PU ROL BUITENL BERICHTEN Shvwe s&kfiktte UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK VRAGENBUS MAANDAG 15 DECEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 Brand in een weeshuis Vrijdagavond omstreeks elf uur is ver moedelijk door kortsluiting brand ontstaan op de bovenverdieping van het R.-K. jon gen sweeshuis aan de Gasthuisstraat te Til burg. De verdieping, waar een groote hoe veelheid papier was geborgen, brandde ge heel uit. De drukkerij kreeg aanzienlijke waterschade. Alles is echter verzekerd. De aangrenzende gebouwen en de de kerk le- den geen schade.. Frauduleuse invoer van schapen. Door de politie te Weert is aangehou den en in beslag genomen een vrachtauto, wegens rijden zonder licht, die bij onder zoek geladen bleek met circa 60 schapen, welke frauduleus uit Overijssel in Limburg werden ingevoerd. (Limburg is wegens het heerschen van mond- en klauwzeer voor den invoer van 2-hoevige dieren gesloten). „Msbd." De run op de Nutsspaarbank te Groningen geëindigd. De run op de Nutsspaarbank te Gronin gen was Zaterdagmiddag halfeen afgeloo- pen. Van de 50.000 spaarders hebben 1500 de zer dagen hun spaargelden tot een totaal bedrag van ruim één millioen gulden terug gehaald. Het gevonden schip in Utrecht 1400 jaar oud. De vondst aan de Van Hoornekade te Utrecht krijgt een steeds eerbied wekken- der en curieuzer karakter. Men heeft dr. A. Koster, een van de beste Duitsche des kundigen op dit gebied, die toevallig in ons land vertoefde naar Utrecht gehaald om zijn indruk van het geval te vernemen. Hij was verrukt over deze zeldzame vondst en sprak van een „wunderbares Schiff". Een vaartuig van een dergelijk type en een dergelijke ouderdom bezit geen enkel van de Europeesche musea. Hij schat de datee ring op omstreeks 500. Hiermee kwam het oordeel van den directeur van het Rot- terdamsche Scheepvaartmuseum overeen. Het was aardig dr. Koster, die oud-con servator is van een Berlijnsch museum, op het vaartuig bezig te zien. Hij hanteerde zelf den bezem om het hout schoon te ve gen, en nam een stukje van het breeuw- sel, dat tusschen de bodemplanken zit in den mond, om te proeven of er nog teer- bestanddeelen in aanwezig waren. De re sultaten van zijn onderzoek zal hij nader bestudeeren. Het vaartuig krijgt een plaats in het Centraal Museum. ONGELUKKEN DRIE VISSCHERS VERDRONKEN Aanvaring met een walvisch. In Tromsö heeft zich Zaterdag een tragieoh ongeluk afgespeeld. Drie jonge vissohers waren met hun boot uitgeva ren, toen zich in hun nabij-heid plotse ling een groote walvisch vertoonde. De walvisch geraakte onder de boot en wierp deze om. De drie visschers zijn ver dronken. Hun lijken zijn nog niet ge borgen. WEDEROM TWEE HUIZEN TE LYON INGESTORT. Wonderbaarlijke redding van een gezin. In de onmiddellijke nabijheid van de plek, waar onlangs de groote aardverschui vingsramp te Lyon heeft plaats gehad, is in den afgelopen nacht een vijf verdiepin gen hoog huis inge-stort. Op bevel van de politie was het gebouw reeds sinds eenigen tijd ontruimd. Slechts een gezin, dat op de tweede etage woonde, had geweigerd de wonig te verlaten. Terwijl de vier menschen sliepen, stortte het huis in, doch wonderlijk genoeg bleven de bedden aan den eenigen muur hangen, welke overeind, bleef staan. De direct te hulp geroepen brandweer be vrijdde de menschen uit hun netelige po sitie. Er heeft nog een instorting plaats gehad van een in aanbouw zijnd buis. waarvan twee verdiepingen waren opgetrokken. Ook dit huis was niet ver verwijderd van de plaats der ramp. Er zijn geen menschenle- vens te betreuren. Twee kinderen in hun bedje verbrand. In het dorp Karadil bij Senta heeft een verschrikkelijk drama plaats ge>had, dat onder de bevolking groote veront waardiging heeft gewekt. De landeigenaar Johann Haussier was met zijn vrouw naar de stad gegaan en eerst in den nacht teruggekeerd. Bij zijn terugkomst vond hij zijn beide dochtertjes van 5 en 6 jaar dood in bed liggen. Tijdens zijn afwezigheid wae een onbekend gebleven persoon hei huis binre e 'rongen en had de bedjes van de kinderen in brand ge stoken. Een deel van het huis brandde uit en de kinderen kwamen jammerlijk in de vlammen om. Het schijnt hier om een wraakneming te gaan. Nog goed afgeloopen. In een der dichtstbevolkte wijken van New-York werd gistermiddag een vrouw in haar woning verrast, doordat een cylin der door het dak viel van meer dan 25 pond gewicht, alsmede een aantal ijzeren bouten. Het bleek, dat deze cylinder van een vlieg tuig afkomstig was, dat ©P zeer groote hoogte over de stad vloog. Tot dusver heeft men het toestel niet kunnen identificeeren. 9» tgemde hppen Dooteo 30-60 en 90 ct. Tube TO ct- Bl) Apotb. eo DroflUiet» TREINAANSLAG IN LETLAND. Verscheidene passagiers gewond. Zaterdagmorgen is een aanslag ge pleegd op den passagierstrein RigaLi- bau, in de nabijheid v^n Rudbaren. Over een lengte van 25 meter waren de la-sch- platen der rails losgemaakt, waardoor versoheidene wagens van den trein ont spoorden, ook de geheel bezette slaap wagens. De reizigers werden uit hun bed den geslingerd en verscheidene personen liepen min of meer ernstige verwondin gen op. Dat er geen mensohenlevens te betreuren zijn, is te danken aan het feit, dat de spoorbaan op de bewuste plek stijgt, zoodat de snelheid van den trein gering was. Blijkbaar hadden de plegers van den aanslag hét gemunt op den trein, die van de tegenovergestelde richting moest komen, dooh die kort te voren veilig was gepasseerd. Indien deze berg afwaarts rijdende trein gederailleerd was, zou dit tot een catastrofe hebben geleid. DE RAMP VAN LUBECK. Het rapport van prof. Lange. In zijn bijeenkomsten op 12 en 13 De cember heeft de rijksgezondheidsraad ken nis genomen van de resultaten van het onderzoek, dat naar aanleiding van de zuigelingensterfte te Lubeck in den riiks- gezondheidsdienst, in het instituut „Robert Koch" te Berlijn, in het Duitsche onderzoe kingsinstituut voor tuberculose te Hamburg en in het pathologisch instituut van de universiteit te Berlijn werd ingesteld. ifet rapport van prof. dr. Ludwig Lange, waarbij zich de rapporteurs, prof. Neufeld uit Berlijn en dr. Kirchner uit Hamburg, aansluiten, komt tot de conclusie, dat de ziekte- en sterftegevallen te Lubeck niet toe te schrijven zijn aan het Calmette-pro- cédé als zoodanig en dat de veronderstel ling, dat men te Lubeck bij vergissing viru lente tuberkelbacillen heeft vermengd met de Calmette-culture8, het meest waar schijnlijk is. De rijksgezondheidsraad blijft bij de uit spraak, die hij in 1927 gedaan heeft, vol gens welke moet worden afgeraden, ge bruik tê maken van levende bacillen bij tuberculose- behandeling. Om ook in de toekomst gevallen als zich te Lubeck hebben voorgedaan, te voorkomen, acht de rijksgezondheidsraad 't noodzakelijk, de wettelijke voorschriften betreffende vervaardiging, verkoop en ge bruik van inentingsstoffen van welken aard dan ook te verscherpen. Een commissie werd benoemd, die tot taak heeft bij den rijksgezondheidsraad zoo spoedig mogelijk desbetreffende voorstellen in te dienen. ALSD0RFS DEFINITIEVE D00DENLIJST. In de „Aaohener Tagespresee" heeft de directie van de Esch weiier Bergwerks- verein officieel de nagedachtenis van de bij de ramp te Alsdorf omgekomen be ambten en mijnwerkers gehuldigd. Het staat thans definitief vast, dat er totaal 217 personen bij de ramp om het leven zijn gekomen. Kapitein van sleepboot over boord geworpen. In de haven van Ruhrort had een sen sationeel voorval plaats. Op een sleep boot van de Rotterdamsche firma Kuiper wierp een matroos na een woordenwis seling zijn kapitein, Baggerman, over boord. De kapitein werd gered, dooh de sleepboot kwam in aanvaring met een andere sleepboot en een motorboot, wel ke zwaar beschadigd werden. De matroos verklaarde uit noodweer gehandeld te hebben. Rotte eieren en stinkbommen. Gisterenavond kwam het in 'n Nen- renbergsoh theater tot groote wanorde lijkheden. Daar volgens de toeschouwers Duitschland werd beleedigd, wierpen zij met rotte eieren cn stinkbommen en lie ten witte muizen los. Het theater werd door de politie ontruimd. Woning leeggeplunderd door een dienstmeisje. Vrijdagnacht is^en 18-jarig dienstmeisje bij een familie te Berlijn, waar zij sinds 2 1/2 maand in betrekking is, onder mede neming van een buit van meer dan hon derdduizend mark verdwenen. Onder de gestolen voorwerpen zijn veel edelsteenen en sieraden. O.m. een paarlen- collier ter waarde van 50.000 mark. Men neemt aan, dat zij medeplichtige(n) heeft gehad, die met een auto op den buit hebben gewacht. ONDERWIJS-BESLISSING. De Kroon bepaalt de vergoe ding voor de school van chr. nationaal onderwijs te Oude wetering. Bij Koninklijk Besluit van 29 November 1930 No. 91 is uitspraak godaan op hot beroep van den Raad dezer gemeente te- gen het besluit van Gedeputeerde Staten j van Zuid-Holland d.d. 10 Juni 1930 tot vast- stelling van de vergoeding, bedoeld in art. 101 le lid der L.O.-wet over het jaar 1928, ten behoeve van de school, uitgaande van de vereeniging vooy Christelijk Nationaal i Schoolonderwijs te Oudewetering. Zooals men zich zal herinneren, had de Raad van Alkeinado deze vergoeding oorspronkelijk vastgesteld op 6.19 per leerling. De oor zaak, dat deze vergoeding op een dergelijk bedrag kon worden vastgesteld, was gele- gen in het feit, dat de openbare lagere school van Nieuwe-Wetering inet ingang 1 van 30 April 1928 was opgeheven. Door den gemeenteraad was met inachtneming van een reeds eerder gevallen Koninklijk Be- j sluit slechts een teldatum voor de bepa ling van het gemiddeld aantal leerlingen dier school in acht genomen. Gedeputeer de Staten stelden daarop het bovenge noemd schoolbestuur, dat zich met de bere kening van den Raad niet kon vereenigen, in het gelijk en bepaalden de vergoeding op 11.71 per leerling. Gedeputeerde Staten namen bij hun bepaling van het ge middeld aantal leerlingen der betrekkelijke school 4 teldata iuacht en kwamen dus aan een gemiddelde van 76: 4 is 19. Dat door deze wijze van berekenen de vergoe ding per leerling aanmerkelijk hooger is ligt voor de hand. Zöoals gezegd is de Raad van Alkemade tegen deze beslis sing in beroep gegaan. Het Koninklijk Be sluit, waarbij do vergoeding is vastgesteld op 8.08, is gegrond op de volgende over wegingen Overwegende, dat (echter) om te geraken tot een zuivere berekening van het gemid delde bedrag per leerling van de kosten over dat jaar (1928) de werkelijke kost-en over de school te Nieuwe-Wetering, welke in 1928 slechts 4 maanden heeft bestaan, met drie bchooren te worden vermenig vuldigd dat blijkens nadere op verzoek van de Afdeeling van den Raad van State, v.oor de geschillen van Bestuur ingewonnen in lichtingen de kosten van de openbare la gere school te Nieuwe-Wetering in voor noemde 4 maanden 138.49 hebben bedra gen, hetgeen over een jaar berekend 415.47 zou zijn; dat de kosten van de openbare school in de gemeente over 1928 520.28 hebben be dragen; dat het totaal van deze uitgaven, gedeeld- door het gemiddeld aantal leerlingen dezer scholen over 1928, 76 plus 39%is 115%, een gemiddeld bedrag per leerling van de kos ten van de openbare scholen over 1923 geeft 935.75: 115 3/4 is 8.08. LEIMUIDEN. Gemeenteraad. De Raad der gemeen te Leimuiden vergadert op Woensdag 17 December 1930, des voormiddags tien uur. De agenda vermeldt: Wijziging Gemeen schappelijke regeling Drinkwatervoorzie ning. IJsclub „Nut en Vermaak". Vrijdag avond hield de ijsclub „Nut en Vermaak" in het café van den heer J. de Keijzer zijn jaarvergadering. De voorzitter herdenkt in zijn openings woord het overleden bestuurslid, den heer P. Th. van Graas. Iemand, die steed-s de belangen van de ijsclub op een góede ma nier behartigde, is heengegaan; nooit was het don heer van Graas te veel om iets te doen. De Penningmeester, de heer K. Vreeken, doet rekening en verantwoording over het afgeloopen dienstjaar. De inkomsten heb ben 121.25 bedragen en de uitgaven 42.36, zoodat eT een batig slot aanwezig is van S8.89. De heeren K. van Heijnin- gen en G. van der Snoek zien de rekening na een verklaren dat deze in de volmaak- ste orde is bevonden. De aftredende bestuursleden, de heeien W. Bosman, J. van Rijn en L. C. van Poelgeest worden met algemeene stem men herkozen. Tot bestuurslid in de vaca ture ontstaan door het overlijden van den keer P. Th. van Graas wordt gekozen de heer O. Bernard. De voorzitter, de heer J. van Rijn, deelt daarna een en ander mede over de voor genomen feestviering, in verband met het 25-jarig bestaan. Tot groote spijt van het bestuur zijn die plannen verleden jaar niet doorgegaan. Bij de rondvraag verzoekt de heer J. van Haaster het bestuur om in den vervolge bij ijswedstrijden zoodanige maatregelen te nemen, dat met zekerheid geconstateerd kan worden wie het eerste aan het einde van de baan is. Het bestuur zegt toe in den vervolge daarvoor te zorgen. LISSE. Liefdadigheid. De zeereerw. heer Lauwrier, leeraar aan het Seminarie Ha- geveld te Heemstede hield gisteren alhier onder alle H. Missen een liefdadigheidspre decatie ten bate van de vereeniging „Hulp in de Huishouding", onderafd. van den R.-K. vrouwenbond. De hierna gehouden scbaalcollecte bracht de mooie som van f 541.32 op! Roodvonk. In de week van S lot en met 13 December is binnen deze gemeente wederom een geval van roodvonk geconsta teerd. N00RDWIJKERH0UT. Gemeenteraad. De gemeenteraad ver gadert op Dinsdag 16 December a.s. des namiddags te twee uur. Agenda: Verzoek van H. Wesseling Gzn. om verkoop van een porceeltje grond aan het Julnianaplein. Voorstel van Burgemees ter en Wei houders tot aanvulling van de salarisregeling voor vaste werklieden. Be noeming van leden der stembureaux. Voor- stol van Burgemeester en Wethouders tot overdracht aan de provincie Zuid-Holland in eigendom, beheer en onderhoud van den Goowcg, Heerenweg en Zilkerduinweg. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het opnieuw vaststellen der gemeen schappelijke regeling voor den Schoolart- sendienst. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om voor 1931 als kassier der gemeente, mét wie een rekening-courant- overeenkomst zal worden gesloten, aan te wijzen de plaatselijke Coöperatieve Raiffei- senbank. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van een kas- gelilleening groot 150.000. Adres van J. W. Koning te Sassenheim, houdende ver zoek de door hem betaalde forensenbelas- ring over het dienstjaar 19241925 te res- titueeren. Verzoek van de R.-K. Woning bouw vereeniging „St. Antonius van Pa dua" om verkoop van een perceel grond ge legen nabij de Nieuwe Duinstraat. Voor- loopige vaststelling der rekening van het Grondbedrijf, diénstjaar 1929. Voorloopise vaststelling der gemeente-rekening, dienst 1929. Vaststelling der begrooling van het Grondbedrijf voor het dienstjaar 1931. Vast stelling der gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1931. OEGSTGEEST. Bloembollencultuur. In „Zomerzorg" vergaderde de afdeeling Oegstgeest en Omstreken van de Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur. De voorzitter, de heer T. van Egmond, opende met een woord van welkom, waar na de secretaris, de heer F. F. Vlieland, de notulen las, die onveranderd werden vast gesteld. De voorzitter deelt mede, dat het schrij ven van den Burgemeester van Oegst- geest inzake de zieke bollen op de los plaats nog nader zal worden besproken en in de eerstvolgende vergadering zal wor den behandeld. Als afgevaardigde voor de algemeene vergadering worden benoemd de heeren G. Lubbe Thzn. en W. van Egmond en tot plaatsvervangers de heeren A. Oolijn en L. N. den Older Sr. Behandeld wordt daarna de beschrij vingsbrief voor de 165e Alg. Vergadering. Langdurige discussies worden gevoerd oyer het voorstel van het H. B. tot wijzi ging der statuten Besloten werd dit voor stel le steunen. Het voorstel tot oprichting van een keuringsdienst voor zieklen en zuiverheid wordt eveneens besproken Besloten werd tegen dit voorstel te stemmen. Vervolg agenda: Verkiezing bestuurslid in de vacature-Jac. Uittenbogaard. Geko zen werd de heer C. de Graaf. Verkiezing secretaris. De heer F. F. Vlie land wordt bij acclamtie herkozen en neemt deze herbenoeming aan. De voorz. dankt den heer Vlieland in welgekozen woorden voor zijn trouwe plichtsbetrach ting. Behandeld wordt de vraag: Wat is het beste middel ter verdelging van ratlen. Als afdoend midden bes rak de heer W. de Groot het gebruik van „Rodent". Na verloting van een collectie planlen sloot de voorzitter de vergadering. OUDEWETERING. Mishandeling en weerspannigheid. Za terdagmorgen lag de schipper A. v. Z. uit Alphen aan den Rijn met zijn zeilschip in de vaargeul van het pontveer van den heer Van Staveren alhier. Daar de schipper on danks het herhaald verzoek van den veer man zijn schip niet wilde verhalen, werd door Van Staveren de hulp van den Rijks veldwachter A. P. Bodaan ingeroepen. In het bijzijn van Bodaan verzocht Van Sta veren nogmaals om het schdp te verhalen. De schipper wond zich nu zoo op, dat hij oen haak greep efi daarmede aan Van Sta veren een hevigen slag trachtte toe te brengen. Door snel te bukken kon v. St. den slag nog gedeeltelijk ontwijken, even wel werd hij toch in de zijde .getroffen. De Rijksveldwachter begaf zicb nu op het schip om erger te voorkomen. Nauwelijks had hij echter het schip betreden of de heethoofdige schipper nam een ijzeren meerpen en kwam in dreigende houding op hem toe. Door ijlings zijn revolver te trekken kon Bodaan hem echter nog tij dig in bedwang houden, waarna hij hem tevens den meerpen afhandig maakte. Pro- ces-verbaal is opgemaakt. VOORHOUT. Gunning Aan den heer P. G. Lem mers, aannemer alhier, is opgedragen het bouwen van 27 arbeiderswoningen voor de woningbouw vereeniging „Eensgezindheid" te Leiden, voor het door hem ingeschre ven bedrag van 74.900. Bevolking. Eerstdaags zal de 11e alge meene volkstelling wederom plaats hebben in deze gemeente. Hoe sterk deze ge meente in de bevolking in den loop der ja ren is voruitgegaan blijkt wel, als men weet, dat in het jaar 1900 der bevolking der gemeente bedroeg 1582 zielen. Thans 30 jaren later is dit aantal gestegen tot 3080 zielen, zoodat de bevolking in 30 jaren is verdubbeld. Uit oudere stukken is ons ge bleken, dat de bevolking op j Januari 1860 slechts 8S4 inwoners bedroeg, zoodat in 40 jaren tijd, t.w. van 1860 tot 1900, de bevol king dezer gemeente eveneens met bijna 100 pet. is gestegen. Uit deze cijfers blijkt wel, dat de ge meente steeds meer en vlugger in zielental toeneemt. ALPHEN AAN DEN RIJN. Oratorium „Die Schöpfung". Door de zangvereeniging „H-osanna", «lie 8 Febr. haar 15-jarig bestaan herdenkt, zal op 11 Maart een jubileum-uitvoering worden ge geven, waarbij zal worden uitgevoerd het oratorium „Die Schöpfung" van Haydn. Medewerking zullen daaraan verleenen de navolgende solisten, de heeren Markus Plooijer uit Laren (tenor), J. van Rijselberg den Haag (bas), en mejuffrouw To van der Sluys, Amsterdam (sopraaai) en de heer P. van Poelgeest, leerling aan het muziek conservatorium te Amsterdam (piano). „St. Deus Dedit". De R. K. Landar- beidersbond hield Vrijdagavond haar goed bezochte jaarvergadering. De voorzitter opende omstreeks half acht meld en chr. groet de bijeenkomst, waarna hij allen, in- zonder den nieuw benoemden 0eestelijk adviseur, kapelaan H. Koopman, benevens den hoofdbestuurder J. Dekker, hartelijk we'kom heette. Wegens afwezigheid van den secretaris bleven de notulen en het jaarverslag ach terwege! Daarentegen kon de penningmees ter in zijn financieel overzicht op een batig saldo wijzen. De voorzitter bracht hem dank voor zijn werk in het belang der af deeling verricht. Bij de bestuursverkiezing werden di© beide aftredende bestuursleden, de heeren J. van der Tol en O. van Leeuwen, herko zen, eerstgenoemde wederom als voorzit ter. Tot lid der controlecommissie werd benoemd de heer H. Klein. Daarna sprak de hoofdbestuurder Dekker cn pittig woordje tot de leden, waarin spr. den wensch uitte, dat de leden hiervan ook iets naar huis zouden nemen. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat begin Januari de Vaandel wijding zou plaats vinden. Bij de rondvraag gaf den geestelijk advi seur in eenige welgekozen woorden de ver zekering de voetsporen van zijn voorgan ger, kapelaan Boekei, te zullen volgen en aldus een ijverige en goede adviseur der afdee'ing te zijn. Met ©en dankwoord door den voorzitter werd vervolgens de bijeenkomst op !e ge bruikelijke wijze gesloten. Geboren: Gerardina Hillegonda d. van R. Ba velaar en J- Ebertsen Leen- dert z. van P Houweling en C. van Dam Teuntje Adriana d. van J. v. d. Velden en M. J. Ver-geer Lena Hendrika d. van A. Vuijk en M. Pijpers Johannes z. van A. Wolswijk en N Hogcnes Geertje d. van W. Hesseling en J Braster E eonora Mathilda d. van A. G. Sprey en G. Hamper Maria Johanna d. van A. Baars en KI. de Vink Neeltje Hilligje d. van A. Boot en G. Tijsterman Sjoeke d. van KI. Fok- kema en S. de Vries. Gehuwd: D. v. Braak 21 j. en J. S. v. d. Leede 19 j. A. de Jeu 30 j. en T. W. Gerdes 32 j. Overleden: Theresia Maria Arnokla Suaan 8 mud. Joh. Corn. Schouten wed. van P. Heemroond, 68 j. Gevestigd: H. Schellingerhout van Putten J. v. d. Laan van Sa-ssenhuiin D. Peters van Arnhem G. A. Bremer van Enschede B. H. Gothelp van üostvoorne J. M. den Hollander van Voorschoten A. Buitelaar van Stompwijk A. Reumer- man van Rijnsaterwoude. Vertrokken: W. Versteeg naar Rot terdam J. de Groot naar Hazerswoude J. Versluis en gezin naar Boskoop M. S. Groen in 'fc Wout naar Leimuiden J. A. Scholtes naar Den Haag P. K. van 't Hoog naar Zwammerdam S. Meijer naar Amsterdam J. van Leeuwen naar Vlissingen M. O. van Egmond nxar Den Bosch C. Tijsterman en gezin naa-r Oegstgeest Corn. N. v. Heijningen naa<r Breukelen J. W. Veldhoen naar Avereest P. Koren en gezin naar Nleuwveen J. Mantje naar IJmuiden-Oost. Vraag: Als ik in de stad bandenpech aan mijn auto krijg, mag ik dan een an dere band aanbrengen op welke plaats ook, of ben ik verplicht op bevel van de politie door te rijden op de lecgo band? Antwoord: Volgens de Leidsche verordening op het rijden, moogt u een auto niet zoo neerzetten, dat u de cassage belemmert. Als dat het geval is, kunt u best voorzichtig een eindje verder rijden, en als dat niet het geval is, zal geen po- litie-agent u lastig vallen. Vraag: Ik ben vast bij een baas en ben Zaterdag om 10 uur voor den mid dag ziek geworden en naar huis gegaan. Nu heeft mijn baas mijn loon uitbetaald tot Vrijdagavond. Heeft hij daartoe het recht? Antwoord: Bij ziekte is ©en werk gever verplicht, gedurende betrekkelijk korten tijd (gewoonlijk 6 weken) het volle loon uit te betalen, tenzij en voorzoover de arbeider èen uitkeering ontvangt kraoh- tens eenige wettelijk voorgeschreven ziek te- of ongevallen-verzekering. Tot een bo venbedoelde houding is uw baas niet ge rechtigd. Vraag: Is hef, tooneelstug „Schakels" van Hoijermans geschikt om door jonge meisjes, plm. 18 jaai. gezien te worden? Antwoord: „Schakels" is een too- neelstuk, dat wij alleen voor volwassenen geschikt achten. Met de term „volwasse nen" bedoelen wij niet zoozeer personen, die den leeftijd van 21 jaar bereikt heb ben, doch personen, die een zekere rijpheid van verstand en oordeel des onderscheids hebben verkregen. Ot dit het geval is, zal individueel beoordeeld moeten worden. In 't algemeen zullen jonge meisjes van pl.m. 18 jaar daaronder niet vallen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10