UIT DE RIJNSTREEK VRAGENBUS STOGMVAARTBERICHÏEN ZATERDAG 27 DECEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. ALPHEN AAN DEN RIJN. Dienstplicht. Belanghebbende manne lijke personen geboren in 1912 herinne ren wij er aan, dat inschrijving voor den dienstplicht moet plaats hebben in de maand Januari a.s. en wel zooveel moge lijk in de eerste helft dier maand ter ge meente-secretarie 2e afd. Bazar. In de gymnastiekzaal van de chr. mulo-school werd Maandagavond en •2e Kerstdag 's middags een bazaar gehou den van door patiënten vervaardigde en geheel gedesinfecteerde werkstukken als penteekeningen, etsen, houtsnijwerk en der gelijke artikelen. De opbrengst van een en ander zal worden aangewend voor onze zieken. Jammer werkte het weder niet eig mede, en werd de bazar slechts matig be zocht. Tentoonstelling. Dezer dagen en ook hedenavond wordt loor de Alphensohe Mec canoclub in het vergaderlokaal van Man- dersloostraat haar 2e tentoonstelling gehou den. Op zeer fraaie wijze heeft men dit keer een waar Meccanoland geëxposeerd; liet geheel doet ons denken aan een groot station in een der grootste steden. Door het aanleggen van een groobe spoorbaan met verschillende dubbelsporen, bruggen, eenige grotten ziet men talrijke treinen waarvan verschillende door electriciteit voortbewogen en verlicht door elkaar krioelen, wat een schitterend aspect ople vert. Bovendien treft men op de tentoon stelling een prachtige door een der jongens vervaardigde vliegboot, voorstellende de Do X. Deze vliegboot, die werd vervaar digd met doos nr. 1 met eenig hulpmate riaal is tot zelfs in de kleinste onderdeelen en mede wat het model betreft uitstekend nagemaakt. Ook de talrijke kranen, waar van ook een met electr. drijfkracht, molens, bruggen, booten en tal van andere voor werpen getuigen wel wat een nuttig ver maak de meccanobouw voor de jongens be- teekent. Ongetwijfeld is ook deze tentoon stelling weer een waar succes. In tegen stelling van de vorige tentoonstelling is aan deze tentoonstelling een verloting ver bonden van een prachtig „Hornby" spoor. HAZERSWOUDE. De nieuwe autobusdienst. Bij Kon. Besluit is ongegrond verklaard het beroep, ingesteld door J. Kok Sr., J. Hardijzer en C. F. Middelkoop, tezamen vormende de autobusdienstonderneming Trio te Bos koop, tegen de beschikking van God. Sta ten van Zuid-Holland van 28 April, waarbij aan C. van Gorsel te Hazerswoude ver gunning is verleend tot het inwerking bren gen van een autobusdienst tusschen Ha zerswoude (dorp) en Leiden (Stations plein). GROENENDIJK. Ongeval. Woensdagmiddag te 12 uur is nabij de R. K. school het 4-jarig zoontje van den werkman A. B. door een passee- ïende luxe auto aangereden, met gevolg dat het ventje op onzachte wijze m aan raking kwam met de straatsteenen, zoo- dab geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Het zou zeker alhier niet over bodig zijn, als er van gemeentewege in de onmiddellijke nabijheid der school waar schuwingsborden werden geplaatst. Aanrijding. Te circa half vier Woens dagmiddag werd nabij de brug van den heer J. de J. een groentenwagen, die uit moest wijken voor een van tegenovergestel de richting komende groentenwagen, door een luxe auto aangereden. De autobestuur der, ondanks dat er voor hem geen vol doende ruimte was, trachtte in een snel tempo tusschen de twee wagens door te rijden, met gevolg dat de eerstgenoemde groentenwagen het moest ontgelden. De bestuurder kwam met den schrik vrij, maar de materieele schade aan wagen en groen ten was nogal beduidend. De autobestuur der was echter genegen om de aangerichte schade te vergoeden. Z0ETERW0UDE (DORP). Kerstmisviering in 't Patronaat. Een echte Kerstmisviering voor Patronaat kan met recht genoemd worden de uitvoering, die op Tweeden Kerstdag is gegeven. Vol bewondering stonden wij reeds voor het plan, om met de Patronaatsjongens be neden 17 jaar het Kerstspel „De Heilige Nacht" od te voeren, zelf twijfelden wij er door het gezinshoofd opgegeven hten zulk betrekking ze tot hem staan kon wor- schoonzuster, enz.). re eischen Bij den burgerlijken staat moe huwden, ook als ze niet in dezelfdi dat met wonen, invullen „gehuwd". Zijn z; was om tens rechterlijke uitspraak „gescherk te ma- tafel en bed", dan vullen ze dit la een voor- Bij de vraag naar de kerkelijkeeen spits ten ia een reeks officieel bekende? vormde nootschappen en zelfstandige ki gemeenten in de toelichting opgrlossing" Daaraan moet nog worden toegevo met de na het. afdrukken van de kaarten nist van geworden, kerkgenootschap „Gerelilijke de- de Kerken in hersteld verband". 1de schoo- van twijfel omtrent den juisten naDniuin en liet kerkgenootschap, waartoe men bliek kan men opgeven, bij wien men t^ bewijze gaat of welke kerk men bezoekt; zaa] ge_ meentesecretarie zal er den juistepogn <jan bij kunnen zetten. Wie niet tot e<chap des genootschap gerekend wil wordende bleef 'op: „geen kerkgenootschap". Bei er een ding met „onverschillig" kan totieeft ge_ klonken binnen de muren van het Patro naatsgebouw. En zoo ging het mooie spel verder. Wat klonken die engelenstemmen mooi in het volgende tafereel, toen de herders op het veld om het vuur over den komst van den Messias spraken. Bijzonder valt voor dit knapenkoor te prijzen de duidelijke uitspraak waardoor heb „Herderkens, herderkens die er zoo vroom", dat achter het tooneel uit de verte in de zaal woord voor woord ver staan kon worden. En de herderswat gaven zij mooi uit de Evangeliën het Kerst verhaal weer. Vlug werden tusschten de tafereelen de décors verwisseldzoo bleef de stemming goed en kwam terstond na de verschij ning van den Engel Gabriël het tafereel van de Geboorte. Zeer devoot klonken die zangen en ver zen van de Engelenrei en vooral de aanbid ding van de herders, 't Was alles mooi en verheven ook de tafereelen van de Drie koningen en geen enkel zwak moment kwam de opvoering verstoren. Geen won der dan ook. dat aan het einde het „Veuiie Adoremus" spontaan werd meegezongen door heb publick dat tot een ware ovatie kwam toen het licht weer opging. Hier hebben ^een dertigtal knapen een mooi Kerstspel gegeven. De leiders, die hunne namen niet genoemd willen zien, hebben hiermede écht patronaatswerk gr geven van de allerbeste soort. De godsdienstige vorming van de jeugd is op elke repeti ie op de mees' practische manier bevorderd, de cultureele vorming door het zangspel en nipt minder door de beoefening van de declaineerkunst ten bes te gediend en de jongens zijn bezig gehou den met het schoonste, wat hun kan gege ven worden. Ook zij, die décor en belichting moesten verzorgen, hadden een moeilijke taak. Cos- tumeering en grime waren door de firma Hoppezak zeer goed verzorgd. Na de pauze, die benut werd voor een poppenverloting, werd de tooneelwedstrijd aangevangen met de opvoering van „De schoonzoon uit Amerika" door de tooneel- vereeniging „Adolf Kolping" uit Leiden. Het spreekt vanzelf, dat wij de critiek over deze opvoering geheel aan de jury zullen overlaten, die ons den laatsten avond wel zal helpen aan beschouwingen over deze opvoeringen. Hoe het zij, het publiek was zeer tevre den over dit stuk, dat zware eischen stelt aan de spelers. Vooral het vreemde talen probleem zal voor menige andere vereeni- ging een onoverkoombare moeilijkheid zijn. Het Kerstspel wordt nog eenmaal gege ven op NieuwsjaarsdagZondag en Dins dag a.s worden de tooneelwedst.rijden voort gezet. Men verzoekt ons mede te deelen, dat ook de tooneelclub van den Vrouwenbond aan den wedstrijd deelneemt. De wedstrijd was aanvankelijk uitge schreven alleen voor heeren-tooneel. De hee- ren-tooneelwedstrijd blijft nu ook alleen voor heeren, maar daarnaast spelen onder gelijke beoordeeling de dames, die een gelijke prijs zullen krijgen als de heeren, met hetzelfde aantal punten te behalen. Deze prijs is dus toegevoegd aan de uit geloofde prijzen, die, zooals nog onvermeld is gebleven, zijn 50, 25 en 10. Zondag spelen de Jos.-gezellen van Zaterwoude en de tooneelver. Stompwijk, Dinsdag Leid- schendam en Voorschoten en Nieuwsjaars dag deu Vrouwenbond na de opvoering van het Kertsspel. De zaal was, ondanks het zeer slechte weer, geheel bezetvroeg tijdig kaarten bestellen is dus aan te ra den. ZOETERWOUDE. Rijwiel gevonden. Donderdagmiddag is bij den gemeente-veldwachter op het dorp alhier een heerenrijwiel gedeponeerd-, waaraan het belastingmerk 3031. Dit rij wiel is vermoedelijk van diefstal afkomstig. WAAR DE VROUW BELANG IN STELT. Goedkoope bontsoorten. Sinds over oude tijden tooit men zich reeds met aller lei bontsoorten. Hadden vroeger alleen de élite het voorrecht zich hiermede te kunnen omhangen, thans kan een ieder zich de weelde veroorloven. Een der pioniers op dit gebied, die reeds een paar eeuwen ge leden onze voorouders voorzagen van weel derige bonten, is de „Hudson's Bay Com pany". Deze maatschappij komt voort uit het gilde „Merchant Adventurers", de suc cesvolle concurrente van de Hansa. Zij heb ben een la-nd met vreedzame middelen ver overd en geregeerd. Zij hebben met vreed zame middelen beschaving en cultuur go- bracht, namelijk in Canada. Zij hebben zich in verbinding gesteld met de Eskimo's en Indianen en hebben een opgave vervuld, als voor hen geen veroveraar en staatsman vermocht te doen. De Hudson's Bay Com pany, reeds in het jaar 1570 gesticht, was ongeveer souverein in Canada. Zij had er het muntrecht en de rechtspraak. Reecis meer dan 2y2 eeuw stelt deze maatschap pij al het mogelijke in het werk om ons al die mooie bontsoorten te verschaffen voor de warmte en de chic. Waar wij reeds eer der op de diverse bontsoorten ingingen, be hoeven wij hierover thans niet veel meer te zeggen. Slechts zij nog opgemerkt, dat- door mechaniseering van het bereiden dei- vachten tot damesbont, alsmede door over productie het bont dit seizoen aanmerke lijk in prijs is gedaald. Wat donkere vrouwen moeten dragen. De vraag rijst dikwijls: wat voor kleuren moeten donkere personen dragen? En dan hoort men vaak beweren, dat zij lichte kleu ren moeten kiezen. Maar dit is in het geheel niet met zulke zekerheid te zeggen, daar men rekening moet houden met de kleur van de huid. Donkere personen zijn voelal geel of vaal van gelaatskleur en het is dan vanzelfsprekend niet raadzaam, zco iemand dezelfde kleuren te laten dra-gon als vrouwen met een blanke huid. Iemand met ene goede huidskleur en donker haal kan alle kleuren dragen, die blonde men- schen kunnen dragen, vooral blauw van het lichtste tot het donkerste dessin, voorts geel of rood; deze laatste kleur ook in alle variaties, maar in bijzonder donker-rood of- helrood met zwart of zonder zwart. Iemand, die echter bleek is en vaal, moet met de keuze der kleuren zeer voorzichtig zijn. Zij moeten zeker geen lichtgroen of beige dragen; ook met geel moeten zij zeer voorzichtig zijn en alle vale kleuren eveneens vermijden. Zwart als avonddracht is voor donkere personen met vale tint zeer geschikt, maar overdag loopen zij groot risico hiermee doodsch uit te zien. Krasse oppositie tegen het afbetalings systeem. Naar wordt medegedeeld, heeft de minister van Binnenlandscbe Zaken in Zuid-Afrika, minister Pierow, besloten aan den premier, generaal Herzog, die voor kort een bezoek bracht aan ons land, een voorstel te doen, waarin wordt gestreefd naar afschaffing van de wettelijke vervol ging van niet nagekomen huur- en koon contracten. Mr. Pierow is van meening, dat het credietstclsel t-e ver wordt doorge voerd. Speciaal wat auto's betreft wil lo minister zien, dat de strafrechtelijke ver- Het nieuwste op het gebied van schoen mode. „Le Journal" te Parijs heeft een der meesters in het waken van deu moder nen schoen geïnterviewd, om te weten, wel ke de nieuwste schoenenmode is. Découverts in sterke mate uitgesneden, gezocht wat vorm als combinatie betreft. Voor de.i tou rist en wandelaar schoenen van uiterst soepel overleer, mei dikke zolen, bestau.l tegen elk gebruik. Geef u voor zoogenaamd sport-schoeisel niet de voorkeur aan zo-en van buigzaam materiaal (o.a. rubber)? Neen, want met dergelijke zolen wordt de voet verpletterd en misvormd, de voch tigheid blijft behouden, wat op den duur tot ernstige ongemakken en ongevallen leidt. En als kleur voor de schoenen? Tinten van „feuille morte", en helder geel leder. Minder piqures (vermoedelijk gaatjes) dan voorheen. Vrij lage hakken. Men gaat meer en meer over tot deu „talon- bottier". En voor gekleede schoenen? Op dit gebied is elke -fantasie geoor loofd. Kijk deze modellen eens; zij zijn „en toile rebrodée de ficelle, ou brodés de gros cordonnets de soie, travaillé dans le sens de la chaussure", opdat het dessin den indruk geeft, zich beter met den vorm van den voet te vereenigen. Ik maak ook schoenen van „tissu éponge, enrichi d'im- pres sions multicolores". Dit soort schoe nen laat zich schitterend dragen bij *dc lichte kleuren. Maar voor a vond schoenen? Hier kiest de dame min of meer een schoen naar haar smaak. De lakschoen blijft klassiek, nochtans worden vooral dans schoenen (lichte schoenen) gedragen in de kleur van de japon, wat de mogelijkheid van een charmant geheel open laat.. Men houdt van crêpe 'de chine, satijn en zelfs peau de Suède, waarop men niet meer ges pen laat glinsteren, doch bind sieraden, hangsieraden, motieven in metaal of in simili. Waarcm moet na het wasschen gebleekt werden? Het is niet voldoende, dat het linnen door het wasschen van alle onzui verheden worde bevrijd; onze zorgvuldige huisvrouwen eischen ook, dat het klaar en sneeuwwit zij. Om deze reden volgt op het eigenlijke wasschen het bleeken, hetzij door uitleggen op den meersch, hetzij door behandeling met chemische stoffen. Nu weet iedereen dat het linnen door onze moderne waschbleekerijen onzeggelijk veel te lijden heeft. Daarom zullen wij eens na der onderzoeken hoe men bij het wasschen te werk gaat. Voor hetgeen de doelmatige behandeling van het linnen betreft, is de volgende, klassieke waschmethode, welke vroeger in ieder huishouden werd toegepast en op den buiten nog steeds wordt aange wend, zeer zeker de beste. (Wij veronder stellen hierbij echter dat men zacht water gebruike): vuile wascli in koud of lauw water over nacht laten weeken met bijvoe ging van soda. Met warme, bruine zeep- loog in de waschmachine behandelen, vuile plaatsen uitwrijven, koken met witte zeep, spoelen, op den meersch leggen om te blee ken, dan in witte, wanne zeeploog eenige uren laten trekken, zorgvuldig spoelen en drogen. POSTZEGEL-NIEUWS Onze postzegelredacteur stelt zich voor de lezers van dit blad be schikbaar tot het geven van alle mogelijke gewenschte inlichtin gen de Philateae betreffende. Jeugdige verzamelaars, die ten aanzien van hun co'lecte voor lichtingen wenschen kunnen deze eveneens bekomen. Alle inlich tingen gratis. NIEUWE ZEGELS. Australië. Opdrukken op koerseeren- de frankeerzegels: Two pence op 1 l/a pence karmijn. Five pence op 41/2 pence, violet. Bazilië. Portzegeis in de koersee- rende teekening, watermerk E. U. Brasil (een of meer letters per zegel) 200 reis, blauw. Cyrenaica. De Ferrecci-zege's, be schreven in het Augustus-mimmer onder Italië, verschenen in gewijzigde kleuren en overdrukt met den landsnaam: 30 c. lila; 35 c. groen; 50 c..zm-art; 1 1/4 1. blauw: 50 1. rose. Denemarken. Frankeerzegels in het cijfer-type, watermerk hakenkruis: 5 ore, geelgroen; 7 ore. violet; 10 ore, grijs. Met den opdruk „Postfaerge": 10 ore, grijs (hierboven beschreven); 40 ore donker groen (koggeschip); 10 kronen, rood en geelgroen (koning). Postzegels in de koerseenende cijfertee- kening, watermerk kruis: 5 ore. gee groen, 7 ore. violet, 10 ore, grijsbruin, 20 ore, grijs. 25 ore, lichtblauw. Peru. Ter gelegenheid van liet Pan Amerikaansch jeugdcougres, eenigen tijd geleden te Lima gehouden, verscheen een serie van 4 waarden: 2 c., blauwgroen; wapen; 5 c., karmijn; Kathedraal van Lima: 10 c., blauw, openbaar gebouw; 50 c., grijsbruin, Moeder Gods met Kind. De oplaag bedraagt: 2 c., 50.000'stuks 5 c.. -20 000 stuks; 10 e., 40.000 stuks; 50 e., 10.000 stuks. Finland. Bij de uitgifte 1925, water merk hakenkruis, komen de 2, 5 en 25 Mark voor met verkeerd staand kruis (normale stand: bovenste haak naar rechts wijzend); afwijkende stand: de zelfde hak naar links wijzend). Vermoede lijk is deze fout te wijlen aan het ver keerd inleggen van het netwerk in de pa piermassa. Wij merken nog op, dat deze afwijkingen in geen geval zóó uiterst schaars zijn, als men van sommige zijden wel wil doen gelooven. Ter gelegenheid van het eeuwfeest der Finsche Literaire Vereeniging zullen twee speciale zegels verschijnen in de waarden van 1 en Vl3 Mark. Spanje. Frankeerzegels; 2 centimos, bruin; 10 centimos, groen; 15 centimos, grijsgroen: 25 centimos. karmijn; 50 cen timos, roodoranje. Tripoüs. A's onder Cyrenaica. Voorts verschenen de luchtpost/egels met de beeltenis van Ferrucci in onderstaande waarden en overdrukt mei Tripolitania 50 centimes, bruinviolet1 lire, ultrama rijn; 5 lire, rose. Noorwegen. Van de reeds eerder ver melde Xoordkaap-'zegels bedragen de op- laagcijfers: 15 ore. 310.000 stuks; 20 ore, 190.000 stuks; 30 ore, 100.000 stuks. De extra-toeslag ad 25 ore per stuk komt, ten tjbede aan den Xoorsehen toe ristenbond, ter aanmoediging van het, vreemde' ingen verkeer. Pcrtugeesche Koloniën. Voor ver schillende koloniën zullen binnenkort nieu we frankeerzegels verschijnen. Een Fransch Admiraal op een Engelsch zegel. Admiraal graaf Labotirdonuais, gebo en in 1099 trad reeds op ieugdigen leeftijd in dienst, bij de Fransche Oost-In dische Compagnie. In 1735 werd hij Gou verneur Generaal van de ei'anden „He do France" (het tegenwoordige Mauritius) en „Ile de Bourbon" (thans Réunion gehee- ten). Hij viel in ongenade in verband met zijn te milde condities aan de Engelschen gesteld, werd naar Parijs teruggeroe])eii en gedurende drie jaar in de Bastilie opge sloten. maar tenslotte vrijgesproken cn ge- rehabiliteèrd. Labourdonnais stierf even wel kort ilaarna en werd door Frankrijk spoedig geheel vergeten. Zijrt nagedachte nis werd echter geëerd op zijn 300sten geboortedag met dc 15 cents Mauritius 1399, Yvert nr. 93. door de bewoners "au het sedert lang reeds Engelsch eiland, die een der eerste Fransclio gouverneurs als nog een welverdiende hulde wilden bren gen. De beteekenis van enkele landsnamen. Jamaica ontleent, zijn naam aan het Indiaansche woord „Jaymacas", hetgeen bronneneiland beteekend. Labotian is niets anders dan het in- landsche labuh-an en beteekent anker plaats, in verband met de natuurlijke ha ven, die het biedt. Lagós door de Portugeezen iu de 156 eeuw aldus gedoopt naar aanleiding der vele lago's (lagunen-koraalzeeën). Vraag: Ik heb mijn meerdevjarige inwonende zoon in mijn bedrijf werkzaam opgegeven als te verdienen 1200.per jaar: op zijn belastingbiljet staat dat hij verdiend 1240.Geeft dat soms nog ver schil in zijn aanslag. Antwoord Het verschil in inko men heeft geen verhooging- van aanslag tengevolge. Vraag: Moet ik inkomstenbelasting betalen van geld wat ik nog niet heb ont vangen, enz.? Antwoord: Bij ontstaan van een nieuwe bron, welke op 1 Mei nog niet een vol jaar geloopen had, moet- de opbrengst van die bron niet geschat worden voor het komende jaar. Inderdaad betaalt u dus belasting over wat U nog niet hebt ontvangen maar wat u in het betreffende belastingjaar zult gaan ontvangen. Vraag Mijn zoon kreeg een aanslag biljet thuis voor de inkomstenbelasting groot 13.53. Nu is mijn vraag: Is hij be lastingschuldig? Hij is in mijn bedrijf werkzaam tegen kost en inwoning. A n t w o o r d Wanneer deze zoon aan kost en inwoning en zakgeld meer ont vangt dan het bedrag dat de gemeente stelt voor noodzakelijk levensonderhoud, moet hij over dit meerdere belasting beta len. I" mag echter bij de berekening van uw inkomen het aan uw zoon betaalde voor kost, inwoning en zakgeld aftrekken. Vraag: Ik ben sinds April in Hol land werkzaam, ik ga nu naar Duifcschland terug, maar kan over een paar maanden weer aan hel werk, moet ik nog belasting betalen, als ik weer in Holland kom voor <'e maanden dat ik hier gewerkt heb? Mijn inkomsten zijn acht gulden per week met kost cn inwoning. Antwoord: U had op 1 Bei 11. moe- ton aangeven liet bedrag uwer waarschijn lijke inkomsten over hot, komende belas tingjaar. Wannper u dat gedaan hebt kunt u thans ontheffing vragen over de nog niPt ingetreden maanden van het be lastingjaar. Vraag: De verhooging der drankac cijns is aangenomen en naar ik meen te weten van honderdtachtig gulden op twee honderd gulden per H. L. gebracht. Maar op con H. L. van hoeveel procent alcohol gehalte? A n t w o o r d Een H.L. van 50 pet- alcoholgehalte. Vraag: Wanneer een kamerlid na een vierjarige zittingsperiode niet herko zen wordt, heeft hij dan recht op pen sioen. Zoo ja, hoeveel bedraagt dit dan? Antwoor'd Leden van de Tweede Kamer ontvangen een pensioen van 150 s jaars voor elk jaar, gedurende hetwelk zij lid der Kamer waren, tot een maximum van 3000.—. Bovendien hebben zij reclr op weduwen- en weczenpensiocn. V raag Als men jaren belasting out doken heeft en men geeft het bedrag vrijwillig op, wordt men dan beboet. A ntwoord: Neen. Vraag: Moeten er nog successierech ten betaald worden, wanneer bi| overlij den van den mail zijne weduwe bij testa tot eenig erfgenaam is aangewezen.' Antwoord: Ja. Vraag: Wordt er. wanneer iemand gedurende 10 jaar ouderdomspensioen heeft genoten en vóór zijn G5e jaar slechts enkele maanden daarvoor heeft betaald, bij diens overlijden nog 100 uitgekeerd Antwoord Ja, dal is mogelijk, doch hangt van verschillende factoren af. Wend n eens tot den plaatselijken vertegenwoor diger van den Raad van Arbeid. Voor Boskoop is dat de lieer D. C. Jongejan, Julianastraat 31. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. CHRLSTIAAN HUYGENS (thuisr.) ver trok 21 Dcc. van Batavia. CHR. HUYGENS vertr. 24 Dcc. van Ba t a v i a naar, A ms t er dam POELAU LAUT (thuisr.) vertr. 22 Dec. van Singapore. SEMBILAX (thuisr.) air. 24 Dec te Marseille. S1MALOER (uifori) air. 24 Dec. te Ant werpen. KON. NED. ST00MB. MIJ. ARIADNE vertr. 21 Dec. van PPort-au- Prince naar Kingston (Ja). AURORA arr. 24 Deo. van Malta tp Alexandrië. BAARN, v. Chili naar Rotterdam, was 24 Dec. 's midd. 12 uur 300 mijl van Land's End. BARXEVELD (uitr.) vertr. 2-2 Dec. van Mollendo. FAUXA arr. 24 Deo. van West-Indië l.v. Havre te Amsterdam. IRIS vertr. 24 Dec. van Stettin naar Amsterdam. ODYSSEUS vertr. 24 Dei. van Hamburg naar Amsterdam. PRINS FRED. HENDRIK (thuisr.) ver trok 23 Dec. van Madeira. KONINKL. HOLLANDSCHE LLOYD. ASC'AXIA vertr. 24 Dec van Amster dam naar Z.-Amerika via Antwerpen. DELFLAND (htuisr.) vertr. 24 Dec. nam. 5 uur van Londen. IVO (uitr.) arr. 23 Dec. te Rio Janeiro. HOLLAND-AFRIKA-LIJN. GIEKERK (uitr.) arr. 24 Dec. te Kaapstad SI MA TRA arr. 24 Dec. van Port Natal l.v. Antwerpen te Rotterdam. HOLLAND—AMER IK A-LI JN. LOC'HKATRINE van Rotterdam naa: Vancouver arr. 22 Dec. te Swansea. LOCHMONAR, Vancouver-Rotterdam arr. 22 Dec. te Liverpool. NEBRASKA, Vancouver-Rotterdam arr. 20 Dec. te San Francisoo. I EEND AM, arr. 22 Dec. van Bermuda te New York. HOLLAND-AUSTRAL» E-LIJN. ALMKERK (uitr.) vertr. 23 Dec. van Kurracheo. AREXDSKERK (thuisv.) vertr. 23 Dee. van Sydney. HOLLAND—BR ITSCH-INDI E-LIJN. STREEFKERK (uitr.) vertr. 23 Dec. van HOLLAND—0 0ST-AZI E-LIJN. RONDO (uitr.) vertr. 21 Dec. van Dairon ROTTERDAMSCHE LLOYD. 1NSL LINDE (thuisr.) paw. 24 Dec Kaap del Arrai. SIBAJAK vertr. 24 Dec. van Rotterdam naar Batavia. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. AENEAS, Japan-Rotterdam, vertr. 23 Dec. van Hongkong. ELPEXOR. Japan-Amsterdam, arr. 22 Dec. te Manilla. WlSSKLNOi V KKi.MJhN (AMSTERDAM» (Niet officieel). Berlijn 59.14»/., Londen 12.0523 New York 2.481'a" Parijs 9.759/l0 Brusse 84.701/n Zwitserland 48.20 Milaan 12.991/2 Mad.K 26.45 Oslo - 66.351/2 Kopenhagen 66.361/2 Stockholm 66.59119 We-!»' 34.3s fraai; 7.37 Boedapest

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7