ACADEMIENIEUWS UIT DE OMGEVING ALLERLEI TELEGRAMMEN MARKTBERICHTEN Advertentiën DINSDAG 16 DECEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 BAROMETER TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen in den morgen van 16 Dec. 1930, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor, instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 781.0 te Haparanda Laagste barometerst.: 743.1 te Akureyri. Verwachting tot den avond van 17 Dec.: Matige tot zwakke Oostelijke tot Zuide lijke wind. Nevelig tot zwaar bewolkt. Wel licht eenigo sneeuw. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. LUCHTTEMPERATUUR. 2.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.*. Van Dinsdagnamiddag 4.15 uur tot Woensdagmorgen 7.36 uur. LEIDEN. Geslaagd: Voor het oandidaats-examen wis- en na tuurkunde letter L de heer J. T. Kruithof (Schiedam); doctoraal-examen geschiedenis de heer Chang Tien Tse (Leiden); doctoraal-examen geneeskunde de heer J. Fontein (Leiden) en mejuffrouw S. P. Bartstra (Vreeland); candidaats-examen rechtsgeleerdheid de heer en R. W. Reidersma (Den Haag) en N. J. Feldman (Den Haag); doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heer B. v. d. Meulen (Den Haag); Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefstrift getiteld „Onderzoekingen over het neutraal vetgehalte van het Woed bij den mensoh" de heer J. J. van Leeuwen, geboren te Rotterdam. TER AAR. St. Jozef gezellen. Zondagavond werd in het Patronaatsgebouw op luisterrijke wijze het één-ja rig bestaan van de St. Jo zefgezellen gevierd. Des morgens werd er eerst een algem. H. Communie gehouden, -waarna 'ontbijt in het Patronaatsgebouw. 's Avonds werd de feestavond geopend door den senior, die allen van harte wel kom heette,, bijzonder den vice-preses, Raad van Bestuur, en genoodigden. Verder gaf spr. een mooie inleiding, over de Ge zellen ver. en opende daarna de vergade ring met het Kolpingsgebed. De secretaris gaf in een jaarverslag weer, al wat er zoo in het afgeloopen jaar is geschied, en naar we vernomen hebben en gehoord wordt er daar wel pleizirig en in de echte Kol- pingsgeest gewerkt. Hierna werd uit volle borst „De Gezellen- vader" gezongen. Dan was het belangrijkste deel van den avond gekomen nl. het. aannemen van 20 nieuwe leden, hetwelk door den Vice-Prae ses geschiedde. De Vice-Praeses feliciteerde de 'nieuwe leden, en hoopte, dat de plichten der Ge zellen ook door de nieuwe leden zoo goed mogelijk zullen worden volbracht. Ook sprak de Vice-Praeses eenige har telijke woorden, vooral over de arbeidzaam heid om altijd met vreugde onzen arbeid te verrichten. Vervolgens kreeg de heer Vranke het woord, die een zeer mooie enthousiaste rede hield. Van het begin tot het einde, zaten allen geboeid te luisteren. Een «non- taan applaus ging door de zaal aan net slot der rede, wel een bewijs, hoe de toe spraak in den smaak was gevallen. De Senior dankte den spreker hartelijk, ■en riep hem een tot weerziens toe. Na nog een liedje gezongen te hebben, was het officieele gedeelte geëindigd, wat door den Seinor gesloten werd met. gebed. Dan begon het ontspanningsgedeelte. Onder de pauze kwam een van de leden on verwachts opduiken met een „Rijm", waar in vervat was. al hetgeen er in het afge loopen jaar gepresteerd is, met ook leuke dingen er door heen. De aanwezigen zongen het refrein uit volle borst mee. De Vice-Praeses dankte het actieve lid hartelijk, en de rijmer had ook een welgemeend applaus in ontvangst te nemen. Als slot kregen wij nog een Mirakelspel te hooren„De Man zei dat hij Sint Nioo- laas zag" van H. Gheon. Dit. was iets nieuws, wat het spel be trof. Toch hopen we, dat 't bij het publiek in den smaak gevallen is. Aan het applaue gemerkt, gelooven wij van wel. De strek king was zeer mooi. Aan het. einde gekomen dankte de Vice- Praeses de aanwezigen voor hun belang stelling en aandacht, dezen avond geschon ken, en gingen allen voldaan huiswaarts. De Gezellenvereeniging heeft op zeer mooie wijze haar éénjarig bestaan gevierd. Deze dag zal nog zeer lang in het geheu gen blijven. Jammer dat het weer, niet zoo erg gunstig was, anders hadden zeker nog meerdere ouders dezen feestavond bijge woond. Berichten in een groot gedeelte van onxe vorig* oplag* r*«dt geplaatst VEREEN. VAN MATHESIANEN. Lexing van d*n heer G. F. E. Kier». Zaterdagavond hield de heer G. F. E. Kiers, directeur Gem. Bouw- - en Woning toezicht, in de slechts matig bezette colle gezaal van het Natuurkundig Laborato rium aan de Nieuwsteeg, voor bovenge noemde Vereeniging een lezing met licht beelden over: „De open ruimte in het stadsplan, in bijzonder bijgebouwen." In het openingswoord van den voorzit ter, den heer G. H. Groenewegen, waarin hij alle aanwezigen hartelijk welkom heet te, sprak hij zijn vreugde uit over het feit, dat den heer Kiers zich bereid had ver klaard, dezen avond een lezing voor de Vereeniging van Mathesianen te willen houden, terwijl hij daarnevens zijn leedwe zen betuigde over de matige opkomst der leden en genoodigden van zustervereni gingen. Na nog dank te hebben gebracht aan da heren proff. Keesom, prof. de Haas en dr. Crommelin, voor het wederom bereidwil lig afstaan der ooilege-zaal, gaf hij het woord aan spreker, welke zijn gehoor spoe dig, aan de hand van lantaarnplaatjes me- denam naar eenige oude steden, en op de eigenaardige vormen hiervan wees. Bij de bebouwing van een stad heeft men met vele omstandigheden rekening te houden. De voornaamste hiervan zijn: lo. Do verschillende hoog'.en van den bodem; 2o. de nijverheid; 3o. de veiligheid. Deze veiligheid was in vroeger dagen van zeer groot belang, omdat men zich moest beschermen tegen de aanvallen der rondtrekkende rooverbenden. Elke 6tad was dan ook voorzien van sterke vestingwerken, zoodat men slecht* door poorten toegang tot de stad kon ver krijgen. Met het oog op de verdediging werd de stad doorsneden met rechte we gen, z.g. radiaalwegen, welke uitkwamen op de gordelwegen, dit zijn wegen welke evenwijdig loopen met den buitenomtrek der stad. Na de verschillende ontwikkelingsvor- men van eenige steden nagegaan te heb ben, werd overgegaan tot een nadere be schouwing van de open ruimte bij gebou- Dat dit een punt van groot belang is, bewijst wel het feit dat in zeer dicht be bouwde gemeenten in de verschillende liekteft veel spoediger den vorm van een epidemie aannemen dan bijvoorbeeld in de dorpen, daar in het laatste geval het gevaar voor besmettting veel geringer is dan in het eerste geval. Door eenige zeer juist gekozen voor beelden werd aangetoond dat bij een juiste indeeling van het te bouwen terrein, het aantal woningen minstens evengroot kan zijn, de toevoer van lioht en lucht met pl.m. 200 pet. kan worden vermeerderd, terwijl dc kosten van het bouwplan tooh slechts pl.m. 3 pet. hooger behoeft te zijn. Na nog vele lichtbeelden te hebben la ten zien van hoe wèl en hoe niet gebouwd moet worden, eindigde spreker te pl.m. 11 uur zijn intereseante lezing, welke door do aanwezigen met een hartelijk applaus werd beloond. Eenige welgekozen woorden van den voorzitter onderstreepten dit applaus, waarbij hij tevens den wensch uitsprak, dat het niet de laatste maal zou zijn, dat wij den heer Kiers over een of ander on derwerp zouden hooren spreken. De heer W. P. van Rhijn Jr. zal a. s. Woensdagmorgen te half 12 in het Ge meentearchief afscheid nemen van zijn werkkring. De heer Van Rhijn. die zijn ambtelijke loopbaan begon op de secreta rie te Leiderdorp, is sinds 33 jaar verbon den aan het Stads-archief. BINNENLAND. D00DELIJK MOTORONGEVAL Op de Groot Hertoginnelaan te 's-Gra- venhage, is gisteravond omstreeks 7 uur een droevig ongeluk gebeurd. Jhr. mr. N. J. C. Snouck Hurgronje, ad vocaat en procureur, wonende aan de Swee- linckstraat, kwam op zijn motorfiets van het terrein van de golfclub, waarvan hij lid was en waar Hij dien middag eon wed strijd gespeeld had. Op de Groot Hertoginnelaan gekomen, slipte hij met zijn motor en kwam te val len. In bcwusteloozen toestand werd hij naar Bronovo gebracht, waar bleek, dat hij een echedelfractuur bekomen had. In den afgeloopen nacht is de heer Snouck Hurgronje aan de gevolgen van den val overleden. Hij was 32 jaar oud en sinds eenigen tijd als advocaat gevestigd aan de Anna Pau- lownastraat, te zamen met mr. van Meer- ten. De begrafenis van jhr. Snouck Hurgron je zal plaats hebben Woensdag a.s. om half één op de begraafplaats Oud Eik en Dui nen te 's-Gravenhage. BUITENLAN0. D* start voor de Italiaansche Oceaan- vlucht uitgesteld. ROME. 15 Dec. (V. D.) De start der twaalf Italiaansche bombardements-vlieg tuigen voor do voorgenomen Oceaanvlucht, ie wegens den s'echten weeretoeatand tot morgenochtend uitgesteld. MILLIONAIRSKINDEREN, DIE IN FABRIEK EN WINKEL WERKEN. De jonge generatie van New Yorks hoog ste kringen heeft iets nieuws bedacht: het is hier niet de zaak uit te maken of het snobisme, verve ing of een hooger ethisch gevoel van zelfverantwoordelijkheid is, dat hiervoor aanleiding gegeven heeft. In elk geval zijn er talrijke millionaire- kind eren, die niet meer van het geld van hun rijken vader willen leven. Catherine Mac Comb b.v. de dochter van den president van den Amerikaanschen staa't.rust, was eenigen tijd geleden werk zaam in de fabriek van een andere staai magnaat. Zij wilde absoluut met het loou van een gewoon arbeidster toekomen. In het begin woonde zij met verschillende an dere fabrieksmeisjes op één kamer, maar na eenige weken werd zij reeds in een hoo- gere loonklasse bevorderd. Door flink tc werken wist zij steeds goede vorderingen te maken en na verloop van een half ja^-r was Miss Mac Comb de best betaalde ar beidster van de fabriek. In het begin was ze daar blij om maar op zekeren dag hoor de zij, dat zij haar sne le bevordering aan de tu8Schenkomst van haar vader te dan ken had. Na een stormachtige uiteenzetting verliet de jonge dame de fabriek. Thans is zij onder een valschen naam in oen an dere fabriek aangenomen. De vraag is, of zij ook daar zoo gauw vooruit zal komen. John Scott, de zoon van een der rijkste bankiers, nam drie jaar geleden oen be trekking aan als winkelbediende in een delicatessenzaak. Hij woonde in een goed koop gedeelte van New, York en spaarde zoo 3000 dollar. Met. deze som stichtte hij een eigen zaak en hoopt nu, op deze ma nier rijk te worden. Het is bekend dat de zoou van Van der Bilt, journalist en schrijver is. Zijn hono raria zijn echter zóó hoog. dat van een „bescheiden" werkzaamheid geen sprake kan zijn. Patrick Buttler. eëm^zoon van den in vloedrijken textielkohing, is politie-agent in New York en staat urenlang in weer en wind op zijn post. Buttler verklaarde aan een correspondent vitn èen der voornaam- ste bladen van New Yórk dat hij het hee- lemaal niet deed om;, aan een voorbijgaan de gril te voldoen. 'Hi/* is tot dit besluit gekomen, om door dit werk zijn geestelijk evenwicht te behouden. In ieder geval zocht hij na het einde Van zijn dienst peen bescheiden kwartier op,, maar begeeft zich naar het luxueus paleH van Butt er Sr. aan de Fifth Avenues Ook de jonge en aardige dochter van den petro'eummagnaat heeft een beroep gekozen. Miss Bertha Smith heeft zich in het hoofd gezet, alleen klèeren te -dragen die zij kan koopen van het geld dat- z.ij met eigen handen verdiend heeft. Zij vervaar digde prachtige handwerken, die in de voornaamste kringen van New York goe den aftrek vinden. WAT IS GEZONDER: DIK OF MAGER? Bij de tegenwoordige verwarring in den levensmiddelen-standaard, bij de /raag of men langer leeft naarmate men goed of slecht gevoed ie, of men beter vleeschspij- zen ofwel gemengd voedsel, vegetarische of rauwe kost eet, is heb wel interessant te hooren, dat 43 Amerikaansche Levens verzekeringsmaatschappijen een onderzoek begonnen zijn naar de sterfte onder „dikke" en „magere" menschen, een onderzoek, dat in den loop van 24 jaar hoopt te Runnen constateeren, of de diHke of de dunne men schen de beste klanken der verzekerings maatschappijen zijn.nBe statistiek stelt vast dat over het algemeen de magere menschen gezonder zijn, al zijn er ook ziekten, zooals tuberculose en longontste king. waartegen dikkbre menschen beter bestand zijn. In bijzonderheden toont de statistiek aan, dat opflOO.OOO levenden 100 magere, 183 normale en 383 vette personen komen, die sterven aan ziekten rooals: beroerte, hartstoringéri, lever-, nier- en suikerziekte; het is opvallend, hoe de „vetten" hier domineeren. Onc'.er mager" verstaat de statistiek overigens zulke personen, die een ondergewicht van 25 pond hebben, terwijl .tot de „dikken" ge rekend worden de menschen, die een over gewicht tot 50 pond hebben. Bij typhus, longontsteking en kanker domineert het sterftecijfer van de mageren, daar de verhoudingsgetallen van 100 ma- geren op 94 normale# en 98 dikken ko men, terwijl men bij alle ziekten uitge nomen tuberculose "constateerde, dat te genover 100 magere personen ongeveer 120 normale en 177 dikke menschen komon te va'len. Het is wel niet zoo verwonderlijk dat de sterfte onder de dikken hooger is, maar het is wel vreemd, dat de sterfte on der de normale menschen ongeveer 14 pet- grooter is dan onder de magere, waarmee dus duidelijk bewezen is, dat de magere mensch over het algemeen het langst Deft. De eenige ziekte, waartegen de magere mensch het minst weerstand bezit, is on getwijfeld de tuberculose, die echter slechts tot ongeveer het 30e jaar gevaarlijk kan zijn. Men kan dus zeggen, dat het goed is na zijn 30e le\'onsjaar zijn lichaamsgewicht zoo laag moge'ijk te houden. DE ICAURUS DER 20, EEUW. De beteekenis van de zweefvlucht. Bij gelegenheid van het uitreiken der onderscheiding, die door de Oostenrijksche vereeniging van aviat-eurs aan Rudolf Kronfeld verleend werd, hield deze we reldkampioen op gebied der zeilvluchten, voor de Beneden-Oostenrijksche vakver- eeniging een lezing over den gang zijner ontwikkeling als zeilvlieger en gaf hij ook een interessante uiteenzetting over het belang van de zeilvlucht voor het lucht verkeer e« de aanstaande successen van het moderne motorloos vliegtuig. De zeilvlucht is de eenige natuurlijke voortbeweging in de lucht, zooals de mensch zich die van oudsher gedroomd hee.'t. De motorvlucht heeft in den oorlog een geweldige vlucht genomen. Men vloog echter niet wetenschappelijk, niet ratio neel. Wanneer de machine maar sterk ge noeg is dan kan ook een schuurdeur vlie gen. luidt een oud spreekwoord onder avia-teurs. Wanneer men de doodsoorza ken van de oorlogsvliegers eens nagaat, dan ziet men, dat ongeveer 80 pet. van alle ongelukken veroorzaakt werden door een defect aan de machine en onvolledige opleiding, terwijl slechts 20 pet. van de ongelukken het direct gevolg waren van een* strijd in de lucht. De zeilvlieger, die te voren een weten schappelijke opleiding gehad moet hebben, die geheel thuis is in de meteorologie, die de beteekenis van iedere wolk, die elke verwarmde rots kent voor dc luchtstroo- men, welke van zoo groot belang voor hem zijn, die geleerd heeft, reeds meer dan 150 K.M. zonder motor te vliegen, deze echte vliegenier zal ook in het motorvliegtuig heel wat anders prestoeren dan de avia- teur, die alleen met een motorvliegtuig heeft leeren vliegen. Vooral de veiligheid zal er veel grooter door worden. Vroeger toch bcteekende het dat een vliegtuig verloren was, zoodra de motor weigerde en lang niet altijd wist men in glijvlucht den grond te bereiken. Een vlie genier echter, die reeds een traject van iWeencn tot Linz zonder motor afgelegd heeft, zal' het vliegtuig met defecten mo tor veel veiliger op den grond brengen, dan de oude piloot, die niets van een zeil vlucht afweet. Daarmee zal het verkeers- vliegwezen een geweldige vlucht nemen, want het vertrouwen der passagiers zal dan vanzelf veel grooter worden. Wat er met de zeilboot verder nog be reikt zal worden, zijn nog maar veronder stellingen. Kronfeld zelf heeft, reeds een af stand van meer dan 60 K.M. gedeeltelijk op een hoogte van 3500 M. afgelegd. Met zijn nieuwe machine de „Austria" zal het hem misschien mogelijk zijn, afstanden van meer dan 300 K.M. af te leggen, inge val hij aansluiting bij cumulatiewolken vindt. Zoodoende is het ook mogelijk van de Rhün naar het Fichtelgeberkte, van het Fichtelgebergte naar het Bohemer- woud te vliegen. Hier kan hij echter ook het voorgebergte der Alpen bereiken en daarmee is de weg tot Weenen gebaand. Want een geborgte is voor de zeilvlucht zoo gewichtig, omdat daar opstijgende luchtstroomingen aanwezig zijn, die den vliegenier voor hoogteverlies behouden. Van groot belang zijn de culmulatie wolken (wolkenhoopen). Zij vormen den kop van een zuil warme lucht. Warme lucht echter stijgt omhoog. Gelukt het nu den zeilvlieger onder zoo'n cumulatiewolk te komen, dan wordt hij omhoog geheven en kan zoover met deze wolk vliegen, tot zij zich oplost- Dan vindt hij misschien weer een andere, waarmee hij „aansluiting" moet zoeken. Men kan het zeilvliegen gerust met groote belangstelling tegemoet zien, het zal ongetwijfeld een mijlpaal in de ontwik keling van het vliegwezen vormen. Hót Finsche drankverbod afgeschaft. HELSINGFORS, 16 Dec. (V.D.). De Fin sche rijksdag heeft een voorstel aaingeno* men, waarbij voortaan alcoholhoudende dranken mogen worden verkocht, of in voorraad mógen zijn met een alcoholge halte van maximaal 2.25 pet. Meer centralisatie in Rusland. MOSKOU, 16 Dec. (V.D.). Van regee- ringszijde wordt officieel bevestigd, dat de centrale raad heeft besloten, de volkscom missariaten van binnenlandsche zaken der afzonderlijke republieken op te heffen. De maatregel heeft ten doel de verschillende republieken meer te centraliseeren naar Moskou en bovendien een besparing, aan gezien de kosten der commissariaten thans gedeeltelijk aan de plaatselijke regeerin gen gedeeltelijk aan de centrale regeering te Moskou ten goede zullen komen. Ondergrondsche straten. NEW YORK, 16 Dec. (V.D.). De gemeen teraad van Chicago heeft een besluit geno men, waarbij een bedrag van 46 millioen dollar wordt gevoteerd voor den aanleg van eenige ondergrondsche straten, die moeten dienen om eenige der voornaamste verkeerswegen te ontlasten van de al te groote verkeersdrukte, die door deze we gen niet meer verwerkt kan worden. De eigenaars van winkels langs deze wegen zijn een actie begonnen om het plan te be strijden. LEIDEN, 16 Dec. Vette Varkens, Totale aanvoer 470 stuks. 409 zwaar 4648 cent en 61 licht 4546 cent per kg. levend ge wicht in centen. Handel vlug met flinké aanvoer. 15 Dec. Groentenveiling. Per 100 stuks andijvie 12, bloemkool I 1022, bloera kool II 210, roodekool./ 28, savoye- kool 38, groenckool 25, Ohinakool 12, pieterselie J 35, prei 24, sel derie 13, per 100 kg.: kroten 46, kroten gek. 6—10, witloof 20—25, uien 45, wortelen 112, spruiten I 5—13 spruiten II J 1—5, aardappelen 45. Meikveiling. Aanvoer 81400 liter. Prij zen hoogste 8.40, laagste 7.50. ROTTERDAM, 16 Dec. Vee. Prijzen: vette koeien 5357, 43—45 en 27—33 cent; ossen 5053, 4346 en 41 cent; stieren 46 48, 43 en 40 cent-, kalveren T590, 67.5 72.5 en 5560 cent; melkkoeien 230443 kalfkoeien 225135, stieren 140460, pinken 130190, vaarzen 215245, werk paarden 165265, «Jachtpaarden 145— 175. hitten 75—130, veulens 80—130, fokkalveren 22—25, biggen 12—16. slachtkalveren 1824; biggen per weck 1.75—2.25, graskalveren 74—120. Koeien en ossen handel vlug, prijzen hooger; stie ren handel willig, onveranderde prijzen; kalveren handel iets vaster, prijzen onver- BI0SC0PEN. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. Lux or: Goedgekeurd voor volwassenen. Trianon: Goedgekeurd voor volwassenen. City: Niet afgekeurd v. volwassenen. anderd; melk- en kalfkoeien handel kalm. prijzen stationair; paarden handel kalm. prijzen van vorige week; fokkalveren han del vlug, prijzen hooger; biggen handel stil prijzen onveranderd; graskalveren handel stroef, prijzen lager. ROTTERDAM, 15 Dec. Buitenl. Granen. Stemming kalm. Rogge: 73/4 k. DuibsohPoolsche stoo- inend 5.40, Zuid-Russische naar kwaliteit disp. 4.30—4.60. Gerst: Amerik. no. 2 aangekomen 91, 62/3 k. Donau idem 89.—, 64/ó k. Zuid- Russische disp. 92.—, 64/5 k. idem aan gekomen 90.Canada no. 3 stoomend 103, Canada no. 4 stoomeud 93. Haver: 54/5 k. Russische disp. 5.75, 53 k. idem naar kwal. disp. 5.30—5.50, 51/2 idem disp. 5.10, 47/8 k. La Plata disp. 4.60. Malt per 2000 kilo's: La Plata disp. 98, idem aangekomen 96, idem st>omend 9', Donau-Galfox aangek, 85.—, idem stoomend 95.— witte platte Zuid-Afri. no. 2 stoomend 104.witte Bulgaar aan gekomen 95. In publieke veiling werden heden ver kocht circa 300 tons B/S La Plata Mais van 60.50 tot 77.50 per 2000 kilo plus 1 pot. veilingkosten. 15 Dcc. Binnervl. granen en peulvruch ten. Tarwe iets ruimer ter marlet, lager ver- ƒ8—iof 67' l"tgezoc^te partijtjes van Gerst chevalier 5.006.25. Haver 5—6. Erwten kleine groene 7.00—9.75. Schokkers 811.50, uitgezochte kwali teit 12—14, Bruine boonen lager 7—10, uitgezochte partijtjes erboven betaald, alles per 100 k* BODEGRAVEN, 16 Dec. Kaas. Aange voerd 212 partijen Goudsche kaas, w. o 209 met rijksmerk; 8152 stuks, wegende 76.608 kg. Prijs met rijksmerk eerste soort 39— 42, tweede sort 35-37. Handel flauw. WlaöKLNUTEKRINGEN (AM8TERÜAM> (Niet offioieelk Berlijn 59^7 Londen 12.059/lfl New York 2.481/. £*rva 9.751/., üru"* 34.67 Zwitserland 48.161/., Milaan 13.00 MacL-x 24.92 -66.421/. Kopenhagen 66.42l/„ Stockholm 66.621/., 34.971/^ Praaj 7.37 Boedapeat Prologatië t pcf. BEURSOVERZICHT. Het publiek betoont zich hoe langer hoe gereserveerder met botrekking tot eén aangaan van* effecten-transact ies en menig een gaat zelfs op het thans zooveel ver laagde niveau nog eerder tot verkoop over. De hernieuwe ernstige daling in New York bracht bij opening nogal wat materiaal aan de markt en bijna' zonder uitzonde ring zette de fondsen lager in. Dekkings- aankoopen waren oorzaak van een herstel dat in enkele gevallen het geleden verlies oompenseerde. In de Industrieclen begon nen Margarine Unies een 10-tal punten lager, maar later trad een flink herstel in. Philips aanvankelijk beneden 200, doch >1- ter steeg de koers weer. Aku's leden een flink verlies. Accoustieken ook iets lager. Aniems daarentegen, alsmede de claims hooger. Van de Oliewaarden boden Kon. goed weerstand. Rubbers lager in verband met de daling der rubberprijzen. De han del in Suikers was beperkt. H. V. A.'s wei nig veranderd, enkele minder courante soorten lager. Mijnwaarden en Scheepv. buiton de belangstelling. Amerikanen stil, behalve enkele toonaangevende soorten; de noteeringen liepen belangrijk terug. Heden overleed, tot onze diepe droefhoid, na een langdurig doch geduldig lijden, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden,onze innig ge liefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer FMISISCIi: HENDRIXUS LftBBEZAflU in den ouderdom van 67 jaren. Uit aller naam:y' Woó. F. H. LAWGE^ftL- ^^Kriek m kinderen Lkipkk, lJ^Dec. 1930 Rjjnzfchtstraat 8. Algemeene kennisgeving De H. Uitvaartdienst zal gehouden worden op Don derdag 18 Dec. a.s., in do Parochiekerk O L.Vr. Onbevl. Ontvangen te kwart voor 8 uur. De begrafenis te 10 uur op de R. K. Begraafplaats Zijlpoort. 4506

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 3