HET ONTZETTEND PROBLEEM DER WERKLOOSHEID. DINSDAG 16 DECEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDF BLAD PAG. 5 RECHTVAARDIGHEID EN NAASTENLIEFDE. Een artikel in de „Osservatore" De „Osservatore" bevat een artikel over het vraagstuk der werkloosheid, naar aan leiding van de herderlijke brieven, die het Amerikaansche episcopaat en kardinaal Piffl van Wcenen over deze kwestie tot hun geloovigen hebben gericht. De „Maasbode" geeft een vertaling van het belangwekkende artikel in genoemd blad. „Wij waren bijna gewend aan de werk loosheid als aan een ongeneeslijke chroni sche kwaal. De momenteel phantastische werkloosheidscijfers werden in de dagbla den op een lijn afgedrukt met de beursbe richten; maar terwijl deze laatste duizen den en nog eens duizenden in beslag na men, de geesten in beroering brachten en de harten deden kloppen, hebben de eerst genoemde cijfers onder de dagelijksohe be richten zelfs niet meer de beteekenis van de gewone vliegtuigongelukken. Hoogstens constateerde men hier en daar, hoe men de werkloosheidscijfers van andere landen met zorg deed uitkomen en het is eigenlijk niet te zeggen of dit ge beurde, om de groote cijfers van zijn eigen land te verbergen of om zich te troosten met het oude spreekwoord: gedeelde smart is halve smart. Maar ziet, daar weerklinkt uit de nieuwe wereld die uitgestrekte wereld met haar groote rijkdommen en tegelijk uit de oude wereld een oproep, ondanks den groe ten afstand door eenzelfde geest geïnspi reerd, van eenzelfde door^lringendheid en kracht een oproep als een plotselinge don derslag, die ons treft in het diepst van on ze ziel. Deze oproep is uitgegaan van de -Kerk: twee woorden schitteren voor onzen geesc: rechtvaardigheid, en naastenliefde. Het zijn nieuwe woorden of minstens woorden met een nieuwe beteekenis, die zij sinds zoovele eeuwen herhaalt en die nooit verouderen. En ook nu herhaalt de kerk ze: Zij al leen. In Amerika, het groote land der rijk dommen, zou men zeggen dat de Keri door den mond der bischoppen vooral -dew hoogsten toon der rechtvaardigheid heef; doen weerklinken. „Deze is veel meer hoo- dig dan materieele giften. Er is rechtvaar digheid noodig". In Oostenrijk echter heeft in Haar naam de kardinaal-aartsbisschop den toon der naastenliefde duidelijker willen doen weer klinken. Beide tonen zijn noodig, zij vullen elkaar aan, versmelten met elkaar, samen kunnen zij harmonie in de samenleving brengen. Het vraagstuk der werkloosheid is een probleem van rechtvaardigheid en naas tenliefde. De staat heeft plichten, hij heeft de voornaamste plichten op dit gebied: maar daar de staat niet alles is, kan de staat niet alles doen: de burgers ieder af zonderlijk moeten hem helpen. Dit is noodzakelijk, dringend noodzake lijk. Er is een zijde in de „wonde" van dit probleem die de'staat als economist min der juist kan waarnemen, omdat hij niet zoo zuiver de moreele vraagstukken aan voelt: deze zijde van 't vraagstuk heeft vooral de aartsbisschop van Weenen met klem en kracht en liefde bijzonder naar voren gebracht. Juist de massa van jeugdige werkloozen, die in den moeilijksten tijd van hun leven tot nietsdoen en ledigheid gedwongen wor den en die door den nood worden ge kweld, kan daardoor worden opgehitst tot het grootste kwaad. Hier vallen ons de woorden in van een JLtaliaanschen dichter uit de achttiende eeuw, de heftige woorden, waarmede hij den nood, de behoefte, de ellende toe sprak: „O tyrannieke heersche-r der ellen dige stervelingen, kwaad weerzinwekkende overreder tot aller kwaad". Voorzeker de gedachte, dat na zooveel misbruik van het mooie woord „rechtvaar digheid" in naam waarvoor steeds nieuwe en steeds grooter stroomen bloeds zijn ver goten, na zooveel wetten ter bescherming van de kinderen en de jeugd, nadat alle middelen zijn aangewend, om de jeugd aan Jen invloed en moederlijke zorg der Kerk te onttrekken, Zij alléén den vinger in de diepe wonde heeft weten te leggen en voor de zooveelste maal reeds ook nu weer heeft aangedurfd, haar te laten bloeden waar zij het meeste pijn doet, zou van bui tengewone apologetische waarde kunnen zijn. Maar wij wijzen ditmaal liever op de groote menschelijke, burgerlijke en vooral christelijke waarde van dezen oproep tot rechtvaardigheid en naastertliefdé, opdat hij wijd en zijn en krachtdadig beantwoord worde. Laat ons bij het naderen van het Kerst- ieest dat ons wederom brengt bij de kribbe van het Goddelijk Kind weer Lens denken aan-den stroom van edelmoedige en vurige naastenliefde die vandaar zonder ophouden en eeuwig uitgaat, om de onvolmaakthede-. en lhcunes die helaas wel altijd zullen blijven in onze rechtvaardigheid aan te vullen. In Amerika werd vooral een dringend beroep gedaan op „Rerum Novarum"; te Weenen heeft men vooral gedacht aan hei naderend Kerstfeest. Er is hier geen sprake van tegenstelling, maar enkel van een samensmelting van rechtvaardigheid en naastenliefde in Chris tus, ook thans nog de Eenige, in Wiens naam de menschheid' haar heil kan be werken. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Botsing tusschen twee auto's. Gistermorgen had op den weg tusschen Orthen en Hedel nabij Den Bosoh door on bekende oorzaak een botsing plaats tus schen twee vrachtauto's, een van den heer v. Loon uit Den Bosch en een van den heer Grandia uit Zaltbommel. De aanrijding was zoo hevig, dat beide auto's ondersteboven van de helling van den weg rolden. De in zittenden van den auto van den heer Gran dia konden zich doOr het inslaan van de voorruit redden. Eenige koopvrouwen, die in den auto van den heer v. Loon zaten, moesten door het inslaan van de ruiten be vrijd worden. Door wegloopend koelwater liep één persoon brandwonden op. Oude man aangereden. Te Gorredijk is Zondagavond de 70-jari ge A. Krist door een auto aangereden, wel ke tengevolge van de gladheid van den weg slipte. Hij kreeg een ernstige verwon ding. Doodelijke val. Gisteravond is de 52-jarige H. V. S. Steelander, een Zweedsch zeeman, in een logement aan dén Zevcnhuizensteeg te R'dam van de trap gevallen. Met een sche delbreuk is de man naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Verdronken. Zondagavond is te* Laag-Soeren de ruim 49-jarige heer C. E. van Weel te water ge vallen en verdronken", De heer v. Weel was oud-burgemeester van Broek in Water land. „Hbld." Bij het aan boord gaan van het aan de papierfabriek te Yelsen liggende Ne- derl. stoomschip „Alpfyard" is één der op varenden, een ongehuwde, ongeveer veer tigjarige man uit Rotterdam, te water ge raakt en verdronken. Zich doodgeloopen. i De 40-jarige H. Kl 'vroeger wonende te Nijkerk, wilde Zaterdagmiddag te Asse.i met de E. D. stoomtram vertrekken. Om dat hij laat was liep hij hard om de tram nog te halen, doch bij het station aange komen zakte hij ineen en stierf. Een hart verlamming had een einde gemaakt aan zijn leven. Brand in een kerk. Zondag in den vooravond werd brand nntdekt in de Ned. Herv. kerk te Brum- •nen. Waarschijnlijk is een der rookafvoer- buizen gebarsten, tengevolge waarvan het zich in de nabijheid bevindende rieten vlechtwerk vlam vatte. Door tijdig ingrij pen der brandweer was het gevaar spoedig bezworen. De avonddienst ging niet door. De mist te Rotterdam. 0 2: Gistermorgen om zes uur is het begon- en te misten en heeft de mist- zoo doorge- et, dat omstreeks ^lfaoht alle verkeer ip de Nieuwe M-aas eivden Waterweg voor Scheepvaart moest worden gestremd, mdat er geen zich't meer was. Een rachtboot die nog binnengekomen was, is ter hoogte van de H^yplaat aan den grond 'eloopen. Andere schepen, die den Water- eg waren binnengekomen, zijn voor an- ':er gegaan. In de Schiehaven is een Rijn schip aangevaren, ^tengevolge waarvan •'iet ernstige averij £Dtstond. Persoonlijke ongelukken delen zich niet voor. Behalve de zeeschepen lagen look de Rijnschepen stil, terwijl evcneensffclle veerdiensten ge slaakt werden. UIT DE RADIO WERELD Programma's voor Woensdag 17 December, Huizen, 1875 M (Uitsl. NCRV-Uitzending). 8.15—9.30 Morgenconoert. 10.3011-00 Ziekendienst. 11.0012.00 Harmoniumspel M. F. Jur- jaanz. Mevr. D. van NeerdenOngers (so praan). 12.0012.30 Politieberichten. 12.30—2.00 Concert. Mevr. C. v. Ravens- waayMöllenkamp (zang). H. Hermann (viool). H. v. d. Horst Jr. (cello) en Mevr. R. A. v. d. HorstBleekrode (piano). 2.002.45 Concert. Mej. Annie Hermen (alt). G. Beth (viool). P. HaVsema (piano). 2.45—3.15 Lezen van christ. lectuur. 3.154.15 Vervolg concert. 4.155.00 Gramofoonplaten. 5.006.00 Kinderuurtje. 6.006.45 Landbouwuurtje. 6.457.15 Jeugdhalf uurtje. 7.157A0 Gramofoonplaten. 7.308.00 Politieberichten. 8.008.10 Concert. Arnhcmsche Ork.- Ver. o. 1. v. M. Spanjaard. 8.10—8.45 Gramofoonplaten. 8.459.15 Zendeling D. C. A. Pout: „Hce wij de kracht des Evangelie's zagen". 9.1510.00 Vervolg concert. 10.00—10.10 Vaz Dias. 10.10—11.30 Gramofoonplaten. Hil' .r.um, 298 M. (Uitsl. V. A. R. A.-uitzending). 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding V. P. R. O. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 P. J. Kers: „Onze Keuken". 11.00 Mej. F. Meijboom: „De verpleging van zuigelingen". 11.30 Concert VAR A-se>pt«t. 11.55 Gramofonoplaten. 12.00 Concert VAR A-Septet en Gramo foonplaten. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Cursus „Maak het zelf". 4.00 Instrum. Concert. Eli Bomli (viool) en Johan Jong (piano). 4.30 Kinderuurtje. 5.00 Vragenha'fuurtje voor de jeugd. 5.45 Concert Attract ie kapel o. 1. v. José Rosenberg. 6.30 Mandolinecutsus Joh. B. Mok. 7i00 Concert Neerlandia-kwartet. 7.20 W. H. Vliegen: „Oorsprong, geschie denis en hedendaagsche stand der socialis tische beweging". 7.45 Vervolg Concert Neerlandia-kwartet 8.00 Gramofoonplaten. 8.05 Uitzending uit Utrecht m. m. v. het VARA-Orkest o. 1. v. Hugo de Groot en G. J. Zwertbroek (toespraak). 9.25 Gramofoonplaten. 10.20 Vervolg uitzending uit Utrecht. 10.45 Vaz Dias. 11.00 Gramofoonplaten. ACHTERVOLGING EN ARRESTATIE. Berucht inbreker gearresteerd. Zondagavond is een groot deel van Vlaardingen in rep en roer gebracht door de achtervolging en de arrestatie van een berucht inbreker. Omstreeks kwart voor zeven ging de melkhandelaar N. D., wonende Wilhelmina- straat, naar zijn winkel, welke tegenover het woonhuis is gelegen, iets halen. Toen hij den winkel opendeed, hoorde de heer D. in het achter den winkel gelegen woon huis gestommel. Na in den winkel het lioht te hebben aangedraaid, begaf de heer D. zich naar achter. Tegelijkertijd kwamen uit een andere deur twee personen door den winkel gerend en vluchtten naar bui ten. De heer D. liep de inbrekers direct achterna, en zag in de Wilhelminastraat één van hen hard wegloopen. De heer D. trachtte hem toen in te halen en riep luide „Houdt den dief". Door dit roepen werden voorbijgangers opmerkzaam gemaakt, en een wilde achtervolging ontstond. De in breker holde de Wilhelminastraat uit, de Oosterstraat in naar den Binnensingel. Juist was de godsdienstoefening in de Daventry, 1554.4 M 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Gramofoonplaten. I.20 Orkestconcert. 2.202.50 Zang door A. Vaughan (alt). B. Davis (tenor). 3.50 Concert. Orkest. 5.05 Orgelspel door R. New. 5.35 Krnderuurtje. 6.20 Lezing en berichten. 7.00 S. Eaton en M. Mullinar (viool en piano). 7.20 Lezingen. 8.20 Concert. Orkest, koor en solisten. 9.05 Berichten. 9.20 Vervolg concert. 10.25 Lezing en berichten. 10.45 Concert Kwintet. II.2012.20 Dansmuziek. „R a d i o P a r i s", 1725 M. 12.50 Gramofoonplaten. 4.05 Gramofoonplaten. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Poo'sche avomd. Lezing en concert. Orkest en piano. 9.50 „Don Quichotte", Massenet. Orkest en solisten. Kalundbortf. 1153 M. 2.50—4.50 Orkestconcert. 7.208.05 Orkestconcert. 8.058.25 Anecdoten. 8.259.40 Poolsche avond. Orkest-, viool, piano en tooneeluitzending. 9.5510.25 Duo's voor viool. 10.2511.50 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 2.25 Uitzending voor scholen. 5.20 Poolsch programma. 6.50 Concert. 8.35 Concert. Orkest, klarinet, zang en toespraak. Georg. door de Kath. Radio- Vereeniging. Langeoberg, 473 M. 6.207.20 Gramofoonplaten. 10.00 Gramofoonplaten. 10.40 Kerstconcert. Orkest, koor en so listen. 11.30 Gramofoonplaten. 12.251.40 Orkestconcert, 4.355.35 Orkestconcert. 7.058.00 Orkestconcert. 8.25 Symphonieooncert. Daarna berich ten en tot 11.30 A vondconcert. Zeeieo, 1635 M. 5.4011.20 Voordrachten en lessen. 11.2012.15 Gramofoonplaten. 12.151.20 Berichten. 1.202.05 Gramofoonplaten. 2.053.50 Voordrachten en berichten. 3.50—4.50 Concert. 4.507.20 Lezingen en lessen. 7.20 Concert. 8.00 Herdenking Simon Bolivan. 9.20 Weerbericht en daarna tot 11.50 Dansmuziek. Geref. Kerk aldaar afgeloopen, en kwam er veel volk uit he,t kerkgebouw. Dit was den dief zijn ongeluk. Een zekere heer v. d. B. begreep blijkbaar spoedig de situatie en had het geluk den inbreker te grijpen. Spoedig was deze overmand en omstuwd door een groote menigte werd de inbreker naar het politiebureau overgebracht. Daar bleek dat men een goede vrangst had ge daan. Het bleek te zijn de 46-jarige B. J. G. L., een berucht Rotterdamsch inbreker, die thans reeds voor de tiende maal we gens diefstal is gearresteerd. De dieven waren door middel van een looper in den winkel gekomen. Tijdens de achtervolging van den gearresteerde, heeft deze een bos met valsohe sleutels en in brekerswerktuigen weggeworpen, die la ter zijn gevonden. Bij een door de politie ingesteld onder zoek in den winkel en het woonhuis bleek niets te zijn vermist. Er was trouwens geen geld in den winkel of het huis aan wezig. Gistermorgen werden in de Oosterstraat nog eenige loopers teruggevonden, die ook van de inbrekers afkomstig waren. De andere inbreker is voortvluchtig. DE OORLOG OP HET WITTE DOEK. De Amerikaansche en de Duitsche visie op den wereldoorlog. Het is een typeerend verschijnsel, dat men eerst tien jaar na het beëindigen van den wereldoorlog het gewaagd heeft de documentaire oorlogsfilm buiten beschou wing latende een filmische weergave te maken van de afgrijselijkste a Ier bezoekin gen, die de menschheid ooit geteisterd heeft. En evenzeer typeerend is het, dat het zakelijke Amerika de eerste doelbewuste poging met pacifistische strekking daartoe gedaan heeft. De Metro-Goldwyn Mayer Corporation met zijn „Groote Parade" opende de rij van de groote oorlogsfilms, die allen met meer of minder succes het- bioscooppubliek wilden voorhouden, hoe vreeselijk de wereldoorlog toch eigenlijk geweest is. Hierna kwam de Fox-Corporation met „What price glory". In deze film vertolkt Dolores del Rio de vrouwelijke hoofdrol, wat tot noodzakelijk gevolg had, dat het zwaartepunt volmaakt naa-r het erotische verschoven werd. De Duitschers meenden dan ook niet beter te kunnen doen, dan deze ro'prent den titel te geven van „Ri valen" oftewel „Mededingers". Ondanks goede momenten in deze film, domineerde het meer dan afgezaagde drie hoek gegeven, man-vrouw-man, zoozeer, dat de werkelijke hoofdzaak op bedenke lijke wijze in de verdrukking kwam. De Paramount aangemoedigd door het succes, dat in dollars omgezet verlokkende perspectieven opende voor een voordeelig zaakje, kon natuurlijk niet achterblijven. En daar de oorlog te land in de voorgaande fi ms de hoofdschotel was geweest, kwam de Paramount met iets geheel nieuws: de oorlog in do lucht. „Wjngs", bij ons beter bekend onder den indrukwekkenden titel „Vlammende Vleu gels", overtrof alles wat tot nog toe in deze „branche" op de wereldmarkt ge bracht was. Een intensieve reclamecampagne, maan den van te voren begonnen, moest het film- minnende publiek murw maken en in de ge- wenschte stemming brengen. „V'ammcnde Vleugels" kwam, zag en overwonhe'aas! Het argelooze publiek werd eenige uren overdonderd door een uiterst geraffineerde filmtechniek, waarbij van de allernieuwste vindingen gebruik gemaakt werd om den toeschouwer in zijn geriefelijke fauteuil te doen verstijven van ontzetting. In deze film speelde de lieftallige C'ara Bow de vrouwelijke hoofdrol. Logisch ge volg: een reeks aller-onbenuiligst.e liefdes scènes. Immers, iedere ingewijde weet, dat de fi mische talenten van dit ontegenzeg gelijk aantrekkelijke specimen van het vrouwelijke .geslacht in omgekeerde even redigheid staan tot haar uiterlijke bekoor lijkheden. Eerlijkheidshkalve moeten wij er bij voegen, dat niet alle schuld op haar onbe rispelijke schoudertjes geladen moet wor den, want het was in ieder geval te wijten aan een onnaspeurlijke gedachtesprong, ont staan in de filmische hersenkronkel van den regisseur, dat onze lieve ster aan de juffrouw van de garderobe en de W. C. haar liefdesverdriet moest opbiechten, ter wijl het mannelijke voorwerp van haar amoureuze aspiraties in de aangrenzende bar, zich allergenoegelijkst liet volloopen met champagne. Verder was het ook te danken aan de geeste ijke „onmacht" zullen we maar eg gen, van den regisseur, dat „Wings", van af het snoeperig-lieve begin tot aan het hartverscheurende einde, een bedekte pro paganda is geweest voor de voortreffelijke inrièhting van den Amerikaanschen mili tairen vliegdientt. wij willen hier geen opzet veronderstel len, hoewel men toch wel veilig kan aan nemen, dat in het tegenovergestelde geval, de Paramount van zekere Amerikaansche mi itaire zijde niet zoo tegemoetkomend behandeld zou zijn. Het zou immers dwaas heid zijn, waar eenerzijds de verantwoor delijke regeering nog steeds voortgaat hon derden millioen dollars te besteden aan de vervolmaking van het militaire appa raat, dat zij anderzijds zou meewerken om de beestachtigheden van een deel van datzelfde militaire apparaat aan de kaak te stellen. Daarbij komt, dat men in Amerika ge wend is a'les nog al van het commercieele standpunt te bekijken. Het door en door vermaterialiseerde Amerika kent alleen hot geldelijke winst-bejag en dit geldt op de eerste plaats voor de filmindustrie. Idëeele motieven zijn onbekende groot heden in Hollywood, waarvan Meunier Surcouf in zijn boek „Hollywood au ra- 'enti" zei: „Omgeef de stad rnet een hek werk en men heeft een pracht van een gekkenhuis". De Amerikaansche film wenscht doelbe wust alleen rekening te houden met „den smaak van het volk". Dai er aan dien smaak nog wel het een en ander vetbeterd kan worden, is iets bijkomstigs. Hoofdzaak is, dat er geld verdiend wordt. Daarom vooral geen gevaarlijke experimenten, waarvan het succes van te voren niet ver zekerd is. „Zooiets laten we maar aan de Duitschers over", zei een regisseur in den roman „Petroleum" van den Amerikaan schen schrijver Upton Sinclair, toen hij het ook eens geprobeerd had iets anders te geven, dan een volgens het oude recept in e kaar gedraaide film. Inderdaad zijn wij het met die uitspraak eens, alhoewel wij langs zeer verschillende wegén tot dezelfde conclusie zijn gekomen. Dat de oude en nieuwe wereld door meer dingen gescheiden zijn, dan den grooten haringvijver alleen, is een zeer bekende zaak. Men kan deze waarheid toetsen aan ve lerlei verschijnselen. Bepa'en wij ons hier alleen maar tot de film in het algemeen en de oorlogsfilm in het bijzonder. Tot voor korten tijd bezaten wij geen bruikbaar Europeesch naateriaal, waarmee wij de Amerikaansche zoogenaamde paci fistische films konden vergelijken. Thans zijn de Duitschers gekomen met „Westfront 1918" en de wijze, waarop de regisseur Pabst het bloedige gegeven van den were'doorlog filmisch heeft uitgebeeld, demonstreert op duidelijke wijze, hoe hier geestelijke krachten werkzaam zijn ge weest, die diametraal tegenover de Ame rikaansche opvattingen staan. „Westfront 1918" is een pacifistische film geworden, niet op de eerste plaats, omdat de regisseur het or op gezet had ook eens zoo'n film te maken, maar omdat hij den moed heeft gehad de waarheid te die nen en deze niet te verbergen onder aller lei lieftallige bijkomstigheden. Met Ger- maansche „Rücksichtslosigkeit" wordt hier eèn reconstructie gegeven van het bloedige wereldTama, door een reeks filmbeelden van waarlijk ontstellende kracht. De paci fistische strekking is er niet opgeplakt als een mooi etiket, maar is er een organisoh, onverbreekbaar deel van geworden. Deze film houdt geen rekening met „den smaak van het volk" dat zijn hoogtepunt vindt in het beruchte Amerikaansche „hap py end". Evenals de wereldoorlog, heeft ook „'Westfront 1918" geen „happy end". Do onverbiddelijke dood beeft hier het laat ste woord. De enkele schamele vreugden, die de frontsoldaat kende, verdwijnen in de zee va-n ellende, die hij te doorstaan had en waarin hij ten onder ging. Juist, omdat de regisseur de waarheid heeft willen die nen of hij er volledig in s aagde is wat anders is zijn schepping een verschrik kelijke aanklacht geworden tegen de mis leidende stelling der militaire machtheb bers: Indien gij den vrede wilt, bereidt u voor op den oorlog. En al moge het waar zijn,'dat ook deze film niet tot een positieve oplossing komt niet kan komen zouden wij wi'len zeg gen, omdat hij de bovennatuurlijke kant van dit geweldige probleem negeert; al moge het waar zijn, dat zijn grootste kracht in het negatieve ligt, laten wij ons in ieder geval verheugen, dat men eindelijk den moed gevonden heefl om een onbarm hartig licht te laten vallen op deze bloe dige kanker, die sinds eeuwen de beste krachten van het volk wegvreet. H. v. d. DEENECAMP.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5