UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK UIT DE PERS DINSDAG 16 DECEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 ALKEMADE. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Woensdagmiddag om 2 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Vast stelling aantal te heffen opcenten op de hoofdsom der gemeantefondsbelasting voor den dienst 19311932 2. Benoeming mej. W E- M. Loogman te Haarlemmermeer tot onderwijzeres in de nuttige handwer ken aan de openbare lagere school te Kaag, met ingang van 1 Januari 1931. 3. Benoeming F. P. Huigs'oot tot vast weg werker in dienst dezer gemeente met in gang van 1 Januari 1931. 4. Besluit tot aankoop van 5 aandeelen in het maatschap pelijk kapitaal dei N.V. Bank voor Neder- landsche Gemeenten te 's-Gravenhage en tot verkoop van het staatsschuldboekje, ten name dezer gemeente, nominaal groot 6000.5. Bespreking opnieuw verhu ring van het gebouw bestemd voor hulp post-, telegraaf- en telefoonkantoor met ambtenaarswoning te Roelofarendsveen, met ingang van 13 October 1931. 6. Wijzi ging van de gemeenschappelijke regeling met de gemeenten Leimuiden en Rijnsa- terwoude, betreffende den aanleg en de exploitatie van een drinkwaterleiding en het in het leven roepen van een stichting tot dat doel. 7. Wijziging begrooting dienst 1930. 8. Ree ames schoolgeld. 9. Vaststel ling 2e suppletoir kohier hondenbelasting. 10. Ingekomen stukken en medodeelingen. Geboren: Margaretha Geertruida Maria d. van H. F Beelen en G. J. Verde- gaal Johannes Cornelis Maria z. van J. van der Zwet en A van Klink Catha- rina Wilhelmina d van B. \V. Baak en E. J. van Zeil. Overleden: Anna Dobbe echtg. van G. Hölscher, 75 j. HAARLEMMERMEER. Geboren: Martha Magdalena d. van A. Bouwhuis en H. A; Biemans Corne lis Johannes z. van J. Dekker en S. P. van Bekkum Hendrika Helena Maria d. van C. van Oostrum en R. Kessler Marius z. van M. J. Storchart en P. H. v. d. Blom Arend z. van A. Dijkhof on S. Koningen Gerrit z. van J. van den Oord en G. W. Hogenhout Johan Cornelis z. van H. C. Hijzelendoorn en W. M. Post Jacob Jo han Willem z. van C. Verhoog en J. J. Schuring» Sophia Maria d. van J. Par- levliet en W. Geluk Berendina Chris tina d. van H. C. Pols tra en H. C. Amels: berg Antonia. Adriaria d. van J. G. van Nieuwenhuijzen en A. H. van Houwelingen Mary Rebecca d-. van M. Kars en E. J. Meijer - Johanna d. van A. van Hulzen en A. Hordijk Cornelia Pietertje d. van A. C. Duivenvoorden A. van Hal Antje d. van J. C. Knibbe en I. Kadijk Hen drika Maria d. van J. J. C. van Rijn en H. M. Elschot Willem Hendrik z. ran A. Wijnhout en H. J. Berlijn. Onder t r o u w dJ. C. -de Bruin 34 j. en M. M. Snijder 22 j. B. de Bruin 27 j* en J. de Brui-n 26 j. S.Jot we<lc.Z7 j. eil G. in 't Ve'd, wede.- 60 jv Gehuwd: G. Beker 27 j. en K. W. Geijtenbeek 26 j G. van Oostrum 26 j. en C. W. Pecht 17'j. W. Smit, 23 en A. K. Barendregt 20 j. Overleden: Anna Pieternella van Driel 72 j., geh. met J. Beets Helena- van der Linden V7 j., geh. met G. v. d. Luit Lena van Leeuwen 68 jy, geh: met H. van der Wal Petrus Anto'nius 21 j., van J. C. de Rooij en J. M. Koevoet* Adria- nus van der Vlugt 28 j., ongehuwd. KATWIJK AAN DEN RIJN. Klesvereeniging. De R.-K. Kiesver- eeniging „Plicht en ensgezindheicl" hield Maandagavond een ledenvergadering in het Parochiehuis. Na opening door den voorzitter, las de seer., de heer W. Gas pers de notulen. Deze werden goedg'ekburd. Vervolgens brachten de afgevaardigden vo^r Kamer- en Sta ten-Centrale hun resp. verslagen uit. Volgde Candida afstel ling voor de groslijst der Prov. Statenver kiezing. Een zevental candidaten werden genoemd, waaruit ten slotte werden geko zen de heeren II. Bader, E. Bolsiua, W. de Ruyter te Noordwiik, G. P. G. v. Leeuwen, te Wassenaar en B. Loerakker te Hille- gom. De stemming voor deze groslijst zal gehouden worden voor No. I op 11 Jan., No. 2 op 25 Jan. voor 36 op 8 Februari. Ge legenheid om te stemmen zal er zijn na de Vroegmis tot 9 uur. Na de Hoogmis tot 12 uur. Tn het Missie-College voor internen te 12.30 uur. Opening der stembus te 4 uur. Tot leden van het stembureau worden be noemd de heeren C. v. d. Marei, F. J. Luy- ten en Nic. Oudshoorn na de Vroegmis. C. Braun, H. Bellekom en L. v. Paridon na de Hoogmis. In verband met art. 16 van het Regle ment had vervolgens een voorbespreking plaats in verband met de komende ge meenteraadsverkiezing. Besloten werd op de definitieve lijst- 3 eand. te plaatsen. Tot en met 31 Januari is er gelegenheid eandi- datenlijsten in te dienen. Deze moeten onderteekend zijn door 5 leden der Kiesv- die zelf geen candidaten zijn. Zij moeten in gediend worden bij den vorzitter. Het be stuursvoorstel om ter tegemoetkoming in de kosten van de verloting, eenige loten te verkoopen, werd na eenige bespreking aan genomen. Na een geanimeerde rondvraag werd de vergadering met een woord van dank voor de aangename discussies, door den voorzitter met gebed gesloten. STOMPWIJK. Personalia. Tot onderwijzeres aan de R.-K. Meisjesschool is benoemd mej. C. Verheul, than6 tijdelijk werkzaam aan de R.-K. Jongensschool, Rapenburg, te Lei den. OUDEWETERING. Overreden. Van den heer F. Hu'se- bosch alhier zijn Maandagmorgen door den trein drie schapen overreden. De dieren werden alle gedood. ROELOFARENDSVEEN. Bestelling van vrachtgoed. Tot bestel ler van de goederen, welke per trein wor den aangevoerd is benoemd de heer F. Loos alhier. Reeds langen tijd is het ge meentebestuur met de Direotie van de Ne- derlandsche Spoorwegen in onderhande ling geweest om deze besteling geregeld te krijgen. Ten slotte is men tot overeen stemming gekomen en is in onderling over leg het volgende tarief vastgesteld (geldig voor Roelofarendsveen en Oudewetering): a. tot en met 10 K.G. 0.15; b. van 11 t.m. 15 K.G. 0.20; c. 16 t.m. 2ö K.G. 0.25; d. van 26 t.m. 50 K.G. 0.30; e. van 50 t.m. 100 K.G. 0.40; f. van 101 t.m. 150 K.G. 0.50; g. boven de 150 K.G. 0.25 per 50 K.G. Voor het bestellen van goede ren voor Nieuwe-We-tering wordt het ta rief sub a. b. en c. met 0.05 verhoogd, terwijl deze verhooging voor de andere ta rieven 25 pet. bedraagt, Deze regeling zal ongetwijfeld in een lang gevoelde behoefte voorzien. Degenen die hun goederen thuis bezorgd willen hebben moeten zich met den heer Loos in verbinding stellen. WASSENAAR. De begrooting. De begrooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1931, zooals die den Raad is aangeboden, sluit voor den gewonen dien6t met een bedrag Van 14522579.52 aan inkomsten en uitgaven. Het is mogelijk gebleken, de in 1031 ge raamde gewone uitgaven geheel door de te verwachten inkomsten te dekken, zoodat het batig slot van de rekening over 1929 ad 317.779.97 in zijn geheel kan worden gereserveerd voor volgende dienstjaren. Het gunstig aspect, dat de begrooting voor 1931 te zien geeft zal zich in volgen de jaren, wol niet opnieuw vertoonen, aan gezien dan zal moeten worden gemist de opbrengst van de heffing van opcenten op de rijksinkomstenbelasting, waarvoor in 1931 nog een bedrag van ƒ300.000 wordt geraamd. De reserve, welke in 1929 en 1930 is gekweekt, zal in de jaren volgende op 1931 dan ook wel moeten worden opge bruikt. Daartegenover staat, dat in de jaren 1931 een hooger opbrengst zal kunnen worden geraamd als uit keering uit het ge meentefonds, uil keering hoofdsom grondbe lasting gebouwd- en ongebouwd en op brengst opcenten op deze belasting. Evenwel zal in de toekomst, wil men niet overgaan tot verhooging van belas ting, gewikt en gewogen moeten worden om de begrooting sluitend te maken. Het nadeelig slot van hoofdstuk II alge meen beheer is met ongeveer 16.500 ver minderd, dank zij do hoogere Rijksuitkee- ring ingevolge de Wet financieele verhou ding. Het nadeelig slot van Hoofdstuk II open bare veiligheid i9 met 40.000 gestegen, een gevolg van de uitbreiding van het po: litiekorps. Het nadeelig slot op Hofdstuk VI open bare werken is ongeveer 160.000 lagen Dit vindt zijn oorzaak in de omstandig heid, dat men niet meer, evenals tot dus verre de kosten van verschillende buiten gewone werken uit de gewone middelen be strijdt Op hoofdstuk VII eigendommen is een klein voordeelig slot van ƒ7000, een ge volg van hoogere huuropbrengst der nieuw gebouwde woningen en geringer onderhoud aan andere bezittingen. De uitgaven voor het bijzonder lager en u.l.o. zijn resp. 3400 en 5800 gestegen, in hoofdzaak wegens totale vergoeding van boventallige leerkrachten. De uitgaven voor Middelbaar en Voor bereidend Hooger Onderwijs zijn eveneens met 3300 en 500 gestegen wegens uit- keeringen aan andere gemeenten en sub sidie aan bijz'. schoolbesturen, de uitgaven voor het Nijverheidsonderwijs met 1.800 voor uitkeeringen aan de vakschool en an dere gemeenten. Het hoofdstuk Kunsten en Wetenschap pen is niet 6000 verhoogd wegens subsidie restauratie N.-H. Kerk en toren. Op „ondersteuning aan behoeftigen" is mede geraamd 3500, voor krankzinnigen verpleging en ƒ4400 subsidie Burgerlijk Armbestuur. Hoofdstuk XII vertoont een geheel nieuw beeld. Nieuw geraamd zijn de uitkeeringen we gens hoofdsom der belasting op de ge bouwde en ongebouwde eigendommen tot een bedrag van ƒ51000 en de opbrengst der personeele belasting ad 350.000 ter wijl wordt verwacht wegens de heffing van 60 opcenten op de hoofdstom der R. I. B. over 4 maanden ƒ300.000. Voor dekking van kwade posten is 50.000 aangenomen terwijl de poBt On voorziene Uitgaven op ruim 56.000 is ge raamd. Op de Kapitaaldienst. is geraamd ƒ7500 voor uitbreiding verlichting; ƒ413.050, voor woningbouw ƒ581.970, voor aanleg van wegen en voetpaden, aanleg van riolen, en kosten van onteigeningen 34.000 voor hy potheekverstrekking bij aankoop gemeen tewoningen en 126.500 voor schoolbouw. Voorgesteld wordt deze uitgaven door geldleening te dekken. ZEVENHOVEN. Electriciteits-storingen. Nog herhaal delijk komen Btoringen op het electrici- teitsnet voor doordat takken van boomen de draden raken. Een ieder wordt in zijn eigen belang en dat der andere ingezete nen verzocht steeds te zorgen, dat de boo men voldoende gesnoeid worden. ALPHEN AAN DEN RIJN. Wilhelminavereeniging. De Wilhel mina vereeniging hield gisteravond in de bovenzaal van het hotel „De Vergulde Wagen" een goed bezochte algemeene le denvergadering. De voorz., de heer Lam, sprak bij den aanvang een kort openigswoord, waarna de secretaris, de heer Bern. Knaapen, ge legenheid kreeg de notulen der vorige ver gadering uit te brengen die onveranderd werden vastgesteld. Bij de mededeelingen deelde de voorzit ter mede, dat voor 29 jaar de Koninklijke Goedkeuring is verleend op de statuten der vereeniging. Uit het hierop door den pen ningmeester, de heer van Loo. uitgebracht jaarverslag bleek, dat het afgeloopen boek jaar kon worden afgesloten met een batig saldo van 1780.35 tegen 1626.03 het vo rige jaar. De financieele commissie, die de boeken en bescheiden in orde hadden bevonden, stelde voor den penningmeester dienaangaande te déchargeeren. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek o.rn. de oprichting van een federatie van Wil- helminavereenigingen in deze omgeving die inmiddels reeds gunstige resultaten had afgeworpen. Een woord van dan werd gebracht a-an den oud-secretaris, de heer Liefhebber, voor het vele wat deze in het belang der vereeniging heeft verricht. De laatstgehouden feestelijkheden mochten zich ook dit jaar wederom in een groote belangstelling verheugen, hetwelk wel bleek o.m. uit het feit dat zich niet minder dan 714 personen hadden opgegeven vOor deelname aan de voTsspelen. Hierna kwam aan de orde de rondvraag, waarbij de heer Groeneveld namens de mnziekvereeniging „Crescendo" critiek uitoefende op de hou ding van het bestuur om voor een Leidsch muziekkorps tijdens dé feesten een bedrag van 300 uit te trekken, terwijl andere ja ren hiervóór belangrijk minder werd be- jtaald. Tevens sprak spr. den wensch uit, dat de W. V. voortaan meer rekening zal i houden niet de belatogen van de plaatse lijke muziekverenigingen. De voorzitter antwoordde, dat het liij het bestuur niet in de bedoeling ligt de plaatselijke muziek verenigingen te passééren, doch dat in verband met de meëfc'kobere feestviering het bestuur gemeend^had goed te doen eens een Ander muziekcojipi' te engageeren, ten einde het publiek vodp afwisseling eens van een ander muziekcorps te doen genie ten. Ten slotte deelde de voorzitter mede, dat in het vervolg met-de wenschen van de plaatselijke vereentgirigen rekening zal worden gehouden. De voorzitter sloot hier na met een woord y&ff dank vöor de be langstelling op gebr'fifkelijke wijze de ver gadering. vr Tentoonstelling „Het Meccano-land". De Alphen Meccano-Cliib is een club van jongens van 11 jaar en ouder, die eenmaal per maand onder leiding vdn den heer C. E. Klink, amanuensis der Chr. H. B. S. bij elkaar komen en dan niet elkaar de nieuw ste vindingen op Moceano-techniek be spreken en elkaar op dit terrein voorlich ten en helpen. Deze club organiseert op Woensdag 24 December 's avonds'Tan 79.30 ii„ 2en Kerstdag 's middags van 25 uur en Za terdag 27 December n.m. van 8—9 uur een tentoonstelling van Mecano-werkstukken. Door de jongens is gebouwd „Het Mec cano Land", hetwelk omvat, bruggen en spoorwegbouw, kranen, booten, transpor teurs enz. Tot dekking der onkosten en als attrac tie zal een electrischeo Hornby trein wor den verloot. 1 i?TÖ Het aal wel onnóMïg zijn om belang stelling voor deze tentoonstelling te wek ken. Ook vele ouderen1 zullen er zich zeer ze ker wel voor interesseren. De tentoonstelling.wovdt gehouden in de vergaderzaal vaij /Mandersloostrant te genover de firma v. Hoek. Bekneld. Gistermorgen had op de houtwerf van dé firiha S. in de Hoorn een bedrijfsongeluk plaatst Zekere de G. was op een houtstapel aan het werk, toen plotseling een andef1 stapel hout aan het schuiven ging, geraakte de G. tusschen het hout bekneld. Hij békwam eenige verwon dingen en kneuzingëii, zoodat doktershulp moest, worden ingeroepen. Zijn toestand is evenwel niet levensgevaarlijk, NOORDEN. Coöp. Brandwaarborg-Mij. Vrijdag avond werd in café Kuijf een buitengewone ledenvergadering gehouden van de Coöpe ratieve Brandwaarborg Maatschappij Noor denNieuwkoop. Als eenig punt op de agenda stond ver meld een wijziging van de statuten, noo- dig geworden ingevo'ge de nieuwe wet op de coöperatieve vereenigingen. De voorzitter, de heer Th. Mourits, licht een en ander uitvoerig toe, waarna de vergadering, in groot aantal aanwezig, eenstemmig met het bestuursvoorstel ac- coord gaat. Na een uur kon de voorzitter reeds de vergadering sluiten, maar geluk kig ook, want men kon in het lokaal de rook wel snijden. Z0ETERW0UDE. Dienstplicht De inschrijving voor den dienstplicht van de lichting 1932 zal voor deze gemeente moeten plaats vinden op Koppermaandag d. i. op 12 Januari e. k. Tevens moeten dan eventueele aanvrage;) om vrijstelling worden ingediend. Het is in het belang van degenen die in 1912 ge boren zijn, dat zij op genoemden datum zich ter gemeente-secretarie vervoegen. De iepenziekte. Bij besluit van den Minister van Landbouw enz. zijn wederom 28 iepenboomen aangewezen in deze ge meente die in verband met de heerschende iepziekte gerooid moeten worden. Al deze boomen staan langs den Hoogen Rijndijk, alwaar reeds eerder enk'ele boomen moes ten geveld worden. HET DREIGENDE COMMUNISME. „Met groeiende onrust" De zeereerw. pater H. de Greeve 4chrijfc in de Residentiebode: Met groeiende onrust en angst voor de toekomst, met een steeds meer toenemend gevoel van onveiligheid, zien we de bru tale Communistische propaganda groeien in het, buitenland én in Nederland. Vrij willige blinden zijn 't, die nog maar steeds niet den toestand willen zien; die de wach ters van den nacht maar steeds blijven uitschelden voor pessimisten en zwartkij kers. Van ondermijnende propaganda ge- looven ze niets; van den funesten invloed der bedrijfskranten willen ze niet* weten; in de gezegende uitwerkselen van de fi'm- liga blijven ze maar geloóven. Intusschen gaat de Russische propaganda dankbaar voor die blinde nuchterheid zijn gang. We zullen blijven waarschuwen in ge schreven en gesproken woord. Mag ik do publieke opinio dezen keer eens wakker maken voor 't ergerlijke feit dat in het af geloopen jaar aan achttien intellectuce'e Russen op voorspraak van Hollandscho professoren, verlof is gegeven, om gedu rende eenigen tijd in ons land te „studee- ren". De meeste menschen lezen eenvoudig over dit feit heen. In ieder ander tijdperk zou er geen reden zijn om hier de aan dacht- op te vestigen. Tn dezen tijd wel. Het verblijf van deze Russische studee renden brengt Nederland geen enkel voor deel, maar a'leen gevaar. Men behoeft waarachtig niet politiek geschoold te zijn om zin en beteekenis te begrijpen van het Ramsin-proces, dat in Rusland gevoerd, niets anders was dan een oomedie om hot buitenland te compro- mitteeren. Uit dat z.g. industrie-proces te Moscou blijkt, dat men van het verblijf van Rus sische inte'lectuee'.en in het buitenland gebruik maakt voor propagandistische doeleinden. De beklaagden in het proces- worden er van beschu'digd hoogsf waar schijnlijk op valsche gronden dat zij met regeeringspersonen, in Frankrijk en elders, samenspanden, tegen de Sovjet. Aldus be proeft men een vreemde regeering te coin- premitteeren. Voor dergelijke feiten kunnen (ok wij gesteld worden, wanneer d© bedoelde Rus sen, die hier studeerden, gedwongen wor den pertinente verklaringen af te leggen, dat zij met regeeringsoersonen hebben sa mengespannen tegen Rusland. In de 'nter- nationale sfeer, waarin ook Nederland moet 'even, brengt dit noodzakelijk ver troebeling, wantrouwen en moeilijkheden voor onze positie. Afgezien nog van deze moeilijkheden, is er 90 pet. waarschijnlijkheid, dat die uit Rusland naar Nederland gezonden geleer den om hier te „studeeren", van hun ver blijf gebruik maken om zich met de bortt toe te leggen, niet op de studie, maar op een propaganda, waa-rop we heelemaal niet gesteld zijn. 'Wie óp de hoogte is van 'het- Russische hooger onderwijssysteem, weet, dat dit geheel ondergeschikt gemaakt wordt aan Communistische idealen, die niets met we tenschap hebben uit te staan. Zij zijn daar heelemaal niet gesteld op „geleerden", maar wel op „partijmannen". Waarom zou den ze die heeren dan hierheen laten gaan, waar ze wèl wetenschap, en geen Commu nisme onderwezen krijgen. Ze komen hier hee emaal niet om we tenschap te halen, maar om propaganda KOUDEKERK. Ongeluk. Gisteravond is de lieer C. M. O., pannen- fabrikant alhier, bij het doen van een ronde door de fabrieksgebouwen van een 5 meter hoogen zolder gevallen en zooda nig op een ijzeren plaat terecht gekomen, dat hij een ernstige beenbreuk en zware verwondingen bekwam. Na voorloopig verbonden te zijn cioor dr. Vlaanderen alhier, is hij per ziekenauto naar het Diaconessenhuis te Leiden over gebracht. Zijn toestand is redelijk wel. Het Groene Kruis. Vrijdagavond hield de Afd. Koudekerk van de Z.-Hollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis" hare jaar vergadering op de bovenzaal van Hotel de Bruin alhier. Wegens ongesteldheid was de voorz., de heer Ant. van Egmond, af wezig, zoodat de 2e voorz., de heer A. Zuijd- wijk, de vergadering met een kort woord opende, waarna door den seór., de heer J. C. Ketel, de notulen der vorige vergadering werden gelezen en een kort overzicht gaf van het bezit en de werkzaamheden in het afgeloopen jaar. De penningmeester, de heer M. Schenkc- veld, gaf.een financieel overzicht, waaruit bleek, dat de ontvangsten met inbegrip van het saldo des vorigen jaars, groot 225.14 K, hadden bedragen 454.66 y, en de uitgaven f 221.75^, batig saldo 232.89. Een commissie werd benoemd, welke de rekening nazag en in^orde bevond. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren Ant. v. Egmond en A. Zuijdwijk. Na eenige besprekingen, de belangen der Vereeniging betreffende, werd besloten dat diegenen, die geen lid der vereen, zijn, bij gebruik van materialen, minstens 1 in de kas moeten storten. Alleen onvermo- genden zijn .vrij, te beoordeolen door het bestuur. Hierna gaf dr. Vlaanderen zijn aange kondigde causerie over „Heelkunde". Met voorbeelden werd aangetoond het gebrek kige van de Heelkunde vroeger, do lang zame voortgang in de Middeleeuwen en de reuzenvoortgang in de laatste jaren, zoodat het operatief behandelen tegenwoordig snel gaat, zeker, en ongevoelig. De voorz. was de tolk der vergadering toen hij dr. Vlaanderen dank bracht voor zijn duidelijk en voor ons bevattelijk be te brengen. We bedanken er feestelijk voor. De per» is vrijwel het eenige middel dat ons ter beschikking staat tot afweer. Ik hoop, dat de pers, die overal weet achter te komen, ook hier licht zal brengen, om met artikel op artikel de regeering te waarschuwen. Met groeiende onrust zien we de Com munistische propaganda groeien. RECHT OP EIGEN SALARIS. Ook de Avondpost vindt de actie der Lingbeeks om het salaris van Jrloos- toriingen-onderwijzers te beknotten, om dat. er wel eens wat van aan de kloosters zou kunnen ten goede komen, al heel dwaas. Het blad schrijft: „De Pacificatie-commissie, welke onder leiding van wijlen dr. D. Bos destijds de financieele gelijkstelling heeft voorbereid, kwam ten Aanzien van heb salaris der on derwijzers-religieuzen tot deze conclusie, dat hun. met het oog op hun bijzondere positie (zij vormen immers geen gezin) de beide laatste periodieke verhoogingen niet behoeven te worden toegekend. Er is nu een strooming, die deze opvatting alsnog tot. uitvoering wil brengen. Wij laten dit verder rusten, maar willen ons alleen krachtig verzetten tegen één argument, dat in dezen strijd van gedachten wordt gebruikt. Het argument name'ijk, dat de religieusen hun salaris geheel of grooten- deels afstaan aan het klooster, waarin zij wonen, en dat aldus het geld aa« de kloos ters ten goede komt. Ieder heeft recht op z'n eigen salaris, d.w.z. recht om het te besteden op de wijze die hem goed-dunkb. Wij, andersdenkenden, hebben er niets mee te maken, of de reli gieusen hun salaris al dan niet aan een klooster afstaan. Dit is hun eigen onver vreemdbaar recht, en a^s ds. Lingbeek of ds. Kersten hun schadeloosstelling als af gevaardigde willen storten in de kas van hun kerk, dan zouden wij wel eens willen zien, wie zich daarmee zou durven be moeien". ACCIJNS EN PORTEFEUILLE. Minister de Geer heeft, zooals men weet, de accijns-verhooging er door gekre gen (ingaande 1 Febr.) Maar niet zonder dreiging met de portefeuille. Naar aanleiding daarvan schrijft het Vaderland: De# minister heeft dus een overwin ningbehaald, maar zijn positie ver sterkt. heeft hij niet. De wijze, waarop deze bewindsman van het „simpele wetteke" een pnncipieele zaak heeft gemaakt, vond bij de liberalen en de anti-revolutionairen duide'ijke afkeu ring. Drie katholieken hebben toch hun stem niet aan het ontwerp gege ven. Het mag dan ook de vraag hee- ten, of een herhaling van deze kracht proef wederom succes zou hebben. De Standaard spreekt van een Pyrrhus-o ver winning en vraagt: Was dit nu een punt om de porte- feuillekwe&tie bij te stellen? Wij ge- looven van niet. En evenmin was dit ©en ontwerp om een Minister over te laten vallen, vooral niet een bekwaam bewindsman a-ls Minister de Geer. Met dat al heeft hij er zelf hard toe medegewerkt om de verhouding tus schen hem en de Kamer te verslech teren. toog, waarna de aanwezigen dank werd gebracht voor hun tegenwoordigheid en de vrij g^ed bezochte vergadering sloot. Geboren: z. van N. van Hemert-Mcs- bis; d. van D. van der Vis-Wille. Overleden: J. J. Hoogeboom 87 j. echtg. van N. Oosterom. NIEUWKOOP. Arbeidswet. Aan een 20-<tAl smeden alhieT is op hun verzoek door den Hoofd inspecteur van den Arbeid te 's-Graven hage vergunning verleend van 2 Januari tot. en met 30 Juni 1931 af te wijken van de Arbeidswet in zooverre, dat de arbeiders van 16 jaar of ouder gedurende ten hoog ste 9 1/4 uur per dag en 51 uur per week arbeid mogen verrichten. Deze vergunning is verleend in verband met de buitenland- sche concurrentie. Tooneel. Zaterdagavond werd door een Rotterdamach Tooneelgezelschap een uitvoering gegeven in de zaal van J. P. Biersuia alhier. Opgovoerd werden „De Oude Boemelaar" al* hoofdstuk en daar na als blijspel „Een angBtig half uurtje". De aanwezigen hebben zich den gehce- len avond om dit gezelschap kostelijk ge amuseerd, hetgeen duide ijk uit hun ap plaus en somtijds daverend gelach bleek. Jammer dat de opkomst maar matig ge noemd kon worden. Film. Zondag werd in het. Patronaats gebouw onder leiding van reserve eerste- luitenant Verleun uit Alphen a. d. Rijn de film vertoond „Het is volbracht", om half vier voor de kinderen en om half acht voor de grooten. Beide keeren waren alle plaatsen ruim schoots bezet en de vertooning was een succes. De film bestaat uit 8 acten, heeft oen lengte van 3400 meter en is een ge slaagde proeve van cinema tograpluschc kunst. De inise en scene is goed, terwijl de verschillende tafereeien als van de op wekking van Jaïrus dochter, van den Goddelijken kindervriend, van Maria Mag dalena, van de Mater Dolorosa, van het laatste Avondmaal e.a. indruk maken. De gewijde gezangen en muziek o.m. het Ave Maria, het Stille Nacht, Panis A'ngfe- licus, Agnus dei e.a., werden weergegeven d<oor middel van een geluidinstallatie. De St. Joseph-Gezeilenvereeniging was organisatrice van de vertooning en had 3ucces van haar initiatief.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7