22ste Jaargang MAANDAG 15 DECEMBER 1930 No. 6772 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND Aig. Ver. v. Bloembollencultuur 9a Êcid6clve0oiiAXMtt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Eet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent TEL. INT. ADMINISTRATIE 93S, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Lngezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, wa&rii betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur er verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen De Katholieken en een plichts verzuim Men kan vertrouwen stellen in de verschil lende besturen der katholieke kiezersorganisa^ ties en zich, in tevredenheid, niet geroepen achten, om door vergadering-bezoek, door zijn gesproken woord en door zijn stem te trachten eenigen invloed op den gang van zaken uit te oefenen. Wij kunnen 't ons indenken. Maar wij willen toch bij deze gezindheid ten opzichte van de politieke actie, enkele bemer kingen maken. Ten eerste spreekt 't vanzelf, dat dezuiken dan toch in ieder geval hun financieelen steun voor de politieke actie moeten geven; dat zij als contribuesrend lid der kiesvereeniging ns bedenken, of hun contributie niet wat èrg laag is! Men treft nog al te veel overigens ver standige Katholieken aan, die een of andere vereeniging van zéér ondergeschikt belang met een hoogere contributie steunen, dan zij aan hun kiesvereeniging betalen. Erger is natuur lijk nog dat velen zelfs zich niet eens het zoo geringe offertje willen getroosten, om lid van dc katholieke kiezersorganisatie te worden! Als het middel, om vooral laatst-bedoclde Katholieken wakker te schreeuwen, niet zoo gevaarlijk en slecht was, dan zouden wij wenschen, dat, door derzulken laksheid, onze felste principieele tegenstanders 'ns een korten tijd een meerderheid behaalden in de bestuurs lichamen! Maar wij willen en moeten liever hopen en wenschen, dat, ondanks veler Katholieken onverantwoordelijke traagheid, ons vaderland, de Katholieke Kerk daarvoor bewaard blijve! Een tweede bemerking, welke wij willen ma ken, is deze, dat, als etn groot aantal leden der kiesvereeniging maar aldoor thuis blijft, dezen feitelijk de leiding overlaten aan anderen, aan een minderheid. En: of dat in alle gevallen te verantwoorden is, mogen de permanente thuis blijvers 'ns ernstig bedenken! Er zijn echter ook Katholieken, die niet zoo tevreden zijn over den gang van zaken in de katholieke kiezersorganisatie, waarvan zij dan duidelijk blijk gevenbuiten de vergade ringen van de kiesvereeniging. Dezulken moesten zich toch eigenlijk klaar ervan bewust zijn, dat elk recht van critiek bulten de organisatie hun ontvalt, als zij niet eens in de organisatie van de hun rech tens toekomenden invloed een zoo doeltreffend mogelijk gebruik hebben gemaakt. Zeker, niet iedereen krijgt in de kiesvereeni ging zijn zin; anders zou onze politieke constel latie waarschijnlijk al te dikwijls moeten ver anderen! Maar: wie waarlijk iets goeds na streeft, vindt toch over het algemeen in de kiesvereeniging nog wel gehoor. Wie iets goeds nastreeft zonder eigenbelang en baantjes- jagerij. Terloops zij gezegd dat zich van deze laatste opmerking ook en speciaal overtuigd mogen houden zij, die onder de ..intellectueelen" wor den gerekend maar van de opmerking in haar gehéél, met de laatste beperkende clau sule er bij. Het komende jaar plaatst ons voor twee ver kiezingen: die voor de Provinciale Staten en die voor de Gemeenteraden. Reeds heeft het Dagelijksch Bestuur der R.K. Staatspartij het eerste voorbereidende werk ter hand genomen, de kiezers (essen) attent ge maakt op de mogelijkheid van^ „stemmen bij volmacht", en er verder op gewezen, dat men lid van de kiesvereeniging moet zijn, om straks te kunnen meestemmen over de groslijst. De tijd van aanmelding is thans zeer beperkt Het reglement der kiesvereenigingen bepaalt nl., dat de bevoegdheid, om candidaten te stellen en te stemmen over de grijslijst, alleen wordt toegekend aan hen en haar, die op 31 December van het jaar, voorafgaande aan dat, waarin verkiezingen gehouden worden, lid waren van een kiesvereeniging. Besturen, leden-propagandisten en niet-leden der kiesvereenigingen moeten aan dezen datum denken. Niet-leden geven zich voor 31 December als lid opl Wij willen tenslotte de beteekenis on zer politieke actie nog met 'n paar woorden in het licht stellen. Zal niet ieder Katholiek zich verplicht ach ten om zooveel mogelijk af te wenden de ramp van een Kerk- en Godsdienst-vijandige regee ring in Staat, Provincie en Gemeente? Onge twijfeld moet deze vraag bevestigend worden beantwoord. Maar is niet het middel om dat te voorko men onze politieke actie? Of: is het niet haast zéker, dat zulk 'n regeering er komen zal, als wij, Katholieken, op politiek terrein zouden stil zitten, zonder eenige actie te voeren? Dat ieder, die zien wil, ook deze vragen beves tigend móet beantwoorden, behoeft geen betoog. Men trekke er dan zijn conclusie uit. In Leiden kan men zich aanmelden als lid der kiesvereeniging of om zijn contributie te verhoogen bij een der bestuursleden; de adres sen van voorzitter, secretaris en penningmeester zijn: mr. E. Bolsius, Rijnsburgerweg 165; J. Ho- rikx, Oude Vest 177; P. v. Berge Henegouwen, Beestenmarkt 32. BELGIE BEGIE'S BEWAPENING. Een tegenspraak. De Belgische regeering heeft door Belga een dementi laten publiceeren van een door Vaz Dias uit Parijs aan de Nederlandsche bladen verstrekt uittreksel van een artikel, dat in de Parijsche editie van de „Chicago Tribune" is verschenen over enorme vestingwerken, welke België ook in de buurt van de Nederlandsch- Limburgsche grens, zou laten uitvoeren. De schrijfster van dat verhaal is Anna Sam- merhousen (de naam was in het desbetreffend bericht geheel verminkt), echtgenoote van een gewezen socialistisch lid der Belgische Kamer. Zij is Amerikaansche van nationaliteit, maar afkomstig uit Litauen. Ter gelegenheid van het huwelijk van prin ses Marie José, heeft zij geschreven, dat Bel gië aan den vooravond stond van een bloedige revolutie. Vorige week meldde zij, naar aanleiding van het raist-drama in de streek van Luik, dat in België bijna iedereen met gasmaskers voor het gezicht op straat liep. DUITSCHLAND WEEKEND-BOTSINGEN IN DUITSCHLAND. Twee personen gedood. Zondagnacht is het te Reydt bij Gladbach, tot botsingen gekomen tusschen een groep communisten en nationaal-socialisten. Eenige personen werden gearresteerd. Een communist werd gedood, terwijl een nationaal-socialist door een messteek gewond werd Uit Berlijn wordt gemeld, dat het Zondag nacht in de buurt van den Alexanderplatz tot een bloedige botsing tusschen de politie en het publiek kwam naar aanleiding van de arresta tie van een man. De politie kwam zoo in het nauw, dat zij tenslotte van haar vuurwapenen gebruik moest maken, waarbij een 23-jarige bode zoo ernstig werd gewond, dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed. FRANSCH—BELGISCHE SPOORWEG TROEPEN VERLATEN HET SAARGEBIED De spoorwegcommissie en de troepen ter bescherming van de spoorwegen in het Saar- gebied, bestaande uit een Fransch en een Bel gisch detachement, zijn Vrijdagnamiddag uit het Saargebied vertrokken. FRANKRIJK. STEEG S NIEUWE KABINET. Gevormd uit centrum en radicalen. De radicaal-socialistische senator Steeg, heeft het volgende ministerie samengesteld: Steeg, minister en president v. Koloniën, Ley- gues, Binnenlandsche Zaken; Chéron, Justitie; Briand, Buitenlandsche Zaken; Germain Mar tin, Financiën; Palmade, Begrooting; Barthou, Oorlog; Albert Sarraut, Marine; Chautemps, Openbaar Onderwijs; Daladier, Openbare Wer ken; Loucheur, Handel; Victor Boret, Land bouw; Grinda, Arbeid; Thoumyre, Pensioenen; Painlevé, Luchtvaart; Damélou, Handelsmari ne; Georges Bonnet, Posterijen en Telegrafie; Quelle, Openbare Gezondheid. Steeg's verleden. De Parijsche correspondent van de „Msbd." schrijft: In één opzicht heeft de heer Steeg aan zijn opdracht voldaan: hij heelt een ministerie sa mengesteld naar het hart van den senaat. Bo vendien is het ministerie heftig anti-clericaal en volslagen onbevredigend voor de socialisten. Evenwel het ministerie heeft voor de kamers te verschijnen en het is zeker, dat bij die ge legenheid iedereen bedrogen -al uitkomen. Steeg heeft den toestand bezien op de wijze, zooals hij dat altijd heeft gedaan, en men weet, dat hij niet hoog wordt aangeslagen. Hij heeft, een politiek verleden, dat zeer zwaar is en aan elke oppositie vernietigende wapenen geeft. Hij heeft Poincaré verraden door op de poin- caristische lijst de candidatuur bij de senaats verkiezing te aanvaarden en tevens het mani fest te teekenen van de socialisten en commu nisten, om als kartelist gekozen te worden. Hij heeft in Marokko een rol gespeeld, waar bij hij, toen de militairen de Rogui tot de ca pitulatie dwongen, achter hun rug om een voor den vijand gunstig wapenstilstandsaccoord voor legde. Hij is steeds één van de felste vervolgers der Katholieken geweest en was één van de voornaamste werktuigen van de Rue de Valois, het communicatie-bureau van de vrijmetselarij en de radicalen. Wat gebeurd is bij deze crisis zou zeker niet kunnen plaats hebben, als men met een gezond partijleven te doen had De onontwar baarheid van den toestand komt niet voort uit het conflict tusschen kamer en _er.aalsmeerder- heid, maar uit de aanwezigheid van die groep van kleine middenpartijtjes, die onderling al heel weinig verschillen en waarvan de poli tieke genuanceerdheid zelfs niet vast te stellen is, doch die alleen zijn geconstitueerd om in geval van crisis gelegenheid te hebben, de groep van portefeuilles te voorzien. Die groe pen tellen 8 tot 18 leden, overschrijden zeiden het twintigtal en posteeren zich tusschen de beide blocs van links en van rechts om de balans te laten doorslaan. In welke richting zij de balans laten r, - hellen hangt af van de aanbiedingen, die gedaan worden. De hou ding van de groep moet duur betaald worden met portefeuilles en het is dan ook absoluut tegen de normale opvattingen van het parle mentaire stelsel in, dat die groepen haar over matig groote plaats in het kabinet innemen. De ministeries worden er door verzwakt, de partijverhoudingen ontwricht en de uitspraak van het algemeen stemrecht vervalscht. SPANJE, DE OPSTAND GEDEMPT. Rebellen bij Jaca na een bombardement verslagen. Generaal Berenguer deelde na een audiëntie bij den koning den persvertegenwoordigers me de, dat de troepen, die uit Saragossa en Hues- ca naar Jaca waren vertrokken, Zaterdagoch tend in botsing zijn gekomen met opstandelin gen nabij het dorp Ayerbe. Eenige honderden revolutionairen werden gevangen gemaakt; laatstgenoemden leden zware verliezen en tal rijke wapens en rollend materieel werden in beslag genomen. De troepen zetten daarop den opmarsch naar Jaca voort. Bij aankomst al daar hebben zij den normalen toestand her steld. Ten slotte verklaarde Berenguer, dat het hem buitengewoon genoegen deed te kunnen verklaren, dat in het overige gedeelte van Spanje de situatie normaal is en dat de bewe ging als geëindigd kan worden beschouwd. Van goed-ingelichte zijde wordt over het ge vecht nog gemeld, dat na het verlaten van Ayerbe de regeeringstroepen met kanonnen het vuur openden op de zich bij het dorp Es- gueva bevindende rebellen. Dezen werden door het vuur volkomen verrast en de meesten na men de vlucht en wierpen hun wapens weg. Vier officieren, kapitein Salinas, kapitein Her nandez, luitenant Munoz en luitenant Navarro, liepen den regeeringstroepen tegemoet onder het geroep van „Leve de republiek zij wer den onmiddellijk gevangen genomen. Twee van hen werden ter dood veroordeeld en zijn gisterenmiddag terechtgesteld. Het bericht der executie verwekte te Ma drid groote opwinding en er werden pogingen in het werk gesteld, om te Madrid, Barcelona en Saragossa de algemeene staking te procla- meeren. Onder de burgers, die aan de beweging deel namen, bevonden zich studenten uit Saragossa en Madrid en een professor an de universi teit te Madrid. Aan de zijde der rebellen zou den volgens dit bericht twee personen zijn ge dood en negen gewond, doch het aantal doo- den wordt officieele op circa 100 geraamd; de regeeringstroepen hebben geen verliezen te betreuren. Inmiddels heeft de politie een groot aantal republikeinen gearresteerd, daar het nauwe lijks aan twijfel onderhevig is, dat de thans onderdrukte opstand een onderdeel van een groot opgezet plan vormde. Een republikeinsch directorium moet reeds gevormd zijn en de socialisten hadden zich bereid verklaard, de beweging door het uitroepen van algemeene stakingen te steunen. De rebellie te Jaca schijnt echter te vroeg te zijn uitgebroken, evenals dit eenige jaren geleden bij den op stand der artillerie-officieren te Ciudad Real het geval was, daardoor de naar Spanje terug- keerende repuhlikeinsche leider Sanchez Guer- ra bij zijn landing te Valencia moest vernemen, dat de revolutie, waarvan hij de leider zou zijn, reeds in de kiem was gesmoord. Aanslag op de monarchie? Te Madrid, Barcelona, Bilbao en Santander is tegen heden de algemeene staking gepro clameerd. Volgens tot dusver onbevestigde berichten zou niet slechts in de hierboven genoemde sle den de algemeene staking zijn uitgeroepen, doch in alle plaatsen, waar een socialistische vakvereeniging bestaat. Voorts verneemt de „United Press", dat tus schen de communisten, sociaal-democraten en republikeinen een overeenkomst is getroffen, om de monarchie omver te werpen. CHINA DE COMMUNISTEN-ACTIE. Zeshonderd man troepen uit Canton zijn Za terdag te Hoihau op het eiland Hainan ge land, waardoor aan de actie der communis ten onmiddellijk een eind kwam. Men is thans niet langer bezorgd voor de zendelingen te Hoihau en Kintsjau, aangezien gemeld wordt, dat zij zich allen in veiligheid bevinden. VCpRNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het nieuwe Fransche ministerie. De opstand in Spanje gedempt. Thans algemeene staking te Madrid en andere groote plaatsen geproclameerd. BINNENLAND. Vergadering van de Aig. Ver. v. Bloem bol loncui tuur (lste blad). De a.s. vergadering van de Prov. Staten van Zuid-Hohand (3de blad). Eon geval van gasverstikking te 's-Gra- vonhage (Gem. Berichten, 3de blad). AMERIKA DE WOELINGEN OP CUBA. De houding van de Ver. Staten. In verband met de troebelen op Cuba wordt in Amerikaansche regeeringskringen officieus verklaard, dat men zich houdt aan de politiek van non-interventie in de binnenlandsche aan gelegenheden van Cuba. Men volgt echter de gebeurtenissen op het eiland met bezorgdheid want de Ver. Staten zijn verplicht, in geval van anarchistische woe lingen op Cuba, tusschenbeide te komen. Liefst zou Washington een dergelijke démar che vermenden. Zou een interventie der Ver. Staten door het aftreden van Machado, dus zonder dat een revolutie uitbreekt, overbodig worden, dan zou men zulks te Washington met voldoening begroeten. 165ste algemeene vergadering De Aig. Vereen, van Bloembollencultuur ver gaderde hedenmorgen te 11 UUr in de zaal der Bloemenkeuringen van het Krelage huis te Haarlem. De voorzitter, de heer Ernst H. Krelage, opende de vergadering. Zij, die heengingen. Op de eerste plaats herdacht spr. de over leden leden Willem Schoehuys, Th, van Wave- ren, Hein Ruysenaars, C. H. Damen, G. v. d. Mey, P. Nelis, A. Ie Clerq, Willem Warnaar, J. C. Peereboom. Welkom tn ons midden, maar Tegenover deze vele en zware verliezen siaat de zich nog steeds voortzettende aanwas "an nieuwe leden en nieuwe afdeelingen. Sedert onze vorige vergadering zijn geconstitueerd de afdeelingen Musselkanaa) en Omstreken en De Goorn, zoodat de vereeniging thans 57 afdee lingen met 5900 leden telt, terwijl de vestiging van afdeelingen te Zwijndrecht en in Oostelijk Groningen weldra een voldongen feit zal zijn. Ik roep uit uw aller naam deze afdeelingen een hartelijk welkom in ons midden toe. Har telijk, ofschoon de ongebreidelde uitbreiding der bloembollenteelt, waarvan ook de oprich ting dezer afdeelingen een uitvloeisel is, een zorgwekkend verschijnsel is. Hartelijk, omdat het een algemeen vakbelang zoowel als een individueel belang voor de aangeslotenen is, dat allen, die bollen teelen of verhandelen, lid zijn van deze vereeniging, die hun onpartijdige en betrouwbare voorlichting kan geven en hun ne handelstransacties brengt onder 't Scheids gerecht voor den Bloembollenhandel. Het bloembollenbedrijf nog gezond. Gelijk te midden van de dorre woestijn hier en daar een enkele oase verfrissching en lafenis brengt, zoo handhaaft zich nog het bloembollen- bedrijf gezond en flink in dezen tijd van we reldcrisis en algemeene inzinking. Zeker, de vette jaren zijn voorbij en de om standigheden zijn ook voor dit vak moeilijk. Maar terwijl de crisis al op 't eind van 1929 begon, heeft hij zich gedurende 1930 nog niet doen gevoelen in verminderde koopkracht van het buitenland. De lagere prijzen van sommige artikelen hebben stellig het hare bijgedragen om die vermindering tegen te houden. De cijfers tot en met October leeren, dal de uitvoer in 1930 over dat tijdvak heeft bedragen 43 miilioen Kilo tegen bijna 32 millioen Kilo in 1929 en 40 millioen Kilo in 1928 in 't over eenkomstig tijdvak. Wat het gewicht betreft is dus het cijfer van 1928 weer bereikt en zelfs overtroffen. Naar de waarde is de vergelijking minder zuiver, omdat voor de genoemde jaren niet dezelfde eenheidsprijs geldt. Ook de onderlinge handel in het bollendis- trict verliep normaal, en ofschoon men nog eenigszins voor naweeën van den min of meer speculatieven handel in nieuwigheden be vreesd was, leverden de onderlinge verreke ningen op 1 November geen moeielijkheden van beteekenis op. Dit zijn alle teekenen van een naar omstan digheden gezonden toestand, waarop het een voorrecht is, juist in dezen tijd te mogen wijzen De nieuwe kweekers werken niet degelijk. Het beeld zou echter verre van gelijkend zijn, indien niet gewaagd werd van de zorgen der toekomst. Het aantal landen, dat strenger toezicht noodzakelijk acht op den invoer van bloembollen, neemt gestadig toe. Het afgelco- pen jaar heeft voor den export zelf veel moei lijkheden opgeleverd tengevolge van de abnor male hoeveelheden regen voor en tijdens het verzendseioen, waardoor het, in verband met den korten tijd waarin de verzendingen steeds moeten plaats hebben, niet steeds irfogelijk ge bleken schijnt te zijn, de bollen voldoende droog te verzenden, waardoor rollings- en schimmel- verschijnselen niet konden worden voorkomen. Dit heeft in Duitschland in 't bijzonder aan leiding gegeven tot bezwarei, in verhand met de nieuwe verordening, waarbij de invoer o.a. ook van bloembollen waarop schimmels voor komen, verboden is. Het abnormale weer kan hier zeker als verzachtende omstandigheid gelden. Maar men kan niet verlangen, dat daarmede in het bui tenland steeds rekening zal worden gehouden. Integendeel, het is van het grootste belang, men kan het zelfs een levenskwestie noemc dat alles in het werk wordt gesteld om te zor gen, dat voortaan de bollen alleen dan ver zonden worden, wanneer ze inderdaad vol doende droog zijn. Het is niet alleen de expor teur die hiervoor te zorgen heeft, maar ook de kweeker, van wien verwacht wordt dat hij zijn bollen goed droog aan de exporteurs zal afle veren. De nieuwe kweekers, die het zelfs niet noodig achten om van schuren gabruik te ma ken, zenden hun bollen vaak zoo van het land naar de veiling. Op die wijze kan men geen goede bollen voor export afleveren, en het is zeer noodig, dat de nieuwe kweekers leeren be seffen, dat tot de juiste eischen, die aan bol'en gesteld worden, ook een goede schuurbehande- ling behoort. Het ware te wenschen, dat de veilingen bereid waren hare medewerking te verleenen om het veilen van bollen, die ziek of minderwaardig zijn, tegen te gaan. Inmiddels wordt de propaganda voor den afzet van onze producten voor rekening van het door het Centraal Bloembollen Comité be heerde 2 cent per Roe-fonds met kracht voort gezet en het zal in verband met de grootere productie der volgende jaren zeker noodzake lijk zijn, in deze richting nog veel m?er te doen. Mochten de bedragen die uit het fonds hier voor beschikbaar gesteld kunnen worden (rond ƒ25000.per jaar) niet toereikend blijken, dan ligt het zeker op den weg der Regeering om door een subsidie dit bedrag te verhoogen, daar deze steun geheel in overeenstemming zou zijn met de door den Minister van Binnenland sche Zaken en Landbouw ter zake geuite denk beelden.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1