISHOOREN OP ZONDAG. Een volledig wekelijks verschij nend Zondagsmissaal voor het bisdom Haarlem. Ter recensie ontvangen wij de eerste nummers van Misgebeden voor alle Zon- en feestdagen voor het bisdom Haarlem, uit gegeven met goedkeuring en onder toe zicht van de Liturgische vereeniging in het Bisdom Haarlem. Dit wekelijksch Zondags- misboekje wordt geëxploiteerd door de N.V. Gooi en Sticht te Hilversum. De bedoeling er van is wekelijks te bren gen de Zondags-misgebeden in de juiste tekst en volgorde, waarin ze door den priester aan het altaar worden gebeden, opdat de geloovigen zonder behulp van een liturgische kalender en zonder het na slaan van verwijzingen, het liturgisch ge bed der H. Kerk kunnen volgen. Nieuw in vorm voor ons land, bestaan soortgelijke uitgaven reeds in het buiten land, o.a. Duitschland, waar zij aan de boekenstaliletjes der kerken verkrijgbaar zijn. Wilde deze uitgave kans van slagen heb ben, dan moest zij aan tweeërlei vereisch- ten voldoen. Eerste eisch was, dat de redactioneele samenstelling alle gegevens benutte en uit werkte, welke de studie der liturgie haar ten dienste stelde. De uitgave staat onder toezicht der Liturgische vereenigingen en de inhoud wordt verzorgd en gecontro leerd naar de nieuwste gegevens van de liturgische wetenschap door op dit terrein wetenschappelijk onderlegde en ervaren priesters. Op de tweede plaats kan het doel der uitgave slechts door een verkoopsprijs worden bereikt, die redelijkerwijze voor niemand een beletsel kan vormen. Een prijs van 2 oents per exemplaar mocht daarom niet worden overschreden. De technische voorbereiding heeft, dit vraagstuk opgelost, indien de verspreiding parochiegewijze, b.v. door liturgische comité's, als anders zins geschiedt. Voor dit minimale bedrag verschijnt wekelijks een boekje van 32 pa gina's in kerkboekformaat rhet Hol land sch- Latijnsche tekst, met duidelijke letter ge drukt en zorgvuldig afgewerkt. In de tech nische afwerking weerspiegelt zich niet de billijke prijs; de ons toegezonden afleve ring ziet er goedverzorgd uit. De boekjes bevatten een eigenhandig geschreven aanbeveling van mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, die deze populaire uitgave van het Missaal van harte toejuicht, omdat Mgr. overtuigd is, dat zij niet weinig zal kunnen bijdragen de geloovigen inniger te doen medeleven met den priester bij het opdragen van de H. Offerande der. Mis. DR. F. J. M. DE WAELE. Buitengewoon hoogleeraar aan de R. K. Universiteit. Naar de „Tijd" verneemt, is dr. F. J. M. de Waele, lector in de Archaeologie aan de R. K. Universiteit te Nijmegen, be noemd tot buitengewoon hoogleeraar aan die Universiteit. Deze benoeming houdt verband met het onlangs vermelde verzoek van Amerikaan- sche zijde, dat dr de Waele zich geheel aan het opgravingswerk zou wijden. Een gevolg daarvan zoude zijn, dat hij zich voorgoed in Griekenland zou vestigen en dus zijn Nijmeegsch lectoraat zou moeten opgeven. Hoewel dit verzoek vergezeld ging van zeer gunstige financieels voorwaarden, werd het niet terstond aangenomen. Dr. de Waele gaf er n 1. de voorkeur aan, zoo daarvoor een bevredigende regeling kon worden getroffen, verbonden te blijven aan de Nijmeegsche Alma Mater. Do hierover gevoerde onderhandelingen hadden n.u tot resultaat, dat hem een buitengewoon hoog- lee-raarszetel werd aangeboden, welken hij heeft aanvaard. Hierdoor wint onze Katholieke Univer siteit wederom aan waarde, daar de mees te andere universiteiten voor de klassieke archaeologie slechts een lectoraat hebben. Bovendien wordt door deze benoeming in zooverre een ideaal bereikt, dat de be trokken hoogleeraar midden in de practijk staat. Hij zal immers, gelijk tot nu toe, de helft van het jaar in Griekenland (Ko- rinthe) het opgravingswerk blijven leiden en de overige maanden in Nijmegen do- ceeren. VOORHOUT. Kindertoeslag. Een bedrag van 307 is uitgekeerd aan de R.-K. landarbeiders door „Sb. Deus Dedit" uit 't kindertoeslag- fonds LISSE. De Pluimveetentoonstelling. Uitslag van de gehouden tentoonstel ling „Lisse eri Omstreken". Jury-leden Afd. Hoenders (groote) de heer D. Das te Utrecht, Dwerghoeneds de heer H. L. A. v. d. Horst te Leiden, Konijnen groote en middenrassen de heer G. Jacobs te Utrecht; kleine rassen de heer L. H. Ha maker te Haarlem, Sierduiven de heer J. C.Philippo te Haarlem, Postduiven de heer G. Heerschap te Haarlem, Water- en Siervogels de heer H. L. A. v. d. Horst te Leiden en Granen en Zaden de heer G. Velttrop te Hillegoim. Bijzondere prijzen: wisselprijs, dagboek door P. Hoogervorst voor de fraaiste col lectie, één kleur, één ras der geheele ten toonstelling. Winner 1926 L. Enthoven te Haarlemmermeer; 1927 C. de Graaf te Oegstgeest; 1928 A. Polier Lisse; 1929 G. Tegelaar Warmond en 1930 W. G. Quase te Haarlem. Gouden medaille voor de fraaiste collec tie één kleur, één ras der geheele tentoon stelling. Winner direct W. G. Quase te Haarlem. Verguld zilv. medaille door den Beschermheer J. C. de Haan voor de fraai ste collectie, één kleur, één ras, alleen te winnen door inzender uit Lisse, winner A. N. Ruigrok. Gouden medaille door „Nut en Sport" te Haarlem voor de meeste eerste prijzen één kleur, één ras, enkele nummers twee eerste prijzen in concurrentie van minstens twee personen, te winnen door een lid van N. en S. te Haarlem. Winner W. E. Volkers bij loting. Afd. groote hoenders: Groote verg. zilv. med. door de gemeente Lisse voor de fraaiste inzending één kleur, één ras, win ner A. N. Ruijkrok alhier. 10— door Nut en Sport te Haarlem voor de fraaiste inzending, één kleur, één ras, alleen te winnen door een lid van N. en S., winner Ruijgrok. Zilv. wisselbeker door de Prot. Coöperatie „One Belang'' voor het hoogst aanbal punten groote hoenders, winner 1929 A. N. Dol alhier; 1930 dezelfde. Fraaie wisselbeker door de Prot. Coöperatie voor het hoogst aan tal punten Holl. hoenders, winner 1930 P. L. Neuteboom Leiden; 10.door A. N. Ruijgrok voor het hoogst aantal punten Wyandotte, met. 12 punten ineens te win nen, W. Dolle Zoeterwoude. Fraaie beker door de R. K. Coöperatie „Onderling Belang" voor het hoogst aan tal punten Rhode Island Reds, minstens 12 punten, ineens te winnen, winner N. J. Dol alhier. Fraaie wisselbeker door D. Blom alhier voor het hoogst aantal punten Plymouth Rocks, W. F. Nieuwenburg te Haarlem. Wisselbeker voor het hoogst aantal pun ten Leghorns. Winner 1928 C. de Graaf te Oegstgeest; 1929 A. N. Ruijgrok Lisse 1930 H. L. Wisman te IJmuiden. Wissel-beker door de Prot. Coöperatie voor het fraaiste trio Leghorns. Winner 1928 C. de Graaf; 1929 A. N. Ruijgrok; 1930 wordt later bekend gemaakt; 10. of gouden medaille voor het hoogst aan tal punten één kleur Leghorns A. N. Ruijg rok alhier. Afd. Krielhoenders: Gouden medaille door J. V. Vermeulen voor het hoogst aan-tal punten: J. C. van Ruiten alhier. io.— door „Nut en Sport" te Haarlem voor de fraaiste inzending, één kleur, één ras, alleen te winnen door een lid van N. en S., winner J. C. Kuijken te Haarlem. Verg. Zilv. med. voor fraaiste inzending Sabelpootkrielen A. G. van S er veil en te Haarlem. Beker voor de fraaiste inzending Plymouth Rocks D. v. Gaans te Groningen. Afd. Konijnen: Groote verg. zilv. med. door de gemeente Lisse voor de fraaiste inzending één kleur, één ras Jac. Mo-lier, Den Haag; 10.door „N. en S." te Haarlem voor de fraaiste inzending één kleur, één ras, allen door hare leden te winner K. v. Dijk, Haarlem, Zilv. wissel beker voor het hoogst aantal punten, win ner 1929 Jac. Windt te 's-Gravenzande; 1930 dezelfde. Wisselbeker voor het hoogst aantal punten Vlaa-msohe Reuzen, win ner 1928 P. Koster; 1929 P. Kanbier; 1930 L. Arnink te Haarlem. Wisselbeker d. W. F. Dandy voor het hoogst aantal punten Weeners, winner 1928 J. C. v. d. Berg; 1929 L. P. van Harte veld 1930, D. F. Vol kers te Haarlem. Wisselbeker voor het hoogst aantal punten Papilliona. Winner 1929 Jac. Mondt, 1930 dezelfde. Wisselbeker voor het hoogst aantal pun ten Zilvers. Winner 1928 J. C. Kuipers; 1929 Jac. Molier; 1930 K. van Dijk, Haar lem. Afd. Duiven: Groote Verg. Zilv. med. door de gemeente Lisse voor de fraaiste inzending één kleur, één ras W. G. Quase, Haarlem. Gouden medaille of 10.door P. K. te 's-Gravenzande voor het hoogst aantal punten Sierduiven W. G. Quase; 10. door N. en S. te Haarlem voor de fraaiste inzending, één kleur, één ras door een ha- rer leden te winnen W. G. Quase. Afdeeling Postduiven: Gouden medaille voor het hoogst aantal punten L. Ries- meijer te Rotterdam; 10.door „N. en S." voor de fraaiste inzending één ras door een harer leden te winnen, W. Looyinga te Haarlem. Fraaie wisselbeker door de Liquidatie commissie te Sassenheim voor het hoogst aantal punten der geheele tentoonstelling Zij, die buiten de gemeente Sassenheim wonen en den beker reeds eenmaal gewon nen hebben, dingen mede. Winner 1927 A. M. Kerkhoff; 1928 H. van Klaveren; 1929 A. N. Ruijgrok; 1930 dezelfde. Zilveren wisselbeker door de Sassen- heimsche liquidatieoommissie voor het hoogst aantal punten Konijnen 'als voor gaande. Winner 1929 H. Eikelenboom, 1930 dezelfde. Vervolgens nog 200 kleinere prijzen in geld of in natura, welke wij, om niet al te veel plaatsruimte in beslag te nemen, maar zullen achterwege laten. De belangstelling was, vooral 2en Kerst dag en Zaterdagnamiddag groot. Zaterdag te 8 uur had de gebruikelijke verloting plaats, waarna de tentoonstelling werd gesloten. OEGSTGEEST. Auto in de sloot. Op den Leiderweg reed waarschijnlijk door onbekendheid met den weg een personenauto in een sloot. Door dit ongeval beliep de auto aanmer kelijke materieele schade, o.a. werden bei- do koplampen geheel ingedrukt, de bum per verbogen, de voorruit brak en beide spatborden ingedeukt. De auto was door een der inzittenden uit de garage van zijn ouders gehaald zonder hun voorken nis. Vermoedelijk zal hun thuiskomst minder prettig geweest zijn, dat zij zonder auto thuis kwamen. De auto is later door den kraanwagon van de firma van den Ameele uit Oegstgeest uit de sloot getakeld. De beide inzittenden kwamen met de schrik en een nat pak er van af. Auto tegen een boom. Zaterdagmid dag is een luxe auto op den Rijnsburger- weg tengevolge van een defect aan de stuurinrichting tegen een langs dien weg staande boom opgereden. De auto zag er ontoonbaar uit en moest door een kraan wagen worden weggesleept. VOORSCHOTEN. De trambaan bij 't Haagsche Schouw. In den Rijksweg Den HaagHaarlem ligt nabij de Haagsche Schouw de trambaan van de H. T. M. in het midden van den riiweg. Ten Noorden en ten zuiden van de daar aanwezige brug bruist tüe trambaan den rijksweg om dezen daarna te verlaten. Nu gebeurt het herhaaldelijk, dat auto mobilisten uit beide richtingen des avonds de tramrails blijven volgen en dan op de onverhoede trambaan terecht komen. De A. N. W. B. on de K. N. A. C. heb ben nu aan den be: rokken ingenieur van den Rijkswaterstaat verzocht te willen be vorderen, dat bij bovengenoemde tram- kruising borden zullen worden geplaatst met een richtingspijl, voorzien van cata- photes of verlichting. WOUBRUGGE. De opheffing der tollen. Aanstaande Woensdagmorgen zal de tol te Hoogmade en de tol op de brug over de Woudwalering officieel worden opgeheven. Te half elf zullen de burgemeesters van Woubrugge en Leiderdorp en eenige an- deré genoodigden zich vanuit Leiderdorp naar de beide tollen begeven, waar dan de officieele opheffing zal plaats hebben. In het Raadhuis te Woubrugge wordt na af loop de eerewijn aangeboden. ALPHEN AAN DEN RIJN. St. Joseph-vereeniging. Gisteravond hield de St. Josephvereeniging haar, vrij goed bezochte-, jaarvergadering. De bijeen- korhs-t werd door den zeereerw. directeur op gebruikelijke wijze geopend. Hierna las de secretaris de notulen, die onveranderd werden vastgesteld. Het'financieel verslag van den penning meester, den heer C. J. Ponsioen, sloot met een batig saldo ad 336.44, aan ont vangsten was ingekomen 2618.66, terwijl de uitgaven 22S2.22 bedroegen. Namens de controlecommissie bracht de heer Kerk vliet de mededeeling, dat de rekening in orde wa-s bevonden. De directeur bracht den heer Ponsioen dank voor zijn gehouden beheer, besluitende met den wensch dat hij nog vele jaren de ijverige penningmees ter der St. Josephvereeniging moge zijn. De heer H. G. Veltman bracht een mooi gestyleerd verslag uit over het wel en wee der vereeniging in het afgeloopen jaar, waarin hij o.m. kon wijzen op een toename van 19 nieuwe leden. Ook hem werd door den directeur dank gebracht voor de wijze waarop hij de belangen der St. Joseph vereeniging heeft gediend. Het ziekenfonds St. Joseph, waarover de heer Kerkvliet verslag uitbracht, mocht zich niet in een gunstigen toestand ver heugen; alhoewel een flink batig saldo aanwezig is, worden de lasten steeds hooger. De beide periodiek aftredende bestuurs leden, de heeren Veltman en Bruines wer den met groote meerderheid herkozen. Van de rondvraag werd door enkele le den gebruik gemaakt. Aan het slot der ver gadering nam de zeereerw. directeur het woord, om zijn voldoening uit te drukken over het gesprokene op dezen avond, dat ten doel heeft gehad de belangen der ver eeniging te .bevorderen, Spr. vertrouwde dat allen zouden medewerken om ook an deren te bewegen lid te worden der St. Josephvereeniging. Vooral het ziekenfonds St. Joseph beval spr. in de welwillende steun der leden aan. Met name de jonge leden werden opgewekt als lid van het fonds toe te treden. Met een woord van dank voor de be langstelling sloot daarna de directeur met den chr. groet de bijeenkomst. Aanrijding. Ten gevolge van de glad heid reed een autobestuurder uit Bussum tegen de balans van de Gouwsluische brug, waardoor deze doormidden brak. De auto, die oogenschijnlijk niet werd beschadigd, bleek zijn reis niet te kunnen vervolgen, zoodat het vehikel naar Bussum werd ge sleept. AARLANDERVEEN. Landbouw-lezing. Vorige week was een vergadering belegd in het café van den heer N. Delfos ter bestrijding der t. b. c. on der rundvee. Dr. Kramer hield hierover voor de vele aanwezigen een lezing, die voor de vee houders zeer leerzaam was. Er werden na afloop vele vragen gesteld. De pluimveetentoonstelling. Dinsdag avond had in de zaal van den heer N. Delfos de uitreiking plaats van de prijzen, die waren behaald op de gehouden pluim vee- en konijnententoonstelling alhier. Be halve de zeer vele en bijzonder mooie eere- prijzen, zijnde luxe-voorwerpen, medailles, lauwerkransen enz., werd nog 260 aan klassegeld enz. toegekend. Dan had plaats de trekking der door B. en W. goedgekeurde verloting aan bovenge noemde tentoonstelling verbonden. Deze trekking had een geanimeerd verloop on der de vele nieuwsgierige aanwezigen. Het bestuur der vereeniging heeft zich ditmaal wederom op bijzondere wijze van haar taak gekweten. Ook wat de financiën betreft zal de tentoonstelling wel een gun stig resultaat opleveren. KOUDEKERK. Gevonden. Bij den rijksveldwachter alhier zijn inlichtingen te bekomen over een portemonnaie met eenig geld, gevon den Dinsdagavond na de muziekuitvoering van „Kunst na Arbeid". LEIDERDORP. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Dinsdagavond te 7.15 uur Agenda: 1. Notulen 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. 3. Uitslag verhuring gemeente-landerijen. 4. Onderhand sche aanbesteding ophalen asch en vuilnis. 5. Wijziging schoolgeldverordening. 6. Voor stel van B. en W. tot toestemming van kindertoeslag aan den gemeente-werkman. 7. Benoeming geneesheer voor de vacci natie in 1931. 8. Benoeming lid commissie tot wering van schoolverzuim, vacature mevrouw Hondt. 9. Benoeming lid commis sie van toezicht op het L. O., wegens pe riodieke aftreding van den heer J. B. Blan- kens'teim 10. Vaststelling Densioensgrond- slagen. 11. Reclames plaatselijke belastin gen. 12. Wijziging begrooting. 13. Rond vraag. NOORDEN. Naaikrans. Op den tweeden Kerstdag heeft de R. K. Naaikrans zijn jaarlijksche tentoonstelling gehouden, waar ruim 275 stuks kleeren waren tentoongesteld, welke allen onder de behoeftige gezinnen zuilen- worden verdeeld. Deze kleeding&tukken waren door ruim 20 jonge meisjes vervaar digd. Haar komt zeker een woord van lof en dank toe voor den ijver en tijd, die zij daaraan hebben besteed. Mogen zij ruim schoots de hulp en steun van de parochia nen blijven ondervinden, opdat zij op den ingeslagen weg kunnen voortgaan. Op de tentoonstelling was ook nog een grabbelton aanwezig en een prachtige ver loting werd gehouden ten bate van de naaikrans. De pastoor heeft de loten getrokken. Ruim 60 prijzen waren er aan verbonden. De hoofdprijs, een waschtafel, viel ten deel aan den heer A. Viane. Kinderfeest. Den tweeden Kerstdag hebben de kinderen van ouders van ver schillende vereenigingen een feestdag ge had. 's Middags na het Lof kwamen 160 kinderen bijeen in de St. Franciscuszaal. Eerst werden zij toegesnroken door den voorzitter van den R- K. Volksbond en daarna nog door den pastoor, die intus- schen ook een kijkje kwam nemen. Vervolgens werd-en de kleinen onthaald op chocolademelk, krentenbrood, koek enz. Ook had de burgemeester nog drie blikken speculaas gezonden voor de kinderen, die dankbaar werden aanvaard. Blijdschap en tevredenheid was op al die gezichtjes te lezen; den zieken kinderen werd 'n tractatie thuis bezorgd. Verschillende Kerstliederen werden gezongen. Tot slot kregen allen nog een prijsje, waarna zij voldaan door de sneeuw huiswaarts keerden. Dank aan de milde gevers voor het welslagen van dit Kerstfeest en ook aan de jongedames voor haar hulp op dezen drukken dag. WOERDEN. Een handig oplichter. Deze week is een zeer handig oplichter hier aan 't werk geweest, die op grootscheepsche wijze dit beroep heeft uitgeoefend. Een werkeloos landarbeider V., wonend te Barwoutswaar- der wist, om aan de kost te komen, niet beter te doen dan bij verschillende winke liers te dezer stede op eigenaardige wijze zijn inkoopen te doen. Reeds eenigen tijd was V. zonder tehuis. In Woerden ging hij voor een paar dagen in de kost zonde* te betalen. Daarna wist hij eenige nachten onderdak op het politiebureau te krijgen, waar men natuurlijk van niets wist. Tot toevallig aangifte werd gedaan, dat V. bij een bakker op naam van een ander, een pond koekjes had gehaald. De man werd achterhaald en na verhoor op het bureau gefouilleerd. Er was een vrij groote ruimte noodig om alles te bergen, wat toen voor den dag kwam. Achtereenvolgens werd te voorschijn gebracht: een gedeeltelijk reeds geledigde buil koekjes, een horloge, een vulpenhouder, fleschjes parfum en eau-de- cologne, een portefeudle. eenige klokjes, een sigarenkoker twee leeren handbe schermers, een doosje lucifers en een mu ziekboek. V. bekende en verklaarde ook zijn werkwijze. Bij de meeste winkeliers had hij verscheidene dingen gekocht en gezegd, dat zijn vrouw het 's avonds kwam halen. Terwijl de bestelde artikelen opge zocht werden ritste V. weg, wat naar zijn gading was. Het muziekboek was afkom stig uit Utrecht. Ook daar werd door de Woerdensche politie navraag gedaan waar- uit bleek, dat in een muziekhandel een orgel besteld was door V. om aan zeker adres te bezorgen, terwijl het bedoelde boek en passant in zijn zak verdween. Tevens bleek dat de man nog schuldig was aan de aanranding van een meisje. V. is naar Utrecht overgebracht om voor den Officier van Justitie te worden voor geleid. LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 29 Dec. 1930 tot en met Donderdag 1 Jan. 1931 (Nieuwjaarsdag) waargenomen door de apotheken: G. F. Re ijst, Steen straat 34, tel. 136 en A. J. Donk, Doeza- 8traat 31, tel. 1313. Vrijdag 2 tot en met Zondag 4 Jan. neeant waar apotheek W. Pelle, K. Rapenburg 12, tel. 594. ZOETERWOUDE (DORP). Tooneelwedstrijden. Zoo grootsch als in de middeleeuwen de landjuweelen wa ren, zoo eenvoudig is de navolging van de sameenkomsten van de Rederijkerskamer v. onzen tijd opgevat. De geheele opzet draagt het stempel van het doel: om steun te ge ven aan het Patronaatswerk. Maar de ge wichtigheid is er niet minder groot om. Gisteravond was de belangstelling, zooals begrijpelijk is, hoog gespannen, want „St. Genesius" van onze Gezellen moesten als wedstrijdopvoering met de „Mexicaansche Zilvermijn" ten tooneele komen. Wij laten het oordeel weer aan de hee ren, die in critisch gesprek al fluisterend in de donkere zaal bij een kaarsje hunne aan- teekeningen maakten, maar kunnen niet na laten even te vermelden, dat het publiek opgetogen was over het spel van de Ge zellen, om nog maar niet te spreken van voorspellingen en kleine weddenschappen die gemaakt zijn. 't Is nu gauw Nieuwjaars dag en dan weten wij de uitslag. Na dit spel in drie bedrijven kwam „St. Tarcisius" uit Stompwijk met „Joost Uilenspiegel" op de planken. Het was de spelers te zien, dat ook zij voor dezen wedstrijd goede stu die hadden gemaakt. Het stuk op zichzelf is echter niet zoo dankbaar als het eerst' gespeelde, maar de jury oordeelt nu al leen. In de stampvolle zaal was het onder het spelen stil tot het einde toe. Dinsdagavond spelen Leidschendam en Voorschoten. Vooral voor het spel dat zich voltrekt tijdens de Bokseropstand in China is veel belangstelling. De Patronaatsjon gens hebben dien avond hunne vrijkaarten; dus zal de zaal zeker weer gevuld zijn. ZOETERWOUDE (H.-R.) Kinderfeest Voor de kinderen der leden van den R.-K. Volksbond was het gisterenmiddag feest. Dank zij de zorgen van het bestuur werden in de groote zat' eenige leuke films vertoond, opgeluisterd door een vroolijk stukje muziek van de hee ren la Rivière en Klaver. ^Ook voor een royale tractatie was ge zorgd, waarna allen voldaan huiswaarts gingen. Gymnastiekvereniging „Urlo". Op de tweede verjaring van haar ge boortedag heeft de R.-K. Gymnastiekver eeniging Urlo (Uit Roomsch Leven On - staan) een welgeslaagde uitvoering gege ven in de Stadsgehoorzaal. De zaal w: s goed bezet. Het openingswoord werd t" sproken door Kapelaan Gudde, die op de eerste plaats verwelkomde Pastoor Vijver berg, in wiens parochie de vereeniging hoofdzakelijk werkzaam is. en van wien „Urlo" evenveel sympathie heeft onde- vonden als van zijn voorganger, Pastoer Leusen. Voorts verwelkom 'ie spr. de <v - richters der vereeniging, kapelaan Bus h uit Rotterdam, den adviseur der Lei:'scha sporlbeweging, rector Groot en de wr.I- eerw. hecren Dorbeck en Hcssing. Ten slotte riep spr. het welkom toe aan <'e zus tervereonigingen, die zonder uitzondering aan de uitnoodiging gevolg hadden gegc ven. Spr. hoopte op aller medewerking <- toewijding voor het prachtige RoöuSscV, jeugdwerk, waarvan de Spcrtbeweging ee deel uitmaakt. Na deze t oespraak en een paar vroolijk e deuntjes van den P. K. Band, begonnen dc leden der vereeniging hun en haar kunsten te vertoonen. Alle Urlo-aanhangers bonderddertig in getal defileerden op 't podium en zon gen het mooie clublied: „trouw en waa vroolijk, flink en vrij, Roomsche in daad. moet onz' leuze zijn." Onder leiding van den heer T. J. Spc" iing werden nu uitgevoerd de verscha lende vrije oefeningen en met dc kno's door de meisjes, vrije oefe mngen door de jongens en daarna vrije goedgeslaagd tableau gegeven. Bij de afdeeling jongens zorgden een paai' dreumesen voor den vermakclijken noot. Aardig was ook de rit der „amazo nes" op hun steigerende rossan, van welke sommigen in den letterlijken zin „het hoofd verloren". Na de pauze kwamen kracht-vertoonii? gen aan rekstok en brug en springoefenir gen aan de orde, die over 't algemeen keu rig werden uitgevoerd. ..Urlo" mag er zip en zal steeds meer oefenend haa plaats in de zon van sportvereenigingeu wel veroveren. Tot slot van den mooien avond werd een goedgeslaagde tableau gegeven. Dr. D. G. Jelgersma. t Te Rosmalen is op 74-jarigen leeftijd overleden dr. D. G. Jelgersma, van 1907— 1922 privaat-docent in de Geschiedenis der Wijsbegeerte aan de Leidsche Universiteit. De ter aardebestelling heeft, hedenmiddag op de Protest, begraafplaats te den Bosch plaats gehad.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2