HET KIND EN ZIJN MOEDER I Maar Jezus heeft mensch willen zijn en den (iodmensch kan men in zijn menscnlijke gestalte nabeelden. Die Godmensch .6 hier op de wereld begonnen met kind te zijn. In de nabeelding van dat Kind-zijn genieten IToen in de Middeleeuwen de mysterie spelen al meer ingang vonden, ondergingen daarvan de voorstellingen van het Kerst gebeuren grooten invloed. De schilders I vonden nu hun model, hun kunstwerken Een der oudste bas-reliefs van Christus geboorte. Gegraveerde steen uit de 7e eeuw voor stellend het kind te Bethlehem. Het Is geheel vanzelf sprekend dat de groote gebeurtenis van Christus geboorte in den Stal van Bethlehem alle eeuwen door de groote kunstenaars geïnspireerd heeft tot hun schoonste en meest verheven wer ken. Zoo lang de Kerk haar roeping vervulde, d bliide boodschap verkond;gde. deed zij dit door prediking in woord en geschrift. Zij deed het in letter en beeld, vooral in de Middeleeuwen hadden kerkschilderingen ook de bedoeling te leeren, hielden zij in prachtige en vaak zeer kunstvolle voor stellingen het volk verheven waarheden uit ons heilig geloof voor of gebeurtenissen uit de tTewijde Geschiedenis. Maar waar zoude men dan eerder en vaker van verhalen dan van de Geboorte van lezus. de komst van den Godmensch op aarde. In de Catacomben reeds vindt men spo ren van schilderingen die op de geboorte van Christus betrekking hebben. Maai het zijn geen goed bewaarde schilderingen. De oudste afbeeldingen vindt men op sarcophagen, op gegraveerde steenen en in bas reliefs versierde voorwerpen. De pasgeboren Jezus wordt op dit beeld werk meestal ingebakerd voorgesteld, lig gend in een kribbe, welke is samengesteld uit latwerk. Ze heeft meestal den vorm van een mand en is geplaatst tegen éen ruit, waar het gestalde vee zich laat zien. (iégraveerde steenen, hoewel van een latere periode, vertoonen meer karakteris tieke dingen. Een in het museum Petton, hoewel niet later dan de 7e eeuw, is toch van veel beteekenis. We zien er dei kribbe, waarin Jezus slaapt; in doeken ge-l wikkeld en rond het hoofd den gekruisten stralenkrans. Door het opstaand latwerk der kribbe vertoonen zich de koppen van os en ezel. Rechts de ster der Wijzen, links de maan, symbool van den nacht, waarin de wereld lag. Beneden de kribbe vinden we Maria gesluierd en op een rustbed. In de antieke voorstellingen komt sieeds de ster voor en ook ziet men er de os en den ezel. Het kind is in windselen gehuld. Met hun primitieve middelen hebben de Christenen der eerste eeuwen dus reeds van de komst van Gods Zoon in deze wereld ook aldus getuigd. De komst van den Heiland als Kind. Ja, dat was natuurlijk iets wat op de heiden- sche wereld een vreemden indruk moest maken. In de wereld der heidenen beteekenden vrouw of kind niet zooveel. De sterke, dat was de man, de krijger. De vrouw was slavin en het kind reken de men niet mee. En de groote ürieksche kunstenaars, wier heerlijke beelden en beeldgroepen nu nog onze bewondering gaande maken, beeldden dan ook niet kin- Leonardo da Vinci: Maria met het Christuskind e.i Sint Janneke. De Aanbidding der Herders van Martin S chongauer den laat-middeleeuwschen mees ter, (14451491) die dus op de kentering der tijden leefde maar nog tot de nuüdel- eeuwers behoort. we het meest van Jezus de lieflijke en lief derijke. van Wien geen vrees ons nog te rughoudt. De groote, almachtige God boezemt ons arme zondaars heilige vreeze in. het Kind iezus naderen wij zoo vertrouwd., Wij heb- en dat al geleerd toen we zelf nog on- 1 schuldige kinderen waren. Wij willen weer onschuldige kinderen worden. werden anders. Van zelf oefende diarop vooral ook invloed de humaniseering der denkbeelden. Bij de primitieven, vóór de Renaissance dus, is men nog getrouw aan de traditie De os en de ezel behooren tot de voor name personages; Si-nt Jozef en Maria zijn behandeld met allen pracht en het Kindje draagt het teeken van Zijn Goddelijker» oor- De Madonna della Sedia van Raphnënl. De beroemde schilder schijnt het aarusehe schoone in de gelaatstrekken van de Moe dermaagd en haar Kind op den voorgrond te stellen. Vandaar dat dit kunstwerk den geloovigen beschouwer minder opwekt dan (andere afbeeldingen van 't Goddelijk Moe derschap, die in kunstwaarde hierbij toch I ten achter blijven. sprong en het wereldknningschap. Maar er is vastgehouden aan de grot, terwijl meestal voor de moeilijke keuze tusschen grot of stalletje een uitweg is gekozen, door den ingang van de grot met een stroodak te beschutten. Lorenzo Monaco. Beato Ange- lico, beperken zich nog tot het mysterie dzr Geboorte. Joh. Thaddaus Stammel: De kribbe. Met welk een meesterschap is dit alles gesneden, maar ook met een zwierige opvatting geheel verschillend van die der primitieven. niet meer aan de traditioneele voor stelling der herders vast, doch hun .her ders" zijn de lieden van het eigen volk, in de gestalten van het eigen '■is. in de klee ding van den eigen tijd. De Vaticaansche Pinacotheek is rijk aan dergelijke stukken. Dat vnn Lorenzo di Niccolo, of van Giovan ni di Paolo onder de primitieven zijn nog eenvoudig vergeleken bij de Ghirlandaio's, die werkelijk van hel mysterie een waar tooneel van omvangrijke ensceneering heb ben gemaakt, waarin zij alle gebeurtenissen uit den Kerstcycles zoeken te groepceren. Men gaat al teer de Kerstvoorstellingen romantiseeren. De piëteit wordt opgeofferd aan het schilderachtige der voorstelling. En e. mogen dan al schitterende schilderstuk ken tot stand komen, ze ontroeren met, zij nrssen de innigheid. O, ge zult misschien meenen, dat zij toch bijzonder schoon en lieflijk zijn, ja zeker, dat kan een schilderij van een willekeurige moeder met haar kind ook zijn. Maar de kunstenaar, die werke lijk innerlijk die, ons treffen wil en onze devotie wil opwekken voor het Goddelijk Kind en Zijn Moeder moet ze'f beleid zijn van groot geloof en innnige devotie. Hij mag pracntlievend zijn desnools, hij mag spelen met licht en schaduw, maar dit moet hem geen doel zijn. En er zijn maar al te veel voorstellingen gemaakt van 1 hei lig gebeuren te Bethiehem. die ""'"igen van het kunstenaarschap van den maker, die meesterwerken heeten en het ook ziin, maar die toch niet zoo vermogen het Kind en Zijn Moeder te verheerlijken, omdat de kunstenaar zelf niet diep innerlijk bewogen geweest is. Maar ondanks dat, hoe machtig zijn de kunstenaars van al!e tijden geinspirterd door het heerlijk gebeuren van den heili gen Kerstnacht. God werd Kind en in he' van den kunstenaar, zingt dit te eer. waar juist het kind-zijn bij hem nooit verloren ging. God werd kind en wil dat wii kind zijn tegen over Hem en tegenover het leven. Zoo hebben het ook de dichters en kun stenaars door alle eeuwen gevoeld .Ztj, die anders van kracht overvloeiden of zich ver strikten in den zinnelijken vorm matigen zich en beelden de liefdelijkheden uit van de evangelische woorden. Ontelbaar zijn de meesters, die op dit rijke thema voortdurend zijn teruggekomen. De kleine Godmensch, de Zoon van den Almachtige, die daar geboren werd uit een Maagd, in een stal, gewikkeld in schamele doeken, verwarmd door den adem van os en ezel. En de Moeder! Toen zij van «en Engel Gabriël de groote geheimenis verdomen had en haar nicht Eli-j zabeth bezocht, sprak zij de profetische woorden: Ziet van nu af zullen alle geslachten mij zalig roemen." Indien ooit een voorspelling bewaarheid geworden is dan is het wel deze. Alle eeuwen door is zij zalig geprezen, aan wie de Heer zulke groote dingen ge daan heeft. En de eer en verheerlijking welke zij ook Maria wilden brengen, heeft de Christen kunstenaars bezield en tot hun schoonste scheppingen geinspireerd. derlieï of kinderleed. De Grieksche en Komeinsche kunstenaars vonden het niet de moeite waard zich met het kind als model te bemoeien. Het kind en de moeder ze zijn pas oprecht geëoid en ontzien geworden, toen Jezus kind wilde worden en Maria tot Zijn Moeder aannam. En ook in de kunst is het kind ais on derwerp gaan meetellen toen het Christen dom zich uitbreidde. De Christenschilders moeren immers van- zeil zich aangetrokken voelen tot dat heer lijk en lieflijk gebeuren in Bethlehem, de koinst van het Kindje. Eerst nog hel Kindje gewikkeld in doeken, het kindje in de windselen, klein borelings- ke. Maar dat verandert natuurlijk sp-»edig. Latere schilders geven Maria een Kindje op den schoot, dat ouder is, dat reeds wijs heid straalt. Het Kind Jezus moge dan eer zuigeling zijn ol een kind, dat reeds zijr taak en lot beseft, of een vroolijk speleni knaapje, het is altijd een kind in liettijke aantrekkelijke onschuld. Het is voor den kunstenaar onbegonnen werk den Eeuwige te willen uitbeelden. Relief Ceramieken van Lucca del Robia. Aanbidding der Koningen. In de Borgia zalen van het Va- ticaan zien we de H. Familie door de aanbiddende engelen omringd en het tafereel heeft reeds de praal- lievendheiu n den rijkdom in decor en aankleeding, die weldra de Kerstvoorstellingen tot de liefelijk ste tafereelen zal gaan maken door de schilderkunst voortgebracht. Luini heeft in het Louvre te Pa rijs een Kerstvoorstelling, waarin de engelen met het Kindeke komen spelen. En terwijl ae middeleeuwen nog disputen hadden gekend over het dogmatisch toelaatbare, geeft de kunstenaar thans reeds aan zijn sentiment in den meest poeti- schen vorm uiting. Fabiano, Filippo Lippi, Sodoma, Corregia omringen het steeds weel deriger wordend tafereel met de lieflijkste pas'orales en houden ook „Wees gegroet, Maria."

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 13