BINNENLAND Abonnementen Agenda ZATERDAG 27 DECEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 6RITSCH-INDIE ERNSTIGE TOESTAND IN BIRMA. De onlusteo in Birma nemen een ernstiger karakter aan. In een aantal dorpen werden in boorlingen en ook politieambtenaren door de opstandelingen gedood. Spoorwegstations wer den geplunderd en telegraafverbindingen ge stoord. Het verkeer op de spoorlijnen moest des nachts worden geslaakt. De opstandelingen I rekken zich na iedere actie in de jungle terug. TURKIJE OPSTAND IN SMYRNA. Dooden en gewonden. Volgens een bericht uit Smyrna is in deze provincie en wel in "de plaatsen Menemen, En- mag en Nesim, een opstandige beweging uit gebroken, welke tegen het tegenwoordige Turk- sche bewind is gericht en een herstel van den vroegeren toestand beoogt. De beweging was door 6 sheiks, die een ge heime organisatie hadden gevormd, voorbereid. De opstandelingen werden door de gendar- merrie omsingeld. Er ontstond een vuurgevecht, waarbij 3 lei ders der opstandelingen gedood en een ge wond werden. Van den gendarmen werden-de commandant en enkele manschappen gedood. Vele opstandelingen zijn in hechtenis geno- ZU1D-AMER1KA OVERVAL VAN WILDE STAMMEN. In den Braziliaanschen staat Para. Uit Rio de Janeiro wordt g«Éneld, dat eei aantal leden van den wilden stam der Cayapo's die in het bekken van de Araguaya-rivier wo nen, een overval hebben gedaan op het dorp Cardozo in den staat Para, waar zij een-en- twintig inwoners vermoordden. Daarna verdwe nen zij in de rimboe, drie kinderen meenemend. Er zijn soldaten uitgezonden om de kinderen te bevrijden, doch men vreest, dat zij de Caya po's niet eerder dan na eenige dagen zullen achterhalen, wegens de moeilijkheden, van liet vervoer, de dichtheid van de rimboe en het gevaar voor de groote wreedheid der inboorlin gen uit deze streken. ARBEIDERSONLUSTEN IN SAN SALVADOR. In de republiek San Salvador zijn arbeiders- onlusten uitgebroken in de plaatsen Santa Tecla en Sandonate. Te Santa Tecla kwam 't tot verbitterde straatgevechten met de polit tie, waarbij twee arbeiders gedood en talrijke andere gewond werden. De politie nam 300 arbeiders in hechtenis, De onlusten moeten een gevolg van communisti sche propaganda zijn. DE INCIDENTEN IN. VENEZUELA. Over de moeilijkheden, die dezer dagen ii Venezuela hebben plaats gehad, worden thans nadere bijzondeheden gemeld. Een Zuid-Ame- rikaansch blad meldt, dat de incidenten hun oorsprong vonden in de hoofdstad Caracas, toen een groote raenschenmenigte voor een ge vangenis een beleeging hield en poogde eenige politieke gevangenen te bevrijden. De soldaten zouden toen op de menigte geschoten hebben, waarbij. 19 personen gedood of gewond wer den; o.w. ook eenige vrouwen, wier zoons in de gevangenis zaten. KONINKLIJKE GIFT AAN HET SMEROEFONDS. Voor de slachtoffers van den Merapi. Naar het Corr. Bureau verneemt,, heeft H.M. de Koningin een bedrag van 5000 doen overmaken aan het Smeroefonds ten behoeve van de slachtoffers van de ramp op Mid den-Java, ten gevolge van de uit barsting van den Merapi. Het bestuur van den Kon. Na:. Bond ..Het Oranje-Kruis" ontving op zijn tele gram aan het bestuur van het Smeroefonds re Batavia ten antwoord, dat de toestand nog niet te overzien is en dat spoedig nader zal geseind worden. IN GENADE AANGENOMENl Maar ze moeten erg hun best doen. In de „Tribune'' wordt e-en artikel op genomen, waaruit blijkt, dat de heeren Wijn koop, Brommert cn van Burink weer in de Comm. Partij zijn opgenomen, maar op conditie dat ze zich nog veel moeten bete ren. De onmenscheiijke vernederingen, wel ke zij zich getroosten, zijn nog niet vol doende. Het blad zegt o.a.: „Alleszins voldoende kunnen ook nu nog de verklaringen van kd. Wijnkoop niet ge acht worden, in het bijzonder niet wat be treft de oorzaken, die tot de door hem in 1925 gebrachte scheuring in de Hollandsche Communistische beweging geleid hebben, waaromtrent kd. Wijnkoop zich in de ver dere partij-discussie nog duidelijker zal hebben uit te spreken. Wat betreft de verklaring van kd. Brom mert, is reeds onder deze verklaring in „De Tribune", de meening der partijleiding uitgesproken en zeker zal kd. Brommert moeten begrijpen, dat een dusdanige ver klaring allerminst de overtuiging kan wek ken, dat hij ernstig beseft, welke schade ook door hem, als verantwoordelijk leider der voormalige Wijnkoopgroep aan de re volutioneering en machtsvorming der Hol- - landsche arbeidersklasse in de verloopen vijf jaren is toegebracht. Daarvan kan Brommert zich door een zuiver formeel gesteld briefje, waartoe hij bovendien eerst gekomen is, nadat hij in gebreke gesteld was, niet afmaken. In zijn practischen arbeid voor de O. P. H. zal Brommert moeten bewijzen of hij inderdaad zijn verantwoordelijkheid als partijlid beseft. In nog sterker mate is dat het geval met G. van Burink. In den practischen strijd voor het win nen der arbeidersklasse te Rotterdam voor het Communisme is het vooral v. Burink geweest, die gebruik makend van zijn lid maatschap der gemeeitteraad van Rotter dam niets heeft nagelaten om de C. P. H. en daarmee de revolutionaire leiding van den strijd der Rottendamsche arbei dersklasse te benadeelcn. Gedurende een zekere periode heeft hij stelselmatig er voor gezorgd, dat belang rijke revolutionaire groepen, vooral onder de werkloozen, van de Communistische Internationale verwijderd bleven. Van Burink zal zeer spoedig en zeer duidelijk moeten begrijpen, dat hij zich daardoor met een bloot formeele verkla ring. die eveneens daarmee tot het aller laatste moment gewacht heeft, niet tegen over de Holl. arbeidersklasse af kan ma ken. Deze zal van Van Burink moeten eischen, dat hij, onder leiding en discipline der C. P. H., door langen, moeizamen, da- gel ijksehen arbeid poogt, dat wat mogelijk is, te herstellen van de schade, die bij de Hollandsche arbeidersklasse in het aig- meon en de Rotterdam sche arbeidersklasse in 't bijzonder, heeft, toegebracht''. ALGEMEENE JUVVELIERSVEREEN. Productiebeperking van 50 In een druk bezochte algemeene verga dering van de Algemeene Juweliers-Ver- eeniging, welke te Amsterdam gehouden werd, is met op een na algemeene steramen besloten over te gaan tot een productie beperking van 50 In de week van 4 tot 10 Januari a.s. zal niet worden gewerkt, de volgende wenk wel, en zoo vervolgens van week tot week. Kostenverhooging Politie-radio-omroep. In het Algemeen Politieblad wordt mede gedeeld, dat met ingang van 1 Januari a.s. de kosten van Politie-Radio-Ömroep aan zienlijk zullen worden verhoogd. Daar de regeering bereid is gevonden ook een deel dier verhoogde kosten te dra gen, heeft de Politie-Radio-Commissie be sloten de kosten der niet zuiver politiou- naire radio-berichtèn door belanghebben den te doen betalen. Onder deze niet-politioniiaire berichten zal o.a. worden' verstaan het opsporen van een weggeloopen kind. van een zielszieke, van een kostbaren hond, van een varenden bloedverwant, die bij een stervende of ern stige zieke wordt geroepen, enz. De kosten van deze berichten evenals die der extra uitzending, bedragen 5 per bericht, welk bedrag moet worden overgemaakt aan den Commissaris van Politie te Hilversum. De commissie behoudt zich echter het recht voor, dergelijke berichten al of niet te verzenden, rekening houdende met den aard dier berichten en met den beschik baar gestelden tijd voor uitzending. Opheffing van tollen. Door de Prov. Staten van Geldeiland is besloten, ten behoeve van opheffing van tollen in Gelderland, verschillende bedra gen tot een totaal van 32.666 beschik baar te stellen. Het betreft tollen op de wegen Doetinchem— Zeddam, EpseLaren, ElburgTongeren en NijmegenBerg-en Dal. Vrije Oudejaarsavond voor het winkelpersoneel. De besturen van den Nederlandschen R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van As- sisië" en de Nederland sche Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbe dienden hebben zich dezer dagen gewend tot een groot aantal organisaties van win keliers en middenstanders, met het ver zoek mede te werken aan een vrijen oude jaarsavond voor liet winkelpersoneel door sluiting der winkels op een vroeger uur dan gewoonlijk. Gewezen wordt op de oudejaarsavondgodsdienstoefeningen, die door het winkelpersoneel bezwaarlijk kun nen worden bijgewoond, op het goeie oude Nederlandsche gebruik om den oudejaars avond in den familiekring door te bren gen en op den drukken arbeid van het win kelpersoneel juist in de maand December, wegens Sint Nicolaas en Kerstfeestdrukte, Vanmiddag 2 uur had de officieele in gebruik neming plaats van het carillon van de St. Janskerk teGouda. De burgemees ter van Gouda, de heer E. G. Gaarlandt, hield een rede, terwijl voorts het woord voerden de voorzitter van den Nederland schen Klokken- en Orgelraad, prof. dr. G. de Leeuw, uit Groningen en de secretaris van dezen raad, de heer H. Brom Jr. uil Utrecht. Daarna had een carillonbespeling plaats door den beiaardier, den heer F. Timmermans van Rotterdam. In het Roode Kruisziekenhuis te 's-Gravenhage is gisterenmiddag overleden mr. W. B. R. van Weideren baron R e n g e r s, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van Nederland in Tur kije, tevens geaccrediteerd bij het Bulgaar- sche en Perzische Hof. Op 94-jarige leeftijd is te Utrecht ont slapen de heer J. C. E. M 11 e m e i s t e r, oud-directeur bij het Rijkstucht- en Opvoe dingswezen. De gemeenteraad van Vlaardingen heeft het voorstel tot opheffing der tollen rondom Vlaardingen met ingang van 1 Ja nuari a.s. z.h.s. aangenomen. Te Zwolle, zijn geboorteplaats, is overleden de heer J. G. Jansen, een be kend katholiek ingezetene van Utrecht, eigenaar van het Hotel Kasteel van Ant werpen aan de Oudegracht te Utrecht en van het Heerenlogemeni te Zwolle. De Hoofdrol in Joost v. d. Vondels „G IJS Bï! ECHT VAN A E AI- STEL''' zal dii jaar vertolkt worden door Louis Saalbom. De eer ste opvoering heeft plaats op 1 Januari in den Stadsschouwburg te Amsterdam. NOORDWIJK. Bloembollencultuur. Woensdagavond hield de afd. Noordwijk van B. B. C. een spoedeischende vergadering in Hotel Royal ter bespreking van de viering van het 50- jarig bestaan der afdeeling in 1932. De voorzitter, de heer J. v. d. Aleer, open de deze goed bezochte bijeenkomst en sprak den wensch uit, dat degenen, die nog niet tot de trouwè vergaderingbezoe kers gerekend kunnen worden hun lidmaat schap in den vervolge beter zouden opvat ten, door de vergaderingen trouw bij to wonen. Het punt 50-jarig bestaan der afd. was al meerdere malen ter sprak gebracht en het bestuur vond het noodig reeds nu de besprekingen hierover te openen en zoo mogelijk in principe zich voor een of ander plan uit te spreken. Het bestuur kon met een drietal voorstellen komen en wel een tentoonstelling van geforceerde bolgewas sen, een vollegronds-tentoonstelling of een meer intiem feest, door het organiseeren van een feestavond. Het eerstgenoemde heeft het bezwaar dat het reeds zoo afge zaagd is en men vermoedelijk ook niet zou kunne volstaan met inzendingen uit de eigen afdeeling, het derde vond men ook niet geschikt omdat hiervan geen enkele propaganda naar buiten uitgaat, doch he'. tweede een vollegronds-tentoonstelling was hun, ondanks het vele en groote voorberei- dingswerk, het meest sympathiek. Dien aangaande zijn enkele leden op onderzoek uitgegaan naar een eventueel geschikt ter rein en was men op audiëntie geweest bij Graaf van Limburg Stirum, over de mo gelijkheid hiervoor te verkrijgen het ter rein aan de Schie, een stuk weiland en bosschage van ongeveer 2 H A. groot. Zeer voorkomend waren daar deze personen ontvangen en werd bet daar besproken plan enthousiast door den Graaf toege juicht, die dit bij uitstek geschikt terrein voor het houden van een vollegronds-ten toonstelling, geheel gratis beschikbaar stelde. Deze toezegging werd door de ver gadering met applaus begroet en waar een zoodanige medewerking was, werd beslo ten in principe tot het houden van een vollegronds-tentoonstelling in 1932. De no tulen der vorige vergadering werden hierna ongewijzigd vastgesteld, terwijl door den secretaris werd medegedeeld, dat de Ned. Mij. v. Tuinbouw alhier medewerking zal vragen om een spreker op te laten treden met een lezing over plantenziekte en haar bestrijding. De vergadering sprak uit, dat waneer deze lezing grootendeels handelde over ziekte bij bolgewassen men gaarne de noodige medewerking verleende. Waar het dus een feit geworden was, dat men zoo goed als zeker het 50-jarig bestaan zal vie ren met een vollegronds-tentoonstelling mocht het bestuur wel rekenen op de steun van alle leden en den voorzitter bracht thans het plan in nadere bespre king. De heer J. Braun Sr. was ook geheel voor een vollegrondstentoonstelling en aan de hand der uitkomsten van vorige ten- toonstellinge van dergelijke aard hier ter plaatse, was spreker van een welslagen ze ker, doch zou het toch gewenscht vinden een waarborgfonds te vormen. De heer C. Alkemade was het hier volkomen mede eens, en vond de plannen een goede propa ganda voor onze bolgewassen. De voorzit ter voelde eveneens veel voor een waar borgfonds en waar het toch geldt een pro paganda van plaatselijk belang mag ver ondersteld worden, dat het gemeentebe stuur en diverse corporaties bij aanzoek zeke,r in het garantiefonds zullen bijdra gen, alhoewel spr. van oordeel was dat men bij een goede opzet het garantiefonds niet zal behoeven aan te spreken. Het bestuur, in samenwerking met een permanente tentoonstellingscommissie zul len nadere plannen .uitwerken en op een eerstvolgende veragdering hiermede naar voren komen. De heer Braun had gaarne bij eventueele doorgang, dat de inzendin gen van hyacinthen, tulpen en narcissen, uitsluitend van Noordwijkers moeten z'ijn. De heer W. S. v. d. Aleer ondersteunde dit voorstel, daar deze dit een pracht gelegen heid vond eens te laten zien dat Noord- wijk in geen enkel deel bij de andere af- deelingen ten achter komt. Na een aangename gedachtenwisseling over de verwezenlijking der geraamde plan nen, verzocht de voorzitter aller medewer king en propaganda voor het gestelde doel en sprak den wensch uit, dat het komende jaar 1931 voor allen een voorspoedig jaar moge worden en sloot hierna deze zeer be langrijke vergadering. LISSE. Pluimveetentconsiellmg. Gistermorgen had alliier de oiiieieeie opening plaats van de 13e jaarliiksche pluiinveeienloonsleiljng, welke gisteren en heden ai nier door ue Fluim vee- en Konijnensportvereenigiug „Lisse en U nis tv." in het gebouw van oe veilingver. II. B, G. worat gehouden! De voorzitter der vereeniging, ue neer W. F. Daijdy, heette met eeuigeti goedgekozen worden allen welkom, meer in het bijzon der den heer J. O. de Haan, beschermneer, cüe de tentoonstelling met een enac- woord zou openen, en woord van dank bracht spr. aan de schenkers van de vele en mooie prijzen en wel in t bijzonder aan de vereeniging „Nut en Sport", waarna hij het woord gaf aan den heer de Haan. Deze zeide rneL vxeugde ueze tentoonstelling te openen temeer waar hier kosten noch moei ten gespaard zijn deze tentoonstelling de vorigen te doen overtreffen. Dit is in hoOidzaak kunHen verkregen worden door den ijver van het bestuur en de samen werking met de Haarlemsche vereeniging. Er zijn niet minder dan 900 dieren inge zonden, waaronder ook een paar zilver vossen Met'de beste wenschen voor het weislagen verklaarde hij de tentoonstelling voor geopend. Nadat de voorzitter den heer de liaan had bedankt alsmede de bestuursleden Boersma en Buurman voor hun ijver werd een rondgang gemaakt langs de verschil lende afdeelingen. „St. Gregorius". De R.-K. gemengde Zangvereeniging „St. Gregorius", direc teur de heer W. Mizee, te Leiden, vierde gisteren op kerkelijke wijze haar 2e lus trum. In de H. Alis van kwart voor acht, opgedragen door den geest, adv., kapelaan Kuypers, naderden alle leden tot de H. Ta fel waarna allen zich na de H. Mis ver- «enigden in het Bondsgebouw waar een gemeenschappelijk ontbijt plaats had wat onder gezelligen kout en heilwenschen voor de vereeniging werd gehouden en uitmun tend slaagde OEGSTGEEST. Kerstmisviering in 't Patronaat. Op zeer bescheiden wijze heeft in het St. Aloysiuspatrona-at een kerstmisviering- plaats gehad. Op den eersten Kerstdag kwamen de jongens om half zes in de kerk bijeen. Rondom de kerstkribbe geknield luister den de jongens met aandacht naar de toe spraak van kap. van Schaik. Na het zin gen van eenige kerstliederen begaven zij zich naar het patronaat, waar de zaal in een feestzaal was herschapen. Aan de hand van serie lichtbeelden hield de directeur een lezing over het land waar Christus geboren werd en over Rome de stad waar Christus' plaatsbekleeder zetelt. Gedurende de pauze werden de jongens onthaald. Het behoeft natuurlijk geen be toog, dat e.a. buitengewoon in den geest viel, en dankbaar gestemd ging men na af loop huiswaarts. Gemeentelijke Aankondigingen DIENSTPLICHT. Aangifte ter inschrijving. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op de daarvoor in die gemeente aangewezen plaatsen is aangeplakt een openbare ken nisgeving, betreffende inschrijving voor den dienstplicht in Januari a.s. van de 1912 ge boren mannelijke personen. Voor vorenbedoelde inschrijving zal meer bepaald zitting worden gehouden ter Gemeentesecretarie (afdeeling Militaire Zaken), Breestraat 119, hoek Wolsteeg al hier van des voormiddugs 10 uur tot des namiddags 3 uur: op Vrijdag 2 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter A of Bj op Maandag 5 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de let ter C, D, E. F of G: op Dinsdag 6 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter H, I of J; op Woensdag 7 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de let ter K of L; op Donderdag 8 Januari a.s. voor hen, wier geslaehtnaam aanvangt met de let ter AI, N of O; op Vrijdag 9 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter P. Q of R; op Maandag 12 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam a/h vangt met de let ter S of T: t op Dina lag 13 Januari \lior hen, wier geslachtsnaam' aanVSfngt njÉt de let ter U, V of W ^r^en met WlT op Woensdag ^Januari as- wier geslachtsnaamjaanvangt, ter W van Wf if, X, Y of Z. Door een iecfeiy-die tot aan^n plicht is, moet otj de aanedji^een uittrek sel uit het geboor^fttfrSter betreffende den hf te achrij testpersoon of het huwe- lijksbockje van diens ouders worden over gelegd. Indien het huwelijk der ouders door echtscheiding ontbonden is verklaard of de voogdij door een ander wordt uitge oefend, moeten bovendien de hierop be trekking hebbende stukken worden ge toond. Nadere inlichtingen hieromtrent kunnen worden verkregen aan de afdeeling Mili taire Zaken voornoemd, op werkdagen van des voormiddags 9 uur tot des namiddag? 12.30 uuren van des namiddags 1.30 uur tot des namiddags 3 uur; des Zaterdags van des voormiddags 9 uur tot des namid dags 12.30 uur. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN Burgemeester. Leiden, 27 December 1930. Zij, die zich vanaf heden opgeven als abonné, ontvangen de courant tot 1 Januari a.s. gratis. DE ADMINISTRATIE Dinsdag. Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen wordt a.s. Zondag waargenomen door de dokto ren: De Graaff, Kist, Hoven-s "Gréve en Timmermans. Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Varekamp, Tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst li Zaterdag 27 en Zondag 28 D e e. a.s. neemt waar: apotheek AI. Boekwijt, Vischmarkt 18, tel. 552. Reel ami SASSENHEIM. Auto-botsing. Tengevolge van de val lende sneeuw had gisteravond op de grens Sassenheim—Oegstgeest een botsing plaats tussehen een 'luxe-auto en een Brockway- bus. Doordat de luxe-auto slipte en op zij gleed was een botsing onvermijdelijk. Een oude dame. die zich.in de luxe-auto be vond, was door de schok zoodanig aan een voet bezeerd, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De luxe-auto werd aan het voorste gedeelto geheel in elkaar gedrukt en later door de firma. Ameele weggesleept. Van de Brock way-bus was alleen de bumper beschadigd. Doordat de auto in de rails lag, had ae stoomtram, welke toch al verlaat was, nog eenigen tijd vertraging. Gevonden. Een kenteekenplaat van een auto, aan de eene zijde gemerkt H-24785 en aan de andere zijde H-12425. Een groene muts. Een paar dameshand- schoenen. Een belastingmerk 19301931. Een kleine en een groote handschoen. Verloren. Een zeiltje van een vracht auto, met 21 Meter, kleur bruin. Een Fordcrick met ijzer. Een bankbiljet van tien gulden. Een belastingmerk 19301931. Nadere inlichtingen worden door de po litie alhier verstrekt. VOORSCHOTEN. Aanrijding. Gisteravond te ruim hall" 7 is even voorbij de halte „De Gouden Leeuw" een met melkbussen beladen vrachauto, bestuurd door Z., bij het overste ken van de trambaan, door de tram aange reden. De auto bleef op den slootkant han gen, doch liep nogal schade op. De bestuur- I der is met den schrik vrijgekomen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2