MELT'S SPORT LUCHTVAART UIT DE OMGEVING De Man van Nergenshuizen WOENSDAG 24 DECEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 R. K. KAMER-CENTRALE LEIOEN. In de bestuursvacature, ontstaan door het bedanken van den heer Gouverneur, is thans voorzien. De heer de Boer, Noord- wijk, dio eerste opvolger was, heeft we gens drukke werkzaamheden de aanwijzing niet aanvaard, waarna, de heer H. J. van Mil te Zoeterwoude aan de beurt was. Deze heeft medegedeeld, dat hij de be stuursfunctie aanneemt. EEN DICTATOR IN DEN AETHER? Wie den zender tegenhoudt. Donderdag heeft de heer F. Teulings in de Twe-ede Kamer weer eens de noodza kelijkheid in het licht gesteld van de sa menwerking der vier omroeporganisaties. De Minister van Waterstaat, de heer Reymer, heeft zich volkomen op hetzelfde standpunt geplaatst en er aan toegevoegd, dat zijn beslissing over den bouw van een nieuwen zender reeds lang zou zijn geno men, wanneer deze samenwerking er ge weest ware. Wij constateeren, dat op die samenwer king van katholieke zijde werd aangedron gen. Hierop mag nog wel eens worden ge wezen, daar den katholieken nog maar steeds verweten wordt, dat zij de schuld zouden zijn van misstanden op Radio- gebied. Die schuld ligt elders bij de A. V. R. O., welke dictator spelen wil in den aether en zich aan zijn luchtkasteel blijft vergapen. Als de A. V. R. O. weer eens schreeuwt om een zender, weet iedereen, dat het haar schuld is, dat deze er niet komt en dat deze er niet zal komen zoolang er geen samenwerking za' zijn. Wanneer de minister het initiatief zal nemen, om de vier omroepvereenigingen tot samenwerking te brengen, zal hij maar *en van de vier tot rede hoeven te brengen. De nieuwe Gouverneur-Generaal. Onjuist bericht. Het belicht van het „Haarlemsch Dag blad" als zou onze minister van buiten land sche zaken bestemd zijn voor Gouver neur-Generaal van Nederlandsch-ïndië is zelfs van allewaarschijnlijkheid ontbloot. Er is over de benoeming van den nieu wen Gouverneur-Generaal aldus bericht men van bevoegde zijde, nog geen enkele beslissing genomen. VOETBAL DIOC. HAARL. BOND. Wedstrijdprograrrma voor 2den Kerstdag. Eerste klasse B. India I—T. Y. B. B. II Tweede klasse C. D. O. S. ILisse II; Alliance IH. B, C. III; Onze Gezellen IIVictrix I. Tweede klasse D. V. A. O. I—V. V. L. I; G. D. A. II—St. Bernardus I; V. A. P. ILenig en Sn. II. Derde klasse E. V. V. F. IAlliance II. Vierde klasse G. P. F. C. VWestlandia II; Wilhelmus IV.-Ra va I. Vijfde klasse D, S. J. C. VAlph. Boys III; Alph. Boys II-O. V. V. III. Vijfde klasse E. Graaf Willem IV—A. V. V. Ill; V. V. P. II—S. D. S. III. Junioren-competitie District Leiden. Afdeeling A. V. V. B. I-O. V. V. I, S. J. 0. I—R. W. D. I; Lisse I—Alphensche Boys L Afdeeling B. V. V. B. II—Lisse II (2 uur). Waar geen aanvahgsuur vermeld staat beginnen de juniorenwedstrijden 12.30 uur. in Litf-flessofien f 3.20 jn 1/s—UitoHl. f I.6S exclusief glas ALOM VERKRIJGBAAR! Wij verzoeken vereenigingssecretarissen beleefd doch dringend geen verslagen doch alleen de uitslagen in te zenden van de op Tweeden Kerstdag gespeelde wadstrijden. R. K. Sportvereeniging „Leiden". Op tweeden Kerstdag gaan de junioren van Leiden en een gecombineerd elftal naar Heemstede om R. K. V. Z. te bekam pen op het Sportpark aldaar. Het gecombineerde elftal, dat houder is van den prachtigen wisselbeker, zal, daar het nu de laatste keer is en de beker voor goed in Leideu-bezit kan komen, zijn uiter sten best deen om den wedstrijd te win nen. En dat kan als er een goede geest heerscht onder de jongens en als er goed samengespeeld wordt. Wij waehten af. De junioren zullen tegen het junioren elftal van R. K. V. Z. moeten kampen om een zilveren medaille. Een beetje enthou siast spel en jullie komen met de medaille thuis. De Junioren zorgen om half elf aan wezig te zijn op het stationsplein. De Leidenspelers om 12 uur op dezelfde plaats Bij alle twee de elftallen kunnen zich sup porters aansluiten. Men zorge op tijd te zijn. R. K. Sportvereeniging „St. Bernardus". Den 2den Kerstdag is voor beide junio ren-elftallen op eigen terrein een wedstrijd vastgesteld en wel V. V. B. I tegen O. V. V. I te 12.30, V. V. B. II tegen Lisse II te 2 uur. De eerste elftallers zullen de reis moe ten maken naar Loosduinen, alwaar ze te 2 uur tegen G. D. A. II moeten spelen. Indien er supporters zijn, die de reis mee willen maken, worden zij aangeraden zich zoo spoedig mogelijk te melden bij het bestuur. Het tweede elftal kan nog rusten tot a.s. Zondag, daar het dan op bezoek moet te Zoeterwoude bij A. S. C. II. R. K. Sportvereeniging D. 0. S. Op den 2den Kerstdag ontvangt D. O. S. de reserven van Lisse, ook een der can- didaten voor de onderste plaats. Toch dient er flink gewerkt te worden, daar an ders door al te gemakkelijk opvat', en Lisse wel eens tegen kon vallen. Want gaarne zullen zij toch ook hun eers:e overwinning boeken. Aanvang 2 uur. R. K. Athletiek- en Sportvereeniging „Rood-Wit". Op 2den Kerstdag heeft de oompetitie- leider een extra-competitiewedstrijd vast gesteld om den ontstanen achterstand in te halen. De Rood Wit Duivels spelen dan tegen S. J. C. te Noordwijk. Deze wedstrijd zal spannend worden, aangezien de ploe gen aan elkaar gewaagd zijn. Wanneer de duivels echter zoo spelen als verleden week tegen O. V. V., komen de puntjes ze ker in Leiden. Vertrek 11.30 uur vanaf het R. K. Militair Tehuis aan de Mare (per rijwiel). Junioren-competitie District Leiden. Uitslagen van Zondag LI.: Afdeeling A. V. V. B. ILisse I 31 O. V. V. I—R. W. D. I 3—4 Teijlingen IS. J. C. I 22 Afdeeling B. Meerburg IITeijlingen II 33 I A. S. C. I—V. V. B. II 10-2 S. N. A. ILisse II 24 De wedstrijd Leiden ITeijlingen I gaat op 2en Kerstdag niet door. j Voor Zondag a.s. 28 December is het programma als volgt samengesteld: Afdeeling A. V. V. B. I—R. W. D.; Alphensche Boys I8. J. C. I; Teijlingen ILisse L Afdeeling B. V. V. L. I—Lisse II; A. S. C. I—Teijlin gen II; S. N. A. I—Meerburg II; Meer burg I-V. V. B. II Alle wedstrijden vangen aan om 12.30 uur. Heeren secretarissen van vereenigin- gen, die met meer dan een elftal aan deze competitie deelnemen, worden er aan herinnerd, dat de elftal-opgave van het eerste elftal vóór 26 December aan onder- geteekende moet worden toegezonden. De competitieleider, P. J. A. DE VRIND. LEIDSCHE VOETBALBOND. Wedstrijdprograrrma voor 2den Kerstdag. Tweede klasse. 2 uur: U. V. S. 4-L. F. C. 3 2 uur: T. O. N. A. 1Lugdunum 3 2 uur: R. C. L. 2—Roodenburg 2 Derde klasse B. 12 uur: U. V. S. 5—Leidsche Boys 4 Vierde klasse. 12 uur: Alphen 5Alphia 5 12 uur: D. O. S. 3L. D. O. 2. 2 uur: Lugdunum 6T. O. N. A. 3 ZWEMMEN DE NEDERLANDSCHE ZWEMSTERS IN ZUID-AFRIKA. Reuters speciale dienst meldt uit East- Londen: Mej. Huybers faalde in haar poging om haar eigen record van 4 min. 42 sec. over 300 yards borstzwemmen te breken; zij zwom er 1/5 sec. langer over. Mej. Grendel won den handicapwed strijd over 100 yards zonder afzet van mej. Braun en mej. Oversloot in 67.2 sec. Zij had vier seconden voorsprong. WATERSPORT NEDERLANDSCHE ROEI BOND. Dr. C. W. G. Mieremet voorzitter. Het bestuur van den Nederl. Roeibond heeft zich voor 193031 als volgt gecon stitueerd: dr. C. W. G'. Mieremet, voorzit ter; H. Fokker, vice-voorzitter; H. Schut te, secr.-penningmeester; dr. W. W. Bosma Carel W. Kok, dr. A. A. J. H. Marrees, Robert Peereboom, leden. DE DO X. Half Januari naar Amerika. Het vliegschip DO X zal tegen 15 Ja nuari weer klaar zijn voor het voortzet ten van de vlucht. In een bespreking tusschen Dr. Dor- nier, den commandant Christiansen en den vliegkapitein Merz, die te Friedrichs- hafen plaats vond, werd in verband met de in dit jaargetijde te verwachten weers omstandigheden, definitief besloten voor de voortzetting van de vlucht naar Ame rika gebruik te maken van de Zuidelijke route. Gevlogen zal worden over de Canarische eilanden, de Kaap Yerdische eilanden, Natal, P.io de Janeiro en Havanna naar New-York. De Amerikaansehe vlieger Schildhauer, die nog voor den brand per schip naar Amerika was vertrokken, heeft medege deeld, dat hij vóór 10 Januari te Lissabon zou aankomen en aan de verdere vlucht zal deelnemen. DE 0CEAANVLUCHT DER ITALIANEN. Uit Kenitra vertrokken. Havas meldt d.d. 23 dezer dat de Ita- laanscho escadrille watervliegtuigen op hun tocht naar Zuid-Amerika. gistermorgen tusschen aohf en negen uur bij prachtig weer uit Kenitra (Marokko) vertrokken zijn. Eén vliegtuig is achtergebleven en in de haven teruggesleept. De andere dertien zijn over Rabat voort gevlogen, begunstigd door den wind, en hebben hun koers Zuidwaarts vervolgd. N. T. A. bericht d.d. 23 Dec. uit Villa Cisneros (Spaansch West-Afrika), dat de Italiaansche escadrille om vijf uur 's mid dags (plaatstijd) aldaar aankwam. AALSMEER. Veilingvereen. „Bloemenlust". Ta de Maandagavond gehouden algemeene leden vergadering van de veilingvereeniging Bloemenlust te Oosteinde, is het veilings procent voor 1931 weer op 7 vastgesteld. De voorzitter, de heer J. v. d. Meer Pzn. deelde mee, dat in dit jaar, tot en met 20 December, aan de veiling was omgezet voor een bedrag van 2.812.111.34 (over 1929 2.737.149.26) of 74.962.08 meer dan vorig jaar. LEIMUIDEN. DE INBRAAK IN DE PASTORIE. Geen nieuw onderzoek. Zooals men zich herinneren zal, hebbeu eenigen tijd geleden een aantal inwoners van Rijnzaterwoude zich met een adres tot den minister van justitie gewend met het verzoek een nieuw onderzoek te wil len doen instellen in de zaak van den achterlijken jongeman, die thans in het Psy ch o pa t h e nas y 1 te Heilo, is opgeslo ten als verdacht van de inbraak, welke in Augustus jl. in de R. K. pastorie te Lei- muiden is gepleegd. Een aantal ingezetenen van Rijnzater woude waren nl. van oordeel, dat deze in braak gefingeerd was en uitsluitend in scène gezet met het deel om den achter lijken jongen op kosten der gemeente in een krankzinnigengesticht geplaatst te krijgen. Nadat de officier van justitie een nieuw onderzoek geweigerd had, wendde men zich tot den minister. Thans is een brief ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de minister van justie zich terzake heeft doen voorlichten en dat het resultaat daar van geen gegevens naar voren heeft ge bracht om te bevorderen, dat aan het ver zoek gevolg wordt gegeven. TER-AAR. DE VEILINGKWESTIE. Uit officieele bron wordt ons gemeld, dat door Prov. Staten van Zui-d-Hollar.fi ;ot geen credietverleening zal worden be sloten vooraleer in Ter-Aar één neutrale veiling is tot stand gekomen. Voilingsvereen. „Tuindersbelang", Maandagavond hield de R. K. Yeilingsver- eeniging „Tuindersbelang'* haar leden jaarvergadering in het café van den heer Verhoef te Papeveer. De voorz. de heer Joh. Rekelhof, opende de vergadering met den Chr. groet heette allen van harte wei- koon, hoopte dat de besprekingen als altijd een aangenaam karakter mogen dragen. De secretaris, de heer P. A. Post, las de notulen van de vorige vergaderiug, welke onder dank worden goedgekeurd. Bij de mededeeling wordt er gevraagd, of er nog tuinders zijn, die nog niet hun witte Pron kers hebben opgegeven. De voorz. spoort hen aan, dit zoo spoedig mogelijk te doen. In den loop van de volgende week wordt de verrekening van het va-arloon thuisgestuurd, met restitutie. De directeur, de heer Post, brengt nu een voorloopig financieel verslag uit. Er is dit jaar ge veild een bedrag van 195331.05, dit is 86893.00 minder als het vorig jaar. Het eerste halfjaar was er meer verveild als het vorig jaar, nl. door de kasproducten, het 2e halfjaar, de periode van den kou den grond, is er veel minder verveild. De voorz. bracht dank aan den Direc teur voor zijn verslag. Bij de rondvraag werd de éénwording breedvoerig besproken. De voorz. deelde mee dat door de Commissie, welke thans is uitgebreid met 2 bestuursleden van „Tuindersbelang" en „De Hoop geleidt ons" de voornaamste gegevens voor de Concept Statuten zijn verzameld en opge stuurd naar den Secretaris van de Ver. De Groep Veilingen, de heer Niemöller. die zorg zal dragen zoo spoedig mogelijk een en ander in orde te brengen. Verder werden er nog enkele huishou delijke puntjes besproken, waarna de voorz. de leden dankte voor hun medewer king, hoopte dat zij zich zouden scharen als altijd a-chter het Bestuur. SASSENHEIM. Raadsverkiezing. Op de gisteravond gehouden vergadering van de A. R. Kies- vereeniging is voor de a.s. Gemeenteraads verkiezing na stemming de volgende can- didatenlijst opgemaakt: W. Wamaar, H. van Zonneveld, A. Warnaar Jzn., alle drie aftr., en verder A. Bergman, A. Vogelaar, G. van Tol, W. Bergman, G. Zandbergen, J. van Leeuwen Lzn. en E. Dijkstra. Kerstmistentoonstelling „Bloemlust". Ondanks de pessimistische stemming, die bij enkele heeren Bloemisten heerscht over den handel in nieuwigheden, zit de Com missie van „Bloemlust" niet stil en opent zij heden haar Kerstmistentoonstelling. Ieder vakman weet, welk een groote plaats „Bloemlust" inneemt in het ten toonstellingswezen. Hier worden de ten toonstellingen gehouden, die, steeds bij ieder vakman interesse vinden. Het feit dat de bloembollen dit jaar bijzonder ge makkelijk in bloei getrokken kunnen wor den, zal de aantrekkelijkheid van de kerst tentoonstelling zeker verhoo-gen. Over hot algemeen is de verscheidenheid voor deze tentoonstelling klein, doch naar wij verne men, zal er dit jaar een bijzonder groote verscheidenheid worden ingezonden. De Kersttentoonstelling is den geheelen Tweeden Kerstdag geopend en blijft ge opend tot 3 Januari a.s. Moge zij eeu waardige rij van „shows" openen. Ieder vakman kan dan weer gedurende het heele seizoen op de hoogte blijven, en., zaken doen, want „Bloemlust" is de handelsten toonstelling bij uitnemendheid,., de beurs voor nieuwigheden. (Reclame) FEUILLETON door VICTOR BRIDGES Vertaling van F. van Velsen. 61) Op het gelaat van den rechter van in structie verscheen iets, dat aan een glim lach in zijn eerste stadium deed denken. „In dat geval zal ik u een uitstel toe staan tot morgen. Ik veronderstel dat de politie U met de gebruikelijke welwillend heid bijstaat, om uw verdediging voor te bereiden." „Ik heb mij over niets te beklagen", antwoordde ik met een vriendelijken blik en knik naar inspecteur Neil. Het gefluister en gemompel brak nu weer los en toen ik de zaal rondkeek, zag ik voor de eerste maal Mercia en Billy. Zij zaten middenin achteraan, maar zelfs op dien afstond onderscheidde ik het gelaat van Mercia, dat mij voorkwam als een of andere wondere witte bloem. Ik gaf geen toeken van herkenning, want ik wist, dat de persmannen mij met roofgierige aan dacht bespiedden, en ik was wanhopig be angstigd, hun aandacht op haar te vesti gen en zoo onze connectie wereldruchtbaar te maken. Ik geloof, dat mijn lofprijzing op de be leefdheid van de politie, inspecteur Neil veel genoegen verschafte, want hij geleid de mij op de allervriendelijkste wijze naar mijn kamer terug. Werkelijk, behalve het feit, dat hij zorgvuldig den sleutel in het slot omdraaide, behandelde hij mij meer als een persoonlijke logé, dan als van moord aangeklaagde gevangene. Het kwam mij voor, dat hij niet zoo zeker van mijn schuld was, als sommigen van zijn collega's. Ik bleef niet lang alleen met mijn nabe trachting. Een kwartier later misschien kwam mijn 'bewaker weer terug, met een ze- nuwachtigen trek van ernst op zijn gemoe delijk gelaat. „Daar is de minister", sprak hij op een toon, die het non plus ultra van gewichtig heid uitdrukte. „Hij wil terstond bij U toe gelaten worden." „Ik dank U, mijnheer de inspecteur", zei ik plechtig. Een minuut later werd Lord Lammers- field binnengelaten. Ik stond onmiddellijk op en toen de in specteur verdwenen en de deur op slot was, maakte ik een buiging voor mijn hoogge- plaatsten gast. ,,'t Is zeer vriendelijk van U, dat U zoo spoedig is gekomen", sprak ik. Gedurende eenige seconden gaf Lam- mersfield geen antwoord. Hij keek mij scherp aan; half verward, half vroolijk was de uitdrukking op z'n welgevormd, cynisch gelaat. Dan opeens strekte hij lachend beide handen naar mij uit. „Zelfs een minister houdt we! eens woord, mijnheer Northcote", zei hij. Ik lachte en schudde hem hartelijk de handen. „Lord Lammersfield", zei ik, „ik verzocht U hier te komen, om U de volle waarheid te zeggen." Toen zweeg ik even en keek hem strak in zijn oogen. „Ik ben Stuart Northcote niet", ver volgde ik op gedempten toon. „Dat belang wekkende personage is dood. Het is schijn baar het eenige punt, waaromtrent de po litie juist is ingelicht." Het gelast van Lord Lammersfield on derging geen verandering. „Scotland Yard maakt geweldige vorde ringen", merkte hij op. Daarna legde hij zijn hoed op tafel, nam een stoel en ging zitten. Een oogenblik aarzelde ik. „Het zal het beste zijn", begon ik, „als ik U de geschiedenis van het begin af verhaal. Ik kan U op z'n minst beloven, dat U zich niet zult vervelen." De minister boog beleefd. „Ik verveel mij nooit', antwoordde hij, „behalve als het over politiek gaat." Ik heb de eigenaardigheid van beter te kunnen praten wanneer ik sta dan zit. Ter wijl dus Lammersfield op zijn gemak in zijn stoel zat, zonder eenig blijk van verrassing te toonen, liep ik de kamer op en neer en vertelde hem de geheele verbazingwekken de geschiedenis vanaf mijn eerste ontmoe ting met Northcote op de kade. Alleen de twee privé-zaken: Mercia en Lady Baradell liet ik er uit. Toen mijn verhaal uit was, ging hij recht zitten en keek mij een oogenblik zonder te' spreken aan. Toen begon hij kalm te lachen, nam zijn bril van zijn neur, en wreef hem zorgvuldig met zijn zakdoek schoon. „Ik ben U zeer verplicht, mijnheer Bur ton" sprak hij. „Ik verkeerde in de mee ning, dat de manne nvan uw soort waren uitgestorven behalve dan in romans. Het is opbeurend te kunnen constateeren, dat ik dwaalde." „Het is juist omdat ik niet wensch uit te sterven", antwoordde ik, „dat ik de vrij heid nam, U den brief te schrijven." Hij zette zijn bril weer op en keek mij toen weer met een soort cynisch genot aan. „Ja, ik kan mij indenken, dat voor iemand met uw overleg en principen, het leven groote waarde heeft." Toen zweeg hij eenige oogenblikken. „Ik geloof uw geschiedenis, mijnheer Bur ton", voegde hij er bij. „Zij is te ongelooflijk om er aan te twijfelen." Ik maakte een buiging. „Buitendien", vervolgde hij ironisch, „heeft zij de verdienste, verschillende fei ten duidelijk te maken, waarover onze goede vriend Curtis zich op 't oogenblik het hoofd zit te breken." „Ik veronderstel", zei ik-eenigszms aar zelend, „dat ik de volle waarheid zal moe ten zeggen." Lord Lammersfield hief zijn hand bij wij ze van protest op. „Men moet nooit tot de wanhopigste stap overgaan, voor alle andere middelen zijn uitgeput. Ik zal George Gordon vanmiddag bij U zenden. Hij heeft een natuurlijken af keer van waarheid, waarvan ik de weerga nog niet heb gezien en als er één uitvoer bare methode bestaat, om U uit uw moei lijkheden te helpen, zonder in bijzonderhe den te treden, dan kunt U verzekkerd zijn, dat hij die vinden zal." Hij had den naam genoemd van den be- roemdsten jongen rijksadvocaat van het oogenblik een schitterend pleiter in crimineele zaken en de rijzende hoop van de Conservatieve partij. Ik begon hem te bedanken, maar hij weerhield mij. „Ik beschouw de zaak van een zuiver egoistisch standpunt. Hoezeer ik het En- ,elsche publiek ook bewonder, heb ik er toch geen verlangen naar, dat het zijn neus in mijn privé aangelegenheden steekt en tot de wetenschap zou komen, dat ik in relatie stond met wijlen mijnheer Prado. Ik zou dat geheele relaas van de geschie denis er maar uit laten, als U met Gordon spreekt." Ik knikte. „Natuurlijk zal ik dat", zei ik, „maar Prado heeft zeker wel eenige aan- teekeningen van zijn zaken achtergelaten en als zijn neef alles van hem erfde, wel nu, U weet uit deze geschiedenis, hoeveel karaats gentleman er in Maurice Furuivall steekt." Lord Lammersfield haalde zijn Behou ders op. „In de politiek doet men een zekere levenswijsheid op", sprak hij. „In het on gunstigste geval, zal het mij eenigen tijd geven, om op verhaal te komen en ik ver dien wel eenigszins gestraft te worden, al was het alleen maar voor mijn domheid, dat ik onzen overleden vriend, den vrijbui ter, zoo slecht bekeken heb. Ik hield het voor zei er, dat het de kerel om een titel te doen was." „Ik geloof niet, dat wij veel meer van de vereenigde goudvelden van Zuid-Ame rika zullen hooren", zei ik met een kort lachje. Lord Lammersfield stond van zijn stoel op. ,,'t Is jammer", zei hij schertsend. Het was een mooie naam en ik ben niet afkee- rig van een zoet winstje". (Wordt vervolgd)-

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6