BINNENLAND De Man van Nergenshuizen MAANDAG 15 DECEMBER 1930 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 UIT HET SCHILDERSBEDRIJF. De contract-actie. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De najaarszitting. De tweede gewone zitting der Prov. Sta ten van Zuid-Holland in 1930 zal aanvan gen a.s. Dinsdagochtend in het Gebouw voor K. en W. te 's-Gravenhage. Aan het verslag van de commissie va<n rapporteurs en de memorie van beantwoor ding inzalre de begrooting van Zuid-Hol land voor 1931, is het voegende ontleend: Vergaderzaal. Ged. Staten erkennen, dat de tegenwoor dige toestand met betrekking tot het ge mis van een eigen vergaderlokaal der Sta ten niet bestendigd kan worden- Zij zijn omtrent deze aangelegenheid in correspon dentie getreden met öe Regeering en ver zoeken derhalve, in dezen voor diligent te mogen worden gehouden. Crisis land- en tuinbouw. De crisis in het Land- en tuinbouwbe drijf heeft de volie aandacht van Ged. Sta- ten. Voorzooveel den tuinbouw betreft, zal de vraag wat de Provincie in dezen kan doen, onder de oogen worden gezien in het praeadvies inzake het in hun han den gestelde adres van een aantal tuin ders te Nieuwveen en Ter Aar, waarbij wordt verzocht maatregelen te treffen in het belang van de instandhouding van de tuindersbedrijven m die gemeenten. Het denkbeeld van een der leden om ter ontlasting van den landbouw te komen tot afschaffing van de door de provincie geheven *20 opcenten op de grondbelasting, voorzooveel de ongebouwde eigendommen betreft, is niet uitvoerbaar. Art. 126 der Provincia e wet eischt, dat de opcenten voor de ongebouwde eigendommen tot geen lager getal dan voor de gebouwde worden geheven. 't Wil ons voorkomen, dat het hier bedoelde praeadvies spoedig moet uitko men. Een aandrang van de zijde der Sta- ten-leden daartoe schijnt ons niet mis plaatst. Nog beter ware een deugdelijk voorstel uit de Sta ten-zelf, dat ~poed- eischend behandeld kan worden. Bij de voortzetting der onderhandelingen over het nieuw af te sluiten collectief con tract in het schildersbedrijf kwamen aldus meldt het „Volk" de voorstellen in bespreking. Het eerst die van de pa troons. De behandeling van het voorstel om een collectief contract af te sluiten voor twee jaar werd voorloopig opgeschort, omdat de gezellenvertegenwoordigers er bezwaar tegen hadden reeds den duur van het contract vast te stellen alvorens men het eens was over den verderen inhoud. Verder hadden de patroons voorgeste'd, dat tijdens den contractduur geen veran dering in de klasse-indeeling zou worden gebracht dan alleen in zeer bijzondere ge- vailen. De vertegenwoordigers der gezel- lenorganisaties verklaarden zich bereid om zich naa-r deze opvatting te richten. Het voorstel der patroons om de leef tijdsgrens, waarop het volle loon zou wor den betaald, te verleggen van 21 naar 23 jaar werd door de gezellenvertegenwoordi gers scherp bestreden. Do patroonsverte genwoordigers verklaarden zich bereid om hun leden in overweging te geven dit oor- stel terug te nemen. Het patroonsvoorstel om den arbeiders, die oudjerdomsrente genieten deze rente op het loon te korten werd eveneens fel bestreden terwijl het anti-socia'e karakter daarvan werd aangetoond. De patroons verklaarden zich bereid om te overwegen dit voorstel terug te nemen. Vervolgens werd begonnen aan de ar- beidersvoorstellen. In de eerste plaats kwam in bespreking het voorstel tot klas- severhooging, waardoor het uurloon voor een aantal plaatsen met *2 cent zou worden verhoogd. Nadat de werknemers-verregen- woordigers dit voorstel krachtig en gedo cumenteerd hadden verdedigd, werd het door de patroons fe' bestreden, daar raar hun meening de toestand van het bedrijf geen verhooging toeliet Zij wenschten dan ook over verhooging niet verder te pie ken. Wel verklaarden zij zich bereid tot het invoegen van een klasse 4 A. Nader zou dan moeten worden besproken, welke plaatsen daarin zouden moeten vallen. Hierna werd nog gesproken over een aantal ondergeschikte punten. Daar men niet geheel gereed kwam zal op Dinsdag 23 December wederom een bespreking plaats vinden. Dan zal gesproken worden over het voorstel der arbeiders tot uit breiding van het aantal vaca-ntiedagen. sta hulp verleende, constateerde ernstige inwendige kneuzingen en zware hersen schudding. Het meisje is naar het zieken huis in Den Bosch vervoerd. Men vreest voor haar leven. Overreden door de tram. Te Waalwijk is Vrijdagavond de 17-ja- rige, eenige zoon van den landbouwer B. uit Drongelen, door de tram aangereden, met het gevolg, dat hem een been werd af gereden. Direct werd hij naar het zieken huis te 's-Hertogenbosch overgebracht, waar bleek, dat zijn ruggegraat ernstig was gekneusd. Vrij spoedig na aankomst in het ziekenhuis is hij overleden. DO0DELIJKE MIJNONGELUKKEN. Vrijdagavond is de 42-jarige arbeider L. S. bij het samenkoppelen van wagons op de Oranje Nassau II, te Schaesburg, tus- schen de buffers geraakt. Zaterdagnacht is hij in het ziekenhuis te Heerlen aan de gevolgen overleden. Hij laat een vrouw en een kind achter. Donderdag is de 37-jarige houwer G. V., uit Spekholzerheide, bii de ondergrond- sche werken van Staatsmijn „Wilhelmina" door afvallend gesteente getroffen. Hij is Vrijdagavond in het ziekenhuis te Heerlen aan de gevolgen overleden. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. De recherche te Rotterdam heeft in een café op Katendrecht een inval gedaan en een viertal personen gearresteerd, ver dacht van handel te drijven in verdoovende middelen. Op een van hen werden bij fouilleering twee fleschen cocaine gevonden, terwijl bij een inval in de woning van een hunner eveneens een hoeveelheid cocaine in beslag werd genomen. Nog heeft de politie een Chinees aange houden, die eenige pakjes opium vervoerde. De vijf personen zijn in arrest gesteld. TRAGISCHE DOOD. Gaskraantje opengestooten. De 26-jarige student M. H. de R., te Den Haag, is Zaterdagmorgen dood over zijn boeken gevonden. Do ouders van de R. wonen in Indië. Hij woont bij zijn grootmoeder in do Ste- phensonstraat 9*2 te Den Haag. Vrijdag avond was hij naar zijn kamer gegaan om te studeeren. Daar zit vlak bij den grond, tegen het. plint een gaskraantje, dat al te gemakkelijk draait De student had er al een zakdoek om gebonden. Als hij zijn voe ten uitstrekte onder de tafel kwamen zijn voeten juist bij het gaskraantje. Vrijdag avond schijnt hij dat opengestooten te hebben, vermoedelijk toen hij over zijn boeken in slaap gevallen was Anders is niet te verklaren, dat hij de gaslucht niet heeft geroken. Zaterdagmorgen vond men de kamer vol gas en den jongen dood op zijn stoel over de boeken. BRUG TE KOEDIJK INGEZAKT. Autobus aan een groot gevaar ontsnapt. Toen Zaterdagmorgen de autobus van de firma de wed. Spaans uit Kalverdijk, waarin 14 personen gezeten waren over de Vlotburg te Koedijk reed, zakte de bus, toen deze bijna den overkant bereikt had, door het brugdek. Doordat de chauffeur onmiddellijk vol gas gaf bereikte de brug nog de overzijde. Een ernstig gevaar is hierdoor voorkomen. Het verkeer door het Noord-Hollandsr.n- kanaal is gestremd. ÜIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Dinsdag 16 December. Huizen, 1875 M. KRO-U itzending. 8.009.15 Gramofóonpl. 11.3012.00 Godsd. Halfuurtje Pastoor Perquin. 12.01—12.30 Politieber. 12.302.00 Concert. KRO-trio. 2.002.30 Vrouwenuurtje. 3.003.30 Knipcursus. 5.006.15 Gramofoonpl. 6.156.30 Verbond Radao Kwartiertje. 6.307.00 Jos. Poels: „De Gulden Mis". 7.007.30 Causerie Ir. F. H. E. Guljé. 7.30—8.00 Politieber. 8.0010.15 Concert. Arnhemsche Orkest- vereeniging o. L v. M. Spanjaard. In de pauze hoorspel: „In 'fc Braobaansch Kan- toorke". 10.1512.00 Concert KR O-Kwintet. Hilversum. 298 M. A.V.R.O.-uitzending. 8.009.50 Gramofoonpl. 10.0010.15 Morgenwijding. 10.3011.45 Concert AVR O-kwintet. 11.4512.00 Ds. J. A. Hoek: „Neder lands Onbekende Soldaat". (De Mobili satie-slachtoffers). 12.002.00 Concert Haarl. Ork. Vereen. 2.002.30 Halfuurtje voor de Vrouw. 3.004.00 Knipcursus. 4.004.30 Concert. Betsy van Praag (piano) en Olga de Marcas-Hes (sopraan). 4.305.30 Kinderuurtje. 5.306.45 Concert. Orkest Rembrandt- Theater, Amsterdam. 6.457.00 Gramofoonpl. 7.007.30 Engelsch, Fred- Fry. 7.308.00 Muziekcursus. 8.009.15 Aansl. van het „Philips" Ont spanningsgebouw, Eindhoven. Concert door solisten, koor en orkest. 9.1511.00 Concert. Omroeporkest. 9.4510.00 Gramofoonpl. 10.00 Vaz Dias. 10.1511.00 Concert. Omroeporkest. 11.0012.00 Dansmuziek uit Cabaret „La Gaité", Amsterdam. D a v e n t r y, 1554,4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. 12.50 Orgelspel door E. O'Henry. 1.20 Orkestconcert. 2.20 Televisie. 2.30—2.45 Uitz. voor scholen,- 4.20 Dansmuziek. HEVIGE GASONTPLOFFING. Zaterdagmorgen omstreeks half elf heeft op Het Eindje te Eindhoven bij den heer Van Stiphout een ernstige gasontploffing plaats gehad, welke in de woning een groote ruïne aanrichtte. De vloer der voor kamer, waar de gasmeter stond werd totaal vernield, alsmede het ameublement, de deuren, het plafond en de ruiten. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. Ge bleken is, dat een gasbuis nabij den gasme ter afgebroken was, vermoedelijk ten ge volge van werkzaamheden aan de hoofd leiding, welke op straat plaats vond. Het gas heeft zich onder den vloer verzameld en toen de vrouw des huizes Zaterdagmor gen een ketel van de brandende kachel nam, vatte het gas vlam, met het gevolg, dat de ontploffing plaats vond. Uit den trein gevallen. Vrijdag viel de tienjarige C. de K. die met een gezelschap kinderen uit Amster dam op reis was naar het herstellings oord te Petten, tusschen Amsterdam en Alkmaar uit den trein. Door aan den noodrem te trekken, bracht men den trein tot stilstand, waar na bleek, dat de jongen slechts enkele lich te verwondingen had bekomen. Per brancard is het kind later mèt den trein naar Alkmaar en vandaar per auto naar Petten vervoerd. 4.50 Orkestconcerfc. 5.35 Kindcruurtje. 6.20 Lezing en Berichten. 7.00 Easton en M. Mullinar (viool en piano). 7.20 Lezingen. 8.05 Concert. Kwintet. 8.20 Lezing. Daarna: Vervolg concert door kwintet. 8.20 Berichten en Lezing. 10.00 Toespraak door Z. K. H. den Prins van Wales. 10.20 Dansmuziek en variété. 11.2012.20 Dansmuziek. „Radio- Paris", 1725 M. 12.50 Gramofoonpl. 4.05 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 „Madame Butterfly". Opera van G. Puccini. n i I u d d borg, 1153 M. 11.201.20 Orkestconcert. 2.204.20 Orkestconcert en zang. 4.204.50 Kinderuurtje. 7.208.50 „Syvsoverdag". Comedie in S bedrijven van J. L. Heiberg. 9.05—9.25 Cello-recital. 9.2510.20 Órkestconcert. Brussel, 508.5 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Orkestconcert. 9.20 Uitzending van een 1-acter. 9.50 Dansmuziek. 8.35 (338.2 M.) Concert georganiseerd door de SAROV. Langenberg, 473 M. 6.207.2U Gramofoonpl. 10.00 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonpl. 12.25 Orkestconcert. 4.35 Orkestconcert. 7.05 Gramofoonpl. 7.50 Hoorspel „Der Tod des Sokrates van Hans Kyser. Daarna berichten. Zees en, 1635 M. 5.4011.15 Voordrachten en lessen. 11.2012.15 Gramofoonpl. 12.111.20 Berichten. 1.201.50 Gramofoonpl. 1.503.50 Voordrachten. 3.50—4.50 Concert. 4.507.20 Voordrachten en lessen. 7.20 Hoorspel „Billy, Willy und die Fee" van Erik Ernst Schwabach. 8.35 „Die Jobsiade", tooneelspel van dr. K. A. Kortum, m. m. v. Orkest en koor. 9.35 Politieke causerie. Daarna Berichten. In een pan met kokend water gevallen. Het 3-jarig zoontje Melchior van den heer W. J. Oosterbeek, wonende in de Wieringermeerpolder is in een pan met kokend water gevallen, waarbij het kind zich vreeselijk verbrandde. Het knaapje werk direct ter behandeling vervoerd naar het Marine-hospitaal te Den Helder waar het aan de bekomen verwondingen over leed. Het s.s. Marnix van St. Aldegonde aan den grond. Het Ned. motorschip Marnix van St. Al degonde, van Batavia naar Amsterdam, is tijdens een zandstorm in het Suezkanaal bij Ismaila aan den grond geloopen. Sleepboten uit Port Said, zijn ter assis tentie vertrokken. Bij de St. Mij. Nederland te Amsterdam is nader bericht van den kapitein van de Marnix van St. Aldegonde ontvangen, dat het schip vlot is gekomen. Het heeft de reis naar Amsterdam voortgezet. Aan de gevolgen overleden. De 77-jarige mej G. J. P. W. uit de Frouestraat 18 te 's-Gravonhage, die Vrij dagmiddag in haar woning door een onge luk bij het met vuur vullen van een test, waarbij haar kleeren in brand geraakteij, zfeer ernstige brandwonden bekwam, is des nachts in het ziekenhuis 'aan de gevolgen bezweken. Tollen. Ged. Staten zijn, gelijk zij reeds vroe ger mededeelden, van meening, dat, wan neer de localiteit zich daarvoor beteeke- nende offers wil getroosten, en uit het We genfonds daarvoor bijdragen beschikbaar gesteld worden, ook uit de provinciale kas steun moet worden verleend ten behoeve van de opheffing van tollen. B'ijkens een ontvangen antwoord van den minister van Waterstaat is heb zoo goed als zeker dat ojn. de tol op de Pol- dersteeg te Everdingen, op het Goudsehe Rijpad onder Alphen aan den Rijn en Boskoop, op den Zijlweg onder A l- k e m a d e, die op den weg van Leider dorp naar Hoogmade met ingang van 1 Januari a.s. zullen worden opgeheven. Bij de beëindiging van laatst-bedoelden tol zal de gemeente Woubrugge voorts overgaan tot een opheffing met- denzelf den datum van den door haar krachtens een gemeentelijke belastingverordening ge heven tol op de brug over de Woud wete ring a-ldaa-r. L. T. Guit en prof. dr. J. A. Veraart wenscher» geen candidatuur meer. De heer L. T. Guit, die zoowel lid van de Tweede Kamer en lid van den Haag- schen Gemeenteraad, als lid van te Prov. Staten van Zuid-Holland is, zal zich we gens drukke bezigheden niet meer be schikbaar stellen voor laatstgenoemde func tie bij de aanstaande Statenverkiezingen, terwijl prof. dr. J. A. Veraart, wiens voor nemen zich geheel uit de practische po litiek t^rug te trekken, reeds bekend was, evenmin voor een hernieuwing, van zijn mandaat a's lid van de Provinciale Staten in aanmerking wenschte te komen. .Extra-uitdeeling Nederl. Spoorwegen. Naar wij vernemen, zal de extra-uitdee- ling, welke door de S. S. en H. Y. S. M. uit hetgeen zij van den Staat daartoe ont vangen hebben aan de houders van aan- deelen aan toonder gedaan zal worden en die voor de S. S. 88.75 per aandeel van 250 en voor de H. Y. S. M. 153 per aan deel van 1000 zal bedragen, van den 5en Januari aa. af betaalbaar gesteld wor den. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Een meisje aangereden. Zaterdagmorgen is op den Kanaaldijk van Den Bosch naar Den Dungen, de 15-ja- rige Johanna van E., uit laatstgenoemde plaats, door een auto gegrepen en ernstig aangereden. Zij was op de fiets op weg naar Den Bosch om eieren te verkoopen op de markt aldaar. Zij hield te veel links en reed daardoor een aankomende auto pre cies tegemoet. De chauffeur, die het ge vaar zag aankomen, trachtte nog uit te wij ken en reed in volle vaart tegen de hoo rnen aan den kant van den weg, met het gevolg, dat de eene zijde van den auto to taal werd versplinterd. Het meisje smakte met groote vaart tegen den anderen kant van den auto en viel hevig bloedend en be wusteloos neer. Dr. Mettrop, die de eer- FEUILLETON door VICTOR BRIDGES Vertaling van F. van Velsen. 53) De „Hollies" ligt een paar kilometer buiten Woodford aan den weg naar Or- bridge. Billy kende, dank zij zijn vorige verkenningstochten, natuurlijk eiken duim gronds. Hij stopte bij een dennenboschje op een paar honderd meter afstand van het huis en draaide toen zoo rustig en kalm mogelijk de auto om. „Zoo staat ze goed onder de boomen", sprak hij op gedempten toon, maar ik zal den motor niet afzetten. Er kon wel eens een beetje haast noodig zijn, als wij dat mooie dametje van jou oppikken." Ik knikte goedkeurend en ging toen naar de gereedschapskist, waaruit ik een paar stevige touwen haalde. Billy had inmid dels alles nog eens goed nagekeken a-an de auto en ook hij nam uit de kist een soort gelijk zwaar ijzeren voorwerp, zooals had. Touw had hij al, want ik zag uit elKêïï broekzak een eindje bengelen. „Wij zullen achterom gaan en vanuit het heestergewas eerst eens rondloeren", zei hij, terwijl hij den sc-hoefsleutel in zijn hand woog. „Wij zijn daar vlak bij de achter deur." „Je hebt gelijk, William", zei ik begee- rig. „Val maar aan." Het begon reeds te schemeren en nu wij onder het geboomte kwamen, zegden wij practisch het daglicht vaarwel. Billy zoo wel als ik, bezitten echter tamelijk veel ken nis van bosschen en al wat dies meer zij daartoe had ons verblijf in de Zuid-Amen- kaansche wildernissen ons ruimschoots in staat gesteld. Ik geloof dan ook niet, dat wij meer gedruisch maakten dan absoluut noodzakelijk was. Hoe het ook zij, wij kwa men ten slote, wel een beetje gehavend aan een laag hekje, dat het bosch van den eigenlijken tuin scheidde. Hier hielden wij stil en loerden, zij aan zij gehurkt met in gehouden vroolijkheid naar het huis. Billy legde zijn hand op mijn mouw. „Luister eens, Jack", fluisterde hij. „Ik zal vooruit kruipen en zien, of alles veilig is. Jij blijft hier en dekt mij met je revolver. Jij schiet beter dan ik." 't Was juist iets voor Billy om het zwaarste werk onder een of ander voor wendsel te kiezen, maar er was nu geen tijd voor redetwisten. „Vooruit dan maar', zei ik. „Fluit maar, als ik bij je moet komen." Hij kroop geruischloos door het kreupel hout in de richting van een grooten den, welke een diepe schaduw dwars over het grasveld wierp. Ik kon hem juist nog zien, toen hij onhoorbaar over die schaduwplek liep. Ik richtte mijn blik naar het huis en wachtte met mijn revolver in mijn hand, luisterend en spiedend naar'eenig teeken van leven. Er waren vier vensters, die op den achtertuin uitzagen; twee gelijkvloers en twee boven. Zoover ik kon zien in de duisternis, waren zij goed gesloten. Ik zag Billy nog eens, vlak bij de achter deur. Toen verdween hij opnieuw en ik wachtte misschien vijf minuten in span ning, 6teeds mijn oogen op het huis gericht houdende. Plotseling hoorde ik het zaohte gekras van een uil. Ik stak mijn revolver in mijn zijzak en begon door het kreupelhout te kruipen, zooveel mogelijk in de richting die ik Billy had zien nemen. Ik vond hem, gehurkt onder het linkervenster, doch voel de hem meer dan ik hem zagzoo donker waa het. „Ik heb het gevonden", fluisterde hij met zijn mond vlak tegen mijn oor. „Aan den zijkant is 'n venster open de provisie kamer denk ik. Daar kunnen wij binnen gaan." Lenig als een panter, kroop hij het huis om en ik volgde hem met den schroefsleu- tel in mijn hand gekneld De afstand was zeker niet meer dan tien meter, maar nooit heb ik een doel met grooter dank baarheid boreikt. De vensterbank was niet hoog en het schuifraam stond op een paar centimeters open; wij konden door de open deur zien, dat er een flauw licht in de gang scheen. „Ik zal er eerst maar doorkruipen", fluisterde Billy, „jij bent zoo verduiveld groot. Ik knikte en met de grootste behoedzaam heid schoven wij het raam heel langzaam- op, totdat het ver genoeg open was. om iemand door te laten. Ik bukte, Billy stap te op mijn rug en wrong zioh door het raam. Een oogenblik hielden wij stil en luis terden scherp, of wij soms geluid in de gang hoorden. Er volgde echter niets, dat eenige klank mocht heeten toen stak Billy zijn hoofd door het raam en fluisterde op nieuw: „Hoofd vooruit, Jack. Dat is de eenige manier voor jou." Ik volgde zijn advies. Ik had nooit kun nen gelooven, dat ik er door had kunnen kruipen, want ik was veel breeder dan Billy, en hij kon er ternauwernood dood. Na hevig wringen, kreeg mijn corpus een ruk van binnen en daar stond ik naast hem in de duisternis, wel gehavend en pijnlijk, maar toch overwinnaar. Wij wachtten eenige seconden om op adem te komen, want het scheen of alles uit mijn borstkas was gedrukt. Dan stapten wij zoo behoedzaam, als maar mogelijk was, naar de deur, die half open stond en toen ik haar voorzichtig verder opendeed, kwam ons een zwak licht tegemoet. „Klaar Billy T' fluisterde ik, terwijl ik mijn revolver uit mijn zak haalde. „Vooruit, Jack", was het onmiddellijke antwoord. Het was een lange, lage gang, slechts verlicht door een gaspitje aan het uiterste einde. Behalve het harde tikken van een klok in de kamer, heerschte er de stilte des doods. Wij slopen de gang door en spitsten on ze ooren, voor elk mogelijk gevaar. Billy wilde het eerst door de deur, welke wij be reikten, doch ik was hem voor Ik greep den knop, draaide hem om en trok de deur open, terwijl ik mijn revolver omhoog hield, om in geval van nood te kunnen schieten. Er was echter nog niets van dien aard noodig, want wij bevonden ons nu in de hal, in zoo verre deze plaats dien naam mocht dragen, wanfc het was een kleine, armoedig gemeubelde vierkante ruimte met een trapopgang. Er waren twee deu ren tegenover elkaar, beiden gesloten, doch achter een ervan konden wij het ge luid van stemmen waarnemen. Billy legde zijn hand op mijn arm en voor een oogenblik stonden wij beweging loos te luisteren. Van uit het vertrek kwam zeer duidelijk het geluid van degengeklef- ter tot ons, dat onmiddellijk werd gevolgd door een schaterlach en een zeer couranten Cpaanschen vloek. Oogenblikkelijk stonden wij man aan man voor de deur. „Madre de HiosIk heb er genoeg van. Jij schermt zoo duivels gelukkig vandaag." Wij hoorden een stoel schuiven; klaarblij kelijk ging de spreker zitten. Billy had zijn hand aan den deurknop. „Klaar, Jackl" vraagfliusterde hij. Ik knikte. Een krak, een lichtstraal en zij aan zij stormden wij de kamer binnen. Betreffende hetgeen daarna volgde, zal ik steeds slechts een vage herinnering be waren. Ik weet nog, dat ik een grooten. donkeren kerel voor mij zag staan. Zijn gelaafc was woest van verbazing en VTees en hij greep de leuning van den stoel, waarvan hij zooeven was opgesprongen. Ik denk, dat ik toen onmiddellijk den ijzeren schroefsleutel naar hem toegeslingerd heb, want zijn gelaat zwol plotseling op en zijn oog verdween onder een golf bloed. Hij tuimelde achterover on kwam dwars voor de tafel te liggen. Toen ik vooruit sprong, om mij op hem te werpen, zag ik iets aan den anderen kant als in een vi sioen het was Billy, die bezig was een men- schelijk hoofd tegen den muur te bonken, 't Volgende, dat ik mij nog herinner, was, dat, ik op den grond geknield lag bij een kermend, bloedend voorwerp, dat ineen kromp in mijn greep. (Wordt vervolgd),

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9