J. M. DE GRE UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK WOENSDAG 24 DECEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 JOANNES STALPAERT VAN DER WIELEN I. Het waren wel twee zeer verschillende peters, die aan de wieg der jonge 17e eeuw stonden, te weten Pieter Cornelisz. Hooft en Joannes Stalpaert van der Wielen. Eerstgenoemde die het van zoon uit een burger-milieu bracht tot Drost van Mui den, Baljuw van Goylandt, Hoofdofficier van Weesp en Weespercarspel Ridder van St. Michiel etc. en de adelijke jongeman, .Thr. Mr. Dr. Joannes Stalpaert van der Wielen, adcovaat voor den Hove van Hol- lant, die later Pastoor van Delft werd. Zoo uiteenloopend als hun leven, was ook bun karakter. Eerstgenoemde, de poseur vol gratieuse politesse, met .dit tikje charmante Welt schmerz, wien 't vóór alles te doen was een goeden indruk op zijn omgeving te maken, getuige zijn brieven aan Tesselsohade, waarin hij (brief 419) op hoogdravende, valsch-sentimenteele wijze zich uitsloofde „met 't zaamenschraapen van stoffe, uit alle winkelen mijner heugenisse tot hartzalf" over hot ondervonden leed in 2 dagen tijds het verlies van kind en echtgenoot terwijl hij in een schrijven (416) aan zijn zwager Justus Baak zich in verbond met de „Tragique ramp van de Oomique Tes- selseha" wel van een zéér egoïstische zijde heeft laten kennen, wijl hem nu „deezen zoomer, kleene vreugde te verwachten staat." En daar tegenover Stalpaert, de een voudige edelman, vol zielenadel, wars van allerlei uiterlijk vertoon, maar met een innig medegevoel voor den lijdenden mede- mensch. Hooft die zich uitputte in de destijds wel zeer in zwang zijnde namaak-klassiek en Stalpaert, die maar liefst zóó schreef, dat een ieder dadelijk begreep wat hij ba- doelde, dus zonder de Goden van den Olympos te halen en zonder de andere fi guren uit de Mythologie te laten paradee ren. Was Stalpaert dan een volksdichter 1 Neen, hij daalde niet af tot de genoeg lijk-koutende binnenhuis-poëzie van Cate of de vulgaire rijmen van Breero, maar wel sprak er uit zijn zangen de vermaning van den zieleherder, de didactiek van den priester en het verweer van den apologeet Joannes Stalpaert van der Wielen werd den 20sten van Slachtmaand 1579 te 's-Gra^ venhage als zoon van den Adcovaat voor den Hove van Hollant Jhr. Mr. Jacob Stal paert van der Wielen en Vrouwe Maria Pauw Jansdochter geboren. Ondanks de zeer moeilijke en gevaarlijke tijden de 80-jarige oorlog liep ten einde, waarmede het Calvinisme hoogtij begon te vieren, bleef het gezin Stalpaert zijn Ka- fcholiscisme getrouw, aldus een exempel zijn de voor de velen die uit blooheid of eigen belang de H. Moederkerk verlieten. Op 26 Juli 1595 dus eerst 16 jaar oud werd hij te Leiden als juridisch student ingeschreven blijkens een mutatie in het „Album Inscriptionum" der Universiteit, „Joannes Stalpaert van der Wielen an XV 8tud. ïur. Apud Hugonum ab Alkemade." Na 3 jaar ging hij ter voltooiing zijner studie naar Orleans, waar hij op 31 Januari 1598 het licentiaat in de beide rechten ver wierf. Hier te lande teruggekeerd werd hij, den wensch van zijn vader volgend, op 20 Mei 1598 als advocaat voor den Hoogen Raad beëedigd. Doch, waar deze levensrichting niet strookte met het verlangen van den jonge- man, waar zijn hart uitging naar de pries ter-roeping, gaf hij hieraan ten slotte ge hoor, liet de advocatuur varen en ging te Leuven in de theologie studeeren. Zeer zeker zal hierop zijn oom Pater Vincenlius a Sancto Ludovico (in de we reld Vincent Jacobsz. Stalpaert van der Wielen) de latere Provinciaal der Carme- !iten-Orde. invloed hebben uitgeoefend. Op 25 Maart 1606 ontving hij te Meche- len de priesterwijding, waarna hij naar Rome toog, daar nog 3 jaren studeerde om er ten slotte in 1609 tot doctor in de theo logie te promoveeren. Nu eerst keert de jonge priester defini tief naar Holland terug en wordt op 8 Oc tober 1612 door den Vicaris Sasbout Ver meer tot pastoor der S. Hyppolytuskerk en rector van het Bagijnhof te Delft aange steld, om er reeds 1 jaar later tot Deken te worden benoemd, waar hij op 29 De- sceraber 1630 overleden in de St. Hyppolytus kerk (thans Oude Kerk aan de Oude Delft) werd begraven. Anna Roemer Visscher, met ^ie Stal paert bevriend was, evenals Vondel en an dere leien van den „Muiderkring", dichtte het grafschrift: Biet hier de plaets van rust Van die sijn levens lust Was deucht met vreuch te soecken Hef, lichaam leydt hier dood. De ziel in Abrams schoot, Sijn geest leeft in sijn boecken. terwijl er voorts op stond vermeld: VIR CLARISSIMUS EXIMIUS MR. JOANNES STALPARDUS NATUS S. CAECILIAE DIE MDLXXIX OBIIT IV CA LEND, IAN. ANNO SALUTIS MDCXXX Doch keeren wij thans tot zijn „boecken" er, om daaruit „sijn geest" te leeren nen. alpaert had geen speciale richting in poëzie, nu eens was hij lyrisch, dan didactisch, terwijl uit zijn proza zijn ische geschooldheid blijkt een kris- •Idere, maar tevens scherpe betoog- .ntk FOTOGRAFIE MODERN Voor Uw foto op 2e KERSTfeAl DEN GEHEELEN DAp G Thans: NIEUW 19 nabij dè^ Korenbeurs. Hij debuteerde in 1621 met een „lof- sangh" die den, naar de trans van die da gen, breedsprakigen titel had van: „Hemel- „rijck dat is: Lof-sangh van 't Rijcke „der Hemelen 't welck eertijds beweeght „heeft Adrianum Rechter van Nicomedien „tot het Gheloof ende Martyrie ons' Hee- „ren Iesu Christi ende nu yder Godvree- „send Mensch behoordt te beweghen tot „een Godsaligh leven. Math. 6 vers 33. „Souct voor al het Rijcke Gods ende zijn gerechtigheydt, Ende alle de reste sal u „toegewurpen werden." Naar Stalpaert's aard kwam dit werk, waarin uitvoerig de historie wordt verteld het „Adrianua Martelaer Rechter van Nicomedien", bewogen door het rotsvaste geloof der Christenen, ten slotte, overge gaan tot het Christendom zélf martelaar wordt, anoniem uit, evenals een ander werk van zijn hand, dat in hetzelfde jaar ver scheen, te weten: „Evangelische Schat van „ChristuB Iesus ontdeckt van Laurentius „gepredickt van Hippolytus (lot w ïl St. was immers pastoor der S. Hippolytus kerk) „verkregen, ende nu van nieuws ider Chris ten mensch ten toone gestelt; omme van „de bedriegelijcke Riickdommen. „Mammo- „nis" te onderscheineEnde, als wezende ,,'t hoogste Goed, met kosten van alle Ge schapen Dingen te betrachten." Doch in de voorrede tot dit laatstgenoem de werk, welke inleiding Stalpaert „Comp- toir des Evangelische Schats" noemt, is al eenige verwantschap met „Hemelrijck" aan te duiden: „Dit uiterste Einde ofte Eeuwig „leven (alzoo ick) niet lang geleden be schreven vond in zeeckere Lofzang onder „den Titel vant Hemelriick ende dat den ellendigen mensch (zoo nu „gezeyt is) treckende naer 't zelve uiterste Einde (daer van on- „der weeg dickwijls belet ende verdron gen wert; zoo heeft hot mi goed gedacht) „tot waerschouwing en meerder verzeecker- „heid van de Passagiers henluiden met de- „zen tweden Lofzang te vergezelschappen „(te weten) opdat ze door den eersten be- „geerig geniaeckt (jae op Reis geslagen „sijnde) naer een zoo vermaackelicken uiter ste Einde (wedeom door dezen geleerdt „mogen werden) waer voren zi hen onder legen) immers te lande zullen hebben te „wachten". Dit laatste werk, dat in 16 „gedichten" de levensbeschrijvingen van den H. Lauren tius en den reeds hiervoren genoemden H. Hippolytus (patroonheilige van Delft) be schrijft^ is, litterair gesproken, beter dan het werk waarmede Stalpaert debuteerde. Een jaar later verscheen van zijn hand een nieuw dichtwerk, dafc wéér hooger staat dan het tweede er is dus een be slist stijgende lijn in Stalpaert's kunst te weten het „Vrouwelick Cieraet van Sint- Agnes versmaedt." Hier treedt hij wel zeer didactisch op, wijl hij de vrouwen waarschuwt tegen ijdele pronk en hen de „Middelmaettigheid" voor houdt „nae de welche ider mensch eiin kleed behoordt te fat^onneren". Maar Stalpaert is vrouwenkenner ge noeg om de lijn niet t6 strak aan te halen, want er is niemand zoo heylig of zoo vroed die haerluy wou verbien met eieren en pareeren zoo veel de Rede 't gunt, de schoon- "neyt te vermeeren." Typisch is het dat Vondel n u reedö, dus 19 jaar voor zijn overgang tot de R.-K. Kerk in een zang „Tot Lof van de kuysche en Godvruchtighe Martelaresse St. Agnes", welk gedicht vóór in Stalpaerts werk is opgenomen, blijk geeft van zijn bewonde ring voor deze Heilige: Dat Room der Heiligen gebeent Bewaert meer luisters haer verleent Als soo veel Koninglijcke graven En tomben van Gekroonde slaven. Naest andre daerse moed op draeght, De grafste vande kuysche Maegd Agnes, oit was de vreugd en 't wenschen Van yverende Christen menschen. terwijl hij, toch wel zéér zeker niet in 'n Calvinist ische n gedachtengang, maar puur- Roomsch besluit: En gij die leeft bij God verhoogt Hoe veel gij met gebeen vermoogt Verwerft se segen en genade En komtse met uw gunst te stade. Vervolgens verscheen in 1628, wederom anonym: „het Guide Iaer Ons Heeren Iesu Christi Eerste Deel Op alle te Zon- nendagen Des Iaers"; een bundel liederen," zooals de titel reeds aangeeft met de „ge dachtenis" voor eiken Zondag. Een der mooiste gedichten uit dezen bun del is wel: De Blijde Morghen. Paesch-Lied. Welkom blijde morgen Vrij van alle sorgen Vrij van sonden, vrij van pijnen. Die met lief den Hemel verschijnen Ons op huyden doet: Christus is verresen Laet ons vTolyck wezen; Want. syn goedheydt ons verloste Met de alderswaerdighste kosten Van Sijn heyligh Bloedt. NOORDWIJK. Huldiging K. Sanders. Het hoofd der openbare school, de heer K. Sanders, die thans het onderwijs als pensioengerechtig de gaat verlaten, is in hotel Royal hulde en dank gebracht door ouders-leerlingen en oud-leerlingen voor het vele door hem verricht in het belang van onderwijs en opvoeding van zoovele Noordwijkers. De groote zaal van hotel Royal was geheel gevuld met belangstellenden en namens het comité heette mevr. de GrootBru- nings den heer Sanders en familie op dezen avond hartelijk welkom temidden van zoovele vrienden, welke er een be hoefte aan hadden, den zoo gezienen en amicalen meester op dezen avond van af scheid hun oprechten dank te betoonen. Wel noemde spr. een afscheid niet prettig, doch waar meester Sanders metterwoon in Noordwijk blijft zullen wij hem toch nog niet geheel behoeven missen en nog me nigmaal zijn prettige verschijning in onze omgeving mogen zien. Verder heette spr. nog welkom den heet Baak, inspecteur van het lager onderwijs, wiens tegenwoordig heid op zeer hoogen prijs werd gesteld. Thans kwam voor het doek aan het woord „de geest", die op rijm het verleden van meester Sanders opra'-eMe. dit afwis selend met eenige tooneeltjes uitgevoerd door een aantal ouddeerlingen. zooals meester Sanders als matroos, jong onder wijzer en een leuk tafereel van de school banken te Noordwijk en als slot een lof zang van een aantal jongedames (oud- leerlingen) in pracht costuum, waarbij de verlichting schitterend was. Tusschen de bedrijven door bracht de heer J. Butsc'aar enkele zangnummers op zeer verdienstelijke wijze ten gehoore. waarvoor hem een dankbaar applaus werd gebracht. Onder de korte pauze kwamen alle aan- wezieen even den hand drukken van den beminden onderwijzer, waarna prof. Eerd- mans als voorzitter der Ned. Protestanten bond eenige zeer waardeerende woorden richtte tot den heer Sanders. Na beëindiging van de goedgeslaagde revue, welke onder leiding stond van den heer C. v. Zeist, bood de voorzitter van het comité, de heer Starfert Kroese met eenige welgekozen woorden als blijk van waardeerinsr en dank, namens velen een prachtig schrijfbureau aan, met een album der handteekeningen van des-enen, die hieraen hebben bijgedragen. Nog sprak de heer H. de Boer. hoofd der Christe lijke school, die lof bracht aan den heer S-anders, die zich steeds een waar en goeddenkend collega heeft getoond, het welk ot> zich voor» velen een goede les moge bevatten. De heer Sanders dankte getroffen door zooveel blijken van hulde en de eenvoudige man kwam direct weeT in hem od, door zich de vraag te ste'le»- waaraan heb ik dat allemaal verdien Gaarne bracht hii een croot gedeelte de? hulde over op zijn echtsenoote, daar toe1 deze hem steeds in alles trouw ter ziide heeft gestaan. Spr. dankte mevr. v. Ko- niinenburgPlemp. mévr. de GrootBru- nings en mevr. VermeulenBerkemeiier voor hetgeen zij hebben gedaan om dezen avond voor hem en de zijnen onvergete'ük te maken. Ook dankte spr. de heer Pol man voor de verzorging van het muzikale gedee'te en den heer v. Zeist voor z;:ne prachtige revue. Hierna werd door allen snontaan gezongen een ..Lang zal hij leven" Na vereeuwigd te zijn begaven familie en comité zich aan een feestdiner, den schei denden meester aangeboden. TER AAR. St Jozef-Gezellen-uitvoering. Met de Kerstdagen zullen we eens kunnen genie ten van de jaarlijksche uitvoeringen van de St.- Jozef Gezellen-vereeniging. Zij heeft dit jaar weer beslag kunnen leggen op een mooi program. Er zal opgevoerd worden: „Wat niet sterven kon", een too- neelspel van Gerard Nielen. Dit is een prachtig mooi stuk, met edele strekking en gezien de repetities, zit bet er goed in. Wij kennen zoo zoetjes aan de krachten wel van de St. Jozef Gezellen Toonee'- vereeniging. Ook zal er nog een luimig stukje worden opgevoerd „'t Schilderijtje". Bij elkaar is het voor elck wat wils. De entree is zeer laag gesteld, zoo dat voor een ieder de gelegenheid bestaat, om te komen zien. De eerste avond (2en Kerstdag) is het meer een avond voor genoodigden en pu bliek. 2e avond Zondag 28 Dec. is het voor het publiek en voor de Gezellen- leden. GEMEENTERAAD V/N ZOETERWOUDE BODEGRAVEN. Gevonden voorwerpen. Kinderporte- monnaie; autoband. Verloren: koperen plaat met opschrift: -Posterijen; notitie boekje. Inlichtingen ter secretarie. Ondertrouwd: W. H. van Kipper- sluis en C. Burggraaf. Getrouwd: J. J. Hoogsteger 29 j. en E. Th. Maaskant 22 j. Gevestigd: P. van Kooten en gezin van Woerden P. Knopperts van Alphen a. d. Rijn J. Spies van Driebergen J. Postma en gezin van Hekendorp G. Mannes van Waarder E. Voordouw van Zwammerdam N. J. van Leeuwen en gezin van Zwammerdam. Vertrokken: M. van der Zwan naar Rotterdam N. van Sevenhovén naar Zeist M. J. C. Rotteveel naar Almelo C. A. Poot naar Zwammerdam C. Slingerland naar Weerden H. van Dam naar Zegveld W. A. Roerhorst en gezin naar N. Indië N. Kwakernaak en gezin naar Woudenberg. Gistermorgen vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig de heer A. van Bennekom, die be richt van verhindering had gezonden. Te ongeveer half tien opent de voorzitter de vergadering, waarna de secretaris de no tulen der vorige vergadering leest, die onver anderd worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. De diverse goedgekeurde verordeningen in verband met de Financieele Verhoudingswet, worden voor kennisgeving aangenomen, alsme de de missive van Ged. Staten, waarbij goed gekeurd wordt teruggezonden het raadshbcsluit tot overname van grond bij de Schoutenbrug. Ter visie worden gelegd twee procesverbalen van kasopneming bij den gemeente-ontvanger en den administrateur van het waterleiding bedrijf. Conform het verzoek van Ged. Staten wordt besloten in het raadsbesluit tot onder- handsche verhuring van een woonhuis aan den gemeenteopzichter eene bepaling op te nemen, dat de huur niet langer zal gelden dan 10 ach tereenvolgende jaren. Naar aanleiding van een schrijven van den gemeente-opzichter, dat deze acoord gaat met vorengenoemde verhuring, on der reserveering echter van een recht ten aan zien van de bebouwing van een stuk grond, merkt de heer Los op, dat de gemeente-opzich- ter niets te reserveeren heeft. Na nog eenige discussie wordt dit schrijven dan voor kennis geving aangenomen. Conform de aanvrage wordt aan de Ouder commissie voor 1931 een toelage verleend van 10 en aan de Ver. Helpt Elkaar te Leider dorp 13.34. Aan de Landstormcommissie wordt eveneens een subsidie verlend van 10, terwijl de aanvrage luidde om 25. Op een verzoek van het bestuur der Ver. Hoofden van scholen in Nederland en van den heer N. Roos, hoofd der openbare lagere school alhier, om de belooningen voor het ge ven van vervolgonderwijs te verdubbelen, wordt afwijzend beschikt, terwijl een verzoek van P. Z. Dubbelaar te Leiden om hem voor drie jaren een subsidie toe te kennen van 500 voor het instandhouden van een autobusdienst, wordt gezonden naar B en W. om praeadvies. Op een verzoek van de wed. K. H. om de verpleegkosten voor haar zoon te brengen van 5 op 10 per week, wordt, nadat een voor- stel-Los niet voldoende was ondersteund, be sloten conform een voorstel-Stadhouder, 8 per week te geven, waarvan 3 zal betaald worden door de Diaconie der Ned. Herv. Ge meente auhier. Afgewezen worden een ver zoek van de wed. H. om verhooging van den onderstand in de huishuur en van J. J. alhier en G. O. te Leiderdorp om ontheffing van schoolgeld. Ten aanzien van een verzoek van C. v. V. alhier om vermindering van school geldbelasting, wordt op grond van overgelegde beschikking van den Inspecteur der Directe Belasting te Leiden, gunstig beschikt. Do torenklok. Na eenige bespreking wordt vervolgens be sloten voor de torenklok te doen aanbrengen een nieuwe stalen krukas met gedraaide sta len tappen, kogellagers en luidwiel voor een som van J 255. Deze werkzaamheden worden opgedragen aan de fa. Elderhorst alhier. Vervolgens wordt besloten twee aandeelen van 1000 elk te koopen in het maatschap pelijk kapitaal der Bank voor Ned. Gemeenten en dit bedrag in mindering te brengen op het bedrag dat aangewend moet worden voor den aankoop van inschrijvingen op het 3 Groot boek. De bezwaren van de Rijndijkers. Op grond van de ingekomen bezwaren stel len B en W. voor om de in de vorige vergade ring vastgestelde concept-rooilijnverordening voor den Hooge Rijndijk in te trekken, onder mededeeling, dat in een volgende vergadering een nieuw plan zal overgelegd worden, waar bij zoove2l mogelijk met de bezwaren rekening zal worden gehouden, aangezien gebleken is, dat de meeste eigenaren langs den Rijksstraat weg zich het recht van uitpad verzekerd heb ben en dus de gemeente geen parallelweg zal behoeven te maken in de toekomst. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. Tot lid der Commissie van toezicht wordt met algemeene stemmen benoemd, ingaande 1 Januari a.s. de heer J. Schouten, aftredend. Eveneens met algemeene stemmen wordt deze benoemd tot voorzitter. Een bevredigende wijze van steunregeling. Vervolgens komt in behandeling een voor stel van den Ned. Fed Bond van Arbeiders (sters), werkzaam in fabriekmaitge bedrijven, waarbij wordt verzocht: 1. Afbraak en oprui ming van slechte woningen. 2. Verbetering van de bestrating, b.v. door asphalteering. 3. De steunuitkeering voor gehuwden en kostwinners te brengen op minimum 15 per week, plus 1.25 toeslag per kind. 4. Toeslag op de uit- keeringen uit de werkloozbenkas, zoodat de kasuitkeering in dit geval gelijk wordt aan de uitkeering van het crisiscomité, gelijk dit in andere plaatsen bestaat. 5, Verstrekking van een bon voor brandstoffen per week. 6. Op heffing van de wachttijdregeling. 7. Verstrek king van kleeding, schoeisel en dekking aan werkloozen en hun gezinsleden naar behoeften. Naar aanleiding van dit adres merken B. en W. op, dat de gemeenteraad in 1929, naar aan leiding van een adres van den R-K. Volksbond, besloot geen steunregeling te treffen, doch d^ beoordeeling aan B. en W. over te laten, in elk geval afzonderlijk. Verder zegt het col lege, dat deze wijze van ondersteuning in den afgeloopen winter zeer bevredigend heeft ge werkt, terwijl tenslotte verwezen wordt naar het raadsbesluit van 29 October j.l., waarbij een regeling werd getroffen voor het tewerk stellen van werkloozen. Een en ander geeft het college aanleiding den Raad voor te stel len op het adres afwijzend te beschikken. De heer Starrenburg geeft in overweging om meer productiet werk te laten verrichten, bijv. uitdiepen van het Watertje: snoeien van hoo rnen en het maken van een weg naar den Hooge Rijndijk over de Meerburgkade. De heer Stadhouder gaat punt voor punt het adres na en komt dan tot de conclusie, dat het geen reden heeft hierop in te gaan. Spreker is echter wel voor productieve werkverschaffing en zou dit gaarne geregeld zien zooals in Ha- zerswoude, alwaar indertijd een vereeniging voor werkverschaffing werd opgericht met steun van de gemeente. De heer Jac. van Leeuwen verwijst naar de onlangs vastgestelde regeling, hetgeen in overleg met de organisaties heeft plaats ge had. Was die regeling niet bevredigend dan zouden er van die organisaties wel klachten komen, doch deze zijn er tot heden nog niet. De heer Los zegt, dat het niet aangenaam aandoet wanneer van buitenaf voorgeschreven wordt wat de Raad moet doen, te meer waar de Raad momenteel meer doet dan hij een jaar tevoren van plan was te doen, doch niet valt te ontkennen dat er iets gedaan moet worden, maar wat? Voor werkverschaffing is niet iedereen geschikt. Derhalve moet naar werk verschaffing gezocht worden, die zoo toege past kan worden, dat de -nenschen uit de ar mode gehouden worden. De heer de Graaf zegt dat deze gemeente in den afgeloopen winter flink heeft gesteund in tegenstelling met andere plaatsen, terwijl zelfs steun terecht is gekomen ic gezinnen die het absoluut niet noodig hadden. De heer de Groot vraagt of geen werkloo zen bij de werkzaamheden van het Rijk kunnen tewerk gesteld worden, zoonoodig met toeslag van de gemeente. Wethouder Noordman is overtuigd, dat de toestand ernstig is, doch ook in den winter van '28'29 was het erg. De heer de Graaf heeft terecht opgemerkt dat onze gemesnte toen aan de spits stond met het geven van ondersteu ning en toen heeft de getroffen regeling ten algemeene genoege gewerkt. Van de organi saties zijn geen klachten over de getroffen re geling vernomen, terwijl B. en W. zeer serieus onderzoeken, elk geval afzonderlijk, of het gveen van steun in natura noodig is, want a! te vaak komt het voor dat misbruik wórdt ge maakt. De heer Starrenburg zegt. dat de werkver schaffing onvoldoende is, want de menschen kunnen in 14 dagen slechts 10.50 verdienen: daarom moet men hem langer laten wer ken. De heer Starrenburg doet een voorstel in dien geest. De heer Stadhouder zegt dat den jongelui ge leerd moet worden om te sparen. De heer Los noemt het adres geschoeid op stedelijke beginselen, die op het platteland geen ingang zullen vinden. Punt voor punt toont spr. dan aan, dat het adres niet voor inwilliging vatbaar is. Na nog eenige discussie terzake sluit de voorz. de beraadslagingen en stelt voor op het adres afwijzend te beschikken. Aldus wordt besloten met 9 tegen 1 stem (de heer Star renburg). De heer Starrenburg vraagt of zijn voorstel, nog in behandeling komt, waarop de voorz. mededeelt dat dit niet aan de orde is. De heer Starrenburg zal het voor een volgen de vergadering schriftelijk indienen. De verbouwing van hei Raadhuis. Hierna wordt de openbare vergadering ge durende ongeveer een half uur gesckorscht en gaat de Raad in geheime zitting. Bij voortzet ting der openbare vergadering komt in behan deling een voorstel van B. en W. om het ver bouwen van het raadhuis te doen aanbesteden onder Zoeterwoudsche aannemers, die zooveel mogelijk het werk door Zoeterwouders moeten doen uitvoeren. Zonder eenige discussie wordt dit voorstel aangenomen met 9 tegen 1 stem (de heer G. van Leeuwen). Bij de nu volgende rondvraag zegt de voor zitter in antwoord op een vraag van den heer Starrenburg in de vorige vergadering gesteld, dat aan Straathof geen vrijstelling van recog nitie kan verleend worden, aangezien dat in strijd is met de Wet. Op een vraag van den heer de Groot of het niet mogelijk is dat Zoe terwoudsche arbeidskraohten worden aangeno men voor de uitvoering van het rijkswerk aan den Hooge Rijndijk, antwoordt de voorzitter dat daartoe reeds pogingen gedaan zijn. doch dat deze gefaald hebben. B. en W zullen ech ter nogmaals een verzoek indienen. De heer Starrenburg zegt dat de brievenbus bij het Kruisheerenklooster over het trottoir hangt en gevaarlijk is voor de voetgangers; verder vraagt spr. wannear begonnen wordt met het bestraten van den hoek bij Vlasveld. Ten aanzien dezer laatste vraag zegt de voorz. dat momenteel de wegen elders "Opge knapt worden, doch dat alles successievelijk terecht komt. Hierna gaat de Raad wederom in geheime zitting, die na ongeveer een kwartier wordt opgeheven, waarna de openbare vergadering te ongeveer 1 uur wordt gesloten. HAZERSW0UDE (RIJNDIJK). I Jssportvereeniging. Maandagavond had onder voorzitterschap van den heer C. de Boer, in café Verhaar de algemeene jaarvergadering plaats der IJssport vereen. Aanwezig waren het bestuur en 11 leden van de 150. Nadat door den voorzitter de vergade ring met een woord van welkom was ge opend, werden de notulen, alsmede het jaarverslag van secretaris en penningmees ter voorgelezen en onder dank goedge keurd. Het kassaldo bedroeg 199.46. Door den voorzitter werden 3 leden uit de vergadering benoemd, om de rekening van den penningmeester na te zien, welke door bedoelde personen in orde werd bevon den. De aftredende bestuursleden, de hee ren C. de Boer, M. Scheel en D. van Nie- kerk, weiden bij acclamatie herkozen. Bij de rondvraag werd door een der aanwezi gen den vraag gesteld, indien de kas het toelaat, om dan bij een volgende jaarver gadering een z.g. tombola te houden, en dit te vermelden op de convocatie, óm zoodoende de leden op te wekken tot vergaderingbezoek. Het bestuur zal het volgend jaar een tombola in elkaar zetten. Hierna sluiting.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10