UIT DE RIJNSTREEK Ontwikkeling Postvluchtdienst op Indië FAILLISSEMENTEN Burgerlijke Stand ZATERDAG 27 DECEMBER 193C DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD Pao. x» AALSMEER. Het electriciteitsbedrijf door de P. E. N. overgenomen. De Gemeenteraad heeft met algemeenc stemmen besloten het electriciteitsbedrijf met 2100 aansluitingen aan het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland over te doen met ingang van 1 Januari 1931. Het P. E. N. neemt door deze transactie alle leeningen van het bedrijf over, ten be drage van 110.000, neemt alle herstel lingskosten voor zijn rekening, in totaal begroot op 270.000, en betaalt bovendien aan Aalsmeer de koopsom van 200.000. Het personeel van het bedrijf wordt door de provincie overgenomen; de directeur wordt op wachtgeld gesteld. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Er is ten opzichte van den tuinbouw weinig te vermelden. Er is weinig handel en behoudens een uitzondering voor best© kwaliteit roode kol en fijne peen blij ven de prijzen in het algemeen laag. En ook de tuinders die zich de laatste jaren zijn gaan toeleggen op het rekken van tul pen in kassen, hebben weinig bemoedi gende vooruitzichten. Tot heden was het ook hiermede slecht gesteld. Gehoopt wordt dat zulks binnenkort beter zal wor den doch er kan niet of moeilijk bij ge zegd worden waar die hoop op gegrond is. Doch als het zoo door gaat, zal er dezen winter enorm verloren worden in dit be drijf. In de velden is thans weinig te doen. En eenige werkeloosheid heerscht ook hier evenzoo als elders. Bloempjesdag. De gisteren gehouden bloempjesdag ten bate van de Dioc. Ver- eeniigug „Het Wile Gele Kruis" heeft bru to opgebracht 40.46. Hulde aan de jonge dames, die zich, niettegenstaande de min der gunstige weersgesteldheid, vol liefde beschikbaar stelden voor dit mooie chari tatieve werk. OUDEWETERING. IJsclub. Dinsdagavond vergaderde in hotel Van den Bosch de IJsclub „Prins Hendrik der Nederlanden". Aanwezig wa ren 57 leden. Nadat de voorzitter, de heer J. H. Versseur, de vergadering op de ge bruikelijke wijze had geopend werden de notulen door den secretaris voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Hierna was het verslag van den penningmeester aan de orde. De inkomsten bedroegen 130.51 en de uitgaven ƒ38.42; alzoo een batig saldo van 142.09. De rekening en de heschei- den werden volkomen in orde bevonden. De aftredende bestuursleden, de heeren J. II. Vesseur, J. J. de Jong, A. Deters, J. Zoet, W. Rijnsburger en G. van Driel wer den allen bij acclamatie herkozen en na men hunne weder-benoeming aan. Hierna volgde de verloting, welke wederom een zeer geanimeerd verloop had. Er werden 18 prijzen verloot. Dan was de rondvraag aan de orde. De heer H. Jonkman, zeide, dat de bewoners van den Ringdijk den vo- rigen winter niet tevreden zijn geweest over het leggen der banen. Er lag toen een baan op het Braasseinermeer en een op het Zuid-einde van de Wetering. Spr. be pleit het leggen van een baan aan elk ein de van de Wetering. De voorzitter ant woordt, dat de banen gelegd worden op die plaatsen, waar het mooiste ijs is en wel een op het Meer en een op de Wete ring. Voorts moet er op gelet worden, dat de banen op een luwe plaats liggen. De voorzitter zegt echter toe, in het vervolg, indien de toestand van het ijs zulks toe laat een baan aan het noordeinde van de Wetering te laten aanlaggen, zoodat het einde van deze baan aan de Ringvaart komt te liggen. Hierna sluiting. RIJNSBURG. Tuinbouw. Het product, roode kool heeft thans meer belangstelling dan tot durverre het geval was. Voor de beste kwa liteit worden goede prijzen betaald, van 14.1017.50 en de verwachting hiervoor is gunstig. Voor gele is de prijs wel even la ger doch toch oploopend. Hiervoor wordt van 8.5012.40 betaald in de eerste kwa liteit. Ook voor fijne of waspen is weer meer vraag met iets oploopende prijs, rieerend van 7.20 tot 10.40 per 100 K.G., hetgeen in deze z.g. malaisetijd een goede prijs genoemd kan worden. Met uien nog altijd even slecht, prijs naar gelang van kwaliteit van 1.202.10 per 100 K.G. SASSENHEIM. Geboren: Adritnus Petrus Gertruda z. v. P. N. van Rijn en A. F. van der Meer. Jan z. v. F. Kroes en C. Wester beek. Franciscus Johannes z. v. H. Wo- wijs en S. van Capel. Gehuwd: Pieter Koning 42 j. en Su sanna Maria Bergman 26 j. Jan van Wa- veren 20 j. en Johanna van Egmond 20 j, Gevestigd: Mej. H. E. Balkenende FlorisBcboulenstraat 32 van Haarlem. C. J. Bouwmeester, Kcrklaan 33 van Noord- wijkerbout. Moj. N. Kuneman, Menneweg 9 van Haarlem. Vertrokken: E. Luijk van Heemstra^ straat 36 naar Lisse. Mej. C. van Zuijlen van Tijlosstraat 38 naar Oegstgeest. Th. van Hoek en gezin van Florisschoutenstraat 25 naar Schiedam. Mej. L. C. Rijshou- wer, van Hoofdstraat 107 naar Papend recht J. van Waveren geb. van Egmond van Hoofdstraat 26 naar Oegstgeest. KOUDEKERK. Geboren: Anna Gerritjc d. \an Pie ter van der Horst en van Gerritjc van Essen. Neeltje d. van Gerrit Jacob Roijneveld en Neeltje Kemp. Hendrik z. van Johannes Staat en van Metje Staring. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ingekomen: E. Speckenbach, mon teur, Leliestraat 1 van Brunolh (Dl.). A. F. de Heij, dienstbode, Julianastraat 35, an Leiden. J. van Egmond, broodbak- kersnecht, v. Mandersloostraafc 57, van Ter Aar. G. M. Weerdenburg,dienstbode, Hooftstraat 329, van Nieuwkoop. J. de Vries en gezin, planter, Raadhuisstraat 243 van Tandjong Poera (N.O.I.) H. A. van Spronsen en gezin, zonder beroep, Hugo de Grootsraat 2. van Hazerswoude. G. v. d. Lee, landarbeider, Toegangscheweg 2, van Hazerswoude. J. E. Schijf echtge- noote van H. Langhout, zonder beroep, Middelweg 1, van Woubrugge. J. van der Pol en gezin, boomkweekcr, Oranjestraat 47 van Boskoop. M. Wassenburg, dienst bode, Hoorn 298 van Ter Aar. A. Vros en gezin, drukker, Julianastraat 117, van Amsterdam. J. C. M. Wijfje, zonder be roep, Noordeinde 41, van Alkemade. F. de Bruin, schipper aan boord, van Zwam- merdam. A. A. van Dijken, verpleegster, Bloemhofstraat 25, van Poortugaal. A. G. Streng, slagersknecht, Stationsstraat 44 •an Bodegraven. Vertrokken: C. j. Mulder, zonder beroep, Hoofstraat 241 naar Voorschoten. M. Griffioen, zonder beroep, Steekter- weg 4, naar Woubrugge. M. M. G. van den Berg, dienstbode, Nesse 5, naar Pij- nacker. L. Kalshoven, zonder beroep Julianastraat 35. naar Barneveld. A. Hoogteijling, zonder beroep, Oudshoorn- scheweg 13 naar Woubrugge. N. Bergs- hoeff, zonder beroep, van Reedestraat 7, naar 's-Gravenhage. E. Muller, zonder beroep, Pr. Hendrikstraat 66, naar Dussel- dorf (Dl.). P. Knopperts, zonder beroep, Vinkebuurt 21, naar Bodegraven. J. van der Plaat, betonwerker, Grijpesteinstraat 48 naar Alkmaar. N. Griffioen, zonder beroep, Steekterweg 150, naa Bodegraven. A. F. de Heij, dienstbodee Julianastraat 35 mjar Noordwijkerhout. A. J. M. Brui nes, dienstbode, Hooftstraat 151, naar Leiden. NIEUWVEEN. Ziekenkas „Eigen Hulp". Maandag avond jl. te half acht kwamen do leden der plaatselijke werkliedenvereen. „Eigen Hulp" in buitengewone vergadering bij een, in de zaal van den heer Sohreuder. De belangstelling der leden was voor deze bijeenkomst zeer groot, aangezien twee belangrijke punten op de agenda vermeld bstonden, te weten, de verkiezing van een nieuwe voorzitter, en het al of niet uittre den uit de N. V. Z. Buiten het bestuur en de 70 opgekomen leden, merkten we op, de eere-voorz. van E. H., de edelachtb. heer J. W. Geesink, burgemeester der gemeente, alsmede de heer C. Blanken, voor/., van het hoofdbe stuur der N. V. Z. (Nederlandsch Verbond van Ziekenkassen). De heer G. v. d. Breggen, spreekt als waarnemend voorz. een kort openings woord, waarna hij het woord geeft aan den secretaris den heer C. Bon. De secretaris releveert in korte trekken het verlies dat H. H. geleden heeft, door het zoo plotseling overlijden van haar eminenten en alom geaohten voorz., de heer M. v. d. Ent-Braat. Hierna, wordt het woord verleend oan den burgemeester. Zijn edelachtbare uit ziju spijt, dat hij bij de begrafenis van den heer Braat, den ontslapene slechts kon huldigen als oud raadslid en ambtenaar van den Burg. Stand. Stond hij in deze functies algemeen bekend als een plichtsgetrouw en onver moeid werker, niet minder was hij dit als voorz. van E. H. Ruim vijf en twintig jaar hoeft hij met hart en ziel als voorz. voor E. H. gewerkt. Hij heeft de vereeniging zien opgroeien en bloeien. Zijn stuwkracht is zonder weerga geweest, Spr. noemt het moeilijk in kleine gemeenten mannen te vinden, die op sociaal gebied zoo goed voelen als wijlen den heer Braat- Niet al leen E. H.. doch heel de gemeente voelt diens overlijden als een groot verlies. Spr. wijst op het merkwaardig talent dat de overleden voorz. had om sociale wenschen door te voeren. In dit verband acht spre ker de werkliedenvereen. Eigen Hulp en de Alg. Begraf. Vereen, de beste sociale instellingen die Nieuwveen bezit. Voorts brengt de burgemeester nog eenige persoonlijko herinneringen naar voren. De maatschappelijke zorg van den heer Braat, bepaalde zich niet tot Nieuw veen, doch strekte zich ook tot de omge ving uit. Dc geachte spreker meant zich verplicht or op te wijzen, dat, zoo de Re geering steun verleend aan de getroffen h '?rs in Nieuwveen en de omgeving, die voor een groot deel te danken zal zijn aan de onvermoeide medewerking van den heer Braat. Spr. eindigt zijn redo met het verzoek aan de vergadering, staande eeni ge oogenblikken te wijden aan de nage- d,". l.tenis van hun betreurden voorzitter. Onder doodsche stilte geven allen hieraan gevolg. De waarn. voorz. brengt don burgemees ter dank voor zijn gevoelvolle woorden. Vervolgeus verzoekt de spr. eerst het dorde agenda-punt in behandeling te ne men en daarna de verkiezing van een nieu we voorz., aangezien de heer Blanken weinig tijd rcsst. De heer v. d. Breggen releveert, dat op dc vorige ledenvergade ring de heer P. Wijfje vóór l Jan. 1931 gaarne een vergadering belegd zag om dc al of niet uittreding uit do N. V. Z. te be spreken. Het bestuur heeft hier gevolg aan gegeven. De voorz. vraagt of een der loden hierover het woord wensch. De heer Wijfje rijst op met zijn papie ren om als „getuige a décharge" de N. V. Z. onder de loupe" té nemen. Spr. wil de vergadering er op wijzen, dat hij hier niet gekomen is om i!e X. V. Z. „om hals te brengen'', doch enkel om aan te toonen dat. het lidmaatschap van do N. V. Z. aan E. H. meer geld kost dan zij er feitelijk van profiteert. In October 1931 waarschijnlijk invoering van een wekelijkschen dienst Als de heer Wijfje eindigt, komt do lieer Blanken aan het woord. De heer Wijfje vindt in den voorz. der N. V. Z. een tegenstander, die zoowel phy- siek als geestelijk, verre de meerdere is van den heer Wijfje. De uitslag is dan ook dat de heer Wijfje in figuurlijken zin knock-out wordt geslagen en de heer Blan ken onder daverend applaus overwinnaar blijft. De heer burgemeester dankt den heer Blanken voor zijn krachtig betoog. In zijn waardigheid van eere-voorz. zegt spr., de gemaakte opwerpingen beantwoordend, dat de r. van A. wel wettelijk handelt, maar dikwijls toch zeer hard. Het is waar dat drie patiënten uit onze gemeente sa^ natoriumverpleging genieten en uitgezon den zijn door de t. b. c.-vereen. alhier, maar de lieer Wijfje moet niet uit het oog verliezen, dat dit uitzonderingsgevallen zijn. De t. b. c.-vereen. had dit nooit kun nen klaar spelen, zoo zij geen steun had gekregen van anderen. Spr. noemt de niet- geringe medewerking van Z. D. H. Mgr. Diepen, bisschop van 's-Bosch, bescherm heer van het Pius-gesticht te Harderwijk, wiens welwillende steunverleening. de burgemeester in deze wist te verkrijgen. Verder deelt spr. mede dat Ds. Van de Wij he een bedrag ad 1500.— voor dit charitatieve doel wist los te krijgen. Met deze uitzonderingsgevallen, aldus de bur gemeester, mogen we dus in het algemeen geen rekening houden. En, is het nie& veel mooier, als men door het lidmaatschap der XT. V. Z., récht heeft op uitzending? De heer Blanken verlaat onder een lang durig applaus de vergadering. Een korte pauze volgt; sigaren worden gepresen teerd. Na de pauze komt iu stemming hei al of niet uittreden uit de N. V. Z. Allen zijn nu vóór het lidmaatschap der N. V. Z., ook do heer Wijfje, nadat het bestuur hem heeft toegezegd begin 1931 een ver gadering uit te schrijven voor de werk gevers uit E. H. en die er buiten staan, opdat deze zich bij de Landelijke kas der N. V .Z. zullen kunnen verzekeren voor een hooger bedrag 'da- bij E. H. Dezen betalen dan 2.5 procent per verzekerde gulden, tot een maximum van 40. Het bestuur heeft twee candidaten ge steld, de heeren P. .Spreij, hoofd der Chris telijke school en J. V. Roevers, gemeente secretaris. De heer Wijfje vraagt of hij hieruit moest opmaken dat geen der be stuursleden de voorzittersfunctie wil be- kleeden. De heer v. Breggen deelt mede, dat het in het belang van E. H. is, dat de voorz. niet uit de leden wordt gokozen, opdat deze meer vrijheid van spreken kan heb ben. De uitslag der stemming is: P. Spreij 38 en J. Roovers 27 van de 69 stemmen. Alzoo is de heer Spreij gekozen. Na de verkiezing deelt de waarn. voor zitter mede, dat het bestuur besloten heeft het ophalen van een kwartje bij de leden, als een lid gestorven is, af te schaffen. De baten hiervan kwamen ten goede aan do weduwe, die tevens 25.uit de kas van E. H. kreeg. De vergadering gaat met dit besluit niet accoord, zoodat dit mooie gebruik gehandhaafd blijkt. Na eenige punten van minder belang, sluit de waarn. voorz., dc leden voor hun opkomst dankend. NIEUWKOOP. Overleden: G. van den Berg 79 j. wednr. van Oh. F. E. van Asperen van dei- Velde. Ondertrouwd: S. J. Mulders 30 j. en W. B. Borchers 24 j. NOORDEN. Naaikrans. Tot bestuurslid van de R.-K, Naaikrans is benoemd mej. Ohr. Baas, zulks in de plaats van mej. C. Pie- tersenv. d. Zwet, die bedankte. Uitgesproken Johan van Velzen, timmerman, Lis* cur. mr. H. J. M. Tonino, Haarlem. Opgeheven: C. J. Staal, Haarlemmermeer Leiden. Overleden: J. Jacobs zn. 4 bnd. F. H. Langezaal m. 67 j. H. van Beek m. •18 j. B. Frankhuizen-Lemstra wede. 72 j. A. M. de Zwager d. 70 j. J. M. Ba- velaar-v. d. Kroft. v. 36 j. A. W. Kraan dr. 5 wkn. A. de Mooy m. 83 j. A. Boehmer-Wiggers v. 56 j. H. J. Bik m. 80 j. A. Jansspn-van Polanen v. 28 j. W. L. Christiannse wedn. 71 j. J. J. Pijnakker-Ie Xoble v. 58 j. M. Bethlehem. Korft' we:1e. 79 j. A. Teljeur m. 75 j. C. J. Noest wednr. 66 j. M. W. Rosier dr. 73 j. K. de Tombe m. 59 j. S. Sinke- Minnaar wede. 63 j. RADIO-EXPERIMENTEN. Nu de Fokker F IX, PhAGA door haar behouden thuiskomst op Schiphol, gister namiddag, het jaar 1930 voor onze lucht vaartverbinding NederlandIndië op waardige wijze heeft beëindigd, ia het van pas, op dit rustpunt, gemarkeerd door de Kerstdagen, even te overzien, wat siuds de regelmatige hervatting van dien dienst is bereikt. Zooals men weet, was de vlucht van de AGA de vijfde vlucht in den veertiendaag- schen dienst, die op 25 September j.l. tus- schen Amsterdam en Batavia is begonnen. De reisduur verkort. Deze veertiendaagsche dienst vormt de derde étappe in de luchtverbinding Ne derlandIndië.Eersto phase waren de twee vluchten in 1928, waarvan de gemid delde reisduur was 13 Yi dag op de heen- en 11V. dag op de terugreis. Tweede serie waren de zeven vluchten in 1929, waarvan de gem. reisduur op heen- en thuisvlucht resp. 12 2/7 en 1114 dag was, terwijl bij den thans begonnen veertiendaagschen dienst tot heden een gemiddelde reistijd is be reikt van 11 V-i dag heen en 10 J4 dag terug Zoodat tot nog toe in totaal 16 vluchten werden gemaakt, telkens door rust-periodeg van negen maanden onderbroken. De vlucht, die thans met de F IX vol bracht werd, droeg om verschillende re denen een bijzonder karakter. Wij hadden hierover een onderhoud met directeur PI osman, die ons mededeelde, dat hij deze vlucht, ondanks den ondervonden motor- tegenslag, als geslaagd beschouwt. Deze vlucht maakt, aldus de heer Plesman, dat de keus voor onze luchtvloot verrijkt wordt. Wij beschikken thans over drie verschil lende types. In de eerste plaats de F VII B. Hiervan bezaten wij vijf stuks, waarvan twee worden overgedaan aan de Fransche luchtvaart-maatschappij de Air Orieut; twee kisten van ditzelfde type zijn daar om door ons bijbesteld. Het type F VII B blijkt uitstekend ge schikt voor het doel, behalve dat het laad vermogen beperkt is, doch dat hebben wij, door de sterkte der motoreu, tot 5200 kg. kunnen „opvoeren". Het tweede, iets grootere type, is de F XII. Deze is even groot als de F VIII, kan worden opgeladen tot 7250 kg. en heeft een hoogere kruis-snelheid, waarbij de mo toren een zoodanig toertal bobben, dat zij niet overbelast worden en waarbij in dit opzicht zekerheid dus gegarandeerd is. De kruissnelheid van de F XII bedraagt n.L 190 kra. per uur, tegen 165 km. van de F VII B. Het verhoogeu <van de kruissnelheid is van gróót belang ten eerste omdat de werk tijd der bemanning erdoor wordt verkol fc, ten tweede, omdat grootere zekerheid voor dc vluchten wordt bereikt. Het derde type is dan de F IX. Deze kan belast worden tot 9300 kg., heeft eeu snelheid van 193 km. per uur en is, zooals u weet, uitgerust met drie Jupiter-motoren ieder van 450 pk. Overal langs de route heeft groote belangstelling voor dit vlieg tuig bestaan. „Het wachten is er nu in de praktijk maar op", vervolgde de heer Plesman, „hoe de route, naar Indië definitief zal worden. En dan is het onze bedoeling, de vijf F VII B's op den duur te vervangen door vijf F XII's en die, op hun beurt, ten slotte door vijf F IX's. Toekomstdroom: een weke- lijksche dienst. „Wij hopen verder, er zoodra mogelijk toe te kunnen komen, onzen veertiendaag schen dienst in een weekdienst om te zet ten. Weliswaar overtreft ook een veertien daagsche luchtdienst een wekelijkschen bo'otdienst in snelheid, maar van den week dienst door de lucht zal het nuttig effect natuurlijk nog véél grooter zijn". De lieer Plesman deelde nog mede, dat met het oog hierop thans onderhandelin gen worden gevoerd met de Posterijen in Nederland en Indië. Bereiken deze tijdig hot gewenschte resultaat, dan hoopt men in October a.s. met een wekelijkschen vliog- dienst op Indië te kunnen beginnen. Vol doende personeel is tegen dien tijd aanwe zig. De capaciteit van het groote vliegtuig-type. Wat nu meer in het bijzonder het type F IX betreft, op de thans beëindigde vlucht heeft de PH-AGA bewezen aan de gestelde eisohen tc voldoen. Dit vliegtuig heeft i«en zeor groote hoe veelheid post uit Indië kunnen meenemen, n.l. 375 kg. mail en 80 kg. dienstpost, terwijl in Bangkok 70 kg. mail, afkomstig uit Sai gon, werd ingeladen. Vooral do uit deze plaats afkomstige hoeveelheden mail ver- toonen een voortdurende stijging. In totaal bevond zich dus 525 kg. lading aan boord. De post uit Indo-China wordt te Bagdad afgegeven aan de Fransche mij. Air Orient, indien do uitsluiting op den dienst Bagdad —Marseille van die onderneming gehaald kan worden. Een uitstokendo samenwer king bestaat tusschon de Nodorlandsche en do Fransche onderneming. Die zich ook hierin uit, dat, zoodra de Air Orient be schikt over drie vliegtuigen van het type, dat ook de K.L.M. gebruikt, zij van de door de K.L.M. langs de route opgeslagen on derdeden gebruik zal kunnen maken, waar tegenover de K.L.M. in de gelegenheid zal zijn, dit zelfde te doen met. de onderdee- len, welke de Air Grient langs de route stationneert. De weors-omstandigheden. Tot heden heeft de K.L.M. op Indië uit sluitend in de periode SeptemberJanuari gevlogen. Wanneer haar geen diplomatioke moeilijkheden in den weg worden gelegd en de K.L.M. dus haar veertiendaagschen dienst ongestoord kan voortzetten, zal be gin 1931 voor het eerst gevlogen worden onder andere omstandigheden dan tot nu toe. In hoeverre dit de regelmatigheid van den diénst gunstig of ongunstig zal be- invloeden, laat zich thans nog niet over zien. Echter bestaat de verwachting, dat na Februari de weersomstandigheden in Europa den regelmatigen gang der Indië- vluchten zulen bevorderen. Welken invloed de zware moessonregens op het bedrijf zullen hebben in de maanden Mei, Juni, Juli en Augustus, laat zich thans nog niet voorspollen. Men verwacht ech ter, dat tegen dien tijd het personeel een zoodanige ervaring zal hebben, dat het ook tegen deze zeer groote moeilijkheden zal zijn opgewassen. In de zomermaanden zal het verkeer door Europa zeer eenvoudig zijn; de moeilijkheden zullen meer liggen in Irak en Burma. De radio aan boord. Foor het eerst in de geschiedenis van de luchtverbinding met Indië werd ditmaal o. de PH-AGA een radio-installatie moe genomen. De heer Strijkers, dien het „Hbld." naar zijn bevindingen hieromtrent, vroeg, ver klaarde, nog niets definitiefs te mogen meedeeien, daar hij eerst rapport dient uit te brengen aan den Minister van Water staat. Maar „iets" kon hij dan toch wel vast vertellen. Zoo deelde hij mede, dat tijdens het vlie gen boven de Middellandsche Zee contact werd verkregen met een Nederlandsch schip. „Het was de eonige boot, die we tusschen Oret-a en de Noord-Afrikaansche kust zagen. We vlogen er laag overheen, doch het schip voerde geen vlag en den naam konden we niet lezen. Per radio kre gen wij evenwel verbinding met den ka pitein, die een landgenoot bleek te zijn en zoo vriendelijk was, ons de situatie op te gev»n". De hoer Strijkers wist niet meer precies, hoe het schip heette, maar in elk geval was het een „....kerk". In de buurt van Rangoan kreeg men de „Kangian" in zicht. Deze gaf de draad- lioze persberichten aan de vliegers door, waar zij heel blij mee waren, daar zij in dagen niets over het gebeuren in het va derland hadden gehoord. Het experimenteele deol van de radio- wcrk/.aamhedon bestond vooral uit proe ven met de korte golf. Hetgeen alleen mo gelijk was, als men de betrouwbare lange golf niet voor eigen gebruik noodig had. De resultaten van deze proeven waren op de terugreis betor dan op de heenreis. Do bedoeling was, na te gaan, in hoever de radio-organisatie langs het traject toerei kend is voor de vluchten en hoe door re gelmatig contact met de grondstations de veiligheid zoo groot mogelijk kan worden gemaakt. In Europa, Egypte, Irak, langs de Per zische Golf en in Engelsch-Indië zijn thans, naar de lieer Strijkers meedeelde, stations, in het bijzonder geschikt tot het onder houden van draadloos contact met de lucht vaart. Voor het overige zocht men verbin ding met de kustetations. Zoowel op de korte als op de lange golf konden op deze wijze groote afstanden overbrugd worden. Van hot mooie resultaat op de thuisreis heeft de heer Plesman al gewaagd. Zooals bekend, raakte de korte golfzeu- dor op de heenreis onklaar. Tusschen Caïro er Bagdad is deze gerepareerd. Do lange golf-installatie is geen oogenblik defect geweest. Welwillende houding van de buitenlandsche autoriteiten. Het. blad voegt aan deze mededeeli.i^' i van den heer Strijkers nog een enkele, van officieoio zijde verstrekte, bijzonderheid toe. De directeur vau den luchtvaartdienst, waaronder de radio-inrichting op het vlieg veld. Waalhaven ressorteert, heeft tueae- gedeeld, dat reeds gebleken is, dat over een zeer grooten afstand op korte golf ver binding met een vliegtuig kan worden on derhouden, dooh dat in de eerste plaais het gebruik van de normale „luchtvaart- golf" van 900 m. in verband met de uitste kende organisatie van de op die golfleng te werkende grondstations langs oen groot gedeelte van do route, moet worden ont wikkeld. Verdere proeven zullen moeten uitmaken, of daarvoor met lichtere instal laties, dan waarvoor de PH-AGA do be schikking ha<i, kan worden volstaan. Door de goede samenwerking van de vel schillende hierbij betrokken diensten in Noderland en Indië en de welwillende hou ding van de daarbij betrokken autoriteiten in het buitenland, kon op deze vlucht baanbrekend werk worden verricht. Dank z'j deze niedowerking stonden hot vlieg tuig ten dienste de krachtige korto-golf- stations te Bagdad en Karatsji en een gan- sche reeks van lange-golfstationsr van Ara sterdam tot Batavia. Ook door het korle- golfstation van de Technische Hoogoschool te Delft is nuttig werk geleverd. Het volgende vliegtuig. Het volgende vliegtuig, dat 25 December onder commando van den heer Tepas naar Indië vertrekt, zal uitgerust zijn met een klein radiotoestel, dat bediend wordt door don vliegtuigbestuurder Tepas zelf, die ge oefend is in het seinen met dit. apparaat.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 15