KERKNIEUWS RECHTZAKEN UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK STADSNIEUWS Agenda DINSDAG 16 DECEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Kath. Handelshoogeschool. Gistermiddag heeft dr. ir. H. Gelissen het ambt aanvaard van buitengewoon hoogleeraar in technische industrielcer aan de R.-K. Handelshoogeschool te Tilburg, met een rede over: Kostprijs van electri- sche energie en. chemische industrie. De salarissen aan de Amsterdameche banken. Aan het „Volk" wordt gemeld, dat in een Vrijdag gehouden vergadering van de Am- stefdamsche Bankiersvereeniging een voor stee! van dr. Van Aalst om met 1 Januari de salarissen van de bedienden op de ban ken collectief te verlagen, na uitvoerige bespreking is verworpen. Binnerrv aart-almanak. Onder den titel „Binnenvaarbalmanak" is verschenen het Jaarboekje van het On derwijsfonds voor de Binnenvaart, voor 1931. Deze „Binnenvaart-Almanak" welke door het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart wordt uitgegeven als propaganda voor het vak- en lager onderwijs voor de schippers en schipperskinderen, bevat tal van gege vens, welke voor de schippers van belAng rijn. Uit de mededeelingen omtrent het On derwijsfonds voor de Binnenvaart, zelve stippen wij aan, dat ruim twee duizend schippers het afgeloopen jaar de Binnen- vaartscholen hebben bezocht, dat door 't Onderwijsfonds op 1 Januari a.6. ongeveer 650 schipperskinderen aan den wal zullen rijn geplaatst voor het ontvangen van lager onderwijs en dat in het Register van Schip perskinderen van den leerplichtigen leef tijd thans ruim elf duizend kinderen zijn ingeschreven. Daarnaast vindt de schipper in deze Binnenvaart Almanak een over zicht van de stormseinen, de waterstanden en va&rwaterdiepten in den Rijn, een af- standstabcl van belangrijke plaatsen en punten aan den Rijn van Mannheim— Rheinau tot aan de Nederlandsch-Duit- sche grens, de waterstanden der belangrijk ste binnen vaarthavens, wat de schipper moet weten van het in- en uitklaren van schepen, de kanalen, sluizen en bruggen in den Wieringermcerpolder, de betonning en bebakening in ons land (met afbeeldingen) enz. Deze Binnen vaart-Almanak, die voor al len, die onzp wateren bevaren, van groot nut kan zijn, wordt door het Onderwijs fonds voor de Binnenvaart gratis ter be schikking gesteld. Het boekje kan worden afgehaald aan het kantoor, Binnenkant. 22, Amsterdam, of wordt na ontvangst van 15 cent voor verzendkosten op aanvrage aan genoemd adres, toegezonden. Hongaarsche kindaractit. De secretaris van het bestuur van het R. K. Hongaarsoh Kind er-comité in liqui datie deelt mede, dat per 15 Januari 1931 (niet op 15 Dec. 1930, gelijk eerst abusieve lijk werd bericht) mej. Baretta uit 's-Gra- venhage voornemens is een reis te maken naar Boedapest. Ten gerieve der pleeg ouders stelt zij zich beschikbaar kinderen mede te nemen naar Hongarije of terug te brengen naar Holland. Volledige inrich tingen verstrekt gaarne de secretaris Joh. Krak, Rietwijckerstraat 4, Amsterdam. ïn 72-jarigen ouderdom is te Wasse naar, waar hij in latere jaren woonde, overleden de bekende architect J. Mut- terg. Bij de verhuring van twee boeren-hof- steden door notaris Mulder te de Waal op Texel, bleek een aanzienlijk lagere pacht te moeten worden toegestaan. De eene boerderij werd voor 2025 (inplaats van 3300.—), de andere voor 2000. (inplaats van 3700.—) verpacht. Eenige andere perceelen daalden meer dan 40 pet. in huur. De gemeenteraad van Medemblik be sloot aan dc pachters van gemeentegronden 30 pet. restitutie van den p a c h t- p r ij 6 te verleenen wegens de slechte uitkomsten van het, bedrijf. DE GULDEN MIS. Nu morgen m verscheidene kerken de z.g. „Gulden Mas" wordt opgedragen, wil len wij hier nóg eens even herinneren aan de beteekenis van de „Gulden Mis". Pater Kruitwagen geeft de volgende verklaring, welke wel de eenig juiste blijkt te zijn. Gulden Mis beteckent hier voor treffelijke Mis, krachtige Mis. Aan het woord „gulden" moet hier dezelfde betee kenis worden toegekend als in alle andere spreekwijzen uit de middeleeuwen, waarin dit woord voorkomt. Zoo lezen we over gulden eeuw, gulden regel, gulden jaar, waarmee bedoeld wordt de voortreffelijk heid van dat alles aan te geven. De voor treffelijkheid van deze Mis moet men zoe ken, in de bijzondere kracht, die het volk aan deze Mis toekende. Naast deze Maria-Mis bestonden er in de Middeleeuwen nog meerdere gulden Missen, die aanvankelijk niets hadden uit te staan met deze MAria-Mi*. Deze Missen werden opgedragen, ofwel voor de zielen in hei vagevuur, ofwel tot afwending van tijdelijke rampen en noo- den. In den beginne lieten onze voorouders dergelijke Missen opdragen om van God voorspoed af te smecken naar ziel en lichaam, voor het geestelijke en tijdelijke. Maar al spoedig trad het laatste meer en meer op den voorgrond, zoodat men de bedoeling er bij had, om bevrijd te worden van li^hame'ijke nooden. Het dan ook zeer begrijpelijk, dat. to Tal reizigers en schippers zeer veel waarde toekenden aan deze Missen, zoo dat de volksmond ging spreken van „rei zigersmis" en „schippersrais". Dit alles geidt voor de Gulden Missen in 't alge meen. Tegenwoordig keni>en wij echter al leen nog de Gulden Mis van Quatertemper- Woensdag. In de eerste ecuwen van het. Christen dom werden te Rome op de Quatertem perdagen de hei ige wijdingen toegediend. En zooals op eiken dag van het jaar de heilige geheimen in een bepaalde, telkens verschillende kerk, met bijzonderen luister werden gevierd, zoo werd dit ook gedaan op de Quatertemper-Woensdag van De cember in de kerk van Maria de Meer dere; daar hield men dien dag de statie, zooals dat werd genoemd. Het is dan ook alleszins begrijpelijk, dat de liturgie van dien dag een heel bij zondere plaats schonk aan de vercering van de Moeder Gods. Zoo is het ook te verkla ren, dat, zoowel de getijden als dc H. Mis van dezen dag vooral de H. Maagd tot- voorwerp van vereering hebben. Is deze H. Mis van Quatertemper- Woensdag dus een feestmis, het is op de tweede plaats ook een Gulden Mis. Reeds in de 15de eeuw wordt ze zoo genoemd. Ook aan deze Maria-Mis is dan blijkbaar het karakter van Noodmis gegeven. Dat blijkt uit het gebed van de eigen Mis van dezen dag, dat als tweede gebed ook in de votiefmis wordt gebeden. Vervolgens blijkt, het ook hieruit, dat in Duitschland de Missen, die met het woord „Rorate" beginnen al sinds eeuwen het karakter hadden van een Noodmis en het is heel aannemelijk, dat men ook in ons land dit heeft overgenomen en heeft toegepast op de H. Mis van Qua tertemper-Woensdag, die met datzelfde woord begint. Datzelfde dubbel karakter van deze H. Mis is ook nu nog bewaard gebleven, en het is zoowel een feestmis ter eere van do H. Maagd als een noodmis. Ook nu nog jubelt het volk en zingt dc vreugde in de harten der menschen om de uitverkiezing der MoedermaagdHaar wenschen de ge- loovigen geluk met het grooto voorrecht dat Haar is geschonken. En bij dat al stelt men een bijzonder groot vertrouwen in deze H. Mis. LETTEREN EN KUNST J. Mutters, f Dc architect J. Mutters is 72 jaar oud te Wassenaar overleden. Tal van bouwwerken te 's-Gra ven ha ge zijn in een tijdperk van een halve eeuw on der architectuur van den heer Mutters tot stand gekomen: oa, het restaurant De Twee Steden, het hotel-restaurant Central aan de Lango Poten, het Zuid-Holland sch Koffiehuis, de uitbreiding van de Witte Sociëteit, een dertigtal jaren geleden, aan het Plein, de toenmalige lunchroom van Lenevelt Nicola aan de Veenestra&t, hot, heerenhuis aan den Wassenaarsoheweg te genover de Bachmannstroat (waar hij zelf vele jaren heeft gewoond), winkelperceelen als het Citymagazijn aan de Hoogstraat, de vroegere Bodega op den hoek van de Hoogstraat cn de Papestraat. Verder vor- scheidene villa's en landhuizen te Wasse naar, waar hij architect directeur van de bouwmaatwhappij park „De Kievit" was. De werken van den heer Mutters ken merken zijn stijl vol smaak, die niet eenzij dig was, doch waarin ijh zioh wist aan te passen aan nieuwe stroomingen. Ook de Belgische architectuur heeft invloed op zijn arbeid gekend. De heer Mutters is jaren lang lid van den raad van bestuur van de Academie van Beeldende Kunsten te VGiavenhage geweest, die herhaaldelijk van zijn deskun dig was, doch waarin hij zich wist. aan te profiteerd. Tevens was hij vele jaren lid van den raad van bestuur van het Museum van Kunstnijverheid en langen tijd voor zitter van de vereeniging Arti et Industriae waarvan hij een van de oprichters was. Ook had hij zitting in het bestuur van an dere organisaties, als de Vereeniging tot. voredeling van het Ambacht. De heer Mutters was ridder in de orde van Oranje-Nassau en in het Legioen van Eer van Frankrijk. Het stoffelijk overschot zal Woensdag te twaalf uur op Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage worden teraardebeateld. Doodslag. Dc rechtbank te Roermond veroordeelde hodenmorgen den 27-jarigen bankwerker A. Lindermans, uit Helmond, verdacht van doodslag op W. Kcyzers te Deurne op 7 Sept. 1.1., tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De eisch was één jaar. PAARD EN WAGEN DOOR EEN TRAM GEGREPEN. Hedenmorgen te half tien is tusschen Kniplaan en Schakenbosch onder deze ge meente een met paard bespannen mestwa gen bij het oversteken van de trambaan door een uit Leiden komende electrische tram gegrepen. Het paard werd vermor zeld. De voerman is er goed afgekomen. Het tramverkeer tusschen Katwijk Noordwijk—Den Haag en Scheveningen ondervond door dit ongeluk groote stag natie aangezien tusschen Kniplaan en Schakenbosch gedurende 2 uur over enkel spoor moest worden gereden. KINDER ZEG ELS Evenals vorig jaar zullen ook ditmaal weer van 10 December 19309 Januari 1931 weldadigheidspostzegels en prentbriefkaar ten „Voor het Kind" beschikbaar worden gesteld. Er zullen worden uitgegeven wel dadigheidspostzegels naar een frankeer- waarde van 1 1/2, 5, 66 en 12 1/2 cent, resp. tegen den prijs van 3, 8, 10 en 16 cent. Voorts heeft er een uitgifte plaats van 2 series prentbriefkaarten, t.w. 6 reproducties naar schilderijen van Maris cn Neuhuys tegen den prijs van 35 cent en tegen den zelfden prijs 6 reproducties naar ontwer pen van Edz. Koning (in kleuren). Bij de verdeeling der netto-opbrengst in het vorig jaar hebben niet minder dan 351 vereeni- gingen van alle gezindten een subsidie ont vangen, En er is niemand die wel 6 cent maar niet 10 cent kan uitgevenMaar dan is er ook niemand, die het misdeelde kind zou durven vergeten Zeker niet, wanneer men weet, dat er 60.000 kinderen zijn aan wie de opbrengst ten goede komt. Laat. de Rijnstreek nu too- nen door haar gaven, welke den misdeelde jeugd van alle gezindten ten goede komen, niet te willen achterblijven bij andere stre ken van ons vaderland. Het Comité voor de Rijnstreek en na burige plaatsen: Alphen aan den Rijn: dr. H. J. Lovink, burgemeester, voorzitterD. ten Cate Brouwer, voorz v. d. Kamer van Koophan delds. A. W. Voors, dir. der Martha- stichting. Zwammerdam: P. Hoogeboom, burge meester, J. A. Hoogendijk, wethouder. Bodegraven: mr. C. S. v. Dobben de Bruijn, burgemeester; mr. H. E. La Gro, advocaat en procureur, secretaris-penning meester. Woerden: H. G. van Kempen, burge meester; F. A. Minkema, notaris, A. C. v. Beek, lid van de Kamer van Koophandel. Waarder: P. J. Brupt. burgemeester. Langeruigeweidei, J. Brinkman, burge meester. Oudewater: Mevrouw Ritmanv. Rhijn. Boskoopmevr. M. ColijnKnibbe mevr. Moerlands-Sassen. Nieuwveen: J. W. (fïeesing, burgemees ter dr. B. Nóut, yoojz. der Gezondheids commissie. ,f; Zevenhoven: W. J. jiocxe, burgemeester. Nieuwkoop: P. AvTJi. v. d> Weijden, bur gemeester N. Bodfgraven, industrieel. ALPHEN AAN DEN RIJN. Georganiseerd - overleg gemeente ambtenaren. Door de hoofdbesturen van: den Alg, Ned. Chr. Ambtenaarsbond, den Ned. Chr. Bond van Personeel in Publieken Dienst, den Ned. R. K. Bond van Overiheidssperso- neel „St. Paulus", is aan den Raad een adres gezonden, waarin zij te kennen geven, dat, ingevolge art. 125 van de Amb tenarenwet 1929, do rechtspositie van de ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente Alphen, op zoodanige wijze zal moeten worden geregeld, dat die aan de eischen door deze wet gesteld, voldoet; dat daartoe behoort, een regeling betref fende de wijze waarop met de organisaties van het personeel overleg zal worden ge pleegd, inzake de vaststelling en even- tueele wijziging dezer rechtspositie; dat de hoofdbesturen voornoemd Burge meester en Wethoudfcrs reeds ten vorigen jare op de uitvoering-der bepalingen van genoemde wet hebbën gewezen, en boven dien nu korten tijdufgeleden B. en W. Ier voorbereiding eener* goede regeling een onderhoud hebben verzocht; dat B. en W'. op dat verzoek hebben ge antwoord dat dit innderhoud „te zijner tijd" zal kunnen plaats vinden; dat de hoofdbesturen van meening zijn, dat aan het ontwerpen eener door de Amb tenarenwet bedoeMc regeling behoort vooraf te gaan de instelling van het ge organiseerd overleg}-" dat dit overleg méde van beteekenii is, ter beraadslaging over aangelegenneden, waarbij het personeel van de bedrijven thans is geïnteresseerd, en voor alle per soneelsvraagstukken in het algemeen; redenen waarom dé hoofdbesturen Uwen Raad beleefd verzoeken te besluiten tot. instelling van het georganiseerd overleg. BODEGRAVEN. K. S. A. De heer Jan Beerends, die een lezing met lichtbeelden over Ober- ammergau wilde houden, was plotseling verhinderd te komen. Het bestuur der K. S. A. stelde zich direct, telefonisch in ver binding met het Cehtraal Bureau to Lei den en zoodoende werd dien avond een bioscoop-voorstelling gegeven. De voorzitter, de heer A. v. d. Heyden, heette allen welkom en deelde bovenstaan de aan de vele aanwezigen mede. Getoond werd de film Kinderkaraktere en daarna nog 2 komische films. De aanwezigen heb ben allen volop genoten van hetgeen hun geboden werd. De avond was keurig ver zorgd. De Voorzitter dankte den vertegenwoor diger der K. S. A. voor de bereidwillig heid om op eerste aanvraag dezen avond te komen, alsook de aanwezigen en deel de mede, dat de lezing van den heer Jan Beerends in Januari zal worden gehou den. T. B. C.-bestrijding. Vrijdagavond ver gaderde de Vereen, tot T.B.C.-bestrijding in Hotel Oudejans. De voorzitter, de heer K. Steyn, opende en heette allen welkom. Hij memoreerde, dat deze vergadering sta- tuair in November moest gehouden zijn, doch door omstandigheden was verlaat, echter doet dit niets af aan het verloop der zaak. De secretaris, de heer Lugtenburg, las daarna de uitvoerige notulen der vorige vergadering, welke onder dank werden goedgekeurd. Overgegaan werd tot benoeming eener commissie tot nazien der rekening, waar toe werd gekozen de heeren v. d. Vlist, J. Beye en J. v. d. Giezen, welke de benoeming aannamen. Vervolgens werden de aftredende be stuursleden mevr. v. Ede en ds. Dam her kozen. De behandeling van de begrooting was daarna aan de orde; de ontvangsten wer den begroot op 3975, waarvan contribu tie leden ƒ550.subsidie Rijk 1000, Go- meenten Bodegraven-Zwammerdam 500 en 200, Provisie huisbezoek 675, ver goeding Sanatorium 650, Bloemendag en tentenkamp elk 225. De uitgaven werden geraamd op ƒ4550, waarvan Zusters J200, Kindertenten- kamp 1000, Onderhoud tenten 300, Sa natorium 1000, Huisbezoek 750. De begrooting sluit dus met een nadeelig saldo van 575. De voorzitter zegt, dat het werk, om financieele redenen tot het minimum nood zakelijk zal worden beperkt. De heer Oldemans vraagt, waar do 4000 zijn, waarover in den raad is ge sproken. De voorz. antwoordt, dat de se cretaris van het vorige bestuur wel gezegd heeft, dat dit bedrag is toegezegd voor een districts-consultatie-bureau, doch dit be stuur weet daar niets van. De heer O. be grijpt niet, waarom het bestuur dan niet geprotesteerd heeft bij den Raad, bij het vernemen van dat gezegde van het hoofd van den Raad. De voorzitter deelt mede, dat door het overlijden van dr. Cornelisseu het consulta tie-bureau een paar maanden zal gesloten worden. De heer v. d. Giesen vraagt naar de huur van het tentenkamp, aangeboden door de gemeente voor 1.— per jaar gedurende 10 jaar. De voorzitter zegt, dat de gemeente met den grond van het tegenwoordige kamp andere plannen heeft, en dat hem direct naast het tegenwoordige een stuk grond op die voorwaarden is gepresenteerd, wat dankbaar is aanvaard. Op de vraag van den heer Beye, welks plannen de gemeente heeft, kan de voorzit ter in deze vergadering geen antwoord geven. De voorzitter deelde nog mede, dat er nog veel kans is dat in Bodegraven een districts-consultatie-bureau wordt opge richt. Op een vergadering bij den inspec teur van volksgezondheid, waarbij alle arts- sen uit de omgeving tegenwoordig fraren, werd Bodegraven gekozen. In een verga dering in Rotterdam, waarbij de besturen zullen worden uitgenoodigd, zal beslist worden. De rondvraag leverde niets op, waarop de voorzitter de vergadering onder dank aan de aanwezigen sloot. Pluimveetentoonstelling. De Bodegr.v- vensche Pluimvee- en Kippenhouders ver eeniging heeft besloten om op 3l Dec.1 Jan. a.s. a.s. een plaatselijke tentoonstel ling te houden. Als keurmeester voor hoen ders, watervogels, post- en sierduiven is de heer H. v. d. Broeke te Schoten aange wezen en voor konijnen de heer W. Jac. v. d. Horst te Utrecht. Zeer veel prijzen zijn beschikbaar ge steld. De tentoonstelling zal gehouden worden in Hotel v. ftossum. DE TREINENLOOP LEIDEN—UTRECHT. Zooals bekend is heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland een krachtige actie ondernomen om verbe tering te brengen in den treinenloop tus schen Leiden en Utrecht, opdat deze ver binding door het reizend publiek niet lan ger zooveel mogelijk zou worden verme- den. De Kamer werd daarbij gesteund oa. door de gemeentebesturen van Leiden en Utrecht en de Kamer van Koophandel te Utrecht. In de laatstgehouden vergadering der Kamer, deelde de voorzitter mede, dat aan de Ned. Spoorwegen schriftelijk gevraagd was in hoeverre het persbericht, dat een nieuwe sneltrein LeidenUtrecht zou worden ingelegd enz. waarheid bevatte. Daar het antwoord eenige dagen voor de vergadering der Kamer nog niet was ingekomen, werd telefonisch gevraagd of het antwoord tijdig zou kunnen worden in gewacht. Daar dit niet wel mogelijk bleek, werd telefonisch medegedeeld, dat bet persbericht onjuist was. Overwogen werd slechts, naar werd go- zegd, om tusschen Leiden en Alphen een enkel treintje in te lasschen. Zooals bekend, werd tegen deze houding der Nederlandsche Spoorwegen zoowel door den voorzitter als door verschillende leden der Kamer een zeer krachtig protest aan- getcekend. Eenige dagen later ontving de Kamer evenwel het volgende bericht, dat eenige, zij het zeer bescheiden, perspectieven opent. „In antwoord op bet schrijven Uwer Kamer dato 25 November j.l„ K. No. 2904/1156, hebben wij de eer te berich ten, dat het in dat schrijven aange haalde artikel van het Leidsch Dag blad uit de lucht gegrepen is. In overweging is het inleggen van enkele nieuwe treinen tussohen Leiden en Alphen aan den Rijn en terug (zoo mogelijk tot en vanaf Bodegraven of Woerden). Het verkeer LeidenUtrecht is niet van dien omvang, dat het inleggen van nieuwe sneltreinen daarvoor gewettigd zou zijn, zoodat wij daartoe niet kun nen overgaan." Naar wij vernomen is men op het Bu reau der Kamer van oordeel, dat, hoezeer elke verbetering moet Worden toegejuicht, een maatregel als thans in uitzicht wordt gesteld, nimmer 't noodige en ook te berei- LEIDEN. Dinsdag, R. K. Handels-, Kantoor- cn Win kelbedienden, Gebouw Zita-Ver eeniging, Pieterskerkkoorsteeg, 8.15 uur. Dinsdag „Geloof en Wetenschap", Concert, Kleine Stadsgehoorzaal, 8 uur. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 'e avond6 van 7.308.30 uur. De arond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt v%n Maandag 15 bot en met Zondag 21 Dec. a.s. waargeno men door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telefoon 502, en D. J. van Drieaum, Mare 76, telefoon 406. ken resultaat zal opleveren, omdat o.a. hierdoor de zoo nijvere Rijnstreek niet op voldoende geriefelijke wijze vanuit de an dere deelen van ons land kan worden be zocht. Als dat goed mogelijk zou worden gemaakt, zou daarvan niet alleen het ver keer op de lijn LeidenUtrecht, maar ook het verkeer op de andere lijnen der spoor wegen de goede gevolgen ondervinden. De toezegging tot verbetering in deu treinenloop, hoe gering ook, welke door de actie van de Kamer van Koophandel van Rijnland is verkregen, dient echter o.i. ten zeerste te worden toegejuicht. Beter een half ei dan een leege dop Uitvaart en begrafenis G. J. Vrins, Hedenmorgen heeft, nadat in de St. Pe- truskerk de uitvaartdiensten waren ge houden, op de R. K. begraafplaats aan de Zijlpoort, onder zeer groote belangstel ling de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van wij'en den heer G. J. Vrins, in leven onderwijzer aan de R. K. Par. Jongensschool aan het Ra penburg. In den stoet van belangstellenden merk ten we o.m. op den hoogeerw. heer deken A. H. M. J. Homulle, den zeereerw. heer pastoor J. C. Vijverberg en de weleerw. heeren kapelaans R. M. A. Nieveen van Dijkum cn N. van Schaik, uit Oegstgee-st. Voorts waren aanwezig de besturen van den Patronatenbond, district Leiden, en verschillende plaatselijke patronaten, de heer Melief, hoofd der school en verder onderwijzers én onderwijzeressen en leer lingen der school. Het omfloerste vaandel van het St. Petrus-Patronaat werd in den stoet meegedragen. De weleerw. heer H. van der Ven ver richtte de ab&Qute en de beaardings-plech- tigheden. Nadat deze ten einde waren werd door de aanwezigen een gezamenlijk gebed ge stort voor de zie'erust van den overledene. Diep onder den indruk verlieten allen den doodenakker. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 478. A. Jongmans en Zonen, Leiden, Rapenburg 6. kleermakerij. Uittr. Venn.: L. A. Jongmans. Leiden, d.d. 1 Juli 19"0. N. Venn.: Th. J. A. Jongmans, Leiden. 5478. Rijwielfabriek „Boerhaavc", firma P. Gerth, Leiden, Nieuwe Rijn 64 en 65. Oph. Fil.Gouda, Westerkade 24, d.d. 20 Sept. 1930. Nieuwe inschrijving: 5641. E. D. de Goede, Leiden, Nieuwe Rijn 33, scheepsbenoodigdheden. jachtart. en aan- nemersart. E.E. D. de Goede, Leiden. Hedenmorgen is H. M. de Koningin, op haar reis van Den Haag naar het Loo, waar zij de Kerstdagen hoopt door te brengen, onze gemeente gepasseerd. De wachtmeesters W. van Well en A- van Waard, van het 6e reg. veld-artillerie alhier, die gedurende 31/, maand te Breda een cursus gevolgd hebben voor de oplei ding tot een hoogeren rang. hebben dezen cursus met goed gevolg beëindigd en zijn bij hun garnizoen alhier teruggekeerd. De alhier tot semi-arts bevorderde stu- dènt. A. J. Schoo is bestemd tot reserve- officder van gezondheid bij het reserve- personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht. De 1ste ploeg niet-voorgeocfende dienst plichtigen der lichting 1931, niet bestemd voor de officiers- of de onderoffioiersoplei- ding bij het 4e regiment infanterie, zal, in het tijdperk van 1.6 tot 25 Maart, voor eer ste oefening onder de wapenen komen. Hedenmorgen om kwart voor elf is op de Haarlemmerstraat van de bovenleiding van het tramnet een spandraad gebroken, welke bevestigd was aan den gevel van de R. K. Jongensschool. Het verkeer werd onmiddellijk stopgezet, terwijl de stroom nabij de Hartebrug werd uitgeschakeld. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. Het verkeer was eenigen tijd gestremd. Gistermiddag is de 45-jarige werkman G. D., werkzaam aan de Sted. Gasfabriek, misgestapt en op een storttrechter terecht gekomen. Do man bekwam een bekken breuk en werd naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2