R. K. WERKLIEDENVERBOND. De Man van NergensSimzen WOENSDAG 17 DECEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 NAJAARSVERGADERING TE UTRECHT. Te Utrecht wordt de najaarsvergadering gehouden van het R. K. Werkliedenvei- bond. OPENINGSREDE DOOR DEN VOORZITTER. Aan de openingsrede van den voorzittor, den heer A. C. de Bruijn, iB het volgende ontleend Hoewel de oconomisohe toestand in bin nen- en buitenland voor het oogenblik re- den tot bezorgdheid geeft en het porspec- tief vooralsnog niet hoopvol stemt, is het een verblijdend teeken, dat, ondanks vele arbeiders onder groote zorgen gebukt gaan, bij hen het vertrouwen in de Katholieke Aibeiaersbeweging stevig gefundeerd bljjfc. Dat vertrouwen komt tot uiting, zoowol in den aanhoudenden groei van het leden tal, als in de activiteit welke in tal van plaatsen, op verschillende wijzen, door af- deelingsbesturen en leden aan den dag wordt ge.egd. De Katholieke Arbeidersbeweging heeft zich door haar voortdurende en veelzijdige, op het geheele leven der werknemers inge stelde activiteit, een plaats veroverd in het bewustzijn van honderd-duizenden, waarbij het niet zonder belang is op te merken, dat gebleken is, dat haar werk ook waardeo- ring vindt in niet-katholieke werknemers kringen, terwijl hier en daar de oogen van verkeerd georganiseerde katholieke arbei ders open gaan. Er is derhalve onzeggelijk veel aan ge legen, dat onze beweging ni.et enkel haar positie behoudt, dooh dat die zooveel mo gelijk nog verstevigd wordt, vooral in tij den, waarin economische crisissen diep in 's mensohen leven ingrijpen, is de Katholie ke Arbeidersbeweging voor het volk o.i.- onmisbaar. Omdat de arbeidsverhoudingen thans neg veelal eerder op machts- dan op rechts verhoudingen steunen, en erkend moet woi- den, dat de machtspositie der arbeiders, bij doorzetting der economische crisis, m gevaar kan komen, is inderdaad te vree zen, dat, hetzij geforceerd op groot er schaal, hetzij langs anderen weg, de so ciale en materieele positie der werknemers in gevaar kan komen te verkeeren. Voor enkele maanden kwamen wij mot u in vergadering bijeen om den economi- sohen toestand en zijn gevolgen onder het oog te zien. Toen is van verschillende zijden o.m. betoogd, dat een streven gericht op loonsverlaging van ben die. in Overheids dienst zijn, zoowel als van de werknemeis in particuliere ondernemingen, fout moest worden geacht, omdat zulks de crisis nog zou vergrooten. Het is van groot belang, dat dat inzicht voor niet lang van zeer ge zaghebbende zijde publiek is bevestigd. Activiteit alom. Er mege in de voortbrenging van een crisis kunnen worden gesproken, onze Ar beidersbeweging werkt doelbewust, voort. Onze Nederlandsche Ar beider sbank, waarvan het doel door verschillenden bui ten staanders misschien ware het beter te zeggen: tegenstanders? al heel slecht is begrepen, zal, nu met de medewerking van tie aangesloten bonden en instellingen het aandeelenkapitaal ruim ter beschik king is gesteld, naar wij verwachten, spoe dig kunnen gaan functionneeren. De concentratie van enkele van onze belangrijkste financieel© instellingen in één gebouwen-complex >met het Verbond, komt binnen enkele weken tot stand. 1 October j.l. is in werking gesteld onze Centrale voor het Ontwikkelingswerk, met mr. dr. Beaufort als directeur, die u in deze vergadering nader met zijn plannen in kennis zal stellen. Aalmoezenier v. d. Maden beijvert zich voortdurend met de organiseering der ar- be;dende meisjes in de vakorganisatie; de uitgave van een vrouwenblad is in voorbe reiding; met de, God zij dank, bloeiende K.J.V. in de Bisdommen Breda en den Bosch staat een op beide bewegingen in gestelde overeenkomst gesloten te worden. Door de toegezegde en nog toe te zeg gen medewerking van de aangesloten- bon den is een voorloopige opdracht gegeven tot het maken van een film met een sociale strekking. Krachtig en met succes wordt gewerkt op het terrein van het ziekenfondswezen, waar bij het betreffende ontwerp van wet in stu die is. Heeds nu .wordt ijverig gewerkt om het in September te Utrecht te houden groote demonstratieve congres, waarop de leden onzer arbeidersbeweging van heel het land worden verwacht, te doen slagen. Er is activiteit alom I Dat komt in het bizonder tot uiting in de bewonderenswaardige werkzaamheid om te komen tot ons eigen, te Bilthoven te bouwen sanatorium, waarvoor bijna 1 h millicen gulden noodig is. Oningewijden vragen wel eens hoe do contributie-gelden worden aangewend 1 Onze Spaar- en Verzekeringsinstellingen stellen ruim een half millioen beschikbaar; de aangesloten bonden bijna tweehonderd duizend gulden; de coöperaties zijn voor nemens de kapel te schenken en er wordt bovendien op de leden een beroep gedaan om, onverplicht, nog extra 150.000 te of feren. Neen: binnen de beweging is er geen cri sis I Heel veel arbeid blijft vooralsnog ook dc uitvoering der Ziektewet vragen, ook al om dat een technische herziening dezer wet reeds aan de orde is gesteld. Het stemt tot vertrouwen, dat de ar beidzame Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid zich door het crisis-geroep niet laat stuiten in het door de overheid te ver richten sociaal-noodzakelijke werk. Hoewel eenerzijds waakzaamheid naar alle kanten geboden is, is anderzijds voor een ongezond pessimisme geen plaats. MEDEDEELINGEN. *Met de medewerking van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en Z. D. H. den Aartsbisschop is op ons ver zoek aangesteld een Aalmoezenier voor de katholieke arbeiders, die in werkverschaf fing te werk worden gesteld. Pater Sassen O.P. te Zwolle, heeft zich voor het Aalmcezenierschap beschikbaar gesteld. Het Verbonds-radio-kwartiertje blijkt in breeden kring met groote instemming te zijn begroet. Te betreuren is, dat door de misère met de verdeeling van de ber schikbare golflengten, waardoor de K.R.O. na Januari wederom op de korte-golf zal moeten uitzenden, onze leden, woonachtig in de ver uit het centrum liggende lands gedeelten, naar deskundigen zeggen, de uitzending dan minder goed of in 't geheel niet zullen kunnen volgen. Onze arbeid met betrekking tot het reclasseeringswerk vordert. Het ligt in do bedoeling, dat, nu hier en daar plaatselijk de samenwerking tot stand is gekomen, binnenkort iemand uit den kring van het Verbondsbestuur zitting zal krijgen in het Nationaal bestuur der Katholieke Reclas- seeringsveieeniging. Het zal goed zijn, in dien wij allen bevorderen, dat bedoelde plaatselijke samenwerking op uitgebreide schaal tot stand kome. Pogingen zijn aangewend om te bevor deren, dat bij. het benoemen van Regenten voor het gevangeniswezen ook gedacht worde aan personen uit den kring der Ka tholieke Arbeidersbeweging. De Centrale Ziekenfondscommissio heeft het ontwerp-Ziekenfondswet in stu die, waarbij o.m. speciaal zal worden na gegaan of het ontwerp aan onze Katho lieke Arbeiders-ziekenfondsen voldoende lucht laat om te leven, en wel zoo, dat ook anderen gelegenheid gelaten wordt hun de lucht te ontnemen. Het Veibondsbestuur heeft er in toe gestemd, dat eenige van zijn vertegenwoor digers zitting zullen nemen in een com missie, gevormd door den Raad van Over leg, welke zal nagaan of er overeenstem ming is te verkrijgen over het begrip „kapitalisme" en, indien die overeenstem ming is bereikt, het dan vastgestelde begrip zal toetsen aan de katholieke be ginselen. In Mei van het volgend jaar zal te Rome het feit wor.'en herdacht, dat de En cycliek „Rerum Novarum" vóór 40 jaar door Z. H. Paus Leo XIII werd uitgevaar digd. Het ligt in de bedoeling, dat het Ver bond zich bij die herdenking zal vertegen woordigen terwijl, als de plannen slagen, in October de, laten wij mogen hopen groo te Nederlandsohe Katholieke Arbeidersde monstratie zal kunnen plaatsvinden. Nu de Katholieke Bond van Post-, Te legraaf- en Telefoonpersoneel „St. Petrus besloten heeft vooralsnog niet bij het Ver bond aan te sluiten, is o.m. aan de orde gesteld de vraag, of de leden van dien Postbond, die lid zijn van Volksbond of Werkliedenvereniging, en hunne gezins leden, eventueel alsnog voor uitzending van „Herwonnen Levenskracht" in aanmerking kunnen komen. Na langdurig beraad besloot het Ver bondsbestuur goed te vinden, dat bedoel den, behoudens nader te nemen beslissin gen, indien overigens aan de verplichtingen wordt voldaan, uiterlijk tot einde Decem ber 1932 bij tuberculose voor uitzending in aanmerking kunnen kernen. DUMPING EN WERKLOOSHEID. Bij de voortgezette besprekingen werd de meening geopperd, dat men de goede ren van Rusland onvoorwaardelijk moet weren, daar men daar te lande bij de pro ductie gebruik maakt van ontoelaatbare middelen. Overigens geloofde men, dat de we.kverruiming niet meet worden gezocht in een verdere intensiveering van den land en tuinbouw, maar in de voortgezette in- dustrialiseering. Daarbij moet de steun der gemeenten niet over het hoofd worden gezien. Men denke maar eens aan do groote bestellingen, welke gemeenten soms moeten doen. Ook werd de urgentie be toogd van een betere regeling van den arbeidsduur. Ontoelaatbaar achtte men het voorts dat verschillende gemeenten pro* ductieven arbeid in werkverschaffing la ten verrichten. Men behoeft waarlijk voor dumping niet naar het buitenland te kij ken: in 't binnenland is ze er meer dan genoeg. In dit verband werd gewezen op de toestanden bij de Zuiderzeowerkschaf- fing. Geprotesteerd werd tegen het uitbuiten oer werkloosheid ten behoeve der werkverschaffing. Men noemde zelfs werk- verschaffing9uurloonen van 17 en 19 cent. De heer Henri Hermans heeft in ant woord op een en ander een uitvoerig over zicht gegeven betreffende de dumping. Jn allen gevalle, meende hij, moet tegen dum ping worden opgetreden. Van overheids wege moet geen partij worden getrokken van de slechte toestanden, doch juist het voorbeeld worden gegeven. De voorzitter, de beraadslagingen be sluitende, wees er op, dat uit deze bespre kingen moet voortkomen een aansporing I aan die gemeentebesturen, die tot heden weinig of niets deden tot steun der uitge- i trokken werkloozen. De vergadering werd daarop tot heden verdaagd. i De nieuwe film „Berg en Bcsch" werd ten slotte gedraaid voor de vergaderden. CJIT DE RADIO-WERELD Prograrr,ma'$ voor Donderdag 18 Dec. Huizen, 1875 M. 8-009.15 Platenconcert. 100010.30 Zang door Dameskoor. 10.3011.00 Ziekendienst. 1U012.00 Godsd. halfuurtje Paatoor Pcrquin. 12.01,-12.30 Politicber. 12.302.00 Concert KR .-trio. 2.C0—2.45 Gramofoonpl. 2.453 45 Handwerkcursua. 3.45—4.C0 Gramofoonpl. 4.005 00 Ziekenuurtje. 5.C0—6.15 Concert. Dirk Vos (viool) Mevr. Anny Moret (cello), mevr. Anny Hei- dermanSmit (piano). 10.15 Knipcursus. 6.307.00 A. Bartels: „De kanarieteeU". 7.C07.30 Cursus Maleisch. 7.C0—8.00 Politieber. 8.00—10.30 Pitz. van Bach's Weinachts- oratorium uit de Ned. Herv. Kerk te Baarn. M.m.v. koor, solisten en orkest In de pauze prof. dr. A. Noordtzijl: „Naar het Hoilige Land". 10.30—10 40 Vaz Dias. 10.4011.30 Gramofoonpl. Hilversum, 298 M. Uitsluitend A. V. R. O.-uitzending. 8.009.50 Gramofoonpl. 10 0010.15 Morgenwijding. 10.30—12.00 Concert AVRO-kwintet. 12.C02.C0 Concert Tusschirsky Orkest 2.002 30 Halfuurtje voor de vrouw. 3.00—4.00 Naaicursus. 4.C0.4.30 Gramofoonnl. 4.305.30 Ziekenuurtje. 5.30-6.00 Concert. Orkest Astartheater Den Haag. 6.C06.30 Sportpraatje door H. Hollan der. 6.307.C0 Voortzetting concert. 7.007 30 Eng. les. Fred Fry. 7.30—8 CO dr. K. F. Proost: „Het tooneel- probeem van onzen tijd." 8 CO—9.30 Vaudeville. 9.3010.15 Aansl. Concertgebouw Am sterdam. 10.15 Vaz Dias. 10.15—11.00 Concert Omroeporkest 11.00 Uitzending van een klankfilm. Da ven try. 1554,4 M- 10.35 Morgenwijding. 11.03 Lezing. 12.20 Orgelspel door O.'Henry. 1.50 Concert G. Reynolds (alt). A. Wil kes (tenor). M. Bloese (piano). 2.50—2.30 Gramofoonpl. 3.50 Kerkdienst. 4.05 Dansmuziek. 4.50>Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.50 Lezing. 6.35 Berichten. 7.C0 S. Eaton en M. Müllinar (viool en piano). 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Vaudeville. 9 20 Berichten. 9.35 Berichten. 9.40 Lezing. 10.00 „The Flowers are not for you to pick". Hoorspel van Tyrone Guthrie. 11.0012.2C0 Dansmuziek. 12.2012.25 Televisie. „R a d i o P a r u", 1725 M. 1250 Gramofoonpl. 4.05 Dansmuziek. 4 35 Kinderuurtje. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 „Conter. bruns" van Balzac. 9.05 -Concert, viool, piano, cello en zang. 9.50 Concert. Piano en cello. h a I u a d b o r g, 1153 M. 11.501.20 Orkestconcert. 2.404.50 Crkestconcert en voordracht. 4.20—5.00 Kinderuurtje. 7.20—9.20 Concert. Orkest en koor. 9.3511.50 Dansmuziek. B r u s s e I, 508.5 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Trioconcert. 905 Concert georganiseerd door de RESEF. Langenberg. 473 M. 6.20—7.20 GramofoonpL 11.30 Gramofoonpl. 12.251.50 Orkest concert. 4.35—5 35 OrLest concert. 7.057.50 Orkestconcert. 8.00 Tooneelstuk: „10C0 Dollars". Hierna berichten en tot 11.20 Dansmuziek. Z e e b e n, 1635 M. 5.4011.15 Lezingen en lessen. 11.2012.15 GramofoonpL 12.15—1.20 Eerichten. 1.201.50 Gramofoonpl. 1.503.50 Lezingen en lessen. 3.50—4.50 Concert. 4 50—7.20 Voordrachten en lessen. 7.20 Operette „Der Vogelhandier". 9.40 Berichten. Daarna tot 11.50 Dans muziek. Een belangrijke uitzending van den K. R. 0. Op Vrijdag 19 December (12.30—1.30) zal de K. R. O. een zeer bijzondere uitzending tot stand brengen van een tweetal tele foongespreken tusschen ons land en Neder- landsch-Indië. Eerst zal een gesprek gevoerd worden tusschen een moeder in Nederland en haar zoon op Java. vervolgens een gesprek van den heer van Houten te Weesp met den heer van Tijen in Bandoeng. Deze technisch zeer interessante uitzen ding zal worden ingeleid door den chef van den Bedrijfspersdienst van P.T.T., den heer J. G. Pater. Stemt daarom af a.s. Vrijdag 19 Decem ber om 12.30 op Huizen 1875 M. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN Overreden en gedood. Toen het 8-jarig zoontje van den land bouwer Hoogendijk te Ouderkerk a. d. IJsel achter een wagen vandaan liep, werd hij door den juist passeerenden vracht auto der fa. N. C. de R. gegrepen en op slag gedood. Den bestuurder treft geen schuld. Man bewusteloos op den weg gevonden. Door een auto overreden. Op den Meerssenerweg te Maastricht- werd gisterennacht door een wielrijder een man aangetroffen, die bewusteloos was en een bloedende wonde aan het hoofd had. Door den" Gem. Gen. Dienst werd hij overgebracht naar het Ziekenhuis Calvarie berg, alwaar hij gisteren tc-fc -bewustzijn kwam. Hij b eek te zijn de 24-jarige P. H. Smeets uit Meerssen, dae door een auto, waarvan de bestuurder i-o-t nog toe onbe kend is, werd overreden. De toestand van den gewonde is naar omstandigheden wel. Door een tram meegesleurd. Op den Oostelijken Havendijk te Roo sendaal, keerde de 50-jarige landbouwer v. D. met paard en wagen huiswaarts. Toen hij van den wagen stapte, omdat er ie: s aan het tuig van het paard scheen te haperen, heeft v. D. door den zwaren mist vermoedelijk de tram vanuit Gestelsveer niet zien aankomen. De man werd gegre pen en een eindweegs meegesleurd, waarna hij bewusteloos bleef liggen. Het bleek, dat de rechterarm van het s'achtcffer zoo danig was gekwetst, dat dit lichaamsdeel vermoedelijk zal moeten worden geam puteerd. De ongelukkige is naar het zie kenhuis Charitas te Roosendaal overge bracht. FEUILLETON door VICTOR BRIDGES Vertaling van F. van Velsen. 55) „Doodranselen", zei Billy even vriende lijk, als hij zeggen zou: geef hem een bor rel. Een onderdrukte verwensohing, die aan duidelijkheid niets te wenschen overliet, doch ongeschikt, om voor het lezend pu bliek te worden herhaald, was de eenige reactie, welke op het vriendelijk uitgespro ken vonnis volgde. „Bovendien", zei Billy, „heeft hij het al verdiend door de wijze waarop hij zich van zijn tong bedient." Hij boog zich omlaag en met een vlug gen zwaai heesch hij den gevangene om hoog en zette hem op zijn twee beenen. Ik keek de kamer rond en zag jn 'n hoek een flinken esschen wandelstok staan, die mijn handen deed jeuken. Indien Senor Rojas van nature misschien weinig spraakzaam was, deze eigenschap liet hij plotseling varen, toen hij mij dat zeer bruikbare wapen zag ter hand nemen. Hij barstte uit in een afschuwelijk koe te r- waalsch van Spaansch, zooals dat in het Argentijnsche achterland wordt gebrab beld en smeekt kermend, dat hij hem die fchande niet zouden aandoen. „Schiet mij dood, Prado", gilde hij. „Schiet mij dood. Ik ben niet bang om te sterven." „Houd je mond', riep Billy. „De duivel is veel te goed om met zoo'n schurk als jij, opgescheept te worden. Kom hier." Hij trok den tegenstribbelenaen kerel tegen de tafel aan en drukte zijn hoofd zoo diep omlaag, tot het op het blad terecht kwam, zoodat de schurk in gekromde hou ding stond. Billy hield hem in die hou ding vast, door het eenvoudige hulpmiddel van zelf over zijn hoofd en nek te gaan lig gen. Ik gaf een proefslag door de lucht. „Dit, mijn vriend", zei ik in het Spaansch, „zal je leeren, vrouwen niet te mishande len." Of mijn optimistische voorspelling in vervulling is gegaan, kan ik niet zeggen, maar zeker is dat Senor Rojas geen type was, om zijn gevoelens te onderdrukken. Hij jankte en gilde zoo doordringend, dat mijn hart er door verwarmd en mijn arm tot grootere werkzaamheid werd aangespoord. Eerst toen zijn stem schor en :t onderhoud minder aarmoedigend werd, liel ik den stok omlaag zakken. Billy Het hem los en hij gleed, snikkend en jankend als een ge strafte jongen op den vloer. „Hier eindigt het tweede epistel", zei Billy oneerbiedig. Dan boog hij zich ever de van pijn kronkelend gestalte en voegde er met vriendelijke stem aan toe: „Neem mijn waarschuwing ter harte, ventje; als je er de volgende maal op uitgaat, om Prado dood tè schieten, vul dan je broeks pijpen goed op." Ik wierp lachend den stok in een hoek. „Wij zullen dien knuppel maar als souve nir hier laten", zei ik. „Kom, Billy, ik denk, dat Mecia wel reisvaardig zal zijn." Wij gingen in de hal en sloten de deur achter ons, teneinde het onsamenhangend gevloek buiten te sluiten. Mercia kwam juist met haar koffertje de trap af. Aan den glans in haar oogen bemerkte ik, dat de echo van onze feestvreugde in zekere mate haar ooren had bereikt. „Mercia", zei ik, terwijl ik het koffertje van haar overnam. „Mag ik Billy voorstel len 1 Wij hebben alles aan hem te danken." Zij gaf hem op haar eigen bevallige har telijke manier de hand. „Hoe zal ik het U ooit kunnen vergelden sprak zij zacht. Billy maakte een buiging en kuste haar vingertoppen. „Geen dank, geen dank", zei hij vroolijk, terwijl hij haar met een glimlach van oprechte bewondering aan keek. „Ik ben altijd op zulke karrewcitjes belust." „Ben je klaar, Mercia?" vroeg ik. Zij knikte en wij gingen naar buiten, waarna wij de deur achter ons sloten. De auto stond, waar wij haar gelaten hadden. Billy schakelde de lantaarns in en er schoten twee breede lichtbundels over den eenzamen weg. Ik voelde, dat Mercia, die aan mijn arm liep, plotseling wankelde. Als ik haar niet met beide armen had omsloten, geloof ik, dat zij zou gevallen zijn. „Ik.. ik geloof, dat ik een beetje flauw ben", stamelde zij. „Ik heb sinds gister avond niets te eten gehad." Ik vloekte onhoorbaar. Toen nam ik haar voorzichtig in mijn armen, droeg haar in de auto en zette haar op de achterbank. „Dat zullen wij onmiddellijk verhelpen", zei ik. „Dom, dat ik daar niet eerder aan heb gedacht." Ik nam mijn handtaschje en haalde er de sandwiches en de whisky uil, die mijn on vergetelijke tante Mary zoo zorgzaam voor mij had laten inpakken. Mercia gaf mij een dankbaar glimlachje en het eerste teugje van den drank bracht al dadelijk een licht blosje op haar bleek gelaat. Eilly, die bij het poitier stond, keek met gefronst gelaat in de richting van het huis, dat wij zooeven verlaten hadden. „Die schurk is er eigenlijk veel te ge makkelijk afgekomen", bromde hij. „Ik zou nog wel even terug willen gaan en hem nog een beetje geven." „Neen, neen", zei Mèrcia. „Ik ben nu al weer veel be, er. Ik ben er van overtuigd, dat U hem tamelijk heeft toegetakeld. Ik hoorde hom schreeuwen en ik had er geen verdriet van, maar nu moet U hem niet meer pijnigen. Laten wij zoo spoedig mo gelijk hiei vandaan gaan; dat is het eenige waarnaar ik verlang." „Zooals U verkiest", zei Billy, „ofschoon ik hem er nog graag een paar voor toegift had gegeven." Hij zette zich achter het stuurrad en ik stapte achterin naast Mercia, waarna ik de kussens voor har schikte, zoodat zij gemakkelijk kon zitten. Een minuut later snorden wij in Zuidelijke richting naar Woodford en Londen. Ik zal dien rit nooit vergeten. Een vreemd, heerlijk gevoel van wederzijdsche intimiteit was plotseling tusschen Mercia en mij ontstaan en wij zaten hand in hand zwijgend naast elkaar, met een gevoel van zalige voldoening, dat niet onder woorden is te brengen. Niettegenstaande de geva ren, welke ons omringden, scheen het, of er nu verder geen redenen tot ongerust heid of twijfel bestonden. De slagboomen waren weggevallen en wij wisten, dat wij elkaar beminden en in het licht van die overtuiging, beïeekenden de wereld en haar zorgen en moeilijkheden tijdelijk niets voor ons. Het was werkelijk met inspanning, dat ik er eindelijk in slaagde, mijn gedachten be zig te houden met het probleem van onze toekomst. „Mercia", zei ik, „wanneer verwacht de familie Tregattock je terug? Spoedig?" Zij knikte bevestigend. „Ik heb hun ge zegd, dat ik voor een paar dagen afwezig zou zijn. Ik wist het zelf niet, hoe lang het zou duren." „Nu, dan geloof ik, dat het 't beste is, dat wij je, als wij in Londen zijn, naar een hotel brengen. Dan kan je morgen naar hen toe gaan, alsof je zoo juist van Woodford teruggekeerd was." „En jij dan", vroeg zij angstig. „Ik moet teiug naar Park-La ne. Wat er ook gebeuren moge, ik moet dar nog on geveer veertien dagen blijven." „Maar dat is dwaasheidmeer dan ooit is het nu dwaasheid, neen, roekeloosheid", fluisterde zij bezorgd. „Denk je, dat Rojas vergeten zal, dat „Neen", onderbrak ik haar glimlachend. „Ik ben er zeker van, dat het lang zal du ren, voor hij het vergeten heeft. Maar hoe het ook zij, ik ben niet voornemens weg te loopen. Ik heb Billy bij mij en geloof maar gerust, dat wij een tamelijk bruik baar stel vormen." Toen keek ik haar recht in haar oogen. „Mercia", zei ik, „waarom ben jij naar Woodford gegaan „Guarez liet mij halen", antwoordde zij eenvoudig. „Hij zei, dat jij den volgenden dag zou vermoord worden, en ik dacht, dat ik wellicht in staat zou zijn je te redden." „Maar, waarom liet hij je halen" hield ik aan. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9