BINNENLAND De Man van Nergenshuizen DERDE BLAD PAG. 9 DE LE1DSCHE COURANT MAANDAG 22 DECEMBER 1930 BEDRIJFSTELLING. VOOR DE EERSTE MAAL. Op 31 Dec. a.s. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt het volgende mede: Op 31 Dec. 1930 wordt ingevolge de wet van 31 Juli 1930 Stsbl. 34S, in Nederland voor de eerste maal een bedrijfstelling ge houden. Daartoe zullen tegelijk met de volkstellingskaarten groene bedrijf s tel- lingskaarten uitgereikt worden. Ieder be- drijfshoofd moet op het bovenste deel dier kaart (de adreskaart) den naam, het adres, en de soort invullen van de onderneming of ondernemingen, aan welker hoofd hij staat en voor zoover het een bedrijf is dat on der de Ongevallenwet 1921 valt, bovendien het bedrijfsnummer. Wie bedrijfshoofd is, is omschreven in de toelichting op de achterzijde van de groene kaart. Niet alleen hij die aan het hoofd van een zaak met personeel staat is bedrijfshoofd, maar in het algemeen ook ieder die, voor eigen rekening, zonder per soneel of uitsluitend met hulp van familie leden, een beroep uitoefent. Is een bedrijf geheel of gedeeltelijk ver zekeringsplichtig volgens de Ongevallen wet 1921, dan behoeft het bedrijfshoofd voor dat bedrijf of gedeelte van het bedrijf het onderste deel der groene kaart niet in te vulleu, omdat de op dat bedrijf betrek king hebbende gegevens verzameld wov- den door middel van de loonlijst voor de Ongevallenverzekering, waaraan ditmaal een uitslaand blad met vragen ten behoeve van de bedrijfstelling is toegevoegd. Is een bedrijf evenwel geheel of ten deele niet verzekeringsplichtig, dan moet duareente- gen voor dat niet-verzekeringsplichtig be drijf of deel van het bedrijf ook het on derste deel van de groene kaart worden in gevuld met de daarop gevraagde gegevens betreffende dat bedrijf. Hiermede is zeer in het kort gezegd op welke wijze in het algemeen de telling plaats vindt. Op grond van het groote belang aan een juiste bedrijfsstatistiek verbonden, wordt aan alle bedrijfshoofden verzocht, het mo gelijke te doen om de groene kaarten en .de loonlijsten met hun uitslaand blad zoo juist en volledig mogelijk in te vullen. Men bedenke goed, dat dit de betrouwbaarheid van deze zoo nuttige bedrijfsstatistiek be vordert en dat men bovendien de leiding der telling den last van het vragen eji zichzelf den last van het moeten verstrek ken van nadere inlichtingen bespaart. In lichtingen over de invulling van de groene kaarten worden verstrekt door de volks tellers inlichtingen over de invullino van de loonlijsten door de Raden van Arbeid. Wie binnen zoo kort mogelijken tijd en met zoo weinig mogelijk kosten een goede bedrijfsstatistiek wensc-ht, verstrekke de gevraagde gegevens het wordt hier met klem herhaald met de grootst mogelijke nauwkeurigheid. VERKIEZING PROVINCIALE STATEN. De groslijst van de R. K. Staatspartij 'n den kieskring „Leitien''. ALG. R.-K. WERKGEVERS- VEREENIGING. Vergadering van het Federa tie-bestuur. Mr. M. P. L. Steenberghe tot voorzitter gekozen. Dezer dagen kwam het Federatiebestuur der Algemeene R.-K. Werkgeversvereeni- ging in vergadering bijeen, ten kantore der Vereeniging, te 's-Gravenhage. De Federa tie voorzitter, cle lieer J. P. J. Asselbevgs deelde in den aanvang der vergadering inede, dat hij een herbenoeming als voor zitter niet meer zou accepteeeren, ofschoon het scheiden van deze functie hem speet. De Vice-Voorzitter, de heer H. W. D. Hellebrekers, luidde in hartelijke bewoor dingen den scheidenden voorziiter uit, wel ke woorden door de vergadering met ap plaus werden bekrachtigd. Bij schriftelijke stemming werd hierop mr. M. P. L. Steenberghe met algemeene stemmen tot opvolger van den heer Assel- bergs gekozen. Mr. Steenberghe dankte de vergadering voor het in hem gestelde ver trouwen, en verzocht met het oog op per soonlijke omstandigheden een korten $ijd van beraad, alvorens definitief de functie van voorzitter te aanvaarden. De heer H. W. D. Hellebrekers werd bij acclamatie tot vice-voorzitter herbe noemd, terwijl de vacature voor penning meester in verband met dc mededeelingeu van Mr. Steenberghe werd aangehouden tof, de volgende Federatie-vergadering in Februari 1931. Rekening en verantwoording van den penningmeester werden mede gezien het verslag der kies-commissije goedgekeurd en décharge verleend. De begrooting voor 1931 werd vastge steld en een nieuwe Kas-Commissie be noemd. De heeren W. v. d. Lugt, mr. Steenberghe en dr. Korten horst behielden hun mandaat iu den Nijverheidsraad, evenals de hee ren mr. Steenberghe en Oh. Stulemeijer als le ien en mr. van Spaendonck en dr. Kortenhorst als plaatsvervangende leden van den Hoogen Raad van Arbeid. In het bestuur der Federatie van Be- drijfsvereénigingen werden benoemd de heeren dr. L. G. Kortenhorst en mr. B. J. M. van Spaendonck als leden en mr. W. Vroom en mr. H. Franses al» plaatsver vangende leden. Bij de bespreking van de economische crisis in verband met de op het congres tot uiting gekomen wenschen, werd vooral gewezen op het vraagstuk der industrieele ci'fedieten, de mogelijke ratificatie der Handelsconventie, het instellen der On- derhandelings-Commissie met Duitschland en ten slotte het dnmpingsvraagstuk en de gemeentelijke loonpolitiek. Ook het voorontwerp van wet, op de be- drijfsraden werd met groote aarictacjit be handeld. De speciale studie-commissie uit de A.R.K.W.V. en het R,-K. Verbond van Werkgevers-Vakvercenigingen was met haar werkzaamheden gereed' en zou de resultaten zeer spoedig aan de bevoegde instanties overleggen. Bij de ï'ondvraag werd namens de Gees telijke Adviseurs der Diocesane vereem- gingen nog een van eerbied getuigend woord gesproken tot den scheidenden voor zitter, waarop de vergadering gesloten w erd. R.-K. WERKLIEDENVERBOND IN NEDERLAND. Groot congres in 1931. Ten kantore van het R.-K. Werklieden verbond had een eerste vergadering van de commissie, welke de voorbereidingen zal treffen voor een in 1931 te houden congres van het R.-K. Werkliedenverbond, plaats. De commissie bestaat uit de heeren J. Th. Xijkamp, voorzitter; H. F. Timmer mans, secretaris; H. Brouwer; A. C. de BruijnH. Eijkemans: Th. de Groot J. Karei Jan Maen-en L. NelissenC. Nor- bartA. M. Oostergaan; E. Sjamaar; E. Steinmetz en J. B. Vesters. De commissie ging accoord met het denk beeld van het Yerbondsbestuiir om het con gres te houden in Utrecht en wel op Zon dag G September 1931. Hel congres zal staan in het teeken van de 4-jarige herdenking der. Encycliek „Re- rum Nova rum". Verschillende punten, die tot hot welsla gen van het cougi'es kunnen medewerken, werden besproken. Aan de plaatselijke afdeelingen zullen binnenkort nadere mededeelingen verstrekt worden. ÜIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Dinsdag 23 Dec. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend KR O-Uitzending). S.OO9.15 Morgenconcert. 11.3012.00 Godsdienstige Causerie door Pastoor Perquin. 12.0012.30 Politieherichten, 12.302.00 Concert K. R. O.-trio. ■2.003.00 Vrouwenuurtje. 3.003.30 Knipcursus. 5.00—6.00 Gramofoonplaten. 6.006.30 Cursus Binnenscheepvaart. 6.307.30 Afgestaan aan de H. I. R. O. 7.308.00 Politieberichten. S.00—9.00 Concert K. R. O.-orkest o. 1. v. Joh. Gerritsen. Mej. O. Inimink (alt) en Fr. Boshart (piano). 9.009.45 Inleiding en Fragmenten uit „De Koopman van Venetië" van W. Sha kespeare. 9.15—10.00 Vaz Dias. 10.0011.00 Vervolg concert. 11.0012.00 Gramofoonplaten. Hilversum, 298 M. Op de groslijst zijn candidaat gesteld de heeren: H. Bader te Sassenheirn (aftredend). Mr. E. J. M. H. Bolsius te Leiden (aftr-) J. P. de Bruin te Zoeterwoude. G. Bulten te Voorhout. H. L. van Delft te Warmond. J. Groenenwegen te Zeeterm err. F. G. M. Haase te Lisse. P. Heemskerk- te Leiden. P. Klaver te Hillegom. W. van der Laan te Voorhout C. van Leeuwen te Wassenaar. F. C. van Lierop te Hillegom. B. N. Loerakker te Hillegom. Joh. B. Meskers te Hillegom. C. P. Paardekooper te Oegstgecst. C. P. J. Paardekooper te Oegstgeest. W. de Ruijtet te Noord wijk. P. F. Veeleniburf te Ha<zerswoude. Prof. Mr. J. A. Veraart te 's-Gravenhage. BUSSUM'S VIJF EN TWINTIG DUIZENDSTE. Helpt vier aspirant-raadsleden aan een zetel. Vrijdagmorgen werd, zooals wij reeds modedeelden, de 25.000ste inwoner van Bus- sum aangegeven. Door deze geboorte zal Bussum thans in 1931 21 inplaats van 17 raadsleden krijgen. KERSTFEEST OP HET L00. De Koningin en Prinses Juliana heb ben Vrijdagmiddag met het personeel van het Koninklijk Paleis in het theehuis aan het Uddelermeer, alwaar een groote Kerst boom was geplaatst, het Kerstfeest gevierd Men zong eenige Kerstliederen, waarna Prinses Juliana een Kerstverhaal vertelde. Ieder der aanwezigen ontving een herin nering aan het fgest. Vandalisme in het Westland. De verbetering der Provinciale wegen in het Westland vordt met kracht voortgezet. In het jaar 1930 werden aanbesteed, aan gevangen en reeds gedeeltelijk voltooid een negental werken voor een totaal bedrag van rund 1.300.000 gulden. De Korte Noordweg in. de gemeente Wa teringen is zoo goed als voltooid. Het rij wielpad is gereed en;wordt binnenkort ge heel herstraat. De asjDhaltverharding is ge reed. Ook de beplanting is bijna voltooid. Dinsdagochtend j.l. bemerkten de amb tenaren van den Provincialen Waterstaat, dat gedurende den laten avond of den nacht ergerlijke*1 baldadigheden waren be dreven. Een twintigtal jonge, pas geplante boomp jes waren doormidden gebroken, waar schuwingsborden waren tot. op den grond omgebogen. De verwoestingen gaven duidelijk blijk dat hier een bende belhamels aan het werk was geweest. Kinderhanden kunnen de zware ijzeren palen, waaraan de borden zijn bevestigd, onmogelijk ombuigen. De politie stelt een nauwgezet onderzoek in en het is te hopen, dat de schuldigen worden gevonden en zoodanig worden ge straft, dat de lust tot dergelijk ergelijk van dalisme voorgoed verdwijnt. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN DE ELECTRISCHE STROOM. Ernstig ongeluk te Amsterdam. Zaterdagmorgen is aan het onder station voor do electrische stroomvoorziening van de Nederlandsche Spoorwegen aan de Zaanstraat te Amsterdam een ernstig on geluk gebeurd. De cellen van de installatie waren bijna alle uitgeschakeld; eenige werklieden moesten zich overtuigen, of dit ook het geval was met een cel, welke zij bezig waren te behandelen, en wierpen er daartoe een z.g. aardlijn tegen aan. Staat zulk een cel onder stroom, dan slaat er dan een vlammetje uit en slaan de stoppen door. Ditmaal echter ontstond er een zeer groote blauwe vlam, waardoor de kleeren van een der twee monteurs, den ongehuw- den 25-jarigen K., in brand zijn gevlogen, en ook de andere brandwonden heeft ge kregen. echter van minder beteekenis. K. stormde met zijn brandende kleeren het gebouwtje uit en liet zioh van den spoor dijk in de daarnaast loopende ondiepe sloot vallen. Toen fcij er uit was gehaald, bleek hij over het geheele lichaam deerlijk ver brand. Per ziekenauto van den gemeente lijken geneeskundigen dienst is hij in hoogst zorgelijken toestand naar het Bin nenga sth ui s o verg eb ra cht. Tengevolge van dit ongeluk heeft de (Uitsl. AVRO-uitz.) S.OO9.55 Gramofoonplaten. 10.0010.15 Morgenwijding 11.3012.00 Concert A. V. R. O.-kwintet. 12.002.00 Concert door Orkest A. S. T. A.-theater, Den Haag. 2.002.30 Half uur voor de Vrouw. 3.001.00 Gramofoonplaten. 4.004.30 Orgelspel Pierre Palla. 4.305.00 Piann-studie-muziek door Louis Schmidt en Egbert Veen. 5.00—5.30 Radio-Kinderkoorzang o. 1. v. Jacob Hamel. 5.307.00 Concert, Rotterd. Philharm. Orkest, 7.007.30 J. Pelser Jr.: „De gevolgen voor het belastingetalend pu-bliek van de Wet tot regeling van de finantieele ver houding tusschen Rijk en Gemeente." 7.308.30 Muziekcursus door Casper Hö- weler. M. m. v. Cecilia Hansen (viool) en Georg van Renesse (vleugel). 8.019.00 Aansl. Theater Carré. Amster dam „Cavalleria Rusticana'. 9.009.20 Pianovoordracht door Steia- bach. 9.2010.15 Aansl. Theaier Carré: Opera- „La Somnabula" van Bellini. 10.15 Vaz Dias. 10.30 Aansluiting Bluffinterp. A.V.R.O.- Kwintet. 12.00 Sluiting. treinloop dien morgen tot j-uim 10 uur ern stige storing ondervonden. Door de ont stane kortsluiting bleef het onderstation uitgeschakeld, en moest het traject Haar lemAmsterdam geheel van Haarlem uit van stroom voorzien worden. Deze stroom reikte niet verder dan het onderstation Zaanstraat, zoodat van daar de treinen opgehaald en weggebracht moesten worden per stoomlocomotief. De dienst heeft hier door van 30 tot 35 minuten vertraging on dervonden. Monteur door den stroom getroffen. Bij het verrichten van werkzaamheden aan de electriciteitsleïtiing van een dak- reclame, die was aangebracht boven een pand aan de Aert van Nesstraat te Rot terdam, is Zaterdagmiddag dc 25-jarige monteur G. J. Z. uit de De la Reystraat door den stroom getroffen. Een collega van den monteur zag dat heb licht plotseling uitging en maakte daaruit op, dat er iets niet in orde moest zijn. Hij snelde naar boven, schakelde den stroom uit en be vrijdde zijn makker. De?e was met het hoofd tegen een transformator terecht ge komen, waarop 3500 volt stroom stond. De man was bewusteloos en had eenige brand wanden opgeloopen terwijl zijn hoofdhaar gedeeltelijk was verbrand. Nadat dr. Tim mermans de eerste hulp had verleend, is het slachtoffer met een auto van den geneeskundigen dienst naar zijn woning ge bracht. Daventry, 1554,4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. 12.50 Orgelspel door E. O.'Henry. I.20 Orkest concert. 2.20-2.50 Banket. Sprekets, orkestcon- oert en gemeenschappelijk zingen. 2AO Televisie. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurfc. 6.20 Lezing en Berichten, 7.00 Pianospel door R. Paul. 7.-20 Lezingen. 8.05 ConoeTt. Octet. 8.20 Lezing. 8.50 Fragmenten uit „The Love Race". 9.25 Berichten en Lezing. 10.05 „The Lowe Race" (vervolg). „Kad:o-Pan s", 1726 M 12.502.20 Gramofoonplaten. 4.05 Gramofoonplaten. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Concert orkest en solisten. Langenberg, 473 M. 6.20—7.20 Gramofoonplaten. 10.0010.15 Gramofoonplaten. II.30 Gramofoonplaten. 12.251.50 Orkestconcert. 4.355.35 Orkestconcert. 7.05 Orkestconcert, 9.25 „Das Gotteskind", Kerstspel van E. A. Hermann. j\.alundborg, 1153 M. 11.201.20 Orkestconcert. 2.004.00 Orkestconcert en voordracht, 4.005.00 Kinderuurtje. 7.20S.25 Declamatie en zang. S.258.40 Koorconcert. 9.2510.20 Orkestconcert. Z e e s e n, 1635 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonplaten. 8.35 Orkestconcert. 9.20 Dansmuziek. 8.35 (338.2 M.) Concert georganiseer® door de Raro'v. Brussel, 508.5 M. .4011.20 Lezingen en lessen. 11.20 Gramofoonplaten. 12.151.20 Berichten. 1.20 Gramofoonplaten. 1.353.50 Voordrachten. 3.50 Orkestconcert. 4.507.50 Voordrachten en lessen. 7.50 Concert, uit Hotel Adlon. 8.30 Klassiek concert, 9.35 Voordracht, daarna berichten. 10.2011.20 Populair ooncert. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Een doode. Gistormorgen bemerkte de zoon van bet echtpaar L. Visser, wonende in wijk C te Sliedrecht, dat de woning van zijn ouders gesloten bleef. Hij wist binnen te komen en trof daar zijn ouders bewusteloos aan, ter wijl een zware kolendamp in huis hing. Onmiddellijk werd de hulp van een doktor ingeroepen. De man overleed spoedig. De vrouw is met een zuurstofapparaat behan deld, hetgeen succes had. Voor haar leven behoeft, niet. te worden gevreesd. Het slachtoffer is 71 jaar. Mijnongeluk. Twee houwers, wonende te Nieuwehagen Kerkrade, zijn in de mijn Laura onder val lend gesteente bedolven. Na ruim eert uur werken kon men hen onder de steenen vandaan halen. Zij zijn ter observatie in het ziekenhuis te Heerlen opgenomen. Onder den trein. Vrijdag geraakte de 24-jarige gehuwde arbeider W. Bies, werkzaam aan den spoorweg SchaesbergSimpelveld onder de gemeente Kerkrade onder een zand- trein. De rechtervoet, die bijna geheel werd afgesneden, werd in het St. Joseph- hospitaal geamputeerd. FEUILLETON door VICTOR BRIDGES Vertaling van F. van Velsen. Ik schudde mijn hoofd. „Een bed", gaf ik ten antwoord, „is het eenige, wat ik verlang. Morgenochtend zullen wij de zaak verder behandelen." „Wilt U dan maar met mij medegaan", sprak inspecteur Neil, waarna, hij zich om keerde en mij uit het kantoor, door de gang naar een kleine, goed ingerichte slaapkamer bracht, waarvan het venster met zware ijzeren staven was bezet. Er was echter een bed en de lakens zagen er helder uitdat, en dat alleen was in mijn slaperigen toestand meer dan genoeg voor mij." „U kunt, als U het verkiest, morgen ochtend uw eigen toiletartikelen en wat meer noodig denkt te hebben, laten halen" zei de inspecteur, „maar ik geloof, dat liet voor vannacht zoo wel zal gaan." „Zeker", zei ik, „het is best zoo." „Er is nog iets, mijnheer. Het spijt mij, maar ik ben verplicht, uw kleederen te fouilleereri. Dit is volgens den regel en ik mag daarvan niet afwijken." „U heeft gelijk", zei ik. „Ik ben werke lijk niet voornemens, mijn keel af te snij den, maar als het voorschrift is." Ik hield mijn handen omhoog en hij haalde vlug en handig alle voorwerpen uit mijn zakken. „Dit. wordt weggesloten, nadat het is in geschreven en U morgen teruggegeven", sprak hij. „Wel le rusten." „Wel te rusten', zei ik, toen de goede kerel het vertrek verliet en den sleutel in het slot omdraaide. Ik geloof, dat ik te vermoeid was, om de verschillende emoties van een valsch be schuldigden gevangene in mij op te ne men. Behalve het feit, dat de moord was gepleegd in den nacht van het bal bij San gatte, hetgeen vaag door mijn gedachte flitste, was er niets, dat mij in de zaak belang deed stellen. Ik ontdeed mij dus van mijn kleeren en kroop in bed, van waaruit ik het knopje, dat den electrisehen stroom beheerschte, omdraaide, waardoor de ge- wenschte duisternis intrad. Vijf minuten later sliep ik zoo gerust, als ik ooit in mijn leven heb gedaan. Indien de Franschman, die gezegd heeft, dat het leven alleen al waarde heeft, om zijn nieuwe gewaarwordingen, gelijk had met zijn bewering, dan had ik geen recl^n tot klagen, toen 'ik den volgenden morgen wakker werd. Het. was voorzeker een nieu we gewaarwording, mijn oogen te openen in een politiebureau onder aanklacht van moord en naast mijn bed een minzaam knikkenden inspecteur te zien staan, met een koffertje in zijn hand. Het was mijn vrijheidsberoover van den vorigen avond en het koffertje, dat hij bij zich had, was het zelfde, dat ik van Woodford had medege bracht. „Goeden morgen", zei ik met een slape rig glimlachje. „Het doet mij genoegen, dat U goed heeft geslapen", antwoordde hij. „Hier zijn uw benoodighedenik heb ze vanmorgen maar direct van Park-Lane laten halen." „Dat is buitengewoon vriendelijk van U", zei ik dankbaar. „Nu zal ik in staat zijn om netjes voor den dag te komen, als ik op de bank der besohuldigden moet plaats nemen en dat heb ik aan U te danken." Hij grinnikte vriendelijk. „Wij kunnen U natuurlijk geen ontbijt verschaffen en als er iets bijzonder is, dat U verlangt, kunt U het bestellen." Ik schudde mijn hoofd. „Lk laat het ge heel aan U over", zei ik. „Het gebeurt niet dikwijls, dat iemand kans krijgt, om de gastvrijheid van Zijne Majesteit te beoov- deelen." „Zeer goed, mijnheer". Hij wachtte even. „Om elf uur moet U voor den rechter van instructie verschijnen. Indien U brieven wenscht te schrijven, zullen ze onmiddellijk bezorgd worden, mits ze in orde zijn. Ik zal U tegelijk met uw ontbijt papier en enveloppe laten brengen." Ik knikte. „En als U wenscht geschoren te worden vervolgde hij. „zal ik een kapper bestel len." „Het komt mij voor", zei ik, „dat. na Sa- voy-hotel, hel politiebureau van Bow- street de beste inrichting van die soort is." Hij glimlachte weer. „Wij trachten het onze arrestanten op verzoek, zoo aangenaam mogelijk te ma ken", antwoordde hij. Toen liet hij mij alleen, om mijn toilet te maken. Ik kleedde mij vluk ert gebruikte het wel wat zware ontbijt met smaak, terwijl de ge moedelijke agent, die het ontbijt gebracht had, het nu weer opduimde, kwam ik plotse ling op het Imnineuse idee, om Lord Lam- mersfield te schrijven. Ik had onder het aankleed en er a l voortdurend over ge peinsd, wat ik moest doen, om mij uit mijn netelige positie te redden, en ik geloof, dat het de kop chocolade van de politie is ge weest, die mij op deze gelukkige gedachte heeft gebracht. Ik nam een vel papier uit.het bakje met schrijfbehoeften, dat de agent met mijn ontbijt had medegebracht en schreef, na even te hebben nagedacht, den volgenden brief „Politiebureau Bovstreet-, Donderdag. Waarde Lord Lammersfield. De laatste maal, dat ik het genoegen had U le spreken op het bal bij Sangatte, was U zoo welwillend te zeggen, dat ik U maar een boodschap moest zenden, als ik zelf in de gevangenis zat. Zooals U aan het hoofd van mijn brief ziet, ben ik on verwacht in die situatie geraakt. Indien U in den loop van den morgen een half uurtje zoudt kunnen reserveeren, om mij van advies te dienen, zoudt U mij daarme de ten zeerste verplichten. L" zult dan ken nis nemen van een geschiedenis, welke U de haren ten berge zal doen rijzen. In afwachting van uw zeer gewaardeerd bezoek uw toegenegene. STUART XORTHCOTE." Voor zoover ik Lord Lammersfield ken de-, was ik zoo goed als zeker, dat deze brief hem ten spoedigste naar het politie bureau zou brengen. De omstandigheden, welke tot mijn aanklacht hadden geleid, en zijn eigen belangen waren zoo nauw aan de mijne verbonden, dat zijn nieuwsgierigheid naar het geval indien bij er reeds iets van gehoord had, van overweldigenden aard moest zijn. Ik was juist bezig liet, adres te schrij ven, toen inspecteur Neil, vergezeld van den coiffeur binnen kwam. „Als het U belieft, mijnheer de inspec teur', zei ik en overhandigde hem den brief. „Dit is de eenige brief, welken ik gaarne weusóhte, dat onmiddellijk bezorgd werd." Hij las het adres met een uitdrukking van verrassing en eerhied. Toen riep hij een agent binnen vermoedelijk, ora den coiffeur te hulp te komen, voor het geval, dat ik hem eens het mes mocht afhandig maken. Daarna vertrok hij met den brief in zijn hand. Ik had met den coiffeur te doen. Ik vermoed, dat hij eenige aanwij zing betreffende mijn identiteit, had ont vangen, want ik kon bemerken, dat hij smachtte van verlangen, om een gesprek aan te knoopen, In dit opzicht was hij dus geen afwijking van het ras. De politie agent hield zijn ijskouden blik echter onaf gebroken op ons gericht on wel zoo zon der zelfs te knippen, dat als ik niet beter geweten had, ik gezegd zou hebben, dat hij glazen oogen had. De baardartist was juist klaar en bezig mij met den handdoek af te wrijven, toe inspecteur Neil wederom binnenkwam. „Uw vriend van gisteravond is hier, mijnheer", sprak hij. „U kunt hem nu spre ken, als U verkiest." „Het zal mij zeer veel genoegen doen, hem te kunnen ontvangen", antwoordde ik op ernstige» toon. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9