BÜIÏENL. BERICHTEN NED. OOST-INDIE ZATERDAG 27 DECEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 De brand in het stoomgemaal te Spaarndam. Omtrent den brand in het St-oomgemaal van het Hoogheemraadschap Rijnland te Spaarndam wordt nog nader gemeld, dat tengevolge van de snelle uitbreiding van het vuur het noodig bleek een tweede mo torspuit uit Haarlem te ontbieden. Toen deze arriveerde kon met acht stralen water gegeven worden. Het vuur werd hierdoor spoedig minder en omstreeks twaalf uur was het gevaar voor uitbreiding geweken. Het machinegebouw on de kolenloodsen waren toen vrijwel geheel uitgebrand. Voor zoover is na te gaan heeft de stoommachi ne welke een vermogen heeft van 300 PJ£. en met 3 ketels werkt, aanzienlijke schade gekregen, zoodat het geruimen tijd kan du ren voor het gemaal weer kan werken. Het juiste bedrag der schade moet n>g worden vastgesteld. Het stoomgemaal is een van de vier ge malen welke een totale oppervlakte van meer dan 90.000 H.A. in Noord- en Zuid- Holland bemalen. De schade, door den brand, in het stoom gemaal te Spaarndam aangericht, is vrij aanzienlijk. Het machinegebouw is goed deels vernield en de machines zijn voorgoed onbruikbaar. Dientengevolge is het stoom gemaal voorloopig buiten werking. Het boo- zempeil in den polder is op het oogenblik normaal en wanneer dan een al te krach tige aanvoer van polderwater in den ko menden tijd achterwege blijft, valt geen ernstig euvel te duchten en kunnen de drie overige loozingspunten: het gemaal te Half weg en de sluizen te Katwijk aan Zee en Gouda de uitwatering vlot doen verloopen. Wanneer men met het herstelwerk gereed is, kan nog niet worden bepaald. Hevige fabrieksbrand te Vee- nendaal. Textielfabriek grootendeels uitgebrand. Op den eersten Kerstdag, des morgens omstreeks half tien ontdekten voorbijgan gers brand in de fabriek van de Maat schappij voor Textielindustrie v.-h. Oorn. Roessing óc Co. te Veenendaal-de Klomp. Onmiddellijk werd de directeur van de fa briek, de heer Roessing gewaarschuwd, die erin slaagde uit het kantoor nog eenige stukken te redden. Het bleek, dab brand was uitgebroken in de weverij. Het vuur greep snel om zich heen en de brandweer der fabriek en de vrijwillige brandweer van Veenendaal kon den tegen de vuurzee weinig uitrichten. In verband hiermede werd de hulp van de brandweer uit de omliggende gemeenten ingeroepen. De motorbrandspuit uit Am- hem was spoedig ter plaatse. Het vuur werd krachtig bestreden. De oorzaak van den brand i^onbekend. De schade, die aan zienlijk is, wordt door verzekering ge dekt. Winkelbrand te Groningen. Donderdagnacht te ongeveer vier uur heeft een ernstige uitslaande brand ge woed in de manufacturen-winkel van de firma J. Bulthuis, a£n den Oosterweg te Groningen. De inwonende winkelchef ont dekte. den brand. De bewoners waren af wezig. D6 brandweer, die spoedig ter plaatse was. kon den winkel niet meer be houden. Het blusschingswerk vorderde bij na vier uur. De geheele winkel, alsmede het kantoor en een daarachter gelegen ver trek brandden vrijwel uit. De oorzaak van den brand is nog onbekend. De winkel was leeg verzekerd. Twee schuren afgebrand. Een hotel in gevaar. Donderdagmiddag om vijf uur brak brand uit in twee groote schuren te Vree land, staande op een terrein, gelegen naast hotel „Neerlandia". De schuren, die het eigendom zijn van den beer Scheltema, di recteur van het hotel, waren in gebruik van een rnelkvrachtrijder, die er o.a. zij a auto stalde en waarin zich behalve een aantal vaten met benzine een aantal var kens en konijnen bevonden. Daar gevaar voor een explosie niet denkbeeldig was, moest het hotel, waar een zestal logeer gasten verblijf hielden, ijlings worden ont ruimd. Men slaagde er evenwel in de auto de vaten benzine in veiligheid te bren gen. Ook het grootste deel der varkens kon worden gered. De andere dieren kwamen in de vlammen om. De atoombrandspuit dor vrijwillige brandweer van Vreeland beeft he1 vuur met twee stralen bestreden, doen kon niet verhinderen dat beide schuren tct den grond toe afbrandden. Het hotel kreeg slechts onbelangrijke waterschade. De schade wordt door verzekering gedekt. Brand onder een schoenen magazijn. Gistermiddag kort na 4 uur ontdekten bewoners van een perceel aan de St. An- thonisbrecstraat te Amsterdam, dat rook hun .woning binnendrong. De brandweer werd gealarmeerd en bij haar aankomst bleek, dat de rook afkomstig was van het beelndende perceel St,. Anthonisbreestraat 61, waarin gevestigd is de schoenenwinkel van de N.V. Schoenenmagazijn „Rem brandt", eigenaars de hceren Monasch. Uit de kelder, waarin op stellingen een groote voorraad schoenen stond opgeslagen, drong rook de winkel binnen en toen de brand weer in de kelder wilde afdalen bleek deze geheel gevuld te zijn met een dichte ver stikkende rook, zoodat men slechts niet behulp van een gasmasker men ge bruikte maar weer hot oude model met de slang en de blaasbalg in de kelder kon komen. De rook belette elk uitzicht en vuur viol er aanvankelijk niet te ontdekken. Niettemin werd een stevige straal gericht op de stellingen met schoenwerk, waar de hitte vandaan kwam. Groote rookwolken drongen naar builen, den winkel in en ook door de insnijding tusschen perceel 61 en het belendende huis. Hardnekkig bleef men water op de smeulenden bran dende massa werpen, en hardnekkig bleef de rook naar buiten wolken. Af en toe daalde een brandwacht met rookmasker in den kelder af en eindelijk tegen half zes, werden de rookwolken iets minder dik en ontdekte de afgedaalde brandwacht in de achterste hoek van den kelder een laaien- i de vuurkolom, die nu echter spoedig sis send bezweek onder de stevige straal, die erop gericht werd. Hiermede was het blus schingswerk echter niet ten einde. Op ver- i schillende plaatsen in den kelder en tus schen de muren moest het vuur onschade lijk gemaakt worden en pas tegen zeven I uur konden de laatste wagens inrukken, j Het blusschingswerk stond onder leiding van hoofdbra-ndmeester Hartdorf, die zelf met het nieuw model gasmasker, ook nog even een kijkje in den kelder kwam nemen. Ook de commissaris van de sectie, de heer Harrebomoe, was ter plaatse aanwezig. Omtrent de vermoedelijke oorzaak van den brand vernemen wij, dat in den kelder altijd een electrisch kacheltje stond te branden om het opgeslagen schoenwerk te beschermen tegen vocht. Waarschijnlijk is door hitte-uitstraling van het kacheltje een der doozen of stellingen in brand geraakt. Verzekering dekt de schade. 0NVELIG SPANJE. Nederlanders door roovers overvallen. De heer Hennink, die in Mei van dit jaar voor een autotocht naar Kaapstad van Den Haag is vertrokken is met zijn reis gezelschap in Spanje in den nacht van 17 op 18 December j.l. in het rotsgebergte tus schen Grandda en Priega het slachtoffer geworden van een roofoverval. Hij schrijft ons hieromtrent: In het holst van den nacht werden wij door een zestal gewapende roovers over vallen. Wij stonden volkomen machteloos tegenover de op ons gerichte geweerloo- pen. De roovers doorzochten onze bagage en legden beslag op een koffer, bevattende kleedingstukken, geld, zilveren en gouden vooiwerpen, alsmede ons „carnet de Pas sage". Onze honden lieten zich echter door de dreigende wapens niet afschrikken en werden door de roovers ernstig mishan deld. Nadat wij allen waren gekneveld ver trokken de bandieten. Na geruimen tijd slaagden wij erin ons te bevrijden. Het was toen vier uur in den nacht. Tegen het aan breken van den dag zochten wij met onze honden de omgeving af om een spoor van de roovers te ontdekken. In een ravijn troffen wij den gestolen koffer aan. Hij was echter ledig. Van de rooversbende werd geen spoor gevonden. Wij vervolgden daar op de reis naar Priego, waar wij de politie oogenblikkelijk in kennis van het gebeurde hebben gesteld. Een verzonnen verhaal. Dezer dagen kwam zekere B. J. van B. uit de Cerlesche zijstraat te Tilburg bij de politie 'n aandoenlijk verhaal doen. Met zijn zwager J. Str. uit Breda, was hij per rijwiel van Breda gekomen. Omstreeks 5 uur waren zij bij Dondewijk. Daar sprongen plotseling twee mannen van achter een boom vandaan en onder de sommatie „haJt" schoten zij v. B. met een revolver in den linkerarm. De politie vond inderdaad een schotwonde en de man werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar de kogel werd verwijderd. De recherche vond echter in 't verhaal enkele onwaarschijnlijkheden. Men toog op onderzoek uit eu nadat ook de vrouw van v. B. wat nader aan den tand was gevoeld kwam dra de waarheid aan het licht. Van B. was bij zijn zwager Str. in Breda Zondag op bezoek geweest en laatstgenoemde had hem toen een brow ning laten zien. Toen de vrouw van Str. het wapen in de hand kreeg, ging 't ding plotseling af en trof van B. in den arm. Het was dus een eenvoudig ongeluk, doch om zich veilig te stellen voor de uitkeering van de Rijksverzekeringsbank had v. B. met zijn zwager het schoone verhaal verzonnen, aldue het „D. v. N." De mannen waren ook heelemaal niet per fiets uit Breda gekomen, doch per trein. Het vinden van de spoor kaartjes op beide mannen en de verklaring van de vrouw van v. B. bij de huiszoeking dat de fiets enin Breda stonden, deed de twee mannen tenslotte door de bekende mand vallen. Veerboot SchiermonnikoogOostmahorn aan den grond. Gistermiddag is de veerboot op den dienst OostmahornSchiermonnikoog op de terugreis naar eerstgenoemde plaats, met post en passagiers aan boord, tenge volge van den krachtigen Oostenwind, waardoor een lage waterstand ontstond, aan den grond geloopen. Tegen midder nacht hoopte men bij hoogwater vlot te komen. Mislukte poging tot roof. Bij de firma G. op de Laan van Meerder- voort te 's-Gravenhage werd plotseling de deur opengeworpen en kwam een man den winkel binnen. Hij deed een greep in een collectie bijouterieën, welke waren uitge stald en ging er vandoor met een collier, dat echter later slecht» een imitatie-col lier bleek te zijn. De man holde weg, doch werd achtervolgd. Gedurende deze achter volging wierp hij het collier weg en wist zelf te ontkomen. Ontrouw ambtenaar. Bij de Haagsche politie heeft zich aan gemeld de ze^n-veertig-jarige A. P. W. K., ambtenaar bij de Coöp. Vereeniging Centraal Beheer, die bekende zich schul dig gemaakt te hebben aan verduistering van ruim 800.ten nadeele dezer instel ling. Cocaïne en Morphine in beslag genomen. Politie en Rijksambtenaren deden Woensdag een inval in een perceel aan de Beltstraat te Enschedé, waar oen groote partij cocaïne en morphine, grootendeels verstopt in een kinderwagen, in beslag werd genomen. De bewoner werd gearres teerd. JEen revolveraanslag. Dinsdagavond is volgens de „L. K." in de Spoorstraat te Treebeek een aanslag ge pleegd op den filiaalhouder der Edah-cum- binatie, den heer H. L. Een tot nog' toe onbekend individu hield hem een revolver voor en riep: „Hande hoek!" Tegelijk ont rukte hij den heer L. diens tasch met 200 en nam de vlucht. Politie en aangevallene zochten per mo torfiets de omgeving af, wegens den dik ken mist zag men van den dader, die waar schijnlijk Duitscher is, echter geen spoor. ONGELUKKEN SPOORWEGONGELUK IN CALABRIE. Machinist en stoker gedood. I Tn de nabijheid van het station Praia- inare in Calabrië is in den Kerstnacht een sneltrein ontspoord, waarbij de locomotief, j de dienstwagen dei posterijen en twee per sonenwagens kantelden. De machinist en de stoker werden gedood. Van de passa giers werden acht personen gewond. Hotel in San Francisco door ontploffing verwoest. Een van de grootste hotels te San Fran cisco is volledig verwoest. De oorzaak wordt teruggebracht op een ontploffing Er ontstond daarbij een groote brand, die zich met buitengewone snelheid aan de omgeving mededeelde. Aan de tegen woordigheid van geest van een der be dienden is het te danken, dat ongeveer 150 logeergasten tijdig konden worden gered. Brandweerlieden slaagden er in een groot aantal kinderen, dat in een der za len Kerstmis vierde, in veiligheid te bren- i gen. De doo l onder den Kerstboom. Op len Kerstdag vond te Dusseldorp een tragisch ongeval plaats. De beide kin- i deren van de familie Windhoevel gingen ochtends om zes uur zonder dar hun ouders het bemerkten in hun nachthemp naar de een verdieping lager liggende woonkamer om de voor hen bestemde on der den kerstboom gei eed liggende ge schenken te be-woafj eren. De kinderen staken eenige kaarsen van de kerstboom aan, met het gevolg, dat de haren en het nachthemdje van een der kinderen in brand vlogen. Op het geroep der kinderen snel den de ouders naar de woonkamer waar zij het kind in een deken rolden. De kleine had 'inmiddels echter reeds zulke ernstige brandwonden opgeloopen, dat zij in den loop van den middag in het ziekenhuis, waarheen zij vervoerd was, overleed. HEVIGE AARDBEVING IN ARGENTINIË. Een stad verwoest. Het Noordwesten van Argentinië is door een hevige aardbeving geteisterd. Hier- door werden 35 personen gedood en 70 ge- wond. De stad Poma in deze provincie zou geheel vernield zijn. Een hulpexpeditie 1 i« onderweg. i Uit Cavafate. eveneens in de provincie Salta, wordt gemeld, dat het gebied van de aardbeving zich oitst-ekte van San Carlos de Cayafate tot de Andes, ook in I het aangrenzende gedeelte van Chili. De grond vertoonde plotseling gapingen, wel- ke zoo breed waren, dat huizen er in ver dwenen. GROOTE OVERSTROOMING IN ROEMENIE. Een sta:l ontruimd. Tengevolge van heftigen regenval is de Dnjestr buiten haar oevers getreden. In de stad Cetatea Alba zijn tengevolge van de overstrooming veertig huizen inge stort. De stad moest geheel ontruimd wor den. Tusschen de genoemde stad en het na- burige stadje Uretki is de spoordijk op verschillende plaatsen onderspoeld. Noodlottige storm aan de kust van Mexico. Tengevolge van hevige stormen, die te Tampico gewoed hebben, zijn vijf personen verdronken. Drie Amerikaansche zeelieden werden van het dek geslagen van een tankboot, die naar de haven werd ge sleept. Noodweer boven Sardinië. Sinds vier dagen wordt Zuid-Sardinië door hevige winterstormen geteisterd. Overstroomingen hebben groote schade aangericht. Het spoorwegverkeer is op vele trajecten gestoord. Het hooge water komt thans verder dan in het. voorjaar toen het dorp Uta werd verwoest. Strenge vorst in Spanje. De Kerstvacantie in Spanje is ingezet met een hevige koude; in Midden Spanje vriest het 15 gr. In de afgeloopen drie da gen zijn 4 personen door de koude be zweken. Dierentemmer door zijn tijgers aangevallen In een plaats in Zuid-Frankrijk i® een Duitscho dierentemmer door tijgers aan gevallen. De man was juist begonnen met de dres suur van zes pas uit Indië aangekomen tijgers. Een der tijgers sprong plotseling op hem toe en sloeg hem met den klauw in het gezicht. Toen gingen ook de overige dieren den temmer te lijf- Slechts met moeite gelukte het, de bees ten terug te drijven. De ongelukkige werd in deerni8waardigen toestand naar een zie kenhuis vervoerd, waar hij terstond geope reerd is. Er bestaat slechts weinig hoop, hem in het leven te behouden. VERSTORING VAN KERKDIENSTEN TIJDENS KERSTMIS. Tijdens de godsdienstoefening op Hei- ligenavond in den Dom te Bremen vond een incident plaats, doordat bij het begin van den dienst drie of vier .opgeschoten jongelui begonnen te schreeuwen en os. riepen: „geef ons werk". Toen de politie arriveerde waren de schuldigen reeds ge vlogen. Een door de communist en aangekondig de werkloozendemonstratie op den voor avond van Kerstmis was door de politie verboden. Te Passing, ongeveer 8 K.M. ten westen van Münehen, had de pastoor van de Ka tholieke kerk een dreigbrief ontvangen, waarin hij gewaarschuwd werd dat hij tij dens de Kerstmis van den kansel zou wor den afgeschoten. De brief werd in handen gesteld van de politie die er voor zorgde dat eenige in civiel gekleede politieman nen tijdens den dienst in de kerk aanwezig waren. Toen de dienst begonnen was trachtten eenige jonge communisten de kerk binnen te dringen. Door kerkgangers werden zij echter naar buiten gedrongen, waarbij zij eenige harde klappen opliepen. In den Berlijnschen Dom vond tijdens de ochtendfeestmis op eersten Kerstdag een incident van geheel anderen aard plaats. De 39-jarige „evangelist" Fritz Schulz, die den dienst bijwoonde, wierp plotseling een der Kerstboomen om, roe pende „weg met dit heidensch tuig". De man, die in opgewonden toestand verkeer de, werd buiten het kerkgebouw gebracht en ter beschikking van de politie gesteld. Tijdens de beide feestdagen, deden zich te Berlijn geen incidenten van bijzonderen aard voor. Behalve een klein aantal ver keersongevallen kwam een aantal branden voor, ten gevolge van het omvallen van Kerstboomen, welke branden alle door de brandweer zondtr veel moeite konden wor den gebluscht. In totaal beroofden zich gedurende de beide Kerstdagen te Berlijn 7 personen van het leven. Oostenrijksche scholieren als zelfmoordenaars. Tn de Neder-Oostenrijksche stad Krems hebben jongens- en meisjes scholieren van de middelbare school den treurigen moed gehad een zelfmoord-club op te richten, met statuten in optima forma en contribu- tiegelden, waarvoor wapens en munitie werden gekocht. De 15-jarige scholier Herbert Ehrenber- ger was de eerste, die volgens die statuten, aan zijn leven een einde moest maken. Motief: een slecht rapport. En om deze beuzelachtige reden werd inderdaad een jong leven geofferd de jongen schoot zich in bijzijn van een klas- segenoot-, die dezelfde waanzinnige daad moest begaan, door het hoofd. Toen het vriendje zijn makker levenloos zag neerstorten, ontviel hem gelukkig den moed om diens voorbeeld te volgen. Het droevig gedoe van deze kinderen is intusschen wel een zeer ernstig teeken van de moreele inzinking die in sommige lagen van het zwaarbeproefde Oostenrijk sche volk bestaat. Jules Verne's kleinzoon naar de Noordpool? Naar de Amerikaansche bladen mede- deelen, zal de Engelsche ontdekkingsreizi ger sir George Hubert Wilkins, die zich zooals bekend over. -eenigen tijd per duik boot naar de Noordpool wil begeven, op zijn tocht worden vergezeld van Jean Jules Verne, een kleinzoon van den beroemden schrijver. De kapitein van Wilkins' duikboot ie in middels naar Frankrijk vertrokken, ten einde Jean Jules te verzoeken de duikboot te doopèn. „Twintigduizend mijlen onder zee" luidt, de titel van een van Jules Verne's werken, een ideaal, dat zijn kleinzoon thans mee zal helpen te verwezenlijken. Dichte mist aan de Middellandsche Zee. De dichte mist, die gedurende de laat ste dagen boven Engeland, België en Noord-Frankrijk heeft gehangen, is thans ook aan de Fransche Middellandsche Zee kust opgetreden. Sinda Woensdag was Tou lon in een dichten mist gehuld, waardoor het scheepvaartverkeer ernstig belemmerd wordt. Onder deze omMandigheden zijn vele schepen niet uitgevaren. Gedurende den geheelen dag en nacht loeiden de sirenes. Het. kuststntion van Marseille heeft een draadiooze mededeeling opgevangen, vol gens welke het stoomschip „Catetanac" zich in volle zee in gevaar bevindt. Het schip heeft de schroef verloren, waardoor het stuurloos rondzwalkt. Gevaarlijk spel. Op heb station Oebisfelde hadden drie kinderen een flescn met carbid gevuld, waarna zij er water in goten, waardoor de flesch sprong. Een glasscherf sneed de halsslagader van een jongen door, waardoor de knaap op de plaats doodbloedde. Ook de beide andere kinderen werden door glasscherven ernstig gewond. HET MILL 10 EN EN-LEG ER DER WERKL00ZEN. Het aantal werkloozen in Duitschland is opnieuw gestegen, en wel van 3.7 mil- lioen op 30 November tot 3.977.000 op 15 December j.l. Het aantal werkloozen in Engeland be droeg 15 dezer, 2.299.592, d.i. 7370 minder dan op 8 December. Naar uit New York wordt gemeld, blijft de werkloosheid in de Vereenigde Staten nog steeds toenemen. Volgens de bereke ning van den Amerikaanschen vakvereeni- gingsbond is het aantal werkloozen in de Vereenigde Staten gedurende de eerste helft van December met 300.000 toegeno men, zoodat het thans 5.25 millioen be draagt. Peper als wapen. In da wijk Ublenhorst te Hamburg werd Woensdagmorgen een 18-jarige banklooper door een man aangevallen, die hem een handvol peper in het gezicht gooide, een actetaech met 8800 M. ontrukte, op de ach terplaats van een gereedstaande motor fiets sprong en met zijn helper verdween. Chineesch bankier te Sjanghai ontvoerd. Naar da „Times" uit Sjanghai verneemt, is in de woonwijk van de internationale nederzetting aldaar de Chineesche bankdi recteur Tsjoe in zijoi auto door zes gewa pende mannen overvallen. Zij doodden den chauffeur, verwondden de dochter van den bankier en twee andere personen en ont voerden Tsjoe in hun eigen a-uto. Toen de politie ter plaatse kwam, was geen spoor meer van de roovers te ontdekken. D00DENTAL VAN DEN MERAPI H00GER? Niet-officieele berichten spreken van meer dan 800 slachtoffers. VLIEGTUIGEN VOEREN VOEDSEL AAN. Aneta seint uit Jogjakarta: Niet-off- eieple berichten melden, dat het aantal slachtoffers van de uitbarsting van den Merapi meer dan achthonderd bedraagt. Deze berichten kunnen echter niet offi cieel bevestigd worden, gezien de onmoge lijkheid, een groote streek van het geteis terde gebied te onderzoeken, daar de zich vormende giftige gassen een verblijf aldaar onmogelijk maken. De inwoners van de ge- isoleerde dessa's kunnen worden gered door het oversteken van de door de regens ge deeltelijk afgekoelde oppervlakte van den lahar (zandstroom). De vulcanologische dienst onderzocht den lahar onmiddellijk, nadat hij den krater had verlaten en con stateerde de enonne hitte van 1350 gra den. Het aantal vluchtelingen heeft de 24.000 bereikt. Bij Doekoen zijn thans drie laharstroo- men. n.l. een bij Blonkeng, een tweede in het Semoworavijn, de derde hier tusschen met richting Doekoen. Voortdurend wor den in den Semowo-laharetroom explosies waargenomen. Legervliegtuigen maken ver kenningsvluchten boven het terrein van de ramp. Een vliegmachine heeft heden twee zakken, in totaal met 40 K.G. levensmidde len, rijst, zout-, lucifers, rookartikelen, in de ingesloten dessa's geworpen. Een der zakken kwam in een ravijn terecht, de an dere op de goede plaats. Men kon duide lijk zien, dat de dessabewoners de goede ren dadelijk verdeelden. Het vliegtuig is later weer opgestegen, om nogmaals twee zakken levensmiddelen met de parachute in de dessa te laten vallen. AANKOMST VAN HET KERSTVL1EGTUIG. Het vliegtuig, dat de Kerst-mail naar Indië vervoert, is Woensdag te Medan aangekomen en bereikte Batavia den len Kerstdag. Teneinde de geadresseerden in de gele genheid te stellen, nog per keerende lucht post op de ontvangen correspondentie te antwoorden, is in onderling overleg tus schen de K. L. M. en de Nederlandsche en Indische postadministratie, het vertrek van het retourvliegtuig één dag verschoven en gesteld op heden. Zaterdag. DE 0CEAANVLUCHT VAN HET ITALIAANSCHE M AR INE»ESKADER. Het eskader van 14 Italiaansche marine vliegtuigen, dat onder leiding van den It-a- liaanschen Minister van Oorlog Balbo naar Brazilië zal vliegen, heeft Donderdag de laatste etappe van de vlucht in Afrika afgelegd. Te 7.55 uur plaatselijken tijd ver trok het eskader op 1-pn Kerstdag van Villa Cisneros en te half vijf des middags streek het eskader op het water neer te Bolama, de hoofdstad vau Pottugeesch Guinea. De volgende etappe gaat nu, dwars over den Atlantischen Oceaan, naar Natal, in Brazilië. Dit traject van ruim 3000 mijl zal het moeilijkste gedeelte van de t-ocht zijn. waarbij aan het eskader de zwaarste eischen gesteld zullen worden. Men schat den tijd, dien het eskader voor dit traject dat over de Fernandez Noronha-eilan- den gaat noodig zal hebben, op 18 uur. Generaal Balbo wil daarom starten bij vol le maan, en wel indien de weersgesteldheid dit toelaat op 5 Januari a.s. Elk vliegtuig, met 4 koppen bemanning aan boord, zal worden voorzien van 3500 K.G. benzine, 180 K.G. olie, 50 K.G. water en levensmid delen voor 4 man. Reeds twaalf maal is een Oceaanvlucht over het Zuidelijk gedeelte van den Atlan tischen Oceaan gemaakt, maar nog altijd door afzonderlijke vliegtuigen, zoodat voor deze eerste vlucht van een geheel eskader groote belangstelling bestaat.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10