LUCHTVAART KERKNIEUWS LAND- EN TUINBOUW RECHTZAKEN ZATERDAG 27 DECEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 J. Ftiks 91 34 8 2.67 R. Kantebeen 100 34 13 2.94 O. Paauw 94 28 9 3.35 R. Kantebeen 100 26 13 3.57 •T. Fuks 100 37 12 2.70 W. Penseel 88 36 8 2.44 J. Bouman 58 25 8 2.32 I. Mazurel 100 25 11 4.00 Kl. Tol 15 15 4 1.00 C. Schouten 100 15 18 6.66 J. Bouman 98 30 10 3.26 C. Schoulen 100 30 16 3.33 Kl. Tol 37 18 7 2.05 I. Mazurel 100 18 19 5.55 LEIDSCHE BILJARTBOND. De competitie. De uitslag van den wedstrijd D. O. S. II S. D. O. -voor de 2e kl. L. B. B. luidt: I. Mazurel (S.D.O.) 125 27 21 4.62 C. Hendriks (D.O.S.) 78 26 14 3.00 C. Schouten 117 29 23 4.03 H. Rietbergen 125 29 21 4.31 W. Penseel 125 32 24 3.90 P. Horrée 80 31 10 2.58 R. Kantebcen 102 38 12 2.68 J. Ruigers 125 38 18 3.28 D. O. S. I en S. D. O. 1 punt. Dc uitslag van den wedstrijd S. D. O. I- D. O. S. 11 voor de 2c kl. L. B. B. luidt C'. Hendriks (D.O.S.). 99 31 30 3.19 I. Mazurel (S.D.O.) 125 31 14 4.03 H. Rietbergen 124 37 lo 3.35 C. Schouten 125 37 25 3.37 P. Horrée 125 34 13 3.67 W. Penseel 97 34 14 2.85 J. Rutgers 90 47 1.91 R. Kantebeen 125 47 19 2.65 S. D. O. 2 en D. O. S. 0 punten. Do uitslagen van den wedstrijd Hollan- dia IIL. T. O. II voor de 3e klasse L. B. B. luidt: X.N. res. (Luto) 100 30 15 3.33 W. Haasnoot. (HoH.) 42 30 8 1.40 N.N. 97 41 15 2.36 G. Guyt 100 42 12 2.38 G. Jansen 100 39 21 2.56 D. Kleen 87 38 8 2.25 •T. Lager we ij, res. 94 62 8 1.51 X.X. 100 63 10 1.58 Hollandia 1 en L. U. T. O. 1 punt. De uitslag van den wedstrijd D. O. B. P. v. Cl. III voor de 4e kl. L. B. B. luidt: P. Roman (P.v.Cl.) 52 33 7 1.57 Jac. Blom (D.O.B.) 75 33 8 2.27 J. de Roo 75 41 7 1.82 Jac. v. d. Star 61 40 6 1.55 L. v. Itcrson 75 35 13 2.14 P. Witteman res. 34 35 5 0.97 H. dc Roo 73 ,37 8 1.97 P. Zoetemelk 75 38 19 1.97 D. O. B. 1 en P. v. Cleef 1 punt. SCHAKEN Win terwedstrijd Leidsch Schaakgenootschap. Sedert de vorige opgave zijn in de eerste groep nog de volgende partijen uitgespeeld: P. L. J. Rassers1— 31. M. Segaar yy W. H. BosschaW. Demmendal 10 W. H. Bosscha,W. de Bruin y O. BosschaIr. .T. J. G. van Hoek 10 W. de BruinW. Demmendal 01 W. H. Bosscha,G. Bosscha 10 De stand is thans de volgende: Rassers 4 uit 5, G. Bosscha 3 uit 5, W. H. Bos scha 5 uit 8 (afgespeeld), Demmendal en Van Otterlo 1 uit 2, Segaar 2 uit 4. De oveiregen staan slechter. Om het Kampioenschap van Leiden en 0. Van de le ronde zijn nog de volgende partijen gespeeld: lo groep: afgebroken partij tusscben M. M. Segaar on A. v. Klaveren. 3e groep: P. v. d. Hoeven wint van N. J. v. Êlst, mr. C. J. Goudsmit wint van P. van Ommen. 4e groep: Hierin speelt nog mede de heer J. H. Faber. De tweede ronde zal gespeeld worden op Vrijdag 2 Januari a.s. en de derde ronde op Vrijdag 16 Januari, wederom in één der bovenzalen van „In den Vergulden Turk'1. De competitie van den Ned. Schaakbond. De drie afgebroken partijen van den wedstrijd L.S.G. ISchev. I zijn als volgt beslist: le bord: Prof. v. d. Woude wint. 2e bord: Demmendal verliest. 5e bord: Segaar verliest, totaal 6y3y voor L.S.G. Met de beslissing van het 2e bord gaat het bestuur van L.S.G. echter niet accoord. Deze partij toch staat voor Demmendal gewonnen en daarom is hooger beroep aangeteekend, tenzij een vergissing in het spel is, b.v. omwisseling van wit en zwart. In dezo groep zijn ook nog de volgende wedstrijden gespeeld: Disc. Disc. IIH. Arb. Schel. I 6y3%. Disc. Disc. IllH. Wester kw. I 7 y7 De stand is nu aldus: gesp.gw.gel.vrL v.t. p. Leidsch Soh.gen. I 2 216 4 4 Disc. Disc. Ill 2 213 7 4 Disc. Disc. II 3 2—1 17J£— 12% 4 H.Arb. Sch.cl. I 3 1 2 15 —15 2 Resid. Sch.cl. I 2 1—17 —13 2 H. Westerkw. I 22 614 0 Schcv. Soh.soc. I 22 5 y14 y2 0 Uit deze stand blijkt wel, dat de strijd om de le plaats hoofdzakelijk zal gaan tus- schen L.S.G. I en Disc. Disc. II en HI. HET ACHTSTE POSTVLIEGTUIG VERTROKKEN. Op eersten Kerstdag is het achtste post vliegtuig van de K. L. M. naar Indië, de PH-AFO, vertrokken. De bemanning, die met dit vliegtuig de groote vlucht op de zen feestdag aanvaardde, bestaat uit de vliegers Tepas en van Onlangs en den werktuigkundige Buitenhuis. Toen de 232 Kg. post en 30 Kg. Lading waren ingela den, de motoren in orde waren bevonden, werd afscheid genomen van familie en K. L. M.'ers, ook de heer Plesman, direc-' teur van onze nationale luchtvaartmaat schappij was weer aanwezig en precies te 8 uur Donderdagoc-htend startte de PH- AFO. Eenmaal nog cirkelde de Fokker in den triesten Kerstochtend over Schiphol en toen verdween de groote vogel in Zuid- Oostelijke richting. Het vertrek van de P.H.-A.F.O. op eer sten Kerstdag bewijst wel, dat thans van een geregelden dienst kan worden gespro ken. In de eerste dagen van het nieuwe jaar hopen de vliegers de meegenomen post in Insulinde af te leveren. Een tragisch ongeluk. Uit New York wordt gemeld: Een vliegmachine die bestuurd werd door kapitein Sherlock heeft in de buurt van het meer van Athahaka in het fort Chipeweyan een noodlanding moeten ma ken, waarbij 4 kinderen gedood werden. Onder de tien passagiers bevonden zich ook Monseigneur Breynat O.M.I. Aposto lisch Vicaris van Mackenzie en ook de Pro vinciale Overste van de Grijze Zusters, die ongedeerd bleven. Vier andere passagiers bekwamen lichte verwondingen. Mgr. Brey nat is teruggekeerd naar het fort Smith. LIEFDEWERK „ST. FRANCISCUS XAVERIUS". Groot Seminarie Warmond. Uit het veertiende jaarverslag over het boekjaar Sept. 1929Sept. 1930 van het Liefdewerk „St. Franciscus Xaverius", Groot-Seminarie Warmond blijkt, dat er in dit jaar 4326 aan missionarissen werd uitgekeerd. Hiervan was een bedrag van 2600 bestemd voor 13 Orden en Congre gaties met Ned. Missionarissen in en bui ten onze koloniën en 1726 voor 16 Orden en Congregaties van Ned. Missionarissen alleen buiten onze koloniën. De netto-opbrengst der busjes bedroeg 3489.07, die der kalenders 426.75 en die van brokken en giften ƒ553.94. V CATHOLicK AR MEN IE. L. S. Ruim twee jaar geleden is de 76-jarige Patriarch van Galici?, Zijn Zaligheid Pau- lus Petrus Terzian XIII op last van Z.H. den Paus naar Holland gereisd, om alhier de hulp in te roepen van Katholiek Neder land voor Zijn door de wreedheid der Tur ken zoo zwaar beproefd gebied. Katholiek Armenië verloor aldaar in korten tijd 10 Bisschoppen, 100 religieuzen, 130- pries ters die den marteldood stierven. 800 ka pellen, kerken en kloosters werden ver woest en in 40 bisdommen is 't geloof met geweld uitgeioeid. De Patriarch verlegde zijn zetel naar Beyrouth en begon daar met uw milden steun een geheel nieuwe kerk. Thans komt de Patriarch door middel van ons Comité U daarvoor zijn warmen dank brengen en nederig vragen om het werk dat met uw hulp is begonnen te mo gen voortzetten. Z.D.H. de Bisschop van Haarlem heeft zijn zegen aan dit werk willen verbinden. Op aanraden van Z.H. den Paus heeft de Patriarch zijn gebied met al de nooden en ellenden der vervol ging toegewijd aan de Kleine H. Theresia van Lisieux de patronesse der missies. Daarom kunt U niet weigeren hulp te bieden aan de arme vervolgde Christenen van Armenië. U kunt dit doen door ter eere van de Kleine H. Theresia een klei ne gave te zenden aan onzen Penning meester de heer W .de Ruijter te Noord- wijk, postrekening 67690 en vooral door véél te bidden tot de groote missie pa tronesse voor het heil van het Armenische volk, om zegen over het werk van den grijzen Patriarch. Namens den Patriach: Mgr. Th. Bek kers, Voorschoten; Kap. F. v. d. Vliet, Am sterdam; W. do Ruijter, Noordwijk. Post rekening 67690. ONZE TRAPPISTEN NAAR RUSLAND. Schrijven aan Mgr. F. Janssens. Schrik en ontzetting gelijk op het oogenblik nog in Rusland verspreiden zich onder de bevolking als de kreet ge hoord wordt: „De Communisten komen'". Straks zal een voor het ongelukkige Rus land meer hoop belovende roep worden vernomen: „De Trappisten komen". Wat men in alle eeuwen van de geschiedenis der Kerk ziet gebeuren, voltrekt zich ook thans: in tijden van hevige vervolging laait ook de geloofsmoed weer op en be gint de edelmoedige offervaardigdheid een aan den haat tegenovergestedle actie. De Paters Trappisten, die bidden voor degenen, die niet bidden, hebben zich, zoo lezen we in de „Tijd", tot den H. Vader gewend om een bijzondere geloofsactie ten behoeve van Rusland voor te bereiden. Bij het gebed willen zij de, apostolische daad voegen. Methodisten en zendelingen van andere secten overwogen reeds plannon, om op den dag der bevrijding van Rusland de grenzen over te trekken en een groot- scheepsche actie te beginnen. De Trap pisten willen thans aan de Russische grens een klooster stichten voor degenen, die zich in de Cisterciënserorde in het bijzonder geroepen gevoelen, om straks aan het ka tholiek apostolaat in Rusland te gaan me dewerken. Mgr. d'Herbigny, de voorzitter der Pau selijke Commissie voor Oostersche zaken, heeft tot onzen landgenoot, den Hoog- eerw. heer mgr. Franciscus Janssens, Ge- neralen Abt der Cisterciënsers, een schrij ven gericht, waarin hij hem mededeelt, dat de H. Vader met do grootste vreugde het offer der Cisterciëncers zegende, en allen die zouden meewerken om dat offer te kunnen volbrengen. Het zijn de Paters Cisterciëncers van O. L. Vr. van Onsenoort, Nieuwkuik (N. Br.), waar het initiatief tot deze groote geloofsonderneming zich heeft vastgean- kerd en tot wie ieder zich kan wenden, die haar wil steunen. Juist zijn de Bolswisten te Moskou en Leningrad weer begonnen met hun gevaar lijke anti-Kerstmis-campagne, waarvoor onder officieuze modewerking der regeering de Bond van Goddeloozen overal zijn afdee- lingen heeft opgeroepen en zelfs bijzondere brigades getraind, die van heden af tot na Driekoningen anti-godsdienstige beloo gingen door het geheele land zullen houden. Mogen er spoedig „de Trappisten komen" en aan de bevolking, in haar geweten ge terroriseerd door de Toode Herodessen van den modernen kindermoord, het „vrede op aarde" verkondigen. KATHOLIEKE JEUGDHERBERGEN. Oprichting niet noodzakelijk geacht. In zijn vergadering van 17 Juni heeft het Doorluchtig Nederlandsch Episcopaat aan de interdiocesane Jeugdcommissie ver klaard a. dat samenwerking van onze Katho lieke Jeugdorganisaties met de Neder- landsche Jeugdherbergcentrale niet ge- wenscht voorkomt. b. dat de oprichting van eigen Katho lieke Jeugdherbergen voor het oogenblik niet noodzakelijTr wordt geacht. 142. Weliswaar zitten we nog in het oude jaar, als u deze regels leest, maar u zult toch wel reeds mijn beste wenschen willen aannemen. Als ik tot de volgende week wacht, dan kom ik een paar dagen te laat. Ja daar staan wij alweer voor 1931. Wat zullen we zeggen van het afgeloopen jaar? Wat is het merkwaardigste verschijnsel van dit jaar geweest? Ik zou zeggen: het voortdurende, al- gemeene klagen over de voortdurende, alge- meene malaise. Dat is de echo van 1930 welke ons 1931 ingalmt. Ja, het is een zwaar, kom mervol jaar geweest, waarin O. L. Heer getoond heeft dat alle menschelijke wetenschap, alle commissies, alle Volkerenbonds-vergaderingen, alle vredespaleizen en -vereenigingen. die mee- nen hét zonder den Koning des Vredes af te kunnen, tot mislukking gedoemd zijn. Hebben de kranten ooit zoo vol gestaan van oproer, revolutie, oorlog, moorden, aanrandingen, enz., en Ooit zooveel gesproken over vrede, ontwa pening, internationale welwillendheid en meer van die begeerenswaardigheden. Maar Hij, Die vi ede geeft aan de menschen van goede wil, de vrede „die de wereld niet geven kan", de eenige bron van alle vrede, wordt er buiten gehouden. Men verstopt eerst de bron en meent dan nog water te kunnen krijgen. Moge in het Nieuwe Jaar den menschen de oogen toch open gaan; mogen de leiders der volkeren toch inzien, dat zij door den Plaats- bekleeder van Christus op aarde van hunne conferenties uit te sluiten tevens den Prins des vredes, zonder Wien zij niets vermogen, uit htm vergaderingen bannen. Mogen ook de zware zorgen van vele men schen in het volgend jaar afnemen, en als het hun zalig is, een vreugdevoller toestand in treden. Dat wensch ik aan alle menschen van goede wil. Moge het Kerstkind nog een heel bijzondere zegen aan onze weldoeners meegeven, het nieuwe jaar in, en hen vooral doen toenemen in liefde voor God en de menschen tot gees- stelijke groei van hun zielen. St. Bonifacius-Missiehuis. Father LEFEBER, Hoorn, postrek. 120937. Directeur. Steun aan de Missie, onderpand van Gods zegen DE CRISIS IN DEN LANDBOUW. Samenwerkende werkgevers en werknemers. Een vergadering in den Haag. Onder voorzitterschap van den heer K. Takens uit Meede (Gr.) heeft Maandag in den Haag een bespreking plaats gehad van de commissie uit de samenwerkende bonden van werkgevers en werknemers in het land bouwbedrijf. In deze commissie zijn vertegenwoordigd de Nederlandsche Landarbeidersbond, de Christelijke en de R. K. organisatie, voorts de groote landbouwmaats-chappijen en de werkgeversorganisaties in de provincie Gro ningen. Door den nood der tijden en de hevige j crisis welke den landbouw teistert is men j tot elkaar gekomen om samen middelen te beramen aan den dreigenden ondergang het hoofd te bieden. Zoo is men tot een buitengewoon sterke organisatie gekomen, j Nadat de voorzitter een en ander in zijn 1 openingswoord had uiteengezet gaf hij bet I woord aan mi*, van Haastert, die in een uitvoerige rede uiteenzette den omvang en de gevolgen der crisis in den akkerbouw, speciaal wat betreft de tarwe, de suiker bieten en de veenkoloniale aardappelen. Aan de hand van de indexcijfers toonde spr. aan hoezeer deze cultures achteruitge- loopen zijn. De regeering moet iets doen, haar hulp is thans dringend noodzakelijk. I Spr. besprak de verschillende mogelijk heden om steun te verleenen: langs directen en indirecten weg en merkte op, dat tóen zijn oogen niet langer gesloten mag hou den voor de moeilijkheden, welke den Ne- derlandsch.cn export in den weg worden gelegd. Het is inderdaad hoog tijd, dat Ne derland zijn positie in de internationale handelspolitiek weer eens opnieuw bepaalt. Na de uiteenzetting van mr. van Haas tert sprak de vertegenwoordiger van de werknemersgroep, de heer J. Hilgenga. Ook de arbeiders, zoo zeide deze, zijn er van overtuigd, dat de exploitatie op het oogenblik niet loonend is. En het is ge zien de groote groepen van belanghebben den, een nationaal belang den akkerbouw krachtdadig te steunen. Een uitvoerige discussie ontspon zich vervolgens over de kwestie van de verhou ding van den Landarbeidersbond en de andere vakbonden. Het is bekend, dat de andere vakbonden zich niet kunnen vereenigen met de door de regeering voorgestelde steunregeling van de tarweteelt. Zij vreezen daar duurder brood van. Zelfs al zou dit het geval zijn aldus de heer Hilgenga dan zou dit nog van geen beteekenis zijn, gezien het grooto belang, dat hier op het spel staat. De Landarbeidersbond, welke verschil lende honderdduizenden leden telt, is van meening, dat de algemeene toestand dit offer eischt. Het is nog de vraag of dit een offer moet worden, als men let op de indexcijfers van tarwe, die in den laat- sten tijd sterk zijn, terwijl de broodprijs slechts zeer weinig gedaald is. Kan men de landbouwcrisis niet door staan, dan zal dit een terugs-lag geven, ook op de arbeiders van aanverwante en andere bedrijven. En men moet goed beseffen, dat indien de toestand niet verandert, de arbeiders getroffen zullen worden door loonsverlaging. En gezien de toch reeds zeer lage loonen, moet dit voorkomen wei den. Nu zijn de werkgevers er van over tuigd, dat de loonen geen sluitpost mogeu vormen, maar aan de andere zijde moeten zij ook de middelen hebben de loonen uit te betalen. Nu heeft de Landarbeidersbond de verze kering, dat, wanneer de regeering steun verleent en de boeren kunnen blijven be staan, de werkgevers bereid zijn de col lectieve arbeidscontracten weer te verlen gen. Dit geldt uitsluitend voor Groningen, omdat daar de organisatie het sterkst is doorgevoerd; in de andere provincies wor den besprekingen gevoerd, welke naar verwacht mag worden eveneens een be vredigend resultaat zullen opleveren. Dr H NAIfNING's IDPASTA &75cp.tube reinigt mond en tanden. KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Uitspraken. Door hot Kantongerecht te Alphen aan den Rijn, werden de navolgende verstek vonnissen gewezen wegens overtreding der motor- en rijwielverordening der gemeen te Boskoop. G. v. V. te Boskoop, H. B. te Waddinxveen, II. C. te Boskoop, D. G. J. B. te Amersfoort. J. V. te Hoofddorp. J. W. v. d. S. te Boskoop jllen tot 5. subs. 2 dagen hechtenis. Overtr. art. 453 wetb. van strafrecht; R. G. te Boskoop 8.subs. 4 dagen hechtenis, A. H. R. te Den Haag en J. B. D. (domicilie Delft) beiden tot 8.subs. 4 dagen hechtenis; Overtr. algemeene pol. verordening der gemeente Koudekerk: J. H. te Leiden 3 subs. 2 dagen hechtenis; W. de V. te Zwolle idem. Idem der gemeente Alphen aan den Rijn: A. C. B. te Den Haag 5 subs. 2 dagen; P. A. J. R. té Wassenaar 4 subs. 2 dagenOvertreding Motor- en Rijwielwet en reglement: H. A. H. te Hil- legom, J. C. v. S. te Nootdorp, R. H. te Boskoop, C. J. D. te Ter-Aar, II. van H. te Wilnis, M. P. M. te Hazerswoude allen tot 5 su'os. 2 dagen hechtenis; Z. W. v. W. te Leiden 3 subs. 1 dag hechtenis; P. H. S. te Den Haag idem, W. van O. idem, A. G. H. te Katwijk aan Zee, B. P. ie Zuilen beiden tot 4.— subs. 2 dagen hechtenis; Th. G„ idem N. B. 15 subs 5 dagen met toewijzing civiele vordering 12.toegewezen aan J. van O. Leer plichtwetovertreding: P. S. in 't V. te Nieuwveen 5 subs. 2 dagen hechtenis; G. B. te Hazerswoude 6 subs. 2 dagen hechtenis. Visscherijwelovertreding vis- schen-zonder vergunning: L. J. V. te Den Haag en J. C. v. d. M. te Den Haag bei den tot 5 subs. 2 dagen hechtenis met verbeurd verklaring van hengel en visoh- tuig. Art. 424 wetboek van strafrecht:G. A. van A. te Hazerswoude berisping en voorw. straf van tuchtschool voor 1 maand met een proeftijd van 1 jaar. Overtreding Algem. Politieverordening der gemeente Hazerswoude: Jhr. C. G. v. H. te Den Haag 5.subs. 2 dagen. Idem der ge meente RijnzaterwoudeA. K. te Wou- brugge en G. R. te Rijnzaterwoude beiden tot 4 subs. 2 dagen hechtenis. HET PAPEFONDS. De Hooge Raad heeft arrest gewezen in een procedure tusschen het bestuur van het Papefonds en den ontvanger der suc cessierechten no. 2 te den Haag. Op 6 Juni 1929 had- het bestuur der Pape stichting een suppletoire memorie van aan gifte voor het successierecht ingeleverd, waarbij een vordering, welke eertijds oij de aangifte op nihil wa-s geschat, nader op 1050 is aangegeven, van welk bedrag de ontvanger 493.50 aan successierecht heeft gevorderd. Dit bedrag werd door het be stuur betaald, maar daarna vorderde het weder 210 terug als onverschuldigd be taald, omdat ten deze toepasselijk zou zijn de bepaling van het laatste lid van art. 65 der bij het overlijden van mr. Pape gelden de Successiewet; op groud- van dit artikel was het bestuur van oordeel, dat het recht met 20 pet. moest worden verminderd, om dat het Pape-fonds hoofdzakelijk als in stelling van weldadigheid werkzaam zou zijn. De rechtbank te 's Gravenhage overwoog in haar over deze kwestie gewezen vonnis, dat het fonds op het tijdstip van overlijden van den heer Pape nog niet als instelling van weldadigheid werkzaam was, waaruit volgt, dat genoemd art. 65 ten deze niet van toepassing is. De rechtbank oordeelde de vordering dan ook ongegrond en zij heeft deze aan het bestuur ontzegd. De Hooge Raad overwoog thans, dat de rechtbank de inleidende dagvaarding ken nelijk aldus heeft opgevat, dat het bestuur als feitelijken grond, waarom het Laatste lid van art. 65 van toepassing zou zijn, slechts heeft gesteld de feitelijke werk zaamheid. Voorts overwoog de Hooge Raad, dab nu het cassatiemiddel in zijn verschillende onderdeelen hiervan uitgaat, dat voor do vraag, of een rechtspersoon hoofdzakelijk als instelling van weldadigheid werkzaam is, gelet, althans mede gelet moet worden op het doel van die rechtspersoon, zoodat, de rechtbank niet op grond van het enkele feit, dat het Papefonds ten beslissenden dage niet als zoodanige instelling werkzaam was, de ingesteld vordering niet had mogen ontzeggen, maar op grond, dat het doel der instelling zoodanige werkzaamheid mede bracht, de vordering had moeten toewijzen, althans omtrent dit doel een onderzoek had moeten instellen. Hieromtrent overwoog de Hooge Raad verder, dat echter, nu. het bestuur zijn vor dering alleen op de feitelijke workzaam- Lrid der stichting had gegrond aan de rechtbank niet met vrucht kan worden ver weten, dat zij feiten welke niet als grond slagen der vordering waren gesteld, bij haar onderzoek en beslissing buiten beschouwing heeft gelaten. De Hooge Raad verwierp dan ook het ingestelde cassatieberoep. Mishandeling in den trein. De vierde Kamer der Amsterdamsc-he Rechtbank veroordeelde een 37-jarigen handelsreiziger, die op 17 Juni in den trein tusschen Haarlem en Amsterdam een meisje had mishandeld, tot een geldboete van 100 subs. 20 dagen hechtenis. De eisch luidde ƒ40 boete. INGEZONDEN STUKKEN Kerstgave aan de werkelooze leden van den R. K. Volksbond. Ondergeteekende handelt zeker in den geest van de pl.m. 200 werkeloozen leden van bovengenoemden Bond, als hij een hartelijk woord van dank brengt aan 't wakkere comité, dat geheel belangeloos heeft getracht, en zeker ook is geslaagd in 't pogen, om door eene practische gave in natura althans op het heerlijke Kerstfeest, wat vreugde te brengen in zóó talrijke ge zinnen van kameraden. In dien dank moeten evenzeer deelen allen, die in staat stelden dit op zulke schitterende wijze te doen. We willen geen namen noemen; dat wenschen de weldoe ners zeker niet, want ze gaven 't met lief de en zullen voorzeker 't liefst beloond worden door Hem, Die gezegd heeft: „Wat ge den minsten der mijnen hebt ge daan, hebt ge aan Mij gedaan". Een voorbeeld zijn zij voorzeker voor diegenen onder die Geloofsgenoten, die soms smalend durven zeggen: ach, ik voel niet veel voor die z.g. arme werkeloozen; ze halen maar, en lijden heusch geen ge brek!" Ach, ze weten meestal niet-, wat soms maandenlange werkloosheid buiten eigen schuld beteekent! Ze kunnen 't niet we ten, omdat meestal dezulken een vaste be trekking hebben en dus nooit hebben aan gevoeld, wat 't zeggen wil: een voortdu rend tekort aan gezins-inkomsten. Wij, die 't wel weten, waardeeren daarom des te meer de weldaad hierboven ge noemd en 'daarom wenschen we hun, die eraan gaven, Gods rijksten zegen. Hoogachtend, Veelzijdige samenstelling in de Provinciale Staten? Mijnlieer de Redacteur. Vergun mij s.v.p. eenige ruimte in uw bladbij voorbaat mijn dauk. Binnen korten tijd zullen de officieole groslijsten voor de diverse Statenkieskrin- gen in .Zuid-Holland moeten worden sa mengesteld. In verband daarmede zou ik als eenvoudige kiezer de volgende vragen willen stellen: lo. Zullen de groslijsten een beeld ge ven van een veelzijdige samenstelling 1 2o. Hebben de besturen der R. K. Sta- benkieskringen daar voldoende aandacht aan geschonken? 3o. Bestaat de z.g. Federatie van R. K. Statenkieskringen nog? Zoo ja, heefb er een overleg in of meb deze Federatie plaats gehad Zoo neen, zou het dan alsnog mogelijk zijn de z.g. Federatie bijeen te roepen, of, zoo noodig, een nieuwe Fede ratie te stichten? Dat de veelzijdige samenstelling rok in de Provinciale Staten een eisch van den tegen woord igen tijd geworden is, zullen velen onderschrijven, en deze enkele vragen zullen voldoende nut afwerpen, wanneer de betrokken besturen hieraan hun vollen aandacht zouden willen schenken. Mijnheer de Redacteur, nogmaals mijn dank. Hoogachtend, Een Kiezer. Kerstmis 1930.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6