Uw Kassen met ladders NIET WEGGOOIEN ALS EXTRA RECLAME STADSNIEUWS WOENSDAG 17 DECEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 VOORHOUT. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente is op Donderdag, 18 December a.s. des namiddags om kwart voor zeven in openbare vergadering bijeengeroepen voor de behandeling van de navolgende punten: Vaststelling van de instructie voor den gemeente-opzichter, tevens technisch lei der van het waterleidingbedrijf. Schrijven van Ged. Staten omtrent de voorgenomen wijziging der gemeente-begrooting, dienst 1929. met voorstel van B. en W. van 9 De cember 1930 tot handhaving van genoem de wijziging. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een pensioensgrondslag. Voorstel van B. en W. tot het vaststellen van een tweetal straatnamen. Voorstel van B. en W. tot intrekking van de verleende toeslag op het pensioen van mej. H. Die mei, ingaande 1 Januari 1931. Reclames schoolgelden. Schietvereniging. Op Dinsdag 30 De cember a.s. herdenkt de öchietvereeniging „St. Hubertus" haar' 10-jarig bestaan. Dit lustrum zal op feestelijke wijze worden ge vierd. Op dien dag zullen eenige vogels worden verschoten, terwijl des namiddags pl.m. 12 uur een pauze wordt gehouden, om de gebruikelijke schuttersmaaltijd te verorberen. Des avonds wordt den leden en genoodigden een diner aangeboden. Wij wenschen de schietvereeniging geluk met haar lustrum. Volksbond. Vrijdag 19 Dec. a.s. houdt de R. K .Volksbond in het café „De Bonte Koe*' een ledenvergadering, waarin de heer A. J. M. Angenent, zal spreken over „De beteekenis van ons georganiseerd zijn". Aller opkomst is dringend gewenscht. Werkloosheid. Bij den plaatselijken correspondent der Arbeidsbemiddeling en werkloosheidsverzekering staan 68 werk zoekende landarbeiders ingeschreven. ZOETERMEER—ZEGWAART. Inenting. Op Donderdag 18 dezer be staat gelegenheid lot koste.ooze inënting en herinënting. Te Zoetermeer bij dokter W. E. Steur des morgens om 9.30 uur; te Zcgwaart bij dokter J. W. Palte des mid dags tusschen 1 en 2 uur. Kiosvcreeniging. Op Donderdag 18 December a.s. des avonds 7 uur, houdt de R. K. Kiesvereeniging „Eensgezindheid" alhier een algemeene leden-vergadering, in de zaal van den heer A. J. J. van Well te Zoe ermeer. Punten van behandeling: Opening door den voorzitter; voorlezing notulen en in gekomen stukken, verslag Kamer Centrale Leiden; verslag Statenkieskring Gouda; rondvraag. Door den voorzitter, den heer Grimber gen, zal het onderwerp dorden behandeld: „De geschiedenis der R. K. Staatspartij". ZEGWAART. Botsing. Op den hoek Van de Dorps traat. en Stationsstraat had gistermiddag ♦en botsing plaats tusschen een vrachtauto #n een luxe wagen. Oorzaak het zich niet houden aan de verkeersregelen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Post- en Telegraafkantoor. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terug ontvangen in de eerste helft der maand December 1930. Brieven Binnenland: W. Spijkermans,Leppelerstraat Mej. A. Spijkermans, Westvlietweg 79, Voorburg, Den Haag (onbekend). Briefkaarten Bin nenland: C. Beazilie, Poste Restante, Alk maar (onbekend). Mej. E. Vincent, Bin nengasthuis, Amsterdam (onbekend). Geboren: Johanna Theresia Maria, d. van A. P. A. Nouwens en van J. C. W. van Dijk. Gehuwd: J. Piso 24 j. en W. M. Vier gever 20 j. J. Dorst 31 j. en P. Lamens 35 j. ZOETERMEER. Door een auto in de sloot geduwd. Maandagmorgen, omstreeks 5 uur, werd de 18-jarige E alhier, bij het passeeren van twee autobussen, waarvan de achterste wegens defect van de voorste was verbon den, tengevolge van den mist, door de de fecte autobus in de Voorwegwatering ge duwd. Met den schrik en een nat pak kwam E. vrij. Aanrijding. De bestelauto v&u den winkelier A. te Zegwaart, werd op den Voorweg door een der autobussen van de „Citos" dusdanig aangereden, dat het lin kervoorwiel der bestelauto totaal werd versplinterd, het voorste gedeelte werd ontzet, en gedeeltelijk in de Voorwegwa tering terecht kwam. De bestuurder be kwam geen letsel. Het politieonderzoek heeft uitgewezen, dat de bestuurder van de autobus schuld heeft. Schaap doodgereden. Toen Maandag morgen de koopman B. alhier eenige schapen, met behulp van eenige andere personen over den Voorweg dreef, kwam uit de richting Zoetermeer een vrachtauto gereden, die niet met een snelheid reed, als door den heerschenden mist geboden. Hoewel nog gewaarschuwd, reed de be stuurder door, met hot gevolg, dat een der schapen werd doodgereden. Van een en andor is aangifte bij de politie gedaan. Schouw. In deze gemeente zal door de brandmeesters op Woensdag 24 Decem ber a.s. de schouw over de schoorsteenen, enz. worden gedreven. Wij repareeren ze soliede. abso.uut onzichtbaar en VOORDEELIG. MORGEN en VRIJDAG middag vanaf half 3 Breng Uw g«>;—kousen mee. repareeren wij GfëATiS één ladder in Uw kous, bij aankoop van kousen vnnaf f 8,59 INGEZONDEN STUKKEN Hot Leidsche Brokkenhuis. Wederom ziet het bestuur van bovenge noemde instelling zich genoodzaakt een krachtig beroep te doen op de ingezetenen van Leiden en Omstreken. Geregeld komen de aanvragen van be hoeftige gezinnen binnen, doch helaas moe ten de verkoopsters velen teleurgesteld weg laten gaan, omdat het verlangde niet aanwezig is. Aan alles is gebrek; vooral aan bedde- goed, dekens, mannen kleeding en schoe nen. Van harte hoopt het bestuur, dat ieder nog eens na wil zien, wat in het gezin ge mist kan worden, opdat daarmee in de nood van vele gezinnen kan w-orden voor zien. Na bericht aan mevr. J. Manders-Ver- meulen, Oegstgeesteilaan 12, tel. 292 wor den cle goederen aan huis afgehaald. Se dert October werd in vriendelijken dank ontvangen: Van fam. A. kinderwagen; mevr. H. on- derkleeren; mej. v. d. V. prapalu-bak; ver. G. K. 2 ziekenwagens; mevr. C. kleeren en hoeden; mevr. B. keukenfornuis; mevr. F. kleeren; mevr. de G. petroleumkachel; mevr. B. vulkachel; mevr. K. kinderklee- ren; mevr. M. rustbed en diverse artikelen; mevr. v. B. spiraalmatras en stoel; mevr. Sch. kindergoed; mevr. v. d. R. kleeren en schoenen; mevr. v. d. V. mannen- en kin- derkleeren; mevr. T. kinderwagen, stoelen en petroleumlamp; mevr. J. mannenklee- ding; mevr. H. kachel; mevr. B. kleeding; mevr. v. d. M. meisjes- en jongenskleeren; mevr. G. schoenen, kousen en kleeren; mevr. D. ondergoedmevr. W. matrassen en diverse artikelen; mej. P. kachel; mevr. H. deken, schoenen en kleeren; mevr. B. schoenen en kleeren; mevr. M. mantel; mevr. P. S. schoenen, broek en cape; mevr. v. E. mannen- en jongenskleeren; mevr. S kleeren en schoenen; mevr. W. R. schoe nen; mevr. v. I. kleeding; mevr. M. v. d. M. jas; den heer M. canape; v. d. M. for nuis en 2 lampenkappen; mevr. v. S klee ren en schoenen; mevr. A. D. ledikant met matras; den heer L. kachelmantel; mevr. v. T. schoenen; mevr. S. regenmantel; mevr. B. mantels. Het Dagelijksck Bestuur; Mr. P. A. van Toorenburg, voorzitter. J. M. Vos Jzn., vice-voorzitter. J. W. Cahen, secretaris. B. van Kleef, penningmeester. J. B. Heydeman. S. Koert-Boi&ian. J. Manders-Vermeulen. A. M. de Vries. zal de heer v. Rhijn een gevoel van vol daanheid hebben over hetgeen hij heeft verricht. Spr. brengt dan enkele punten uit zijn werk in herinnering en memoreert aller eerst zijn taak als chef der leeskamer, in welke functie hij aan zoovelen voorlich ting gaf, altijd met het meeste geduld en in de hoogste vriendelijkheid. De „stam gasten" van het archief zullen dankbaar herdenken wat hij voor allen was. Verder herinnerde spr. aan het werk van den heer v. Rhijn op het gebied van klapperen en collectioneeren. Om dat werk goed te doen moest men een persoonlijk heid hebben die alles tot in de kleinste bij zonderheden uitwerkte en dien heeft men in van Rhijn gevonden. Spr. brengt dan nog verschillende bij zondere eigenschappen van den heer v. Rhijn naar voren en wijs' er vervolgens op, hoe hij b.v. de doopboeken van de Herv. Kerk, de R. K. Kerk, de Rem. Kerk e.a. heeft bijeengebracht en geregistreerd, een werk, dat twee grocte kasten beslaat en dat zijn levenswerk is geworden, een werk, dat blijven zal en waatvan verschillende ges'achten zullen profiteeren. Spr. eindigt daarna met een woord van dank voor hel ve e, dat hij voor het Ar chief heeft gedaan en spreekt den wensch uit, dat het hem gegeven moge zijn nog vele jaren van een welverdiende rust te genieten. Als stoffelijk blijk van waardeering bood spr. den heer v. Rhijn vervolgens esn fraaie mand met fruit aan. Ir. G. L. Driessen sprak daarna als be zoeker, wel niet afgevaardigd door de trouwe bezoekers, maar toch zeker na mens alle bezceke-s. Zij allen hebben in hooge mate geprofiteerd van de gcede voorlichting en de groote kennis van den heer v. Rhijn en spr. meent zich ove tuigd uit naam van allen te spreken, a's hij hem daarvoor dank betuigt. Spr. wenscht hem nog vele gelukkige jaren, opdat hij ook zijn eigen studie zal kmmen beëindigen. Nadat mr. Ve.burgt den heer v. Rhijn een brief had overhandigd van het commissie lid, den heer Manders. die verhinderd was aanwezig te zijn, sprak de heer v. Rhijn een hartelijk dankwoord. Hij zeide wel tegen deze dag te hebban opgezien en dat hij niets liever gewild had dan hem onge merkt te hebben zien voorbijga-an. Dank brengt spr. aan al degenen, met wie hij heeft mogeii samenwerken, niet in het minst aan de trouwe bezoeke.s, waar onder spr. o.m. ncémt den heer Felix Driessen e.a. Hij bevee t zich verder in de vriendschap van allen aan en zegt gaarne zijn hulp tce, indien ?ulks cm de een of an dere reden noodig mocht blijken. Namens het Archief-comité sprak de burgemeester vervolgens nog een kort woordje van dank tot den heer v. Rhijn en hiermede was de plechtigheid afge- loopen. AFSCHEID W. P. VAN RHIJN JR. Hedenmorgen te half twaalf heeft de heer W. P. van Rhijn Jr. officieel afscheid genomen van het Gemeente-archief, wijl hij na een 40-jarigen diensttijd met- pen sioen zou gaan. Bij deze officieele plechtigheid waren behalde de w.n. gemeente-archivaris, mr. dr. Verburgt, en het personeel van het archief nog aanwezig de burgemeester, mr. van de Sande Bakhuyzen, de gemeente secretaris, mr. dr. C. E. van Strijen, resp. voorzitter en secretaris van het Archief comité, benevens ir. G. L. Driessen, oud directeur van gemeentewerken. De w.n. gemeente-archivaris, mr. dr. J. W. Verburgt, zeide zich te kunnen voor stellen hoe verschillende gevoelens het ge moed van v. Rhijn bestormden. Daarbij was ongetwijfeld in de eerste plaats het gevoel van weemoed en als altijd geldt ook hier het: scheiden doet wee, vooral als men scheiden meet van een werkkring, die men lango jaren zoo nauwgezet moge lijk en met groote plichtsbetrachting heeft vervuld. Toch is weemoed niet de eenige toon, dien spr. wilde aanslaan, ook do dankbaar heid spreekt hier mee en het kan niet an ders of na zoo lange jaren trouwe dienst MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. De gehouden examens. Na gehouden examen van de Muziek school van bovengenoemde Maatschappij, zijn de leerlingen thans ingedeeld als volgt: Piano: Eerste Afdeeling: W. van Dijk, W. Wiggers, Ph. C. Molhuysen, J. C. Lin- schoten, Th. P. M. Gründemaon, E. G. M. Kecsom, G. W. M. Gründemann, S. La Rivière, N. Bergers, F. J. Hemerik, J. Becker, J. J. Lub, A. E. Passier, K. G. J. de Jong, B. D de Jong, D. v. Breda, E. de Ruiter. Th. W. M. van Niekerk, T. Ser vaas, J. A. Mulder, M. Brinks, B. P. A. Visman, N. Kanbier, J. L. Kanbie-r, J. C. v. d. Worm, W. A M. A. v. d. Worm, C. Nijho't, W. F. Brinkë, H. J. Schoppen, J. J. de Jong, A. Hagens, J. Freuser. M. J. Noordman, N. Eikelenboom, C. Eikelen boom, L. A. en C. M. v. Berge Henegouwen, P. Werkman, E. H. Sirks, O. L. Bresson, A. Kager, L. Lignae, W. Brinks, M. J. F. Donkers, H. N. v. Duyn, C. J. v. d. Veen, K. Meyer, C. J. A. Muller. E. Groenhoff, H. Stoeke, C. Christiaanse, W. H. J. Chris tiaanse, A. en A. F. v. Lith, A. A. en P. J. v. d. Loo&drecht, J. W. v. d. Zeeuw, J. A. v. Beukering, M. Wagoner, J. v. We'.zen, H. J. de Graaf, J. P. Turion, C. E. v. d. Puttelaar, M. A. Viaardingerbroek, T. A. M. A. Meuwese. Tweede Afdeeling: D. Lambinon, M. W. E. Wiggers, J. en C. de Jongh, A. A. Groot Enzerink, J. R. de Josselin de Jong, J. de Jesse in de Jong, G. Bijlstra, J. Verhaar, H. A. E. Wennekers, W. Freyser. J. Ba- rendse, R. Sobels, L. Yntema, M. Fontein, C. M. Zandee, F. Duyvetter, P. A. M. Kees- om, W. v. Toorenburg, A. Parmentier, A. M. J. Snoep, E. Raphael, J. Th. Keesom, J. Ensink. H. Werkman, Mevr. J. E. Buch i Fest, C. W. en N. C. v. Haasteren, W. J. C. v. Lith, J. F. de Nie, M. J. Raphael, J. Bolt, A. Hagenaar, G. A. S. v. Dorth. Voorts zijn als privaat leerlingen inge schreven: C. P. A. Kromhout, G. W. Slot houwer, A. D. Verhoog, C. v. d. Lelie, G. j Holtz, Mevr. Gans, D. L. Kromhout, A. H. I Huele, H. M. v. Zonneveld, T. den Haan, Chr. Snouck Hurgronje, M. S. Nieuwenhuis, B. Wezelenburg, Que Keng Lead, E. Tans, I A. v. Oven, G. J. Nieuwenhuis, M. M. H. Pluim'Mentz, M. Zwikker, P. J. C. Wijn- I nobel, C. Bots, Mej. H. W. v. d. Sande Bak- I huysen, A. L. Modderman, S. v. d. Bil. H. B. Mulholland, S. N. v. Opstall, M. Schröter, A. Dormaar. E. Sollewijn Gelpke, H. G. v. Everdingen, Mevr. Sirks de Bock, i J. v. Oven, C. K. Noordenbos, C. Raphael, M. de Blauw, H. Flu, R. K. W. Kuipers, A. v. Andel, J. G. de Graaf, A. H. Heijblom Slijper, W. C. F. Bik, J. W. von Weiier, E. Koopman, H. L. Welbooren, J. H. Bo.ken- stein, M. Sloet v. Oldruitenborgh, M. 7. M. J Petit, P. G. Krijnen, C. W. Diemont v. d. Brand, A. C. M. v. Haselen, A. E. uys. i Samenspel piano: C. Bots, E. A. L. Modderuien, Mej. H. W. v. d. 'ande Bakhuysen, S. N. v. Opstall, A. Dormaar, Mevr. Sirks de Bock, J. M. M. Staiiinga, C. Heintz, E. Kuenen, N. P. Raphael, Mevr. j v. d. Heijden Brakel, Mevr. J. Hannivoort- Adriana. Viool: Eerste AfJce i.ig: D. v. d. Meij, B. Hüter, H. Bottema, L. Servaas, A. J. Muiier, J. J. K. Asselen, J. G. Masten broek, J. I. Raphael, J. W. M. v. Lith, J. v. Dijk, F. Witte, F. v. Dijk, D. Henny, W. F. Louwrier, J. v. Eigen, L. G. Wielinga, F. A. A. Fontein, J. v. d. Veen, S. Schlatt- mann, J. H. Gunning, H. de Bruyn, A. C. Loth, J. M. Kret, A. J. Blansjaar. Tweede Afdeeling: E. v. Nes, L. A. Brij- nen, J. Fros, M. R. C. Stol, A. H. Heering, H. K. Roessingh, J. B. 0. Otto, A. J. Ak kerman, C. L. Modderman, R. Horst, T. v. Zwieten, M. L. Knol, G. A. Bosch, E. L. Nauta, W. v. d. Zeeuw, J. K. G. Muller, H. W. Muys v. d. Moer, F. Wensinck, K. G. J. Fros. B. J. Hogenboom, L. Loth. Voorts zijn a's privaat'eerlingen ^ge schreven: Tjiong Njan Han, Tan Kian Hong, R. G. Escher, W. Verwer, P. Schrö ter, L. Lignac, H. Wielinga, E. W. Gorter, A. J. Wesseünk, M. J. de Groen, R. Schier- beek. Kwartelles viool: M. Buchli Fest, H. M. Bcekweyt. Violoncel: Eerste afdeeling: P. H. R. Borgerhoff Mulder, C. Verhoog, L. L. A. van Lith, J. E. Muller. Tweede afdeeling: P. Fontein, C. G. Pel, A. A. Moolenburgh. Voorts zijn als privaatlcerlineren inge schreven: G. Groen, J. van Be: Hens gouwen, M. A. L. Kuipers, M. Bruining. Fluit: Eerste afdeeling: W. F. O. Heering, F. Manshouwer. Voorts is als privaatleerling ingeschre ven: G. J Fros. Theorie: J. H. Bolkenstein, T. van Zwieten. Voorts zijn als privaatleerlingen inge schreven: W. C. F. Bik, J. G. de Graaf, H. L. Welbooren, Mevr. Sirks, de Bock, C. Bots. Koor- en Solfègeklassen: W. Verhaar, A. Hagens, L. Ocstveen, D. Huurman, C. en N. van Haasteven, Gr. Viaardingerbroek, A. Bon e, M. Hamming, M. Wiggers, P. van Weizen, N. van Duyn, E. Kelder, J. Borger, A. van Lith, P. Tceawen, B. de Blécourt, E. Sirks L. en W. v. d. Heijden, D. v. d. Plas, G. Green, D. v. d. Vijver, Gr. Viaardingerbroek, J. van Ree, H. Nieuwenhuis. Ensembleklas: J. Staiiinga, I. Biegel, J. Janssen v. Raaij, A. van Haselen N. Colpa, B. Dijk. C. Dirkse. Vakonderwijs: J. H. Bolkenstein, C. Bots, S. v. d. Bil, H. L. Welbooren. Solozang: El Christiaanse, T van Tuinen, M. M. Schijfsma, C. A. Petit, A. Hiemstra, H. Brinkbman, A. H. v. d. Be.g, W. v. d. Kwast, M. Zwikker, L. Gorter, M. Elzinga, J. J. den Beer, E. Sasburg, M. P. Bets, W. M. v. d. Vliet, C. E. de Kort. Voorts zijn als privaat-leerlingen inge schreven: Mevr. Blok, v. d. Schalk, N. Bleckman. E. C. Cosman, H. J. W. Modder man, R. M. L. H. van Rijckevorsel, A. Eg- ginlc, J. H. Bolkenstein, Mevr. de Marcas Hes. Methodische spreekles: O. Cremers, K. P. v. d. Graaf, W. v. d. Kwast J. Nienhuis, A. A. Bredius, G. Meijer Drees. Elementaire theorieklas s e n: Eerst klas: C. en L. van Berge Hene gouwen. Tweede klas: D. v. d. Vijver, J. Lub, Gr. Viaardingerbroek, A. van Lith, A. van Lith, J. Borger, L. Servaas, W. v. d. Heij den, D. v. d. Plas, G. Groen. Derde klas: A. Hagenaar, W. van Lith, W. van Dijk, Fr. van Dijk, J. v. d. Veld, M. Stol. Vierde klas: W. Verhaar, A. Hagens, L. Ocstveen, B. van Berge Henegouwen. Vijfde klas: J. de Josseling de Jong, C. en N. van Haasteren. Voorts zijn a's privaatleerlingen inge schreven: H. B. Mulholland, A. C. M. van Haasteren. Elementair onderricht: T. v. Baaien, F. L. Driessen, H. C. Ponsen, M. F. de Gunst, H. B. Nieuwenhuys, A. Vil ders, J. H. L. van Ree, G. P. E. Weijers, Ria Zor.derop, W. J. en A. Laman. MUZIEK. SEMPRE CRESCENDO. Sempre Crescendo bracht onder leiding van Nico Gerharz ten gehoore „de Suite b kl. terts" van. Bach, „pianoconcert in c kl. terts" van Mozart, cm met de „Sympho nic'Es gr. terts" van Mozart te eindigen. Dc hernieuwde kennismaking met dirigent Gerharz (dien wij sinds hij afscheid nam van de H. O. V. niet meer te dezer stede op het podium mochten terugzien) was lang niet onaangenaam. A!s voorheen kregen wij den gunstigen indruk van een vakkundig musicus met temperament. Dit bleek ons al gauw in de leiding van „de suite" van Bach, die hij met overtuiging ten gehoore bracht. Van ouds is hij ons bekend als een zeer gedecideerd leider, op wien het or kest vertrouwen kan. Sempre maakte goede sier. De vertolking wijst op ernstig stre ven naar allerlei goeds als daar is: geache veerdheid en klankontwikkeling, zoodat over enkele oneffenheden graag wordt heengestapt. Hulde aan de beide fluitisten, werkende leden van Sempre, die zich zoo slagvaardig kweten van hun niet gemak kelijke taak. Als begeleider heeft Gerharz zijn goede hoedanigheden opnieuw in hot licht gesteld. Volgzaam liet hij aan de so liste vrijheid van beweging met daar, waar dit noodig is, de noodige achtergrond aan de orkestpartij gevend. De pianiste Roos je Driessen heeft met haar voordracht van Mozart's „C moll concert" een groot suc ces gehad. Hoewel een optreden in eigen plaats van inwoning altijd moeilijkheden met zich brengt voor hem of haar die con certeert, bleek dit nu niet het geval. Op vallend enthousiast was het applaus dade lijk bij het eerste optreden. Voor de zoo- veelste maal heeft Mozart ons laten zien, hoe groot en diep zijn genie is. Binnen veert hij- ons in zijn mystiek rijk, waar lou ter muziek en schoon heerscht. Mejuffrouw Driessen heeft haar toehoorders zeer vol daan. Als pianiste die uitnemende school maakte, gaf zij verzorging van toon, tech niek en pedaal. Haar frissohe touche heoft zij prijzenswaardig aan Mozart weten aan Agenda Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 21 Dec. a.s. waargeno men door cle apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telefoon 502, en D. J. van Driesum, Mare 76, telefoon 406. WEDER ONTVANGEN eene GROOTE ZENDING nieuwe te passen. Van haar pianistische kwalitei ten treft ons: zin voor dynamiek en tech nische ontwikkeling. Roosje Driessen blijkt een frissche bloeiende musicienne, die recht heeft, aandacht te vragen. Gelukkig was de samenwerking van s'liste en orkest. Er waren veel bloemen, veel applaus en terug roepingen. Tot zoover woonden wij Sem pre bij om over te steken naar de Kleine zaal naar het concert van: „GELOOF EN WETENSCHAP". Juist op tijd om de tweede helft van het programma bij te wonen. Leonie Molken- boer, sopraan-zangeres, Els Berentsen, violiste, en Albert Thoenies, pianist, con certeerden voor de leden van „Geloof en Wetenschap'". Ik zou haast zeggen voor een deel van de leden van „Geloof en We tenschap", want de opkomst was niet ovei- weldigend. Deels is dit misschien te wijten aan het samenvallen met het uitgesteld concert van „Sempre", maar toch, laat men niet vergeten, dat muziek, bij „schoono kunsten" behoorende, nauw verwant is aan „Geloof en Wetenschap". Het programma na de pauze begon dan met „Adagio" van Bruch's effectvol „g moll concert" door de violiste voorgedragen. Els Berentsen maakt den indruk van iemand die werkt. Haar spel, vertoont hiervan de verkregen resul taten. Ook in technisohen zin, zooals de „Canzonetta" uit het „Concert roman- tique" van Godard aantoonde. Men veelt onder haar voordracht vooral het energisch willen. Wanneer zij nu haar spel met een zekere penetrante doorleving zal hebben verrijkt, zal zij meer schoon vermogen te bereiken. De neiging naar essentieele in telligentie is aanwezig, nu nog het spcelsch en vrij uitleven, en zij is er. Dat Claude Debussy Fransch componist nu juist in het midden van het lie de Franco moest geboren worden te Saint Germain-en-Laye, de stad van den Zonnekoning, men zou haast geneigd zijn er een soort voorbeschik king in te zien en als 't ware de eerste aanwijzing van de liefde, dié hem later zou bezielen voor de Fransche maat en den Franschen stijl (aldus Jean-Aubr.v). Door zijn piano-muziek heeft Debussy al thans ten deele zijn auditorium bereikt. Luister eens naar de uitbeeldingsmiddelen in de pianomuziek, de kleur die hij geeft in één instrument, de vaardigheid waarmede hij b.v. in volle klankvloeiing het toestroo- mende water weergeeft zooals in „1-a Ca- thédrale engloutie". Van de pianist Thoe nies, die Debussy's voortreffelijke muziek voorspeelde, is veel goeds te vertellen. De ragfijne „concert étude" van Pierné speel de hij virtuoos en met égale aesthetische inzichten. Het eenige wat zich aan ons opdrong tijdens de Debussy-vertolking was een zekere bleekheid van inzicht. Laat hij wat meer diepte in zijn visie brengen, dus ook in zijn aanslag, want in Debussy bleef hij wel klein en zwak van uitzegging. De sopraan zangeres Leonie Molkenboer liet zich hooren in een gewijd programma, dat er heel en al op wees, dat zij zich in het kleine en fijne graag beweegt. Leonie Mol kenboer is een genre-zangeres, wier con ceptievermogen niet de visionaire en fan tastische hoedanigheden bezit, die den toe hoorder ademloos beklemmen. Veeleer legt zij er zioh op toe de lichte kleuren van haar palet fijntjes uit te penseelen. Heel graag gebruikt zij haar welluidende stem in de teêre koptoontjes, waar haar réso- nance „zit". Toch bezit zij ook mooie mid dentonen zooals zij in het „Ave Maria" van Kahn liet hooren. Daarom zou het haar lang niet 6lecht staan op haar programma ook eens wat liederen te kiezen, wat ligging aangaat, zoowat hieraan gelijk. Haar op vatting van Franck's verheven lied „La Procession" kunnen wij als niet rijk ge noeg van uitzeggingen niet algeheel ap- precieeren. Reger's wondermooie liedjes, de oud- Fransche Kerstliederen door Pij per kunstzinnig bewerkt, en de mooie lied jes van Jan Nieland, geheel in haar sfeer, zong zij met zachte innige touche. De pia nist bege'eidde de beide solisten zeer ver dienstelijk en daar waar door de drie con certanten een ensemble werd gemaakt zooals in de laatste liederen van de zan geres, viel een opmerkelijke overeenkomst in musiceeren waar te nemen. Er was veel i en hartelijk applaus van een dankbaar ge stemd publiek. J*. K.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2