UIT DE OMGEVING WOENSDAG 17 DECEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 DE RIJKSMIDDELEN. De rijksmiddelen hebben, voor wat de gewone bronnen betreft, in November 4Ö.C20.000 opgeleverd, wat 5.743.600 minder i« dan een jaar geleden. In de eer ste elf maanden waren de ontvangsten 402.001.876, of 2.S70.600 k einer dan verleden jaar. Steun aan noodlijdende akkerbouwer*. De Prov. Staten van Noord-Holland hebben gisteren aangenomen hel reeds gepubliceerde voorstel tot steunverle©» ning aan noodlijdende akkerbouwers. J. P. J. Asselbergs. Naar wij vernemen, heeft de heet J. P. J. Asselbergs, te Bergen op Zoom, Federa tie-voorzitter van de Algomeono 11. K. Werkgeversvereniging, aan het bestuur dier vere-eniging medegedeeld, dat hij voor eon herverkiezing 'in de aunataan.de fede ratievergadering op 18 December a.s. niet moer in aanmerking wonscht te komen. Verder deelt men ons mede, dat de heer Asse.bergs, die tevens lid is van de Pro vinciale Staten van Noord-Brabant, zich voor een nieuwe candidatuur bij de a.s. verkiezingen niet meer beschikbaar stelt. Eerste vrouwelijke veearts. Naar de „Tel." verneemt, zal (indien haar examen ten minste overeenkomstig de verwachtingen af oopt) binnenkort het feit zioh voordoen, dat voor don eersten keer in ons land een vrouw tot veearts zal worden bevorderd, n.l. de 23-jarige mejuf frouw J. Voet ,geboren te Overveen bij Haarlem. Opheffing van tollen. De gemeenteraad van Laren (Geld.) heeft besloten, niet te treden in het. voor stel der tollenoommissie, om bij te dragen in de kesten van opheffing van twee tollen in de gemeente GorsseL LISSE. L. T. B. Gisteravond hield de L. T. B. afd. Lisse een ledenvergadering in het Patronaatsgebouw. De voorz. de heer P. Warmerdam, opende deze bijeenkomst mét den Chr. Groet en heette allen van harte welkom, in 't, bijzonder den heer P, Joh. Jansen, oud-leeraar aan de Rijkstuinbouw- winterschool alhier. Voorts richtte spre ker een woord van wolkom tot den nieuw benoemde geeBt. adv., den weoleerw. heer Kuipers. Spr. schetste in korte trekken wat Kap. Versteegen, oud adviseur, voor de vereen, is geweest en in een korten tijd wist tot stand te brengen. De voorz. bracht dank voor den gehou den bloemsohikcursus. Het was interes sant en de moeite waard' om af en toe dezen cursus eens bij te wonen. Het resul taat is bui.enverwachting. Spr. twijfelt geen oogenblik, dat, wanneer de animo voor deze cursus blijft bestaan, deze zeer zeker ten boste zal slagen. Do voorzitter vroeg de vergadering, er aan mede te wer ken. De voorz. vroeg de vergadering of dit jaar wederom een dergelijke cursus nood zakelijk is. Vermoedelijk zal deze cursus van Rijkswege gesteund worden. Deze zaak van Rijkswege gesteund worden. Aan de orde is bestuursverkiezing we gens vertrek van den heer P. Duivenbo- <lo. In zijn plaats werd gekozen de heer M. Beelen, die zijn benoeming aannam. Ver volgens geeft de voorzitter het woord aan den spreker van dezen avond, die spak over „Bemesting van Bloembollengrond". Spreker gaf een korte beschouwing over de genomen proeven door de Rijkstuin- bouwschool onder leiding van Ir. K. Vól- kersz. Er is een bepaalde voorliefde voor stalmest, waarmee do resultaten zeer goed te noemen zijn. Voor duingrond en zand gronden is ammoniak en kali wel het bes te middel om de grondsoorten in goede hoedanigheid te houden. Voor weiland is slakkenmeel de beste bemesting indien goed fijn gehouden, stin een goede oogBt te verkrijgen. Het bollengewas moet niet te zwaar be mest worden. Wat is bemesten? Wij moe ten zooveel trachten te geven, dat de bloe men en bollen tot het einde toe er van kunnen profiteeren, dus doelmatig bemes ten. Wanneer men een pas afgegraven tuin heeft, lijkt spr. stalmest de beste methode den grond te bemeBton. Aan het eind© van deze zeer leerzame lezing dankte de voorzitter den heer Jan- sen voor zijn zeer duidelijke uiteenzetting. De voorzitter is er van overtuigd, dat spr. een zeer goede richting heeft aangege ven, hoe wij moeten handelen. Door ver schillende personen werden vragen gesteld welxe door spr. voldoende opgelost worden. Aan de orde was daarna voorstel van het bestuur, por lid 1.— bij te dragen tot steun van de kas. Met algemeene stemmen ging do vergadering accoord met het be stuursvoorstel. Een verzoek is gekomen van de R.-K. Turnver. voor een bijdrage uit de kas, om voldoende materiaal te kunnen aanschaffen. Ook dit punt word z.h.s. aan genomen. Gekomen aan de rondvraag, vroeg de heer Ondorwater of het bedrag ad 1.direct kon betaald wordenj dit ter vergemakelijking der propagandisten. Go- komen aan het einde dankte do voorzitter allen voor de aangename samenwerking en sloot de vergadering niet don ohr. groet. LEI DSCHENDAM. Ziekenhuisverpleging. Woensdag 17 Doe. a.s. 'b avonds 7 u. houdt de R.-K. vereeniging voor Ziekcnhuisverpleging te Leidschendam een buitengewone ledenver gadering in het Patronaat. (Reclame) Volksbond. Vrijdagavond te 7.30 houdt de R.-K. Volksbond te Leidschen dam de maandelijksche ledenvergadering in het Patronaat. Agenda: Opening. Strijd lied. Rede van den heer H. B. Haver over het onderwerp „Rondom het werk van Herwonnen Levenskracht". Bosprcking 4e lustrum van den Bond. Benoeming van een commissaris voor het Moederfonds. Beant woording vragenbus. Rondvraag. VOORSCHOTEN. Overleden: L. H. van Wissen 81 j. F. W. J. de Jong 84 j. O. Hoogendoorn geb. van Zeldereu 60 j. Getrouwd: O. Mochelse en W. G. M. de Ruijtcr. Ingekomen: Th. van Bohemen van Stompwijk. P. Hagendijk en echtgenoo- te van Leiden. A. M. A. Bakker van Harlingen. J. P. SoetmuUler van 's-Gfa- venhago. H. Slant van Hoogezand. Vertrokken: Jac. Griffioen naar Noordwijk. A. van der Meij naar Oêgst- geest. K. Sloot naar 's Uravonhage. Joh. van Winden, naar Wassenaar, O. J. Knappsteijn naar 's-Gravenhage, Govonclen. Een kinderhandschoen. Verloron. Ken portemonnaie met in houd. Een ceintuur. WASSENAAR. Mij. v. Tuinbouw en Plantkunde. Dinsdagavond hield de afdeeling Wasse naar van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde een ledenverga dering. Door ongesteldheid van den voorzitter, treedt de heer Aartse als zoodanig öp die voruer mededeelde, dat ook de secretaris door ongesteldheid verhinderd was aanwe zig te zijn. De waarn. voorz. heet vervolgens het nieuwgekozen bestuurslid, jhr. W. K. von Weilor, hartelijk welkom benevens de in zenders van de planten en bloemen en de overig© leden. Jhr. von Weiier dankt den fungeerend voorzitter voor zijn hartelijke welkomst woorden. Hierna leest de heer J. van Vugt, 2e socretaris de uitvoerige en correcte notu len voor die óp een kleine wijziging onder dankzegging door dén voorzitter worden vastgesteld. Vervolgens wordt door don voorz. tot jury benoemd voor het te keuren ingezon- dene voor de prijsvragen en voor het pun- tenstelsel de heeren W. Maarsen, D. Schnitzler en W. Zegwaard. Aan don heer W. Zegwaard uit Noot dorp wordt hierop het woord gegeven, die een lezing zal houden over de practische bemesting in den tuinbouw. De practijk heeft bewezen, dat als er vior stoffen in den grond aanwezig zijn, n.l. stikstof, kali. phosfor en kalk er be hoorlijk op geteeld kan worden. Deze vier stoffeu kon men er in brengen door de kunstmest bekend onder 5—6—8, waarin zich bevindt ammoniak, superphos- faat en patentkali. Verder moot er humus aanwezig zijn en dit kan men bereiken door het aanbrengen van turfmolm of molmmest, waardoor de opbrengst van de gewassen zeker 25 pet. worden verhoogd terwijl daardoor de klei grond zich gemakkelijker enn vroeger laat bewerken en de natuur beter ia de klei kan doordringen, zooals licht, lucht enz. Ook oude rotte varkonsmeBt is zeer nut tig voor kleigrond. Over do zandgronden zeidé spr., dat deze alleen maar vier slechte eigenschappen hebben, n.l. koud, nat, spoedig vast en arm aan humus. Om voldoende humus aan te brengen Acht hij ook hier het aangewezen middel turfmolm, deze turfmolm voorkomt des zo mers het stuiven, daar do molm lang vocht houdt, verder compost en stalmest. Dan 5 tot K.G. 5—-68 als er knol of wortelge wassen worden geteeld en kali voor boo- nen enz. Naast de kunstmest acht hij om de twee jaren het gebruik van stalmest voldoende. Verder inag ook vooral niet worden verge- ten de grond voldoende van de noodige kalk te voorzien en 3 K.G. per R. Roede om do 3 jaren, acht hij beslist noodig. Maar ondanks do bemesting blijft steeds het veol en diep omwerken van deze gronden een eerste vereiachto torwljl de humus slechts een tweede rol speelt. Hij raadt verder aan in het najaar de kalk over het land te werpen en eeist in het voorjaar de stalmest of kunstmest te gebruiken. Na hot beëindigen van deze zeer leer zame lezing werdon door verschillende aan wezige leden vragen gesteld en opmerkin gen gemaakt die allen door den spreker werdon beantwoord of weerlegd. Tenslotte brengt de heer Aartse den heer Zegwaard dank. Na do pauze brengt de jury bij monde van don heer Schnitzler verslag uit van 't gekeurde. Dezo luiden als volgt: Prijsvraag Cycla men: lo prijs met 45 punten de heer J. H. Lourens 2e pr. met 44 punten do heer G. Heijselaar. 3e pf. mot 42 punten do heer D. de Gans. Begonia's: le prijs de heer A: H. Aartse, 2e pr. de heer D. de Gans. Kierpepers: le prijs de heer D. de Gans. Voor het puntenstelsel werden aan den heer D. de Gans con groote aorie verschil I lende punten toegekend, aan den heer Aart se evenzoo met zijn inzending. Na rondvraag sluiting der vergadering. NOORDWIJK. Volksbond. Gisterenavond ver gaderde de afd. Noordwijk van den R. K. Volksbond in het Juvenaat, onder een goecie opkomst. Na opening door den voorzitter, den heer A. Meijer, werden wij aangenaam verrast door het optreden der Dames Zangvereeniging van de Maria- Oongregatic, welke allereerst op voor treffelijke wijze het Verbondslied ten ge- hoore brachten. Hieraan nog een drietal nummertjes toevoegend, vormde dit een welkome at tractie, hetwelk niet alleen het bestuur, doch ook de leden op hoogsn prijs zullen stellen. De notulen werden ongewijzigd vastge steld, waarna de voorzitter met eenige welgekozen woorden den nieuwen geeste lijken adviseur installeerde, den wensch er aan toevoegende, dat zijneerw. naast het geestelijk belang ook het moreel be lang van den VoLksbond daadwerkelijk zal steunen door zijn gewaardeerde adviezen. Spr. hoopte tevens, dat er steeds esn recht aangename verstandhpuding zou zijn tus- schen G. Adv. en de afdeeling. De geest, adviseur dankte voor de tot hem gerichte woorden en het verzoek can medewerking zijnerzijds kon hij volmondig toezeggen, doch verzocht dan tevens de volle medewerking van bestuur en leden om, gezamenlijk opwerkend, de belangen van den bond te kunnen dienen. Zijneerw. sprak den wensch uit, dat het hem gege ven moge zijn nog vele koeren de kennis* making èn met bestuur èn met de leden te mogen vernieuwen en er getuige van te mogen zijn, dat in medewerking en mede leven van allen de afd. steeds in bloei mag toenemen en voor de parochie een wel doende organisatie mag zijn en blijven (ap plaus). Bij punt mededeelingen, deelde de voor zitter medé dat de collecte voor het blinde bondslid O. Wassenaar had opgebracht 208.16, waardoor deze is staat ie gesteld geworden zijn 7é Bedevaart naar het ge nadeoord te LourdOs te doen houden. Spr. bracht dank aan de leden voor hun bij dragen doch daar naast Ook alle Katho lieken van Noordwijk, die voor dit schoone deel hun offertje hebben bijgedragen. ïn verband hiermede werd een dankschrijven van den heer Wassenaar ter kennis der vergadering gebracht. Voor het conflict dér R. K. Steenzetters te Amsterdam was door het bestuur der bouwvakarbeiders bij den Deken aange vraagd een collecte te megen houden in de kerk, tot steun dezer greep in den strijd voor hun beginselen. Doze collecte heeft opgebracht 160.—. De voorzitter bracht dank aan den Deken voor diens toestemming en de collectanten voor hun medewerking. Nog een collecte was gehouden onder de leden en wel vóór ©en to houden Kin derfeest, welke heeft opgebracht 65. Hiervoor werd dank gébracht aan de da mes, welke zich hiervoor geleend hadden. Een schrijven van den oud-geest, advi seur kaj. Nijssen waB ingekomen, waarin hij zijn oorechfcen dank overbracht voor de mooie gift, hem bij zijn afscheid door de arbeiders-organisaties geschonken, er den wensch aan tceveêgend, dat het winter- programma, zooals stee 's het geval ge weest is. ook dezen winter goed mocht slagen. Alvorens dit onderwerp in bespre king te brengen, wenschte de voorzi'ter zich eerst te verk'arên, waarom het be stuur niet vroeger met deze plannen ter vergadering was gekomen. De grootste oorzaak was te zoeken in het moeilijke prob'eem om vooraf datums vast te stel len, waarop men verzekerd was niet alleen een zaal doch ook een spreker te kunnen krijgen. Een en ander heeft nog al wat hoofdbrekens gekest. Door dezo omstan digheden moest het bestuur onvrijwillig toezien dat het programma later werd vastgesteld, als in zijn bedoeling lag. Intusschen is reeds een onbwikkelings- avond gehouden door Pater dr. Wagenaar over St. Augustinus, terwijl zijneerw. on geveer half Januari een lezing zal houden over het Communisme. Verder 27 Decem ber a.s. Kinderfeest voor kinderen dér leden van 5 tot 10 jaaf; de toegangsbewij zen zullen hiervoor gratis worden ver strekt. De uitreiking hiervan zal nog na der in de Klok bekend worden gemaakt. In het laatst van Januari een ontwikke lingsavond over Coöperatie met als spre ker de heer B. N. Loerakker, in Februari over een nader te bepalen onderwerp zal de heer H. Brouwer spreken en in Maart de Jaarvergadering. Alsnu werden de jaar- lijksche feestavonden in bespreking ge bracht; algemeen was men er voor ook dit jaar, zooal iets soberder als vorig jaar in verband met het 4e lustrum vol gend jaar, weder een tweetal avonden te organiseeren. Dit punt maakte de tongen los en na stemming werd besloten een plaatselijke tooneelvereeniging op deZö avonden te doen optreden. In tweede stem ming werd met 30 tégen 29 stemmen be sloten Util.e Dulci tè laten optreden, daar ook de da-més-tooncelvercenigiitg „De Blijde Wereld" een aanbod had gedaan. De begrooting werd hierna onder ampele besprekingen aangenomen met het eind bedrag van 2149.10 en een nadeelig sal do van 109.60. Bij de rondvraag bracht do heer Droog nog ter sprake, dat „Hulp in Nood" thans nog maar uit één lid bestond en verzocht het Volksbondbestuur hieraan nog een tweetal leden toe te voegen. Mot dezen wensch zal hot bestuur gaarne rekening houden en alles in het werk stellen hierin te voorzien. Na enkele huishoudelijke besprekingen, sloot de voorzitter op een reeds vergevor derd uur de goedgeslaagde vergadering on der dank voor de vele doch aangename discussies met den chr. groet. Schooljubileum. Donderdag 18 Decem ber a.s. is het 25 jareu geleden, dat de Chr. School met den Bijbel to Noordwijk aan Zee werd opgericht. Tevens zal het hoofd der school, de heer H. de Boer, zijn zilveren ambtsjubileum als zoodanig vie ren. daar de heer de Boer vanaf de op richting Hoofd dezer school is geweest. I Een en ander 2a! eenigszins feestelijk wor den herdacht. GEMEENTERAAD VAN WASSENAAR De Raad dezer gemeente heeft Dinsdag een openbare vergadering gehouden oncJer voorzitterschap van den Rurgemooster. Tegenwoordig zijn alle leden. Het gymnastiek-onderwijs. Naar aanleiding van een tot Gedepu teerde Staten gerichte vraag of dit Colle ge wilde mededeelen, of een raadsbesluit tot het verleenen van vergoeding aan bij zondere schoolbesturen voor het geven van onderwijs in lichamelijke oefeniug over 1930 de goedkeuring van dit college zou erlangen, alhoewel de schoolbesturen eerst over 1931 recht op deze uitkeering kunnen doen gelden, heeft de voorzitter medege deeld., dat Ged. Staten 2ich hieromtrent niet wenschen uit te laten. De schoolbestu ren die dus in 1930 het onderwijs op hunne school invoeren kunnen derhalve een ver zoek om vergoeding indienen. Het risioo is eohter geheel voor hunne rekening. Vervolgens is mededeeling gedaan van diverse ingekomen stukken, welke voor kennisgeving zijn aangenomon. Hierbij is o.m. een mededeeling, dat do bouw van de dubbele school aan de Bloem- kamplaan is opgedragen aan de laagste inschrijf ster, "de firma Zwanenburg en van der Bent te Katwijk aan Zee. j Aan de ordo is een adres van de Buurt- vereeniging Nieuw Wassenaar, waarin wordt gevraagd nabij het pompstation aan den Wittenburgerweg geen plantsoen aan te leggen, zooals in het voornemen ligt, omdat dit het uitzicht zal wegnemen, maar j om den Wittenburgerweg te leiden langs I het pompstation en den op den hoek staan- dên boom te rooien. B. en W. adviseexen op het vorzook niet in te gaan. In hetzelfde adres wordt gevraagd de rij boomen langs de trambaan aau den Zijdeweg te rooien en ter plaatse een fiets pad aan te leggen. Ook te dezen opzichte luidt het advies van B. en W. afwijzend, omdat zij er niet voor voelen deze mooie boomen om te uak- ken en de behoefte aan een fietspad nog niet zoo groot is. Omtrent deze adviezen ontstaat een langdurige discussie. Versohillendo leden voelen voor een flauwe afronding van clen Wittenburgerweg en het- doen verdwijnen van den boom. Het voorstel van B. en W. wordt ten slotte aanvaard. Op een verzook Yan mèj. P. Remmers- waal om een subsidie van 200.— uit dc gemeentekas te mogen ontvangon in de explotatiekosten van het badhuis wordt gunstig beschikt* i Een verzoek van de Gewestelijke Land» stormcommiseie om 50.— subsidie .vordt ingewilligd. Een nieuwe Christelijke school. Besloten wordt mede te werken tot stich ting van oen Christelijke sohool aan de Bloemkamplaan. Hierna komt tor tafel een bezwaarschrift van J. W. van der Aa in verband met do onmogelijkheid om een perceel in do Kerk straat te kunnen vei bouwen. De voorzitter wijst erop, dat de Raad geen juist besluit heelt genomen. Het gaat niet op, om B. en W..te dwingen tot het geven van ©en vergunning onder bepaalde voorwaarden. Aan adressant is te kennen gegeven, dat hij opnieuw een verzoek moot indienen bij B. en W. Daarop zal weder afwijzend Worden beschikt, waarna adréü- sant zich weder tot dén Raad zou kunnen richten. Dezen raad heeft hij niet opge volgd. Besloten wordt adressant deze weg als nog aan te wijzen om tót zijn doel te go- raken. Daarna is aan de orde een bezwaarschrift van H. van den Barselaar tegen ©en weigerde vergunning tot verbouw van een onbewoonbaar verklaard perceel in do Gang. Verschillende leden zijn vóór inwil liging van het verzoek. Zij gronden hun oordeel op het advies j van den Inspecteur der Volksgezondheid, die verbetering mogelijk achtte, en voelen j -niet voor de argumenten van B. en W., dat i de bouw moet geweigerd worden, omdat de perceelen aan een niet-bouwstraat komen i te liggen. Tenslotte wordt aangenomen een voor- I stel-van Leeuwen, om alvorens te beslissen een onderzoek in te stellen omtrent de Hg* j ging der perceelen ten opzichte van een eventueel uit te voeren plan voor aanslui ting aan het Plein. Hierna worden eenige verzoeken om ont heffing van de bouwverordening bohan»- deld. Een verzoek van de firma van Rooyen om aan de van Zuylen van Nijeveltstraat ©en slachtplaats te stichten wordt na eenige discussie ingewilligd. Besloten wordt de levering van stalen ramen voor de school aan de Blocmcamp- laan op te dragen aan de N.V. Beka voor 6820.— en hot maken van ©en centrale verwarming aan de N.V. voorheen Ir. T. Knap© alhier voor de openbare school ten bedrage van 6325.— en in do Christelijko school voor 3085. Goedgekeurd wordt de verkoop van een huis aan het Havenplein aan J. N. Henkes. Besloten wordt mej. J. E. Langeler, on derwijzeres aan de Openbare U.L.O.-eohool ingevolge haar verzoek over to plaatsen nuar do O. L.-schoól aan de van Zuylen van Nijeveltstraat. In haar plaats wordt mot algemeene stemmen benoemd tot on derwijzeres aan de U.L.O.-school mej. J. Ephraim to Leiden. De loden der Oommissie tot Wering van Schoolverzuim worden bij acclamatie hei* benoemd. De heer C. van Tol wordt herkozen als lid van de Plaatselijke Schoolcommissie, de heer Brouwer als voorzitter van de Werk- looshcidscommissie en als ledon in de Com missie voor georganiseerd overleg de hee- ren A. Versteeg, C. C. van der Kroft en W. Boender. De termijn van ontruiming van diverse onbewoonbaar verklaarde woningen wordt verlengd tot 1 April 1931. Wordt besloten voor gedeponeerde kas gelden van de bedrijven in den vervolge dezelfdo rente te berekenen, welke de ge meente van de Bank van Nederlandsche Gemeenten ontvangt. Besloten wordt het brandweerpersoneel te verzekeren bij de onderlinge Risico van Nederlandsche Gemeenten. Verbetering van wegen. Daarna is aan de orde ©en voorstel van B. en W. tot het aanleggen van tegelvoet paden langs beide zijd-én van den van der Oudermeulenlaan, een gedeelte van de Stoeplaan, langs don Oud-WaSsenaarsche weg en de Klingenlaan. De kosten worden geraamd op f 8221. Medegedeeld wordt dat het profiel van den Wittenburgerweg zal worden veran derd. Langs de trambaan zal een liguster haag worden geplant; vervolgens wordt een fietspad aangelegd. De bestaande rijweg wordt naar de boomen verlegd en het voet-, pad achter de boomen geheel betegeld. De kosten worclen geraamd op 26.000. Wordt goedgevonden. Een rechtsgeding over onteigening. Thans is aan de orde een voorstel tob het voeren van een reohtgeding tegen de eigenaren van den grond, waarop de Johan de Wittstraat moet worden gelegd, omdat het niet mogelijk is gebleken den benoo- digden grond in der minne te verkrijgen. De heer Prins is tegen het voorstel. Hij acht hot onrechtvaardig, dat onteigend wordt par zóne. De eigenaren gevoelen er niets voor meer grond af te staan dan voor aanleg van den weg noodig is. De heer Boender geeft ook in overwe ging niet vast te houden aan onteigening par zóne. Het is van belang dat do weg spoedig tot stand komt. D© heer van Leeuwen is van meening, dat de onderhandelingen met do eigenaren niet gevoerd zijn in den geest, zooals de Raad in een vroegere zitting heeft ge- wenscht. De eigenaren van den grond zijn geen bouw-exploitanten, maar menschen, die den grond voor hunne bedrijven bezigen. Zij willen wol aan do totstandkoming van den weg medewerken, maar voelen er niet voor om de gemeente winst te bezorgen. Hij wil de mensohen, als de grond bouwrijp is, in de kosten van den weg laten mede- betalen. De voorzitter vraagt op welke manier. De heer Prins zegt door behalve den weg nog een smal strookje te onteigenen. De voorzitter zegt, dat het niet aan gaat om te zijne rtijd voor ©en smal strook je een hoog bedrag te vragen. De heer Wouters meent dat er krachti ger middelen zijn, oia.de. kosten van den weg te verhalen. Dit kan geschieden, door hem nog niét als bouwstraat te verklaren. De voorzitter zegt, dat dit niet kan, omdat de weg volgens het uitbreidingsplan wordt aangelegd. De eenige mogelijkheid voor een oplos sing is een burgerrechtelijke overeenkomst met de eigenaren, maar clan moeten allen medewerken. Het- is niet do bedoeling voordeel te behalen met den aanleg. De heer Prins acht de basis, waarvan wordt uitgegaan, fout. De gemeente heeft den weg noodig. Zij moet hem dus maar betalen ook. In elk geval gaat het niet op ©en weg te verlangen, die niets kost. De heer van Leeuwen is er niet van overtuigd, dat alles gedaan is om met de eigenaren tot overeenstemming to komen. Als dit niet het geval is, moet hij tegen- stommen. De voorzitter geeft als oplossing aan, te trachten do eigenaren te bewegen, om als nog tot overeenstemming te komen. Hij raadt eoLter twin, om inmiddels te besluiten tot het voeren van de proce dure. Komt dan de overeenstemming tot stand, dan is geen procedure meer noodig. Electriciteit naar de Maaldrift. Thans kom on ter tafel adressen van de Buurtvereeniging Deijleroord en andere belanghebbenden om het electrisch kabel net door te trekken langs den Rijksweg tol de Maaldrift, om de bewoners van elec trisch licht te voorzien. De heer Provo Kluit wil in afwjking van het afwijzend ad-vies van B. on W. het verzoek inwilligen, temeer, omdat de be woners willen bijdragen in de kosten. De voorzitter zegt, dat B. en W. het verzoek willen afwijzen om de financiee'.o conse quenties, welke aan inwilliging vastzitten. De hoer Boonder acht het advies van B. en W. onbillijk. De heer Prins meent, dat het monopolis tisch houden van de bedrijven niet mag worden gebruikt, om, zooals in het advies uitkomt, het bouwen te beletten. Do heer van Leeuwen wil beide punten in het advies naar voren gebracht, ge scheiden houden. Hij meent, dat ten opzich te van de gehcele gemeente dezelfde maat staf moet worden aangelegd. Als dezo men sohen willen betalen, dan moet men het verzoek toestaan. Het gaat echter over de kostenvraag. Hij meent-, dat men den menschen een juiste kostenopgave moet vérstrekken. Vorder staat hij op het stand punt, dat, wanneer er ergens oen industrie on bebouwing is, een goede bedrijfspolitiek vordert, dat men aan de wenschen tego moet komt. Dan mag men zich niet steeds afvragen: „Biedt de ondernoming winst Hij wil adressanten tegemoet komen. De hoer Wouters meent, dat het niet aangaat, de menschen die willen oxploi- toeren dit to beletten. Zij hebben de lasten van het uitbreidingsplan, maar dan he'- ben ze ook recht op de vooredelen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6