UIT DE OMGEVING DONDERDAG 18 DECEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE ÖLAD PAG. 6 opstegen en in Westelijke richting verdwe nen. Twaalf groote Savoia-Marchetti hydra- vions, iet-s verbouwde bommenwerpers van puur Italiaansehe makelij, zullen op order van den ,,Duce" den roem van de luchtvaart van nieuw-Italië uitdragen naar het mede- Iatijnsche Zuid-Amerika, getuigen van de perfectie van de nationale vliegtuigbouw kunst. den collectieven durf en onderne mingsgeest van Italië's zonen in tegen stelling tot den toevalligen, individueelen van een of anderen waaghals en, door minister Balbo's deelneming, van de aan wezigheid van dien geest in de regeering zelf. Van hoogerhand heeft men in Italië deze waarlijk koene onderneming bij voor baat gestempeld tot „de grootste gebeur tenis op luchtvaartgebied van 1931(want pas in Januari begint het eigenlijke kruisen van den Oceaan), en aanvankelijk was de openbare meening in do lande als het ware aankondiging er van reeds genoeg om de te electnseeren. De luchtvaart immers, waarin Italië in luttel jaren met reuzen schreden is vooruitgegaan, vindt bij de groote massa der Italianen een warm hart, en daardoor misschien was het organisee- ren van dézen tocht, zoo kort na de formi dabele vliegdagen van Rome en Milaan, een handig middel om de publieke aan dacht af te leiden van nijpende economi sche crisis, slechten toestand der staats financiën, loonkortingen en anti-fascisti sche roerigheid. Dat daaraan in Italië ge dacht wordt, op het moment, dat de tocht aanvdngt, blijkt uit het verweer der regee ring op de dringende vraag, of zulk een dure geschiedenis in het huidig tijdsbestek wei gerechtvaardigd is. Daargelaten het beroep op „roem en prestige antwoordde ze met te zeggen, dat de machines geschon ken zijn en de tocht verder gefinancierd wordt door de fabriek en eenige banken, is er niet eenige reden om aan te nemen gezien den toestand in de industrie en de ernstige geldkrampheid der banken dat de middelen tot den tocht niettemin in laatste instantie uit den zak van den belastingbetaler zijn gekomen? Wat den tocht zelf betreft, deze zal van Cartagena, gaan naar Bulama in Portu- geesch Guinea, vanwaar men tusschen 5 en 8 Januari naar Port Natal (Brazilië) denkt over te steken. Balbo over den tocht Vóór zijn vertrek met het eskader ver strekte minister generaal Balbo aan het agentschap Siefani een artikel, waarin hij vooreerst herinnert aan de beide vroegere tochten: dien van 2800 K.M. over de Wes telijke Middellandsche Zee en die van 4667 K.M. RomeOdessa. Deze derde tocht echter, zegt hij, is oneindig moeilijker en gaat over 10.400 K.M., waarvan alle étap pes, op één na, de 1000 K.M. te boven gaan. De deelnemende toestellen zijn van het roemrijke S 55 type, bombardements watervliegtuigen omgebouwd voor lange afstandsvluchten. De motoren zijn 12-cylin- der 560600 P.K. Fiatmotoren. De toestel len zijn voorzien van draadlooze telegrafie. Tevens is elk toestel voorzien van een speciaal verlichtingssysteem voor het ge val van een daling op zee gedurende den nacht. Het personeel van den tocht telt 56 koppen, namelijk 4 voor ieder toestel: 2 piloten, 1 méc&nicien en 1 radio-telegra fist. Twee der toestellen gaan slechts tot Bulama (Portugeesch-Guinea) mede. De manschappen zijn uit de voortreffelijkste krachten der luchtmacht gekozen; zij heb ben een jaar lang geoefend en alle, zelfs de moeilijkste, proeven met succes vol bracht. De totale kosten van den tocht rullen niet meer dan drie millioen lire bedragen, hetgeen veel minder is dan de kosten van particuliere raids. /De terugbrenging der kosten tot dit lage peil is te danken aan het schrander luchtvaartbeleid en aan de edelmoedigheid van particulieren. Wanneer de toestellen Rio de Janeiro bereiken, zoo als men het wenscht, zullen zij slechts 70 uur hebben gevlogen. Men kan ze dus als geheel nieuw en intact beschouwen. Balbo wil vervolgens openlijk en vrijuit, ronder valsche bescheidenheid, maar toch vastberaden, den Italianen verklaren, dat zij zich niet de illusie moeten maken, dat de onderneming voor honderd procent zal slagen. Immers om van de Afrikaansche naar de Amerikaansche kust over te ste ken, zullen de mannen behalve hun gewone Jiavigatie-instrumenten slechts beschikken over hun hart, hun wil, welks ontembare, fiere kracht vastbesloten is, de Atlantische sphinx te tro'.seeren en te overwinnen. Wat de levens der mannen betreft, zegt Balbo, dat wanneer men zeker is, al het mogelijke te hebben gedaan, om het met elk middel van wetenschap en ervaring veilig te stellen, de soldaten der lucht den plicht hebben, zich niet meer om dat leven te bekommeren, te beginnen natuurlijk met hun eigen. Zes noodlandingen. Nader wordt uit Rome gemeld: De twaalf Italiaansehe vliegtuigen, wel ke deelnemen aan den tocht naar Zuid- Amerika, zi.in, na een vlucht van vijf uur in gesloten formatie, bij de Balearen door een hevigen storm overvallen. Acht der vliegtuigen kwamen overeenkomstig het plan te Los Alcazares bij Cartagena in Spanje- aan. De overige vier vliegtuigen zijn evenals de beide reservevliegtuigen, te Baya Rio op hpt eiland Majorca ge daald. Heden zullen ook deze vliegtuigen naar Los Alcazares vertrekken. KATWIJK AAN DEN RIJN. Lezing. Ter gelegenheid van de leden vergadering op Dinsdag 23 Dec., van „De Hanze" zal door den Geestelijk Adviseur de zeereerw. heer Pastoor Schiphorst een lezing met lichtbeelden gegeven worden ©ver Afrika. KATWIJK. Schoolarts. Naar we vernemen zal de installatie van den door den gemeente raad van Katwijk benoemde Schoolarts voor don kring Katwijk, Dr. A. in 'fc Veld te Emmen, plaats hebben in de eerste da gen van Januari, in Hotel du Rhin. Uitgenoodigd zullen worden de Commis saris der Koningin in Zuid-Holland Jhr. Mr. Dr. van Karnebeek, de leden van Ged. Staten en de raadsleden der aange sloten gemeenten KatwijkVoorschoten, Oegstgeest, Leidschendam en Stompwijk. KATWIJK AAN ZEE. P. van Duivenbode. t Plotseling is overleden de heer P. van Duivenbode, bekend reeder. De heer v. D. was juist uit het dorp thuis gekomen toen hij werd getroffen door een hartverlam ming. De heer v. D. was twee jaar terug een bekend raadslid, maar heeft om ge zondheidsredenen toen bedankt. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Na een aanmerkelijke verlaging der prijzen begin dezer week was er thans weer eenige opleving te consta- teeren. De prijzen van Soarlet due zijn ech ter veel te laag en geven voor de trekkers verlies. Betaald werd: Due de Berlin 4.80 5.10, Witte due Max 3.90—4.20, Scarlet due 1.902.10, Hyacinthen 8.809.10, rozen per bes van 20 stuks Hadley 1.40 1.60, Butterfly 1.301.50, Rosalandia 1.301.60, Troschrysanthen per bos 25 36 cent. SASSENHEIM. „St. Dous Dedit". Gisteravond hield bovengenoemde vereeniging haar jaarver gadering in het K. S. A.-gebouw. Onder groote belangstelling opende de heer N. v. de Zwaan deze vergadering en constateer de, dat dit jaar een aangenaam jaar is ge weest, vooral om hetgeen tot stand is ge komen. Het bestuur acht het beter, dat de jaarvergadering voortaan in de maand De cember wordt gehouden, daar deze maand beter uitkomt dan in Januari. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. Mede gedeeld werd, dat de formulieren voor he,i pensioenfonds voor Kerstmis moeten wor den ingevuld en bezorgd mooten \vorden bij een van de bestuursleden. Voor verge makkelijking werd aangeraden om er een briefje bij te voegen en de invulling te be spoedigen voor de patroons. Voorts dat een verzoek is gericht naar het H. B. om een cursus te geven over ziekzoeken, wanneer en waar kon nog niet worden bepaald, waarschijnlijk wel op Sassenheim. Hierna volgde jaarverslag van den se cretaris, dat keurig verzorgd was en waar uit bleek, dat de vereeniging op hoog peil staat en met 17 leden is vermeerderd. Een dankwoord werd gebracht voor dit mooie verslag. Nu was het woord aan den penuingm., die een uitvoerig verslag uitbracht, waaruit bleek, dat over 11 maanden i3 ontvangen 4934.68 en uitgegeven 4759.34, saldo 175.34. Aan werkloozen werd uitgekeerd 1960.60. Aan den penningmeester werd dank gebracht voor zijn accuraat beheer. Tot kasnazieners werden dit jaar be noemd de heeren A. Waasdorp en J. Hulst. Alsnu volgt bestuursverkiezing wegens pe riodic kaf tred en van de heeren N. v. d. Zwaan, le voorzitter, M. Beijk, le penning meester G. Langeveld commissaris, die allen met algemeene stemmen werden her kozen. In de vacature-J. B ra-ma werd ge kozen de heer O. Kipping. De begrooting voor het jaar 1931 sloot met een bedrag aan in en uitgaven van 603.20. Het leden tal bedraagt 145. Naar aanleiding van de begrooting werd de vraag gesteld, of het niet mogelijk was een klas hooger aan te sluiten, hetgeen op verschillende moeilijk heden stuit, daar de contributie verhoogd zou mceten worden. Na voorlezing presentielijst volgde rond vraag, waarvan geen gebruik werd ge maakt. Een verloting van sigaren volgde, waarna de voorzitter dank bracht voorde belangstelling en medewerking vroeg voor het werk van Herw. Levenskracht. Revue. Op Vrijdag 26 Dec. zal het Hillegomsche tooneelgezelsohap een revue opvoeren in het K. S. A.-gebouw. De re vue heeft de naam van „Mag ik alstu blieft." Gezien het groote succes op andere plaatsen, twijfelen wij niet, of ook hier zal het aan belangstelling niet ontbreken. Geboren Cornelia, zoon van J. van Egmond en J. van Osnabrugge. Overleden: Nicolaas Josephus van den Raad, oud 83 jaar wedn. van J. Wij- na nds. Ondertrouwd Petrus Gerardus Jcsephus Bosman, 21 jaar met Maria Eli sabeth Juffermans 23 jaar. Getrouwd Tennis van den Boom 56 jaar en Geertje Meerkerken 49 jaar. Gevestigd Méj. W. P. v. d. Pijl— Selis, Teijlocsstra^t 5, van Haarlemmer meer A. J. A. v. d. Geest en gezin, Hoofdstraat 287, van Stompwijk Corne lia Maria Ruiter, Lindelaan, van Voorhout Wed. M. Tibboel geb. Zieren, Beuken laan 28, van Haarlem F. M. Tibboel geb. Hoogerwerve, Beukenlaan 28, van Haarlem Mej. P. H. Weers, H. Baderstraat 8, van Alkemade Mej. J. Hoeckx, Tijloosstraat 30, van Leiden A. M. Kiebert geb. v. d. Velde, Rusthcflaan 37, van Wassenaar W. van Eeuwen, H. Baders'.raat 28, van Lisse H. Molenaar geb. Griekspoor, Hoofdstraat, van Leiden. Vertrokken: C. A. v. d. Straaten vr.n Tijloostraat 34, naar Leiden Mej. M. Verhoef, van Hoofdstraat 120, naar Zutphen J. J. van Veen, van Hoofdstraat 261, naar Zoeterwoude. OEGSTGEEST. Landarbeidorsbond. In St. Willibrord hielden de R. K. Landarbeidersvereen. „St. Deus Dedit" en de Ned. Chr. Land- arbeidersvereeniging een gecombineerde vergadering onder voorzitterschap van den heer G. Hoogervorsfc. Bij de opening verwelkomde de voorzit ter de talrijke aanwezigen, speciaal ech ter de sprekers, de heeren Loerakker en Simons, respecticvolijk hoofdbestuurders van den R. K. en Chr. Bond. De heer Loerakker besprak de behaalde resultaten door de organisaties, zooals de vrije Zaterdagmiddag, hoogere loonen en betere werktijdregeling in landbouw- en bloembollen-bedrijf. De heer Simons gaf een uiteenzetting van de sociale voordeelen van bovenver melde punten en kon zich maar niet voor stellen dat er nog zooveel arbeiders buiten hun organisatie staan. Met voorbeelden lichtte deze s-preker e. a. toe. Beide spr. kers verwierven een hartelijk applaus. Daarna werden nog eenige punten be handeld betreffende het pensioenfonds en kregen de georganiseerden formulieren ter invulling. Tijdens deze bijeenkomst gaven ver schillenden zich als lid hunner organisatie op, zoodat deze bijeenkomst voor beide vercenigingen zeer belangTijk en vrucht dragend is geweest. Met een dankwooTd aan den spreker, sloot de voorzitter de bijeenkomst. OUDEWETERING. IJsclub. Gisteravond hield de ijsclub „Ijsvermaak zij ons Doel" haar jaarver gadering in hotel Van den Bcsch. Aanwezig waren 52 leden. Wegens het vertrek van de heeren P. du Pa-u en W. Lommerse, resp. le en 2e voorzit.er der vereeniging In de voortgezette zitting is wegens on gesteldheid afwezig de heer L. A. F. P De begrooting voor het dienstjaar i'J30 wordt verhoogd voor den gewonen dienst in uitgaven en inkomsten met G053.92, voor den kapitaaldienst in uitgaven met 8151.09 en inkomsten met 7765.65. Vervolgens is aan de orde h- voorstel van B. en W. tot heffing van recuten voor het gebruik van openbare gemeentegrond en voor door de gemeente bewezen diensten. De voorzitter zegt, dat het voorstel van de Commissie van Openbare werken door de meerderheid van het College van B. en W. is overgenomen. Hij verzoekt den wet houder Drop te willen toelichten, welke motieven er toe geleid hebbei^, om de on derhoudskosten voor uitritten te bepalen op 2.inplaats van 3.per M2. In strijd met het fatsoen. De heer Drop wijst erop, dat de kwealie van de uitritten is opgeblazen alsof er geweldig groote belangen op het spel staan. Kolommen druks zijn er in de cou ranten verschenen en op vergaderingen heeft men zijn ontstemming over het beleed van B. en W. uitgesproken. Spreker meent, dat men hiertoe gerechtigd is. Maar men is niet gerechtigd de gevoerde correspon dentie tusschen de Buurtvereeniging Nieuw Wassenaar en het College van B. en W. in de couranten te publiceeren. Dat men dit heeft gedaan acht hij in strijd met het, fatsoen. Verder heeft men zich niet onir zien onware beschuldigingen te uiten en heeft men B. en W. niet genoeg onafhan kelijkheid verweten. Spreker wil desalniet temin wel zeggen, dat B. en W. zich niet de wet zulen laten voorschrijven en niet zullen dansen naar de pijpen van de Buurt vereeniging Nieuw Wassenaar. De reden waarom B. en W. een verlaging hebben voorgesteld, is om te voorkomen, dat de uitrittenziekte niet zal uitdijen tot een epidemie. Hij geeft toe, dat het niet principieel is, omdat de kosten van onder houd hooger zijn, en kan wel zeggen, dat hij ervoor zou stemmen als men 3.voor onderhoud wilde eischen. Verder komt hij ertegen op, dat voortdu rend de Directeur van Gemeentewerken wordt aangevallen. Deze ambtenaar is vol komen berekend voor zijn taak en doet niet anders dan uitvoering geven aan de besluiten van den Raad en van B. en W. Hij doet zijn plicht, terwijl de verant woordelijkheid geheel rust op B. en W. Niet bang voor een stormpje. Hij zegt, tenslotte, dat het hem onver schillig laat, ajs er weer door deze ont boezeming een'stormpje zou ontstaan. De heer van Leeuwen meent, alhoewel hij onderschrijft de woorden van lof aan den Directeur gebracht, dat hij het verkeerd acht, dat teveel eer wordt bewezen aan welke agitatie ook. Hij acht het niet juist, dat in den Raad over de hoofden der le den heen een polemiek wordt gevoerd met menscken buiten den Raad. Hij had een technische uiteenzetting van het stand punt van B. en W. verwacht. Hij is het eens met de strekking van het rapport, maar wi". graag weten, of er rekening wordt gehou den met bestaande uitritten. De heer Boender wil opmerken, dat er nimmer in den Raad iets is gezegd ten nadeele van den Directeur. Hij wijst erop, dat de Directeur een zeer hoog salaris ge niet en dat men mag verwachten, dat hij bekwaam is. Wat het heffen van precariorechten be treft, merkt hij op, dat hij nu de tijd nog niet gekomen acht om nieuwe lasten aan de inwoners op te leggen. De voorzitter merkt op, dat, wat voor de belastingverhooging in het algemeen heeft gegolden, ook voor deze heffing geldt. Het gaat niet meer op, den menschen kosteloos diensten te bewijzen. Hierna wordt de verordening artikels- ge wijze behandeld. werd de vergadering geleid door den waar nemend voorzitter, den heer H. Vesseur. Deze opende de vergadering op de gebrui kelijke wijze en verzocht daarna den secre taris de notulen van de vorige vergadering voor te lezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Hierop bracht de penning meester finantieel verslag uit, waaruit bleek, dat het batig saldo f 287.82,/a be droeg. De rekening en bescheiden werden nagezien door de heeren Jac. Vuyk, Jac. Zoet en F. Veen en volkomen in orde be vonden. De periodiek aftredende bestuurs leden werden bij acclamatie herkozen. In de 4 nog resteerende vacatures werd voor zien door de verkiezing van de heeren J. C. de Jong, C. J. Boot, P. H. van den Bosch en D. Los Geen dezer heeren was ter vergadering aanwezig, zoodat niet di rect bekend was of zij hunne benoeming aannamen. Vervolgens was de verloting aan de orde, welke zooals steeds een gezellig verloop had. 12 leden werden met een prijsje gelukkig gemaakt. Bij de rondvraag stelde de heer J. L van der Meer voor om den vertrokken voorzitter, den heer P. dü Pau, wegens zijn vele verdiensten voor de vereeniging te benoemen tct eere-voorzitter. Van be stuurszijde werd geantwoord, dat deze gedachte het bestuur wol zeer sympathiek is, doch de vereeniging heeft reeds een eere-voorzitter in den persoon van mr. W. A. C. van Dam Hierna werd de verga dering door den voorzitter gesloten, nadat hij er nog op gewezen had. dat de ver eeniging door vertrek? verschillende leden had verloren, reden, waarcra hij een beroen deed o-p alle leden om het ledental weer omhoog te brengen. Naar wij vernemen is door het bestuur van de ijsclub „Ijsvermaak zij ons Doe!" tot voorzitter gekozen de heer J. O. de Jong. De heer van Tol acht het niet juist, dat uitritten van basaltinetegels niet als deug delijk worden erkend. De heer van Leeuwen leest voor de mee ningen omtrent de aan te wenden verhar ding voor uitritten van den Hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat en den Ingenieur van den Provincialen Waterstaat. Daaruit blijkt, dat voor bestaande uitritten, mits de ondergrond goed is, niet zulke zware eischen worden gesteld.. Na discussie wordt de verordening vast gesteld met 11 tegen 1 stem, die van den heer Boender. De begrooting. Ten slotte is aan de orde de behande ling van de gameentebegrooting inclusief do begrooting van de bedrijven. Na eenige discussie wordt besloten af te zien van het houden van algemeene beschouwingen en de begrooting hoofd- stuksgewijze te behandelen. Bij ieder hoofdstuk staat het dan vrij zijn meening te zeggen of wijziging voor te stellen. Bij Hoofdstuk II: algemeen beheer, zegt de heer van Leeuwen, dat hij het van groot belang acht, dat niet langer de Burge meester alleen als verdediger van de voor stellen van B. en W. zal optreden. Hij heeft allen lof voor zijn groote kennis, en zijn uitstekende capaciteiten, maar acht het van belang, dat ook de wethouders zich meer specialiseeren ën een taak gaan ver vullen. Hij verwacht, dat de wethouders hieromtrent hun meening zullen zeggen. De voorzitter merkt op, dat de verdeo- ling der functies een zaak is van het Col lege van B. en W. Het verlangen daartoe kan slechts door den Raad kenbaar worden gemaakt. Hij zegt toe, dat het Collogo omtrent den kenbaar gemaakten wensoh zich zal beraden. De heer Boender bepleit meer soepelheid in het beleid. Hij hoopt, dat, wanneer blijkt, dat anderen eew> betere meening voorstaan, het College eigen meening zal laten varen. De voorzitter zegt, dat hij een vaste lijn volgt. Dit wil niet zeggen, dat hij zal ver starren in eigen meening. Als het blijkt, dat de meening van'anderen juist is, zal hij niet .schromen dat te erkennen. De heer van Barneveld heeft een voorsiel tot pensionneering van de wethouders ge mist. De voorzitter zegt, dat B. en W. ook hieromtrent advies zullen geven. Bij Hoofdstuk III vraagt de heer Boen der beter politietoezicht op het gebruik van verblindende verlichting door auto's en rijwielen. De voorzitter zal hieraan aandacht schen ken. De heer van Leeuwen vraagt of het juist is, dat door het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling filmavonden worden georga niseerd, waar ieder, na zich als lid te heb ben doen inschrijven, toegang kan verkrij gen, en wat de voorzitter daartegen denkt te doen. De heer Boender zegt, dat door het In stituut alleen goedgekeurde films worden vertoond, zoodat de eenmaal gevolgde han delwijze niet langer noodig is. Bij hoofdstuk IV merkt de heer van Leeuwen op, dat uit het verslag van do schoolartsen geen onverdeeld gunstige toon wordt vernomen omtrent de medewerking van de hoofden van scholen. Hij wil weten of hierin al reeds verbetering is gekomen. De voorzitter zegt, dat die verbetering nog maar ten deele is, het is jammer dat het schooltoezicht nog niet wettelijk ge regeld is. Verder meent de heer van Leeuwen, dat de jaarwedde van den gemeente-genees heer te laag is, vraagt daarvoor aandacht te schenken. De heer Boender informeert, hoever hot staat met de voorbereidingen voor zwem en badinrichting. De voorzitter zegt, dat het onderwerp in studie is. De groote gezinnen. Bij Hoofdstuk V wijst de heer van Leeu wen erop, dat hij een post mist voor bij drage in de huishuur voor groote gezinnen. Hij vraagt ook, of aandaoht is geschon ken aan de circulaire van den Minister, waarbij steun bij het stichten van wonin gen voor groote gezinnen wordt toege zegd. De voorzitter zegt, dat de inhoud van de circulaire bekend is. Gewacht wordt op de plannen, om dan werkzaam te zijn in de door den Minister aangegeven richting. Bij Hoofdstuk VI, openbare werken, merkt de heer Versteeg op, dat hij zich heeft afgevraagd, of geen zuiniger beheer mogelijk is. Hij waarschuwt in het bijzon der tegen het maken van plantsoenen. Ook vindt hij het niet noodig een opzichter-tee kenaar aan te stellen. Hij is bang, dat meer op de hoeveelheid dan op de bruikbaarheid van ambtenaren wordt gelet. Hij meent ook, dat de werkkring van iederen ambtenaar niet zuiver is afgebakend. Was dit het ge val, dan zou er meer worden geprestoerd. Ook heeft hij bezwaar tegen aankoop van een auto voor den opzichter, tegen ver betering van den Katwijkschen weg en het maken van een tegelfietspad langs den Buurtweg. De heer Drop merkt hierbij op, dat bij vroeger ook van oordeel was, dat de wei houders een taak moesten hebben. Hij is daarvan teruggekomen. Hij kan wel zeggen, dat alle zaken in het College terdege wor den bekeken. Het komt hem het beste voor, de bespreking van een werkverdeeling uit te stellen tot September 1931. De voorzitter zegt, dat een opzichter- teekenaar beslist noodig is. Hij zegt (lat er een groote achterstand is. Vele werken hebben voortdurend toezicht noodig. De verbetering van den Katwijkschen weg is voorgesteld om hem te doen aan sluiten aan den Provincialen weg en de te verbreeden van Zuylen van Nijevelt- straat. De auto voor den opzichter is noodig, omdat de ambtenaar zich vlug moet kunnen verplaatsen. De verbetering van het fietspad langs den Buurtweg is zeer noodig en een af doende verbetering beter dan lapwerk. De heer van Leeuwen geeft uiting van zijn ontstemming over het feit, dat in de Schoolstraat geen trottoirs waren gepro jecteerd. Hij acht het in het belang van de winkeliers en de winkelbezoekers, dat er- alsnog trottoirs worden gemaakt. De voorzitter zegt, dat een trottoir om de geringe breedte van de straat is achter wege gebleven. De heer van Leeuwen stelt voor, indien het mocht blijken, dat het practisch en fi nancieel uitvoerbaar is, alsnog een trottoir te maken. Dit wordt aangenomen met 10 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Drop en Ver steeg. Bij Hoofdstuk VIII par. 11 bepleit de heer van Leeuwen een betere subsidiere geling voor het bijzonder voorbereidend la ger onderwijs. De huidige subsidie is te gering, om het onderwijs op peil te bren gen en te houden. Hij wijst op andere ge meenten en vraagt een onderzoek van B. en W. De voorzitter laat de beslissing aan den Raad. Hij kan wel zeggen, dat aan een be tere subsidieregeling vele consequenties vastzitten. De heer van Leeuwen stelt dan voor, om in principe te besluiten tot herzieuing der bestaande regeling. Bij Hoofdstuk XIII par. 3 en 4 dringt de heer Boender aan op het zoo laag moge lijk houden van het tarief der waterleiding. Verder informeert hij naar den prijs, waar tegen de stroom voor dit bedrijf wordt bo rekend. Hij is van meening, dat de Elec- triciteits Maatschappij een zoet winstje daardoor geniet. De voorzitter zegt onderzoek toe. De jaarwedde bij de be drijven. De heer van Leeuwen wil een opmerking maken, welke als waarschuwing is be doeld. De jaarwedden van het administra tief personeel is gesplitst voor de drie be drijven. Nu heeft het hem getroffen, dat. de lasten van het waterbedrijf veel zijn ver hoogd. Hij kan niet beoordeelen, of het. goed of niet goed is, maar hij weet wel, dat, wanneer zoo doorgegaan wordt, het, bedrijf nog lang met verlies zal werken. Een stijging van 250 pet. vergeleken met de afgesloten rekening komt hem zeer groot voor. Daarbij komt, dat de inkom sten geen evenredige stijging vertoonen. Hij vertrouwt, dat hieraan aandacht zal worden geschonken. Verder informeert hij naar den stand van zaken ^en opzichte van de omzetting van de N.V. Electriciteits Maatschappij „Wassenaar" in een bedrijf. De voorzitter antwoordt, dat de stij ging der lijsten mogelijk een gevolg is van den aange'.egden norm voor verdeeling. De uitgaven van den kapitaaldienst en de inkomsten vorderen geen bespreking. De geheele begrooting, inclusief die der bedrijven, wordt daarop met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter deelt mee, dat de heer Boender een tweetal vragen heeft ingezon den. Eerstens vraagt hij of het Burgerlijk Armbestuur aan alle werkloozen en aan de bij de werkverschaffing in dienst zijnde personen een extra uitkeering wil verschaf fen van 6.— plus 0.25 per kind toelage De voorzitter zegt, dat hij deze vraag aan het Armbestuur zal voorleggen. Vervolgens vraagt hij of het personeel, tot dusverre werkzaam bij de N.V. de Kie viet door de gemeente zal worden overge nomen. De voorzitter antwoordt, dat het in' de bedoeling ligt de beide werklieden in ge meentedienst te nemen, niet den opzichter De heer Boender bepleit ook overname van den opzichter. De voorzitter zegt, dat de gemeente geen opzichter r u. Hierna sluiting. GEMEENTERAAD VAN WASSENAAR

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6