STADSNIEUWS MIJNHARDT'S Ta|L|TTEN Zenuw Laxeer Ho6fdftij)i Kiespijn Uit de korven met brokkelingen Agend? WOENSDAG 24 DECEMBER 1930 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 heeft en onderwierp hierna het vonnis van den kantonrechter aan een nadere beschou wing, waarbij hij betoogde dat dit zal moe ten worden vernietigd, zij het alleen reeds op dezen grond, dat de kantonrech ter in zijn vonnis als afvalstoffen beschouw t alles, wat afkomstig is van menschel ijk voedsel en bestemd wordt voor dierlijk voedsel of mest. Juridisch is volgens pl. deze omschrijving onhoudbaar, omdat dan van de bestemming afhangt of iets afval is. Zoodoende zullen aardappelschillen, als men ze voor andere doeleinden be stemd, geen afval zijn. Uitvoerig bes treedt pl. hierna de dag vaarding. Reeds daarom zou volgens hem verdachte moeten worden ontslagen van i echtsvervolging, omdat de dagvaarding net vermeldt dat hij deze schillen heeft vervoerd als melkverkooper. Dit wordt, in 'egenstelling met de meening van den kan- 1 onrechter, wel degelijk vereischt, o.m. om dat-, was zulks niet het geval, dan ook de vuilnisman strafbaar "zou zijn, als hij tege lijk met het huisvuil een voor hemzelf be stemd fleschje melk vervoerde. Na te hebben betoogd, dat aardappel schillen geen afvalstoffen behoeven te rijn, betoogde hij, dat do dagvaarding slechts s-preekt van schillen en spreker t-oonde aan, dat van schillen verschillende producten worden gefabriceerd voor menschelijk ge bruik, o.a. citroenraspsel en koeksnippers. Ten slotte betoogde pl. dat het tegelijk met melk vervoeren van afvalstoffen alleen dan strafbaar Ls, indien deze sterk riekend zijn, wat uit de ontleding van art. 37a van het Melkbesluit blijkt. Immers zou dit niet een vereischte zijn. dan zouden o.m. ook de afvalstoffen van meelfabrieken, zooals tarwezemelen en tarwegries daaronder val len en dit was, zooals ook de get-uige-des- kundige heeft toegegeven, absoluut niet het geval, ofschoon ook deze 6totien voor dierlijk voedsel zijn bestemd. Pleiter concludeerde dan ook tot vrij spraak, subs, ontslag van rechtsvervolging. De rechtbank zal Dinsdag 6 Januari uit spraak doen. De malversaties te Hilversum. De Amsterdamsche Rechtbank heeft he den uitspraak gedaan in de strafzaak te gen den 26-jarigen J. V., tijdelijk klerk bij de gemeentereiniging te Hilversum, die in de afgeloopen 5 jaar zich schuldig had ge maakt aan malversaties ten oa-deele van de gemeente Hilversum tot een bedrag van pl.m. 1200. De Rechtbank veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van 1 jaar. waarvan 8 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De eiseh luidde lf* jaar gevangenisstraf. GEMEENTERAAD. OVERZICHT. Aan de gedrukte agenda van' j.L Maan dag ging vooraf een debat -over een inge komen voorstel van de S. D. A. P., be- oogende eenige wijzigingen in den werk- lóozensteun. B. en W. zeiden, zooals gebruikelijk, op dit voorstel praeadvies toe doch de D. A. P. was hiermede niet tevreden en verlangde een behandeling op a.s. Maan dag. Dit werd door den heer v. Eek gemoti veerd met te wijzen op de mogelijkheid van invallende vorst, waardoor de toestand van velen nog droeviger zou worden, dan deze reeds ie. De voorzitter mocht er terecht aan herinneren, dat B. en W. in zulke om standigheden niet nalaten met spoed bij zondere maatregelen te treffen. De S. D. A. P. bleef bij haar eisch, maar de Raad wees deze af zelfs zonder er over te spreken. Wanneer de S. D. A. P. het verwijt krijgt, dat zij momenteel leeft en handelt onder de vrees, dat... nu de communisten, eerst in tweeën verdeeld, weer één zijn ge worden, de heer Knuttel weer in den Raad zal komen bij de a s. gemeenteraadsverkie zingen, dan kan zij niet ontkennen, dat zij voor dat verwijt aanleiding geeft, dat rij den schijn in deze niet met zich heeft! Waarom achtte de S. D. A. P. eenige weken geleden een bespreking van wijzi gingen in de steun-ver leening tijdig genoeg bij de behandeling der begrooting, en is er nu in eens zóó veel haast bij gekomen? Waarom? Een afdoend antwoord op deze vraag is gisteren niet gegeven. De heer v. Eek heeft in het vooruitzicht ge steld, dat.de S. D. A. P. nu een spoed- eischende vergadering ter behandeling van het voorstel-v. Stralen zal aanvragen. Wij zullen afwachten. Van de zijde der 8. D. A. P. is verzet gekomen tegen het verleenen van een ver goeding aan de Katholieke bijzondere school voor buitengewoon lager ondorwijs aan den Zoeterwoudschen Singel. Scherp, maar volkomen juist heeft de wethouder van onderwijs, mr. Tepe, hier geconstateerd dat de S. D. A. P. heeft laten voorbijgaan een mooie gelegenheid, om te toonen, dat zij aan de financieele gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs wil mede werken, ook als zij niet doot de wet daar toe wordt gedwongen. De finan cieele uitgave, welke hiermede waa ge moeid, mag gering worden genoemd, lag weinig of geen gewicht in de schaal. De bewering van den woordvoerder der S.D.A.P., dat voor kinderen, die dat buiten gewoon lager onderwijs volgen, de gods dienst van geen beteekenis moet worden geacht is een bewering, zoo oppervlak kig, dat wij er verbaasd over staan, en weerlegging er van ten cenenmale over bodig achten. Door denzelfden woordvoerder der S. D. A. P. werd becritiseerd de houding van het bestuur dier school, welke den bouw van de school had aanbesteed uitsluitend onder Katholiek-georganiseerde aanne- De opposant verzuimde hierbij in over weging te nemen, dat, toen het plan ge maakt werd, om de 6chool te stichten, men nog lang niet zeker was van de nu ver leende vergoeding uit de openbare kas dat men niet mocht uitsluiten de moge lijkheid, dat de liefdadigheid der geloof s- genooten deze school voor een zeer groot deel zou moeten bekostigen. In dit licht moet men o.i. deze zaak beschouwen, om billijk, rechtvaardig te kunnen oordeelen. Het belangrijke voorstel, inzake subsidie voor de N. V. Leidsche Auto-boxen-garage (hoogstens 6000 gld. per jaar geduren de tien jaar) is wegens het vergevorderde uur niet afgehandeld. Dat de subsidie zal gegeven worden, ie o.i. wel zeker, maar misschien zal op het voorstel van B. en W. wel wat worden afgedongen de Raad zal misschieu den termijn voorloopig tot vijf jaar willen beperken. Er was niet veel meer tijd over, om te bespreken het voorstel van den heer v. Stralen inzake verbooging en uitbreiding van den Kersttoeslag voor werkloozen. Gelukkig, want de sfeer rondom deze kwestie was „politiek" vol geladen 1 B. en W. stelden nu zelf een uitbreiding voor, waarop ook leden der rechterzijde hadden aangedrongen, maar wilden van een verhooging van de Kersttoeslag zoo in eens, als op een willekeurig com mando! niets weten. De tegenwoordige Kersttoeslag is bepaald op 25 pet. van de uitkeering, ook geheel overeenkomstig den wensch der S. D. A. P. in vorige jaren, en nergens, in geen enkele gemeente, is deze hooger aldus merkte wethouder Goslinga op. Ten slotte zij nog even gememoreerd, dat „Boerhaave" zal worden verplaatst van den Stationsweg naar de Oegstgecster- laan, over het Nieuwe Ziekenhuis. :tten I I tabletten I I tablettefeX 75 ct-l iDoo» 60 d| I Bolsil 30 to 60 M.)nh»Bt tn v„~ u bl) Apoth. tn DfOflUua IN DE BAZAR DER ARMOEDE Oe verkoopcentrale van het Leidsche Brokkenhuis Waar dikwijls in dc strenge winterdagen geurige, dampende snert of boonen in hoeveel heden van honderden liters werden uitgedeeld om de armen en hongerigen in zware dagen te spijzen, daar worden nu de schamelen, de door het leven, misdeelden, wederom verzorgd. Maar het restaurant der armoede is nu een bazar der armoede geworden. Het Leidsche Brokkenhuis is zijn werk be gonnen en heeft bij ieder, die iets te missen bad het overvloedige, al was het oog zoo schamel, weggehaald om er de minder-bedeel- den gelukkig mede te maken. Nu dampt in bet lokaal der St. Vincentius- vereeniging aan den Middelweg geen erwten soep, waarin de dobbelsteentjes spek drijven als kroost op een stille sloot, want de uitwen dige mensch vraagt nu de aandacht. Het is een bonte verzameling van de meest uiteenloopende artikelen, die daar nu prijken. Het overzicht daarvan is het prachtigste, meest schilderachtige stilleven, dat men zich denken kan. Van alles is er, keurig ingedeeld als in een warenhuis, het eenigste verschil is, dat de ver koopsters, die hier niet gesalarieerd worden, m alle afdeelingen th"is zijn. De dames zijn vakkundig op velerlei gebied. Het middengedeelte van het lokaal, wordt in beslag genomen door de „groote' stukken, het is, breed opgevat, de afdeeling meubelen. Ledikanten zijn er, met en zonder matrassen, stoelen en tafels, er prijkt zelfs een crapeaud. Verder een ingebouwde kinderstoel en bijna volledige huiskamerameublement voor den ci- vielen prijs van 2.50 en bestaande uit 4 zeer goede stoelen. Goede naaimachines in prijs varieerend van 1.50 tot 5. Die van 1.50 is wat antiek en roestig, maar werkt toch nog en geeft voor denzelfden prijs muziek erbij. Een vogelkooitje ƒ0.05. Een deftige canapé, die oog veert als een springplank 6. Een andere afdeeling is die der confectie- pakkies en aanverwante artikelen. Jurken en pakken, regen- en winterjassen in groote sorteering en ruime keuze. En prijzen? Om van te watertanden! Een jacquet 0.75, het vest en de vlekken gratis. Maar er zijn heusch nog vele zeer goed bruik bare costuums en kleedingstukken bij. Een jong meisje, dat in schamele kleedij binnenkomt, verlaat deze Bijenkorf met een schattig tricot deux-pièces en een snoezige AFSCHEID A. J. J. VERBRUGGE. Een grootsche hulde. Gisteravond te 8 uur heeft in de groote zaal van het Nutsgebouw bet oflicieel af scheid plaa-ts gehad van den heer A. J. J. Verbrugge, directeur van de Middelbare Hauaelsavondsohool „Kennis is Macht". De heer A. J. J. Verbrugge waa geduren de 33 jaar aan de school van het Genoot schap verbonden, eerst 20 jaar als leeraar en daarna vanaf 1917 als directeur. Geen wonder, dat velen waren opgeko men om van den sympathieken heer Ver brugge, aan wien met ingang van 1 Jan. a.s. eeïvol ontslag is verleend, oflicieel af scheid te nemen. In de zaal hadden zich de leeraren met hunne echtgenoolen verzameld, alsmede vele oud-leerlingen en leerlingen der school, terwijl onder de genoodigden werden opge merkt de wethouder van Onderwijs, mr. A. F. L. M. Tepe, de heer J. Baak, inspec teur bij het Lager Onderwijs in de inspec tie Leiden, dr. Elzinga, inspecteur bij het Middelbaar Handelsonderwijs, de heer M. H. de Keede, gedelegeerde van den ge meenteraad, de heer Vriend, referenda ris van de afdeeling onderwijs ter gemeen tesecretarie, enz. Toen de heer -Verbrugge met zijn echtge noot© en dochter waren binnengeleid en aan de bestuurstafel hadden plaats geno men, nam de heer G. W. Zandvoort, 1ste voorzitter van het Genootschap, het woord. Hij heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder de genoodigden en richtte zich daarna tot den heer Verbrugge. Het afscheidswoord, dat spr. tot hem wilde richten, kan niet anders zijn dan een woord van dank en erkentelijkheid. Toen in 1917 het bestuur voor de taak werd gesteld wegens het overlijden van den-directeur, den heer de Hondt, een nieuwen directeur te benoemen en in den heer Verbrugge heeft het bestuur een goede keus gedaan, fcjpr. prees de wijze waarop de thans scheidende directeur met ambitie zijn taak heeft vervuld en hoe de verwachtingen van het bestuur ten volle zijn bevredigd. De leerlingen hebben veel geleerd door de vaderlijke wijze, waarop hij met hen wist om te gaan. Het leerarencorps had in hem een voor tref felijken directeur. Het Genootschap is ten volle tevreden over de wijze, waarop de heer Verbrugge de belangen van de school steeds heeft be hartigd. Spr. hoopte, dat de heer Verbrugge, die als het ware nog in de kracht van zijn le ven is, het Genootschap niet zou vergeten en het bestuur, waar noodig met zijn hel dere adviezen, moge ^voorlichten. Het bestuur had gemeend de heer Ver brugge niet te mogen loslaten, weshalve de algemeene veragdering op zijn voorstel besloot, den heer Verbrugge te benoemen tot eerelid van het Genootschap. (Ap plaus). Als stoffelijk aandenken bood spr. den heer Verbrugge vervolgens namens het be stuur een fraai schrijfbureau aan, waaraan door het Genootschap een bureaustoel werd toegevoegd. (Applaus). Hierna verkreeg dr. Elzinga het woord, die gaarne de uitnoodiging had aanvaard omdat hij persoonlijk atsched wilde nemen van den heer Verbrugge, met wien hij en kele jaren op de meest aangename wijze in contact is geweest. Spr. wees op de belangrijk-sociale taak, die het handelsavondonderwijs in onzen tijd inneemt en releveert met enkele woor den de geschiedenis van dit onderwijs. De Leidsche school is een der oudste avondscholen op dit gebied en door haar steeds verdere ontwikkeling is zij tot een van de beste handelsavondscholen van het land geworden. Gedurende jaren heeft de heer Ver brugge zijn volle belangstelling getoond voor dit onderwijs en daarvoor brengt spr. hem hartelijk dank. (Applaus). Mr. A. F. M. L. Tepe, wethouder van mantel tnet een bontkraag. Zij ziet er nu in eens veel aardiger uit en dat voor rond drie heele guldens. Deze afdeeling trekt veel klanten. De heeren kunnen meteen voor de toonbank passen. Er is een spiegel opgehangen ten gerieve der clientèle, die zicb in hun nieuwe kleeding van voren en over hun schouder heen ook gedeel telijk van achteren kunnen bezichtigen. Voor 1,50 gaan ze als gentlemen naar huis. Daarnaast tegen de muur drie planken. De bovenste plank bergt de afdeeling hoofd deksels, niet gescheiden naar de kunnen, maar alles bij elkaar voor dames en voor heeren. De middelste plank vertegenwoordigt de schoenenafdeeling. Heerenbottines en dames laarsjes in de grootste verscheidenheid. Een oude man komt binnen, die meer naast zijn schoenen loopt dan erin. In een minimum van tijd wordt hij in 't be zit gesteld van een paar nog keurige schoenen voor den prijs van 1. En hij heeft bovendien het voordeel, dat hij geen pijn aan zijn voeten zal krijgen, want uit- geloopen zijn ze al, zoodat hij zielsgelukkig huiswaarts keert. Voorts is hier nog op de onderste plank de afdeeling porcelein en aardewerk, waar servie zen prijken; zooveel koppen en zooveel scho tels, soms nogal ongelijk in aantal, maar dan ook voor den ongeloofelijken prijs van b.v. een kwartje, vijf en twintig centen geld. Dan is er nog de afdeeling onderkleeding, die eveneens zeer in trek is. Ook in deze artikelen is de firma uiterst Igoed gesorteerd en laag in prijs. Heeren- en daraesondergoederen, babyklee- ren, linnen en katoen. Onderwijs, hierna het woord verkrijgend, sluit zich ten volle aan, bij hetgeen dr. Elzinga heeft gezegd. Maar daaruit volgt ook dadelijk, dat die groote sociale taak van groot voordeel is geweest voor de ge meente Leiden. Daarom is de gemeente grooten dank verschuldigd aan den heer Verbrugge. In cijfers kan spr. zulks niet uitdrukking, maar hij kent hem voldoen de om in hem te zien een buitengewoon consciensieus man, die de taak, die hem opgelegd werd, krachtens zijn principes, naar beste vermogen heeft vervuld. Zijn groote verdiensten spreken ook uit hetgeen de voorzitter van het Genoot schap heeft gesproken en ten derde uit de groote belangstelling, die bij dit afscheid wordt getoond. Spr. eindigde ten slotte met de wensch uit te spreken, dat de heer Verbrugge nog vele jaren van vruchtbaren arbeid moge beleven. (Applaus). De heer J. Baak, inspecteur bij het L. O., zeide bij ervaring te weten welk een groote aai J®Vl sftAuapuopuoABSiopuuq 7atf snnjjd stede inneemt. Spr. richtte vervolgens hartelijke woor den van afscheid tot den beer Verbrugge. Heengaan, zeide spr. is altijd pijnlijk, maar het getuigt van wijsheid, indien me" zijn tijd van heengaat begrijpt. Een joyeuse entree brengt meermalen een smadelijken aftocht, maar bij den heer Verbrugge zal zulks niet mogelijk zijn. Spr. hoopte ten slotte, dat de herinne ring aan de afgeloopen jaren een vreugde volle moge zijn en dat het hem en zijn echtgenoote en dochter gegeven mogen zijn nog lange jaren gedrieën te samen to zijn. (Applaus). De heer J. M. Marwiel, onder-directeur van de school, herinnerde er aan, hoe op de eerste vergadering na de groote va- cantie door den heer Verbrugge werd me degedeeld. dat hij zijn ontslag had inge diend. In het stilzwijgen, dat daarop volg de, sprak naar spr.'s meening een grooter welsprekendheid dan men zou kunnen den ken. Gedurende 20 jaren heeft spr. den. heer Verbrugge van nabij kunnen gade slaan en hij meent, dat hij was voor de in richting een goed-directeur, voor de leer lingen een paedagogisch-direeteur en voor de leeraren een vriend-directeur. Spr. weet, dat de heer Verbrugge op tactische wijze heeft gewerkt en dat hij de jeugd op bijzondere wijze tot zich heeft weten te trekken. Namens allen dankt spr. den heer Verbrugge hartelijk voor al het geen hij voor de inrichting, de jeugd en de leeraren is geweest. Als stoffelijk aandenken bood sj3r. den heer Verbrugge een antiek koperen pen dule aan. (Applaus). Namens de leerlingen werd het- woord gevoerd door m'ej. Nel Velterna, die harte lijke Avoorden van dank richtte voor al het geen de heer Verbrugge voor de leerlingen had gedaan, terwijl zij hem ter herinne ring een fraaie schemerlamp en een inkt- stel aanbood. (Applaus). De nieuwe directeur der school, mr. H. D. M. Knol, wees er in zijn toespraak op, dat hij voor een moeilijke taak stond na dat reeds zooveel sprekers het woord had den gevoerd, een moeilijke taak ook, om dat hij den heer Verbrugge moet opvolgen, die met zooveel tact leiding wist te geven, aan leeraren zoowel als aan leerlingen. Spr. huldigde den heer Verbrugge voorm als eminent mensch, als warm vriend, die meeleefde met degenen, met wie hij moest omgaan. (Applaus). De heer M. H. de Reede voerde ten slot te het woord als gedelegeerde namens de gemeente. Na al hetgeen reeds gezegd was, meen de spr. eigenlijk niet beter te bunnen doen dan te spreken namens degenen, die eigenlijk het meest geprofiteerd hebben van de opleiding der leerlingen, n.l. de eigenaars van kantoren, enz. De heer Ver brugge heeft gézorgd, dat zijn school een reputatie heeft en daarvoor is de ge meente hem veel dank verschuldigd. Ten slotte eindigt spr. met een woord Een jonge huisvader staat hier inkoopen te doen, de linnenkast moet worden aangevuld en voor zes gulden koopt hij ongeveer een vol ledige huwelijksuitzet voor zich en voor zijn Een kleine jongen van ongeveer acht jaar, monstert met kennersblik een paar tapijten. Zijn moeder is ziek en nu is hij met zijn bon, waarop hij een tapijt kan koopen, erop uitgestuurd om keuze te doen. Als de beste klant van de heele zaak laat de kleine baas zich enkele tapijten uitleggen en vraagt naar den prijs. Nauwgezet doet hij dan zijn keuze en zoo leert hij al jong de verantwoordelijkheid des levens dragen. Bij de afdeeling confectie past een moeder haar jongste dochter een manteltje aan en het kind is er even verheugd mede als met een mantel uit een Haagsch modehuis. Er is hier van alles, wat voor de gevers waardeloos was, en wat hier toch nog van ont zaggelijk nut blijkt te zijn. Bij de afdeeling huishoudelijke artikelen, waaronder ook enkele klokken, hangt nog een schilderijtje met de spreuk: Zooals het klokje thuis tikt, tikt het nergens, en het is te be grijpen, dat hiervoor geen kooper komt op dagen. Maar met ledikanten, matrassen en kleeren worden zeer velen geholpen en de vraag is zoo groot, dat aan deze artikelen weer spoedig gebrek is. De verkoop is keurig geregeld. Niet iedereen kan zoo maar binnen komen. Men moet in het bezit zijn van een witte, blauwe of gele kaart. Deze kaarten kunnen de behoeftigen bekomen bij het armbestuur of diaconie. Men behoeft zich daarvoor niet te vervoegen bij de bestuurs leden van het Brokkenhuis, daar deze Gemeentelijke Aankondigingen Gemeente-S eoret^ie. Burgemeester en Weihoijders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat de bureaux der Gemdenté-Secretarie en van den Gemeente-Ocftvaiger op Zater dag 27 December a.s.' dei geheelen dag rullen zijn gesloten, i A. VAN DE SANDE BAKHUÏZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 24 December 1930. Drankwet. Burgemeester en Wethou<^rs van Lei den brengen ter algeu^e^te kennis, dat S. H. van Iterson te L^itfeu^-een verzoek heeft ingediend ter beaming ^an vergun ning voor den verkooplvan sterken drank in het klein voor gebejik ter Plaatse van verkoop in het pe l-fce Ldaferstraat No 15, alhier. A. VAN DE SAïjDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 24 December 1930. LEIDEN. Dinsdag. Donderdag, Zaterdag, Vineentins- Bibliotheek geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. A.s. Donderdag, 25 December, zal de dienst der huisartsen worden waargeno men door de doktoren Poortman, Kore. Seret en Simons. A.6. Vrijdag, 26 December, zal de dienst der huisartsen worden waargenomen door de doktoren van Bockel, Jasperse, Meij- boom en Rassere. De dienst der huisartsen te Oegstgeest zal op Isten Kerstdag worden waargeno men door dr. Varekamp en 2den Kerstdag door dr. Hugenholtz. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 22 tot en met Donderdag 25 Dec. (lsten Kerstdag) a.s. waargenomen door apotheek C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, te. 523. V r ij d a g 26 Dec. (2den Kerstdag) neemt waar: apotheek P. du Croix, Ra penburg 9, tel. 807. Zaterdag 27 en Zondag 28 Dee. a.s. neemt waar: apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 18. tel. 552. tot den heer Knol, wien hij eenzelfde suc ces toewenscht als de heer Verbrugge. De heer Verbrugge zeide, dat bet hem niet gemakkelijk viel afscheid te nemen, daar de taak, die hij op zich genomen had. hem lief en dierbaar was geworden. Na al hetgeen hier gesproken is, is dat afscheid nog moeilijker 'geworden. Spr. meent, dat hetgeen hier gesproken is. veel te móói is, maar zelfs wanneet hij dit al les tot een eenvoudiger vorm heeft terutr; gebracht, dan is 6pr. nog zeer dankbaar. Na alle sprekers dank te hébbèu ge bracht voor hun woorden, nam de beer Verbrugge afscheid van zijn leerlingen en gaf hij hun wijze lessen mee voor de toe komst. Daarbij wees hij er op, dat, de kan- toorbedie de na zijn dagtaak opnieuw moet beginnen, moet streven naar hooger. steeds hooger. Hartelijke woorden richtte spr. vervol gens tot de leeraren, met wie hij steeds op de meest aangename wijze samenwerkte, terwijl hij geen woorden genoeg kon vin den om het ijverige bestuur te danken voor defi steun, dien hij steeds moebt onder vinden. Hierna richtte spr. zich tot den beer H. D. M. Knol en wenschte hem toe. dal hij „Kennis is Macht" tot hoogen bloei zal mogen brengen, dat hij minstens evenveel jaren directeur moge zijn, maar bovenal, dat hij er evenveel geluk moge vinden, als spr. er gevonden had. Ten slotte dankte spr. nog voor de fraaie cade-aux en voor den hart el ij ken avond, dien hij mocht beleven, waarom hi.i eindigt met den wensch: dat ..Kennis i? Macht" bloeie I (Daverend applaus). Hierna namen alle aanwezigen persoon lijk afscheid van den heer Verbrugge, waar mee het offieieele gedeelte ten einde-was. geen kaarten uitreiken. De witte kaart is voor hen, die nog wel iets kunnen betalen, zoodat die menschen niet het idee hebben, dat zij hier bedeeld worden, maar dat zij koopen van hun eigen geld. Zij die niets kunnen betalen krijgen een blauwe kaart en voor hen betaalt dan het armbestuur of dergelijke inrichting, hetgeen zij kochten. Voor de zulken staat op de gele kaar ten bovendien het bedrag genoteerd, dat zij hier mogen besteden. Een autobesteldienst is hier niet, het is: neem uw bed op en wandel, en met bed en bulster beladen trekken zij verheugd naar huis. Het zijn de korven met brokkelingen, die verzameld worden en waaruit nog zoovel en hun deel krijgen. Maar er is ook heel veel vraag naar de meest noodzakelijke levensbehoeften en de afdeelin gen onderkleeding, confectie en slaap-meubi- lair raken nu reeds uitverkocht. Daarom is het niet teveel gevergd, als wij U vragen uit naam van „Het Leidsche Brokken huis": kijkt Uw voorraad kleeding eens na, er is zoo dikwijls iets bij, dat ge niet meer dragen wilt en nu is het winter. Snuffelt eens op zol der, waar U zeker iets vindt, dat gezelf ver geet en dat voor anderen zoo groote waarde heeft. Nu is het de tijd, dat zij, die kou lijden en schamel gekleed gaan, geholpen moeten worden. Wacht dus niet tot in het voorjaar de groote schoonmaak begint, maar zoekt nu en laat bet brengen naar het St Vincentiusgesticht aan de Hooglandsche Kerkgracht. Het is voor de kor ven met brokkelingen. Bij U ligt het vergeten en de schamelen snak ken ernaar. F. S.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2